Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ALXGS

Ναι αυτη που μου προτεινες εβαλα.

Μεχρι στιγμης ολλα ειναι μια χαρα!

Εκανα εγκατασταση με το TWRP 2.7.1.1 για Lenovo απευθειας (εννοειτε εκανα τα wipe data κλπ) και η εκδοση ητανε ετοιμη root.

To μονο προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι το SuperSu ζητα συνεχεια αναβαθμιση πραγμα που δεν του επιτρεπω να κανει(καλα ειναι οπως ειναι).

Επισεις καποια επιπλεον προγραματα ζητησαν να κανουν αναβαθμιση και κατα τον ελενχο παρατηρησα οτι αναφερετε χρηματικο ποσο οποτε το νου σας οποιος εχει τη συγκεκριμενη ROM.

Απο εκει και περα ειναι πολυ πιο γρηγορο απο οτι ηταν με τη παλια εκδοση, δεν παρατηρησα προβληματα σταθεροτητας μεχρι στιγμης.

Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι με το που ανοιγα οποιαδιποτε εφαρμογη μου πετουσε διαφημισεις (ελληνικες διαφημισεις) και αναγκαστηκα να εγκαταστησω το adblock plus για να απαλαγο απο αυτες (θελει ρυθμισει με το χερι).

Δεν υπαρχει Adobe Flash στη διανομη και πρεπει να το περασετε αλλα πιος νοιαζετε.

Επισεις απο τα προγραματα που πηγα να εγκαταστησω και ΔΕΝ επαιζε με τη καμια ειναι το WIFI Password Recovery.

 

ΥΓ.

Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

@ALXGS

Ναι αυτη που μου προτεινες εβαλα.

Μεχρι στιγμης ολλα ειναι μια χαρα!

Εκανα εγκατασταση με το TWRP 2.7.1.1 για Lenovo απευθειας (εννοειτε εκανα τα wipe data κλπ) και η εκδοση ητανε ετοιμη root.

To μονο προβλημα που παρατηρησα ειναι οτι το SuperSu ζητα συνεχεια αναβαθμιση πραγμα που δεν του επιτρεπω να κανει(καλα ειναι οπως ειναι).

Επισεις καποια επιπλεον προγραματα ζητησαν να κανουν αναβαθμιση και κατα τον ελενχο παρατηρησα οτι αναφερετε χρηματικο ποσο οποτε το νου σας οποιος εχει τη συγκεκριμενη ROM.

Απο εκει και περα ειναι πολυ πιο γρηγορο απο οτι ηταν με τη παλια εκδοση, δεν παρατηρησα προβληματα σταθεροτητας μεχρι στιγμης.

Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι με το που ανοιγα οποιαδιποτε εφαρμογη μου πετουσε διαφημισεις (ελληνικες διαφημισεις) και αναγκαστηκα να εγκαταστησω το adblock plus για να απαλαγο απο αυτες (θελει ρυθμισει με το χερι).

Δεν υπαρχει Adobe Flash στη διανομη και πρεπει να το περασετε αλλα πιος νοιαζετε.

Επισεις απο τα προγραματα που πηγα να εγκαταστησω και ΔΕΝ επαιζε με τη καμια ειναι το WIFI Password Recovery.

 

ΥΓ.

Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω.

 

Τον SuperUser αφησέ τον να αναβαθμιστεί. Πρέπει.

Αυτά που ζητάνε λεφτά, ΟΚ... αλλά εμένα μόνο μία μου το έκανε αυτό. Η εφαρμογή Root expolorer την οποία και δεν άφησα (αλλά δεν μου το ξαναζήτησε)

Oι διαφημίσεις που σου βγαίνουν, δεν είναι προνόμιο αυτής της ROM. Είναι γενικό το φαινόμενο.

Το adobe flash, με το χέρι. Εγώ το έχω βάλει πάντως για να έχω live streaming.

 

Τέλος να υπενθυμίσω τα δύο χαζά "bugs" που έχει η συγκεκριμένη ROM

 

Το ένα είναι πως όταν και εφόσον χρησιμοποιείτε το ξυπνητήρι, στις ρυθμίσεις έχει να επιλέξεις τι θες να κάνουν τα πλήκτρα της έντασης, τα οποία μπορούν να λειτουργούν ως "παράβλεψη" (ξύπνησες δηλαδή και να μην ξαναχτυπήσει) και ως "αναβολή αφύπνισης" για να χουζουρέψεις κάνα 5λεπτο ακόμα.

