Jump to content

Oppo Find 7


maroubas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σκέφτομαι σοβαρά το 7αρι για δοκιμή... το θεωρώ πανέμορφο, πιο όμορφο από το g3, πιο ποιοτικο και εννοείται με πολύ ομορφότερο ui...με απασχολεί μόνο ότι το colorOs ακόμα παταει σε android 4.3...με ενδιαφέρει να είναι ενημερωμένο το τηλέφωνο χωρίς bug...

 

Περιμένω από τους κατόχους όταν με το καλο παραλάβουν, εντυπώσεις από οθόνη και ιδιαίτερα μπαταρια...το Astro black είναι τρομερό!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα . Εχθές παρέλαβα το δικό μου .Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Οθόνη πολύ καλή. Φωτεινότητα στη μέση (παραπάνω είναι υπερβολή).Στον ήλιο δεν το έχω δουλέψει ακόμα...Το ηχείο του πολύ δυνατό.Η φόρτιση είναι όντως πολύ γρήγορη.Σε μία ώρα από το 0 στο 100 . Antutu -για όποιον ενδιαφέρεται- 35839.Έκανα root φλασαροντας αυτό http://www.oppoforums.com/index.php?posts/216807

.

Αυτά προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Καλομιλητο!για πες μας όταν το τεσταρεις για τη φωτεινοτητα κάτω απο τον ήλιο και ιδιαίτερα αν έχει καλή αυτονομία...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα κι εγω χθες!ποιοτητα κατασκευης απιστευτη!οθονη καταπληκτικη!φοβερη ταχυτητα σε ολες τις λειτουργιες και στην καμερα!antutu 38100!
Link to comment
Share on other sites

Στο ευρωπαϊκό site λέει out of stock, αν το παραγγείλω τωρα λέτε να έρθει άμεσα ή θα αργήσει πολύ;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Στο ευρωπαϊκό site λέει out of stock, αν το παραγγείλω τωρα λέτε να έρθει άμεσα ή θα αργήσει πολύ;

το 7α ειναι out of stock το 7 ειναι κανονικα σε preorder...

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αναβάθμιση σε 4.4 ξέρουμε τίποτα?

 

εκτος απο τις custom roms δεν εχει βγει κατι επισημο απο την oppo..για το 7a κυκλοφορουν πολλες και η cm11...για το 7 σε λιγο θα κυκλοφορησουν γιατι τωρα βγηκε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Εχθές παρέλαβα το δικό μου .Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Οθόνη πολύ καλή. Φωτεινότητα στη μέση (παραπάνω είναι υπερβολή).Στον ήλιο δεν το έχω δουλέψει ακόμα...Το ηχείο του πολύ δυνατό.Η φόρτιση είναι όντως πολύ γρήγορη.Σε μία ώρα από το 0 στο 100 . Antutu -για όποιον ενδιαφέρεται- 35839.Έκανα root φλασαροντας αυτό http://www.oppoforums.com/index.php?posts/216807

.

Αυτά προς το παρόν...

 

και εγώ παρέλαβα χθες. Μήπως δοκίμασες την CyanogenMod που λένε οτι είναι συμβατή?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει bug στο colorOs?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από αυτούς που το παρέλαβαν μπορεί κάποιος να αναφέρει για την αυτονομία του με βάση την χρήση που το κάνει. Είχα το KINGZONE K1 TURBO για τρεις μέρες και το πούλησα γιατί δεν έβγαζε με την χρήση που το έκανα ούτε μισή μέρα. Δουλεύω λόγω δουλειάς μονίμως το 3G/4G, το bluetooth αλλά και το GPS πολύ συχνά μέσα στην ημέρα..

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εάν το παραγγείλω από το http://europe.oppostyle.com/ αναφέρει για δωρεάν μεταφορικά με DHL αλλά φεύγει από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή εκτός? γιατί σίγουρα αν είναι εκτός πληρώνεις τελωνείο με την DHL.

 

Τέλος ένα site με αρκετά αξεσουάρ αλλά και το ίδιο το κινητό είναι το http://www.oppomart.com/find-7.html

Edited by chris_dd
One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει bug στο colorOs?

