Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 μερες παρεα με το note σε συγκριση με το zte v967s (αγορασμενες 5 συσκευες) το οποιο λατρεψα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.

Οθονη ανωτερη με περισσοτερη φωτεινοτητα

Μπαταρια καλυτερη. Σκιζοντας το βγαζει 1 μερα και την νυχτα μαζι…..

Πιο γρηγορο

Ιδιο wifi

Καλυτερο gps χωρίς χρηση του faster gps.

Πολυ καλυτερη καμερα ακομα και την νυχτα

Περιεργο το miui αλλα προσαρμοστηκα γρηγορα

Πλήρης ελεγχος ασφαλειας του κινητου λογω miui, ρωτάει και ενημερώνει για τα παντα.

Με ξενίζει η χρηση της μνήμης. Το zte με 1γιγα χρησιμοποιουσε απο 500 εως 700mb ενω το note με 2 γιγα και ιδιες εφαρμογές απο 1000 εως 1700mb. Αδειαζει μερικώς με την προεγκατεστημενη εφαρμογη (1000mb) και κανει πληρη εκκαθαριση με επανεκινηση (700mb).

Σε αυτες τις λιγες μερες χρήσης ειμαι τρελα ευχαριστημενος.

Δεν εχω κανει root ακομα

Απλα παρτε το και σκιστε το!

Αξιζει τα λεφτα του με το παραπανω!

 

Μετα απο δυο μηνες θελω να συμπληρωσω τα εξης.

Το wifi ειναι 10%-20% πιο αδυναμο απο το zte v967s και πολλες φορες δεν πιανω δικτυα που πριν τα επιανα.

Η μπαταρια ποτε μα ποτε δεν με κρεμασε ,την φτανω μεχρι το βραδυ στο 20%-30% ενω το zte πολλες φορες μου εσβηνε.

Απλα αξιζει και το τελευταιο του σεντ….

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποιο πρόγραμμα προτείνεται για πλοηγό?

Έχω sygic και navigon. Αν καιτο δεύτερο δεν έπαιζε σε αλλά κινητα με mkt , έδω δεν είχα πρόβλημα. Κορυφαίο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα προτείνεται για πλοηγό?

 

Βάλε το Sygic.

 

Έχω sygic και navigon. Αν καιτο δεύτερο δεν έπαιζε σε αλλά κινητα με mkt , έδω δεν είχα πρόβλημα. Κορυφαίο.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Έχω sygic και navigon. Αν καιτο δεύτερο δεν έπαιζε σε αλλά κινητα με mkt , έδω δεν είχα πρόβλημα. Κορυφαίο.

Mε την aosp/dragonfly σε μένα δε παίζει το navigon v5.2.6 με την κλασσική εγκατάσταση.Με την miui δεν έχω δοκιμάσει.Θέλει ένα "κόλπο"-λίγο μπελαλίδικη διαδικασία με την οποίο είχα καταφέρει να το τρέξω και σε παλιότερα mtk που δεν έτρεχε με τίποτε.Kαι επίσης και με την dragonfly έχω το bug στην περιστροφή οθόνης.Αλλά οκ απο την στιγμή που λύνεται με 2 κλικ,δε με ενοχλεί

Link to comment
Share on other sites

Mε την aosp/dragonfly σε μένα δε παίζει το navigon v5.2.6 με την κλασσική εγκατάσταση.Με την miui δεν έχω δοκιμάσει. Θέλει ένα "κόλπο"-λίγο μπελαλίδικη διαδικασία με την οποίο είχα καταφέρει να το τρέξω και σε παλιότερα mtk που δεν έτρεχε με τίποτε.........

Χρηστο, με τη Miui που το εχω δοκιμασει το Navigon, τρεχει κανονικα χωρις κολπα και τρικς :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη σήμερα για λογαριασμό φίλου ένα ακόμη Redmi Note από Vickmall με την αυθεντική αγγλο-κινέζικη.

Με Power + Vol- είδα κανονικά τις τρεις επιλογές και μπήκα στο (stock) recovery.

Άρα η multi είναι που το χαλάει.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Παρελήφθη σήμερα για λογαριασμό φίλου ένα ακόμη Redmi Note από Vickmall με την αυθεντική αγγλο-κινέζικη.

Με Power + Vol- είδα κανονικά τις τρεις επιλογές και μπήκα στο (stock) recovery.

