Jump to content

Samsung SGH-D500


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα...Εδω και ορισμένες μέρες το κινητό έχει παρουσιάσει το εξής πρόβλημα...Δεν δουλεύει το πάνω βελάκι πουθενά...ούτε στον κατάλογο, ούτε στις συντομεύσεις. Νέκρωσε απότομα τι να πώ. Έχει εμφανίσει σε κανέναν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα? Το κινητό το έχω τώρα σχεδόν 1 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα whatsover. Εαν δεν γίνεται τίποτα η αντιπροσωπεία ξέρετε που είναι??? και το πάω μέσω vodafone ή κατευθείαν?...αν και μικρή σημασία έχει.....Αυτά ...Appreciate your answers...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιθανών να θέλει καθάρισμα η επαφή. Η αντιπροσωπία στην Ελλάδα είναι η euroelectronics.

To πιο κοντινό σου service θα το βρείς πατώντας εδώ

Καλύτερα να το πάς ο ίδιος. Να μας πείς τι σου άλλαξαν και πόσο πλήρωσες (αν είναι εκτός εγγύησης)

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Έπεσε στα χέρια μου 1 καλώδιο flash κ σκέφτηκα επιτέλους να κάνω την αλλαγή στο κινητό μου (από αγγλικό firmware σε ελληνικό). Έχω όμως αρκετά πραγματάκια που δεν θα θελα να χάσω και επειδή διάβασα΄ότι restore δικό σου dump δεν μπορείς να κανεις, θα ήθελα Κάποιος που έχει περάσει firmware να μου πει αν χάνονται:

- τηλέφωνα sms calendar (εντάξει τα περνάω κ στον υπολ) mms (δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να τα περάσεις στον υπολ)

-mms-gprs settings

-photos,sounds,music,downloaded sounds k photos klp το funbox dld

-java

 

η ό,τι άλλο που μπορεί να είναι χρήσιμο - ευχαριστώ ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδες!!!!!!

 

Οπως λεει και το topic,δεν συμβαδιζουν αυτα τα δυο...

Πριν λιγες μερες το κινητο μου επεσε απο τα χερια,ενω προσπαθουσα να το βαλω στην τσεπη,και ενω οδηγουσα την μηχανη...(ηλιθιο το ξερω)

 

Το κακομοιρο το κινητο εσπασε σε 2 κομματια,για την ακριβεια δεν εσπασε,απλα "αποσυναρμολογηθηκε το slide απο το πληκτρολογιο...Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει ενα φαρδυ καλωδιο που συνδεει τα δυο,και κυριολεκτικα ξεριζωθηκε(!!!!!) απο την μερια του πληκτρολογιου...

 

Εχει κανενας σας καμια ιδεα αν επισκευαζεται,και αν αξιζει να το προσπαθησω??????

 

Η απλα πρεπει να βαλω μυαλο????(το Νοκια 3200 που επαθε το ιδιο απλα την γλιτωσε με μια χαλασμενη οθονη...!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες καταρχην. :)

 

Μου θυμισες παρομοια δικα μου περιστατικα με μηχανη..πιο παλια βεβαια που οδηγουσα συχνοτερα. Πιστεψε με ομως, το χειροτερο ειναι να πεσεις με μηχανη(να σε τρακαρουν βασικα) και μαζι με το κινητο να κλαις και τη μηχανη..

Τεσπα...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις το κοντινοτερο σε σενα εξουσιοδοτημενο service της Samsung και να ρωτησεις αν επισκευαζεται πρωτα απ'ολα..και ποσο θα κοστισει. Αν εισαι απο περιφερεια το πιθανοτερο ειναι να σου πουν οτι θα πρεπει να σταλθει Αθηνα κλπ. Απλα σε τετοια περιπτωση διευκρινισε τους οτι σε οποιαδηποτε περιπτωση πριν επισκευαστει(εαν μπορεσουν να το επισκευασουν) ενοειται οτι θα δωσεις εσυ την εγκριση αναλογως με την χρεωση.

