Jump to content

Lenovo A850+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, να κάνω μία ερωτησούλα;

έχω την εργοστασιακή ευρωπαίκη ρομ 4,2,2 jelly bean και αντιμετωπίζω δύο προβλήματα, έχει προεπιλεγμένη ζώνη ώρας +8 με αποτέλεσμα οι ειδοποιήσεις για τον ημερολόγιο να είναι ότι να 'ναι και όταν πάω να την αλλάξω βγάζει μήνυμα δυστυχώς, η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει. Το δεύτερο πρόβλημα είναι με google maps ενώ παλιά δούλευαν μετά την τελευταία τους αναβάθμιση και αυτοί κρασάρουν. Αυτά τα προβλήματα είναι θέμα ρομ;; Για να τα λύσω πρέπει να φλασάρω άλλη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, να κάνω μία ερωτησούλα;

έχω την εργοστασιακή ευρωπαίκη ρομ 4,2,2 jelly bean και αντιμετωπίζω δύο προβλήματα, έχει προεπιλεγμένη ζώνη ώρας +8 με αποτέλεσμα οι ειδοποιήσεις για τον ημερολόγιο να είναι ότι να 'ναι και όταν πάω να την αλλάξω βγάζει μήνυμα δυστυχώς, η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει. Το δεύτερο πρόβλημα είναι με google maps ενώ παλιά δούλευαν μετά την τελευταία τους αναβάθμιση και αυτοί κρασάρουν. Αυτά τα προβλήματα είναι θέμα ρομ;; Για να τα λύσω πρέπει να φλασάρω άλλη;

 

Για το πρωτο θεμα δοκιμασε να κανεις sto settings app clear cache.

Για το δευτερο βαλε google maps προηγουμενη εκδοση (κανοντας το install manual απο apk μορφη)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, παρελαβα χτες το εν λογω κινητο, αντιμετωπιζω ομως καποια προβληματακια (μπορει να ειναι και πολυ ευκολα ως προς την λυση τους) επειδη ομως ειμαι ασχετος σχετικα με τον προγραμματισμο κτλπ εχω ψιλοφρικαρει :p

λοιπον, το 1ο ειναι οτι ενω συνδεεται στο wifi δεν μπαινει στο ιντερνετ, πιθανον να ειναι θεμα ρυθμισεων και το 2ο (και πιο σημαντικο) ειναι οτι οταν ειμαι στην ᾽᾽αρχικη οθονη᾽᾽ μου βγαζει ενα μυνημα που λεει ᾽᾽sorry,the application has crashed several times,it is recommended that you recover the initial setup to fix the problem.confirm the repair?'' και επιλογη για repair kai cancel αλλα δεν μπορω να επιλεξω κατι γιατι φευγει κατ ευθειαν το παραθυρο αυτο και μου βγαζει μθνημα ᾽᾽sorry,the application has crashed. it ll be restarted soon''...κανει κατι σαν ανανεωση η οθονη ερχεται στην αρχικη της μορφη και παλι τα ιδια απ την αρχη....οταν μπω σε μια εφαρμογη δεν μου βγαζει τιποτα λειτουργει κανονικα...συγγνωμη αν σας κουρασα,...ευχαριστω προκαταβολικα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να κάνω μία ερωτησούλα;

έχω την εργοστασιακή ευρωπαίκη ρομ 4,2,2 jelly bean και αντιμετωπίζω δύο προβλήματα, έχει προεπιλεγμένη ζώνη ώρας +8 με αποτέλεσμα οι ειδοποιήσεις για τον ημερολόγιο να είναι ότι να 'ναι και όταν πάω να την αλλάξω βγάζει μήνυμα δυστυχώς, η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει. Το δεύτερο πρόβλημα είναι με google maps ενώ παλιά δούλευαν μετά την τελευταία τους αναβάθμιση και αυτοί κρασάρουν. Αυτά τα προβλήματα είναι θέμα ρομ;; Για να τα λύσω πρέπει να φλασάρω άλλη;

Το θέμα με την ζώνη ώρας λύνεται ως εξής: βάλε την γλώσσα του κινητού στα αγγλικά, βάλε τη σωστή ζώνη ώρας και μετά γύρνα το πάλι στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την ζώνη ώρας λύνεται ως εξής: βάλε την γλώσσα του κινητού στα αγγλικά, βάλε τη σωστή ζώνη ώρας και μετά γύρνα το πάλι στα ελληνικά.