Άρα η multi είναι που το χαλάει.

 

Σωστά. Έτσι είναι Γιώργο.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παραλαβω και εγω αλλο ενα για ενα συναδελφο.Θα το σεκαρω αμεσως να δω τι γινεται με το recovery.

Αλλα λογικα θα ειναι στο ιδιο σεναριο με του φιλου anna2 το recovery.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα παραλαβω και εγω αλλο ενα για ενα συναδελφο.Θα το σεκαρω αμεσως να δω τι γινεται με το recovery.

Αλλα λογικα θα ειναι στο ιδιο σεναριο με του φιλου anna2 το recovery.

 

οπότε τι κάνουμε βρε παιδιά?

θέλει ένα μια φίλη μου, η οποία δε ξέρει και δε θέλει να ασχοληθεί με ρομ κτλ.

θέλει δηλαδή να της το παραγγείλω εγώ, να μου έρθει, να το σετάρω (αν θέλει καμιά εφαρμογή), και να της το δώσω. Από εκεί και πέρα δε θέλει να ασχοληθεί (και δε μπορεί η κοπέλα).

 

να της το πάρω λέτε με multi και να της το δώσω όπως είναι ή να το πάρω με αγγλική και να της περάσω εγώ καμιά ελληνική ?

:O

:)
Link to comment
Share on other sites

οπότε τι κάνουμε βρε παιδιά?

θέλει ένα μια φίλη μου, η οποία δε ξέρει και δε θέλει να ασχοληθεί με ρομ κτλ.

θέλει δηλαδή να της το παραγγείλω εγώ, να μου έρθει, να το σετάρω (αν θέλει καμιά εφαρμογή), και να της το δώσω. Από εκεί και πέρα δε θέλει να ασχοληθεί (και δε μπορεί η κοπέλα).

 

να της το πάρω λέτε με multi και να της το δώσω όπως είναι ή να το πάρω με αγγλική και να της περάσω εγώ καμιά ελληνική ?

:O

 

Το δεύτερο!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ το αγγλικό μενού με Power & Volume - για να μπει σε Recovery Mode, και έχει Άγγλοκινέζικη έκδοση. ....

 

Συνεχίζω το σκάλισμα, βρήκα έναν οδηγό για εγκατάσταση του Google Play, αλλά δεν ανοίγει μετά, δεν βρίσκει σύνδεση Wi-F λέει. ....ενώ είναι ανοιχτό... ..

 

Δεν είναι root και υποψιάζομαι ότι αυτό φταίει.. ...θα το κάνω root πιο αργά το βράδυ και θα το δω ξανά.....ο οδηγός παιδιά για root σε Αγγλοκινέζικο?

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

οπότε τι κάνουμε βρε παιδιά?

θέλει ένα μια φίλη μου, η οποία δε ξέρει και δε θέλει να ασχοληθεί με ρομ κτλ.

θέλει δηλαδή να της το παραγγείλω εγώ, να μου έρθει, να το σετάρω (αν θέλει καμιά εφαρμογή), και να της το δώσω. Από εκεί και πέρα δε θέλει να ασχοληθεί (και δε μπορεί η κοπέλα).

να της το πάρω λέτε με multi και να της το δώσω όπως είναι ή να το πάρω με αγγλική και να της περάσω εγώ καμιά ελληνική ?:O

To δευτερο :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

θα μου πείτε .... κάλα ρε τι λέμε τόσες σελίδες ότι χαλάνε το recovry!!!

 

και θα έχετε και δίκιο, αλλά εγώ έμαθα με χαλασμένο recovery να περνάω rom :blink: :wacko: :dizzy::dance:

 

χα χα χα χα....πχ τη gtv που έβαλα από multi που μου ήρθε :O

:)
Link to comment
Share on other sites

θα μου πείτε .... κάλα ρε τι λέμε τόσες σελίδες ότι χαλάνε το recovry!!!

 

και θα έχετε και δίκιο, αλλά εγώ έμαθα με χαλασμένο recovery να περνάω rom :blink: :wacko: :dizzy::dance:

 

χα χα χα χα....πχ τη gtv που έβαλα από multi που μου ήρθε :O

Εντάξει, δεν είπαμε ότι δεν γίνεται να φτιαχθεί το χαλασμένο recovery,αλλά όπως και να το κάνουμε όταν έχεις λειτουργικό recovery αισθάνεσαι άνεση και σιγουριά, γιατί πάντα υπάρχει η (μικρή) πιθανότητα κάτι να πάει στραβά!!!