Με λιγα λογια αν ειναι μια ζημια 200+ ευρω..δεν νομιζω να συμφερει τοσο πολυ να επισκευαστει.

 

tip : Παντα με τη μηχανη τσαντακι μεσης... Σωνει "ευρω" :p

Link to comment
Share on other sites

stephen η φωτο στην υπογραφη σου ειναι ολα τα λεφτα,ο αγαπημενος μου ηθοποιος ατην αγαπημενη μου ταινια,scarface.

λοιπον τετοιο προβλημα περασα κι εγω με το d-500 και φυσικα την μηχανη μου,το αποτελεσμα ευτυχως δεν ηταν να τα παιξει τελειος το κινητο,ευτυχως την γλυτωσε με λιγες γρατζουνιες.

οπως λεει κι ο stephen παραπανω αν ειναι ακριβη η επισκευη του που θα ειναι δηλαδη δεν αξιζει οποτε καλυτερα παρε κανενα αλλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε λυπάμαι που στο λέω αλλά θα πρέπει να βάλεις ξανά το χέρι στην τσέπη για να βγάλεις λεφτά αν θέλήσεις να επισκευάσεις το κινητό, γιατί η εγγύηση δεν καλύπτει ζημία από "κακή χρήση".:(
kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά βρήκα ενα καταπληκτικό πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να μετατρέψεις τα βίντεο οποιασδήποτε μορφής και αν τα έχεις αποθηκευμένα στον υπολογιστή σου, σε μορφή συμβατή με το κινητό, πανέυκολα με το πάτημα ενός κουμπιού!

Μάλιστα, μπορείς απο μεγάλο βίντεο να κόψεις κομμάτι που θες να μορφοποιηθεί!

Δείτε εδώ

Εγώ έχω κατεβάσει το platinum και είναι τέλειο! Είναι λίγο μεγάλο αρχείο (50Μb) Όποιος θέλει ... κάτι, :X ΡΜ!

Φιλικά

Κώστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ενα καταπληκτικό πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να μετατρέψεις τα βίντεο οποιασδήποτε μορφής και αν τα έχεις αποθηκευμένα στον υπολογιστή σου, σε μορφή συμβατή με το κινητό, πανέυκολα με το πάτημα ενός κουμπιού!

Μάλιστα, μπορείς απο μεγάλο βίντεο να κόψεις κομμάτι που θες να μορφοποιηθεί!

Δείτε εδώ

Εγώ έχω κατεβάσει το platinum και είναι τέλειο! Είναι λίγο μεγάλο αρχείο (50Μb) Όποιος θέλει ... κάτι, :X ΡΜ!

Φιλικά

Κώστας

Μπραβο ρε κωστα, τέλεια, πως θα μπορουσαμε να το εχω και εγω!!!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε κωστα, τέλεια, πως θα μπορουσαμε να το εχω και εγω!!!

Αν το κατεβάσεις στείλε μου ΡΜ να σου στείλω απο εκεί τον κλειδαρά ;)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό και εγώ και ξεκινάω για πρώτη φορά να χρησιμοποιώ Samsung γενικότερα.Που στέλνουμε μύνημα για να ενεργοποιηθούν τα mms και που για το gprs?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, ειμαι νεος χρηστης κ αυτο ειναι το παρθενικο μου μυνημα.

Εχω κ εγω στην κατοχη μου το d500 και το θεωρω καταπληκτικο κινητο.

 

Εχω ομως μια απορια:

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος να αλλαξω τον ηχο μυνηματος κ τον ηχο που χρησιμοποιει η αφυπνηση με αλλου τυπου? πχ .mp3 .amr κτλ

 

(Ζητω συγνωμη αν αναφερθηκατε με παλαιοτερα post στο θεμα - Δεν ειχα χρονο προς αναγνωση τους)

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

@divinitygr

Οχι φίλε μου σε αυτό το κινητό δεν μπορείς να επιλέξεις άλλον ήχο εκτός απο αυτούς που έχει ήδη

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό και εγώ και ξεκινάω για πρώτη φορά να χρησιμοποιώ Samsung γενικότερα.Που στέλνουμε μύνημα για να ενεργοποιηθούν τα mms και που για το gprs?

