Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

dsl conection is downγια δευτερη φορα μενω χωρις Internet!

(την πρωτη φορα, δεν θυμαμαι με ποιον παροχο , αλλα συνεβη προσφατα, με ενα απλο τηλ ομως στο 121 λυθηκε γρηγορα)

ειναι καθαρα θεμα τυχης τελικα?...

 

 

(τωρα πηρα vivodi (γιατι μου ειχαν πει οτι ειμαι στο δικτυο της). Υστερα απο αρκετες ωρες(πανω απο 2 h) :X :X το πρωι της προηγουμενης Τριτης το εκλεισα τσαντισμενος καθως καθε προσπαθεια για τηλ στο 13880 μου εκλεινε την γραμμη πανω στα 32 (!) λεπτα αναμονης.... Το απογευματακι ξαναπηρα και περιμενα κατι παραπανω απο 1,5 ωρες :X :X (με συνεχεις προσπαθειες γιατι εκλεινε η γραμμη), εν το μεταξυ ειχα ξαπλωσει, μεχρι που ακουγεται μια φωνη.....):!: :!: :!: :!:

 

 

 

Του λεω πως εχει... dsl conection is down

θα το δουμε μηπως ειναι προβλημα δικο μας ή του ΟΤΕ, Δηλωνεται βλαβη οπως και να χει, μην ανησυχειτε, θα λυθει το προβλημα

λεω να παρω τον ΟΤΕ εγω τωρα , μου λεει οχι το κανουμε εμεις....

 

Το αποτελεσμα 1 ολοκληρη εβδομαδα χωρις ιντερνετ

και να πεις οτι δεν το χρειαζομουν...:cry:

Πηρα και τηλ την Δευτερα στο 121 μηπως λεω...(ειχαν ηδη ενημερωθει για βλαβη) και μεσα σε 4 ωρες φτιαχτηκε. Τωρα βεβαια δεν ξερω αν ειχε προωθηθει το προβλημα στον ΟΤΕ απο την vivodi νωρις και ο ΟΤΕ καθοταν για μια εβδομαδα.....

Εστειλα και επισημα διαμαρτυρια στη vivodi (email) αφου οι γρμμες δεν επιαναν για μαι ενημερωση κατι, ενα τηλ , που ειμαστε , κατι ρε παιδι μου, αδιαφορια!!!!!!!!!

 

 

Μα ποσο πια ΕΛΕΟΣ

ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΙΟ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια

 

Εκανα κ εγω αιτηση για 2048/640.Την Παρασκευη 24-11-06 την εστειλα express με τα ΕΛΤΑ.

 

Εκτος απο το 13880 ( πηρα κ αργουσαν να απαντησουν) να τους στελνω mail στο customerservice@vivodi.gr για την προοδο της διαδικασιας γενικα ή δεν τα βλεπουν?

Γενικα να αγχωθω απο τωρα???

Την αιτηση οταν την παιρνουν ή την προωθουν στον ΟΤΕ ενημερωνουν τον πελατη ή οχι?? Εχετε ιδεα ποτε μπορει να στειλανε την αιτηση μου?? (Παρασκευη 24-11-06 την εστειλα κ λογικα 27-11-06 θα την πηρανε)

 

**Η περιοχη παιζει ρολο στην ταχυτητα ενεργοποιοησης της dsl συνδεσης??

Μενω Α.Ιλισια/Ζωγραφου

Link to comment
Share on other sites

paidia, ego meno se spiti me enikio.

 

exo grammi (sto onoma tou idioktiti) ston ote.

 

ego thelo na valo kainourio noumero diko mou, exo stili ta xartia stin vivodi gia to telefonet 1024 (mono tin etisi energopiisis tis ipiresias, oxi tin diakopi tis grammis, den enanafero to tilefono tou spitiou):

 

1) pos tha mou valoun neo noumero me adsl?

 

2) exo laptop, prepei na paro karta gia to asirmato adsl sou parexoun aftoi?

 

3) xriazete alla kalodiosi sto spiti?

 

an kseri kaneis na mou apantisi giati perno sinexeia stin Vivodi kai den to sikoni kaneis, olo milane (nai kala olo etsi lene oti ora kai na pareis)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Εκανα κ εγω αιτηση για 2048/640.Την Παρασκευη 24-11-06 την εστειλα express με τα ΕΛΤΑ.