Και για να φτιάξεις το recovery θα πρέπει να φλασάρεις την Ελληνική GTV. Και πως θα φλασάρεις την Ελληνική με χαλασμένο recovery; Αν δεν κάνω λάθος στην multi δεν υπάρχει και το Updater. Εκτός αν δεν θυμάμαι καλά και κάνω λάθος. Ενώ στην Original Rom νομίζω υπάρχει.

Η επιλογή δική σου!!!:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που βρήκα τώρα. Ίσως το έχετε εντοπίσει αλλά το γράφω για όσους δεν το έχουν δει, και ίσως τους ενδιαφέρει.

 

Πηγαίνουμε

Θεματα/κατηγορία /και κάτω κάτω που λέει μείγμα.

Αν έχουμε πρώτα κατεβάσει διάφορα θέματα, μπορούμε να επιλέξουμε από αυτά, μόνο ότι μας άρεσει και μας ενδιαφέρει και όχι όλο το θέμα.

 

Πχ.

1. από το θέμα Χ μου αρέσει το πληκτρολόγιο για τις κλήσεις.

2.από το θέμα Ψ μου αρέσει η οθόνη για τα μηνύματα.

3.απο το θέμα Ζ μου αρέσει η οθόνη εκκίνησης

κτλ... κτλ....

 

Μείγμα λοιπόν από διάφορα θέματα!!!

:)
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να ''φτιάξει'' recovery σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375258

 

Το έχω κάνει σε δύο κινητά με MTK (Jiayu & Amoi) και δουλεύει κανονικά;)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ το αγγλικό μενού με Power & Volume - για να μπει σε Recovery Mode, και έχει Άγγλοκινέζικη έκδοση. ....

 

Συνεχίζω το σκάλισμα, βρήκα έναν οδηγό για εγκατάσταση του Google Play, αλλά δεν ανοίγει μετά, δεν βρίσκει σύνδεση Wi-F λέει. ....ενώ είναι ανοιχτό... ..

 

Δεν είναι root και υποψιάζομαι ότι αυτό φταίει.. ...θα το κάνω root πιο αργά το βράδυ και θα το δω ξανά.....ο οδηγός παιδιά για root σε Αγγλοκινέζικο?

 

Καμία ιδέα για τα 2 θέματα αυτά παιδιά;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις απαντήσεις τους! :up:

 

Κάτι που παρατήρησα σήμερα είναι ότι βγάζοντας την θήκη σιλικόνης έχω καλύτερο σήμα στο wi-fi

Link to comment
Share on other sites

Καμία ιδέα για τα 2 θέματα αυτά παιδιά;

Για το root υπάρχει στην πρώτη σελίδα στο 1ο Post (τσάμπα τα βάζουμε μου φαίνεται):p

Για το play (αν είσαι με miui) βρες και φλασάρισε τα κατάλληλα gapps (android 4.2.2 για miui):) http://en.miui.com/thread-26132-1-1.html

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονο φορτισης εχετε απο 10% εως 100% ; Στην δευτερη φορτιση εκανε 5 ωρες, στην πρωτη το εβαλα νυχτα και δεν μετρησα χρονο..
Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Για το root υπάρχει στην πρώτη σελίδα στο 1ο Post (τσάμπα τα βάζουμε μου φαίνεται):p

Για το play (αν είσαι με miui) βρες και φλασάρισε τα κατάλληλα gapps (android 4.2.2 για miui):) http://en.miui.com/thread-26132-1-1.html

 

Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη......το θέμα με το Google Play το έλυσα, έκανα ένα restart στην συσκευή και συνδέθηκε το Google Play μέσω WIFI που δεν το έβλεπε ανοιχτό (ενώ ήταν!)....:wacko:

 

Οπότε, δεν χρειαζόταν το Root για να παίξει το GPLAY.....τώρα, εμένα με βολεύει στα Αγγλικά περισσότερο από ότι στα Ελληνικά (σε όλα τα κινητά μου με βόλευε), και θα κρατήσω για αρχή την Original ΑγγλοΚινέζικη έκδοση. Πρέπει απαραιτήτως να το κάνω Root (και σε τι θα μου χρησιμεύσει εκτός από την απεγκατάσταση των άχρηστων Κινέζικων Εφαρμογών)??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είπαμε ότι δεν γίνεται να φτιαχθεί το χαλασμένο recovery,αλλά όπως και να το κάνουμε όταν έχεις λειτουργικό recovery αισθάνεσαι άνεση και σιγουριά, γιατί πάντα υπάρχει η (μικρή) πιθανότητα κάτι να πάει στραβά!!!