 

δούλεψε ευχαριστώ πολύ!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω παλαιότερη έκδοση google maps γιατί ψάχνω στο net για αρχείο apk και όλο σαβούρες βρίσκω

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βρήκα αυτό για παλαιότερο google maps και δουλεύει μια χαρά.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/themes-apps/apk-google-maps-v7-1-0-t2357873

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 θηκες για lenovo A850+.μπορω να βαλω εδω την αγγελια η υπαρχει καποια σελιδα για πωλησεις;
Link to comment
Share on other sites

εχω 2 θηκες για lenovo A850+.μπορω να βαλω εδω την αγγελια η υπαρχει καποια σελιδα για πωλησεις;

 

Υπάρχει ξεχωριστή περιοχή για αγγελίες αλλά είναι προσβάσιμη μόνο για όσους έχουν πάνω από κάποια μηνύματα (post) στο forum. Δεν θυμάμαι ακριβός πόσα μηνύματα 150-200-300. Προς το παρόν δεν έχεις πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 θηκες για lenovo A850+.μπορω να βαλω εδω την αγγελια η υπαρχει καποια σελιδα για πωλησεις;

 

Συνοψίζοντας: Για να αποκτήσετε πρόσβαση λοιπόν στο Buy and Sell θα πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για 100 ημέρες και να δημοσιεύσετε 150 (τουλάχιστον) ουσιώδη μηνύματα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55736

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος πλέον του κινητού εδώ και 1 εβδομάδα έχω να επισημάνω τα εξής:

Εγκαταστήστε τη Vanilla ROM και θα δείτε άλλο κινητό! Με την RΟΜ που ήρθε από Vickmall είχα πολλά προβλήματα. Μόλις την άλλαξα όλα διορθώθηκαν!

Επισημαίνω την άμεση ανταπόκριση του vickmall (Selina συγκεκριμένα) στα ερωτήματα και τους προβληματισμούς μου (πριν αλλάξω ROM). Τους συστήνω ανεπιφύλακτα!

Αν βρω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω με νέο σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε με πεισατε! Σα νεος κατοχος (καμια βδομαδα απο ali) θα το επιχειρήσω με τη βανίλια:p αν και θα ειναι η πρωτη μου αντίστοιχη προσπάθεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποιος οδηγος για να κανουμε backup πριν προσπαθησουμε να εγκαταστησουμε την Vanilla rom , σερνετε φριχτα το Α850+, σβηνουν τα βιντεο μονα τους, και γενικως πληρη απογοητευση. Δυστυχως δεν ειμαι σχετικος με flash rom , roms, κλπ. διαβαζω οτι περιγραφεται παραπανω και ο θεος βοηθος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, υπαρχει καποιος οδηγος για να κανουμε backup πριν προσπαθησουμε να εγκαταστησουμε την Vanilla rom , σερνετε φριχτα το Α850+, σβηνουν τα βιντεο μονα τους, και γενικως πληρη απογοητευση. Δυστυχως δεν ειμαι σχετικος με flash rom , roms, κλπ. διαβαζω οτι περιγραφεται παραπανω και ο θεος βοηθος.

 

Post #796 αφού κάνεις το 4ο βήμα επιλέγεις backup από το menu του recovery. :)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθοντας το 1 ποστ , εκανα οτι ελεγε, και ναι ολα πηγαν ρολοι!!!!! ξεχασα να κανω backup , επαφες , φωτος ομως τα ειχα κανει αντιγραφη στον υπολογιστη. Ναι το κινητο δουλευει πολυ πιο γρηγορα, πριν ακομα και οταν πατουσα αριθμους για να παρω τηλεφωνο ειχε καθυστερησει, τωρα ειναι σφαιρα. Δεν εχω δει μειονεκτηματα αλλα σιγουρα καποια θα υπαρχουν.