 

Δεν ξερω για το F7. Στο F5 μεχρι και την τελευταια εκδοση ειχε αρκετα bug αλλα τιποτα πολυ περιεργο και τιποτα εκνευριστικο (εκτος απο το lag στο κατεβασμα της μπαρας που καπως βελτιωθηκε)

 

Στο 7 απο οσο διαβαζω στο oppoforums ειναι ολα μια χαρα :) Αλλα ακομα και αν υπαρχει καποιο μικρο ζουζουνι, το λειτουργικο ειναι τοσο υπεροχο που το παραβλεπεις...!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από αυτούς που το παρέλαβαν μπορεί κάποιος να αναφέρει για την αυτονομία του με βάση την χρήση που το κάνει. Είχα το KINGZONE K1 TURBO για τρεις μέρες και το πούλησα γιατί δεν έβγαζε με την χρήση που το έκανα ούτε μισή μέρα. Δουλεύω λόγω δουλειάς μονίμως το 3G/4G, το bluetooth αλλά και το GPS πολύ συχνά μέσα στην ημέρα..

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εάν το παραγγείλω από το http://europe.oppostyle.com/ αναφέρει για δωρεάν μεταφορικά με DHL αλλά φεύγει από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή εκτός? γιατί σίγουρα αν είναι εκτός πληρώνεις τελωνείο με την DHL.

 

Τέλος ένα site με αρκετά αξεσουάρ αλλά και το ίδιο το κινητό είναι το http://www.oppomart.com/find-7.html

 

φεύγει από Αγγλία. Για αυτονομία δεν μπορώ να σου πω ακόμα μιας και δεν έχω προλάβει να δουλέψω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο και απροβλημάτιστα σε οσους το πηραν.

 

Απο τις πρωτες παρατηρησεις σας τι λεει απο πλευρας λήψης; Σημα;

Η ποιότητα της συνομιλιας πως ειναι; Ακουγεται καθαρα και δυνατα ο συνομιλιτης σου;

Το gps τι λεει; Αν δεν ειναι κόπος, βάλτε ενα gps test και πείτε ποσους βλεπει και ποσους κλειδωνει!

Ε, και φυσικα, τι κανει κατω απο τον ηλιο; Εχουν ακουστει διάφορα αντικρουόμενα μεταξυ τους!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παρέλαβα χθες. Μήπως δοκίμασες την CyanogenMod που λένε οτι είναι συμβατή?

 

Οχι. Και δεν ψηνομαι να σου πω την αλήθεια .Η colorOs μου αρέσει .

 

Έχετε παρατηρήσει bug στο colorOs?

 

Οχι .Δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα .Γιατι ρωτάς ακουσες κάτι ;

 

Παιδιά από αυτούς που το παρέλαβαν μπορεί κάποιος να αναφέρει για την αυτονομία του με βάση την χρήση που το κάνει. Είχα το KINGZONE K1 TURBO για τρεις μέρες και το πούλησα γιατί δεν έβγαζε με την χρήση που το έκανα ούτε μισή μέρα. Δουλεύω λόγω δουλειάς μονίμως το 3G/4G, το bluetooth αλλά και το GPS πολύ συχνά μέσα στην ημέρα..

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εάν το παραγγείλω από το http://europe.oppostyle.com/ αναφέρει για δωρεάν μεταφορικά με DHL αλλά φεύγει από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή εκτός? γιατί σίγουρα αν είναι εκτός πληρώνεις τελωνείο με την DHL.

 

Τέλος ένα site με αρκετά αξεσουάρ αλλά και το ίδιο το κινητό είναι το http://www.oppomart.com/find-7.html

 

 

Για την μπαταρία δεν μπορώ να σου πω κάτι ιδιαίτερο γιατί ακόμα δεν το χρησιμοποιώ σαν κυρια συσκευή ( ακόμα δεν έχω βάλει sim ).

Είμαστε σε φάση προετοιμασίας ακόμα!!! Τωρα με αρκετό σκάλισμα και wifi συνέχεια μετά απο 2 ώρες και 19 λεπτά ειναι στο 73%.

Πάντως με την χρήση που περιγράφεις δεν το κόβω να σου βγάζει μέρα.Εχει βέβαια το καλό οτι φορτίζει πολυ γρήγορα .

Εμένα μου ήρθε ( DHL ) από Αγγλία - Γερμανία - Ελλάδα .Απο 26 που το εστηλαν εχθές το είχα Ηράκλειο .

Συνήθως τα site που χρησιμοποιούν το όνομα μιας εταιρείας ,χωρίς να έχουν καμία σχέση μ αυτήν δεν ειναι πολυ αξιόπιστα .

Δεν ξέρω ... Εγώ θα είχα τις επιφυλάξεις μου....

