Jump to content

Αναβάθμιση λογισμικού στο G2


jimmis1974
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιλούσα για τα κενά ασφαλείας. Γενικώς, αν βάζεις ό,τι να'ναι, ε αναπόφευκτα θα την πατήσεις κάποια στιγμή. Ειδικά εμείς που είμαστε του ρουταρίσματος από την πρώτη μέρα που παίρνουμε την συσκευή στα χέρια μας :P

 

Ξερω για ποιο πράγμα μιλούσες αλλα εγω ποτε δεν σκέφτηκα αυτό σε ενα λογισμικό. Να φτάσει να κάνει τι; Κάποιος στην συσκευή σου;

Νομίζω ότι ειναι μονόδρομος kitkat και g2 αν θέλεις να εισαι stock

Άσε που έχουμε και το πρόβλημα με την κίτρινη οθόνη αφού η lollipop ανεβάζει πολλες θερμοκρασίες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα με τις δυο αυτές εκδόσεις ειναι ότι αν μείνεις με την kitkat δεν θα σου λείψει και τίποτα. Τις ίδιες εφαρμογές θα εχεις όλα τα ίδια. Απλά καλύτερη μπαταρία και ταχύτερη συσκευή. Όποτε ειναι μια αναβάθμιση που υποβαθμίζει στην ουσία το κινητό σου.
Ακριβώς! Συμφωνώ απόλυτα. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξα και εγώ από την εμπειρία μου και με τις 2 εκδόσεις. Και το Lollipop εγκαταστάθηκε τη 2η φορά με firmware flash (δηλ. από την αρχή).

 

Αν κάποιος συμβιβαστεί με το γεγονός ότι θα έχει ένα πιο "αργό" κινητό (που δεν θα θυμίζει σε τίποτα το παλιό καλό κινητό "σφαίρα" που είχε), τότε ας προχωρήσει στην αναβάθμιση. Οι εφαρμογές και τα μενού, το σκέπτονται πριν ανταποκριθούν. Υπάρχουν καθυστερήσεις και κάποιες φορές και μικρής διάρκειας "κολλήματα". Πού είναι δηλαδή η καλύτερη διαχείριση μνήμης που έχει το Lollipop και εγώ δεν τη βλέπω? Με το να γίνει το κινητό πιο αργό? Το τελικό αποτέλεσμα που βλέπει ο χρήστης είναι απογοητευτικό (σε σχέση πάντα) με αυτό που είχε συνηθίσει πριν. Θυμίζει απόκριση κινητού με τετραπύρηνο στο 1Ghz και όχι στα 2.3Ghz.

 

Ποια είναι δηλαδή εκείνα τα εμφανή πλεονεκτήματα του Lollipop που θα προτρέψουν έναν μέσο χρήστη να κάνει την αναβάθμιση???

 

Όσο για τα τυχόν θέματα ασφάλειας, υπάρχουν διαθέσιμες πολλές και καλές εφαρμογές antivirus/antispam κλπ.

 

Ξέρει κανείς αν πρόκειται να διαθέσει σύντομα η LG κάποια νεότερη έκδοση (πχ. 5.1) για το G2?

