Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμάστε πριν λιγο καιρό οταν πρωτο ειχε κυκλοφορισει η φωτο με το λευκο iphone 4?

Ειχαμε κανει καποια σχολια και μεσα στα αλλα ειχα πει οτι το αλουμινιο ειναι περιπου κανα δυο χιλιοστα πιο κατω απο την επιφανια του γυαλιου και ουσιαστικα δεν προσφερει μεγαλη προστασια η μαλλον προστατευει μονο αν «σκασει» με την γωνια κατα την πτωση.

 

Δειτε στο «Μηλαρακι» κατι σχετικο:

http://milaraki.com/blog/2010/06/aluminosilicate-glass-my/#more-7771

 

Νομίζω ότι (ως συνήθως) η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αφού είναι πιστεύω προφανές ότι δεν υπάρχει άθραυστο υλικό και δεν το παρουσίασε και κανείς ως τέτοιο.

 

Η συγκεκριμένη εταιρία επισκευάζει iPhone και είναι μια πάρα πολύ καλή ιδέα να ανεβάσει "εκθετικά" την αναγνωρισιμότητά της με μια τέτοια δημοσίευση. Από εκεί και πέρα οι ίδιοι στην περιγραφή του "πειράματος" λένε ότι έσπασε με την τρίτη πτώση. Τώρα αυτό που είναι υπό συζήτηση είναι οι συνθήκες υπό τις οποίες έγινε το "πείραμα" και για να είμαι ειλικρινής αυτό που μου κάνει εντύπωση στην εποχή της ζωντανής εικόνας που ζούμε είναι το ότι δεν ανέβασαν ένα βίντεο για να φανεί ακριβώς πως το έσπασαν (θυμάστε το πρόσφατο βίντεο με το iPad και το ρόπαλο του baseball).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Νομίζω ότι (ως συνήθως) η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αφού είναι πιστεύω προφανές ότι δεν υπάρχει άθραυστο υλικό και δεν το παρουσίασε και κανείς ως τέτοιο.

 

Πάλι συγκαταβατικό σε βρίσκω φίλε Κώστα. Έχω προ καιρού πάψει να πιστεύω ή να δίνω σημασία σε τέτοιες βαρύγδουπες "ανακοινώσεις" στο web, είτε αυτές είναι θετικές είτε αρνητικές και ότι προϊόν ή εταιρεία και αν αφορούν. Ακόμα και "έγκριτα" reviews έχω πάψει να δίνω σημασία καθώς καθημερινά διαπιστώνω την προχειρότητα, την προκατάλειψη και την άγνοια με την οποία συνήθως γίνονται. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

επειδη παω αμερικη καθε χρονο και εχω φιλους που εχουν iphones, δεν υπαρχει κανενας που δεν παραδεχεται οτι ειναι βλακεια που ειναι κλειδωμενο..ακομα πολλοι ειναι αυτοι που γνωριζουν οτι το iphone υστερει σε functionality..ο περισσοτερος κοσμος το παιρνει για το experience. ποσο ευκολο ειναι το menu, ευκολες αγορες απο istore. τωρα αυτο που λες δεν παιζει για κανενα λογο.

 

 

func·tion·al·i·ty (fngksh-nl-t)

n.

1. The quality of being functional.

2. A useful function within a computer application or program.

3. The capacity of a computer program or application to provide a useful function.

4. "ποσο ευκολο ειναι το menu, ευκολες αγορες απο istore"

Edited by NTROPIC
Link to comment
Share on other sites

Πάλι συγκαταβατικό σε βρίσκω φίλε Κώστα. Έχω προ καιρού πάψει να πιστεύω ή να δίνω σημασία σε τέτοιες βαρύγδουπες "ανακοινώσεις" στο web, είτε αυτές είναι θετικές είτε αρνητικές και ότι προϊόν ή εταιρεία και αν αφορούν. Ακόμα και "έγκριτα" reviews έχω πάψει να δίνω σημασία καθώς καθημερινά διαπιστώνω την προχειρότητα, την προκατάλειψη και την άγνοια με την οποία συνήθως γίνονται. :)

 

Απόλυτα σύμφωνος Θάνο!

 

Υ.Γ. #1: Που χάθηκες εσύ;

Υ.Γ. #2: Η συγκατάβαση βοηθάει σε συζητήσεις ηλεκτρονικού τύπου όπου οι διατυπώσεις πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές προς αποφυγή λάθος εντυπώσεων :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σύμφωνος Θάνο!