 

Εκτος απο το 13880 ( πηρα κ αργουσαν να απαντησουν) να τους στελνω mail στο customerservice@vivodi.gr για την προοδο της διαδικασιας γενικα ή δεν τα βλεπουν?

Γενικα να αγχωθω απο τωρα???

Την αιτηση οταν την παιρνουν ή την προωθουν στον ΟΤΕ ενημερωνουν τον πελατη ή οχι?? Εχετε ιδεα ποτε μπορει να στειλανε την αιτηση μου?? (Παρασκευη 24-11-06 την εστειλα κ λογικα 27-11-06 θα την πηρανε)

 

**Η περιοχη παιζει ρολο στην ταχυτητα ενεργοποιοησης της dsl συνδεσης??

Μενω Α.Ιλισια/Ζωγραφου

να περιμένεις μια βδομάδα και να τους πάρεις τηλέφωνο. Γενικά δεν ενημερώνουν ποτέ.

paidia, ego meno se spiti me enikio.

 

exo grammi (sto onoma tou idioktiti) ston ote.

 

ego thelo na valo kainourio noumero diko mou, exo stili ta xartia stin vivodi gia to telefonet 1024 (mono tin etisi energopiisis tis ipiresias, oxi tin diakopi tis grammis, den enanafero to tilefono tou spitiou):

 

1) pos tha mou valoun neo noumero me adsl?

 

2) exo laptop, prepei na paro karta gia to asirmato adsl sou parexoun aftoi?

 

3) xriazete alla kalodiosi sto spiti?

 

an kseri kaneis na mou apantisi giati perno sinexeia stin Vivodi kai den to sikoni kaneis, olo milane (nai kala olo etsi lene oti ora kai na pareis)

1)Θα σου δώσουν νέο 211 νούμερο.

2)Όχι δε σου παρέσουν αυτοί την κάρτα, ούτε είσαι υποχρεωμένος να τα συνδέσεις ασύρματα. Υπάρχει και η ενσύρματη σύνδεση με Ethernet.

3)Χρειάζεται από το κουτί της πολυκατοικίας μέχρι το σπίτι σου να υπάρχει ελεύθερο ζεύγος ως αναμονή για νέα γραμμή. Εκτός αν δε θες να κρατήσεις το νούερο του ιδιοκτήτη.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ αναβαθμίστηκα σήμερα :up: ...από τους τελευταίους των μοϊκανών φαίνεται :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 12 (!!!!!) μέρες αναμονή μου, χθες πρωτοσυνδέθηκα με τη βιβο. Μία ερώτηση: με τί ταχύτητες κατεβάζετε με 1024. Εγώ χθες έπιανα γύρω στα 55 kb/sec.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 12 (!!!!!) μέρες αναμονή μου, χθες πρωτοσυνδέθηκα με τη βιβο. Μία ερώτηση: με τί ταχύτητες κατεβάζετε με 1024. Εγώ χθες έπιανα γύρω στα 55 kb/sec.

 

Εκεί γύρω ήμουν και εγώ...τώρα έχω χτυπήσει μέχρι και 125 ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ αναβαθμίστηκα σήμερα :up: ...από τους τελευταίους των μοϊκανών φαίνεται :lol:

 

Είναι ωραία να αναβαθμίζεσαι...

Αυτό το 215 kb\s είναι πολύ όμορφο..!:p

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία να αναβαθμίζεσαι...

Αυτό το 215 kb\s είναι πολύ όμορφο..!:p

 

Κουκλί είναι !!!!!!!! :w00t: :rotfl: :love: :baby:

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia...egw eimai xalandri kai akoma na anabathmistei h syndesh..akoma 384 leei twra pou sas grafw...me ksexasane mou fainetai...phra thl 13880 kai mou eipan oti paizei na paratathei h periodos twn anabathmisewn..tosh gkantemia pia....as perimenw mexri to brady...peirazei na exw to modem anoixto?

 

xairetw kai ante na doume...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia...egw eimai xalandri kai akoma na anabathmistei h syndesh..akoma 384 leei twra pou sas grafw...me ksexasane mou fainetai...phra thl 13880 kai mou eipan oti paizei na paratathei h periodos twn anabathmisewn..tosh gkantemia pia....as perimenw mexri to brady...peirazei na exw to modem anoixto?

