Jump to content

Nokia X


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ο μονος λογος που θα κοιταζα αλλο τηλεφωνο ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ θα ηταν η μπροστινη καμερα που απ'ότι βλέπω λείπει και απο το μοτο.

η ram δεν με ενοχλει γι'αυτα που χρειαζομαι αν και εχω βαλει και task manager.

απο την αλλη, εχω μονο νοκια απο το 94, οπότε η γνώμη μου δεν πολυμετράει :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ μαζί σου, και επίσης χαίρομαι που με κατάλαβες.

 

Τι δεν κατάλαβα τότε εκ των προτέρων;;;:X:X:X

 

Συγγνώμη για το οφτοπικ

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα.. τζίφος το καρπούζι..

 

Το πούλησες εννοείς;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κατάλαβα τότε εκ των προτέρων;;;:X:X:X

 

Συγγνώμη για το οφτοπικ

 

Δεν είπα πως δεν κατάλαβες εσύ κάτι. Εγώ από όσο θυμάμαι δεν κατάλαβα πως κατάλαβες... :lol:

 

Τί κάθομαι και γράφω... χαιρετώ φίλος, κοινώς, άστο, μια χαρά είμαστε. Καμμιά φορά φταίει και ο πεζός λόγος που εμποδίζει την κατανόηση.

 

Συνεχίζουμε στο θέμα μας...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι.. σαν 3ο το ήθελα αλλά δεν..;)

 

Τι δεν σου άρεσε στο κινητό;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σου άρεσε στο κινητό;;

 

Πως να το θέσω.. Το moto e πχ, για να μην αναφερθώ στο g διότι είναι κατά 40-45euros ακριβότερο, είναι σχεδόν ένα ολοκληρωμένο smartphone..

To X είναι.. ημιτελές.. Δεν σέρνεται αλλά ούτε είναι, έστω μέτριας, "γρηγοράδας", δεν έχει καν gorilla glass 2 (το e έχει 3, ακόμα και η asha line της nokia έχει gg).

 

Είναι ημιτελές, αυτό..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Πως να το θέσω.. Το moto e πχ, για να μην αναφερθώ στο g διότι είναι κατά 40-45euros ακριβότερο, είναι σχεδόν ένα ολοκληρωμένο smartphone..

To X είναι.. ημιτελές.. Δεν σέρνεται αλλά ούτε είναι, έστω μέτριας, "γρηγοράδας", δεν έχει καν gorilla glass 2 (το e έχει 3, ακόμα και η asha line της nokia έχει gg).

 

Είναι ημιτελές, αυτό..

 

Το moto E είναι ό,τι πιο ολοκληρωμένο υπάρχει για αυτή την κατηγορία χρημάτων όπως όλα δείχνουν, βέβαια και η Nokia με την X series δείχνει πως έχει κάνει μια αρχή (κυρίως στις αναπτυσσόμενες αγορές) ... μένει να δούμε και τα μελλοντικά projects (Χ2 κτλπ)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τσιμπησα και εγω σημερα..Μεχρι στιγμης ολα καλα,το πρασινο τα σπάει Edited by andrewk
Link to comment
Share on other sites

Με γεια φιλε! Να το χαιρεσαι!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπορούμε να αλλαξουμε τον τροπο απαντησης κλησης ?

οταν σε παιρνουν τηλ, με κίνηση στην οθονη προς τα πάνω αποριπτεις την κληση και προς τα κατω απαντας

ξέρετε καμια εφαρμογή να το αλλάξω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους το πήραν τι εντυπώσεις τους άφησε ως προς το GPS, ταχύτητα κλειδώματος δορυφόρων, αξιοπιστία καθοδήγησης...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα.. πάω να μπω στο κατάστημα και μου πετάει μήνυμα προσπαθήστε αργότερα.. ξέρεις κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει ; το κάνει σε εσάς ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα.. πάω να μπω στο κατάστημα και μου πετάει μήνυμα προσπαθήστε αργότερα.. ξέρεις κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει ; το κάνει σε εσάς ;

 

Ναι, πρέπει να είναι γενικό το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους το πήραν τι εντυπώσεις τους άφησε ως προς το GPS, ταχύτητα κλειδώματος δορυφόρων, αξιοπιστία καθοδήγησης...

