Jump to content

Sony Xperia M2


S0LvE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρουτ και ξυλωμα εφαρμογών φίλε μου.

 

Είχα δοκιμάσει και παλιότερα να κάνω root αλλά δεν τα είχα καταφέρει στο συγκεκριμένο κινητό...

Υποθέτω ότι τώρα με το lollipop θα είναι ακόμα πιο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα.. Έκανα κι εγώ εχθές την αναβάθμιση.. Το lollipop το είχα δουλέψει ήδηλίγο στο tablet άρα ήξερα τί να περιμένω... Το βασικό μου πρόβλημα είναι ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού.. Τώρα που το lollipop πιάνει ακόμα περισσότερο χώρο, δεν μένει σχεδόν τίποτα για τα υπόλοιπα... Μου βγάζει συνέχεια μήνυμα ότι ο χώρος εξαντλείται,πράγμα που το έκανε και με το kit kat, χωρίς όμως να μπορώ να μεταφέρω κάτι σημαντικό στην κάρτα sd.. Ακόμα και τώρα που σου δίνει την δυνατότητα μεταφοράς, αυτά που πραγματικά μπορείς να μεταφέρεις είναι πολύ λίγα με αποτέλεσμα να μην αλλάζει κάτι σημαντικά.. Καμία ιδέα για να εξοικονομήσουμε χώρο στο κινητό υπάρχει..;;

 

Ακριβώς αυτό, έχασα ένα ολόκληρο GB μετά την αναβάθμιση!!!!!

Γενικά τα 8GB (συνολικής εσωτερικής) είναι τίποτα για lollipop, πρέπει να έχεις 16GB minimum πλέον!

Παρ'όλα αυτά, είναι μια καλή αναβάθμιση

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει και παλιότερα να κάνω root αλλά δεν τα είχα καταφέρει στο συγκεκριμένο κινητό...

Υποθέτω ότι τώρα με το lollipop θα είναι ακόμα πιο δύσκολο...

Γραψε στην αναζητηση xperia m2 root lollipop ολο και κατι θα βρεις.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση όλα κομπλέ ούτε κάποιο πρόβλημα με την κάμερα που αναφέρθηκε πιο πάνω. Γρήγορη απόκριση, καθόλου κολλήματα. Το μόνο θεματάκι ότι μίκρυνε η εσωτ. μνήμη άλλα με κάποιο πρόγραμμα καθορισμού ακόμη και με την διαγραφή των δεδομένων της προσωρινής μνήμης κερδίζω κάμποσο χώρο. Γενικά είμαι ευχαριστημένος, μπράβο στη Sony :)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση δεν μπορώ με τίποτα να συγχρονισω τις επαφές του Fb με του κινητού. Έκανα απανεγκατάσταση της εφαρμογής πόσες φορές, στους λογαριασμούς φαίνεται κανονικά η επιλογή τελευταίο συγχρονισμού, στις επαφές στο φίλτρο είναι ενεργοποιημενες οι επαφές Fb αλλά δεν εμφανίζεται καμία Fb επαφή!

Καμία ιδέα;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας!! Εμένα δε μου έχει ακόμα ειδοποίηση για αναβάθμιση παιδιά, μήπως φταίει ότι είναι παραεισαγωγής το τηλέφωνο? τι μπορώ να κάνω???
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε και μενα το update.

ολα καλα, κανενα προβλημα, παει πιο γρηγορα αλλα τελειωνει πιο γρηγορα η μπαταρια!

 

επισης ειδα και γω προβλημα με τη καμερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ το Sony Xperia M2 και πρόσφατα έκανα ενημέρωση λογισμικού από Android KitKat 4.4 σε Android Lollipop 5.1. Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ μεγάλες προσδοκίες από την αναβάθμιση αν και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το κινητό να τρέχει KitKat. Αντιθέτως μετά την “αναβάθμιση” η ποιότητα της κάμερας άλλαξε προς το πολύ χειρότερο, το ίδιο και η ταχύτητα της συσκευής (3GB παραπάνω καταχώρηση μνήμης). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να γυρίσω πίσω στα KitKat... Κι επειδή μόνη μου δεν πρόκειται να τα καταφέρω, υπάρχει περίπτωση να με εξυπηρετήσουν στην αντιπροσωπία;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με βοηθούσε πολύ το wifi βάσει τοποθεσίας που είχε η kitkat στη διαχείριση ενέργειας και τώρα δεν το βλέπω. Θα πρέπει να απενεργοποιώ το wifi μόνος μου και εάν το θυμηθώ, οπότε σκανάρει συνέχεια για διαθέσιμα δίκτυα και τρώει μπαταρία. Επίσης, στο bluetooth δεν βρίσκω επιλογή για να είναι το κινητό ορατό σε όλους ή μόνο σε αντιστοιχισμένες συσκευές. Η μπαταρία μάλλον καταναλώνεται πιο γρήγορα, αλλά δεν μπορώ να βγάλω σίγουρο συμπέρασμα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να ρούταρε το lollipop τελικά..; Μήπως και γλυτώσουμε καθόλου χώρο στο κινητό...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ύστερα από 10 μέρες χρήσης με Lollipop έχω να πω τα εξής:

Γενικά το βασικό πλεονέκτημα της έκδοσης είναι το notification center που είναι άλλου επιπέδου. Και γενικά το όλο λουκ σε λεπτομέρειες είναι απλά σουπερ. Από ταχύτητα πάει πολύ καλά και γενικά είναι μια όμορφη εμπειρία χρήσης.

