Jump to content

Κινέζικα Clones


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχει αγοράσει τελικά κανείς αυτό το μοντέλο; Έχει προβλήματα σε gps, wifi κτλ; Διαβάζω ότι όλα τα κινητά που έρχονται με το συγκεκριμένο επεξεργαστή παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα, αν κ κανονικά θα έπρεπε να είναι πρόβλημα του δέκτη (gps, wifi). Ισχύει ή όχι;;

 

Επίσης, αν αντικαθιστούσε κάποιος το υπάρχον gps.conf με το αντίστοιχο μιας άλλης συσκευής android (οποιασδήποτε έκδοσης) που γνωρίζουμε ότι κλειδώνει αμέσως δορυφόρους, θα βοηθούσε ή όχι στο να κλειδώσει ευκολότερα το σήμα; Μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο κ στο wifi ή είναι εντελώς διαφορετικά τα αρχεία εκεί;

Edited by mazanostra
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΚΑνένα νεότερο για το κινητό αυτό; Με ενδιαφέρει το gps κ το wifi, είναι τα πλέον σημαντικά για μένα. Έχει τα ίδια προβλήματα με όλα τα άλλα κινητά που έχουν τον ιδιο επεξεργαστή;
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα, εχεις αγορασει κανενας απο αυτους?

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα αυτο εδω.

 

http://www.chinaecarts.com/samsung-galaxy-s4-mini-android-42-dual-core-mt6577-16gb-p-2506.html

http://www.youtube.com/watch?v=VnPh5i6db7c&feature=youtu.be

 

Δεν διαθετω πολλα γυρω στα 150-160 max και θελω dual sim. (βαρεθηκα τα κολληματα του s duos που εχω αλλα θελω κατι παρομοιο εμφανισιακα). H τιμη του παντως φαινεται καλη σχετικα, αν και θα προτιμουσα τον 6589

Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει τελικά κανείς αυτό το μοντέλο; Έχει προβλήματα σε gps, wifi κτλ; Διαβάζω ότι όλα τα κινητά που έρχονται με το συγκεκριμένο επεξεργαστή παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα, αν κ κανονικά θα έπρεπε να είναι πρόβλημα του δέκτη (gps, wifi). Ισχύει ή όχι;;

 

Επίσης, αν αντικαθιστούσε κάποιος το υπάρχον gps.conf με το αντίστοιχο μιας άλλης συσκευής android (οποιασδήποτε έκδοσης) που γνωρίζουμε ότι κλειδώνει αμέσως δορυφόρους, θα βοηθούσε ή όχι στο να κλειδώσει ευκολότερα το σήμα; Μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο κ στο wifi ή είναι εντελώς διαφορετικά τα αρχεία εκεί;

Ολα τα κινητά με mtk chipset έχουν θέμα με συγκεκριμένες εφαρμογές gps π.χ. endomondo,runkeeper http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4734498#post4734498

επισης στα δικαρτα δε τρέχει το navigon.Aπο εκει και πέρα υπάρχουν και άλλα λογισμικά που λειτουργούν όπως π.χ. igo,sygic,dont panic.Ομως πέρα από αυτό μεγάλο ρόλο παίζει και η κεραία που έχει το κάθε κινητό.Ειναι άλλα που έχουν σχετικά καλή κεραία και κάνεις δουλειά και άλλα που έχουν αδύναμη κεραία και σε σημεία με πολλά στενά έχεις θέμα με την ακρίβεια.Το ίδιο και με το wifi.Άλλα έχουν ισχυρό σήμα,εφάμιλλο αλλά και καλύτερο από επώνυμα κινητά και άλλα που έχουν χάλια ισχύ

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα, εχεις αγορασει κανενας απο αυτους?

 

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα αυτο εδω.