 

απο τους βασικους λογους που το πηρα.

σε 7-8 μεγαλα ταξιδια που το χρησιμοποιησα με εβγαλε ασπροπροσωπο

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους το πήραν τι εντυπώσεις τους άφησε ως προς το GPS, ταχύτητα κλειδώματος δορυφόρων, αξιοπιστία καθοδήγησης...

 

Το δοκίμασα να με καθοδηγήσει από την Ελλάδα στην Βουλγαρία. Μου βγάζει μήνυμα σφάλματος: Δεν είναι δυνατή η εμφ. καθοδήγ. για τη διαδρομή, και από κάτω μια μικρή υποσημείωση: Ένα τμήμα της διαδρομής σας βρίσκεται εκτός της επιλεγμένης χώρας ή περιοχής.

 

Κατά τα άλλα, το ΤζιΠιΕς κλειδώνει πολύ γρήγορα, αλλά εάν κλείσω την εφαρμογή και θελήσω να την επαναχρησιμοποιήσω, πρέπει να επανεκκινήσω το κινητό για να λειτουργήσει σωστά ή να σταματήσω χειροκίνηστα την υπηρεσία "HereMapsService" η οποία δεν κλείνει από μόνης της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου το έφερε εδώ και κάτι μέρες φίλος να του το "φτιάξω". Μη φανταστείτε τπτ ρουταρίσματα κλπ, πλά δεν σκαμπάζει και μου το έδωσε να του περάσω εφαρμογές κι αν μπορούσα να του αλλάξω το UI που δεν του άρεσε.

 

Πανεύκολα μπορείς να το κάνεις με look Android.

http://hi-tech.imgsmail.ru/hitech_img/cf4548ffb2d4ed5e88163a832ee6d591/r/884x-/i/7b/2e/de4603aefbaaea0ae458859b6482.jpg

Εγώ πέρασα τον GoLauncher, που υπάρχει στο store (της Νοκια).

Θα μου πεις γιατί;

Της μαμάς του λαγκάρει αρκετά και δεν βρίσκω χρησιμότητα στο FastLane.

Εξ άλλου ο Go έχει καρτέλα "Πρόσφατα", συν μπορείς να φτιάξεις όσες οθόνες θέλεις, συν έχεις τις εφαρμογές σου σε πλέγμα κι όχι αναγκαστικά όλες στη πρώτη σελίδα.

Κυριότερο συν ότι με τον Go το τηλέφωνο γίνεται smooth και πολύ πιο εύχρηστο.

Πλέον το μοναδικό κουμπί της συσκευής έχει τη λειτουργία του back. Με παρατεταμένο πάτημα μπορείς να επαναφέρεις το "μαμίσιο" ui, εκτός αν κάνεις τον Go default, οπότε σε πάει στην αρχική του οθόνη.

Θα αφήσω τον ιδιοκτήτη να διαλέξει, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ πιο όμορφο και σβέλτο με τον Go.

 

Λίγα λόγια για το κινητό.

Η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή.

Αν είναι να το πάρετε προτιμήστε κάποιο με χρώμα, που του προσθέτει σε εμφάνιση, είναι από τα λίγα τηλέφωνα που το μαύρο του δεν μ αρέσει καθόλου.

Για τη μπαταρία δεν μπορώ να πω κάτι, καθώς και είναι στο στρώσιμο και το σκαλίζω συνέχεια.

Η ποιότητα κλήσεων πολύ καλή, ακούς και ακούγεσαι πεντακάθαρα και δυνατά.

Το σήμα άψογο (καλύτερο από το 925).

