Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oπως ακριβως τα λεει ο φιλος aris59 ειναι.

Ολα ειναι στο κοντρολ καποιος μπορει να εβαλε το χερακι του!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν χρειαζετε και τοσο η ταυτοτητα γιατι απλα μια αναβαθμιση ειναι εξαλλου ο φιλος ειναι στο ιδιοκτητο δεν ειναι ΑΡΥΣ που παει σε κομβο vivodi.

Αλλα καλο ειναι φιλε μου να την στείλεις να εισαι καλλημενος.

Αμα παρεις τηλεφωνο στο 13880 θα σου πουνε να κανεις αιτηση να παει σπιτι σου courier κτλ για αυτο κατά εμε στειλε το e-mail σου να εισαι οκ..

Αν και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα καθε αιτημα του πελατη πρεπει να εχει και την ταυτοτητα του μαζι..

Ειχε δικιο ο φιλος!

 

ok,thanks για την βοηθεια...:)

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

15 ευρώ είναι πολλά πάντως για να μην πήρες χαμπάρι γιατί πρόκειται για τέσσερις - πέντε ταινίες.

 

Όσο αφορά το Cable TV το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι ο αποκωδικοποιητής είναι της πλάκας και πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα: Δείχνει ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ και πολλές φορές βγάζει το μήνυμα πως δε μπορεί να συνδεθεί με τους servers της vivodi. Έχεις κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Επίσης με το vood δε μπορώ να πω με username και password πάντα . Όποτε του'ρθει μου βγάζει πως είναι λάθος. Το μόνο που δουλεύει καλά είναι το internet κοντά στα 10 mbps.

Link to comment
Share on other sites

15 ευρώ είναι πολλά πάντως για να μην πήρες χαμπάρι γιατί πρόκειται για τέσσερις - πέντε ταινίες.

 

Όσο αφορά το Cable TV το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι ο αποκωδικοποιητής είναι της πλάκας και πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα: Δείχνει ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ και πολλές φορές βγάζει το μήνυμα πως δε μπορεί να συνδεθεί με τους servers της vivodi. Έχεις κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

 

Επίσης με το vood δε μπορώ να πω με username και password πάντα . Όποτε του'ρθει μου βγάζει πως είναι λάθος. Το μόνο που δουλεύει καλά είναι το internet κοντά στα 10 mbps.

 

Μεσα στο μενου γραφει ολα τα μοντελα των τηλεορασεων που ειναι ειναι συμβατα ριξε μια ματια,οσο για την συνδεση καλεσε τους να σε συχρονισουν στην συνδεση tv μηπως ειναι απο αυτους.εαν βγαζεις 10 κοιτα μηπως εισαι μακρυα απο το dislam εαν οντως εισαι αυτο δεν διορθωνετε.Πες μου ποσο καιρο εισαι συνδεδεμενος με το cabletv.

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού γράφει ποια μοντέλα είναι συμβατά για χρήση του ίδιου τηλεκοντρόλ και για τον αποκωδικοποιητή και για τον τηλεόραση. Σήμερα συνδέομαι αλλά πάλι τα βλέπω ασπρόμαυρα. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ξεκινά ο αποκωδικοποιητής έχει χρώμα αλλά μόλις μπαίνει στα windows γίνεται ασπρόμαυρη η εικόνα και παραμένει έτσι στο μενού της vivodi. Αν δεν είχε άμεση προώθηση στο μενού της vivodi ίσως θα μπορούσα να κάνω κάτι μέσω των windows του αποκωδικοποιητή. Έχω συνδεθεί εδώ και 2 εβδομάδες αλλά πριν μια εβδομάδα ασχολήθηκα με την τηλεόραση. Για το ίντερνετ δε με ενοχλεί η ταχύτητα των 10 mbps, νομίζω ότι είναι καλά (όταν το πρωτοέβαλα ήταν στα 8,5 mbps).

 

Επίσης το άλλο μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να μπω στο μενού του vood (router). Έχει κανείς καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις τους κωδικους μπορεις να μπεις μεσα στο vood,εαν δεν μπορεις να μπεις καλεσε τους να σε βοηθησουν απο την τεχνικη υποστηριξη.
Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις τους κωδικους μπορεις να μπεις μεσα στο vood,εαν δεν μπορεις να μπεις καλεσε τους να σε βοηθησουν απο την τεχνικη υποστηριξη.