 

Υ.Γ. #1: Που χάθηκες εσύ;

Υ.Γ. #2: Η συγκατάβαση βοηθάει σε συζητήσεις ηλεκτρονικού τύπου όπου οι διατυπώσεις πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές προς αποφυγή λάθος εντυπώσεων :)

 

#1: Κώστα δεν "ποστάρω" στο forum τελευταία, κυρίως λόγω υποχρεώσεων και τεμπελιάς. Πάντως όποτε μπορώ διαβάζω τις συζητήσεις έτσι ώστε να μην χάνω ...επεισόδια και μένω πίσω. :lol:

 

Όσο για το #2 δεν έχεις άδικο, αν και ίσως κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε να λέμε ελεύθερα τι πιστεύουμε και τι όχι χωρίς να ανησυχούμε μην θεωρηθούμε fan ή hater. Όπως είχες σωστά πει κάποτε, στο κάτω κάτω για παλιοτηλέφωνα μιλάμε όχι για τίποτα το σημαντικό. :)

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα προβλημα.εχω βαλει το ibluetooth αλλα οποιαδηποτε φορα το ανοιγω μου βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν ανταποκρινετε.

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευει??

καποια βοηθεια???

καθως το ανοιγω μου βγαζει πρωτα ενα παραθυρο που γραφει"system bluetooth is activated" Please wait while the application disables the system bluetooth.

και μετα βγαζει error που λεει"unable to start the stack,please try restarting the application.if the problem persist,try rebooting the device.

καποια βοηθεια???

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Κωστα. Ομως δεν ειναι οτι καλυτερο να εξεχει το γυαλι. Δες στο iPad, το γυαλι ειναι 1 χιλιοστο πιο μεσα.

ΘΑ ηταν πολυ πιο προστατευμενο αν το αλουμινιο καλυπτε το προφιλ της οθονης.

Απλα θα εχανε σ εμφανιση γιατι θα εδειχνε μεγαλυτερο το παχος της συσκευης.

 

@@@καλως τον Θανο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω ενα προβλημα.εχω βαλει το ibluetooth αλλα οποιαδηποτε φορα το ανοιγω μου βγαζει μηνυμα οτι η εφαρμογη δεν ανταποκρινετε.

μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ακριβως δουλευει??

καποια βοηθεια???

καθως το ανοιγω μου βγαζει πρωτα ενα παραθυρο που γραφει"system bluetooth is activated" Please wait while the application disables the system bluetooth.

και μετα βγαζει error που λεει"unable to start the stack,please try restarting the application.if the problem persist,try rebooting the device.

καποια βοηθεια???

 

Μήπως χρειάζεσαι το ibluenova και όχι το ibluetooth;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Κωστα. Ομως δεν ειναι οτι καλυτερο να εξεχει το γυαλι. Δες στο iPad, το γυαλι ειναι 1 χιλιοστο πιο μεσα.

ΘΑ ηταν πολυ πιο προστατευμενο αν το αλουμινιο καλυπτε το προφιλ της οθονης.

Απλα θα εχανε σ εμφανιση γιατι θα εδειχνε μεγαλυτερο το παχος της συσκευης.

 

@@@καλως τον Θανο.

 

Γειά σου Κώστα! Χαίρομαι που ξαναβρίσκω όλη την καλή παρέα. :happy:

 

Σχετικά με το θέμα του γυαλιού, η αλήθεια είναι πως εκτεθειμένες γυάλινες ακμές δεν είναι και ότι καλύτερο στην περίπτωση εγκάρσιου χτυπήματος. Αλλά από την άλλη ας περιμένουμε καλύτερα να δούμε τι υλικό είναι. Άθραυστο γυαλί φυσικά δεν υπάρχει αλλά έχω δει ενισχυμένες πυριτικές συνθέσεις που αντέχουν περισσότερο και από μέταλλο σε τέτοια χτυπήματα. Όχι βέβαια πως υπάρχουν ιδιαίτερα πολλές πιθανότητες η Apple να χρησιμοποίησε κάποιο τέτοιο υλικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Μετά την πολύ δυσάρεστη και αντιεμπορική ιστορία των ραγισμένων ή σπασμένων πλαστικών που μας απασχόλησε τα τελευταία δύο χρόνια δεν είναι και τόσο απίθανο να προσπάθησαν να αποφύγουν την επανάληψη κάτι τέτοιου. Εδώ που τα λέμε το ίδιο απίθανο θα μου φαινόταν πριν καναδύο μήνες η χρήση στο νέο iPhone ειδικά ενισχυμένου ατσάλινου monoblock frame - bezel. Και CNC-machined έδρανο; Ούτε στα πιο τρελλά μου όνειρα. Τελευταία φορά που είδα κάτι τέτοιο σε καταναλωτική συσκευή ήταν πριν δύο δεκαετίες, πολύ πριν κατακλειστεί η αγορά από τις Κινεζο-σαβούρες. Αυτός άλλωστε είναι και ο δεύτερος λόγος που θα το αγοράσω το "ρημάδι" μόλις κυκλοφορήσει, και ας μην τρέφω ιδιαίτερη συμπάθεια για την μαμά Apple. :p

