Jump to content

Samsung SGH-D500


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικό κινητό. Ήθελα κάτι απλό,μικρό και όμορφο για να αναρρώσω από το SX1 που για ενάμιση χρόνο μού'κανε την επικοινωνία κόλαση!

Παρόλα αυτά, έχω προβλήματα:

Kαταρχάς, έχω το firmware D500BDED1.

1)Έχω αγοράσει το bluetooth της Level 1, με το οποίο έχω καταφέρει να μεταφέρω τα αρχεία από το PC στο κινητό και το αντίστροφο,καθώ και συγχρονισμό με το Outlook. Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να κάνω το PCStudio να δει το κινητό.Από το site Samsung το μόνο που δεν κατέβασα ήταν οι USB drivers, χρειάζονται;

2)Σήμερα πήγα να επικοινωνήσω μέσω bluetooth με ένα K750.Ανοίξαμε τα Bluetooth, αλλά εμένα μου ζήτησε να βάλω το Pin, και το ίδιο ζήτησε και από το K750. Γιατί αυτό;

3)Πήρα μέσω bluetooth μία φωτογραφία στην full ανάλυση του sony,1632X1224, 230KB και το κινητό δεν την ανοίγει. Επίσης δεν μου ανοίγει ούτε φωτογραφίες που μετέφερα μέσω PC στα 1024Χ768.

 

Παιδιά,σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν χρειάζονται οδηγοί USB. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η θύρα com στο PC Studio να έχει τον ίδιο αριθμό με αυτήν του Bluetooth. Αν είναι οι ίδιοι αριθμοί και συνεχίζει να μην συνδέεται πρέπει να αλλάξεις τη θύρα com στον πομπό bluetooth του υπολογιστή. Εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Bluesoleil και ο τρόπος αλλαγής της θύρας φαίνεται στις παρακάτω εικόνες. Κατόπιν πρέπει να αλλάξεις τη θύρα και στο PC Studio.

http://img410.imageshack.us/img410/5407/b11kv.png

http://img410.imageshack.us/img410/6129/b22uj.png

http://img410.imageshack.us/img410/4458/b32rf.png

http://img410.imageshack.us/img410/5895/b44ra.png

http://img410.imageshack.us/img410/9184/b56dy.png

http://img410.imageshack.us/img410/231/b67nw.png

2. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας την πρώτη φορά που συνδέεις μια νέα συσκευή.

3. Η πρώτη φωτογραφία έχει υπερβολικά μεγάλη ανάλυση και δεν μπορεί να απεικονιστεί. Για τη δεύτερη το πρόγραμμα δημιουργίας της φτιάχνει αρχεία jpg ασύμβατα με το κινητό. Άνοιξέ τη με το GIMP και σώσε τη με διαφορετικό όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Xux99, ευχαριστώ πολύ!

Εκτός από το GIMP, αυτό μπορώ να το κάνω και με άλλα προγράμματα;

Και κάτι ακόμη, ένα από τα-ελάχιστα-πράγματα που μου λείπουν απο το SX1 είναι εκείνο το ringtone σε στυλ παλιού τηλεφώνου. Αν το΄χει κανένας σας σε MP3,θα ήμουν ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του GIMP μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άλλα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας. Επισυνάπτω έναν ήχο κλήσης παλαιού τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

A, φίλε xux99, το αρχείο που μου έστειλες έχει κατάληξη .mmf. Παίζει κανονικά στο κινητό μας;

Και ένα ακόμη πρόβλημα που τώρα εντόπισα. Κατέβασα το Easystudio από το site της Samsung και προσπάθησα να συνδεθώ στο Filemanager μέσω Bluetooth, αλλά δεν βλέπει το τηλέφωνο.Από το Help που διάβασα, κατάλαβα ότι το πρόγραμμα επιτρέπει τη σύνδεση μόνο μέσω καλωδίου. Αληθεύει αυτό και αν όχι, τί δεν κάνω σωστά; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το Samsung SGH-D500 παίζει αρχεία mmf. Το PC Studio συνδέεται στο κινητό και μέσω bluetooth και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ˙ είσαι σίγουρος ότι το Easy Studio που χρησιμοποιείς είναι για το Samsung SGH-D500;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η κόρη μου έχει το τηλεφωνάκι εδώ και 2 μήνες και μέχρι εδώ όλα καλά.Τώρα τελευταία όμως έχει αρχίσει και τρώει κάτι τρελλά κολλήματα και σβήνει ή επανεκινεί, :worry: ειδικά όταν ανοίγει να δει φωτο ή όταν προσπαθεί να στείλει κάτι με υπέρυθρες ή bluetooth.Έχει συμβεί σε κάποιον από σας?Γνωρίζετε αν έχουν αναφερθεί συγκεκριμένα προβλήματα όσον αφορά το D500?Μήπως μια αναβάθμιση θα διόρθωνε κάτι...?
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Το Samsung SGH-D500 παίζει αρχεία mmf. Το PC Studio συνδέεται στο κινητό και μέσω bluetooth και μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ˙ είσαι σίγουρος ότι το Easy Studio που χρησιμοποιείς είναι για το Samsung SGH-D500;