 

http://www.chinaecarts.com/samsung-galaxy-s4-mini-android-42-dual-core-mt6577-16gb-p-2506.html

http://www.youtube.com/watch?v=VnPh5i6db7c&feature=youtu.be

 

Δεν διαθετω πολλα γυρω στα 150-160 max και θελω dual sim. (βαρεθηκα τα κολληματα του s duos που εχω αλλα θελω κατι παρομοιο εμφανισιακα). H τιμη του παντως φαινεται καλη σχετικα, αν και θα προτιμουσα τον 6589

 

thl w200

και δευτερη επιλογη tengda n9500..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου:)

 

Τα εχω τσεκαρει και αυτα απλα ειναι πολυ μεγαλα. Ελεγα μεχρι 4-4.3" γιαυτο και κοιταγα για mini S4 κλωνο, δε θελω να ξεφυγω πολυ σε διαστασεις... δλδ περιπου σαν το s duos που εχω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ακριβώς επειδή αναφέρεις για κολλήματα κτλ θα σου πω να κάνεις μια παραχώρηση σε ιντσες και να πας γύρω στις 4,5" π.χ. amoi n828,thl w100,jiayu 3gs κτλ αν οι 5 των w200,tengda σου φαίνονται πολλές.Μην πάρεις πλέον κάτι με λιγότερο απο mtk6589.Εχω δοκιμάσει συσκευή με mtk6577 και δεν θα την πρότεινα.Αλλωστε και οι τιμές ειναι σχεδόν παραπλήσιες πλέον.Με 160$ ειναι κρίμα να μην πάρεις 4πυρηνο Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο κοιταω μονο 6589. Αλλα το θεμα ειναι max στα 4.5" και πολυ μεγαλη παλι ειναι. Αλλα βλεπω οτι συνεχεια βγαζουν απο 5 και ανω ειναι της μοδας φαινεται. Αλλα ειναι too much για μενα εξαλου εχω το tablet για αυτη τη δουλεια.

 

Με 6589 και μικρη οθονη 4-4.5 (φτασαμε να λεμε μικρες οθονες κινητου τις 4,5" :lol: ) υπαρχει τιποτα καλο?

Link to comment
Share on other sites

Το έχει αγοράσει τελικά κανείς αυτό το μοντέλο; Έχει προβλήματα σε gps, wifi κτλ; Διαβάζω ότι όλα τα κινητά που έρχονται με το συγκεκριμένο επεξεργαστή παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα, αν κ κανονικά θα έπρεπε να είναι πρόβλημα του δέκτη (gps, wifi). Ισχύει ή όχι;;

 

Επίσης, αν αντικαθιστούσε κάποιος το υπάρχον gps.conf με το αντίστοιχο μιας άλλης συσκευής android (οποιασδήποτε έκδοσης) που γνωρίζουμε ότι κλειδώνει αμέσως δορυφόρους, θα βοηθούσε ή όχι στο να κλειδώσει ευκολότερα το σήμα; Μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο κ στο wifi ή είναι εντελώς διαφορετικά τα αρχεία εκεί;

 

Το έχω εγώ 1 μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος,για τα χρήματα που κάνει πάντα.Όλα δουλεύουν τέλεια και είναι πολύ λεπτό ελαφρύ,αλλά η οθόνη του κάνει την διαφορά.Προσέξτε μόνο το πωλητή γιατί στέλνουν πολλές μορφές.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα κινητά με mtk chipset έχουν θέμα με συγκεκριμένες εφαρμογές gps π.χ. endomondo,runkeeper http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4734498#post4734498

επισης στα δικαρτα δε τρέχει το navigon.Aπο εκει και πέρα υπάρχουν και άλλα λογισμικά που λειτουργούν όπως π.χ. igo,sygic,dont panic.Ομως πέρα από αυτό μεγάλο ρόλο παίζει και η κεραία που έχει το κάθε κινητό.Ειναι άλλα που έχουν σχετικά καλή κεραία και κάνεις δουλειά και άλλα που έχουν αδύναμη κεραία και σε σημεία με πολλά στενά έχεις θέμα με την ακρίβεια.Το ίδιο και με το wifi.Άλλα έχουν ισχυρό σήμα,εφάμιλλο αλλά και καλύτερο από επώνυμα κινητά και άλλα που έχουν χάλια ισχύ

 

