Jump to content

ZTE Nubia Z5S Mini


kontz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το μεταφερω απο το αλλο φορουμ

Καλησπερα,το χω μια βδομαδα και ειμαι κατενθουσιασμενος,το mini ετσι.

Λοιπον εχουν περασει απο τα χερια μου Lenovo a830 και xaiomi hongmi

Στο τηλεφωνο τωρα,ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΝ,παναλαφρο,ποιοτικατο.

ακουστικο και κλησεις οκ,Gps ταχυτατο κλειδωμα σε 4 δευτ.

οθονη sharp επιπεδου LG G και ενα επιπεδο κατω απο το LG G2

φωτογραφικη στην ημερα απλα απαιχτη αλλα στη νυχτα απλα λιγο καλυτερη απο τα κλασσικα κινεζικα

μεγαφωνο δυνατο και wifi οκ αλλα εχω δει και ισχυροτερα

Edited by gbotsas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μαλλον δεν ειναι ολοκληρωμενο...:)

 

Δεν ξερω για πιο λογο αλλα μου το κοβει....τεσπα οπως και να χει

παρτε το αφοβα ειναι απαιχτο

 

το μεταφερω απο το αλλο φορουμ τη συνεχεια

ακουστικο και κλησεις οκ,Gps ταχυτατο κλειδωμα σε 4 δευτ.

οθονη sharp επιπεδου LG G και ενα επιπεδο κατω απο το LG G2

φωτογραφικη στην ημερα απλα απαιχτη αλλα στη νυχτα απλα λιγο καλυτερη απο τα κλασσικα κινεζικα

μεγαφωνο δυνατο και wifi οκ αλλα εχω δει και ισχυροτερα

Edited by gbotsas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για πιο λογο αλλα μου το κοβει....τεσπα οπως και να χει

παρτε το αφοβα ειναι απαιχτο

 

το μεταφερω απο το αλλο φορουμ τη συνεχεια

ακουστικο και κλησεις οκ,Gps ταχυτατο κλειδωμα σε 4 δευτ.

οθονη sharp επιπεδου LG G και ενα επιπεδο κατω απο το LG G2

φωτογραφικη στην ημερα απλα απαιχτη αλλα στη νυχτα απλα λιγο καλυτερη απο τα κλασσικα κινεζικα

μεγαφωνο δυνατο και wifi οκ αλλα εχω δει και ισχυροτερα

 

Εγώ θα το αναφέρω ξανά κι ας γίνω κουραστικός. Με φοβίζει η μπαταρία...

Χθες πήρα tracking number αλλα δεν το βλέπει στο site της singapore ακομα. Δεν αγχώνομαι προς το παρόν!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, νομίζω ότι έκανες πολύ καλή επιλογή (ή τουλάχιστον ελπίζω, γιατί κι εγώ αυτό περιμένω να παραλάβω αύριο). Εάν το παρήγγειλες από ΕΤ, θεωρώ ότι δεν πρέπει να ανησυχείς, καθώς αργεί αρκετά να εμφανιστεί το tracking number στο site της Singapore post (σε εμένα έκανε περίπου 1 εβδομάδα και μετά έμεινε κολλημένο στο Information received για άλλες 3-4 μέρες).

Θα μπορούσε κάποιος από τους παλιότερους κατόχους να δώσει οδηγίες σχετικά με την εγκατάσταση custom recovery, gapps και την απόκτηση διακιωμάτων root; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, νομίζω ότι έκανες πολύ καλή επιλογή (ή τουλάχιστον ελπίζω, γιατί κι εγώ αυτό περιμένω να παραλάβω αύριο). Εάν το παρήγγειλες από ΕΤ, θεωρώ ότι δεν πρέπει να ανησυχείς, καθώς αργεί αρκετά να εμφανιστεί το tracking number στο site της Singapore post (σε εμένα έκανε περίπου 1 εβδομάδα και μετά έμεινε κολλημένο στο Information received για άλλες 3-4 μέρες).

Θα μπορούσε κάποιος από τους παλιότερους κατόχους να δώσει οδηγίες σχετικά με την εγκατάσταση custom recovery, gapps και την απόκτηση διακιωμάτων root; Ευχαριστώ πολύ!

 

Με το καλό να έρθει και το δικό σου. Δεν αγχώνομαι ακόμα, το μόνο που θέλω είναι να έρθει σύντομα για να το λιώσω! Εσύ από ΕΤstar το πήρες; Δε θα έρθει ρουταρισμένο;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα. εδω και 4 ωρες προσπαθει να κατεβασει μια αναβαθμιση. Οταν τελειωσει θα ψαχτω για root κτλ. Μεχρι τοτε υπομονη ( και εσεις και εγω....)