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η όποια αναβάθμιση σε γενικές γραμμές προσθέτει κάποια πράγματα που κάποια μπορεί να είναι ορατά από το χρήστη κάποια όχι. Αυτό από μόνο του συνεπάγεται ότι η απόδοση γενικά πέφτει σε κάποια αναβάθμιση εκτός από τις περιπτώσεις που η αναβάθμιση γίνεται με βασικό στόχο την βελτίωση του κώδικα. Ο μέσος χρήστης ειλικρινά δεν έχει κανένα παράπονο στην συσκευή μας καθώς η όποια πτώση απόδοσης είναι γενικά ελάχιστη για τις απαιτήσεις του και η δύναμη της συσκευής ουσιαστικά δεν του αφήνει παράπονο. Εάν εσύ θεωρείς ότι δεν καλύπτει τις απαιτήσεις σου τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας μία βόλτα στο τόπικ των τροποποιήσεων να περάσεις κάποια custom rom που θα είναι απαλλαγμένη από διάφορα περιττά για τον πολύ κόσμο futures που υπάρχουν και να δεις ουσιαστική βελτίωση της συσκευής. Και αν χρειαστείς ποτέ service με τον ίδιο τρόπο που πέρασες την επίσημη rom την ξαναπερνάς και έχεις κανονικότατα εγγύηση
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η όποια αναβάθμιση σε γενικές γραμμές προσθέτει κάποια πράγματα που κάποια μπορεί να είναι ορατά από το χρήστη κάποια όχι. Αυτό από μόνο του συνεπάγεται ότι η απόδοση γενικά πέφτει σε κάποια αναβάθμιση εκτός από τις περιπτώσεις που η αναβάθμιση γίνεται με βασικό στόχο την βελτίωση του κώδικα. Ο μέσος χρήστης ειλικρινά δεν έχει κανένα παράπονο στην συσκευή μας καθώς η όποια πτώση απόδοσης είναι γενικά ελάχιστη για τις απαιτήσεις του και η δύναμη της συσκευής ουσιαστικά δεν του αφήνει παράπονο. Εάν εσύ θεωρείς ότι δεν καλύπτει τις απαιτήσεις σου τότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας μία βόλτα στο τόπικ των τροποποιήσεων να περάσεις κάποια custom rom που θα είναι απαλλαγμένη από διάφορα περιττά για τον πολύ κόσμο futures που υπάρχουν και να δεις ουσιαστική βελτίωση της συσκευής. Και αν χρειαστείς ποτέ service με τον ίδιο τρόπο που πέρασες την επίσημη rom την ξαναπερνάς και έχεις κανονικότατα εγγύηση

 

Δεν ειναι όπως τα λες. Δηλαδή οποία συσκευή παίρνει αναβάθμιση γίνεται πιο αργή επειδή εχει νέα features και εμείς πρέπει να το χειροκροτήσουμε;

Η Lg είδε τις δυνατότητες της συσκευής και την έκαψε. Αλλιώς τα G3/G4 ακόμα θα περίμεναν αγοραστές στα ράφια των καταστημάτων.

Γιατι δεν μπορεί να δει κανεις πίσω απο το βουνο; Όλες οι εταιρίες στην τελευταία ενημέρωση και λίγο πριν φορτώνουν την συσκευή ώστε να σε κάνουν να πας σε νεότερη.

Πες μου μια εταιρεία που δεν το κάνει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο. Αν είχα εγκατεστημένη την έκδοση "5" και μου έλεγαν (χωρίς να το ξέρω) ότι η "4" είναι η έκδοση "6", τότε θα χειροκροτούσα την "6" (δηλ. την πραγματική "4") βλέποντας ότι πραγματικά βελτιώνει την απόκριση και κάνει το κινητό ταχύτερο! Μην κολλάμε στο νούμερο του τίτλου της αναβάμισης. Το G2 με την 4 είναι απλώς άλλο τηλέφωνο, μακράν από πολλά της αγοράς. Δεν κολλάει πουθενά και η απόκριση είναι στιγμιαία. Δεν λείπει καμία βασική λειτουργία από την 4.

 

Ας απαντήσει κάποιος: "Ποια είναι εκείνα τα εμφανή πλεονεκτήματα του Lollipop που θα προτρέψουν έναν μέσο χρήστη να κάνει την αναβάθμιση???"

 

Σκεπτόμουν για G3 ή G4, αλλά από όσα έχω διαβάσει και από εμπειρίες φίλων, η αυτονομία της μπαταρίας είναι απογοητευτική (βλ. για κλάμματα)! Να φορτίζω δηλ. 3 φορές το κινητό την ημέρα? Αυτό το κάναμε όταν πρωτοβγήκε η κινητή τηλεφωνία και είχαμε κινητά-παντόφλες. Να το κάνουμε και τωρα το 2016?

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο. Αν είχα εγκατεστημένη την έκδοση "5" και μου έλεγαν (χωρίς να το ξέρω) ότι η "4" είναι η έκδοση "6", τότε θα χειροκροτούσα την "6" (δηλ. την πραγματική "4") βλέποντας ότι πραγματικά βελτιώνει την απόκριση και κάνει το κινητό ταχύτερο! Μην κολλάμε στο νούμερο του τίτλου της αναβάμισης. Το G2 με την 4 είναι απλώς άλλο τηλέφωνο, μακράν από πολλά της αγοράς. Δεν κολλάει πουθενά και η απόκριση είναι στιγμιαία. Δεν λείπει καμία βασική λειτουργία από την 4.

 

Ας απαντήσει κάποιος: "Ποια είναι εκείνα τα εμφανή πλεονεκτήματα του Lollipop που θα προτρέψουν έναν μέσο χρήστη να κάνει την αναβάθμιση???"