Ευχαριστώ. Πάντως εδώ κ 2 βδομάδες που τα κοιτάζω καθημερινά πλέον τα κινητά που με ενδιαφέρουν (thl w8s, haipai s3, No1 s6 PLUS, hdc galaxy s4 legend, umi x2 turbo κ ορισμένα αντίστοιχα της STAR), βλέπω ότι ΟΛΑ έχουν θέμα με το gps. Μου φαίνεται απίστευτο ότι χρειάζεται να συνδέεται συνέχεια σε server για να κατεβάσει θέσεις δορυφόρων. Κάτι τέτοιο έκανε ένα αρχαιο htc (pda εποχής 6 -7 ετών πριν περίπου) που μου είχαν δώσει! Κ αν δλδ κάποιος δεν έχει πακέτο δεδομένων τι κάνει; Αν είναι κάτω ο server για το EPO τι γίνεται; Κάποιος άλλος στο εξωτερικό έγραφε ότι έπιασε δορυφόρους στο δίλεπτο κ ήταν χαρούμενος!!!! :blink: Αν είναι ποτέ δυνατόν! Με αυτό που είμαι τώρα (κινέζικο) κλειδώνω μέσα στο σπίτι μου σε 5 δευτερόλεπτα, με custom rom βέβαια, αλλά σε δευτερόλεπτα! Θέλω κάτι ανάλογο κ στις custom roms που είδα ότι υπάρχουν, το πρόβλημα δεν έχει λυθεί. Οπότε πλέον η αναζήτηση για κινέζικο κινητό για μένα μάλλον φαίνεται ότι κλείνει εδώ, αν κ θα το παρακολουθώ να δώ μπας κ βγάλουν καμιά νέα παρτίδα σε αυτά τα κινητά που διορθώνει το, όπως φαίνεται, hardware θέμα του gps. :(:worry: Κρίμα κ τα είχα λατρέψει εμφανισιακά αυτά τα κινητά...

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι κινέζικο mtk και gps ειναι πονεμένη ιστορία.Σχεδόν σε όλα τα θέματα με κινέζικο κινητό,υπάρχει έστω και ένας που παραπονιέται για κακό gps.Υπάρχουν τα κινέζικα που έχουν μέτριο gps και αυτά που έχουν χάλια gps και απλά δεν κάνεις πλοήγηση.Το thl w7s που έχω,το κατατάσσω στο μέτριο gps.Αργεί μεν να κλειδώσει με ή χωρίς δεδομένα αλλά στο δρόμο η πλόηγηση ειναι κανονική.Και όταν λέω κανονική εννοώ ότι αν αλλάξεις είτε δοκιμαστικά,ειτε αναγκαστικά απο την προκαθορισμένη πορεία ή απλά στρίψεις στο σωστό στενό (που ειναι πολύ κοντά με άλλο στενό) πολύ σπάνια δε θα επανυπολογίσει σωστά.Και υπάρχουν άλλα που έχω δοκιμάσει π.χ. jiayu g3 ή umi x2 όπου σπάνια θα επανυπολογίσει σωστά σε αλλαγή πορείας.Ενδιάμεση λύση αν δεν εισαι καθημερινός χρήστης gps ειναι να πάρεις το κινητό που θες και ένα εξωτερικό bluetooth δέκτη gps και να κάνεις έτσι την δουλειά σου.Πιο φθηνά θα σου έρθει το πακέτο καλό κινέζικο + bt gps με κόστος γύρω στα 50$ απο το να δώσεις 200€ πάνω για να πάρεις ένα επώνυμο μόνο και μόνο για άριστο gps.Εγώ έχω ένα bt gps απο παλιά που είχα wm pda και όταν θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα έχω άριστη ακρίβεια gps χρησιμοποιώ αυτό.Φυσικά δεν ειμαι ταξιτζής,μεταφορέας κτλ οπότε δε με ενοχλεί μια στο τόσο που το χρειάζομαι πραγματικά να έχω ένα ακόμη "πραγματάκι" μαζί μου. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Το έχει κάποιος για να μα πει εντυπώσεις?

 

