Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

 

Επειδή είναι αδύνατον να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες μπορεί να μου πει κάποιος αν αξίζει το συγκεκριμένο?

 

Το έχω βρει από έναν πωλητή στην ελλάδα με καλές κριτικές στα 150€ και σκέπτομαι να το τσιμπήσω τι λέτε?

 

Απ' ότι μου είπε είναι το 4G και έχει android 4.4 kitkat και μου είπε να διαλέξω ανάμεσα σε Miui v5 ή 6.

 

Ισχύουν όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην είσαι κ συ τόσο απόλυτος! Καλη η miui αλλά δεν είναι κ το μονο που μετράει στη συσκευή! Σαφως παιζουν ρολο κ τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής. Και εγώ είμαι υπέρ του αν αγορασεις xiaomi να κρατήσεις τη miui αλλά αν κάποιος δεν τη θέλει κ θελει τη συσκευή λόγω των τεχνικών της χαρακτηριστικών, ποιότητας κατασκευής, της τιμής κλπ, μπορεί να βάλει οποία αλλη rom θέλει.

Προσωπικά αναγκάστηκαν να εγκαταλείψω τη miui γιατί δε με αφηνε να εναλλασω το 3G κ στις δυο κάρτες. Έπρεπε να βγάζω καπάκι μπαταρία κ να αντιστρεφω τις καρτες! Ε, όσο κ να μου άρεσε η miui δεν επαιζε να την κρατήσω. Έβαλα aosp και είμαι μια χαρά. Δηλαδή με τη δική σου λογική θα έπρεπε να πουλησω τη συσκευή ( αντί να αλλάξω ROM) και να αγοράσω αλλη που να φοράει aosp...

Αυτο παντως με τις καρτες που λες, οσα δικαρτα ειχα (lenovo τα πιο πολλα) ολα στην 1 αφηναν 3g...τωρα αν ειναι θεμα ρομ (οπως στο note μας προφανος) η hardware δε το ψαξα ποτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά.

 

Επειδή είναι αδύνατον να διαβάσω όλες αυτές τις σελίδες μπορεί να μου πει κάποιος αν αξίζει το συγκεκριμένο?

 

Το έχω βρει από έναν πωλητή στην ελλάδα με καλές κριτικές στα 150€ και σκέπτομαι να το τσιμπήσω τι λέτε?

 

Απ' ότι μου είπε είναι το 4G και έχει android 4.4 kitkat και μου είπε να διαλέξω ανάμεσα σε Miui v5 ή 6.

 

Ισχύουν όλα αυτά?

 

Ισχυουν και η τιμη του για πωλητη απο εδω (αν μιλαμε για καινουριο) ειναι καλη. kit kat ειναι η miui 6 η miui 5 ειναι η 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ακούσει στη δεύτερη κάρτα δεν είναι πραγματικό 3G αλλά κάτι σαν 2.5G
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το κουτι του να εχει εναν κωδικο που βαζεις στο site της xiaomi (δες πρωτη σελιδα) και βλεπεις αν ειναι γνησιο. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από ότι έχω ακούσει στη δεύτερη κάρτα δεν είναι πραγματικό 3G αλλά κάτι σαν 2.5G

 

Βασικα πρεπει να υπαρχει λογος που δινουν 3g στο πρωτο slot και 2g στο δευτερο.. αλλιως πιο το νοημα να παιζουν 3g και οι 2 και να κοβουν την μια; who knows...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Ρομ χωρίς miui βρήκα.

Αλλά στο τέλος του 2014 να ειμαι με Android 4.2.2 , όταν έχω ήδη Lollipop στο Ν4 δεν παλεύεται.

Οπότε μάλλον το ξεχνάω έτσι και αλλιώς το Note.

 

Την να την κάνω την κιτ κατ - λολλιποπ κλπ;; Το τηλέφωνο και έτσι δουλεύει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ και χωρίς ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ, με καλύπτει 110%.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παντως με τις καρτες που λες, οσα δικαρτα ειχα (lenovo τα πιο πολλα) ολα στην 1 αφηναν 3g...τωρα αν ειναι θεμα ρομ (οπως στο note μας προφανος) η hardware δε το ψαξα ποτε.