 

 

Θυμίζω απλά τους default Kωδικούς:

 

User : Conf

password : admin

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το vood λύθηκε με reset αλλά αναρωτιέμαι κάθε φορά που θα πέφτει το ρεύμα θα ξαναφτιάχνουμε τις ρυθμίσεις ξανά μανά από την αρχή; Ήμαρτον.

 

Όσο για το ασπρόμαυρο cable tv παραμένει ακόμα! Θα πάω τον αποκωδικοποιητή τους από τα γραφεία τους γιατί αλλιώς τηλεφωνικά δεν πρόκειται να βρεθεί λύση.

Link to comment
Share on other sites

θέλω ένα Modem με wifi να μου προτέινεται όχι αρκετά ακριβο.:lol: έχω το speedtouch 530 που δεν αναγνωρίζει ADSL+2

 

Παρε το speedtouch 585 ειναι παρα πολυ καλο,ριξε και ενα τηλεφωνακι στη Vivo μπας και εχουν κανενα ακομα και αντι να το αγορασεις να το παρεις με ενοικιαση απο αυτους,νομιζω 2-3 ευρω το μηνα.Αν δεν εχουν θα εχουν Vood,ενταξει δεν ειναι και το καλυτερο,αλλα αμα το ενοικιαζουν δεν σε νοιαζει,εσυ τη δουλεια σου να κανεις και εισαι ΟΚ.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στειλε φαξ στο 211 7503801 με φωτοτυπια ταυτοτητας, γραψε πανω username,αριθμο τηλεφωνου,κωδικο συνδρομητη και γενικα οτι μπορεις οσο αφορα τη γραμμη σου,στειλε το και κανα δυο φορες να εισαι σιγουρος και με κεφαλαια γραψε ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ,και λογικα στο τελος του μηνα (αν το εχει στειλει αρχες του μηνα ) θα σε κοψουν.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στειλε φαξ στο 211 7503801 με φωτοτυπια ταυτοτητας, γραψε πανω username,αριθμο τηλεφωνου,κωδικο συνδρομητη και γενικα οτι μπορεις οσο αφορα τη γραμμη σου,στειλε το και κανα δυο φορες να εισαι σιγουρος και με κεφαλαια γραψε ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ,και λογικα στο τελος του μηνα (αν το εχει στειλει αρχες του μηνα ) θα σε κοψουν.

 

Eυχαριστώ πολύ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ok,thanks για τη βοηθεια...:)

στο mail που θα στειλω θα γραφω απλα ''θελω να μου αναβαθμισετε την συνδεση στο Maxx 10''ονομα,κλπ ή χρειαζεται να βρω καποια δηλωση απο το site?με την αναβαθμηση στο Maxx 10 δεν θα εχω καποια επιπλεον χρεωση,ετσι?

 

Δεν ξέρω αν έχεις κάνει ήδη κάτι, μια και δεν μπήκα αυτές τις μέρες, αλλά ένα πιο συγκεκριμένο κείμενο θα ήταν ένα του τύπου:

 

"..Παρακαλώ να προχωρήσετε σε αναβάθμιση της σύνδεσής μου από Maxx2 σε Maxx10...".

 

Εφόσον θα στείλεις το mail από αυτό της Vivodi που έχεις την σύνδεσή σου δεν είναι απαραίτητο να στείλεις κάτι επιπλέον, είσαι οκ.

 

Δεν χρεώνεσαι κάτι γι' αυτή την αναβάθμιση.

 

Θα σταλει απο τον κατοχο τις συνδεσης και θα σταλει μαζι και αντιγραφο ταυτοτητος και πια μεταβολη θελει να γινει.Μεσα στο site υπαρχει και αιτηση για την μεταβολη αυτη, η μπορει να καλεση το 13880 να δοθουν οδηγιες και προφορικα.:)

 

Όχι, δε θα τον συμβούλευα να στείλει εκ νέου αίτηση για την συγκεκριμένη αλλαγή, αφού η αναβάθμιση μπορεί να γίνει με ένα απλό mail ή fax.