Αν λοιπόν θέλετε να λειτουργούν ως αναβολή αφύπνισης, βάλτε το στο "Παράβλεψη" γιατί το έχουν μεταφράσει ανάποδα. Εγώ την πλήρωσα με μια καθυστερημένη προσέλευση στη δουλειά την επομένη της εγκατάστασης της ROM :D

 

To άλλο "bug" έχει να κάνει με τον τηλεφωνικό κατάλογο. Θα προσέξατε φυσικά ότι πια έχεις την επιλογή να τακτοποιούνται τα ονόματα είτε ως προς το επώνυμο, είτε ως προς το όνομα (που δεν γινόταν αυτό στην προηγούμενη)

Εκεί έχει πάλι ανάποδη μετάφραση. Όταν θες με Επώνυμο, επέλεξε να τακτοποιούνται ως προς Όνομα (και τούμπαλιν) :)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει αυτη τη στιγμη η αγορα του ?

Εχω το 650 και ειμαι υπερευχαριστημενος και λογω μπαταριας σκεπτομαι να το προτεινω σε καποιον αλλο

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανεις μειωση στην διαρκεια της μπαταριας?

(απειραχτο ειναι, οπως ηρθε απο vickmall)

Link to comment
Share on other sites

Αν αξίζει η αγορά του? Και ναι και όχι. Δεν έχει κάτι σαν τηλέφωνο αλλά στα λεφτά του (αν υπάρχει ακόμα διαθέσιμο) παίρνεις καλύτερα τηλέφωνα πιστεύω. Αλλά σαν τηλέφωνο αξίζει. Μόνο και μόνο η ατέλειωτη μπαταρία του είναι μεγάλο προσόν!

 

Η μπαταριάρα όμως δεν μασάει! Κανένα πρόβλημα. Χτυπάω 7ωρα αναμμένης οθόνης!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Αλλά σαν τηλέφωνο αξίζει. Μόνο και μόνο η ατέλειωτη μπαταρία του είναι μεγάλο προσόν!

 

Η μπαταριάρα όμως δεν μασάει! Κανένα πρόβλημα. Χτυπάω 7ωρα αναμμένης οθόνης!

 

7+ ωρες με την οθονη αναμενη και το wifi ανοιχτο και stream !

Επειδη πηγαινω πολυ συχνα στα βουνα το εχω μονιμα σε 2G μετα απο 3 μερες με συντηριτηκη χρηση η μπαταρια ειναι το λιγοτερο στο 80% .

Διαβαζω φανατικα βιβλια στο κινητο και χωρις υπερβολες με 30% μπαταρια βγαζω μερα ανετα!

Το εχω ενα χρονο τωρα και δεν εχω δει καμια αλλαγη στη σταθμη της μπαταριας και ευχαριστω το φορουμ γιατι ηταν η προταση των εδω ατομων για τις απαιτησεις μου.

 

Εαν το αλλαζα σημερα μιας και με ενδιαφερη η χρησημοτητα του αντικειμενου και οχι η ταχυτητα θα επερνα το S860.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

με τι χρηση σε βγαζει τοσες ωρες?

 

Aσταμάτητο web serfing με chrome κάμποσο fb λίγο twitter και λίγα τηλεφωνήματα.

Αν φάω τη μπαταρία σε μια μέρα, θα βγάλω 9 ώρες οθόνης (μη πω και 10)

Αν την φάω σε 2 μέρες βγάζω 6 ώρες οθόνη.

Μαμάει το τηλέφωνο από αυτονομία. Νταξ.. δεν έχει μεγάλη αναλυση η οθόνη αλλά αυτό που βλέπεις μια χαρά είναι. Ούτε pixel βλέπεις ούτε τίποτα!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έσπασε το digitizer αλλά το s660 δουλεύει κανονικά.

Οθόνη και digitizer τα πουλάνε από κίνα 12 με 17 ευρώ.

 

Τι προτείνεται ? Να αλλάξουν πακέτο όπως θα έρθουν μαζί ?

