Jump to content

Πόσο επικίνδυνο είναι το Bluetooth;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ απλά λέω ότι με το ραδιόφωνο μέσω handsfree και όχι ένα ραδιόφωνο απλό με ακουστικά, έχεις και το καλώδιο του hf που όπως πολλοί λένε παίζει και το ρόλο (αναπόφευκτα) κεραίας του κινητού.

 

το ραδιοφωνο σε οποια συσκευη κι αν ειναι ενσωματωμενη παλι τα ιδια θα κανει!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ραδιοφωνο σε οποια συσκευη κι αν ειναι ενσωματωμενη παλι τα ιδια θα κανει!!!

 

ok..το θέμα δεν είναι το ραδιόφωνο.. αλλά το καλώδιο το οποίο δεν θα είναι -μόνο- κεραία για το ραδιόφωνο αλλά και για το κινητό

Link to comment
Share on other sites

ok..το θέμα δεν είναι το ραδιόφωνο.. αλλά το καλώδιο το οποίο δεν θα είναι -μόνο- κεραία για το ραδιόφωνο αλλά και για το κινητό

 

Ώπα - Ώπα γιατί μπερδευτήκαμε. Θεωρώ ότι το καλώδιο δεν έχει καμία σχέση να είναι κεραία του κινητού είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει. Είναι μόνο κεραία λήψης του ραδιοφώνου του κινητού μόνο. Τώρα να σας πω, δεν ξέρω, ίσως το bluetooth να είναι λιγότερο επιβλαβές από το καλώδιο μόνο του. Το είχα δει μια φορά στον ΑΝΤ1.

Link to comment
Share on other sites

είμαστε λίγο off topic βέβαια οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο ανάλογο θέμα.

 

απλά είναι απλό να σκεφτούμε ότι αγγίζοντας μια συσκευή λήψης σήματος γίνεσαι κεραία.

Αν πιάσεις το ραδιόφωνο δεν πιάνει καλύτερα? Αν πιάσεις την κεραία της τηλεόρασης δεν πιάνει καλύτερα?

Δεν βρίσκω λόγο στο να μην ενισχύεται το σήμα του κινητού με hands free εκτός αν οι εταιρίες του έχουν προβλέψει και το καλώδιο είναι 100% απομονωμένο από το κύκλωμα της κεραίας. :worry: :worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

είμαστε λίγο off topic βέβαια οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο ανάλογο θέμα.

 

απλά είναι απλό να σκεφτούμε ότι αγγίζοντας μια συσκευή λήψης σήματος γίνεσαι κεραία.

Αν πιάσεις το ραδιόφωνο δεν πιάνει καλύτερα? Αν πιάσεις την κεραία της τηλεόρασης δεν πιάνει καλύτερα?

Δεν βρίσκω λόγο στο να μην ενισχύεται το σήμα του κινητού με hands free εκτός αν οι εταιρίες του έχουν προβλέψει και το καλώδιο είναι 100% απομονωμένο από το κύκλωμα της κεραίας. :worry: :worry: :worry:

 

Γιατι εχεις παρατηρησει εσυ οταν βαζεις το hf να πιανει καλυτερα το κινητο???

Πρπει να ειναι απομονωμενο απο την κεραια!!!

Κανε το εξης: Βαλε το κινητο σου καπου που να μην πιανει καλα-1 παυλα σημα ας πουμε-και βαλε τα ακουστικα κρατωντας τα ψηλα... πιανει καλυτερο σημα!???:confused:

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

κοίτα..με τις παύλες η μέτρηση είναι αρκετά αόριστη.

 

Διαισθητικά και μόνο απαντώ ότι όταν το πιάνεις θα έχει καλύτερο σήμα

δεν έχω στοιχεία γιαυτό και ειμαι αόριστος ;)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα..με τις παύλες η μέτρηση είναι αρκετά αόριστη.