 

Επειδή με έχει απασχόληση πολυ και το έχω ψάξει, είναι θέμα miui. Με miui έχει 3G μονο η μια κάρτα απο τις δυο. Στο ίδιο κινητο με αosp μπορείς να εναλλασεις το 3G μεταξύ των δυο καρτών (όχι ταυτόχρονα αλλα εναλλάξ). Αν ποτε αλλάξει αυτό θα επέστρεψω απευθείας σε miui. Αυτο το θεμα το έχω τσεκαρει κ με το παλιό μου Voto X2, όταν του πέρασα miui έχασα την επιλογή εναλλαγής του 3G

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Το κουτι του να εχει εναν κωδικο που βαζεις στο site της xiaomi (δες πρωτη σελιδα) και βλεπεις αν ειναι γνησιο. ;)

 

Και αν έχει πάνω έναν κωδικό αλλά αυτός δεν ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

Τοτε στην χειροτερη ειναι κλωνος και στην καλυτερη εχει ξαναμπει ο κωδικος στο site. Αν μιλας για φυσικο καταστημα μπορεις ευγενικα να ζητησεις να γινει ο ελεγχος εκει μπροστα σου. Αν παλι ειναι φυσικο προσωπο μπορεις να ζητησεις να γινει ο ελεγχος εκεινη την ωρα και να τον κανεις πχ απο το κινητο σου. Αλλιως.... ρισκαρεις η το παιρνεις οπως ολοι μας απο καποιο εμπιστο site και αναμενεις.. Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα τηλέφωνα έχουν αυτη τη διάκριση: 3G μονο στη μια καρτα. Πιστευω πως για την συντριπτικη πλειοψηφια αρκει - βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Συνήθως, αφού έχεις 2 προγράμματα δεν πληρώνεις και στα δυο για δεδομένα. Αυτο που έχει δεδομένα το βάζεις στην 1 και το άλλο στη 2. Καποια άλλα εχουν 3G και στις 2. δεν εχει να κανει με τη miui

Οσο για την 4.2.2 συμφωνώ πως είναι μια χαρά. Καλύτερα να ηταν 4.4 (όπως στο 4G) αλλα είναι τετοια η "περιποίηση" της miui που δεν είχα ποτέ παράπονο.

Edited by Costas_v
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς φαίνεται πολύ καλή επιλογή, είναι κρίμα να το απορρίψω λόγω Miui που δεν μου αρέσει.

Θα δω και την vifrom που λες.Καλή μαγκιά που κάνει την sd card να φαίνεται ως εσωτερική. Οπότε πουθενά δεν επηρεάζει η μικρή χωρητικότητα των 8gb;

Για εφαρμογές συστήματος τι γίνεται; και αυτές στην sd card;

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη, το Miui δεν πατάει σε android?

Άρα άκυρη η σύγκριση.

Καταλαβαίνω ότι σε εσάς αρέσει αυτό το λειτουργικό, αλλά εγώ δεν το θέλω να το βάλω.

Βασικά το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι η παλιά έκδοση Android. Κρίμα που ακόμα φοράει την 4.2.2

Oι εφαρμογές συστήματος είναι κανονικά στο /system.Με το patch η εσωτερική μνήμη των 8gb που στον χρήστη διαθέσιμα είναι τα 5.9gb,χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για εγκατάσταση εφαρμογών.Εχεις δηλαδή 5.9gb για να βάλεις τα apk και το /data/data.Τα υπόλοιπα όπως φωτό,χάρτες κτλ πάνε κανονικά στην sd.Μπορείς να μεταφέρεις και απο ρυθμίσεις--->εφαρμογές,κάποιες εφαρμογές στην sd για εξοικονόμηση χώρου αλλά νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα γεμίσει κάποιος 5.9gb εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα τηλέφωνα έχουν αυτη τη διάκριση: 3G μονο στη μια καρτα. Πιστευω πως για την συντριπτικη πλειοψηφια αρκει - βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Συνήθως, αφού έχεις 2 προγράμματα δεν πληρώνεις και στα δυο για δεδομένα. Αυτο που έχει δεδομένα το βάζεις στην 1 και το άλλο στη 2. Καποια άλλα εχουν 3G και στις 2. δεν εχει να κανει με τη miui.

