Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοείς για το xiaomi powerbank από ότι εχω δει σε διάφορα βίντεο στο youtube ναι αφαιρούνται αλλά πρέπει στην ουσία να ξεκολλήσεις την βάση του powerbank και μετά να την ξανακολλήσεις.

 

Μαλιστα...βεβαια για να βαλεις καλυτερες μπαταριες ωστε να χεις παραπανω mah θελει τα διπλα € απο οσο κανει ολοκληρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά, έχω 2 ερωτήσεις για το κινητό που είναι μάλλον η τελική επιλογή μου για νέα συσκευή:

1. μιας και απ' ό,τι βλέπω είναι καλύτερο να προχωρήσω σε πέρασμα της ελληνικής rom μόλις παραλάβω το κινητό, είναι προτιμότερο να επιλέξω από Vickmall την επιλογή της Original ROM, έχω καταλάβει σωστά;

2. υπάρχει οποιαδήποτε πληροφορία στο αν το κινητό θα πάρει κάποια στιγμή Lollipop; το μόνο που με κρατάει και δεν το έχω ήδη παραγγείλει είναι αυτό

 

σας ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Οχι

 

:)

 

Η Lollipop θ΄αργήσει σε πολλά λινητά (λογικά). Άσε που δεν ξέρουμε αν θα είναι για καλύτερα...

Edited by skydiver

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια,

Θα ήθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχω.

Αγόρασα το Xiaomi Note πριν 3 μηνες περιπου απο το merimobiles. Ολα πηγαιναν καλα μέχρι που πριν 2 μέρες σταματησε να δουλευει το touchscreen χωρις να κανω απολύτως τίποτα (συγκεκριμένα πήγα να απαντήσω σε μία κλήση και απλα δεν μπορούσα).

 

Αφού το έψαξα λίγο και δοκίμασα τα πάντα έκανα και factory reset και παλι τιποτα. Ετσι επικοινώνησα με την τεχνικη υποστήριξη των meribobiles και μετα απο 2(!) μέρες πήρα απάντηση την εξής:

 

Hi,

 

Please give me your order number so I can check.

 

And to prepare for sending this back please log in to your merimobiles account then go to "Completed Orders" then click " Return Item(s)" and fill it up. Please select "repair" as requested action of choice and write in the comment section the problem you're having with the device. Once done please let me know so I can check the return id number and give you RMA form with our address after.

 

Please be advised that if the screen needs replacement already the manufacturer will ask you to pay for the replacement screen since it has 30 days warranty only but if this just needs repair then you only have to mind the shipping fees.

 

Kind regards,

 

Ace

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώσω εφόσον εχω ενα χρόνο εγγυηση και δεν εκανα κακη χρηση αλλα ειναι καθαρα θεμα ελατωματικου hardware. Εχεις κανεις εμπειρια σε κατι παρομοιο? Προς το παρον εκανα το "return order" και περιμένω απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να παραθέσεις το πρόβλημά σου στη Xiaomi.gr

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6620-Note-στα-χέρια-ενός-αρχαριου/?pageNo=10

μπορεί να βρείς κάποια λύση .

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να δουλέψει το xposed σε miui.υπάρχει το wsm tools για την miui αλλά από την στιγμή που το mi-tools (το αντίστοιχο gravity box ας το πούμε) Δε παίζει σωστά στις τελευταίες miui και πολλά xposed modules δεν είναι συμβατά,δε νομίζω να υπάρχει σημαντικός λόγος για να το βάλει κάποιος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια,

Θα ήθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα που εχω.

Αγόρασα το Xiaomi Note πριν 3 μηνες περιπου απο το merimobiles. Ολα πηγαιναν καλα μέχρι που πριν 2 μέρες σταματησε να δουλευει το touchscreen χωρις να κανω απολύτως τίποτα (συγκεκριμένα πήγα να απαντήσω σε μία κλήση και απλα δεν μπορούσα).

 

Αφού το έψαξα λίγο και δοκίμασα τα πάντα έκανα και factory reset και παλι τιποτα. Ετσι επικοινώνησα με την τεχνικη υποστήριξη των meribobiles και μετα απο 2(!) μέρες πήρα απάντηση την εξής:

 

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να πληρώσω εφόσον εχω ενα χρόνο εγγυηση και δεν εκανα κακη χρηση αλλα ειναι καθαρα θεμα ελατωματικου hardware. Εχεις κανεις εμπειρια σε κατι παρομοιο? Προς το παρον εκανα το "return order" και περιμένω απαντηση..

 

Η οθονη εχει εγγυηση 30 μερες?Αναλογα το κομματι εχει και αλλη εγγυηση δηλαδη?Αντιπροσωπεια αυτοκινητων την ειδε η xiaomi?Aλλη εγγυηση η βαφη αλλη τα ηλεκτρικα αλλη το μοτερ κτλ?Η οθονη την εχω δει σαν ανταλλακτικο γυρω στο €50ρικο παντος και το προβλημα οπως το περιγραφεις ειναι στανταρ το digitizer.Παντως στειλε και ενα mail στην xiaomi κινας μηπως και σου πουν κατι διαφορετικο περι εγγυησης και γινει ρομπα το merimobile.(αν και δε νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Η Κίνα γενικώς με τις εγγυήσεις δεν το έχει. Τελευταία κάτι πάει να γίνει, αλλά θέλουν ακόμη δουλειά.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σαν καταστημα αγνωστο (απο μενα) αλλα ρε παιδια πολυ τερας δε γινεται το κινητο?Βεβαια αν θελει καποιος να το παιρνει στην ορειβασια μαζι παω πασο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Οντως, εδω πια ξεφευγουμε :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω το Redmi HM Note 1w με Android 4.2.2 JDQ39, με MIUI version την JHDCNBA97.0

Θα ήθελα να μου πείτε ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω με ασφάλεια για να το κάνω root με σκοπό να βάλω τον MX Player να ανοίγει αντί του κινέζικου για να μπορώ να βλέπω κανάλια από το Greek Live application. Τον προτείνει και στην εφαρμογή ο δημιουργός.

