Jump to content

O πόλεμος των megapixel, πως φτάσαμε ως εδώ και από εδώ και εμπρός τι έπεται


SaintPetrouil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι θα πω το αυτονόητο: Διαφορετικές χρήσεις, διαφορετικές συσκευές. Εαν θέλω να βγάλω το φίλο μου το Μήτσο που μπούκωσε από τα σουβλάκια θα χρησιμοποιήσω το κινητό. Εαν πάω ένα ταξίδι, θα πάρω μαζί μου την compact μηχανή μου, εαν θέλω να βγάλω ένα πορτρέτο ή φωτογράφιση δρόμου που δεν με νοιάζει η φορητότητα θα πάρω την DSLR κ.ο.κ. για τους λόγους που όλοι ξέρουμε και ας μην αναλυθεί. Simple as that.

 

Ποτέ δεν πιστευα ότι στο τέλος θα μείνει μια κατηγορία. Ναι, τα κινητά έχουν μπει χοντρά στο πεδίο των φωτογραφικών μηχανών, κανείς δεν το αμφισβητεί. Όμως, ποτε δεν θα τις αντικαταστήσουν. Ήρθαν να καλύψουν μια μεγάλη ανάγκη: Φωτογραφία τη στιγμή που τη θες, και ας υπάρχει παραχώρηση στην ποιότητα, στις δυνατότητες και σε άλλα. Όμως: Θα βγεί! Και αυτό στο τέλος της ημέρας έχει σημασία. Πέρα από αυτό, το τι σημάινει φωτογραφία για τον καθένα είναι δική του υπόθεση, και για αυτό υπάρχουν εργαλεία για όλους. Και ευτυχώς!

 

Το τι θα γίνει στο μέλλον; Δε νομίζω να αλλάξουν και πολύ. Με τον καιρό θα καταλάβουν όλοι ότι το μέγεθος του αισθητήρα είναι το Α και το Ω στην φωτογραφική ποιότητα, και στην βιντεοσκόπηση κατ' επέκταση. Αυτά που θα αλλάξουν - και δεν είναι ασήμαντα - είναι να εφαρμόζονται μεγαλύτερου μεγέθους αισθητήρες, ίσως και καλύτερα οπτικά και - ελπίζουμε - καλύτερο λογισμικό που να παρέχει περισσότερες δυνατότητες. Πάντα, η φορητότητα του κινητού θα "φρενάρει" την τάση επέκτασης των κατασκευαστών στον τομέα αυτό.

 

Πολυ σωστα.Οτι και να λεμε,μια φωτογραφικη μηχανη δεν θα γινει ποτε τηλεφωνο,οπως και ενα τηλεφωνο δεν θα γινει ποτε φωτογραφικη μηχανη αξιωσεων,για προφανεις λογους οπως,ελλειψη χωρου για εξειδικευμενα ηλεκτρονικα,τα οποια ακομα και εαν χωρουσαν,θα φουσκωναν την τιμη σε απαγορευτικα για την αγορα τηλεφωνιας επιπεδα,απουσια φακων κτλ.Φυσικα για καθημερινη χρηση,ενα κινητο με καλη καμερα ειναι οτι πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κινητά στο θέμα φωτογραφίας έχουν προχωρήσει πάρα πολυ τα τελευταία χρόνια, μια καλή μηχανή, ειδικά DSLR , δε θα αντικατασταθεί ποτέ απο ενα κινητο βεβαια, λογο των χειριστηρίων, κουμπιων που έχει, την ταχυτητα αποκρισης, τους εναλάξιμους φακους κλπ. Αυτό που θα ήθελα να δω ξανά στα κινητα έιναι xenon flash!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με συγχωρείς αλλά αυτό που γράφεις δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση. Η φωτογραφική είναι και θα είναι πάντα καλύτερη από ένα κινητό στην λήψη φωτογραφίας. Το 2003 είχα μια Canon G5 με 5mp ανάλυση, της οποίας ακόμα και τώρα οι φωτογραφίες, συντρίβουν οποιοδήποτε ''φωτογραφικό'' κινητό. Να ξέρουμε τι λέμε.

 

Υπόψιν ότι με 300€ πλέον παίρνεις mirrorless με APS-C αισθητήρα η οποία βέβαια δεν έχει ως ανταγωνιστή κανένα κινητό. Είναι σαν να συγκρίνεις Ferrari με πατίνι στην λήψη φωτογραφιών.