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω.....ευχαριστω

 

Εαν εχεις 3GS συσκευη χρειαζεσαι το ibluenova :!:

To ibluetooth δεν παιζει :cool:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Καλησπέρα και στον Θάνο! :)

 

 

Όσο για το σπασμένο τηλέφωνο, το είχε σχολιάσει κάπου και ο Carpe... Αφενός φαίνεται ότι δεν έχει κουμπάκια στο πλάι, αφετέρου διάβαζα και μετά είδα και μόνος μου ότι δεν είναι όμοια τα σπασίματα στις δύο φωτογραφίες. Αστοχία του Photoshop; Δεν ξέρω... Αλλά και πάλι, από τότε που άρχισα να γράφω εδώ, στο myPhone, και έχοντας περάσει από τα χέρια μου διάφορα τηλέφωνα, ήδη από εποχή iPhone3G που δεν έγραφα εδώ, θυμάμαι μόνο μια φορά να μου έχει πέσει από τα χέρια τηλέφωνο. Και είναι αρκετός καιρός τώρα... Xperia και HTC HD και iPhone 3GS δεν μου έχει πέσει ούτε μια φορά. Αλλά ούτε μια. Και η αντοχή ενός τηλεφώνου στις πτώσεις είναι κάτι που δεν με απασχολεί. Δεν το σκέφτομαι καν. Ούτε και η αγορά θήκης που να προστατεύει από πτώσεις. Απλά από γρατζουνιές καθημερινής χρήσης, όπως όταν το ακουμπάς κάπου (και ευτυχώς το 3GS γεμίζει πολύ εύκολα τέτοιες:lol:)!

 

 

Πάντως επιμένω.. Οι φωτογραφίες στο apple.com/iphone δεν μου αρέσουν.. Οι φωτογραφίες του engadget στο hands on μετά την παρουσίαση μου αρέσουν πάρα πολύ! :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Αλέξανδρε, χαίρομαι που σε ξανασυναντώ εδώ στο ...στέκι. :)

 

Πάντως επιμένω.. Οι φωτογραφίες στο apple.com/iphone δεν μου αρέσουν.. Οι φωτογραφίες του engadget στο hands on μετά την παρουσίαση μου αρέσουν πάρα πολύ! :wacko::wacko:

Μα καλά ίδιες συσκευές δεν είναι; Εκτός αν εννοείς πως δεν σου αρέσουν σαν στήσιμο, γιατί κατά τα άλλα δεν βλέπω κάποια διαφορά. Σίγουρα πάντως μπορούσε η Apple να βάλει πολύ καλύτερες φωτογραφίες στην πρώτη σελίδα. Τόσο στη σελίδα "Design" για παράδειγμα, όσο και στο "Gallery" νομίζω πως είναι πολύ καλύτερο το στήσιμο των φωτό και αναδεικνύουν αρκετά καλά τις σημαντικές κατασκευαστικές λεπτομέρειες της συσκευής.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Θάνο, οι ίδιες είναι. Αλλά νομίζω ότι στο site δεν το «κολακεύουν» και πολύ!!! :happy::p

 

Με έχει διχάσει πολύ αυτό το τηλέφωνο για το design του!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε με το καλό να το δούμε από κοντά Αλέξανδρε και μετά τα λέμε. Πάντως για να είμαι ειλικρινής, είναι πολύ λίγα αυτά που δεν μου αρέσουν στην νέα σχεδίαση, τουλάχιστον συγκριτικά με το προηγούμενο μοντέλο. Άσε που με έχει τυφλώσει το μέταλλο και για την ώρα δεν μπορώ να δω με πολύ κριτικό πνεύμα την συσκευή. Βλέπεις και μόνο που έφυγε εκείνη η faux-chrome πλαστικούρα και μπήκε το machined steel είναι αρκετό για να το αγοράσω και ας μου βγει "πατάτα". Πλαστικό να μην είναι και ας είναι και ...Apple. :lol:

 

Άλλο βέβαια οι φωτογραφίες και άλλο το ζωντανό πράγμα, οπότε κρατούμε μικρό καλάθι καλώς ή κακώς. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου ειχε μια δυσαρεστη καταληξη στην προσπαθεια του να κανει το ipod touch του jb....του χαλασε το wifi

 

Μήπως χρησιμοποίησε κάποια λάθος έκδοση; Πάντως εγώ ποτέ δεν είχα θέμα. Πάντως με ένα restore θα μπορούσε να το πάει για αντικατάσταση...