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το παρήγγειλα μες τα Χριστούγεννα από Κίνα. Αρχές Φεβρουαρίου έφτασε στα χέρια μου.

++

Άψογη κάμερα. Ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. (χωρίς την χρήση φλας)

Πολύ καλή οθόνη από την Sharp!

Ο επεξεργαστής άψογος και σε συνδυασμό με την μεγάλη RAM, δεν κολλάει πουθενά!!

Η μπαταρία κρατάει με κανονική χρήση, αρκετά. Πολύ περισσότερο από το Galaxy Ace 2 που είχα..

--

Δεν παίρνει όμως με τίποτα το Google Play (και αντίστοιχα το Google Maps και το Google Services, κτλ.). Μπορείτε όμως με το Mobogenie να φορτώσετε σχεδόν τα πάντα από τις υπόλοιπες εφαρμογές!!

 

Κάντε οπωσδήποτε το update του μόλις το αγοράσετε!!

Edited by Emren
Carpe Diem
Link to comment
Share on other sites

@Emren

στο needrom κοιταξες για gapps?απο οτι ειδα εκει τα εχει...

 

@Kontz

το τελευταιο λινκ,modaco, που εχεις δωσει αναφερεται στο z5 mini.το δικο μας ειναι z5s mini.ειναι τα ιδια αυτα τα file,κανουν και για το ''s''?

Link to comment
Share on other sites

@Emren

στο needrom κοιταξες για gapps?απο οτι ειδα εκει τα εχει...

 

@Kontz

το τελευταιο λινκ,modaco, που εχεις δωσει αναφερεται στο z5 mini.το δικο μας ειναι z5s mini.ειναι τα ιδια αυτα τα file,κανουν και για το ''s''?

το αφαιρεσα, δεν το προσεξα!!!

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να έρθει και το δικό σου. Δεν αγχώνομαι ακόμα, το μόνο που θέλω είναι να έρθει σύντομα για να το λιώσω! Εσύ από ΕΤstar το πήρες; Δε θα έρθει ρουταρισμένο;;;

 

Από το αδερφό Eternal team. Υποσχέθηκαν ότι θα είναι rooted και με google play, αλλά έχω τις αμφιβολίες μου. Αύριο θα ξέρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

 

Παρελαβα κ γω σημερα το κινητο (απο ETstar), εφτασε μετα απο περιπου 20 μερες.

 

Δεν το εχω σκαλισει πολυ γιατι το βαλα να φορτωσει...

 

Το δικο μου εχει κανονικα Ελληνικα κ Play Store.

 

Οθονη πολυ καλη, το ιδιο κ η καμερα (καλυτερη απο το iPhone 4 που ειχα πριν)

δεν δειχνει να εχει καθολου Lag (βεβαια δεν το χω φορτωσει προγραμματακια).

Το SAR δεν αναφερεται πουθενα δυστυχως.

 

Αυτα μεχρι στιγμης. :)

κ ξαφνικά το απόλυτο κενό.... :(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,υπαρχει τελικα αναλυτικος οδηγος στην αγγλικη γλωσσα για να ροοταρουμε την συσκευη?

Με το CMW τι κανουμε?

Ποια custom rom επιλεγουμε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 27/2 Πέμπτη κι ακόμα δε βρίσκει το tracking number στη singpost. Να ανησυχω;;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο που το πηρατε κ ποσο καιρο εκανε να ερθει;

Phones: Samsung GT-M8910 Pixon - iPhone 3gs - HTC Desire - ZTE P752D - Jiayu G4 - Honor 3c - Honor 4x

Tablets: Lenovo A100L

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 27/2 Πέμπτη κι ακόμα δε βρίσκει το tracking number στη singpost. Να ανησυχω;;

τσεκαρε στο 4px.com τον αριθμο και δες αν εχει φτασει σιγκαπουρη. Αν ναι θα φανει γρηγορα και στο σιγκ ποστ

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια ,υπαρχει τελικα αναλυτικος οδηγος στην αγγλικη γλωσσα για να ροοταρουμε την συσκευη?

Με το CMW τι κανουμε?

Ποια custom rom επιλεγουμε?

Ευχαριστω

ακολουθα τις οδηγιες που εχει στο site για την miui( αν θες εγκατεστησε την ) για root cmw. εγω ετσι εκανα.

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα 27/2 Πέμπτη κι ακόμα δε βρίσκει το tracking number στη singpost. Να ανησυχω;;

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Σε μένα έκανε περίπου 10 μέρες να εμφανισθεί (το είχα πάρει από eternal team). Φαντάζομαι επικοινώνησες μαζί τους και ήταν καθησυχαστικοί, σωστά; Ίσως να μην ήταν και πολύ κακή ιδέα να ξεκινούσες dispute: ανά πάσα στιγμή μπορείς να το ανακαλέσεις και να το ξαναανοίξεις (εγώ έτσι έκανα).