 

Στην πρώτη περίπτωση δεν χρειάζεται να στείλει τίποτα παραπάνω, στην δεύτερη περίπτωση είναι καλό να επισυναφθεί και μια φωτοτυπία ταυτότητας.

 

Στην περίπτωση που στείλει εκ νέου αίτηση θα υπάρξει νέα 12μηνη δέσμευση κάτι που δε τον συμφέρει! Αν καλέσει στο 13880 θα του πούνε διαφορετικά πράγματα ο καθένας...κι εμένα μου βγήκε η πίστη για να το ξεδιαλύνω, αλλά εφόσον λειτουργούν έτσι, γιατί να δεσμευτεί για 12 μήνες;

 

Δεν χρειαζετε και τοσο η ταυτοτητα γιατι απλα μια αναβαθμιση ειναι εξαλλου ο φιλος ειναι στο ιδιοκτητο δεν ειναι ΑΡΥΣ που παει σε κομβο vivodi.

Αλλα καλο ειναι φιλε μου να την στείλεις να εισαι καλλημενος.

Αμα παρεις τηλεφωνο στο 13880 θα σου πουνε να κανεις αιτηση να παει σπιτι σου courier κτλ για αυτο κατά εμε στειλε το e-mail σου να εισαι οκ..

Αν και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα καθε αιτημα του πελατη πρεπει να εχει και την ταυτοτητα του μαζι..

Ειχε δικιο ο φιλος!

 

Όπως ανέφερα και παραπάνω, στην περίπτωση που στείλει mail δεν είναι απαραίτητο να επισυνάψει ταυτότητα!

 

Πώς μπορώ να κάνω διακοπή σε dsl σύνδεση που έχω στη vivodi και έχει γίνει αορίστου?

;)

 

Στειλε φαξ στο 211 7503801 με φωτοτυπια ταυτοτητας, γραψε πανω username,αριθμο τηλεφωνου,κωδικο συνδρομητη και γενικα οτι μπορεις οσο αφορα τη γραμμη σου,στειλε το και κανα δυο φορες να εισαι σιγουρος και με κεφαλαια γραψε ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ,και λογικα στο τελος του μηνα (αν το εχει στειλει αρχες του μηνα ) θα σε κοψουν.

 

Αυτή ακριβώς είναι η διαδικασία, με την διαφορά ότι εγώ στη θέση σου θα τους καλούσα να επιβεβαιώσω ότι λάβανε το φαξ της διακοπής και θα απαιτούσα ευγενικά να μου το στείλουν και γραπτώς ότι θα προχωρήσει το αίτημά μου!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρει κάποιος που να έχει κάνει αίτηση σστο πρόγραμμα δίοδος μέτά το Σεπτέμβρη και να του έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση του. Εγώ περιμένω εδώ και 2 μήνες και βαρέθηκα.

 

Έχω κάνει τα πάντα:

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι η σύνδεση βρίσκεται σε καλό δρόμο στο τελικό στάδιο. (θα ζήσει απαντάω)

Τους ξαναπέρνω απαντάνε (περιμένουμε έγγκριση άδειας από τον ΟΤΕ(την διαφήμηση με τον παπαγάλο την έετε δει ένα τέτοιο πράγμα)

 

Τέλος τους στέλνω mail μετά από 2 μερες μου άπαντάνε

 

Αξιότιμε/η κύριε/κυρία,

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμηση σας στα προϊόντα και στις υπηρεσίες της Vivodi Telecom

 

Για οποιοδήποτε ερώτηση ή συμπληρωματική πληροφορία μην διστάσετε να επικοινωνήσετε εκ νέου μαζί μας τηλεφωνικά στο 13880 ή μέσω e-mail στο customerservice@vivodi.gr

 

Με εκτίμηση,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών:confused:

http://tsakos.blogspot.com/

Διαβάστε τα πάντα με τα μάτια των CARTOON καινούριο μέλος ο Ταινιάς ρωτήστε τον τα πάντα από ταινίες τα ξέρει όλα:lol:. O Μπάλακ και ο Μπαλάκης κάνουν την εμφάνισης τους . Τα βιογραφικά αναρτημένα στο blog. Yποσχονται πως θα σας πάνε ταμείο

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω πως ο ασπρόμαυρος αποκωδικοποιητής του Cable TV πήγε στα γραφεία τους και ευτυχώς τον αλλάξαν έστω και με κάποιον που δεν είναι καινούριος, ωστόσο δουλεύει άψογα.

