Jump to content

Κινέζικα Clones


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ξέχασα να το αναφέρω. Δεν έχουν Ελληνικά μενού αλλα μπορούν να πάρουν Ελληνικό Πληκτρολόγιο μεσα απο το android Market. Αυτο δεν επηρεάζει την λήψη Ελληνικών στα μηνύματα, διότι εμφανίζονται κανονικοτατα.
Live long and prosper
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα, έχοντας και έχω ψάξει αρκετά το θέμα των κινεζικών κλώνων, θα ήθελα να προσθέσω ότι είναι καλύτερα να επιλέξει κάποιος μια συσκευή με android OS (και για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι σε iphone clones με android OS), τα οποία είναι απείρως καλύτερα από κάποια κινέζικα που τρέχουν απλώς java. Από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών είναι πανομοιότυπα π.χ έχουν τα περισσότερα, αν όχι όλα την cpu MTK 6516.

Εγώ ψάχνοντας λίγο το θέμα των κλώνων θα πω να μην επιλέξει κάποιος κινητό με android OS αλλά καλύτερα κάποιο με java λειτουργικό.Θα χρησιμοποιήσω ακριβώς αυτήν την έκφραση που έχεις χρησιμοποιήσει και εσύ...είναι απείρως καλύτερα από τα κινέζικα με android OS.Οι χαμηλοί επεξεργαστές καθώς και οι μετριότατες rom που έχουν αυτά τα κινητά τα κάνουν απογοητευτικά για κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει έστω και ένα επώνυμο με αυτό το λειτουργικό.Στα smartphone ανέκαθεν ίσχυε το ότι πληρώνεις παίρνεις.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ίσως και να ειναι καθαρά θέμα πρωτερεωτήτων. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα τηλέφωνα αυτα, ΔΕΝ έχουν κάποιου είδους 3d acceleration οπότε ειναι εντελώς ακατάλληλα για κάποιον χρήστη που θέλει ενα smart phone επιδόσεων. Επισεις παρ´ολο που έχουν εγκατεστημένη την έκδοση android 2.2, δεν υποστηρίζουν flash λογω της χαμηλής CPU. Απο την αλλη όμως, δεν νομιζω οτι πληρώνοντας 120 euro θα περιμενε κάποιος AMOLED οθόνη και 1GHz snapdragon CPU. Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προηγούμενο φίλο σχετικά με το οτι πληρώνεις παιρνεις. Ο λόγος που κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο το android ακόμα και σε αυτα τα τηλέφωνα, ειναι οτι το συγκεκριμένο OS ειναι καλυτερο και πιο εύχρηστο, απο τα standard interfaces άλλων κλωνων. Δεν θα ξεχάσω ενα Nokia Ν97 dual sim που είχα πάρει τα Χριστούγεννα στο οποίο ενώ υποστήριζε Ελληνικά menu, η μετάφραση έμοιαζε να είχε γίνει απο systran. Τέλος θα πρότεινα οποίος ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά και στο YouTube, μιας και αρκετά κινεζικά sites ανεβάζουν videos διαφόρων κινητών οπότε θα μπορείτε να τα δείτε εν λειτουργία.
Live long and prosper
Link to comment
Share on other sites

το 2 site για μενα ειναι το καλυτερο και το πιο αξιοπιστο.

τωρα για κινητο μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε airphone,k668,4gs και καποια κινητα που αναφερθηκαν στις τελευταιες σελιδες.εγω εχω αγορασει κινητο απο καποιο παιδι εδω μεσα (χρηστη του φορουμ) ο οποιος ασχολειται πολυ με αυτα.

 

Eυχαριστώ πολυυυυυυυυυυυυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω ποιο ειναι το καλυτερο iphone 4 με android λογισμικο...Αν υπαρχει κατι τετοιο

Χ10 mini 2.1

Iridium Rom Thanks to Dark_Dog

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δυο κατηγοριες αυτα με απλη οθονη που κοστιζουν γυρω στα 160δολαρια, και αυτα με capacitive που κοστιζουν γυρω στα 190-200 δολαρια, εσωτερικα ολα ειναι ιδια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως, γενικά στη ζωή μου, "κλώνους"/"αντιγραφές"/"wonna-be" πράγματα δεν αγοράζω.

ΑΝ ΗΘΕΛΑ iPhone, πολύ απλά θα έκανα "κράτει" (υπομονή) κάνα-δυο μήνες και θα αγόραζα το ΚΑΝΟΝΙΚΟ.

(Ποτέ δεν εμπιστεύτηκα τα αντίγραφα...)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου

οι λόγοι αγοράς ενός iphone κλώνου είναι μάλλον διαφορετικοί από αυτούς που ίσως πιστεύεις εσύ.

Αυτοί οι κλώνοι έχουν το καλό να έχουν dual sim,ραδιόφωνο,tv,wifi και άλλα χαρακτηριστικά σε μια τιμή από 70-120 ευρώ.