 

Σκεπτόμουν για G3 ή G4, αλλά από όσα έχω διαβάσει και από εμπειρίες φίλων, η αυτονομία της μπαταρίας είναι απογοητευτική (βλ. για κλάμματα)! Να φορτίζω δηλ. 3 φορές το κινητό την ημέρα? Αυτό το κάναμε όταν πρωτοβγήκε η κινητή τηλεφωνία και είχαμε κινητά-παντόφλες. Να το κάνουμε και τωρα το 2016?

 

Το μόνο που προσφέρει η 5 ειναι καλύτερη αισθητική. Η 4 ειναι λίγο παλιά σαν σχεδίαση απο πλευράς Lg. Τίποτα αλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η lollipop στο g2 μου ήταν εξαιρετική! 4 θαυμάσιοι μήνες Αύγουστος μέσα μέχρι Δεκέμβρη 2015 ούτε καν σκέφτηκα να επιστρέψω στην "άσχημη" αισθητικά 4.4.2 που ειχε εξαρχής το κινητό από τον Δεκέμβριο του 2014.Υπέροχο κινητακι το οποίο κράτησα έναν ολόκληρο χρόνο...τώρα εδώ και έναν μήνα και παραπάνω με το επίσης υπέροχο g4.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που προσφέρει η 5 ειναι καλύτερη αισθητική. Η 4 ειναι λίγο παλιά σαν σχεδίαση απο πλευράς Lg. Τίποτα αλλο

 

Κυρίως έτσι είναι, για τον μέσο χρήστη όπως είπε ο φίλος (αν ψάξουμε changelogs θα δούμε διαφορές under the hood βέβαια). Καλύτερη διαχείριση πάντως δεν είναι μόνο το πατάω και στην ΚιτΚατ ανοίγει η εφαρμογή πιο γρήγορα από την Lollipop. Είναι κ το πως ανοιγοκλείνουν οι εφαρμογές που είναι στο παρασκήνιο, κάθε πότε, με ποια προτεραιότητα, πόσο έξυπνα (που μετά έχει επίπτωση και στην μπαταρία) κλπ κλπ, αυτό εννοούσα λέγοντας πως το Android δεν είναι Windows.

Πάντως το λειτουργικό από μόνο του, βελτιώνεται, η LG κάνει τις πατάτες. Παράδειγμα το GPad 8.3: η AOSP 5.1.1 είναι αργότερη και με περισσότερα lags σε σχέση με την AOSP 6.0.1. Στις official δεν ξέρω γιατί η LG δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να μας δώσει :P

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως έτσι είναι, για τον μέσο χρήστη όπως είπε ο φίλος (αν ψάξουμε changelogs θα δούμε διαφορές under the hood βέβαια). Καλύτερη διαχείριση πάντως δεν είναι μόνο το πατάω και στην ΚιτΚατ ανοίγει η εφαρμογή πιο γρήγορα από την Lollipop. Είναι κ το πως ανοιγοκλείνουν οι εφαρμογές που είναι στο παρασκήνιο, κάθε πότε, με ποια προτεραιότητα, πόσο έξυπνα (που μετά έχει επίπτωση και στην μπαταρία) κλπ κλπ, αυτό εννοούσα λέγοντας πως το Android δεν είναι Windows.

Πάντως το λειτουργικό από μόνο του, βελτιώνεται, η LG κάνει τις πατάτες. Παράδειγμα το GPad 8.3: η AOSP 5.1.1 είναι αργότερη και με περισσότερα lags σε σχέση με την AOSP 6.0.1. Στις official δεν ξέρω γιατί η LG δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να μας δώσει :P

 

Δεν ενδιαφέρθηκε γιατί φαντάσου μόνο πόσοι από εδώ μέσα θα έμεναν με το g2. Βάλε ποσά εκατομμύρια κόσμος θα ήταν ευχαριστημένοι με το g2 με 6.0.1 όποτε σκέφτηκε την τσέπη της είπε το αφήνω ως έχει λιγο να κολλάει λιγο να τρώει μπαταρία μπάς και πουλήσω κανένα G4 γιατί αλλιώς θα το κλείσουμε το μαγαζάκι. Ετσι σκέφτομαι λιγο πολυ όλες οι εταιρίες. Κάποιες το κάνουν και το δείχνουν κάποιες το κάνουν και το κρύβουν. Η αλήθεια ειναι μόνο αυτή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το "θεωρητικά η 5 είναι καλύτερη στα χαρτιά" (γιατί έτσι μας είπαν) δυστυχώς δεν σώζει την κατάσταση. Στην πράξη άλλο καταλαβαίνει ο μέσος χρήστης. Όταν μάλιστα δεν έχεις γνωρίσει την 4, τότε η 5 είναι μια χαρά και είσαι μακάρια ευτυχισμένος ότι έχεις ένα super κινητό!

