Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν προλαβαινεις μεχρι τελος του μηνα κανε αυτο που σου ειπε ο φιλος lewton 2048/640.. Απλα δεν καταλαβα γιατι στα νεα πακετα τους αυτο δεν το περιλαμβανουν μεσα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν πάνε καλά στη Βίβο.. Είχα βάλει το DSL Cube 3+2 μήνες αγορασμένο από βίβο για ανανέωση του παλιού μου Cube και παρόλο που έγινε η ανανέωση κανονικά χωρίς καθυστέρηση ή διακοπή της σύνδεσης μου με πήραν προχθές τηλέφωνο ότι θέλουν να με δεσμέυσουν με 12μηνο συμβόλαιο επείδη η ανανέωση έγινε με αυτό τον τρόπο.. Όταν τη ρώτησα τι μηνιαίο πάγιο θα έχω δεν ήξερε να μου πει και όταν της είπα πως θα το σκεφτώ και να με καλέσει άλλη φορά (οδηγούσα κι όλας εκείνη την ώρα) μου είπε να την καλέσω εγώ κ να ζητήσω στη θέση #656756756....

 

Πάνε καλά????

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε καλά στη Βίβο.. Είχα βάλει το DSL Cube 3+2 μήνες αγορασμένο από βίβο για ανανέωση του παλιού μου Cube και παρόλο που έγινε η ανανέωση κανονικά χωρίς καθυστέρηση ή διακοπή της σύνδεσης μου με πήραν προχθές τηλέφωνο ότι θέλουν να με δεσμέυσουν με 12μηνο συμβόλαιο επείδη η ανανέωση έγινε με αυτό τον τρόπο.. Όταν τη ρώτησα τι μηνιαίο πάγιο θα έχω δεν ήξερε να μου πει και όταν της είπα πως θα το σκεφτώ και να με καλέσει άλλη φορά (οδηγούσα κι όλας εκείνη την ώρα) μου είπε να την καλέσω εγώ κ να ζητήσω στη θέση #656756756....

 

Πάνε καλά????

Εσυ γιατι δε σταματησες αμεσως το αμαξι να γραψεις τη θεση 8587633............. :lol:

Link to comment
Share on other sites

poso paei i 2048/640 full llu gia 6 mhnes? kai poia einai i diafora?

 

Εχει διαφορα στο ανεβασμα φιλε μου.. Full llu θα κοψεις και τον οτε δηλ?

 

Φιλε μου στην vivodi οντως δεν πανε καλα δεν συνενοουνται καλα τα τμηματα τους εγω αυτο εχω καταλαβει... Το θεμα ειναι οτι δεν εχω internet στο σπιτι μου εδω και 2 μηνες και φταιει η vivodi γιατι καποιοι δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα εκει μεσα η το συστημα τους ειναι τοσο χαλια...

Link to comment
Share on other sites

pantws egw edw stin patra den eimai katholou efxaristimenos me vivodi sinexeia molis kanw download peftei i grami,ti ginete re paidia eixa parei to dsl cube me 3+2 mines dwro perasan twra eimai me logariasmo ana mina kai kathe mera peftei i grami sinexeia,exw usd modem microcom ad 2622 na ftei to modem?exei katantisei eknevristiko den mporw na katevasw tipota sinexeia peftei
Link to comment
Share on other sites

Ρε πάνε καλά αυτοί εκεί στη viodi? Εχω σύνδεση 1mbit και μου ήρθε λογαριασμός να πληρώσω για 2mbit! To λογιστηριο τους είναι για τα μπάζα μου φαίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαφορα στο ανεβασμα φιλε μου.. Full llu θα κοψεις και τον οτε δηλ?

