Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά πήρα το τηλ πριν δύο μέρες μου φαίνεται πύραυλος σε σχέση με ότι έχω πάρει μέχρι στιγμής... Το μόνο που μου χουν παράπονα είναι για το μικρόφωνο ότι δεν ακούγομαι καλά, φταει το μέγεθος της συσκευής και δεν ακούγεται καλά? Έχει μπει σκόνη στις τρύπες του μικρόφωνου ή θέλει να το στείλω για σέρβις? Και κάτι ακόμα root με το king root? Ή θέλει άλλο τρόπο?
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Γειά σας παιδιά πήρα το τηλ πριν δύο μέρες μου φαίνεται πύραυλος σε σχέση με ότι έχω πάρει μέχρι στιγμής... Το μόνο που μου χουν παράπονα είναι για το μικρόφωνο ότι δεν ακούγομαι καλά, φταει το μέγεθος της συσκευής και δεν ακούγεται καλά? Έχει μπει σκόνη στις τρύπες του μικρόφωνου ή θέλει να το στείλω για σέρβις? Και κάτι ακόμα root με το king root? Ή θέλει άλλο τρόπο?

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της ερώτησης πηγαινε στις ρυθμίσεις ---> ρυθμίσεις κλήσης ---> απενεργοποίησε το "εξάλειψη θορύβου μικροφώνου" ή αλλιώς noise cancellation

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της ερώτησης πηγαινε στις ρυθμίσεις ---> ρυθμίσεις κλήσης ---> απενεργοποίησε το "εξάλειψη θορύβου μικροφώνου" ή αλλιώς noise cancellation

 

Σε ευχαριστώ πολύ τελικά αυτό ήταν. Τώρα μόνο το root έμεινε

 

Συγνωμη για διπλο ποστ αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικο το θεμα που προκειπτει τωρα παρατηρησα οτι το z2 ειχε ανοιχτο bootloader δεν μπορω να ανεβαζω screenshot υπαρχει καποιος τροπος για relock του bootloader αμα χρειαστει να παει για επισκευη;

Και κατι τελευταιο το βρηκα ψαχνωντας για να το κανω ροοτ χωρις να ανοιξω τον bootloader και χρησιμοποιησα αυτο εδω το script δεν πιστευω αυτο να κανε την ζημια;

Edited by zxr
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για διπλο ποστ αλλα επειδη ειναι τελειως διαφορετικο το θεμα που προκειπτει τωρα παρατηρησα οτι το z2 ειχε ανοιχτο bootloader δεν μπορω να ανεβαζω screenshot υπαρχει καποιος τροπος για relock του bootloader αμα χρειαστει να παει για επισκευη;

Και κατι τελευταιο το βρηκα ψαχνωντας για να το κανω ροοτ χωρις να ανοιξω τον bootloader και χρησιμοποιησα αυτο εδω το script δεν πιστευω αυτο να κανε την ζημια;

 

 

Δεν μπορείς να ανεβάσεις screenshot στο forum εννοείς; Όχι βέβαια, δεν έχει σχέση η συσκευή, πρόβλημα του forum είναι. Για να ξανακλειδώσεις τον bootloader δες εδώ το 8: http://xperiafirmware.com/8-firmware/51-sony-xperia-z2-d6503

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ανεβάσεις screenshot στο forum εννοείς; Όχι βέβαια, δεν έχει σχέση η συσκευή, πρόβλημα του forum είναι. Για να ξανακλειδώσεις τον bootloader δες εδώ το 8: http://xperiafirmware.com/8-firmware/51-sony-xperia-z2-d6503

 

Καλημερα, παιδια το ειχα ξαναρωτησει εδω κι επειδη κι εγω αλλα κι αλλοι θελουν να ξεκλειδωσουν το bootloader θα ηθελα να ρωτησω αν θα ριξει την ποιοτητα της καμερας και βιντεο γιατι διαβασα αυτο εδω..https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z2/Camera-quality-get-worst-after-unlock-bootloader/td-p/841331

Μπορει καποιος να μας κατι αν ξερει ή αν εχει δοκιμασει να βγαλει φωτο-βιντεο με κλειδωμενο-Ξεκλειδωτο bootloader ??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να το ρουταρω και γω αλλά χωρίς ξεκλείδωμα bootloader, ποια μέθοδο ρουτ θα με συστηνατε για να μη χάσω μωρέ τα drm keys...