Ή μόνο το digitizer και να παραμείνει η μανίσια οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά εγώ δεν είδα καμία διαφορά,πέρυσι που την άλλαξα.Μου είχε σπάσει μόνο η οθόνη αλλά τα πήρα πακέτο και τα δύο και δεν το μετάνιωσα.Στο συνιστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιοτικά εγώ δεν είδα καμία διαφορά,πέρυσι που την άλλαξα.Μου είχε σπάσει μόνο η οθόνη αλλά τα πήρα πακέτο και τα δύο και δεν το μετάνιωσα.Στο συνιστώ.

 

Φαντάζομαι αφού το διέλυσες από πισω, ζέστανες την οθόνη για να την αποκολλήσεις.

Από ποιο σημείο ξεκίνησες την αποκόλληση?

Αυτοκόλλητα διπλής όψης πρέπει να τα κάνουμε μόνοι μας στα διάφορα μεγέθη γύρω γύρω για να κολλήσει η νέα οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω όλα αυτά που αναφέρεις την πήρα πακέτο με το digitizer:)

Η αρχική μου οθόνη είχε και ενα white spot, οπότε μπορώ να πώ πως η δεύτερη είναι καλύτερη!

Η εγκατάσταση πολύ εύκολη. Είχα δεί και βιντεακια απο you tube(διαφορετικά μοντέλα lenovo,αλλά μοιάζουν) οπότε για τη διαφορά τιμής που έχουν δεν αξίζει να ξεκολάς οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνω όλα αυτά που αναφέρεις την πήρα πακέτο με το digitizer:)

Η αρχική μου οθόνη είχε και ενα white spot, οπότε μπορώ να πώ πως η δεύτερη είναι καλύτερη!

Η εγκατάσταση πολύ εύκολη. Είχα δεί και βιντεακια απο you tube(διαφορετικά μοντέλα lenovo,αλλά μοιάζουν) οπότε για τη διαφορά τιμής που έχουν δεν αξίζει να ξεκολάς οθόνες.

 

Το παρήγγειλα πακέτο όπως το είπες. Οθόνη και digitizer μαζί.

Και πάλι όμως, όλα μαζί δεν είναι κολλημένα στον σκελετό του κινητού?

Στο s820 της ανιψιάς που είχα αλλάξει οθόνη και digitizer μαζί πάλι ήθελε ξεκόλλημα και κόλλημα η οθόνη με διπλής όψης, στον σκελετό του κινητού.

 

Έτσι φαίνεται και στο s650

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα πακέτο όπως το είπες. Οθόνη και digitizer μαζί.

Και πάλι όμως, όλα μαζί δεν είναι κολλημένα στον σκελετό του κινητού?

Στο s820 της ανιψιάς που είχα αλλάξει οθόνη και digitizer μαζί πάλι ήθελε ξεκόλλημα και κόλλημα η οθόνη με διπλής όψης, στον σκελετό του κινητού.

 

Έτσι φαίνεται και στο s650

 

Όχι. Έρχεται μαζί με τη πλατη της οθόνης.Μόλις βγαλεις τις 6βιδες απο την μεριά της μπαταριας "φεύγει" μπροστά η οθόνη το digitizer και πλάτη που τα κρατάει.Βιδωνεις τη καινούργια κουμπώνεις τη κεραια, τις δύο φίσες και είσαι Ο.Κ

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έρχεται μαζί με τη πλατη της οθόνης.Μόλις βγαλεις τις 6βιδες απο την μεριά της μπαταριας "φεύγει" μπροστά η οθόνη το digitizer και πλάτη που τα κρατάει.Βιδωνεις τη καινούργια κουμπώνεις τη κεραια, τις δύο φίσες και είσαι Ο.Κ

 

super εύκολο τότε.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η ROM 062 όμως δεν είναι root και αν ακολουθήσετε τους διάφορους οδηγούς (ελληνικούς και ξένους) για να την κάνετε, θα απογοητευτείτε.

Ούτε καν με φλασάρισμα του su.bin μέσω recovery δεν ρουτάρεται! (ΑΝ δεν κάνετε κάτι πριν)

Και ποιο είναι αυτό το κάτι?