γεια χαρα, πηρα 2, ενα για μενα κι ενα για ενα φιλο.. κοιτα... το κινητο ειναι ομορφο(ιδιο με το... γνωστο μοντελο) αλλα πιστευω πως πρεπει να βελτιωθει η ρομ. Η καμερα αργει να νεταρει και με λιγο φως(κλειστοι χωροι), δε θαχεις καλο αποτελεσμα. Βιντεο σε εξωτερικο χωρο ειναι ΠΑΡΑ πολυ καλο. Δουλευει η εναλλαγη οθονων με το χερι(air gesture. εχει 2 αισθητηρες) οπως και στη συλλογη. Ως εκει ομως. Καμια αλλη λειτουργια οπως smart pause κλπ που εχει το γνωστο κινητο. Η οθονη πολυ ομορφη κιας ειναι 960χ540(και οχι HD οπως γραφει το site)... γενικα ομως θελει δουλεια η ρομ οπως πρωειπα.. το λειτουργω σαν το κινητο μου 3 μερες τωρα.. μαρεσει οταν το κοιταω αλλα.. νιωθω πως θελει βελτιωση. Ο,τι ερωτησεις εχετε .. πειτε μου. Α! η μπαταρια κανονικη εως μετρια, και τα notifications leds αναβουν αμυδρα(το κοκκινο και το μπλε, ενω το πρασινο δινει ρεστα). πιστευω ειναι ρομ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ. Ήθελα να μοιραστώ με όλους το πρόβλημα μου και όποιος μπορεί να με βοηθήσει.Αγόρασα ένα καινούριο HDC GALAXY S4 SPARK MTK6589 1.2 GH απο γνωστό κινέζικο μαγαζάκι..Μόλις πήγα να βάλω την SIM μου έλεγε "sim card failed"..Μετά απο πολή ώρα ψάξιμο έβαλα την κάρτα στο παλιό μου το κινητό απενεργοποίησα το PIN και έτσι την έβαλα Επιτυχώς στο καινούριο κινητό. :)

Μετά και αφού είπα να βάλω να κλειδώνει η οθόνη με κάτι(για να προστατεύομαι κάπως αφού δεν έχω Pin) έβαλα να κλειδώνει με pin και μετά απο αυτό κόλησε.Κάνω ένα MASTER RESET (volume up+home+power button) και απο τότε χάθηκε το IMEI..Μου λέει IMEI INVALID και δεν μπορώ ούτε να πάρω τηλέφωνο ούτε τίποτα..Δεν έχω δίκτυο...

Ο λόγος που δεν πιάνει η κάρτα μου είναι επειδή σβήστηκε το IMEI??

 

Και αν ναι υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω και να το κάνω να δουλέψει χωρίς να κάνω root την συσκευή?:(

 

Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έβαλα την κάρτα απο ένα άλλο νούμερο που έχω και δούλεψε..Άρα στην ουσία είναι σαν να έσβησα-κατήργησα το ΙΜΕΙ της πρώτης SIM..Οπότε αν πάω σε ένα κατάστημα και την αντικαταστήσω και μου περάσουν και τις επαφές μου θα είμαι κομπλέ λογικά ετσι δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

Το imei ειναι του τηλεφώνου, η σιμ δεν έχει. Μια ερώτηση που ξέρεις οτι ειναι το spark? 4.2.9 γράφει? Εχει κατι ασπρο σε όλες τις οθόνες για function?

Link to comment
Share on other sites

αυτη η hdc μας εχει καψει... εχω κι εγω ενα hdc s4 , δεν εγραφε spark(αν και δεν πιστευω πως θα μπορεσουμε ποτε να καταλαβουμε ποιο κινητο ειναι και τι μοντελο αφου και οι πληροφοριες που δινει το ιδιο το κινητο ειναι ψευδεις οπως και αυτοι που το πουλανε). Εμενα δουλευει κανονικα. Στις κλησεις εννοω. Αλλα θελει δουλεια η ρομ. Δεν ειναι σταθερη και λαγκαρει σε παιχνιδια που δε θαπρεπε. Ενω βγαζω ενα πολυ καλο σκορ στο αντουτου, δεν συμπεριφερεται οπως θαπρεπε. Εχω κιαλλα κινητα με ιδια χαρακτηριστικα και ειναι αψογα(κινεζικα). Απλα εδω προσπαθουνε να αντιγραψουν εντελως το αυθεντικο s4 και ταχουν κανει που..ανα. Στο needrom εχει μερικες ρομ που δεν προσφερουν κατι παραπανω.. το κινητο που εχω ειναι αυτο http://www.geekbuying.com/item/HDC-GT-I9502-S4-5-0inch-IPS-HD-Screen-MTK6589-1-2GHz-1GB-4GB-8-0MP-Camera-Android-4-2-whit-Air-Gesture--White-317747.html

 