 

Επίσης, αναγνώρισαν πως και το vood (router) έχει πρόβλημα αφού χρειάζεται reset μετά από κάθε πτώση ρεύματος ή κλεισίματος του διακόπτη και με ενημέρωσαν πως θα μου το αλλάξουν και αυτό (2 στα 2 σε ελαττωματικό εξοπλισμό)!

 

Πάντως, στη μέχρι τώρα σχέση μου με τη Vivodi οφείλω να πω πως από τα γραφεία τους η στάση τους είναι καλή και θα πρότεινα όσο μπορείτε να λύνετε τα θέματα που σας αφορούν από κοντά και να αποφεύγετε τη χρήση του 13880 γιατί πέρα από το κόστος δεν πρόκειται να συνεννοηθείτε ή να βρείτε το δίκιο σας.

Link to comment
Share on other sites

vivodi diodos 24mbps μου ενεργοποιήθηκε :lol::p σχετικά γρήγορα (περίμενε περίπου 2 μήνες

http://tsakos.blogspot.com/

Διαβάστε τα πάντα με τα μάτια των CARTOON καινούριο μέλος ο Ταινιάς ρωτήστε τον τα πάντα από ταινίες τα ξέρει όλα:lol:. O Μπάλακ και ο Μπαλάκης κάνουν την εμφάνισης τους . Τα βιογραφικά αναρτημένα στο blog. Yποσχονται πως θα σας πάνε ταμείο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
vivodi diodos 24mbps μου ενεργοποιήθηκε :lol::p σχετικά γρήγορα (περίμενε περίπου 2 μήνες

 

Καλοριζικη,πως ειναι γραψε εντυπωσεις.

 

Ενημερώνω πως ο ασπρόμαυρος αποκωδικοποιητής του Cable TV πήγε στα γραφεία τους και ευτυχώς τον αλλάξαν έστω και με κάποιον που δεν είναι καινούριος, ωστόσο δουλεύει άψογα.

 

Επίσης, αναγνώρισαν πως και το vood (router) έχει πρόβλημα αφού χρειάζεται reset μετά από κάθε πτώση ρεύματος ή κλεισίματος του διακόπτη και με ενημέρωσαν πως θα μου το αλλάξουν και αυτό (2 στα 2 σε ελαττωματικό εξοπλισμό)!

 

Πάντως, στη μέχρι τώρα σχέση μου με τη Vivodi οφείλω να πω πως από τα γραφεία τους η στάση τους είναι καλή και θα πρότεινα όσο μπορείτε να λύνετε τα θέματα που σας αφορούν από κοντά και να αποφεύγετε τη χρήση του 13880 γιατί πέρα από το κόστος δεν πρόκειται να συνεννοηθείτε ή να βρείτε το δίκιο σας.

 

Kαλη ειναι αλλα μετα την ληξη του 12μηνου στο cabletv ποσο θα χρεωσει για να παραμεινω,τωρα ειμαι με 33 ευρω.Εαν το αφησει στα ιδια οκ παραμενω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μηπως υπαρχει ενημερωση για την ανανεωση μετα την ληξη του 12μηνου στο cabletv [προσφορας με 33 ευρω] πια θα ειναι η τιμη για αοριστου χρονου?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για δώστε καμιά βοήθεια ρε παιδιά.....Η Vivodi αποφάσισε να αναβαθμίσει τον εξοπλισμό μου (speedtouch 585 wireless router + cisco ATA) για την DSL phone που εχω και εγώ βλακωδώς δέχτηκα. Εδώ να πώ πως "μπαίνω" στο internet απο το laptop μου wirelesly και "πάνω" στο laptop μου έχω το home network μου (printers, printer servers, 2 extra υπολογιστές) που ΔΕΝ συνδέεται στο internet. Άρα internet έχω μόνο στο Laptop.