 

Λείπουν και κάποια χρήσιμα βασικά που είχε η 4. Στην 5 πώς μπορείς να βάζεις αυτόματα νέες άγνωστες λέξεις στο dictionary όταν γράφεις μηνύματα? Στην 4 είχες αυτή την επιλογή με ένα double click!

Το δε κουμπί "recent apps" δεν κλειδώνει (είτε με pattern είτε με pin) με καμία εφαρμογή (τύπου "apps lock") που έχω δοκιμάσει από το play!

 

Λέτε στην LG να μην ξέρουν ότι η 5 έχει καταντήσει το G2 ένα μέτριο κινητό της σειράς? Δεν την έχουν δοκιμάσει οι ίδιοι?

Στο νετ πάντως διαβάζω πολλά παράπονα για την 5 στο G2 ...

 

Πριν ήμουν περήφανος ότι είχα ένα πάρα πολύ γρήγορο κινητό που έκανε τα πάντα ταχύτατα. Και μπορούσα να το αποδείξω στην πράξη. Τώρα πια (δυστυχώς) όχι. Άντε τώρα να πείσω τον εαυτό μου (και τους άλλους) ότι (θεωρητικά) έχω "καλύτερη διαχείριση στις background εφαρμογές"!!!

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά μετά από 2 βδομάδες συμβίωσης με το Lollipop αναγκάστηκα και το γύρισα στην Kitkat. Δεν πήγαινε άλλο!

Είμαι και πάλι περήφανος ότι έχω ένα πάρα πολύ γρήγορο κινητό που κάνει τα πάντα ταχύτατα.

 

Αυτά που έχω να παρατηρήσω είναι τα εξής:

1) Η έκδοση του Lollipop για το G2 είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί στο τηλέφωνό μας!

2) Έγινε εκνευριστικά αργό με καθυστερήσεις στην απόκριση των εφαρμογών και στο reboot. Έχω κατεβάσει και εγκαταστήσει 122 εφαρμογές και έχω 1300 επαφές (επαγγελματικό γαρ). Η ελεύθερη RAM κυμάνθηκε γύρω στα 220ΜΒ. Ενώ με τις ίδιες εφαρμογές, στο Kitkat κυμαίνεται ~750-800ΜΒ. Παρατήρησα ότι όταν η ελεύθερη RAM πέσει κάτω από τα 230ΜΒ το τηλέφωνο γίνεται πάρα πολύ αργό που δεν υποφέρεται/αντέχεται.

3) Πρέπει η έκδοση 5.0.2 για το τηλέφωνό μας να είναι πολύ ερασιτεχνική και να έγινε στα πεταχτά και γρήγορα απλά και μόνο για να πεί η LG ότι την έφτιαξε, αλλά δεν δόθηκε η απαραίτητη προσοχή και fine tuning. Κατάντησε το πιο γρήγορα κινητό της εποχής του να γίνει ένα μέτριο τηλεφωνάκι!

4) Ας μην συζητήσουμε ότι καταλαμβάνει πολύ περισσότερο στην εσωτ. μνήμη, οπότε σου αφήνει λιγότερο ελεύθερο χώρο. Πχ. με την 5 είχα 3.8GB ελεύθερα. Με την 4 έχω 5GB. Με τις ίδιες εφαρμογές και data.

5) Και ας μη μιλήσουμε για το ότι η CPU ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες ~50-55C χωρίς ιδιαίτερο λόγο και χωρίς να τρέχεις κάποια εφαρμογή!! Ενώ με το kitkat η θεμροκρασία παραμένει χαμηλά (<40C)

 

Κρίμα πάντως!

 

Με την 4.4.2 το κινητό κυριολεκτικά πετάει. Όλα γίνονται αστραπιαία.

Δεν βρήκα κάτι στην 5 που να είναι πολύ σημαντικό και χρήσιμο και να λείπει από την 4, εκτός από το "backup & restore" που στην 5 λειτουργεί και από OTG μνήμη ενώ στην 4 όχι.

Edited by chris_de_ze
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...