Για το συνολικό πακέτο αξίας-απόδοσης λοιπόν είναι πάρα πολύ καλά.Το αυθεντικό iphone έχει άλλα καλά,που δεν είναι ανάγκη να τα αναλύσουμε τώρα εδώ και κοστολογείται περίπου στα 650-700 ευρώ.Σε καμία περίπτωση ένας υποψήφιος αγοραστής του iphone δεν πάει να πάρει τον κλώνο του ως υποκατάστατο,είναι εντελώς διαφορετική η "πελατεία" των κλώνων

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ειμαι και γω κατοχος ενος i4gs , δυστυχως η (εσωτερικη) κεραια του κινητου ειναι πολυ χαλια..ακόμα και ενα samsung που δεν εχει καν καμερα πιανει πολυ καλυτερα σε ανοιχτο και κλειστο χωρο απ οτι ο κλωνος μου,

όλη την ωρα μου κλεινει την κληση ή δεν με αφηνει να κανω καν κληση

μπορώ να κανω κάτι γι αυτο?

μπορω να αλλαξω το λογισμικο ή ειναι τεχνικο το θέμα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, ειμαι και γω κατοχος ενος i4gs , δυστυχως η (εσωτερικη) κεραια του κινητου ειναι πολυ χαλια..ακόμα και ενα samsung που δεν εχει καν καμερα πιανει πολυ καλυτερα σε ανοιχτο και κλειστο χωρο απ οτι ο κλωνος μου,

όλη την ωρα μου κλεινει την κληση ή δεν με αφηνει να κανω καν κληση

μπορώ να κανω κάτι γι αυτο?

μπορω να αλλαξω το λογισμικο ή ειναι τεχνικο το θέμα?

ευχαριστω

λογισμικο δεν μπορεις να αλλαξεις.στειλτο στον πωλητη σου για service.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σασ!μηπωσ γνωριζετε γιατι στην τηλεοραση του moo2l δειχνει ασπρομαυρα?υπαρχει καποια ρυθμιση?διοτι το παλιοτερο μοντελο ειχε εχρωμη εικονα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σασ!μηπωσ γνωριζετε γιατι στην τηλεοραση του moo2l δειχνει ασπρομαυρα?υπαρχει καποια ρυθμιση?διοτι το παλιοτερο μοντελο ειχε εχρωμη εικονα!

ρυθμισες περιοχη τουρκια??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

Καινούργιος εδώ και έχω φάει 6 ώρες σήμερα να διαβάζω σχετικά με κλώνους του iphone και στο τέλος έκανα ένα κεφάλι καζάνι...:p

 

Έχω καταλήξει σε 3 τηλέφωνα:

To Airphone 4

To I68

Kαι το X6

 

Μιας και κάποιοι εδώ κάνουν πολύ καλή δουλειά δίνοντας μας πληροφορίες και αφού διάβασα μπορούν να διαθέσουν κινητά προς πώληση θα προτιμούσα να αγοράσω από εδώ (Αν η τιμή είναι σε λογικά επίπεδα φυσικά)

Περιμένω Pm σας σχετικά με τα κινητά που ανέφερα. (αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο θα το εξετάσω)

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια μολις ανακαλυψα το φορουμ σας που ειναι πολυ χρησιμο...

τελευταια αρχισα και γω να ψαχνω για κλωνους του iphone 4 και εχω καποιες αποριες...

Μπορειτε να μου πειτε πρωτων καποιο κλωνο που ειναι δοκιμασμενος και πραγματικα αξιζει η αγορα του. Επισης και ενα site για να το αγορασω που να ειναι αξιοπιστο και σε οποια μικροπρβληματα που παρουσιαζονται να εχει καλο service...Απο που θα μπορω να βαζω εφαρμογες?Τι μνημες θα εχει γιατι σε οσα εψαξα απλα ελεγε οτι μπορουν να παρουν μεχρι 16 gb...?

Αυτα για την ωρα, σιγουρα θα μου δημιουργηθουν κι αλλες αποριες για να σας απασχολω...:)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα κάποια μοντέλα. Ρίξε μια ματιά..

Για αξιόπιστα sites δες στο παρακάτω θέμα:

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά

 

Εφαρμογές μην περιμένεις και πολλά.. μόνο java παίρνουν, εκτός αν πάρεις τίποτα σε android τα οποία δεν αξίζουν και πολύ.

Μνήμες, micro sd παίρνουν σχεδόν όλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εφαρμογές μην περιμένεις και πολλά.. μόνο java παίρνουν, εκτός αν πάρεις τίποτα σε android τα οποία δεν αξίζουν και πολύ.

Μνήμες, micro sd παίρνουν σχεδόν όλα.

 

Γιατι λες οτι δεν αξιζουν αν ειναι σε android? Μνημη πρεπει να αγορασω εγω δηλαδη ε? Επομενως αλλα 20-30 €?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έχουν και μνήμη πχ 2gb. Το γράφουν στην περιγραφή αν δίνουν ή όχι.