 

Με το που άλλαξε ο εξοπλισμός σε Speedtouch 780WL έχω το εξής πρόβλημα: οταν έχω το home network πάνω στο laptop (ethernet) δεν βλέπει ο explorer σελίδες (dns error). Μόλις κανω unplug το βύσμα του δικτύου όλα τέλεια. Επίσης πλέον τα σήματα του συναγερμού του σπιτιού δεν περνούν στο κέντρο κατι το οποίο πρίν γινόταν.

 

Έχω παίξει με τα IP adresses του σταθερού δικτύου (static) αλλά τίποτε.

 

Πήγα στη Vivodi για να γίνει firware upgrade στον router (τώρα φοράει 6.2.17.5) σε r.7.2 που είδα οτι έχει βγεί και άκουσα διάφορες παπ.......ς του τύπου πρέπει να κάνουμε upgrade στον server, δεν κάνουμε uprade στις συσκευές αυτές κοκ.

 

Εν τέλει ζητάω πίσω το ΑΤΑ και μου λένε πως δεν το υποστιρίζουν πλέον.

 

Έχει κανείς αντίστοιχο θέμα;

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να συστήσει αλλο wireless voip router που να έχει δουλέψει με vivodi χωρίς αυτές τις μ........ς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για δώστε καμιά βοήθεια ρε παιδιά.....Η Vivodi αποφάσισε να αναβαθμίσει τον εξοπλισμό μου (speedtouch 585 wireless router + cisco ATA) για την DSL phone που εχω και εγώ βλακωδώς δέχτηκα. Εδώ να πώ πως "μπαίνω" στο internet απο το laptop μου wirelesly και "πάνω" στο laptop μου έχω το home network μου (printers, printer servers, 2 extra υπολογιστές) που ΔΕΝ συνδέεται στο internet. Άρα internet έχω μόνο στο Laptop.

 

Με το που άλλαξε ο εξοπλισμός σε Speedtouch 780WL έχω το εξής πρόβλημα: οταν έχω το home network πάνω στο laptop (ethernet) δεν βλέπει ο explorer σελίδες (dns error). Μόλις κανω unplug το βύσμα του δικτύου όλα τέλεια. Επίσης πλέον τα σήματα του συναγερμού του σπιτιού δεν περνούν στο κέντρο κατι το οποίο πρίν γινόταν.

 

Έχω παίξει με τα IP adresses του σταθερού δικτύου (static) αλλά τίποτε.

 

Πήγα στη Vivodi για να γίνει firware upgrade στον router (τώρα φοράει 6.2.17.5) σε r.7.2 που είδα οτι έχει βγεί και άκουσα διάφορες παπ.......ς του τύπου πρέπει να κάνουμε upgrade στον server, δεν κάνουμε uprade στις συσκευές αυτές κοκ.

 

Εν τέλει ζητάω πίσω το ΑΤΑ και μου λένε πως δεν το υποστιρίζουν πλέον.

 

Έχει κανείς αντίστοιχο θέμα;

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να συστήσει αλλο wireless voip router που να έχει δουλέψει με vivodi χωρίς αυτές τις μ........ς;

 

Ευχαριστώ

Δες αυτό.

Αντιμετωπίζουν και άλλοι πρόβλημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πηρα κ εγω απο τη vivodi st 780.Προσπαθω να το συνεσω μεσω ethernet κ μου βγαζει περιορισμενη συνδεσιμοτητα ωστε να μην μπορω να το εγκαταστησω κατι που δεν μου ειχε συμβει με το προηγουμενο modem μου.Τι συμβαινει;Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα...λοιπον παιδιια με πειραν τηλ απο την vivοdi κ με ενειμερωσαν για ενα πακετο στα 19,90ευρω(τηλεφωνια κ ιντερνετ 10μβ)θα ηθελα να με πουτε αν καπιος απο εσας εκανε ενεργοποιηση σε αθτο το πακετο κ γενικες εντυπωσεις απο τις υπηρεσιες της εταιριας...μου φενεται πολλη φτηνη η υπερεσια στα 19,90 γιατι να το κανουν αραγε χαζοι ειναι...πειτε γενικως εντυπωσεις απο τξν εταιρια μονο για την τιμη συμφερει νομιζω....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...