 

Το κατέβασα από το Αγγλικό site, και είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό...Θα το ξαναψάξω πάντως.

Όσον αφορά εσένα φίλε ponstan, επειδή το έψαξα πάρα πολύ πριν το πάρω, δεν βρήκα κάπου κάτι για τέτοια προβλήματα.Αν δεν της έχει πέσει κάτω και δεν έπαθε ζημιά, τότε δοκίμασε αρχικά μία επαναφορά τοὢν εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν δεν γίνει κάτι πήγαινέ το για επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι,καθώς το πρόβλημα σύνδεσης με το easystudio παραμένει.

Με το bluetooth adaptor συνδέομαι και ανταλλάσσω κανονικά αρχεία, αλλά το File manager της samsung (ακόμη και αυτό που μου είπες να κατεβάσω xux99)δεν βλέπει καν το τηλέφωνο. Στα options, εκεί που μου ζητάει να ορίσω τη θύρα com του κινητού, δεν μου εποτρέπει να βάλω καμμία τιμή, έχει σχέση αυτό:

Αν μπορεί να δώσει κάποιος λίγο αναλυτικές οδηγίες...

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα από το Αγγλικό site, και είμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό...Θα το ξαναψάξω πάντως.

Όσον αφορά εσένα φίλε ponstan, επειδή το έψαξα πάρα πολύ πριν το πάρω, δεν βρήκα κάπου κάτι για τέτοια προβλήματα.Αν δεν της έχει πέσει κάτω και δεν έπαθε ζημιά, τότε δοκίμασε αρχικά μία επαναφορά τοὢν εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν δεν γίνει κάτι πήγαινέ το για επανεγκατάσταση.

OK.Ευχαριστώ Voodooman.Θα το κάνω και βλέπουμε.Το φοβάμαι γιατί και το Ε700 έτσι ξεκίνησε ώσπου τελικά πήγε για service.
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επανέρχομαι,καθώς το πρόβλημα σύνδεσης με το easystudio παραμένει.

Με το bluetooth adaptor συνδέομαι και ανταλλάσσω κανονικά αρχεία, αλλά το File manager της samsung (ακόμη και αυτό που μου είπες να κατεβάσω xux99)δεν βλέπει καν το τηλέφωνο. Στα options, εκεί που μου ζητάει να ορίσω τη θύρα com του κινητού, δεν μου εποτρέπει να βάλω καμμία τιμή, έχει σχέση αυτό:

Αν μπορεί να δώσει κάποιος λίγο αναλυτικές οδηγίες...

Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για τον πομπό bluetooth; Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα της Bluesoleil αφού απεγκαταστήσεις το αρχικό. Αν μπορείς δώσε μια εικόνα με τις επιλογές του setup στο File manager.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμποποιώ το bluetooth της Level 1 που συνοδεύεται από το πρόγραμμα της Toshiba.Θα το ψάξω και θα σου πω xux99...

Τώρα όμως έχω ένα άλλον, πιο βασικό πρόβλημα. Στα μηνύματα δέχεται μόνο μέχρι 50 χαρακτήρες. Εϊχα διαβάσει μέσα στο Thread κάποιον που είχε το ίδιο πρήβλημα, αλλά δεν θυμάμαι τη λύση, αφήστε που το thread έχει πια μεγαλώσει υπερβολικά και δεν θυμάμαι που βρίσκεται. Το firmware μου είναι το ελληνικό D500BDED1, μήπως πρέπει να βάλω το ED2;Γενικά είναι καλό αυτό το firmware;

 

 

Άκυρο, βρήκα τη λύση στο δεύτερο πρόβλημα, την μεταφέρω και εδώ, γιατί ο φίλος Chrispy μερικές απαντήσεις πιο πάνω και ελπίζω να τον βοηθήσω.