Και για να φτιάξεις το recovery θα πρέπει να φλασάρεις την Ελληνική GTV. Και πως θα φλασάρεις την Ελληνική με χαλασμένο recovery; Αν δεν κάνω λάθος στην multi δεν υπάρχει και το Updater. Εκτός αν δεν θυμάμαι καλά και κάνω λάθος. Ενώ στην Original Rom νομίζω υπάρχει.

Η επιλογή δική σου!!!:p

 

Έχεις δίκιο φίλε μου! Δεν υπάρχει λόγος να το πάρουμε με πρόβλημα στο recovery αφού έχουμε την επιλογή του σωστού με την αγγλική! :)

 

Παρόλα αυτά αν το πάρουμε με multi και κάποια στιγμή θέλουμε σωστό recovery κάνουμε το εξής.

 

Κατεβάζουμε από το play store το Mobileuncle tools.(παίρνει και δικαιώματα root).

Επίσης κατεβάζουμε και αυτό https://yadi.sk/d/y-zOPqc8UFiGu που στη συνέχεια θα το συναντήσουμε με τη μορφή recovery.img

 

Στη συνέχεια ανοίγουμε το Mobileuncle tools και επιλέγουμε recovery update.

http://i827.photobucket.com/albums/zz196/mikepart/Screenshot_2014-09-03-23-07-55_zpsptpsnisy.png

 

Εκεί θα δούμε κάτι κινέζικα και πάνω πάνω το αρχείο που έχουμε κατεβάσει από πριν (recovery.img) και το τρέχουμε.

http://i827.photobucket.com/albums/zz196/mikepart/Screenshot_2014-08-30-17-04-32_zpsu7cauw8x.png

 

Κάνουμε επανεκκίνηση και πλέον έχουμε σωστό recovery με τα πλήκτρα (power & volume-) σε TWRP.

 

@sso αν γράφω κάτι λάθος πες μου να το διορθώσω για να μείνει σωστά :)

Edited by mike_k
:)
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου! Δεν υπάρχει λόγος να το πάρουμε με πρόβλημα στο recovery αφού έχουμε την επιλογή του σωστού με την αγγλική! :)

 

Παρόλα αυτά αν το πάρουμε με multi και κάποια στιγμή θέλουμε σωστό recovery κάνουμε το εξής.

 

Κατεβάζουμε από το play store το Mobileuncle tools.(παίρνει και δικαιώματα root).

Επίσης κατεβάζουμε και αυτό https://yadi.sk/d/y-zOPqc8UFiGu που στη συνέχεια θα το συναντήσουμε με τη μορφή recovery.img

 

Στη συνέχεια ανοίγουμε το Mobileuncle tools και επιλέγουμε recovery update.

http://i827.photobucket.com/albums/zz196/mikepart/Screenshot_2014-09-03-23-07-55_zpsptpsnisy.png

 

Εκεί θα δούμε κάτι κινέζικα και πάνω πάνω το αρχείο που έχουμε κατεβάσει από πριν (recovery.img) και το τρέχουμε.

http://i827.photobucket.com/albums/zz196/mikepart/Screenshot_2014-08-30-17-04-32_zpsu7cauw8x.png

 

Κάνουμε επανεκκίνηση και πλέον έχουμε σωστό recovery με τα πλήκτρα (power & volume+) σε TWRP.

 

@sso αν γράφω κάτι λάθος πες μου να το διορθώσω για να μείνει σωστά :)

 

Το πρόβλημα του να μην μπορείς να μπείς με τον συνδυασμό πλήκτρων (power & volume down) στο recovery δεν θα λυθεί. Θα έχεις βάλει μεν το TWRP, στο οποίο θα μπορείς να μπεις μέσα από την Ρομ (με το quick boot η με τον "θείο", αλλά δεν θα μπορείς να μπεις από κλειστό το τηλέφωνο.

Όλα αυτά έχουν μπει στο πρώτο ποστ.

Και ο συνδυασμός πλήκτρων είναι power & volume down , Όχι volume +

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...