Link to comment
Share on other sites

Οχι .Δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα .Γιατι ρωτάς ακουσες κάτι ;

 

Γιατί διάβαζα κατά περιόδους στο νήμα του find5, όπως είπε και ο pgetsopoulos από πάνω, για διάφορα χαζοbug και ασταθειες.. Επίσης ότι στο 7a η ρομ δεν ήταν ακόμα άριστη με αποτέλεσμα να πέφτει γρήγορα η μπαταρία...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα και εγώ παραγγελιά

Σε κανένα 15 ήμερο πιστεύω να το εχω

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικο QHD κινητο με τον 801 που δεν εχει lag Και ρολαρει ανετα

 

Επισης η οθονη εχει ελαχιστα πιο θερμα χρωματα απο το 7a αλλα επισης εχει απολυτο μαυρο ,πραγματικα καταπληκτικο.

Στα συν που στα 7αρια δεν υπαρχουν θεματα κατασκευαστικα με κιτρινιλες ή αλλα πραγματα

 

Πληρη και ομορφα κινητα τα 7αρια στα υποψην για τον χειμωνα

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μάθω αυτονομία και φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο! Αν τα πάει κι εκεί καλά το τηλέφωνο θα το πάρω!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από αυτούς που το παρέλαβαν μπορεί κάποιος να αναφέρει για την αυτονομία του με βάση την χρήση που το κάνει. Είχα το KINGZONE K1 TURBO για τρεις μέρες και το πούλησα γιατί δεν έβγαζε με την χρήση που το έκανα ούτε μισή μέρα. Δουλεύω λόγω δουλειάς μονίμως το 3G/4G, το bluetooth αλλά και το GPS πολύ συχνά μέσα στην ημέρα..

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εάν το παραγγείλω από το http://europe.oppostyle.com/ αναφέρει για δωρεάν μεταφορικά με DHL αλλά φεύγει από Ευρωπαϊκή αποθήκη ή εκτός? γιατί σίγουρα αν είναι εκτός πληρώνεις τελωνείο με την DHL.

 

Τέλος ένα site με αρκετά αξεσουάρ αλλά και το ίδιο το κινητό είναι το http://www.oppomart.com/find-7.html

 

Για το oppostyle ήδη σου έχουν απαντήσει .Από το oppomart έχω δυο φορές παραγγείλει ,δεν είχα πρόβλημα αλλά καθυστέρησαν και τις δυο φορές στο να εκτελέσουν τη παραγγελία. Στη θέση σου θα προτιμούσα το oiostore . Επίσης έχω παραγγείλει δυο φορές εκ των οποίων η μία ήταν για το Oppo Find 7 .Δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση και είχα άμεση κυριολεκτικά επικοινωνία μαζί τους σε ότι χρειάστηκα .Επίσης έχουν άριστες τεχνικές γνώσεις.

Σε ότι αφορά την αυτονομία δεν είμαι σίγουρος αν θα βγει η ημέρα με τη χρήση που περιγράφεις . Αύριο θα προσπαθήσω να «μιμηθώ» τη χρήση που κάνεις και αύριο το βράδυ θα έχω αποτέλεσμα να σου πω .Βέβαια η φόρτιση γίνεται απίστευτα γρήγορα . Vooc rapid charge ονομάζουν στην Oppo τη τεχνολογία γρήγορης φόρτισης (http://www.oppoforums.com/threads/tips-tricks-for-vooc-rapid-charge-why-doesn%E2%80%99t-my-phone-vooc.17595/) . Σε όλα αυτά θα προσθέσεις τις συχνές OTA αναβαθμίσεις ( χθες είχα μια) και την πλήρη υποστήριξη από το oppoforum απ’ ευθείας από τεχνικούς της Oppo

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους τρεις σας (chilavert_gr, SERS1612, nikargou) για τις απαντήσεις. Είμαι στο κλικ για να το παραγγείλω και επειδή ήδη με το KINGZONE είδα πως δεν με βολεύει (κατά τα άλλα πολύ καλό κινητό) γιαυτό και κοιτάω να μάθω ειδικά για την μπαταρία.

 

nikargou αν μπορείς να το κάνεις αυτό θα ήταν το καλύτερο για μένα. Όσον αφορά την γρήγορη φόρτιση αν υπήρχε και τρόπος να το κάνεις από τον φορτιστή του αυτοκινήτου θα ήταν τέλειο. Ποιος ξέρει ίσως να βγάλουν κάποιον φορτιστή με 4.5Α στο μέλλον για αυτοκίνητο.