 

Κοιτά να δεις! Το συγκεκριμένο "πρόβλημα" μπορεί να προέρχεται είτε απο το hardware της συσκευής ειτε απο τη rom. Σωστα? Αν λοιπον ηταν θέμα hardware, οποία rom και να εβαζες δεν θα έπρεπε να αλλάζει τίποτα. Εφόσον λοιπόν στην ίδια συσκευή αλλάζοντας rom το θέμα αυτό εξαλείφεται σημαίνει οτι είναι θέμα rom. Τις οποίας rom όχι μονο της miui, πιθανότητα και αλλες rom να μην υποστηρίζουν τέτοια δυνατότητα. Τώρα αν θέλεις να πιστεύεις κάτι άλλο πάω πάσο γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιοι δε σηκώνετε μύγα στο σπαθί σας για τη miui!

Ο λόγος που προσωπικά με καίει τόσο πολύ η δυνατότητα του να εναλλάσσω το 3G είναι γιατί τα data τα έχω στη δική μου sim αλλά όταν πηγαίνω στη δουλειά μου επειδή έχουμε συσκευή ενισχυτή σήματος (το τέλειο σήμα της cosmote!) πρέπει να γυρίσω τη δεύτερη κάρτα της δουλειάς σε 3G για να έχω σήμα! Μιλάμε ότι έπεσα ΣΤΗ περίπτωση... Προφανώς και είναι μια λεπτομέρεια που τους περισσότερους η συγκεκριμένη δυνατότητα δεν τους απασχολεί, αυτό το καταλαβαίνω!

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά να δεις! Το συγκεκριμένο "πρόβλημα" μπορεί να προέρχεται είτε απο το hardware της συσκευής ειτε απο τη rom. Σωστα? Αν λοιπον ηταν θέμα hardware, οποία rom και να εβαζες δεν θα έπρεπε να αλλάζει τίποτα. Εφόσον λοιπόν στην ίδια συσκευή αλλάζοντας rom το θέμα αυτό εξαλείφεται σημαίνει οτι είναι θέμα rom. Τις οποίας rom όχι μονο της miui, πιθανότητα και αλλες rom να μην υποστηρίζουν τέτοια δυνατότητα. Τώρα αν θέλεις να πιστεύεις κάτι άλλο πάω πάσο γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι κάποιοι δε σηκώνετε μύγα στο σπαθί σας για τη miui!

Ο λόγος που προσωπικά με καίει τόσο πολύ η δυνατότητα του να εναλλάσσω το 3G είναι γιατί τα data τα έχω στη δική μου sim αλλά όταν πηγαίνω στη δουλειά μου επειδή έχουμε συσκευή ενισχυτή σήματος (το τέλειο σήμα της cosmote!) πρέπει να γυρίσω τη δεύτερη κάρτα της δουλειάς σε 3G για να έχω σήμα! Μιλάμε ότι έπεσα ΣΤΗ περίπτωση... Προφανώς και είναι μια λεπτομέρεια που τους περισσότερους η συγκεκριμένη δυνατότητα δεν τους απασχολεί, αυτό το καταλαβαίνω!

Παρεξήγηση.. Δε διαφωνώ. Αυτό που είπα είναι πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτό που συμβαίνει. Είναι το πιο συνηθισμένο. Άρα δεν είναι της Xiaomi-miui παραξενιά. Στο συγκεκριμένο κινητό εφόσον συμβαίνει αυτό και μπορεί να "ενεργοποιηθεί" δυνατότητα εναλλαγής, γιατί όχι.. Δεν θυμάμαι αλλού να γίνεται απλά με αλλαγή ROM. Η miui έχει τις ιδιαιτεροτητες της, δεν είμαι φανατικός. Απλά μετά από πολλά πήγαινε έλα την εκτιμώ ιδιαίτερα. Στην πρώτη επαφή δεν μου άρεσε κιόλας. Η περίπτωση σου είναι όντως ιδιαίτερη (έχω κι εγώ το σήμα παντού της Vodafone) και καταλαβαίνω τώρα.. Αν δεν θες να αλλάξεις τηλέφωνο προφανώς - καλώς, κάνεις το βολικότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι και αν έκανα εκκαθάριση στην εφαρμογή play store, τι wifi άλλαξα, τι επανεκκίνηση, τίποτα, πάλι τα ίδια.

Καμιά βοήθεια?

Δοκίμασες με δεδομένα που σου είπανε ? Στο Internet μπαίνεις κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

Τι και αν έκανα εκκαθάριση στην εφαρμογή play store, τι wifi άλλαξα, τι επανεκκίνηση, τίποτα, πάλι τα ίδια.

Καμιά βοήθεια?