 

Έχω βρει και κατεβάσει κάποια αρχεία από το en.miui.com όπως το RootRedmiNote.zip αλλά θα ήθελα τη γνώμη των έμπειρων από εσάς να μου πείτε αν είναι κατάλληλα για το συγκεκριμένο μοντέλο τηλεφώνου.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω :

1. Γιατί δεν μπορώ να κάνω χρήση της οθόνης αναζήτησης (πατάω να γράψω κάτι αλλά δεν εμφανίζεται το πληκτρολόγιο.

2. Πατάω στο "σχετικά με το τηλέφωνο" στις ρυθμίσεις και όταν κάνω ταπ στις ενημερώσεις συστήματος με πάει στην αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Οχι

 

:)

 

Η Lollipop θ΄αργήσει σε πολλά λινητά (λογικά). Άσε που δεν ξέρουμε αν θα είναι για καλύτερα...

 

ευχαριστώ skydiver :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα πως κανεις αλλος δεν το ανεβασε, βγηκε καινουρια ROM η 4.11.14 GR στο xiaomi-miui.gr βασισμενη και αυτη σε Android 4.2.2 http://tinyurl.com/kzwzsjj :D

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον τρόπο που περιγράφεται στην πρώτη σελίδα για την ολική εκκαθάριση και για root, αλλά κάνει abort.

Ti δεν κάνω καλά;

Edit: Με επιμονή και υπομονή....τα κατάφερα με το πιο πάνω recovery....ας όψονται οι custom roms...

Mayday!

Επειδή υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έχει πάει καλά με την εγκατάσταση της rom (με την αγγλοκινέζικη μου έβγαζε καιρό στην default οθόνη ενώ τώρα δεν, επίσης το GPS δεν δουλεύει, όπως και ο σενσορας φωτεινότητας (στο cpuz δεν βγάζει κάποια μέτρηση)).

Εν'ολίγοις, αν μπω με recovery, τι πρέπει να διαγράψω; όλα; ή κάποια δεν τα ακουμπάμε;

 

:help:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειδα πως κανεις αλλος δεν το ανεβασε, βγηκε καινουρια ROM η 4.11.14 GR στο xiaomi-miui.gr βασισμενη και αυτη σε Android 4.2.2 http://tinyurl.com/kzwzsjj :D

 

Μολις μου πεταξε την αναβαθμιση :)

Link to comment
Share on other sites

Mayday!

Επειδή υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έχει πάει καλά με την εγκατάσταση της rom (με την αγγλοκινέζικη μου έβγαζε καιρό στην default οθόνη ενώ τώρα δεν, επίσης το GPS δεν δουλεύει, όπως και ο σενσορας φωτεινότητας (στο cpuz δεν βγάζει κάποια μέτρηση)).

Εν'ολίγοις, αν μπω με recovery, τι πρέπει να διαγράψω; όλα; ή κάποια δεν τα ακουμπάμε;

 

:help:

 

Ποια ρομ εβαλες φιλος?Την ελληνικη?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως wipe κανουμε αυτα που δινει το twrp οχι ολα για να μη χασουμε επαφες sms εφαρμογες κτλ.Σιγουρα δε δουλευει το gps?Μηπως φταιει ο πλοηγος που χρησιμοποιεις;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδη ειδα πως κανεις αλλος δεν το ανεβασε, βγηκε καινουρια ROM η 4.11.14 GR στο xiaomi-miui.gr βασισμενη και αυτη σε Android 4.2.2 http://tinyurl.com/kzwzsjj :D

 

Και μολις την εβαλα μεσω twrp και εχασα εφαρμογες επαφες κτλ και δεν ειναι και root :lol:

Την εβαλε κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως wipe κανουμε αυτα που δινει το twrp οχι ολα για να μη χασουμε επαφες sms εφαρμογες κτλ.Σιγουρα δε δουλευει το gps?Μηπως φταιει ο πλοηγος που χρησιμοποιεις;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Και μολις την εβαλα μεσω twrp και εχασα εφαρμογες επαφες κτλ και δεν ειναι και root :lol:

Την εβαλε κανεις;

 

Α ωραία!

Επίτηδες δεν έχω περάσει ακόμα επαφές και εφαρμογές. Πλοηγό ποιον προτείνεις; Απλά βλέπω ότι σε όποια εφαρμογή ζητά να του υποδείξεις που είσαι (π.χ. καιρός, kstars κτλ.) δεν δέχεται καμία πόλη/χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το sygic και ειμαι ευχαριστημενος.Μηπως δεν εχει ενεργοποιημενη την ευρεση τοποθεσιας?
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω το sygic και ειμαι ευχαριστημενος.Μηπως δεν εχει ενεργοποιημενη την ευρεση τοποθεσιας?

 

Την ανοίγω όποτε απαιτείται. Κάτσε να το ξαναδώ...

 

Όχι καλά τα λέω, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πιάσω δορυφόρο (εντός κτηρίου).

Edited by ryk
Link to comment
Share on other sites

*update

αφου γυρισα πισω το κινητο (ειχα backup) ξαναεκανα την εγκατασταση της νεας και αυτη τη φορα δεν εχασα τιποτα...??Μυστηρια πραματα :lol:Γιαυτο ΠΑΝΤΑ backup πριν οτιδηποτε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που την έκανα από τον updater της miui δεν έχασα τίποτα Όλα λειτουργούν όπως πριν .

Για πιο λόγο georgis την κάνεις από twrp;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...