 

Καλημερα σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθοντας το 1 ποστ , εκανα οτι ελεγε, και ναι ολα πηγαν ρολοι!!!!! ξεχασα να κανω backup , επαφες , φωτος ομως τα ειχα κανει αντιγραφη στον υπολογιστη. Ναι το κινητο δουλευει πολυ πιο γρηγορα, πριν ακομα και οταν πατουσα αριθμους για να παρω τηλεφωνο ειχε καθυστερησει, τωρα ειναι σφαιρα. Δεν εχω δει μειονεκτηματα αλλα σιγουρα καποια θα υπαρχουν.

 

Καλημερα σε ολους!!

 

Η αλήθεια είναι ότι ο οδηγός του pisons πιο απλός και πιο εύκολος δεν θα μπορούσε να είναι! Το μόνο ίσως που δεν υπάρχει βήμα για back up, το οποίο βέβαια είναι αυτονόητο σε τέτοιες περιπτώσεις! ....Κι εδώ που τα λέμε είναι τόσο καλή η rom που δύσκολα γυρνάς πίσω! Εν τω μεταξύ ανακάλυψα ότι ανεβάζει και την ανάλυση των φωτογραφιών!! 8mp η πίσω και 5mp η μπροστά! :D

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

για όποιον θέλει κάτι διαφορετικό από το γνωστό υποβρύχιο που σερβίρουμε έχει εδώ http://www.needrom.com/download/lenovo-a850-plus-multilanguage/ στο οποίο σας το λέω από τώρα ότι δεν δουλεύει το κουμπί των ακουστικών, επί σεις για όποιον δεν τον ενοχλεί να μην έχει Ελληνικά υπάρχει και miui http://www.needrom.com/download/rom-lenovo-a850-miui-v5-multi-languages/ στην οποία και πάλη δεν δουλεύει το κουμπί των ακουστικών.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να προνειτεται καποια εφαρμογη για χαρτες ελλαδος gps που να ειναι free ?? ενα ολοκληρωμενο πακετο. κατι για igo ειδα παραπανω αλλα ειναι με πληρωμη.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορειτε να προνειτεται καποια εφαρμογη για χαρτες ελλαδος gps που να ειναι free ?? ενα ολοκληρωμενο πακετο. κατι για igo ειδα παραπανω αλλα ειναι με πληρωμη.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=404033

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω πρόβλημα λίγες μέρες δεν έχω ήχο στα sms οταn παραλαβάνω μυνημα. στους ήχους είνε τέρμα κάτι έχω πειράξη στις ρύθμισης έχω στη στόκ ρομ s118
:!:
Link to comment
Share on other sites

Τοχω 4 μηνες με τη rom που μου το έστειλαν. Ψηνομαι τώρα για vamilla rom. Είμαι παντελώς άσχετος όμως. Να προσπαθήσω να τη βάλω. Είναι απλη διαδικασία?
Link to comment
Share on other sites

Τοχω 4 μηνες με τη rom που μου το έστειλαν. Ψηνομαι τώρα για vamilla rom. Είμαι παντελώς άσχετος όμως. Να προσπαθήσω να τη βάλω. Είναι απλη διαδικασία?

