Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια μια ερωτηση. Με gtv 5.2.10 ενω κανει συνδεση σε δικτυα wifi δεν ανοιγει σελιδες σε ολα σε μερικα γραφει αδυναμια προβολης σελιδας.Τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και σε μένα έτυχε το ίδιο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έφταιγε η ρομ. Μου το έκανε όταν συνδεόμουν σε ξένα ρουτερ. Το ελυνα με επανεκκίνηση αφού πρώτα συνδεόμουν στο ξένο ρουτερ.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έτυχε το ίδιο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έφταιγε η ρομ. Μου το έκανε όταν συνδεόμουν σε ξένα ρουτερ. Το ελυνα με επανεκκίνηση αφού πρώτα συνδεόμουν στο ξένο ρουτερ.

 

Oντως με επανεκκινηση συνδεθηκε:D.Αυτο βεβαια δεν ειναι λυση.Το θεμα ειναι οτι τη συσκευη την εχω πουλησει και το παιδι μου εκανε παραπονο .

Παλια με μουλτι δεν το εκανε αυτο.Εχετε να μου προτεινετε καμμια stable που να ειναι τελειως απροβληματιστη να του περασω???:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου με του deliopoulou δεν έχω κανένα παράπονο, μια χαρά δουλεύει, κάθε Παρασκευή έρχεται και OTA update. Δοκίμασε την.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Oντως με επανεκκινηση συνδεθηκε:D.Αυτο βεβαια δεν ειναι λυση.Το θεμα ειναι οτι τη συσκευη την εχω πουλησει και το παιδι μου εκανε παραπονο .

Παλια με μουλτι δεν το εκανε αυτο.Εχετε να μου προτεινετε καμμια stable που να ειναι τελειως απροβληματιστη να του περασω???:(

Εγώ φοράω την ελληνική GTV 5.5.1 Developed η οποία πάει καλά εκτός από την μπαταρία που την τρώει σε μια μέρα και μερικά μικρής σημαδιας bugs. Επισης, αναβαθμιζεται αυτόματα μέσω του μαμά updater κάθε εβδοναδα (ο ΟΤΑ καταργήθηκε) μιας και η ελληνική φορτώνεται στους servers της xiaomi ως επίσημη της ελληνικής ομάδας xiaomi-miui.gr.

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.8

Όπως κάθε παρασκευή η τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινουν τα εξης μετα τις δυο τελευταιες αναβαθμισεις του deliopoulos.

Παγωνει οθονη με τα touch κουμπια.

Παγωνει η οθονη μονο.

Παγωνουν τα touch κουμπια μονο.

Παγωνει το κατω μισο μερος της οθονης.

Η λυση των παραπανω ειναι αναμονη απο 10 δευτερα εως και ενα λεπτο ή κλειδωμα - ξεκλειδωμα αμεσως και το κινητο ειναι οκ.

Επειδη με εχει κουρασει αυτο και γινεται πολυ συχνα πλεον εχει κανεις καμια ιδεα?

Τωρα κατεβαζω την τελευταια αναβαθμιση αλλα δεν νομιζω οτι φταιει η ρομ.

Edited by ICE2003
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό που λες φαίνεται σοβαρό, αλλά δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το ελέγξω μιας και στο δικό μου κινητό δεν το κάνει, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το "Optimize system performance" το οποίο βρίσκεται στις "Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Optimize system performance"

 

Επίσης μήπως έχεις εγκαταστήσει κάποιο άλλη εφαρμογή για system optimization ή security;

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό που λες φαίνεται σοβαρό, αλλά δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το ελέγξω μιας και στο δικό μου κινητό δεν το κάνει, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το "Optimize system performance" το οποίο βρίσκεται στις "Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Optimize system performance"

 

Το εχω ηδη απενεργοποιησει εδω και 3 μερες αλλα δεν αλλαξε κατι

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη απενεργοποιήσει εδώ και 3 μέρες άλλα δεν άλλαξε κάτι

Το πρόβλημα σου μοιάζει ως memory leak και την ώρα που παγώνει πιθανώς κάνει εκκαθάριση στην μνήμη.