Κατεβάζετε από το play την εφαρμογή superuser και την τρέχετε. Αυτή θα σας καθοδηγήσει μετά για να ρουτάρετε την συσκευή σας. Θα σας ζητήσει να αναβαθμίσετε την su binary μέσω recovery. Βασικά ακολουθήστε ότι λέει δίνοντάς της όλα τα δικαιώματα που ζητάει και το root θα γίνει. (για να σιγουρευτείτε, κατεβάστε την εφαρμογή root checker και τρέξτε την να δείτε αν ρουταρίστηκε το κινητό σας)

 

Το superuser από το play σε ποια φάση το κατεβάζουμε; πριν το φλασαρισμα της ρομ, μετά; ποτέ; και η 062 είναι γρήγορη ή τρώει κολλήματα; έχει ελληνικά; έχει play;

Link to comment
Share on other sites

Η ρομ είνα απροβλημάτιστη. Έχει τα πάντα ελληνικα. Το superuser θα σου ζητησει να το αναβαθμίσεις μόλις περαστεί η ρομ. Του λες ναι και τα κάνει όλα μόνο του.

Το μετάνιωσα που το έδωσα στη συζυγο και πήρα το s5 neo. Καμία σχέση η μπαταρία. (Για την μπαταρία το μετάνιωσα, γιατί κατά τ' άλλα δεν συγκρίνονται σαν τηλέφωνα)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όχι. Έρχεται μαζί με τη πλατη της οθόνης.Μόλις βγαλεις τις 6βιδες απο την μεριά της μπαταριας "φεύγει" μπροστά η οθόνη το digitizer και πλάτη που τα κρατάει.Βιδωνεις τη καινούργια κουμπώνεις τη κεραια, τις δύο φίσες και είσαι Ο.Κ

 

 

εδώ γιατί ο μάστορας δείχνει πάλι να ξεκολαει και να κολάει.

Αντικαταστάθηκε η οθόνη όπως δείχνει στο video, γιατί δεν ηρθε με την πλάτη της.

το κακό είναι ότι δεν δουλεύει το touch ......

Edited by dimitris2004
Link to comment
Share on other sites

Εγώ,στην οθόνη που πήρα χρειάστηκε να κάνω τα βήματα μέχρι το 1:50 του βίντεο.Μετά άρχισα να συνδέω την καινούργια.Για το digitizer που δεν σου δουλεύει τσέκαρε τη φίσα. Πρέπει να κουμπώσει καλά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ,στην οθόνη που πήρα χρειάστηκε να κάνω τα βήματα μέχρι το 1:50 του βίντεο.Μετά άρχισα να συνδέω την καινούργια.Για το digitizer που δεν σου δουλεύει τσέκαρε τη φίσα. Πρέπει να κουμπώσει καλά.

 

 

Στο 1:26 σε αυτό το video φαίνεται να απασφαλίζει την πλαϊνή καλωδιοταινεία της οθόνης με το μαύρο κλιψάκι.

Το κακό είναι ότι σε εμάς λείπει το μαύρο κλιψακι που την ασφαλίζει.

Είτε έφυγε από τη θέση του όταν έπεσε και έσπασε η οθόνη, είτε μας ξέφυγε στην αποσυναρμολόγηση.

Είναι τόσο σημαντικό για να πατάει την ταινεία?

Link to comment
Share on other sites

Στο 1:26 σε αυτό το video φαίνεται να απασφαλίζει την πλαϊνή καλωδιοταινεία της οθόνης με το μαύρο κλιψάκι.

Το κακό είναι ότι σε εμάς λείπει το μαύρο κλιψακι που την ασφαλίζει.

Είτε έφυγε από τη θέση του όταν έπεσε και έσπασε η οθόνη, είτε μας ξέφυγε στην αποσυναρμολόγηση.

Είναι τόσο σημαντικό για να πατάει την ταινεία?

Ναι.Αυτό φταίει. Το έπαθα και εγώ.

Για να δουλέψει τελικά έκοψα απο χαρτί εκτυπωτή ένα κομάτι και το πέρασα ταυτόχρονα με το καλώδιο μέσα στη φίσα για να πατάει το καλώδιο προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Αυτό φταίει. Το έπαθα και εγώ.

Για να δουλέψει τελικά έκοψα απο χαρτί εκτυπωτή ένα κομάτι και το πέρασα ταυτόχρονα με το καλώδιο μέσα στη φίσα για να πατάει το καλώδιο προς τα κάτω.

 

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο.

Respect.

 

Εκτός από χαρτί, οι computerades μου είπαν ότι μπορεί να μπει και λεπτό κομμάτι από το διαφανές πλαστικό των συσκευασιών των sd καρτών.

 

Και πάλι Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...