 

Τον ΟΤΕ τον έχω κόψει εδώ και 2 χρόνια που έχω Vivodi. Σε γενικές γραμμές είχα ελάχιστα προβλήματα αυτά τα 2 χρόνια, αλλά την τελευταία εβδομάδα άρχισε να με πετάει στα καλά του καθουμένου από τον msn messenger ενώ δεν το είχα αυτό το πρόβλημα παλιότερα! Επίσης, όταν με πετάει από τον messenger με πετάει συγχρόνως από τα μισά hubs στα οποία είμαι συνδεδεμένος εκείνη τη στιγμή στο DC++

Link to comment
Share on other sites

pantws egw edw stin patra den eimai katholou efxaristimenos me vivodi sinexeia molis kanw download peftei i grami,ti ginete re paidia eixa parei to dsl cube me 3+2 mines dwro perasan twra eimai me logariasmo ana mina kai kathe mera peftei i grami sinexeia,exw usd modem microcom ad 2622 na ftei to modem?exei katantisei eknevristiko den mporw na katevasw tipota sinexeia peftei

 

Αυτο το προβλημα φιλε μου το ειχα 5 μηνες συνεχεια.. Με πεταγε συνεχεια εξω δεν μπορουσα να κατεβασω κατι για πολλες ωρες επεφτε συνεχεια.. Μου χανε σπασει τα νευρα.. Στην vivodi μου λεγανε οτι φταιει ο οτε στον οτε οτι φταιει η vivodi ποιον να πιστεψω τελικα δεν εβγαλα ποτε ακρη μεχρι που εκοψα την vivodi. . Θα προτεινα να βαλλεις router το modem αυτο μαλλον μαπα ειναι... Kαποιος που ξερει καλυτερα παιδια ας μας δωσει απαντηση γιατι αυτην την απορια την εχω πολλους μηνες.. Ητανε ολα σωστα συνδεμενα και spilter και φιλτρα!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αντιμετώπιζα κάποια στιγμή αντίστοιχο πρόβλημα (κυρίως όταν έπεφτε το ρεύμα είχα στη συνέχεια πρόβλημα για 1-2 ημερούλες) αλλά ήρθανε και μου αλλάξανε τη γραμμή από την Vivodi κι έτσι επιδιορθώθηκε!
Link to comment
Share on other sites

Εμεις αναφερουμε συνδεση μεσω οτε οχι vivodi!!

Κάποτε είχα και εγώ πρόβλημα με το router αλλά όταν άλλαξα τη σύνδεση από USB σε LAN όλα λύθηκαν. Ούτε με πετούσε έξω, ούτε έπεφτε η ταχύτητα.

 

Για δοκίμασέ το.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Aυτο πιστευω οτι φταiει αν και εγω δεν το δοκιμασα τοτε γιατι δεν ειχα λεφτα να παρω router!! Τωρα εχω ασυρματο αλλα δεν εχω internet ακομα αρε vivodi!!
Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιημενη γραμμη 768.και θελω τωρα να παρω το dslcube 100e στα 2048 shared LLU.τωρα,λογικα θα πρεπει να καταργησω την γραμμη οτε.σωστα;την κατηργηση αυτη πως μπορω να την κανω;επισης:πρεπει να περιμενω ποσες μερεσ για να κανω την αιτηση στη βιβοντι;

μαζι με την αιτηση για ενεργοποιηση βιβοντι πρεπει να στειλω και τον λογαριασμο οτε.μονο που εμενα θα δειχνει με γραμμη adsl.θα υπαρχει κανενα προβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιημενη γραμμη 768.και θελω τωρα να παρω το dslcube 100e στα 2048 shared LLU.τωρα,λογικα θα πρεπει να καταργησω την γραμμη οτε.σωστα;

 

Σωστά.

 

την κατηργηση αυτη πως μπορω να την κανω;

 

Aν την DSL πρόσβαση την έχεις απευθείας από τον ΟΤΕ, επικοινωνείς με το 134.