 

Ας βοηθήσει κάποιος :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθήσει κάποιος :happy:

 

Εξαρταται απο το δικτυο που χρησιμοποιεις.Καθε παροχεας χρησιμοποιει διαφορετικες ρυθμισεις για συνδεση gprs και mms.Δεν εχεις παρα να απευθεινθεις στο κεντρο εξυπηρετησης του δικτυου σου κ να τους θεσεις τα αιτηματα σου.Πιστευω οτι ειναι η πιο απλη κ γρηγορη διαδικασια.

:: Be Ware The Power Of Light ::
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...Εδω και ορισμένες μέρες το κινητό έχει παρουσιάσει το εξής πρόβλημα...Δεν δουλεύει το πάνω βελάκι πουθενά...ούτε στον κατάλογο, ούτε στις συντομεύσεις. Νέκρωσε απότομα τι να πώ. Έχει εμφανίσει σε κανέναν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα? .....

Μου παρουσίασε και εμένα κάτι παρόμοιο!

Νεκρώθηκαν το αριστερά - δεξιά και το ΟΚ στην μέση του πολυπλήκτρου! Τι το έκανες φίλε μου? Στο έφτιαξαν? Σου άλλαξαν κάτι? Εμένα σε 20 μέρες κλείνει χρόνο αλλα σκέφτομαι να του βάλω χέρι μόνος μου...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο ψητο.

(Α, ναι, Καλησπερα...)

 

Λοιπον εχω ενα 7610 αλλα ειμαι σε σκεψεις για να το αλλαξω....

Σκεφτηκα το D500... Aξιζει αυτη η αλλαγη???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις το service manual. Για να το δεις χρειάζεσαι και το πακέτο κορεατικής γλώσσας.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις το service manual. Για να το δεις χρειάζεσαι και το πακέτο κορεατικής γλώσσας.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

H βοήθειά σου ήταν υπέρπολύτιμη!

Πίστευα πως στο service manual θα έδειχνε τον τρόπο που λύνεται η συσκευή, αλλα τελικά δεν το έδειχνε... Έτσι πήρα την συσκευή και με προσεκτικές κινήσεις την περιεργαζόμουν πως μπορεί να ανοίγει... Βρήκα τις δύο κρυμένες βίδες κάτω απο το χρώμιο της κάμερας - φλάς και τις έλυσα... Προσεκτικά προσπάθησα να ξεκουμπώσω το πάνω καπάκι. Εφτασα μέχρι την μέση (εχει δυο κουμπωματάκια στο πλάι...) και κάπου εκεί, έκανε κρακ...

Με έλουσε κρύος ιδρώτας... Λεω πάει, το γ@^&%@! Ξανακουμπώνω το καπάκι, και βάζω την μπαταρία να δώ αν ανάβει... Έκπληκτος παρατηρώ πως το κουμπί που είχε κολλήσει δουλέυει πλέον κανονικα!

Καλά μιλάμε, είμαι και γ@&* τους μαστόρους τελικά!:D :D :D

Έβαλα πάλι τις βιδούλες και το κινητό δουλεύει τέλεια! Φυσικά δε το λέω ούτε του παππά! (Εσείς δεν πιάνεστε!:lol: )

Πιθανώς το κουμπάκι με τον κωδικό QKP02 είχε φύγει απο την θέση του και μπήκε καθώς προσπαθούσα να το ανοίξω!

Λίγες μέρες έμειναν για να πάρω το D 600! Ελπίζω να μην μου ξανακολλήσει πριν το πουλήσω!:rolleyes:

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει ένα βίντεο με οδηγίες για την αποσυναρμολόγηση του κινητού και την αλλαγή της πρόσοψης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...