 

Να με συγχωρείς και μένα αλλά η canon σου του 2003 έχει ξεπεραστεί εδώ και αρκετό καιρό από κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά έχουν νόημα στην αρχή. Απο κάποιο σημείο και πέρα αναλαμβάνει το marketing. Σε λίγο θα δούμε 4Κ σε 5''. Τι πιο παράλογο απο αυτό; Αλλά θα πουλήσει...
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο alex_gate_7 πιο πάνω, αρκετά πράγματα σταματήσαμε να κουβαλάμε επάνω μας! Εκτός απ' αυτα που ανάφερε ο φίλος πιο πάνω, ορισμένες φορές ούτε και το ρολόι σου παίρνεις μαζί, πάρ' όλο που είναι πιο μικρό! Οι περισσότεροι από κινητό βγάζουν φωτογραφίες! Ακόμα και οι τουρίστες που έρχονται εδώ και βγάζουν φωτογραφία, οι περισσότεροι βγάζουν με κινητά παρά με μια compact φωτογραφική και κάποιοι ελάχιστοι είναι με μια DSLR στον ώμο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς και μένα αλλά η canon σου του 2003 έχει ξεπεραστεί εδώ και αρκετό καιρό από κινητά.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει ξεπεραστεί, και αν συμβαίνει αυτό θα είναι σε ένα τομέα, όχι συνολικά ως προς την εικόνα πού μπορούν να αποδώσουν.

Link to comment
Share on other sites

@summit1 _1 δεν έχεις παρά να τη δοκιμάσεις με ένα Lumia 1020, Nokia 808 ή ακόμα και με τα Lumia 1520, Sony Ζ1 και Ζ1c!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς και μένα αλλά η canon σου του 2003 έχει ξεπεραστεί εδώ και αρκετό καιρό από κινητά.

 

Ούτε καν. Ακόμα και οποιοδήποτε κινητό με 1/1,8'' το κάνει σκόνη. Ανέκαθεν η σειρά G είχε πολύ καλά οπτικά, όχι τη φακή ψευτοφακουδάκι του κινητού. Το ίδιο και οι τότε (και τώρα) της σειράς S, οι G όμως είχαν πιό στιβαρά σώματα και περισσότερες λειτουργίες, με αποκορύφωμα τις τρομερές G1X και G1X MarkII προσφάτως, βέβαια μιλάμε για 1,5'' CMOS αισθητήρα. Το μόνο που υστερούσαν είναι το video.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

απο το 2011 παντου και παντα βγαζω φωτογραφιες με τα 8mpx του κινητου.

διακοπες,καφε,δρομο,σπιτι.....Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.

Αν τωρα εισαι φωτογραφος μοδας,κοσμηματων,φωτορεπορτερ η απλα "ψωνιο με την φωτογραφια",οκ εκει μαλλον θες αλλες καμερες......

Προσωπικα μου φαινεται αστειο στο ενα χερι ενα S3 και στο αλλo μια φωτογραφικη μηχανη.

Ειναι το ιδιο με το να φορας ρολοι,κατι που επισης κατηργησα με την ελευση των κινητων...........:lol:

Παντα προσωπικη αποψη.......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω δε τιθεται θεμα συγκρισης για το αν τα τωρινα κινητα ειναι καλυτερα απο τις τωρινες καμερες...ειναι απλα αστειο...

 

η εξεληξη στα κινητα ειναι ομως πολυ μεγαλη, πλεον μπορει να θεωρηθει μια φωτογραφικη μηχανη το κινητο, ειδικα αυτα που πλασαρονται ως φωτογραφικα κινητα (κυριως τα νοκια αλλα και αλλα καλα φυσικα)

 

φορ δε ρεκορντ, το 808 η τα 925/1020 σιγουρα ειναι καλυτερα απο την g5 του 03, ειδικα σε νυχτα...οι καμερες τοτε πανω απο iso100 εβγαζαν παρα πολυ θορυβο και επρεπε να εχεις πολυ αργο κλειστρο αναγκαστικα για να βγει αξιοπρεπης φωτο το βραδυ...