Οταν εκανες εκκαθαριση σου ζητησε οταν πηγες μετα να μπεις ξανα τα στοιχεια λογαριασμου.; (mail κτλ)

Τι εκδοση play store εχεις;πχ σε μενα λεει 5.0.38...

Edited by georgis_4
Link to comment
Share on other sites

ειναι ευχρηστο παιδια ? μου φαινεται να εχει αρκετο ογκο το θελω να το εχω μονιμα σε τσεπη πανω μου στην δουλεια (κουβαλιμα και τετοια) θα με βολεψει η να προτιμησω το 1s που ειναι λιγο μικροτερο ??
Link to comment
Share on other sites

1s. Το NOTE δεν είναι για 8ωρα σε τσέπη. Τώρα αν έχεις πρεσβυωπία σαν και μένα τότε το NOTE.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Διέγραψα και το λογαριασμό Google και ξαναβαλα το mail κλπ. Αλλά τίποτα.

Διέγραψα και της ενημέρωσης του play store και τώρα είναι στο 4.3.11 αλλά και πάλι τίποτα.

Πριν είχα και εγώ την 5.0....

 

ποια ρομ εχεις φιλε ;

Link to comment
Share on other sites

Την multi όπως μου ήρθε από vickmall αλλά τώρα πριν 2 μέρες μου το έκανε αυτό.

Το τηλέφωνο το έχω 4 μήνες χωρίς προβλήματα.

 

Reset To Factory Defaults ή αλλαγή rom για να στρώσει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Την multi όπως μου ήρθε από vickmall αλλά τώρα πριν 2 μέρες μου το έκανε αυτό.

Το τηλέφωνο το έχω 4 μήνες χωρίς προβλήματα.

 

Βάλε την ελληνική είναι άψογη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1s. Το NOTE δεν είναι για 8ωρα σε τσέπη. Τώρα αν έχεις πρεσβυωπία σαν και μένα τότε το NOTE.

 

σε πλαινή τσεπη παντελονιου εργασιας (τυπου στρατιωτικου) θα παλευετε ?? :P

Link to comment
Share on other sites

Την multi όπως μου ήρθε από vickmall αλλά τώρα πριν 2 μέρες μου το έκανε αυτό.

Το τηλέφωνο το έχω 4 μήνες χωρίς προβλήματα.

 

Παρόμοια προβλήματα είχα κι εγώ, με multi από Vickmall, με το Youtube. Εντελώς ξαφνικά δεν μπορούσε να συνδεθεί.

Οι ROM που περνάνε τα διάφορα κινεζομάγαζα δεν είναι και πολύ προσεγμένες με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να σκάσει το όποιο πρόβλημα.

Όλα λύθηκαν μόλις πέρασα την τελευταία (τότε) ελληνική ROM. Από τότε κανένα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε πλαινή τσεπη παντελονιου εργασιας (τυπου στρατιωτικου) θα παλευετε ?? :P

 

Με μιά θήκη σηλικονης δεν θα έχεις σοβαρό πρόβλημα να πάθει κάτι το τηλέφωνο. Τώρα αν μιλάς για ευχρηστία, το τηλέφωνο είναι αρκετά μεγάλο και βαρύ(200gr). Ίσως κάποιο πιο μικρό (1S?) σε βολέψει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον τείνει προς τα 5,5.-6. Στην Κίνα πλέον δεν βλέπεις κάτω από 5,5. Δες και την Apple που άρχισε και αυτή να τα μεγαλώνει.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Κι εγώ 5,5" έχω, το NOTE, όπως φαίνεται και από τo Avatar αλλά, για κάποιον που θα το κουβαλάει σε μια πλαϊνή τσέπη φόρμας εργασίας για οχτώ ώρες, το βρίσκω λίγο άβολο (και) λόγω βάρους.
Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον τείνει προς τα 5,5.-6. Στην Κίνα πλέον δεν βλέπεις κάτω από 5,5. Δες και την Apple που άρχισε και αυτή να τα μεγαλώνει.

 

βλεπεις αλλα ειναι λιγα.

 

κι εγω το xiaomi note εχω, αλλα καποια στιγμη θα παω σε 5 ή 4,7 οπως ειχα πριν. Ειχα ενα jiayu g4 slim 4,7inch με μηδενικα περιθωρια και ηταν το τελειο μεγεθος. Το ιδιο μεγεθος που εκαναν τωρα και το ihpnoe 6.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...