 

Διαισθητικά και μόνο απαντώ ότι όταν το πιάνεις θα έχει καλύτερο σήμα

δεν έχω στοιχεία γιαυτό και ειμαι αόριστος ;)

 

Εγω τοσα χρονια δεν εχω παρατηρησει οταν βαζω τα ακουστικα να εχω καλυτερο σημα!!! Δεν μου στεκει κιολας αυτο!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοσα χρονια δεν εχω παρατηρησει οταν βαζω τα ακουστικα να εχω καλυτερο σημα!!! Δεν μου στεκει κιολας αυτο!!!

 

χμ...όταν έχεις ένα ραδιόφωνο που δεν πιάνει καλά ένα σταθμό και αγγίζεις το ραδιόφωνο (όχι την κεραία!) δεν πιάνει καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

χμ...όταν έχεις ένα ραδιόφωνο που δεν πιάνει καλά ένα σταθμό και αγγίζεις το ραδιόφωνο (όχι την κεραία!) δεν πιάνει καλύτερα?

 

Η κεραία του κινητού όμως δεν έχει έξοδο στο κάτω μέρος του τηλ. παρά μόνο στο πίσω μέρος του και όχι από εκεί που "μπαίνει" το handsfree. Εξάλλου την κεραία του κινητού δεν την ακουμπάς καθόλου, είναι στο εσωτερικό του κινητού. Προσωπικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν μπορεί κάποιος με σιγουριά να μας πεί αν το ενσύρματο handsfree είναι πιο "άκακο" από το ασύρματο bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία του κινητού όμως δεν έχει έξοδο στο κάτω μέρος του τηλ. παρά μόνο στο πίσω μέρος του και όχι από εκεί που "μπαίνει" το handsfree. Εξάλλου την κεραία του κινητού δεν την ακουμπάς καθόλου, είναι στο εσωτερικό του κινητού. Προσωπικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν μπορεί κάποιος με σιγουριά να μας πεί αν το ενσύρματο handsfree είναι πιο "άκακο" από το ασύρματο bluetooth?

 

μα δεν χρειάζεται να ακουμπάς μια κεραία για να την "ενισχύεις" !

 

Αν θέλετε ανοίγουμε ένα πιο συγκεκριμένο topic για να μην χαλάμε αυτό εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος ηλεκτρολόγος ή ηλεκτρονικός για πιό σιγουριά ρε παιδιάάάάάάά? Πάντως θα επαναλάβω την ερώτησή μου, αν το ενσύρματο handsfree είναι πιο "άκακο" από το ασύρματο bluetooth? Αλλά περιμένω (-ουμε) απάντηση από σίγουρη πηγή με ντοκουμέντα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τιποτα δεν ειναι ποιο αξιοπιστο απο τις μετρησεις/ερευνες δειτε το "Ερευνητικό Πρόγραμμα Λουκά Χ. Μαργαρίτη, Καθηγητή Κυτταρικής Βιολογίας και Ραδιοβιολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών"

Οτι αλλο και να πουμε ειναι εικασιες και μονον.

 

Για να επιλυθεί το πρόβλημα αυτό, ο καθηγητής Λουκάς Χ. Μαργαρίτης έχει επινοήσει το σχεδιασμό ειδικής θήκης προστασίας στην οποία τοποθετείται το κινητό όταν χρησιμοποιούμε hands free, ή blue tooth (Εικόνες 6 και 7) την οποία και έχουμε εισηγηθεί στον οργανισμό βιομηχανικής ιδιοκτησίας ως ευρεσιτεχνία. Στη θήκη υπάρχει ενσωματωμένο μεταλλικό υλικό που προστατεύει το σώμα από την ακτινοβολία αφήνοντας την να εξέλθει από την αντίθετη πλευρά ώστε να γίνει η επικοινωνία με το σταθμό βάσης

 

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι που μπορουμε να βρουμε αυτο το μεταλλικο υλικο που αναφερει στο κειμενο. Εχω στειλει mail στον ιδιο και δεν πηρα καμια απαντηση :(

Οσοι γνωστες παρακαλω βοηθηστε ;)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ και ΕΠΑΥΞΑΝΩ. Μήπως πρέπει λοιπόν να αλλάξω την σειρά και αυτή να είναι η τελική???