 

οσοι θυμαστε τις αρχες των φωτογραφιων στα κινητα, ηταν πιο πολυ για να γελας, σε αναλυση vga κλπ...πλεον με ενα καλο κινητο καμερας, κρατας ανετα τις φωτογραφιες σου σε αλμπουμ η σε καποιο φακελο για να τις χαζευεις, χωρις να εχεις συμβιβασμο στην εικονα...

 

δεν θα ειναι οι καλυτερες δυνατες προφανως...αλλα θα ειναι παρα πολυ καλες...και σιγουρα πιο πολλες μιας και οι στιγμες που θα μπορεις να απαθανατησεις θα ιεναι πολυ περισσοτερες

Link to comment
Share on other sites

Οπως ενα σοβαρός gamer θα προτιμήσει μια κονσόλα η ενα υπολογιστή , έτσι κ αυτός που θελει να ασχοληθεί με την φωτογραφία θα προτιμήσει μια dslr .

Έχετε δεί την ποιότητα μια σύγχρονης dslr ,σας ενημερώνω πως δεν τίθεται ουτε καν θέμα σύγκρισης, ότι και να κάνει ο σενσορας απο μόνος του χωρις ενα καλό οπτικό δεν μπορεί να αποδώσει . Απο την άλλη πάλι δεν μπορείς να έχεις στην καθημερινότητα σου μια κάμερα αγκαλιά ,εκεί είναι που σε κερδίζει ένα smartphone .

Link to comment
Share on other sites

@billstamaniac το Pixxon 12 ήταν το μόνο που συνδίαζε 12άρα κάμερα με xenon και led φλας μαζί! Μετά ήρθε το Satio της τότε Sony Ericsson! Λογικό είναι να βρήκες την υγειά σου με το 1020!

 

το θυμαμαι φιλος αψογες φωτο για την εποχη του για κινητο παντα, αν δεν ειχε και το θεμα με την εστιαση στο βιντεο θα ηταν απο τα top .

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο πολλά megapixels τόσο καλύτερα εκτυπώνεις μια φώτο σε μεγαλύτερο μέγεθος. Αυτή είναι η κύρια χρησιμότητα των πολλών megapixels. Από τη στιγμή που οι περισσότεροι έχουμε τις φώτος στον υπολογιστή, ή τις βάζουμε στο facebook (και άλλα σαιτς), ακόμη και με 2mp εγώ έχω κάνει τη δουλειά μου μια χαρά. Οσο αφορά τις βραδυνές φώτος, για να βγεί τέλεια μια φώτο χρειάζεται κάποιος επαγγελματικό φλας.

 

Για τους φίλους που πάνε ταξίδια και βγάζουν μόνο φώτο από το κινητό, στην περίπτωση που είστε όλη μέρα έξω (μουσεία κτλ), σας φτάνει η μπαταρία;

 

Εγώ θα άφηνα τη φωτ.μηχανή μου (μια απλή 6mp), μόνο για camera-phone με α) καλή μπαταρία, β) οπτικό ζουμ, και γ) όχι τιμή λαπτοπ....

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα ειναι οτι πρεπει τα κινητά και εχω καταργήσει πολλα χρονια την φωτογραφική μηχανη(με φιλμ ήταν η τελευταία μου)

Απο την εποχή του Ericsson K800 δεν ξαναχρησιμοποίησα φωτογραφική μηχανη.

Αλλα για όσους βγάζουν πολλές φωτο και ειδικα τοπία δεν νομίζω ποτε το κινητο να αντικαταστήσει τις καλες κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

οσοι θυμαστε τις αρχες των φωτογραφιων στα κινητα, ηταν πιο πολυ για να γελας, σε αναλυση vga κλπ...πλεον με ενα καλο κινητο καμερας, κρατας ανετα τις φωτογραφιες σου σε αλμπουμ η σε καποιο φακελο για να τις χαζευεις, χωρις να εχεις συμβιβασμο στην εικονα...

 

μου θύμησες μεγάλες εποχές που βγάζαμε φωτογραφίες με κινητό. και με 256 χρώματα παρακαλώ, όχι αστεία..