One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους τρεις σας (chilavert_gr, SERS1612, nikargou) για τις απαντήσεις. Είμαι στο κλικ για να το παραγγείλω και επειδή ήδη με το KINGZONE είδα πως δεν με βολεύει (κατά τα άλλα πολύ καλό κινητό) γιαυτό και κοιτάω να μάθω ειδικά για την μπαταρία.

 

nikargou αν μπορείς να το κάνεις αυτό θα ήταν το καλύτερο για μένα. Όσον αφορά την γρήγορη φόρτιση αν υπήρχε και τρόπος να το κάνεις από τον φορτιστή του αυτοκινήτου θα ήταν τέλειο. Ποιος ξέρει ίσως να βγάλουν κάποιον φορτιστή με 4.5Α στο μέλλον για αυτοκίνητο.

 

Η χρήση ήταν για 12 ώρες . Η φόρτιση από 100% κατέβηκε στο 36% . Στο χρονικό διάστημα των 12 ωρών ήταν ανοιχτό το Wi-Fi ανοιχτό το Bluetooth και συνδεδεμένο το Oppo σε Smart watch .Έγινε πλοήγηση για περίπου 20 min . Ήταν περίπου για 3 ώρες συνδεδεμένο σε 4g δίκτυο . Υπήρξαν τηλεφωνικές συνομιλίες , sms , λήψη mail (πάρα πολλά κυρίως από το δίκτυο 4g ) περιήγηση στο διαδίκτυο . Η φωτεινότητα της οθόνης ήταν ρυθμισμένη περίπου στο 75% . Στη συνέχεια φόρτιση για 15 min και από 36% πήγε στο 68% . Στα 25 min πήγε στο 83%. Στα 50 min πήγε στο 100%. Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι εδω, απο Πατρα!!!:cool:

Καινουριος κατοχος κι εγω, χθες πρωι παρηγγειλα, σημερα το απογευματακι το εχω στα χερια μου ηδη!!!:rolleyes:

Ουτε ελληνικη εταιρεια courier τετοια ταχυτητα!!! Και δωρο η Flip-Case, μετα απο σχετικη γκρινια...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι εδω, απο Πατρα!!!:cool:

Καινουριος κατοχος κι εγω, χθες πρωι παρηγγειλα, σημερα το απογευματακι το εχω στα χερια μου ηδη!!!:rolleyes:

Ουτε ελληνικη εταιρεια courier τετοια ταχυτητα!!! Και δωρο η Flip-Case, μετα απο σχετικη γκρινια...:mad:

Από που το πήρες τοσο γρήγορα πατριώτη???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση ήταν για 12 ώρες . Η φόρτιση από 100% κατέβηκε στο 36% . Στο χρονικό διάστημα των 12 ωρών ήταν ανοιχτό το Wi-Fi ανοιχτό το Bluetooth και συνδεδεμένο το Oppo σε Smart watch .Έγινε πλοήγηση για περίπου 20 min . Ήταν περίπου για 3 ώρες συνδεδεμένο σε 4g δίκτυο . Υπήρξαν τηλεφωνικές συνομιλίες , sms , λήψη mail (πάρα πολλά κυρίως από το δίκτυο 4g ) περιήγηση στο διαδίκτυο . Η φωτεινότητα της οθόνης ήταν ρυθμισμένη περίπου στο 75% . Στη συνέχεια φόρτιση για 15 min και από 36% πήγε στο 68% . Στα 25 min πήγε στο 83%. Στα 50 min πήγε στο 100%. Ελπίζω να σε βοήθησα

 

nikargou ευχαριστώ πολύ για τα στοιχεία. Η χρήση του για δώδεκα ώρες με τον τρόπο που αναφέρεις και 36% υπόλοιπο θεωρώ πως είναι πολύ καλή διάρκεια. Κάτι τέτοιο με βολεύει αφάνταστα γιατί ναι μεν καλός ο ταχυφορτιστής αλλά θέλει ρεύμα για να δουλέψει. Εγώ ξεκινάω την μέρα μου 8 το πρωί και τελειώνω γύρω στις έξι το απόγευμα την επιστροφή στο σπίτι οπότε έτσι είμαι καλυμμένος.

One for all, all for one.
Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες τοσο γρήγορα πατριώτη???

Ναι, και μένα με ενδιαφέρει να μαθω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...