Στις ρυθμίσει μηνύματος, στο πεδίο "ὑποστήριξη χαρακτήρων" επέλεξε "αλφάβητο GSM". Το μήνυμά σου θα έχει 160 χαρακτήρες-και ελληνικούς.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για τα προβλήματα μάλλον φταίει ο driver που είχε το bluetooth της Level 1. Xux99, δοκίμασα το bluesoleil που μου πρότεινες, δούλεψε κανονικά αλλά αυτό που είχαν στο site ήταν δυστυχώς trial και έτσι δεν το κράτησα.

Κατεβάζω τώρα τον τελευταίο driver από το site της Level 1 και ελπίζω να στρώσουν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Πήρα ένα D500 για την κόρη μου, από την http://www.expansys.gr, αλλά το τηλέφωνο ήρθε από Αγγλία. Δέχεται μηνύματα με ελληνικούς χαρακτήρες αλλά δεν μπορείς να πληκτρολογήσεις ελληνικά. Επικοινώνησα με την εδώ αντ/πεία για εγκατάσταση του ελληνικού firmware αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Αφησαν να εννοηθεί ότι δεν είναι μόνο η πολιτική της εταιρείας αλλά κυρίως ότι το ίδιο το τηλέφωνο δεν δέχεται άλλο firmware (!!??).

Εχω δει τη σελίδα http://vomail.net/files/samsungd500/ όπου περιγράφεται η δυνατότητα firmware upgrade, αλλά δεν διευκρινίζεται αν μπορεί να γίνει και αλλαγή firmware.

Εχει βάλει κανείς ελληνικά σε "ξένο" D500; Να το τολμήσω κι εγώ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την εδώ αντ/πεία για εγκατάσταση του ελληνικού firmware αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Αφησαν να εννοηθεί ότι δεν είναι μόνο η πολιτική της εταιρείας αλλά κυρίως ότι το ίδιο το τηλέφωνο δεν δέχεται άλλο firmware (!!??).

Φιλε μου αυτο ειναι αρκετα κουφο... Σε ποια αντιπροσωπια πηγες? Δοκιμασες στην http://www.euroelectronics.gr ? Εξηγησε τους πως θα πληρωσεις την αναβαθμιση, δεν την ζητας τζαμπα. Αν το επιχειρησεις μονος σου μπορει να σου στοιχησει πιο πολλα σε εξοπλισμο και αν δεν εχεις ασχοληθει μπορει να το καταστρεψεις και ειναι κριμα γιατι δε θα στο καλυψει ουτε η εγγυηση

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μήνες ομαλής (σχετικά) συμβίωσης με το D500 (αν εξαιρέσουμε κάτι reboot με το bluetooth), χθες το βράδυ και ενώ προσπάθησα να ανοίξω τη φωτογραφική μηχανή του το menu "πάγωσε", πρόσπαθουσα να το κλείσω - δεν έκλεινε, του βγάζω τη μπαταρία την ξαναβάζω και έκτοτε δεν ανοίγει! Ή μάλλον ανοίγει αλλά με λευκή οθόνη. Λευκή οθόνη, δε δείχνει τίποτα! Δοκίμασα να το φορτίσω κτλ, αλλά τίποτα καινούργιο.

 

Και το κρίσιμο ερώτημα:

Τώρα τι κάνουμε; Που το πάμε για service στη Θεσσαλονίκη; Είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία;

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μήνες ομαλής (σχετικά) συμβίωσης με το D500 (αν εξαιρέσουμε κάτι reboot με το bluetooth), χθες το βράδυ και ενώ προσπάθησα να ανοίξω τη φωτογραφική μηχανή του το menu "πάγωσε", πρόσπαθουσα να το κλείσω - δεν έκλεινε, του βγάζω τη μπαταρία την ξαναβάζω και έκτοτε δεν ανοίγει! Ή μάλλον ανοίγει αλλά με λευκή οθόνη. Λευκή οθόνη, δε δείχνει τίποτα! Δοκίμασα να το φορτίσω κτλ, αλλά τίποτα καινούργιο.