ούτε τον εαυτό σου δεν αναγνώριζες καλά καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πιο πιθανό να εχει περάσει απο τα χερια καποιου ένα καλο κινητό , παρά μια καλή φωτογραφική, ισως αν περασει απο τα χέρια σας μια καλη φωτογραφική να αλλάζατε γνώμη... Απο την άλλη βεβαια, αν κάποιος θέλει να ανεβάζει απλα στο FB, ή να τις βλέπει σε ψηφιακή μορφή ή τις κάνει ολες να φαινονται παλιές απο το Instagram ναι και ενα απλό κινητο βγάζει καλές φωτογραφίες δεν χρειαζεται καν φωτογραφικό κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ανέβηκα στην Ακρόπολη με τα πιτσιρίκια μου. Είπα να μην κουβαλήσω τίποτα μαζί μου, αλλά τελικά πήρα ένα σακίδιο για τα νερά. Έτσι έβαλα και την ψηφιακή μου μηχανή (Panasonic Lumix TZ10 για την ιστορία.) Γνωρίζω/α ότι το HTC ΟΝΕ μου, δε φημίζεται για landscape φωτογραφίες, αλλά πίστευα ότι δε θα χρειαζόταν τίποτε άλλο από αυτό. Τράβηξα τελικά 5,6 φωτό μέχρι να βγάλω και να χρησιμοποιήσω τη Lumix. Και αυτό διότι έπρεπε να παίζω πολύ με τις ρυθμίσεις, αναλόγως του φωτισμού, στο ΟΝΕ, για να πετύχω αξιοπρεπή φωτό. Κάποιο άλλο (Βλ. S4, G2) ίσως να στεκόταν καλύτερα, δε το γνωρίζω... Στη καθημερινή μου χρήση όμως οι λήψεις είναι στο 90% από το ΟΝΕ. Διότι στα στιγμιαία πορτραίτα, που θα εκτυπωθούν σε 10Χ15, το ΟΝΕ είναι υπεραρκετό.

Νομίζω ότι στο άμεσο μέλλον, 2 με 3 χρόνια, θα έχουμε τέτοιας ποιότητας overall φωτογραφίες από τα smartphones, που οι ψηφιακές compact, για εξωτερικές φωτογραφίες ειδικά, τοπίων ή πορτραίτων, θα αποτελέσουν πραγματικά παρελθόν. Τα πολλά mpixels δε με νοιάζουν και πολύ, άλλωστε κατέληξα στο ΟΝΕ, αυτό που με νοιάζει είναι η ευκρίνεια και η ευκολία στη γρήγορη χρήση. Οταν τηλεκατευθύνουν το αμαξάκι στον Άρη, ε, η τεχνολογία για πραγματικά καλές φωτό είναι ήδη πραγματικότητα, απλά εμπορικά θα πρέπει να προχωράει λιγάκι αργά για να φαίνεται η εξέλιξη.

Η ποιότητα της κάμερας και η διάρκεια της μπαταρίας είναι, κατ'εμέ πάντα, τα μόνα ουσιώδη χαρακτηριστικά που θα κοιτάξω πλέον στην αγορά του επόμενου κινητού, αφού τα πιο πολλά τα έχω ήδη και με υπερκαλύπτουν.

 

Υ.Γ Τα ψηφιακά άλμπουμς στους σκληρούς δίσκους δεν συγκρίνονται με αυτά που ανοίγεις και ξεφυλλίζεις....

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δώ τη multishot υλοποίηση του Oppo Find 7. Είναι μια τεχνολογία η οποία είναι άμεσα εφαρμόσιμη σε csc.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να δω τι κατάληξη θα έχει η εξαγορά της Pelican από τη Nokia και αν τελικά ποτέ βάλουν αυτούς τους πολλαπλούς φακούς σε συσκευή της Nokia!

 

μου θύμησες μεγάλες εποχές που βγάζαμε φωτογραφίες με κινητό. και με 256 χρώματα παρακαλώ, όχι αστεία..

ούτε τον εαυτό σου δεν αναγνώριζες καλά καλά...

 

Αυτή τη συσκευή την είχα κι εγώ στην έκδοση t68m όμως και ήταν το πρώτο έγχρωμο κινητό που είχα! Αν και έγραφε επάνω σκέτο Ericsson, ήταν στην ουσία η πρώτη συσκευή της Sony Ericsson και είχε το σημα της Sony οταν άνοιγε! Πραγματικά αυτή η έξτρα φωτογραφική που έβαζες από κάτω, ήταν για κλάματα! Ακόμα και σε φως έπρεπε να βρεις το κατάλληλο σημείο για να τραβήξεις μια καλη σχετικά φωτό για να αναγνωρίσεις αυτόν που έβγαζες φωτογραφία!