ενω εχει πολυ ομορφη οθονη(κιας μην ειναι HD οπως αναφερουν στο site), εχει θεματα οπως... μικρη ενταση στα ακουστικα(τα οποια πρεπει να παιζουν μονοφωνικα(δεν ακουγονται ολοι οι ηχοι στα παιχνιδια και εαν κουνησεις-παιξεις με το jack... καταλαβαινεις πως δεν κανει σωστη επαφη)), γενικα οχι τοσο καλη ανταποκριση στο touch, η οθονη μου εχει πανω δεξια clouding(στη μαυρη οθονη εχει ασπριλες αλλα οταν βλεπεις εικονα δε φαινονται. και εχει καλη εικονα..), η slidebar ανοιγει οποτε της..... ερθει με αποτελεσμα να καθυστερει ο,τι κιαν κανεις. Αν παιχεις παιχνιδι δηλαδη... κολλαει στιγμιαια. τι αλλο?... γενικα ειναι ομορφο αλλα.. θελει δουλεια. Και δεν εχω ιδεα εαν μιλαμε για το ιδιο τηλεφωνο επειδη υπαρχουν πολλααααααα τετοια. Εαν ξερει καποιος κατι... ας βοηθησει. ειναι κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Εαν δώσεις screen shots Kerner ktlp θα σου πω πιο ειναι και πια ρομ μπορείς να βάλεις, σημερα παρελαβα το spark αλλά δεν μου αρέσει , το Legend ειναι το καλύτερο και με πολύ υποστήριξη το ειχα ενα μηνΑ

Link to comment
Share on other sites

Εαν δώσεις screen shots Kerner ktlp θα σου πω πιο ειναι και πια ρομ μπορείς να βάλεις, σημερα παρελαβα το spark αλλά δεν μου αρέσει , το Legend ειναι το καλύτερο και με πολύ υποστήριξη το ειχα ενα μηνΑ

 

αυτο σου κανει ? αν και εμενα ειναι dual sim.. μηπως επρεπε να λεει gt-i9502 ??? για ριξε λιγο φως...

τωρα εχω αυτη ... http://www.needrom.com/mobile/bonni-rom-gt-i9502-e-gt-i9500/ και εννοειται εχω βαλει και τις αλλες για gt-i9502 απτο συγκεκριμενο site

Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά άλλαξα την SIM και όλα δουλεύουν άψογα...

Τώρα επειδή είναι στα αγγλικά θα γράψω οτι βλέπω και δώστε μου τα φώτα σας.

 

Model number: GT-I9500

Android Version:4.2.9

Baseband version:I9500XXUAMDK

Kernel version:3.4.5-565349 se.infra@SEP-70# Fri May 3 17:13:42 KST 2013

Build number: JDQ39.I9500ZSUAME1

SELinux status:Permissive

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά ας μου πεί κάποιος αν είναι όλα καλά ή τι χρειάζεται άλλαγμα..Και άν μπορώ να κάνω κάτι για να έχω Ελληνικό μενού στο κινητό μου όπως το LEGEND..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά άλλαξα την SIM και όλα δουλεύουν άψογα...

Τώρα επειδή είναι στα αγγλικά θα γράψω οτι βλέπω και δώστε μου τα φώτα σας.

 

Model number: GT-I9500

Android Version:4.2.9

Baseband version:I9500XXUAMDK

Kernel version:3.4.5-565349 se.infra@SEP-70# Fri May 3 17:13:42 KST 2013

Build number: JDQ39.I9500ZSUAME1

SELinux status:Permissive

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά ας μου πεί κάποιος αν είναι όλα καλά ή τι χρειάζεται άλλαγμα..Και άν μπορώ να κάνω κάτι για να έχω Ελληνικό μενού στο κινητό μου όπως το LEGEND..

 

Ok spark είναι.Όταν το συνδέεται με το pc βλέπεις την sd.Όταν είναι κλειστό φωτίζει?πες και σου λέω τι κάνεις για βελτίωση

Link to comment
Share on other sites

Αμα σου πώ οτι προσπαθώ να το συνδέσω και μου βγάζει "ΑΓΝΩΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ USB". Και δε ξέρω και το γιατί..Πρέπει να κατεβάσω απο κάπου Drivers? Έχω τα Win7 οπότε θα έπρεπε να βρίσκει αυτόματα τους Drivers..Δε ξέρω τι άλλο να κάνω..Καμιά ιδέα για το πως να το συνδέσω?
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε driver από το πρώτο ποστ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2247537 μετά κανε επανεκκίνηση στο pc και στο τηλέφωνο και δοκίμασε.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Κινέζικα Clones

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...