Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γειά χαρά σε όλους και σε όλες.

όλα πήγαιναν μιά χαρά με το lenovo s660, ώσπου πλάκωσαν όλες οι ασθένειες του κόσμου.

δεν κατέχω πολλά από διαχείριση κινητού.

έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και όλες οι application οι κακές παραμένουν στη θέση τους και ο ανηψιός μου τις απενεργοποίησε, αλλά παραμένουν στο κινητό.

το 3g είναι ανοιχτό συνέχεια και δεν σβήνει η μπλέ ένδειξη στο μπροστινό μέρος της οθόνης, ενώ ποιο μέσα σε κάποιο πινακάκι είναι απενεργοποιημένο το 3g.

γενικά ένας χαμός.

πήρα στην lenovo και μου είπαν ότι δεν υποστηρίζεται το s660 γιατί δεν κυκλοφορεί εδώ.

μετά στο σκρούτζ βρήκα ένα κατάστημα που το έχει και μου είπε ο τεχνικός, ότι θα ψάξει να βρει το firmware.

περιμένω, χωρίς κινητό τη βοήθειά σας.

ευχαριστώ γιάννης.

:worry::worry::worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θες wipe τα πάντα και καινούρια ROM, (είχες βάλει κάποια custom ή ήσουν με αυτή που σου ήρθε το κινητό?)

 

Κοίτα το ποστ 770 εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6318675#post6318675

 

Είναι εύκολα τα πράγματα και τα εξηγώ βήμα βήμα πολύ απλά. ΑΠλά κατέβασε τα αρχεία που δίνω και προχώρα.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

 

"Θες wipe τα πάντα και καινούρια ROM, (είχες βάλει κάποια custom ή ήσουν με αυτή που σου ήρθε το κινητό?)"

δεν είχα πειράξει τίποτε ούτε και ήξερα τίποτε από αυτά που μου γράφεις.

για wipe ασχετος.

 

Το κινητό ήδη το έχω πάει σε κάποιον ηλεκτρονικό, τον οποίο ειδοποίησα τι έχω βρει.

Δεν θα κάνει τίποτε μέχρι τη δευτέρα, οπότε και θα του πάω αυτά που μου έγραψες.

Για ότι νεότερο θα γράψω.

Ευχαριστώ και πάλι γιάννης.

 

υ.γ. αυτός έβγαλε την κάρτα και δούλευε με τη συσκευή μόνο.

μου είπε ότι έχει πειραχτεί και το adroid και ότι δεν έχει ξαναδεί τόσο σκληρό ιό.:(

Edited by giannizym
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δεν υπάρχουν ιοί στο Android μόνο malware και αν δεν επισκεπτόμαστε "περίεργες" σελίδες στο ίντερνετ, δε θα έχουμε πρόβλημα. Υπάρχει όμως περίπτωση να εγκαταστήσουμε κάποια εφαρμογή που περιέχει malware χωρίς να ξέρουμε ποια είναι. Σε αυτή την περίπτωση:

1) αφαιρούμε τις τελευταίες εφαρμογές που εγκαταστήσαμε

2) κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

 

"Θες wipe τα πάντα και καινούρια ROM, (είχες βάλει κάποια custom ή ήσουν με αυτή που σου ήρθε το κινητό?)"

δεν είχα πειράξει τίποτε ούτε και ήξερα τίποτε από αυτά που μου γράφεις.

για wipe ασχετος.

 

Το κινητό ήδη το έχω πάει σε κάποιον ηλεκτρονικό, τον οποίο ειδοποίησα τι έχω βρει.

Δεν θα κάνει τίποτε μέχρι τη δευτέρα, οπότε και θα του πάω αυτά που μου έγραψες.

Για ότι νεότερο θα γράψω.

Ευχαριστώ και πάλι γιάννης.

 

υ.γ. αυτός έβγαλε την κάρτα και δούλευε με τη συσκευή μόνο.

μου είπε ότι έχει πειραχτεί και το adroid και ότι δεν έχει ξαναδεί τόσο σκληρό ιό.:(

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

για σιγουριά έκλεισα μέσω βόνταφον το ίντερνετ.

μπορώ να κάνω αυτά που έγραψε ο ποιο πάνω φίλος ALXGS?

Edited by giannizym
Link to comment
Share on other sites

Προχώρα φίλε. Με αυτά που είπα, θα είναι σαν να έχεις ένα καινούριο τηλέφωνο χωρίς προβλήματα software
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

έδωσα σε ένα φίλο αυτά που μου έγραψες και με πρώτη ματιά μου είπε, ότι εύκολα γίνονται.

μόλις έχω νέα του θα γράψω.

απόψε φορτίζει το κινητό μου.....:)

Link to comment
Share on other sites

γειά χαρά και πάλι.μεταφέρω ότι μου είπε ο electic-boy :p που ασχολείται με την υπόθεση.

μετά την εγκατάσταση του mobileungle, όταν πατάει recovery update ζητάει το κινητό να είναι rooted.

τι γίνεται τώρα?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Το mobileuncle ζήταγε root, και επειδή το τηλέφωνο δεν ήταν, δεν μπορούσε να κάνει install το recovery. Δοκίμασα να το root-άρω με FramaRoot, όμως δεν γινόταν.