Δες στην εφαρμογή "Κέντρο Ασφάλειας" στα "Δικαιώματα -> Αυτόματη έναρξη" πόσες εφαρμογές ξεκινούν αυτόματα; Μήπως εκεί μπορείς να καταλάβεις ποια εφαρμογή σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Επίσης θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την εφαρμογή "SD Maid" ώστε να κάνεις έλεγχο νεκρών αρχείων και καθαρισμό συστήματος και εφαρμογών. Δεν θα σου πειράξει τις εφαρμογές ούτε τις ρυθμίσεις απλά θα καθαρίσει τον προσωρινό χώρο αποθήκευσης.

Τέλος πόσο σου έχει απομείνει στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου μοιάζει ως memory leak και την ώρα που παγώνει πιθανώς κάνει εκκαθάριση στην μνήμη.

Δες στην εφαρμογή "Κέντρο Ασφάλειας" στα "Δικαιώματα -> Αυτόματη έναρξη" πόσες εφαρμογές ξεκινούν αυτόματα; Μήπως εκεί μπορείς να καταλάβεις ποια εφαρμογή σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Επίσης θα σου πρότεινα να κατεβάσεις την εφαρμογή "SD Maid" ώστε να κάνεις έλεγχο νεκρών αρχείων και καθαρισμό συστήματος και εφαρμογών. Δεν θα σου πειράξει τις εφαρμογές ούτε τις ρυθμίσεις απλά θα καθαρίσει τον προσωρινό χώρο αποθήκευσης.

Τέλος πόσο σου έχει απομείνει στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο;

 

Το μονο προγραμμα με δυνατοτητα autostart ηταν το Skype, το εκλεισα κι αυτο.

Ελευθερος χωρος 1γιγα ακομα.

Θα βαλω και το sd maid και βλεπουμε…

Ευχαριστω για την απαντηση.

Θα επανελθω με νεοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη AOSP v4.4 για το κινητό μας; (έχω βαρεθεί το ψιλο-lag της MIUI...)

Κανείς με AOSP ρε παιδιά; Όλοι MIUI fans??????

Link to comment
Share on other sites

Κανείς με AOSP ρε παιδιά; Όλοι MIUI fans??????

Εδώ τριτες εταιρίες θέλουν να βάλουν miui στα κινητά τους και εμείς θα την βγαλουμε; :-)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς με AOSP ρε παιδιά; Όλοι MIUI fans??????

Eγώ έχω aosp και συγκεκριμένα την jotiki rom http://www.movilesdualsim.com/tema/4-4-2-jotikirom-version-final-y-version-final-art-kenel-5-5-1.92703/

ένα πρόβλημα που είχα που η ένδειξη της μπαταρίας ήταν κολλημένη στο 1% λύθηκε φλασάροντας το κατάλληλο patch

Δε λέω καλή η miui αλλά προσωπικά μου αρέσει το aosp android με xposed framework + τα modules του και ζήτημα να έχω κρατήσει miui rom πάνω απο 3-4 μέρες στο κινητό.Τώρα γιατί πήρα xiaomi και όχι κάτι με aosp είναι γιατί θεωρώ πως για τα χρήματά του το redmi note έχει καλύτερο hw απο την πλειοψηφία των άλλων κινέζικων συσκευών στα ίδια χρήματα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ειμαι με την Stable 40-GTV-5.2.10 και εγκατέστησα το Dual Sim Control που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ποστς, και προσπάθησα να ενεργοποιήσω το 3G στην Sim2 αλλά χωρίς επιτυχία. Μόνο edge μου βγάζει στην Sim2.. Κάποια βοήθεια;

(Έχω και στις 2 Sim Cosmote με ενεργοποιημένο στην 2η και 4G ...

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ειμαι με την Stable 40-GTV-5.2.10 και εγκατέστησα το Dual Sim Control που έχει αναφερθεί σε προηγούμενα ποστς, και προσπάθησα να ενεργοποιήσω το 3G στην Sim2 αλλά χωρίς επιτυχία. Μόνο edge μου βγάζει στην Sim2.. Κάποια βοήθεια;

(Έχω και στις 2 Sim Cosmote με ενεργοποιημένο στην 2η και 4G ...

 

Εδώ και κάποιες εκδόσεις στην επίσημη κινέζικη έκδοση έχει αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα, οπότε λογικά δεν υπάρχει και στην έκδοση που αναφέρεις. Στην έκδοση που ανεβάζω στο Basketbuild υπάρχει αυτή η δυνατότητα με τον τρόπο που αναφέρεις.