Αν την πληρώνεις σε πάροχο (π.χ. Forthnet, Otenet...) κάνεις αίτηση στον πάροχο για κατάργηση

 

πρεπει να περιμενω ποσες μερεσ για να κανω την αιτηση στη βιβοντι;

μαζι με την αιτηση για ενεργοποιηση βιβοντι πρεπει να στειλω και τον λογαριασμο οτε.μονο που εμενα θα δειχνει με γραμμη adsl.θα υπαρχει κανενα προβλημα;;

 

Όσοι δοκίμασαν να κάνουν αυτό που σκέφτεσαι συνήθως αντιμετωπίζουν πρόβλημα διότι:

-αργεί η διακοπή της υφιστάμενης ADSL

-αρκεί να ενημερωθεί το μηχανογραφικό σύστημα του ΟΤΕ ακόμα και όταν έχει πραγματοποιηθεί η διακοπή (οπότε μπορεί για μερικές μέρες να συνεχίζει να τους δείχνει ότι έχεις ήδη ΑDSL

-η αίτηση shared llu που υποβάλλεις απορρίπτεται για τους παραπάνω λόγους και πρέπει να επαναληφθεί

(κανονικά πρέπει να την υποβάλλεις αφού ενημερωθείς ότι ολοκληρώθηκε η διακοπή)

-η διαδιακασία του LLU κατα κανόνα αργεί έτσι κι'αλλιώς, οπότε σε αυτή την περίπτωση αργεί ακόμη περισσότερο

-για όλο αυτό το διάστημα μένεις χωρίς Internet

 

Εαν για αυτό το διάστημα (ίσως πάρει και 1-1,5 μήνα) μπορείς να είσαι χωρίς DSL internet, προχώρα.

Διαφορετικά αν έχεις τώρα DSL over PSTN βάλε Full LLU (χωρίς DSL cube), που θα ενεργοποιηθεί παράλληλα χωρίς να διακόψεις την υπάρχουσα DSL (θα τη διακόψεις αφού ενεργοποιηθεί η Full LLU).

Αν έχεις DSL over ISDN, η Full LLU απαιτεί modem "over PSTN", οπότε θα χρειαστείς και καινούργιο modem.

 

Πες μας:

 

Απο που έχεις τη γραμμή (OTE ή πάροχο, και ποιόν πάροχο)

Αν είσαι PSTN ή ISDN

Τα πρώτα 3 ψηφία του τηλεφώνου σου (π.χ. 210-123xxxx)

Link to comment
Share on other sites

Τα ειπες ολα φιλε μου πολυ σωστα!! Να ρωτησω και εγω κατι και ελπιζω να με διαφωτισει καποιος.. Ειχα dsl cube το οποιο εληγε 18 αυγουστου 10 μερες πριν εστειλα στην vivodi ολα τα απαραιτητα χαρτια για shared llu.. Πηρα τηλ μετα απο 3 μερες να δω αν λαβανε τις αιτησεις και μου ειπανε δεν εχουμε λαβει κατι αλλα δεν πειραζει ολα θα ειναι καλα αφου τα στειλατε με κουριερ.. Ξαναπερνω τηλ μετα απο 2 μερες και μου ειπανε πλαι τα ιδια δεν εχουμε λαβει κατι... Επερνα συνεχεια ανα 3 μερες τιποτα.. μετα απο ενα μηνα περιπου μου λενε καοιταξτε εμεις δεν εχουμε λαβαι καμια αιτηση απο εσας μαλλον δεν τις εχετε στειλει η χαθηκανε οι αιτησεις σας... Ωραια λεω ετσι ειστε και αγορασα forthnet 2048..Tην οποια δεν μπορω να ενεργοποιησω ακομα.. 13 οκτομβριου με περνουν τηλ απο την vivodi και μου λενε ναι γεια σας ξερετε η αιτηση που κανετε για shared llu προχαραει κανονικα αλλα υπαρχει προβλημα με την πληρωμη (ειχα βαλει εξοφληση μεσω πιστωτικης και επειδη την ψυλιαστηκα την δουλεια την ακυρωσα την καρτα για αυτον τον λογο) μολις μου το πανε τα πηρα πολυ ασχημα και μιλησα με εναν υπευθυνο και αμεσως εστειλα φαξ για να διακωπει η διδικασια.. Με ξαναπηραν τηλ ξαναμιλησα με καποιον και μου ειπε αφου στειλατε φαξ απο αυριο η γραμμη σας θα ειναι ελευθερη.. Με ξαναπερνει μια κοπελα απο την vivodi 17 οκτομβριου και τις λεω συγνωμη οτι αργει πολυ να γινει η γραμμη shared llu το ξερω δεν υπηρχε καποιος να μου κυριε ξερετε εχουμε παραλαβει τις αιτησεις σας απλα η διαδικασια θα αργησει αρκετα? Και μου λεγατε συνεχεια δεν ξερουμε δεν εχετε στειλει αιτηση τις χασαμε κτλ... Ελεος δηλ!! Και μου λεει εχετε δικιο στελνω επιγον χαρτι στον οτε να διακοψει την διαδικασια.. Και μεχρι χτες ακομα δεν ειχε γινει τιποτα στο 134 φαινετε οτι εχω μεριζομενη προσβαση... ΚΑι μου ειπανε οτι η δικοπη εξαρτατε απο την vivodi!! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΓΡΑΜΜΗ EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΧΩ ΚΑΙ ΓΩ INTERNET ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ Στην Forthnet εχει αποριψει ο οτε 5 αιτησεις και με εχουνε περασει για τρελλο .. Περιμενω να αποδεσμευτει η γραμμη μου για να κανω αιτηση στην Forthnet.. EΛΕΟΣ η vivodi!!
Link to comment
Share on other sites