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρήγγειλα 27/2 Πέμπτη κι ακόμα δε βρίσκει το tracking number στη singpost. Να ανησυχω;;

 

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Σε μένα έκανε περίπου 10 μέρες να εμφανισθεί (το είχα πάρει από eternal team). Φαντάζομαι επικοινώνησες μαζί τους και ήταν καθησυχαστικοί, σωστά; Ίσως να μην ήταν και πολύ κακή ιδέα να ξεκινούσες dispute: ανά πάσα στιγμή μπορείς να το ανακαλέσεις και να το ξαναανοίξεις (εγώ έτσι έκανα).

 

Θα παρακαλέσω να συνεχιστεί η συζήτηση στο σωστό μέρος μιας και εδώ βγαίνετε εκτός θέματος...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ την Πέμπτη. Η παραγγελία είχε γίνει από το Eternal Team και χρειάστηκε περίπου 1 μήνας. Το κινητό έφτασε rooted, με εγκατεστημένο (κινέζικο, αν και νομίζω είναι το μοναδικό που κυκλοφορεί) custom recovery, gapps και multilanguage rom.

Οι εντυπώσεις προς το παρόν πολύ καλές. Το hardware είναι εξαιρετικό, όπως και η ποιότητα κατασκευής. Η οθόνη είναι απολαυστική, το gps "κλειδώνει" ακόμα και μέσα στο σπίτι, η λήψη του wi-fi πολύ καλή, ραδιόφωνο κι έξοδος ακουστικών επίσης πολύ καλά. Μοναδικό μελανό σημείο από πλευράς hardware η διάρκεια της μπαταρίας, με την πρώτη φόρτιση της οποίας μετά βίας βγήκε η ημέρα (με πολύ συντηρητική χρήση).

Όσο αφορά στο software, τα πράγματα ακόμα δεν είναι ξεκάθαρα. Η multilanguage rom βασίζεται σε παλιά έκδοση της Rom και είχε αρκετά -εκνευριστικά- λάθη στις μεταφράσεις. Στα θετικά, το ότι δεν υπήρχε ίχνος κινέζικης εφαρμογής. Υπάρχει διαθέσιμη επιλογή για OTA αναβάθμιση του κινητού, η οποία όμως μπλοκάρει λόγω του custom recovery. Οπότε κατέβασα και δοκίμασα από το needrom μια πιο καινούργια custom rom, η οποία όμως έχει αρκετές κινέζικες εφαρμογές (μεταξύ των οποίων κάποια αντίστοιχη τ του SuperSu, που μπερδεύει αρκετά το χειρισμό του τηλεφώνου), δεν έχει gapps (εγκαθίστανται κι αυτές πανεύκολα, όμως), και δεν έχει ελληνική μετάφραση (αν και προσωπικά δε με ενοχλεί). Η αίσθηση είναι ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο με αυτήν τη ROM. Επίσης υπάρχει ακόμα μία custom ROM που στηρίζεται στην τελευταία επίσημη ROM, αλλά υπάρχει σφάλμα κατά την εγκατάσταση.

Όσο αφορά στις Miui, δοκίμασα χθες και την τελευταία διαθέσιμη, αλλά λόγω του μεγάλου πλήθους κινέζικων εφαρμογών την απεγκατάστησα. Ίσως να της δώσω ακόμα μια ευκαιρία αργότερα.

Παρεμπιπτόνως, όλες αυτές οι δοκιμές έγιναν με το κινητό συνδεδεμένο στην τροφοδοσία, οπότε δεν επηρέασαν την αυτονομία του.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω μπερδευτεί λιγάκι με το τηλέφωνο.

ειμαι ενα βήμα πριν την παραγγελία αυτού η του THL t100s και με προβληματίζουν τόσο το software οσο και η μπαταριά του.

με τι android έρχεται; αλλοι λενε δν εχει playstore αλλοι λενε εχει Miui που δεν γνωρίζω τι είναι απλα νομίζω είναι κάτι σαν android.

επειδή ειμαι σχετικά άσχετος με ρομ και αυτα που κάνετε εσείς μπορεί κάποιος να με φωτίσει;;; με τι software έρχεται το τηλ και αν αξίζει σε σχέση με το t100s.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μοναδικό μελανό σημείο από πλευράς hardware η διάρκεια της μπαταρίας, με την πρώτη φόρτιση της οποίας μετά βίας βγήκε η ημέρα (με πολύ συντηρητική χρήση).