 

xairetw kai ante na doume...

 

Εγώ πάντως έκανα restart στο modem/rooter μου και το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Εκανα κ εγω αιτηση για 2048/640.Την Παρασκευη 24-11-06 την εστειλα express με τα ΕΛΤΑ.

 

Εκτος απο το 13880 ( πηρα κ αργουσαν να απαντησουν) να τους στελνω mail στο customerservice@vivodi.gr για την προοδο της διαδικασιας γενικα ή δεν τα βλεπουν?

Γενικα να αγχωθω απο τωρα???

Την αιτηση οταν την παιρνουν ή την προωθουν στον ΟΤΕ ενημερωνουν τον πελατη ή οχι?? Εχετε ιδεα ποτε μπορει να στειλανε την αιτηση μου?? (Παρασκευη 24-11-06 την εστειλα κ λογικα 27-11-06 θα την πηρανε)

 

**Η περιοχη παιζει ρολο στην ταχυτητα ενεργοποιοησης της dsl συνδεσης??

Μενω Α.Ιλισια/Ζωγραφου

 

Από τη στιγμή που θα λάβουν την αίτησή σου,την επόμενη μέρα θα στείλουνε το αίτημα στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ θέλει 15-20 εργάσιμες να την παραδώσει, οπότε με το καινούριο έτος σε βλέπω:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκεί γύρω ήμουν και εγώ...τώρα έχω χτυπήσει μέχρι και 125 ;)

Το μόντεμ μου δείχνει 1024/256 που σημαίνει τί;;; Ότι ο ΟΤΕ έχει αναθμίση τη γραμμή;; Επειδή κατεβάζω όμως με κάτω από 50 kb/sec η βιβόντι δεν έχει κάνει την αναβάθμιση;;;

Βοηθηστε λίγο γιατί έχω μπερδευτεί, είμαι λίγο άσχετος.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην πρώτη εβδομάδα του Νοέμβρη έκανα αίτηση διακοπής την αορίστου ADSL. Την έκανα στα κεντρικά της Θεσσαλονίκης Εθν.Αντιστάσεως με Αιγαίου κοντά για να είμαι σίγουρος μη χαθεί κανα φαξ. Μετά απο λίγες μέρες πήρα και το 13880 (με χρέωση 0,054 το λεπτό παρακαλώ, δηλαδή στην 20λεπτη αναμονή 1ευρώ!!!!!!) για να συγουρευτω γιατί δεν τους εμπιστεύομαι:down: και μου είπαν ότι την έλαβαν. Με email δεν μπορείς να κάνεις πολλά γιατί δεν τα βλέπουν μάλλον, καθώς δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση:down: . Με διαβεβαίωσαν πως θα πλήρωνα αναγκαστικά μόνο το Νοέμβρη αλλά μέχρι εκεί. Είναι πρώτη του Δεκέμβρη και η γραμμή είναι ακόμη ενεργή!!!! Τι γίνεται; Θα με βάλουν να πληρώσω και τον Δεκέμβρη;:whip: Τί να κάνω;:worry:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε μου αλλα αυτο που λες μπροστα στο δικο μου θεμα....

Απο 14 Σεμπτεμβριου εχω ζητησει διακοπη της αοριστου και μεχρι και χθες δεν ειχανε κανει τιποτα και τους πηρα τηλ και μου ειπανε εισαστε σιγουρος οτι θελετε να διακοψετε μηπως να το ξανασκευτειτε....

 

 

Απο 14/08/2006 δεν εχω internet και αποκλειστικη ευθυνη εχει η vivodi

και το χουν παραδεχτει... (εχω γραψει την περιπετεια μου σε προηγουμενα post.)

 

Αμα συνεχιστει κι αλλο αυτη η κατσταση μια μυνηση πιστευω οτι θα ελυνε την κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

geia xara!!!loipon,shmera to meshmeri elava me sms tous kwdikous mou.arxisa thn diadikasia install modem ktl ..kai oloklhrwthhke epituxws..omws sto eikonidio katw deksia mou leei oti Internet Connection Closed...ti shmainei auto???oti den exei energopoihthei akoma h grammh mou???a!!mesw usb to exw sundesei to modem..sorry an exei ksananaferthei ..

...no one can find me...

...here in my soul...