 

 

για πλακα το κανεις φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

1. κάνεις εγκατάσταση αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

 

2. κατεβάζεις από εδώ το recovery https://drive.google.com/file/d/0B7uV6Dx3TGCCSzZBY1BvbVZRVFE/edit?usp=sharing και το βάζεις χύμα στην κάρτα sd

 

3. Ανοίγεις το Mobileuncle MTK Tools πατάς recovery Update και κάνεις κλικ την πρώτη επιλογή

 

4. Για να μπεις σε recovery mode κλείνεις το τηλέφωνο και το ανοίγεις κρατώντας πατημένα τα 3 κουμπιά περιμένοντας μέχρι να μπει στο αγγλικό recovery. (Αν δεν μπορούμε να μπούμε με τα κουμπιά στο recovery ανοίγουμε το Mobileuncle MTK Tools και επιλέγουμε Into Recovery Mode και θα μας πάει αυτό στο αγγλικό recovery)

 

5. Κατέβασε την rom από εδώ http://www.mediafire.com/?8ubee33r3307x13

 

6. Βάλε το zip που θα κατέβει στην κάρτα sd (για ευκολία στον φάκελο Android εκτός αν φορμάρεις την κάρτα οπότε το βάζεις χύμα)

 

7. Κάνεις επανεκκίνηση σε recovery mode, πρώτα από όλα full wipe, μετά πας εγκατάσταση από sd και επιλέγεις την διαδρομή που έχεις αποθήκευση το zip αρχείο που κατέβασες, κλικ στο αρχείο και περιμένεις να το εγκαταστήσει, δεν θέλει πάνω από 5 λεπτά, καλή επιτυχία.

 

Tρεις ερωτήσεις:

1. Στο 4 μπαινουμε κανονικα σε Recovery Mode και γιατί ή απλα αναφέρεται πως γίνεται για να το εφαρμόσουμε στο 7 ?

2. Βαζοντας το vanilla θα χαθούν τα προγραμματάκια που εχουμε εγκαταστήσει ή με το backup θα παραμεινουν?

3. Ειδα στο fb οτι βγήκε New VanillaAoSpRev2.8. Να βαλω αυτη?

Edited by Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

Tρεις ερωτήσεις:

1. Στο 4 μπαινουμε κανονικα σε Recovery Mode και γιατί ή απλα αναφέρεται πως γίνεται για να το εφαρμόσουμε στο 7 ?

2. Βαζοντας το vanilla θα χαθούν τα προγραμματάκια που εχουμε εγκαταστήσει ή με το backup θα παραμεινουν?

3. Ειδα στο fb οτι βγήκε New VanillaAoSpRev2.8. Να βαλω αυτη?

 

1) είναι έτσι γιατί το θέμα έλεγε Recovery-Vanilla rom, μπορείς για να το κάνεις με την μία να ακολουθήσεις τα βήματα ως εξής 1, 2, 5, 6, 3, 4, 7.

 

2) ναι θα χαθούν όλα

 

3) η 2.8 είναι επί πληρωμή, αν την βρεις δωρεάν πες και σ' εμάς από που να την κατεβάσουμε

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

1) είναι έτσι γιατί το θέμα έλεγε Recovery-Vanilla rom, μπορείς για να το κάνεις με την μία να ακολουθήσεις τα βήματα ως εξής 1, 2, 5, 6, 3, 4, 7.

 

2) ναι θα χαθούν όλα

 

3) η 2.8 είναι επί πληρωμή, αν την βρεις δωρεάν πες και σ' εμάς από που να την κατεβάσουμε

 

Ποσο ζητάνε για τη 2,8?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θηκη flip και δεν θέλουν να ανοιγουν και να κλεινουν το κινητό απο το κουμπι, υπαρχει το TAP TAP APP που ανοιγοντας το καπακι της θηκης ανοιγει η οθόνη, κλεiνοντας το καπάκι κλείνει η οθόνη. :lol: (δουλευει με τον sensor)

(https://play.google.com/store/apps/details?id=net.maicas.android.wsleep&hl=el)

Edited by Vagelis2000
Link to comment
Share on other sites

Παω να βαλω το vanilla και μετα το

3. Ανοίγεις το Mobileuncle MTK Tools πατάς recovery Update και κάνεις κλικ την πρώτη επιλογή

 

οταν κανω κλικ στη πρωτη επιλογή (recovery απο την sd ) μου βγαζει

''Please Root your Android frist!!''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...