η γραμμη adsl που εχω ειναι απο ΟΤΕ και εχω και ISDN.το τηλ 21028(ηρακλειο).δηλαδη εαν κανω την αιτηση για διακοπη της γραμμης στον οτε την τριτη που ερχεται(τελειονει η σνδεση μου γιαυτο) και στειλω την αιτηση βιβοντι την επομενη μερα πχ,θα μου την αποριψουν;επισης θα τουσ εχω στειλει λογαριασμο οτε που θα λεει οτι εχω adsl.τι πρεπει να κανω;να το δοκιμασω ετσι;ή να περιμενω καμια ευδομαδα για να στειλω αιτηση στη βιβοντι;

 

 

οταν η διακοπη του ΟΤΕ πραγματοποιηθει θα με ενημερωσουν;

Link to comment
Share on other sites

η γραμμη adsl που εχω ειναι απο ΟΤΕ και εχω και ISDN.το τηλ 21028(ηρακλειο).

 

Πήγαινε στο site της Vivodi και επιβεβαίωσε ότι σου γράφει: Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL2+ πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΗΡΑΚΛΕΙΟ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom

 

δηλαδη εαν κανω την αιτηση για διακοπη της γραμμης στον οτε την τριτη που ερχεται(τελειονει η σνδεση μου γιαυτο) και στειλω την αιτηση βιβοντι την επομενη μερα πχ,θα μου την αποριψουν;επισης θα τουσ εχω στειλει λογαριασμο οτε που θα λεει οτι εχω adsl.τι πρεπει να κανω;να το δοκιμασω ετσι;ή να περιμενω καμια ευδομαδα για να στειλω αιτηση στη βιβοντι;

 

Λοιπόν, αφού αποφάσισες να το κάνεις με Shared LLU κάνε το εξής:

1. Δευτέρα πρωι πρωι κάνε αίτηση διακοπής της DSL στον ΟΤΕ της περιοχής τους.Μην αναφέρεις τίποτα για Shared LLU γιατί είναι ικανοί να σε καθυστερήσουν επίτηδες. :lol:

 

2. Αφού το κάνεις αυτό, αγόρασε το Cube, συμπλήρωσε την αίτηση, βγάλε φωτοτυπία το λογαριασμό του ΟΤΕ (μόνο την 1η σελίδα) (δε νομίζω οτι γράφει για DSL στην πρώτη σελίδα). Στην αίτηση της Vivodi σημείωσε στις παρατηρήσεις "Είχα DSL από τον ΟΤΕ αλλά έχω αιτηθεί τη διακοπή της".