Το μεγαφωνάκι του είναι μικρό στο μάτι αλλά αξιοπρεπέστατο. Πιο δυνατό από του 925 μου (ίσως λιγότερο ποιοτικό, αλλά σιγά τη ποιότητα μουσικής π περιμένεις ν ακούσεις, το θέμα είναι "να ακούσεις")

Τελικά έλυσα και την απορία μου για το bluetooth του 925. Ενώ στο 925 βάζω φουλ ένταση και πάλι δεν ακούγεται όσο δυνατά θέλω, στο Χ χαμηλώνω.

Η κάμερα κάνει βασικά πράγματα, αλλά για μια φωτογραφία τσακ μπαμ είναι ok. Δεν δοκίμασα να τραβήξω βίντεο.

Το gps κλειδώνει πιο αργά από το 925 και χάνει μερικές φορές το σήμα, δεν το δοκίμασα όμως σε μεγάλη διαδρομή, απλά τσέκαρα αν δουλεύει.

Με παιχνίδια δεν ασχολούμαι, αλλά αυτά τα (ένα σωρό) demo που είχε προεγκατεστημένα, όσο τα χάζευα δεν είδα να κόλλησαν πουθενά.

Του πέρασα για τεστ ένα βίντεο 720, το οποίο έπαιξε αλλά είχε λίγους (ελάχιστους) δισταγμούς. Με τον ΜΧ παίζει και τους υπότιτλους. Και γωνίες θέασης πολύ καλές. Εντάξει δεν το είδα και όλο :)

Θεωρώ ότι στα 1080ρια θα κολλάει, δεν δοκίμασα.

Πάντως είναι μια χαρά η εικόνα.

 

Οι εφαρμογές μπορούν να μεταφερθούν στη κάρτα μνήμης.

Τα 512 μπορεί να είναι λίγα, αλλά όσο το λειτουργώ, είμαι με +- 150 ελεύθερα συνέχεια.

Δεν κόλλησε κάποια στιγμή, ούτε χρειάστηκε επανεκκίνηση ή βγάλσιμο μπαταρίας.

 

Με τον Go μπορείς να πεις και με το μάτι ότι όντως είναι αντρόιντ, ένα αντρόιντ που του λείπει το Google Store. Πράγμα που με άφησε αδιάφορο μια και έβαλα το 1MobileStore και ότι εφαρμογή ήθελα τη βρήκα εκεί.

Α τις επαφές του ο φίλος τις είχε back up σ' ένα antivirus πρόγραμμα από το προηγούμενό του και περάστηκαν με τη μία και σ' αυτό.

 

Το έτρεξα και ένα antutu για τον χαβαλέ, λίγο ήθελε να πιάσει 8000 :)

 

Συμπέρασμα; Το αδικεί πολύ η κάμερα, τόσο δύσκολο ήταν να του βάλουν μια 5άρα;

Πάντως στα 100 δίκαρτο Νόκια δεν θα έλεγα ότι είναι καθόλου άσχημα.

Το έβαλα κι αυτό στα υπόψηφια για δεύτερο (καλύτερο το 620, αλλά με μία κάρτα).

 

Θα το έχω μέχρι και την Κυριακή, αν θέλετε ρωτήστε κι αν μπορώ απαντάω.

 

EDIT

Εχει double tap, το οποίο άλλες φορές είναι double, άλλες triple κι άλλες μουλαρώνει. Το απενεργοποίησα, γιατί εκτός των τριών προηγουμένων περιπτώσεων κάποιες φορές είναι πολύ ευαίσθητο και βγάζοντάς το κάποια στιγμή από την τσέπη, είχε ανοίξει ένα κάρο εφαρμογές.

 

Έχει (και) swype πληκτρολόγιο πολύ γρήγορο (πολύ μου λείπει αυτό στο 925)

Edited by PagouroLand
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πείραξα λίγο και έβαλα αυτή τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2774237 με nova και το κινητό πετάει!