 

Έπειτα από ψάξιμο δοκίμασα το BaiduRoot, το οποίο βέβαια είναι όλο στα κινέζικα. Σημασία έχει ότι η εφαρμογή μπορεί με ένα κλικ στο μπλε κουμπί της κεντρικής οθόνης να root-άρει το κινητό.

Από εκεί και πέρα ακολούθησα την γνωστή διαδικασία. Εγκατάσταση του mobileUncle και φλασάρισμα του Carliv recovery 2.7. Μετά reboot στο recovery, και έκανα wipe data, wipe cache, wipe dalvik cache. Τέλος install zip from SD card, και επιλέγεις την γνωστή 062 rom. Έπειτα από 2-3 λεπτά το κινητό ήταν σαν καινούριο.

 

όλα τα παραπάνω έκανε ο φίλος μου.

ευχαριστώ για όλα, φιλικά γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το δοκιμασες?

Τι πρόβλημα έχεις με το GPS?

Σ660 που βλέπω κάθε μέρα, δεν έχει θέμα(απείραχτο, όπως ήρθε απο βικμολ ή μινιντιλ)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κακό δέκτη γενικώς. Δεν έχει να κάνει με την ROM. Το faster gps θα βοηθήσει μόνο στο γρηγορότερο κλείδωμα δορυφόρων. Πουθενά αλλού. Η λήψη σήματος όμως είναι απογοητευτική. Max 40% δύναμη σήματος κι αυτό σε έναν δορυφόρο. Οι υπόλοιποι κάτω του 30% το οποίο σημαίνει πως όταν κινείσαι σε περιοχή που δεν έχεις καθαρό ουρανό (πόλη-δέντρα κτλ) κι όχι μόνο, χάνει το σήμα και σε δείχνει αλλού γι' αλλού. (δοκιμάστε με το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest&hl=el να το δείτε και μόνοι σας) Δυστυχώς είναι το μελανό του σημείο. Γενικώς οι δέκτες του δεν είναι πολύ καλοί. Ούτε του σήματος τηλεφωνίας, ούτε το wifi και όπως είπα, ούτε του GPS. Στα δύο πρώτα δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στις περισσότερες περιπτώσεις, αλλά το gps είναι σοβαρό θέμα.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Μου έπεσε το S660 (χωρίς εμφανή ζημία), δούλεψε για μερικά λεπτά και μετά νέκρωσε και δεν ανοίγει από το power (ούτε με την μπαταρία πάνω του, ούτε με φορτιστή).

Το συνέδεσα στο PC, έκανα εγκατάσταση τους MTEK preloader drivers, αλλά συνδέται και αποσυνδέται κάθε μερικά δευτερόλεπτα. Αυτό το έκανα για να ξαναπεράσω firmware μέσω SP Flash Tool. Κάνοντας τη διαδικασία φλασαρίσματος, μου εμφανίζει το μήνυμα "brom error s_ft_enable_dram_fail (4032)" και δυστυχώς σταματά εκεί...

Καμιά ιδέα μήπως και το σώσω;

Edited by sermike75
Link to comment
Share on other sites

Από την πτώση δεν παθαίνει κάτι το software, αλλά χαλάει κάτι στο hardware. Απορώ γιατί πήγες να το φλασάρεις ξανά. Όπως φαίνεται από την πτώση μάλλον χάλασε η ram του. Μόνο σε σέρβις αν στο σώσουν.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Από την πτώση δεν παθαίνει κάτι το software, αλλά χαλάει κάτι στο hardware. Απορώ γιατί πήγες να το φλασάρεις ξανά. Όπως φαίνεται από την πτώση μάλλον χάλασε η ram του. Μόνο σε σέρβις αν στο σώσουν.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υποθέτω ότι είναι λογισμικό το πρόβλημα γιατί δούλεψε για λίγο μετά τη πτώση.

 

Μπορεί κάποιος σας να ανεβάσει τα αρχεία "preloader.bin" και "scatter" από τη συσκευή του;

Edited by sermike75
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

λοιπον,η κορη ενος φιλου μου εχει το συγκεκριμενο κινητο.

εχει παρουσιαστει ενα προβλημα που δε λυνεται ουτε με wipe ουτε και με hard reset.

βγαζει εφαρμογες ακαταλληλου περιεχομενου και γενιζει η οθονη διαφημισεις,χωρια που κανει απο μονο του καποια προγραμματα εγκατασταση,τι μπορω να του κανω?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

η βαζεις αλλη ρομ ή διαβαζεις το θεμα που υπαρχει στο my phone, πως να απαλλαγείς απο malware/ιο

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η βαζεις αλλη ρομ ή διαβαζεις το θεμα που υπαρχει στο my phone, πως να απαλλαγείς απο malware/ιο

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

διαδικασια γι αλλη rom?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

custom recovery, wipe τα πάντα και έπειτα φλας της νεας ρομ

η διαδικασια είναι ιδια για (σχεδόν) ολα τα τηλεφωνα. αν το εχεις κάνει μία φορά ξες τι πρεπει να κανεις!

αν οχι, ενημερωσε

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε το εχω ξανακανει με flash tool.

συνδεω το τηλεφωνο,χωρις μπαταρια,ωστοσο εχω ανοιχτο το flashtool και με φορτωμενο το scatter,κανει ηχο οτι συνδεθηκε αλλα μετα απο λιγο αποσυνδεεται.

ετσι η διαδικασια δε προχωραει.

φυσικα τον εντοπισμο σφαλματων τον εχω ενεργο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...