 

Τώρα κατάλαβα ότι είσαι ακόμα στην έκδοση JHDCNBL40.0 (4.2.2). Δεν ήξερα ότι έχει αφαιρεθεί και σε αυτή την έκδοση... Βέβαια ότι αναφέρω πιο πάνω ισχύει και για αυτή την έκδοση.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στην απορία μου deliopoulos. Να σαι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίρνω το θάρρος να κάνω μια ακόμα ερώτηση... Η πλέον απροβλημάτιστη και σταθερή έκδοση απ αυτές που έχεις ανεβάσει ποιά είναι; ( V5 εννοώ ) Και η διαδικασία φλασαρισματος για μένα που είμαι με GTV MIUI HELLAS ποιά ειναι;

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στην απορία μου deliopoulos. Να σαι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίρνω το θάρρος να κάνω μια ακόμα ερώτηση... Η πλέον απροβλημάτιστη και σταθερή έκδοση απ αυτές που έχεις ανεβάσει ποιά είναι; ( V5 εννοώ ) Και η διαδικασία φλασαρισματος για μένα που είμαι με GTV MIUI HELLAS ποιά ειναι;

 

H έκδοση JHDCNBL40.0.522 είναι version 5 (4.2.2) και ίδια με αυτήν που έχεις τώρα.

Κανονικά η διαδικασία αναβάθμισης είναι απλή. Δηλαδή την περνάς ως αναβάθμιση στην έκδοση που έχεις μέσω recovery χωρίς wipes (ή μέσα από το πρόγραμμα Αναβάθμιση/Updater της MIUI).

 

Εγώ θα σου πρότεινα πριν την αναβάθμιση να πάρεις ένα αντίγραφο ασφαλείας (backup) μέσω του TWRP σε περίπτωση που θέλεις να επιστρέψεις πίσω ή αν κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Και αν φλασάρω αυτήν θα δουλεύει το Dual Sim Control ; ( υποθέτω πως όχι μια και βασίζεται στην ιδια έκδοση αλλά ρωτάω για να σιγουρευτώ..)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...η για να λυθεί εντελώς η απορία μου, έχεις υπ'όψη σου κάποια απροβλημάτιστη και σταθερή V5 που να δουλεύει και το Dual Sim Control για να την φλασάρω χωρίς πρόβλημα;

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Και αν φλασάρω αυτήν θα δουλεύει το Dual Sim Control ; ( υποθέτω πως όχι μια και βασίζεται στην ίδια έκδοση αλλά ρωτάω για να σιγουρευτώ..)

 

Βασίζεται στην ίδια έκδοση, όμως το Dual Sim Control θα δουλεύει! Έχουν γίνει αρκετές "εσωτερικές" αλλαγές ώστε να δουλεύει. Όπως επίσης δουλεύει και η εφαρμογή για τα μηνύματα (160 χαρακτήρες) χωρίς διάφορα εξωτερικά trick :happy:

Βέβαια μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου με τον τρόπο που σου περιέγραψα και εάν δεν σου αρέσει να επιστρέψεις πίσω χωρίς να έχεις χάσει τίποτα. (Βέβαια το backup μέσω TWRP προϋποθέτει την ύπαρξη SD κάρτας, μιας και είναι αρκετά μεγάλο).

Εάν πιστεύεις ότι δεν το έχεις με το backup, μπορώ να σου περιγράψω την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει SD card (12 GB διαθέσιμα) , αλλά δεν καλύπτομαι αν κάνω Nandroid Backup μέσω Recovery ? ..Και ναι περιέγραψε μου την διαδικασία να την εχω υπ'όψη μου αν δεν σου κάνει κόπο.
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει SD card (12 GB διαθέσιμα) , αλλά δεν καλύπτομαι αν κάνω Nandroid Backup μέσω Recovery ? ..Και ναι περιέγραψε μου την διαδικασία να την εχω υπ'όψη μου αν δεν σου κάνει κόπο.

 

1. Κάνεις επανεκκίνηση σε λειτουργία Recovery (νομίζω ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω της εφαρμογής Αναβάθμισης/Updater, έχει σχετική επιλογή.)