 

3. Πήγαινε αυτοπροσώπως την αίτηση στα γραφεία της Vivodi και κράτα το όνομα του υπαλλήλου που θα την παραλάβει, ωστε να μην καθυστερήσεις με ταχυδρομεία και "δεν τη βρίσκουμε, θα την ψάξουμε κλπ" Συνενοήσου να στείλουν την αίτηση στον ΟΤΕ λίγες μέρες μετά (π.χ. την Πέμπτη ή την Παρασκευή). Μπορείς επίσης να τους πεις οτι με το που θα ενημερωθείς ότι έγινε διακοπή από ΟΤΕ, θα τους καλέσεις για να τη στείλουν τοτε.

 

4. Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας να ενημερώνεσαι τηλεφωνικά για την κατάσταση (π.χ. αν απορριφθεί απο ΟΤΕ λόγω της παλιάς DSL σου να μην χάσεις χρόνο και να την ξαναστείλουν αμέσως).

 

οταν η διακοπη του ΟΤΕ πραγματοποιηθει θα με ενημερωσουν;

 

Δε νομίζω, μάλλον εσύ πρέπει να τους ρωτάς κάθε τόσο (στο 134) αν ολοκληρώθηκε η διακοπή της DSL.

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα :blink: :blink:

 

έχω γραμμή ΟΤΕ και Vivovi DSLcube το οποίο λήγει σε 1 μήνα,

το οποίο έχει ήδη αναβαθμιστεί από 512--->1024

 

μόλις λήξει το 5μηνο, θα μπορώ με αορίστου χρόνου να έχω 2048???

 

:) :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα :blink: :blink:

 

έχω γραμμή ΟΤΕ και Vivovi DSLcube το οποίο λήγει σε 1 μήνα,

το οποίο έχει ήδη αναβαθμιστεί από 512--->1024

 

μόλις λήξει το 5μηνο, θα μπορώ με αορίστου χρόνου να έχω 2048???

 

:) :)

Ναι, με 39€ το μήνα.

Με τη λήξη του Cube θα μείνεις σε 1024, με 22€ το μήνα, και αν κάνεις αίτημα θα πας δωρεάν σε 2048 με 39€ το μήνα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ :P

 

ίσως βέβαια να μπορώ να αγοράσω εκ νέου το DSLcube,

που θα βγαίνει οικονομικότερο απ' τα 39ευρώ/μήνα

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ :P

 

ίσως βέβαια να μπορώ να αγοράσω εκ νέου το DSLcube,

που θα βγαίνει οικονομικότερο απ' τα 39ευρώ/μήνα

Δεν αξίζει τον κόπο όλη η φασαρία.

Αν θέλεις, μπορείς απλά να πάρεις προπληρωμένο, το οποίο θα ισχύσει από την ημερομηνία λήξης του Cube σου. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει διακοπη της διαδικασιας μεριζομενης προσβασης απο τις 10/10 και μου ειχανε πει οτι θα στειλουν στον οτε χαρτι επιγον διοτι εκεινοι φταινε για οτι εγινε κατα την αποψη τους σπανια περιπτωση μου.. Πηρα σημερα τηλ και μου ειπανε οτι θα το ξαναστειλουνε γιατι μαλλον δεν το στειλανε... Τους εχω βαρεθει ειλικρινα αυτους τους ανθρωπους και την εταιρια τους ειμαι σχεδον 3 μηνες χωρις internet και φταινε αποκλειστικα εκεινοι και εχουνε παραδεχτει το λαθος τους..
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε λογαριασμός σήμερα για 19.92 Internet DLSnet + 25.66 για πρόσβαση DSLnet..

 

ΜΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ??? ΕΙΜΑΙ ΜΕ CUBE ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΠΡΙΝ 2 ΜΉΝΕΣ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...