(Αν κάποιος διαφωνεί "ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα")

 

Έχουμε και λέμε από πλευράς ακτινοβολίας:

 

Κινητό με ασύρματο bluetooth :nuke:

Κινητό με ενσύρματο bluetooth :nuke: :nuke:

Κινητό με ενσύρματο handsfree :nuke: :nuke: :nuke:

Κινητό μόνο του :nuke: :nuke: :nuke: :nuke:

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ και ΕΠΑΥΞΑΝΩ. Μήπως πρέπει λοιπόν να αλλάξω την σειρά και αυτή να είναι η τελική???

(Αν κάποιος διαφωνεί "ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα")

 

Έχουμε και λέμε από πλευράς ακτινοβολίας:

 

Κινητό με ασύρματο bluetooth :nuke:

Κινητό με [highlight]ενσύρματο bluetooth[/highlight] :nuke: :nuke:

Κινητό με ενσύρματο handsfree :nuke: :nuke: :nuke:

Κινητό μόνο του :nuke: :nuke: :nuke: :nuke:

Τι είναι το «ενσύρματο bluetooth»; Κάποιο παράδειγμα συσκευής;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το «ενσύρματο bluetooth»; Κάποιο παράδειγμα συσκευής;

 

Άστο,και γω το έψαχνα,μου το εξήγησαν και πάλι δεν το κατάλαβα :blink:

Μάλλον εννοούν τα νέου τύπου b/t που είναι σε δύο "κομμάτια" ακουστικό και αυτό που μιλάς,τα οποία συνδέονται με καλώδιο. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείται κάτι τέτοιο: http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,83227,00.html?s=HS-21W

για την πρακτικότητα του οποίου διατηρώ τις αμφιβολίες μου όμως (άλλου Παπά ευαγγέλιο βέβαια αλλά το αναφέρω).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείται κάτι τέτοιο: http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,83227,00.html?s=HS-21W

για την πρακτικότητα του οποίου διατηρώ τις αμφιβολίες μου όμως (άλλου Παπά ευαγγέλιο βέβαια αλλά το αναφέρω).

Α, μάλιστα... Το μόνο που κάνει δηλαδή από άποψη ακτινοβολίας είναι να απομακρύνει την πηγή της από το κεφάλι. Όχι και κακή ιδέα... Από την άλλη, όντως η πρακτικότητά του είναι αμφισβητήσιμη...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπαρχει μεγαλη συγχυση με το θεμα ποιο ειναι το πιο ακινδυνο.Και λογικο ειναι οταν δεν ακουγονται οι αποψεις των επιστημονων με βαση τα πειραματα που εχουν κανει ως τωρα.Απο την αλλη, ακομα και αν ακουστουν καποιες απο αυτες παντα θα εχεις μια αμφιβολια στο πισω μερος του κεφαλιου σου για το αν αυτες ειναι υπο την καθοδηγηση των διαφορων εταιρειων, ωστε να πουλουν τα προιοντα τους.Συνηθως ο κοσμος ακουει την λεξη ακτινοβολια και φοβαται.Αν κιολας βαλουν μπροστα και την λεξη ηλεκτρομαγνητικη (δηλαδη ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια) εκει ειναι που φοβουνται περισσοτερο.Την εχει παρομοιασει με κατι το κακο.Αυτη ειναι η μιση αληθεια.Και αυτο γιατι οποιαδηποτε ακτινοβολια δεν σημαινει οτι ειναι επιβλαθης για τον οργανισμο.Ακτινοβολια εκπεμπει και η Γη αλλα σε αλλα μηκη κυματος, (υπερυθρο), απο το ορατο φασμα φωτος.Εκπεμπει δηλαδη ακτινοβολια αλλα το ματι μας δεν μπορει να την δει.Θα αναφερω κατι που ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο:<<Δεν ειναι υπερβολη να πουμε οτι ζουμε μεσα σε ενα ηλεκτρομαγνητικο κοσμο, γιατι σχεδον καθε δυναμη που συναντουμε στην καθημερινη ζωη,με εξαιρεση τη βαρυτητα, εχει ηλεκτρομαγνητικη προελευση.>>.