την ειχα φλασαρει και εγω, αλλα δεν ειχε ελληνικα και δεν εβγαζα ακρη με το 3g,2g και γυρισα σε στοκ..

Link to comment
Share on other sites

την ειχα φλασαρει και εγω, αλλα δεν ειχε ελληνικα και δεν εβγαζα ακρη με το 3g,2g και γυρισα σε στοκ..

Ελληνικά στο μενού δεν έχει.

Μπορείς να γράφεις ελληνικά χωρίς λεξικό. Εάν χρησιμοποιήσεις keyboard από το playstore λύνεται το πρόβλημα.

Για sms με 160 χαρακτήρες και στις 2 sim η λύση είναι το go sms pro.

Για το 2G/3G κατεβάζεις από το playstore το hidden menus και πρέπει να βάλεις το APN του παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα για περίπου μία ώρα το Maps.

Άργησε αρκετά (3-4 λεπτά) να κλειδώσει. Μετά για άλλο τόσο κλείδωνε - ξεκλείδωνε και στη συνέχεια έμεινε κλειδωμένο.

Πλέον συνήθισα το 925 που είναι σφαίρα και ρωτάω είναι νορμάλ η συμπεριφορά αυτή, ή να το πάει σε Nokia Care?

Επίσης το gps καίει και καίει!

Δηλαδή καίει πολλή μπαταρία και ζεσταίνει πολύ το τηλέφωνο.

Αρκετά περισσότερο από το 925, που έχω μέτρο σύγκρισης (άδικο για το Χ, αλλά αυτό έχω τι να κάνω)

Ίσως επιδείνωσε τη κατάσταση το ότι το δοκίμασα στη μηχανή με κλειστή αδιάβροχη θήκη, οπότε δεν μπορούσε και ν ανασάνει :)

Για να βλέπω τον χάρτη έπρεπε να βάλω τη φωτεινότητα στο φουλ φυσικά, αφού είχε ντάλα ήλιο (συν η ζελατίνα της θήκης), μια χαρά τα πήγε το Χαράκι εδώ, μπορεί να μην έβλεπα σε φουλ χάι ντεφινίσιον, αλλά έβλεπα καλά τον χάρτη.

Και μια και λέω για τον ήλιο, με τη φωτεινότητα στο αυτόματο, δεν έχει θέμα να βλέπεις και με τον ήλιο κάθετα από πάνω.

Πλησιάζει η μέρα που θα το γυρίσω και μπορώ να πω ότι το συμπάθησα και θα μου μου λείψει :)

Link to comment
Share on other sites

στο eshop και μεχρι το σαββατο βραδυ σε crazy sundays το κοκκινο 99 ευρω !!
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ κάτοχος του Nokia X, σε μαύρο χρώμα. Φαίνεται αρκετά καλό ποιοτικά, στιβαρό κατασκευαστικά και «σοβαρό» σε full black. Στα του UI τώρα, επειδή σιχαίνομαι τα tiles το Rootαρα μέσω KingRoot και του έβαλα τον KitKat launcher. Πλέον θυμίζει Nexus 5 στο περίπου!

 

Εντυπώσεις από Δευτέρα, διότι το ΣΚ θα φάει τρελό σκίσιμο... :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ κάτοχος του Nokia X, σε μαύρο χρώμα. Φαίνεται αρκετά καλό ποιοτικά, στιβαρό κατασκευαστικά και «σοβαρό» σε full black. Στα του UI τώρα, επειδή σιχαίνομαι τα tiles το Rootαρα μέσω KingRoot και του έβαλα τον KitKat launcher. Πλέον θυμίζει Nexus 5 στο περίπου!

 

Εντυπώσεις από Δευτέρα, διότι το ΣΚ θα φάει τρελό σκίσιμο... :)

 

Άφησες το iphone γιαυτό ;; :lol:

Μπαταρία κρατάει, κολλάει σε βασικά ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nokia X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...