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να το ρουταρω και γω αλλά χωρίς ξεκλείδωμα bootloader, ποια μέθοδο ρουτ θα με συστηνατε για να μη χάσω μωρέ τα drm keys...

 

Το καλυτερο και μαλιστα και με TWRP recovery για συσκευες με κλειδωμενο bootloader.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2261606

Διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες..δεν ειναι κατι δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να ανεβάσεις screenshot στο forum εννοείς; Όχι βέβαια, δεν έχει σχέση η συσκευή, πρόβλημα του forum είναι. Για να ξανακλειδώσεις τον bootloader δες εδώ το 8: http://xperiafirmware.com/8-firmware/51-sony-xperia-z2-d6503

 

Τελικα καταφερα να το ανεβασω ετσι, απ'οτι θα δειτε ειναι ανοιχτο μονο αμα προκειτε για bug της 5.1.1 οπως εχει συμβει και στα lg μετα την αναβααθμηση τους http://s29.postimg.org/8wbjkrqmb/Screenshot_2015_11_20_04_27_09.jpg

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η συσκευή σου είναι ξεκλείδωτη, αλλά το Yes στο bootloader, υποδηλώνει ότι η συσκευή σου μπορεί να ξεκλειδωθεί.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η συσκευή σου είναι ξεκλείδωτη, αλλά το Yes στο bootloader, υποδηλώνει ότι η συσκευή σου μπορεί να ξεκλειδωθεί.

 

οποτε μαλλον δεν ειναι γιατι δοκιμασα χθες με kingroot και towelroot και δεν εκανε με τιποτα root... Ουφ παλι καλα προκειτε για δικο μου λαθος :lol:

Προσπαθω να βρω τροπο για root χωρις να ξεκλειδωσω bootloader

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον δεν ειναι γιατι δοκιμασα χθες με kingroot και towelroot και δεν εκανε με τιποτα root... Ουφ παλι καλα προκειτε για δικο μου λαθος :lol:

Προσπαθω να βρω τροπο για root χωρις να ξεκλειδωσω bootloader

Μου απάντησε δύο πόστς παραπάνω ο jazzfrequency θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε δύο πόστς παραπάνω ο jazzfrequency θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

 

Το ειδα τωρα εγω :p θα το δοκιμασω και εγω και μακαρι να πετυχει

 

Edit: Μαλλον δεν λειτουργει για την 5.1.1 εκδοση δυστηχως

Edit2: Εχω πολυ αδυναμο σημα wifi εχει κανεις το ιδιο προβλημα; σε σημια που με το p8 lite εβρισκα 4 δικτυα με το z2 δεν βρισκω τιποτα και σε τεστ με vdsl 30αρι το p8 lite κλειδωνε 27 mbps και το z2 3-4 με το ζορι.. τι μπορει να φταει;

Edited by arte1234566
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μου εβγαλε το Σφάλφα 0x000007d3 καθώς εγκαθηστουσα την νέα εκδοση μεσω pc companioun και μου ελεγε οτι το λογισμικο μου ειναι αλλιωμενο η κατι τετοιο τελος παντων ... μπορει καποιος να με βοηθησεις ?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μου εβγαλε το Σφάλφα 0x000007d3 καθώς εγκαθηστουσα την νέα εκδοση μεσω pc companioun και μου ελεγε οτι το λογισμικο μου ειναι αλλιωμενο η κατι τετοιο τελος παντων ... μπορει καποιος να με βοηθησεις ?

 

το βρηκα τελικα ηταν ξεκλειδοτος ο bootloader

Link to comment
Share on other sites

http://mobilecity.gr/el/tempered-glass-sony/1116-4816

 

Εγώ έχω αγοράσει αυτό και εδώ και δύο μήνες είναι μια χαρά

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Ανάσταση επιτέλους και εμείς οι τελευταίοι (της cosmote) πήραμε την 5.1.1
Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με το wifi του κινητου τι γινετε τοσο αδυναμο ειναι;
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε δύο πόστς παραπάνω ο jazzfrequency θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!