 

Και το κρίσιμο ερώτημα:

Τώρα τι κάνουμε; Που το πάμε για service στη Θεσσαλονίκη; Είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία;

Αυτό μου θυμίζει φίλε μου το Ε-710,το προηγούμενο τηλέφωνο της κόρης μου.Τα ίδια ακριβώς έκανε και με το ίδιο φινάλε.Το πήγαμε και το διόρθωσε το service. Τώρα εδώ και 4 μήνες έχει το D500 και προς το παρόν είμαστε στα κολλήματα και τα reboot με το bluetooth. :worry: Μάλλον πρέπει να περιμένουμε και τα χειρότερα? :worry:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

paidakia gia na mh diabazo 86 selides thread peite mou apla kai oraia..

bghke kalo kinhto?aksizei ta lefta tou?? h na psakso kati allo?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μήνες ομαλής (σχετικά) συμβίωσης με το D500 (αν εξαιρέσουμε κάτι reboot με το bluetooth), χθες το βράδυ και ενώ προσπάθησα να ανοίξω τη φωτογραφική μηχανή του το menu "πάγωσε", πρόσπαθουσα να το κλείσω - δεν έκλεινε, του βγάζω τη μπαταρία την ξαναβάζω και έκτοτε δεν ανοίγει! Ή μάλλον ανοίγει αλλά με λευκή οθόνη. Λευκή οθόνη, δε δείχνει τίποτα! Δοκίμασα να το φορτίσω κτλ, αλλά τίποτα καινούργιο.

 

Και το κρίσιμο ερώτημα:

Τώρα τι κάνουμε; Που το πάμε για service στη Θεσσαλονίκη; Είχε κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία;

ΠΑΤΑ ΕΔΩ Ειχα και εγω ενα παρομοιο προβλημα πριν μερικους μηνες. Στο χαρτι της επισκευης μου εγραφαν "FLIP PROBLEM" χωρις ομως ποτε να ανακαλυψω ποιο ηταν το προβλημα! Και στην Θεσσαλονικη να το δωσεις, παλι στα κεντρικα της samsung θα καταλληξει. Δοκιμασε παντως εδω --> http://www.euroelectronics.gr

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχει κανείς τους drivers της bluesoleil full, registered, cr@cked όπως θέλετε πείτε το! :p

Τους κατέβασα από ένα site αλλά έχουν πολλούς περιορισμούς.

 

Edit: Ok, βρήκα patchάκι! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια,

 

Είναι λογικό που δεν μπορώ να στείλω με BT σε Ρ900 ενω μπορω να λάβω κανονικότατα φωτογραφιες απο αυτό?

το ΙR παίζει μια χαρά...

 

ΒΤ adapters για PC να πάρω ότι να ναι ή παίζει καλύτερα με συγκεκριμένες μάρκες?

Link to comment
Share on other sites

Αντί για τους οδηγούς της Bluesoleil μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι οδηγοί bluetooth Widcomm 4.0.1.2101. Κατεβάστε το αντίστοιχο αρχείο μεγέθους 44 MB από εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια για συνδεση sam. d500 με υπολογιστη μεσω Bluetooth

Δε γίνεσαι λιγάκι πιο σαφής με το πρόβλημά σου????

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

paidakia gia na mh diabazo 86 selides thread peite mou apla kai oraia..

bghke kalo kinhto?aksizei ta lefta tou?? h na psakso kati allo?

Δεν ελαβες απαντηση ε?

Αναλογως τι ψαχνεις απο ενα κινητο. Αν ψαχνεις ενα κινητο μικρο, με μεγαααλες δυνατοτητες για το μεγεθος του, τοτε χτυπα το! Το μονο κακο σε αυτο το κινητο ειναι η αυτονομια του. Αυτο ομως το συνηθιζεις ευκολα. Αν το χρησιμοποιεις για επαγγελματικη χρηση (οπως εγω) θα χρειαζεσαι μερα παρα μερα φορτιση. Επισης θυμαμαι στην αρχη που επαιζα συνεχεια με τα βιντεακια, τις φωτο και τα Μρ3 δε μου κραταγε ουτε μια μερα! :(

 

Στα συν του κινητου:

Design κορυφαιο

Πανευκολο μενου

Πολυ μικρες διαστασεις

Σχετικα στιβαρη κατασκευη

Πολυ μεγαλες δυνατοτητες στα multimedia

 

Και στα μειον:

Μπαταρια μικρης αυτονομιας

Μια σχετικη δυσκολη στην εγκατασταση java παιχνιδιων

 

Ελπιζω να σε βοηθησα. Να σου πω και κατι ακομη... Εγω καθε χρονο αλλαζω κινητο (λογω ανανεωσης συμβολαιου) και ειναι η πρωτη φορα που το σκεφτομαι σοβαρα να παρω το ιδιο... Εκτος αν η μαμα samsung κανει παλι το θαυμα της! :D

 

Φιλικα

Κωστας

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...