Jump to content

Sony Xperia M2


S0LvE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω και γω το m2

εχω παρατηρησει οτι το stamina δε μου δουλευει παντα σωστα.

μπορει αν ειναι ενεργοποιημενο να μην ερχονται μυνηματα απο το fb ή skype οπως ειναι φυσιολογικο αλλα πολλες φορες εχει τυχει να ερχονται ακομα και αν ειναι ενεργοποιημενο το stamina

 

εχει παρατηρησει κανεις αλλος το ιδιο?

Οι ειδοποιήσεις που αναφέρεις έρχονται αρκετή ώρα αφού κλειδώσεις το κινητό ή λίγο μετά το κλείδωμα;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 380
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να αγοράσω σύντομα το Μ2 μιας και το θεωρώ πολύ καλό VFM και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

 

1) Από τα μαγαζιά στο skroutz που έχουν το EU, δηλαδή εισαγωγή από Ευρώπη, το default SMS είναι στους 70 χαρακτήρες; Αν ναι, αλλαγή στους 160 (εκτός από την επιλογή του GO SMS, Handcent κτλ) γίνεται μόνο με Φλασαρισμα Ελληνικής ROM και αν ναι, που μπορώ να την βρώ; Άπαξ και φλασαριστεί σε Ελληνική, τα updates μετά θα συνεχίσουν με αυτήν;

2) Η μεταφορά του ιστορικού μηνυμάτων Viber γίνεται μόνο με rootarisma συσκευής; Έχει δοκιμάσει κάποιος το Helium backup ή κάποιον άλλον τρόπο χωρίς root; Ή γενικά ποιος είναι ο πιο εύκολος και αξιόπιστος τρόπος;

3) Η κάμερα είναι τελικά τόσο μέτρια όσο λένε τα reviews;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

1) Αν δεν έχει επιλογή για εξοικονόμηση κόστους ναι.

Μπορείς επίσης να ρουτάρεις και να αλλάξεις το κατάλληλο αρχείο ώστε να ενεργοποιηθεί η επιλογή.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

Ναι για τα updates.

2) Δεν ξέρω τι παίζει με το Viber.

3) Όντως μην περιμένεις και πολλά από την κάμερα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω το Μ2 dual στον Κωτσόβολο στα 229 ευρώ. Ήρθε στην Ελλάδα τελικά;;;

 

Από ό,τι φαίνεται το εισήγαγε ο κώτσος του Βόλου! Δεν νομίζω να εισάγεται επισήμως από την SONY HELLAS .. αλλά δεν μας νοιάζει καθόλου αυτό!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες,μία ερώτηση σχετικά με το xperia M2!

 

To έχω μερικές μέρες (πολύ καλό) αλλά το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το γνωστό με την μνήμη τηλεφώνου,γέμισε από τις εφαρμογές!Οπότε αν μπορεί κάποιος με ένα link ή κάποιες οδηγίες να μου πει πως να το rootαρω!

 

(Kαι μερικές 'άσχετες' απορίες, (1) έχω διαβάσει για root της συσκευής και για flashαρισμα της ROM, από ότι έχω καταλάβει είναι διαφορετικά πράγματα με το root να είναι πιο ουσιαστικό και πιο ασφαλές και (2) υποθετικά όταν rootαρω την σκυσκευή και την ανοίξω θα είναι με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και εφαρμογές;Με λίγα λόγια όπως το πρωτοάνοιξα πριν 5 μέρες που το αγόρασα;

Ευχαριστώ.

Edited by Vagos55
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση ρε παιδιά...

πόσο περίπου σας κραάει η μπαταρία...???

εμένα με το ζόρι 1,5 μέρα με wifi κλειστό και μόνο τα δεδομένα ανοιχτά και με νορμάλ χρήση..

εκτός του ότι αργεί πολύ να φορτίσει..

κάπου είχα διαβάσει για 3-4 μέρες αλλά το δικό μου ούτε κατά διάνοια να κρατήσει τόσο πολύ...

σήμερα έκλεισα και τα δεδομένα για να δω την διαφορά..

για πείτε την δική σας εμπειρία γιατί το σκέφτομαι σοβαρά να το πάω στην sony...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασέ το με απενεργοποιημένα τον αυτόματο συγχρονισμό και την υπηρεσία τοποθεσίας ,κανα δυο μερες και πες μας παλι ,βάλε και την φωτεινότητα περίπου στην μέση (όχι υψηλότερα μόνο όταν την χρειάζεσαι στο έντονο φως εκτός κλειστών χώρων).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασέ το με απενεργοποιημένα τον αυτόματο συγχρονισμό και την υπηρεσία τοποθεσίας ,κανα δυο μερες και πες μας παλι ,βάλε και την φωτεινότητα περίπου στην μέση (όχι υψηλότερα μόνο όταν την χρειάζεσαι στο έντονο φως εκτός κλειστών χώρων).

 

τον αυτόματο συγχρονισμό και την υπηρεσία τοποθεσίας τα έχω έτσι κι αλλιώς κλειστά..

ήδη με κλειστα τα δεδομένα έχω δει κάποια διαφορά..

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν μόνο αυτή η επιλογή να σου τρώει τόσο πολύ την μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με το κινητό σου. Σίγουρα!

Έχω με τις δύο sim και με ανοικτά τα δεδομένα, αλλά με STAMINA, κρατάει ακόμα και τρεις ημέρες.

 

Μήπως υπάρχει καμία ενεργοβόρα εφαρμογή; Μήπως εάν έκανες επαναφορά ρυθμίσεων και χωρίς να βάλεις παραπανίσιες εφαρμογές έβλεπες την διάρκεια της μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι έχω συνέχεια ενεργοποιημένο το stamina..

αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν μου βγάζει το κλασικό σήμα του stamina που έχω συνηθίσει από προηγούμενες συσκευές sony που είχα στην γράμμη ειδοποιήσεων παρά μόνο ένα + δίπλα στο σήμα της μπαταρίας..

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι έχω συνέχεια ενεργοποιημένο το stamina..

αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν μου βγάζει το κλασικό σήμα του stamina που έχω συνηθίσει από προηγούμενες συσκευές sony που είχα στην γράμμη ειδοποιήσεων παρά μόνο ένα + δίπλα στο σήμα της μπαταρίας..

 

Στην 4.4.2 με αυτό το + δίπλα στην μπαταρία υποδηλώνεται η λειτουργία stamina

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πρέπει να έγινε ένα μικρό fail..Καθάρισα την οθόνη με αντισηπτικό μαντιλάκι και δεν γλιστράει όπως γλίστραγε παρόλο που έχει περάσει μία ημέρα χρήσης,υπάρχει περίπτωση να μην γίνει όπως πριν ξανά;
Link to comment
Share on other sites

Όταν η οθόνη λερωθεί θα βελτιωθεί πάλι.

 

Εδώ και 1,5 μέρα που έχει λερωθεί αρκετά, σε κάποια σημεία την νιώθεις σαγρέ και δεν γλιστράει το δάχτυλο με αποτέλεσμα να κάνει και μικρά γκελ κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι μου λες και φαντάζομαι την αίσθηση. Πιστεύω ότι με τον καιρό θα επανέλθει.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,μία χάρη όποτε μπορέσει κάποιος!

 

Μπερδεύτηκαν οι φορτιστές με το U του αδελφού μου και αν και είναι ίδιοι (EC450) έχουν μία διαφορά > Ο ένας γράφει 14W25 και ο άλλος 13W29!Αν μπορεί κάποιος με M2 να δεί τι γράφει το μικρό λευκό 'χάρτινο' ταμπελάκι θα είμαι ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,μία χάρη όποτε μπορέσει κάποιος!

 

Μπερδεύτηκαν οι φορτιστές με το U του αδελφού μου και αν και είναι ίδιοι (EC450) έχουν μία διαφορά > Ο ένας γράφει 14W25 και ο άλλος 13W29!Αν μπορεί κάποιος με M2 να δεί τι γράφει το μικρό λευκό 'χάρτινο' ταμπελάκι θα είμαι ευγνώμων!

 

Ευχαριστώ.

 

Κοίτα δεν έχω το Μ2 αλλά εικάζω πως αφού ανακοινωθηκε το 2014 τον φεβρουάριο τότε ο φορτιστής του θα είναι ο 14W25

επίσης αν προσέξεις λογικά θα έχουν και διαφορετικό output σε mA.

To 2013 δεν υπήρχε το Μ2 οπότε είναι ο 14W25

 

ΥΓ Το xperia U συνεχίστηκε να παράγεται για έναν επιπλέον χρόνο από ότι φαίνεται διότι πρωτοπαρουσιάστηκε το φεβρουάριο του 2012 (U,P,S) οι πρώτες σονυ κινητές συσκευές (NXT series).

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Input και output περιέργως έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά,γενικώς παντού!Μόνο στο 14W25 και 13W29 υπάρχει διαφορά!Αλλά όντως το 14W25 φαίνεται ολοκαίνουργιος (είναι λίγων ημερών το κινητό)!Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Αν και κάποιος κάτοχος το επιβεβαιώσει ακόμα καλύτερα!

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι συμφωνώ με Inevar ;)

 

:)

 

Input και output περιέργως έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά,γενικώς παντού!Μόνο στο 14W25 και 13W29 υπάρχει διαφορά!Αλλά όντως το 14W25 φαίνεται ολοκαίνουργιος (είναι λίγων ημερών το κινητό)!Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Αν και κάποιος κάτοχος το επιβεβαιώσει ακόμα καλύτερα!

 

:up:

 

Δεν κάνει τίποτε! ;) Για την ακρίβεια ο φορτιστης κατασκευάστηκε την 25η εβδομάδα του 2014 δηλαδή κάπου κατά την 1η εβδομάδα του Ιουλίου μηνός.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια της απορίας μου για το πόσο διαρκεί τελικά η μπαταρία το δοκίμασα μετά από φουλ φόρτιση με τα δεδομένα κλειστά.

την πρώτη φορά μου κράτησε 4 μέρες και την δεύτερη 3 μέρες.

είναι φυσιολογικό να μου τρώνε τόση πολύ μπαταρία τα δεδομένα..??

υπενθυμίζω ότι με τα δεδομένα συνέχεια ανοιχτά με το ζόρι μου κρατούσε 1,5 μέρα..

εννοείται ότι ο συγχρονισμός όπως και η τοποθεσία είναι κλειστά και το stamina ανοιχτό...

με βλέπω να το πηγαίνω προς το service...

αλλά με νευριάζουν γιατί το μόνο που κάνουν κάθε φορά είναι και καλά "αναβάθμιση"..

λες και εμείς δεν του έχουμε περάσει από μόνοι μας τις τελευταίες ενημερώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά μου φαίνονται τα νούμερα που αναφέρεις σχετικά με την διάρκεια της μπαταρίας, άδικα θα ταλαιπωρηθείς στέλνοντας το στο σέρβις (κατά την γνώμη μου φυσικά).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...