2. Στις επιλογές που σου εμφανίζει το Team Win Recovery Project, επιλέγεις Backup.

3. Στις επιλογές που σου εμφανίζει στο Select Partitions to Back Up: επιλέγεις Boot, Recovery, Uboot, Nvram, Boot Logo, System, Data. Επιλέγεις που θα κάνει Backup (Storage: Micro SD) και εάν θες compression και MD5 generation (προαιρετικά).

Στις επιλογές που αναφέρω τα System και Data είναι αυτά που πρέπει να έχεις σε αντίγραφο ασφαλείας. Το Boot Logo όπως καταλαβαίνεις είναι προαιρετικό. Το Nvram είναι σε περίπτωση που χάσεις το IMEI του κινητού σου. Το Uboot είναι το μενού που σου εμφανίζει πριν μπει στο recovery. To Recovery είναι το τρέχον που έχεις (TWRP) και είναι προαιρετικό. Και το Boot είναι ο το πρώτο πράγμα που φορτώνεις το κινητό σου πριν μπει στο Android και είναι προαιρετικό.

Από αυτά που σου έχω αναφέρει τα απαραίτητα είναι το System (είναι η rom/το android) και τα Data (είναι οι ρυθμίσεις τα δεδομένα των εφαρμογών καθώς και όλες οι εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει).

4. Αντίστοιχα μπορείς να κάνεις Restore οποιοδήποτε από τα παραπάνω είτε ξεχωριστά είτε όλα μαζί με μόνη εξαίρεση ότι τα Data πρέπει να γίνουν Restore με το System.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Θα κοιτάξω στις προηγούμενες αναρτήσεις σου να βρω τον σύνδεσμο για να κατεβάσω την συγκεκριμένη ρομ. Να σαι καλά,ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :-)

 

 

edit:Έκανα όλα τα Buckup και κατεβάζω τώρα την JHDCNBL40.0.522 (εκανα και ένα μικρό donation για να σε ευχαριστήσω και πιο έμπρακτα για τον χρόνο που διαθέτεις προς όφελος μας) και θα προσπαθήσω να την φλασάρω κανονικά μέσα από τον Updater. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Και πάλι ευχαριστώ. :-)

 

edit 2:Μόλις έκανα το φλασάρισμα με επιτυχία. Λείπει το εικονίδιο του OTA updater και προστέθηκε ένα άλλο quickoffice.

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Θα κοιτάξω στις παλαιότερες αναρτήσεις σου να βρω τον σύνδεσμο για να κατεβάσω την συγκεκριμένη ρομ. Να σαι καλά,ευχαριστώ για τον χρόνο σου. :-)

 

 

edit:Έκανα όλα τα Buckup και κατεβάζω τώρα την JHDCNBL40.0.522 (εκανα και ένα μικρό donation για να σε ευχαριστήσω και πιο έμπρακτα για τον χρόνο που διαθέτεις προς όφελος μας) και θα προσπαθήσω να την φλασάρω κανονικά μέσα από τον Updater. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Και πάλι ευχαριστώ. :-)

 

edit 2:Μόλις έκανα το φλασάρισμα με επιτυχία. Λείπει το εικονίδιο του OTA updater και προστέθηκε ένα άλλο quickoffice.

Σε ευχαριστώ για το donation (αν και δεν είναι απαραίτητο, αυτό είναι περισσότερο για το host στο BasketBuild).

Η εφαρμογή OTA updater ήταν για να κάνεις update τις ROM από ελληνικό forum. Δεν χρειάζεται γιατί εάν τελικά αποφασίσω να βγάλω και άλλη ROM v5 τότε η ενημέρωση θα σου έρθει από τον επίσημο Updater.

To QuickOffice είναι εφαρμογή που μπορεί να αφαιρεθεί, είναι απλά για να ανοίγουν αρχεία όπως Word, Excel κ.λ.π.

Edited by deliopoulos
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν. Θα δουλέψει ελπίζω και το Dual Sim Control κι ετσι δεν θα χρειάζεται να αλλάζω κάρτες στις θέσεις sim για το 3G. :)

Στην θέση Sim 2 είδα και έχει από μόνο του όριο 400 MB για δεδομένα. Πως το αλλάζω σε απεριόριστα η χωρίς όριο;

Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...