 

αν από τώρα βγάζει με το ζόρι την μέρα σε έναν χρόνο τι θα γίνει δλδ που θα έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας ?

και δν μπορείς και να την αλλάξεις....... είναι ενσωματωμένη

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία υπάρχει αναφορά από χρήστη ότι μετά από μερικές φορτίσεις (~10 ημέρες) η κατάστασή της βελτιώνεται σημαντικά. Είναι γνωστό ότι χρειάζονται μερικούς κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης μέχρι να αποδώσουν τα μέγιστα οι μπαταρίες.

Σχετικά με το λογισμικό, έρχεται με android 4.2.2. "Επίσημα" το κινητό δεν έχει playstore, αλλά είναι αρκετά εύκολο να το εγκαταστήσεις εσύ. Επίσης, κατόπιν συνεννόησης με το κατάστημα αγοράς, ενδέχεται να αναλάβουν αυτοί τη διαδικασία (γι'αυτό και διαβάζεις διαφορετικά πράγματα αναφορικά με το εάν το κινητό έχει ή όχι playstore). H Miui είναι μία αρκετά τροποποιημένη μορφή του android και μπορείς να την εγκατασήσεις αντί του λογισμικού του τηλεφώνου. Το καλό είναι ότι υποστηρίζεται επίσημα από την κοινότητα Miui.

Όσο αφορά στην επιλογή ανάμεσα στο Τ200 και το mini, είναι πραγματικά δύσκολη. Νομίζω ότι το mini είναι πιο ποιοτικό συνολικά. ΑΠό πλευράς επιδόσεων νομίζω ότι θα είναι σε παρόμοια επίπεδα. Εγώ επέλεξα το mini λόγω μεγέθους και καλύτερης υποστήριξης (έχουν ήδη κυκλοφορήσει 3-4 αναβαθμίσεις λογισμικού, αμφιβάλλω εάν το ίδιο ισχύει και για το THL). Επίσης θεώρησα ότι η συνολική ποιότητα κατασκευής του κινητού θα ήταν καλύτερη (είχα ένα THL W200 και σε σχέση με εκείνο η ποιότητα του mini είναι σαφώς ανώτερη).

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος το εχει με miui φορεμενη, μπορει να κοιταξει αν υπαρχει η λειτουργια miracast. στο δικο μου δεν τη βρισκω με τιποτα....

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την μπαταρία υπάρχει αναφορά από χρήστη ότι μετά από μερικές φορτίσεις (~10 ημέρες) η κατάστασή της βελτιώνεται σημαντικά. Είναι γνωστό ότι χρειάζονται μερικούς κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης μέχρι να αποδώσουν τα μέγιστα οι μπαταρίες.

Σχετικά με το λογισμικό, έρχεται με android 4.2.2. "Επίσημα" το κινητό δεν έχει playstore, αλλά είναι αρκετά εύκολο να το εγκαταστήσεις εσύ. Επίσης, κατόπιν συνεννόησης με το κατάστημα αγοράς, ενδέχεται να αναλάβουν αυτοί τη διαδικασία (γι'αυτό και διαβάζεις διαφορετικά πράγματα αναφορικά με το εάν το κινητό έχει ή όχι playstore). H Miui είναι μία αρκετά τροποποιημένη μορφή του android και μπορείς να την εγκατασήσεις αντί του λογισμικού του τηλεφώνου. Το καλό είναι ότι υποστηρίζεται επίσημα από την κοινότητα Miui.

Όσο αφορά στην επιλογή ανάμεσα στο Τ200 και το mini, είναι πραγματικά δύσκολη. Νομίζω ότι το mini είναι πιο ποιοτικό συνολικά. ΑΠό πλευράς επιδόσεων νομίζω ότι θα είναι σε παρόμοια επίπεδα. Εγώ επέλεξα το mini λόγω μεγέθους και καλύτερης υποστήριξης (έχουν ήδη κυκλοφορήσει 3-4 αναβαθμίσεις λογισμικού, αμφιβάλλω εάν το ίδιο ισχύει και για το THL). Επίσης θεώρησα ότι η συνολική ποιότητα κατασκευής του κινητού θα ήταν καλύτερη (είχα ένα THL W200 και σε σχέση με εκείνο η ποιότητα του mini είναι σαφώς ανώτερη).

 

γιατι να αλαξεις σε miui τι καλύτερο προσφέρει και επίσεις εχω δει και σε αυτο το ποστ και στο αλλο οτι τα προβλήματα με την miui ειναι πολλά

Link to comment
Share on other sites

εμεναμεχρι στιγμης με miui το κινητο παει σφαιρα....

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...