 

Φιλε Inevar δοκίμασες το ροοτινγκ εγω δεν εβγαλα άκρη.... Ευχαριστώ

I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Inevar δοκίμασες το ροοτινγκ εγω δεν εβγαλα άκρη.... Ευχαριστώ

 

Το εκανα εγω, πρεπει να κανεις downgrade στην εκδοση 4.4.2 και μετα να περασεις το recovery οταν το κανεις αυτο φλασαρεις την τελευταια pre rooted rom και εισαι ροοτ

Να ξερεις χανεις εφαρμογες και τα παντα

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα εγω, πρεπει να κανεις downgrade στην εκδοση 4.4.2 και μετα να περασεις το recovery οταν το κανεις αυτο φλασαρεις την τελευταια pre rooted rom και εισαι ροοτ

Να ξερεις χανεις εφαρμογες και τα παντα

 

Ευχαριστω κανεναν οδηγο στα ελληνικα εχουμε γιατι στα αγγλικα θα κανω καμια πατατα

I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κανεναν οδηγο στα ελληνικα εχουμε γιατι στα αγγλικα θα κανω καμια πατατα

 

Δεν υπάρχει... Θα στα πω όσο ποιο σύντομα μπορώ λόγο ελλείψεις χρόνου τώρα. Πρέπει κατεβάσεις το tft με την έκδοση 4.4.2 του κινητου μετά το φλασαρεις με το flashtool.. Όταν το γυρίσεις σε 4.4.2 περνάς το xzrecovery και θα δεις μέσα twrp οπότε μετά έχεις την δυνατότητα να φλασαρεις οποία έκδοση του κινητού θες που θα είναι pre rooted ή custom rim βασισμένη στην δική μας.

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Arte! Απλά το είχα διαβάσει! Με πειράζει όμως ότι γυρνάω με downgrade στην 4.4.2 .. έστω και για λίγο ρε γμτ..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

 

Είμαι κάτοχος ενός Ζ2 εδώ και λίγες μέρες και έχω κάποια θεματάκια να ρωτήσω

 

1) Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται οι επαφές στην συσκευή και όχι στο e-mail? Δεν δείχνει κάτι τέτοιο πουθενά, μου βγάζει μόνο το mail όταν αποθηκεύω επαφή.

2) Το σήμα του κινητού είναι πολύ αδύναμο μέσα στο σπίτι μου, σε σύγκριση με το S4 που είχα πριν, υπάρχει κάτι για να βελτιωθεί?

3) Στα μηνύματα, με ελλ. χαρακτήρες έχω μόνο 70 διαθέσιμους ενώ με αγγλικά 160 κανονικά. Είναι θέμα αγοράς κινητού από skroutz ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αλλάξω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

 

Είμαι κάτοχος ενός Ζ2 εδώ και λίγες μέρες και έχω κάποια θεματάκια να ρωτήσω

 

1) Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύονται οι επαφές στην συσκευή και όχι στο e-mail? Δεν δείχνει κάτι τέτοιο πουθενά, μου βγάζει μόνο το mail όταν αποθηκεύω επαφή.

2) Το σήμα του κινητού είναι πολύ αδύναμο μέσα στο σπίτι μου, σε σύγκριση με το S4 που είχα πριν, υπάρχει κάτι για να βελτιωθεί?

3) Στα μηνύματα, με ελλ. χαρακτήρες έχω μόνο 70 διαθέσιμους ενώ με αγγλικά 160 κανονικά. Είναι θέμα αγοράς κινητού από skroutz ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το αλλάξω?

 

Ευχαριστώ

1. Για το πρώτο πρεπει απο την αρχή που στήνεις την συσκευή να ξετικαρεις την επιλογή για συγχρονισμό με το gmail η outlook η Hotmail λογαριασμό σου.

Δεν το εχω δοκιμάσει εως τωρα όμως μετέπειτα πως γίνεται και αν γίνεται αφού το εχεις στήσει.

Και επίσης η αποθήκευση επαφών στην συσκευή γίνεται χειροκίνητα οχι αυτόματα.

Πας στην κλήσεις,τον καθε αριθμό που θες και τον αποθηκευεις χειροκινητα ειτε στην μνήμη της συσκευής ειτε στην μνήμη της sim κάρτας.

Εχει και ρυθμίσεις στο πεδίο των κλήσεων για διαχείρηση των επαφών σου.

 

Ρίξε μια ματια στο manual της συσκευή σου η κατέβασε το σε PDF απο Sony.

http://support.sonymobile.com/gr/xperiaz2/userguide/

 

2. Βάλτο μόνιμα στο 2g ισως ετσι δεις βελτίωση και οταν βγαίνεις εκτός σπιτιού το γυρνάς στο αυτόματο 2/3G.

3.Εδω ειτε θα φλασαρεις ελληνική έκδοση λογισμικού η αλλιως τριτη εφαρμογή οπως πχ Next SMS.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...