Android δεν αξίζουν τα περισσότερα λόγω επεξεργαστή, μνήμης ram, υποστήριξης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως έχουν και μνήμη πχ 2gb. Το γράφουν στην περιγραφή αν δίνουν ή όχι.

Android δεν αξίζουν τα περισσότερα λόγω επεξεργαστή, μνήμης ram, υποστήριξης κλπ.

 

Οταν λες υποστηριξη...? Υπαρχει καποιο site για να κατεβαζω εφραμογες και παιχνιδια java? Αξιζουν ή μπα? Δηλαδη δεν αξιζει η αγορα ενος κλωνου του iphone?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω υποστήριξη εννοώ μην περιμένεις αναβαθμίσεις κλπ.

Για java εφαρμογές υπάρχει το γνωστό getjar.

Τώρα αν αξίζει ή όχι αυτό είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω υποστήριξη εννοώ μην περιμένεις αναβαθμίσεις κλπ.

Για java εφαρμογές υπάρχει το γνωστό getjar.

Τώρα αν αξίζει ή όχι αυτό είναι υποκειμενικό. Εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός.

 

Ενω αν δεν τρεχει σε android θα περνει αναβαθμησεις?μου φαινεται λιγο περιεργο...

Μπορεις να μου προτινεις εσυ ή καποιο αλλο παιδι ενα δοκιμασμενο κλωνο?

Απο οτι καταλαβα θα πρεπει να εχει capacitive και multitouch οθονη ...

Απο χαρακτηριστικα θελω wifi,dual sim ισως και tv, αν και καταλαβα οτι ειναι ψιλομαπε, και να μην εχει ***** καμερα, περιπου 1,3-2 mb, γιατι ειδα κατι με 0.3 mb που ουσιαστικα δεν εχουν καμερα...

Πολλα παιδια προτιναν καποια μοντελα που ειναι καλα αλλα μαλλον δεν πωλουνται τωρα απο οσο καταλαβα...

Τελος ποιοι ειναι οι τροποι αποστολης? Δεν εχω paypal και ουτε ξερω να το χειριζομαι...Παιζει τιποτα με επιπλεον φορους και τελωνεια ή κοστιζουν οσο αναφερουν + τα εξοδα αποστολης?

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ενα βιντεακι για i8 http://www.e-mobilo.com/i8_wifi_tv_capacitive.html

και ενα για το F7 http://www.e-mobilo.com/F7_wifi_tv_capacitive_4gs.html

 

ολοιδια κινητα ειναι απλα αλλαζει ταμπελακι

Edited by droulis
Link to comment
Share on other sites

Ενω αν δεν τρεχει σε android θα περνει αναβαθμησεις?μου φαινεται λιγο περιεργο...

Μπορεις να μου προτινεις εσυ ή καποιο αλλο παιδι ενα δοκιμασμενο κλωνο?

Απο οτι καταλαβα θα πρεπει να εχει capacitive και multitouch οθονη ...

Απο χαρακτηριστικα θελω wifi,dual sim ισως και tv, αν και καταλαβα οτι ειναι ψιλομαπε, και να μην εχει ***** καμερα, περιπου 1,3-2 mb, γιατι ειδα κατι με 0.3 mb που ουσιαστικα δεν εχουν καμερα...

Πολλα παιδια προτιναν καποια μοντελα που ειναι καλα αλλα μαλλον δεν πωλουνται τωρα απο οσο καταλαβα...

Τελος ποιοι ειναι οι τροποι αποστολης? Δεν εχω paypal και ουτε ξερω να το χειριζομαι...Παιζει τιποτα με επιπλεον φορους και τελωνεια ή κοστιζουν οσο αναφερουν + τα εξοδα αποστολης?

 

Όχι, δεν παίρνουν ούτε τα απλά αναβαθμίσεις, αλλά εκεί ξέρεις ότι παίρνεις κάτι απλό να κάνεις την δουλειά σου. Για τις δικές σου ανάγκες ίσως ένα android αυτής της κατηγορίας να σε καλύπτει. Εγώ την γνώμη μου ανέφερα. ;)

 

Ποια μοντέλα είδες να μην κυκλοφορούν? Ακριβώς από πάνω ο droulis αναφέρει 2 συσκευές με αυτά που ζητάς, εκτός από καλή κάμερα την οποία δεν πρόκειται να βρεις κανένα κινέζικο αυτής της κατηγορίας.

 

Σχετικά με τον τρόπο αποστολής εξαρτάται από τον πωλητή. Τελωνείο συνήθως δεν σε πιάνει αν πάρεις ένα κινητό.

Στα περισσότερα καταστήματα οι αγορές γίνονται μέσω paypal όπου είναι και ο πιο ασφαλής και συνηθισμένος. Ότι αφορά το paypal στο παρακάτω θέμα:

Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικα Clones

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...