 

Υ.Γ. Ήταν και η πρώτη συσκευή που έκανα αναβάθμιση λόγω έλλειψης αναφοράς παράδοσης!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και έκανε και 240.000 δραχμές τότε......

 

Εγώ το πήρα ακριβώς 200000δρχ τότε! Ήταν και το πρώτο έγχρωμο κινητό που κυκλοφόρησε τότε! Στην Ελλάδα τουλάχιστον!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να δανειστώ τη φράση από ένα φίλο,

η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που την έχεις μαζί σου τη στιγμή που τη θες.

 

Αν είναι να πας προγραμματισμένα για λήψεις θα πάρεις την κανονική μηχανή,

 

αν είναι να τραβήξεις μια φωτογραφία σε τυχαία στιγμή θα σου κάνει μια χαρά και το (καλό φωτο-)κινητό.

 

 

Οπότε καλό είναι να υπάρχει ένα αρκετά αξιόμαχο κινητό κι ας κάθεται στην άκρη όταν θα τραβάς με τη dslr...

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε η Canon PowerShot G5 του 2003 και συγκρίθηκε με κινητά τηλέφωνα, παραθέτω παρακάτω 3 φωτογραφίες τραβηγμένες από την ταπεινή μου Canon PowerShot G2 (4 MP, 3x οπτικό zoom, του 2001 παρακαλώ, 13 χρόνια πριν από σήμερα), όταν ζούσα στο Liverpool (UK). Δεν έχει γίνει κανενός είδους crop και κανενός είδους επεξεργασία από κανένα πρόγραμμα. Είναι όπως ακριβώς βγήκαν από την Canon G2 (τραβηγμένες σε RAW και απλή μετατροπή σε JPEG με ανάλυση 1024 x 768 pixels). Όποιος θέλει μπορώ να του στείλω τις original, full-size φωτογραφίες (προσπάθησα να τις ανεβάσω μέσω TinyPic αλλά είναι πολύ μεγάλες).

 

Νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο για ένα smartphone ή άλλη λεπτή υπερφορητή συσκευή να αντικαταστήσει ακόμα και μια απλή compact, τουλάχιστον κάνοντας χρήση των ίδιων τεχνολογιών. Είναι θέμα μεγέθους αισθητήρα και μεγέθους φακού, που και τα δύο απαιτούν χώρο. Όσο το πάχος των συσκευών μειώνεται και οι κατασκευαστές είναι αναγκασμένοι να χωρέσουν αισθητήρα και φακό μέσα σε 5 ή λιγότερα χιλιοστά, είναι φύσει αδύνατον να μπορούν να ανταγωνιστούν τις dedicated φωτογραφικές μηχανές, ακόμα και τις compact. Δεν είναι μόνο ο θόρυβος, είναι και τα οπτικά χαρακτηριστικά (οπτικό zoom, βάθος πεδίου, bokeh και άλλα) που μετράνε και που όλα απαιτούν μεγάλα μεγέθη αισθητήρα και φακού.

 

Αν στο μέλλον εφευρεθούν νέες, ριζικά διαφορετικές μέθοδοι, ίσως με χρήση πολλαπλών αισθητήρων (βλέπε core|photonics), τότε ναι, ίσως δούμε εκπληκτικά αποτελέσματα από μικροσκοπικές συσκευές και υπέρλεπτα smartphones. Αλλά όσο η κάμερες φτιάχνονται από τα ίδια "υλικά", τότε πιστεύω πως οι dedicated φωτογραφικές μηχανές θα είναι πάντα ένα (ή περισσότερα) κλικ μπροστά.

 

http://i58.tinypic.com/2krpxx.jpg

 

http://i61.tinypic.com/2vkm8lt.jpg

 

http://i59.tinypic.com/14nlc8o.jpg

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

 

Μπράβο βρε φίλε :thumbup: και μόνο που συγκρίνουν κάποιοι την σειρά G της canon (ακόμα και των 4ων mpixel) με τα σημερινα κινητά είναι ιεροσυλία και φαίνεται ότι δεν έχουν ασχοληθεί σοβαρά με την φωτογραφία :rolleyes:

Edited by gnt
Δεν χρειάζεται quote του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...