Ειναι αληθεια οπως προανεφερε και ενας αλλος παραπανω οτι το handsfree δεν αποτελει συνεχεια της κεραιας του κινητου.Δεν μεταφερεται η ακτινοβολια ,που εκπεμπεται και απορροφαει η κεραια ενος κινητου προκειμενου να λειτουργησει, μεσω του καλωδιου αυτου.Δεν ειναι για αυτη τη δουλεια.Το καλωδιο του handsfree λειτουργει στο να μεταφερει τα δεδομενα της φωνης του συνομιλητη μας απο το κινητο μας στο ακουστικο του handsfree και αντιστροφα.Στα κινητα που εχουν ραδιοφωνο,εκει απαιτειται να συνδεσεις το hands free στο κινητο για να λειτουργησει ως κεραια ραδιοφωνου,δηλαδη αλλου ευρους συχνοτητων (ραδιοκυματα) και οχι των συχνοτητων λειτουργειας του κινητου (μικροκυματα)

 

Ενας καθηγητης πανεπιστημιου ειχε αναφερει οτι το τηλεφωνο οταν δεν το χρησιμοποιουμε και το εχουμε σε καποια τσεπη μας,η καλυτερη θεση ειναι αυτη που βρισκεται στο παντελονι και αυτο γιατι στη μεση ειναι τα κοκκαλα και ειναι πιο ακινδυνο απο τα υπολοιπα μερη του σωματος (Βεβαια στους αντρες κατω απο τη μεση υπαρχει και κατι σημαντικο που δεν ξερω αν το επηρεαζει,ελπιζω πως οχι :rolleyes: )

Η ακτινοβολια του bluetooth ανηκει και αυτη στα λεγομενα μικροκυματα.Δεν γνωριζω για το αν η ακτινοβολια αυτη ειναι επικινδυνη αλλα λογω της μικρης εμβελειας που εχει (10 μετρα) ειναι σιγουρο οτι το η ισχυς του σηματος που στελνει ειναι πολυ μικρη και αρα ειναι ασφαλεστερος τροπος επικοινωνιας απο το να χρησιμοποιεις σκετο το κινητο.

Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ στη Νετ με τον Παυλο Τσιμα που αναφεροταν σε αυτα τα θεματα και ακουγα τους επιστημονες να λενε οτι δεχεσαι 95% λιγοτερη ακτινοβολια με το handsfree απο οτι οταν χρησιμοποιεις σκετο το τηλεφωνο.

Πιστευω οτι το bluetooth με καλωδιο ειναι ασφαλεστερο απο το απλο bluetooth γιατι δεν το εχεις στο αυτι σου τη συσκευουλα, αλλα και το handsfree ειναι το ασφαλεστερο απο ολα γιατι δεν εκπεμπει ουτε αυτην την μικρης ισχυος ακτινοβολια που εκπεμπει το bluetooth

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι ασφαλέστερα από το να μιλάει κανείς στο κινητό άμεσα. Ένα πλεονέκτιμα όμως του bluetooth είναι και η ασφάλεια και η ευκολία που προσφέρει η έλειψη καλωδίων ειδικά στην οδήγηση, οπότε το κάνει συνολικά την ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ λύση.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Bluetooth all the way! :)

Άσε που με το νέο ΚΟΚ θα είναι απαραίτητο και το μόνο κατάλληλο για την οδήγηση. Σε αντίθεση με το wired handsfree...

Link to comment
Share on other sites

τελικα απ οτι διαβαζω οι αποψεις διίστανται ..τελικα πιο λιγη ακτινοβολια ποιο εκπεμπει?εχω μπερδευτει με τα τελευταια ποστς!
Link to comment
Share on other sites

τελικα απ οτι διαβαζω οι αποψεις διίστανται ..τελικα πιο λιγη ακτινοβολια ποιο εκπεμπει?εχω μπερδευτει με τα τελευταια ποστς!

 

Το hands free δεν εκπέμπει ακτινοβολία.Το bluetooth ναι μεν εκπέμπει,αλλά σε απειροελάχιστα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

και το bt με καλωδιο?

το hands free ομως ..για να το δουλευεις πρεπει να χεις καπου κοντα σου το κινητο αρα παιρνουμε ακτινοβολια ενω με το bt οχι..η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...