 

Πάμε τώρα στα μειονεκτήματα που έχω εντοπίσει σε σχέση με kitkat αλλά και γενικότερα, κατά την δική μου χρήση και εμπειρία:

1) Μετά την αναβάθμιση χάθηκε πολύ ελεύθερος χώρος, ο οποίος ανακτήθηκε εν μέρη ύστερα από κάποια reboots. Γενικά θέλει 16GB εσωτερική μνήμη να είσαι άνετος.

2) Η ζαλιστική ειδοποίηση ότι έχεις ξεπεράσει 75% του εσωτερικού χώρου, πλέον δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί από τις "εφαρμογές-όλες-μνήμη" και το μόνο που κάνω είναι σε κάθε reboot απλά να κάνω kill την εφαρμογή. Αλλά είναι πραγματικά κουραστικό. Υπάρχει φυσικά και άλλος τρόπος που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο με συγκεκριμένο πρόγραμμα, και να γράψεις κάποιον κώδικά, αλλά μιλάμε για γελοία πράγματα.

3) Το GPS σχεδόν δεν κλειδώνει καθόλου, χάνει το σήμα συνέχεια και με μια γρήγορη έρευνα στο διαδίκτυο ανακάλυψα ότι είναι γενικό φαινόμενο!!!

4) Η εναλλαγή από επαφές σε κλήσεις δεν υπάρχει πλέον (το ανάποδο γίνεται) και πρέπει να έχεις δύο διαφορετικά εικονίδια για αυτό.

5) Ο συγχρονισμός επαφών με λογαριασμούς όπως facebook πλέον δεν γίνεται, και ίσως ευθύνεται η Facebook για αυτό. Ούτε το Xperia with Facebook λειτουργεί.

6) Το wifi πλέον δεν έχει λειτουργία αυτόματης λειτουργίας βάση τοποθεσίας.

 

Για την κάμερα δεν έχω ασχοληθεί πολύ, αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι το δυνατό σημείο της συσκευής...

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

μου ρθε και μενα η αναβαθμιση

σσε σχεση με την 4.4.4 ειναι πιο γρηγορο η καμερα μπορω να πω ειναι μια χαρα η μπαταρια μετα απο πληρης φορτιση μου τελειωνει λιγο πιο γρηγορα και ο χωρος ειναι πιο λιγος τωρα για gps δεν εχω δοκιμασει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Xαλια μαυρα και απο μενα...

Μεγαλυτερα εικονιδια

Χαλια καμερα

μπαταρια αστα να πανε

και το σημαντικοτερο....επανεκκινησεις συνεχεια!

Το πιο κουλο βεβαια ειναι (απο την μερα που εκανα την αναβαθμιση,δεν ξερω αν ειναι συμπτωση) με το που το 'πεταξω' λιγο πιο δυνατα απο το κανονικο καπου,κανει επανεκκινηση γιατι χανει την καρτα SIM !! :wacko::blink:

Το εχει κανεις αυτο το τελευταιο???

Τετοια συμπτωση?

 

Επισης οπως ρωτησε και καποιος πιο πανω....πως μπορουμε να γυρισουμε στην προηγουμενη εκδοση???

JIMNYCLUB.GR

 

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρατηρησει οτι αν ακους καποιο τραγουδι στο youtube και γυρισεις την οθονα προς το κρεβατι παραδειγμα κλεινει μετα απο 2 δευτερεα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε η αναβάθμιση και μετά από 5 μέρες πολύ σκέψης (επειδή είχα διαβάσει για όλα τα προβλήματα) την έκανα!!! Παιδιά έγώ δεν έχω αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα από αυτά που αναφέρονται!η κάμερα όπως ήταν, η μπαταρία κρατάει μια μέρα πίνωντας του το αίμα, πάιζωντας, facebook ολη μέρα, Και γενικά χρησιμοποιώντας internet, και δυο μέρες αν δεν κάνω χρήση internet, και τέλος κάτι που αξίζει να αναφέρω, πριν είχα τρομέρο θέμα υπερθέρμανσης της μπαταρίας ακόμα και αν έβγαζα 3 συνεχόμενες φωτογραφίες, τώρα όχι μόνο δε λύθηκε αλλά έπειτα από μισή ώρα που παίζω πχ καποιο παιχνίδι , είναι ακόμα κρυο! είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένη!!!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνατε αναβάθμιση, μπορείτε να συγχρονίσετε τις επαφές σας με αυτές του Facebook? Εγώ πλέον δεν μπορώ!
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Downgrade...? Κάπως;

Διάβασε αυτό για να πάρεις μια εικόνα πως γίνεται το downgrade. Προφανώς για να προχωρήσεις θα πρέπει να βρεις τα απαραίτητα αρχεία (αρχείο ftf). Τα προγράμματα που θα χρειαστείς είναι τα ίδια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε lollipop ενώ το ηχείο ήταν πολύ δυνατό έχει χάσει πάρα πολύ από την ένταση του με αποτέλεσμα να χάνω κλήσεις έχει κανείς καμία ιδέα για το τι πρέπει να κάνω?έχει συμβεί και σε κανένα άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως θα βγάλω το logo της cosmote? Μου είχαν κάνει το κινητό δώρο απο germano και βγαίνει αυτή η αντιπαθέστατη εικόνα της cosmote.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πως θα βγάλω το logo της cosmote? Μου είχαν κάνει το κινητό δώρο απο germano και βγαίνει αυτή η αντιπαθέστατη εικόνα της cosmote.

Θα πρέπει ή να περάσεις άλλη rom με το flashtool ή να κάνεις root και να αλλάξεις το bootanimation.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...