...kicking and screaming...

...out of control...

Link to comment
Share on other sites

pantws egw edw patra den exw kamia nabathmisi ta idia xalia eimai,gia na dw tha me thimithoyn katholoy?????iparxei allos xwris anabathimisi?

 

Φίλε, η Πάτρα δε θα αναβαθμιστεί, οπότε μην περιμένεις..:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

geia xara!!!loipon,shmera to meshmeri elava me sms tous kwdikous mou.arxisa thn diadikasia install modem ktl ..kai oloklhrwthhke epituxws..omws sto eikonidio katw deksia mou leei oti Internet Connection Closed...ti shmainei auto???oti den exei energopoihthei akoma h grammh mou???a!!mesw usb to exw sundesei to modem..sorry an exei ksananaferthei ..

 

Το ιδιο, το ιδιο φαινεται κ σε εμενα κ με ethernet κ με usb. Τι σημαινει;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απο την δευτέρα έχω σύνδεση ADSL με γραμή οτε και πάροχο VIvodi (dsl cube)....το microcom όμως δεν συγχρονίζει στην σωστή ταχύτητα upload

συγχρονίζει είται στα 128 ή στα 160 ανάλογα με τα κέφια

upload

SNR margin 8

attenuation 16 (ή 14,5 αυτό παίζει)

 

download

SNR margin 40

attenuation 14.3

 

σε ποιόν πρέπει να πάρω τηλέφωνο για το πρόβλημα στην Vivodi ή στον οτε?

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

στα τέλη Δεκέμβρη λήγει το DSLcube, μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.

 

Οι επιλογές μου είναι ΤΡΕΙΣ:

 

1. συνεχίζω με αορίστου χρόνου,

με 22 ευρώ για 1024 και 39 για 2048.

 

2. προαγοράζω χρόνο, ο οποίος για 6μήνες κοστίζει:

119 ευρώ για 1024 και 225 ευρώ για 2048.

(μικρή η έκπτωση, 13 και 9 ευρώ....)

 

3. αλλάζω το δίκτυο ΟΤΕ----->σε VIVODI

για να έχω 4Μbps με 99 ευρώ.

 

Στην τελευταία περίπτωση, αν και ακούγεται πολύ καλό,

σκέφτομαι την ταλαιπωρία για αλλαγή της γραμμής,

το οποίο υπολογίζω ότι θα πάρει τουλάχιστον 1,5 μήνα..

 

 

τί λέτε ??

:blink: :blink:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

τί λέτε ??

 

Ακούγεται ότι η Vivodi θα κλείσει τους κόμβους της επαρχίας και θα επικεντρωθεί στην Αθήνα.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη όπως γράφει το προφίλ σου, ίσως το χειρότερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να πας στο ιδιόκτητο δίκτυο.

Οπότε προτείνω προπληρωμένο εξάμηνο.

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι η διαφορά είναι μόνο €13. Μείνε αορίστου.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ότι η Vivodi θα κλείσει τους κόμβους της επαρχίας και θα επικεντρωθεί στην Αθήνα.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη όπως γράφει το προφίλ σου, ίσως το χειρότερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να πας στο ιδιόκτητο δίκτυο.

Οπότε προτείνω προπληρωμένο εξάμηνο.

 

 

ενδιαφέρον νέο:worry:

 

βασικά, σκέφτομαι ότι ακόμα κι αν το προπληρώσω θα κερδίσω 13 ευρώ στο 6μηνο,

 

οπότε σκέφτομαι να ποάω επ αορίστου, μπορεί να σκάσει νέα προσφορά,

να πέσει κι άλλο η μινιαία συνδρομή :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον νέο:worry:

 

βασικά, σκέφτομαι ότι ακόμα κι αν το προπληρώσω θα κερδίσω 13 ευρώ στο 6μηνο,

 

οπότε σκέφτομαι να ποάω επ αορίστου, μπορεί να σκάσει νέα προσφορά,

να πέσει κι άλλο η μινιαία συνδρομή :rolleyes:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συνεχίσεις με 22 €/μήνα στα 1024 χωρίς προπληρωμή, αφού η έκπτωση είναι πραγματικά αστεία.

Έτσι θα είσαι ελεύθερος να πάρεις τις αποφάσεις σου όποτε προκύψει κάτι καλύτερο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...