Edited by neo_com_3

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

ενας φιλος μου ειχε μια δυσαρεστη καταληξη στην προσπαθεια του να κανει το ipod touch του jb....του χαλασε το wifi

 

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να είχε τέτοια βλάβη σε hardware από το λειτουργικό. Το πιο πιθανόν είναι να έκανε κάποιο λάθος κατά το jb και για αυτό να μην λειτουργεί και μπορεί να διορθωθεί με ένα απλό restore. Ή αν όντως χάλασε το wifi και δεν είναι λόγω λάθους λειτουργικού τότε μάλλον ήταν η ώρα του :p

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον crash tests,

"There were two total tests complete.

 

First round broke on the 3rd drop, on concrete, flat. As stated.

 

Second test, as requested by readers, was another test to see if it would break on different surfaces(carpet/concrete) if it hit the corner, fumbled, etc. It broke on the 7th, hitting the top left corner, on concrete.

 

For the second test…The glass survived all drops onto carpet, and survived six angled drops onto concrete, but when dropped flat down the glass shattered. The seventh angled drop onto concrete broke the glass as well, but your local retired NFL lineman can tell you all about cumulative damage."

 

Μόλις παραλάβουν νέα parts,θα διεξάγουν κι αλλα tets και θα ανεβάσουν σχετικά βιντεο.

 

και

 

Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ...

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

@ el3ctronick,sakis009:Οι υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί στις δημοσιεύσεις σας,αφαιρέθηκαν.

Ας προσπαθήσουμε όλοι να μη χαλάμε το κλίμα εδω μέσα :)

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα !!!

οχι ρε φιλε και απολυτη εφαρμογη , εχω παρει 10 depon απο την εναρξη του mundial !!!!:lol::lol::cry::cry::cry:

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

 

προσφατα εκανα και γω το μεγαλο βημα και απεκτησα το 3gs.

χρονια με τα wm, κουραστηκα να τα σκαλιζω, να ψαχνω, να διαβαζω, να περιμενω για κατι καινουριο που θα με βολεψει καλυτερα.

 

το iphone δεν ηθελα να το δω μπροστα μου, αφου να φανταστειτε δεν το ειχα πιασει στα χερια μου.

ως που μια μερα πηρα στα χερια μου ενος φιλου για 5 λεπτα. ηταν υπερ αρκετα για να παθω πλακα. :hypno:

 

μη σας κουραζω γιατι εχω πολλα να γραψω για το κεραυνοβολο ερωτα.

 

μια ερωτηση θελω να κανω.

εχω την 3.1.3, να κανω jb ή να περιμενω οταν βγει για την 4 που αναμενετε σε λιγες μερες?

αν ναι τι πρεπει να προσεξω για τη μελοντικη μεταβαση στη 4?

Edited by djivo
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

γμωμη μου καντο , ειναι πανευκολο και οταν με το καλο βγει η 4 την κανεις και αυτη

come on rock your iphone !!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

γμωμη μου καντο , ειναι πανευκολο και οταν με το καλο βγει η 4 την κανεις και αυτη

come on rock your iphone !!!!

 

καπου διαβαζα για να κρατησω backup καποια αρχεια για μελλοντικη επαναφορα στην 3.1.3 που εχω τωρα, να το κανω ή δεν υπαρχει λογος?

να το κανω πριν το jb ή γίνετε και μετα?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

 

Άσε Οδυσσέα να λείπει. Ήδη που έχει σπάσει τα νεύρα σε απίστευτο βαθμό το μονότονο βούισμα από τις βουβουζέλες στο Mudial. Ειλικρινά δεν έχω πια διάθεση να βλέπω τους αγώνες τουλάχιστον με ανοιχτή τη φωνή. Είπαμε βρε παιδί μου να γίνεται τζερτζελές αλλά αυτοί το παράχ*σαν, δεν σταματούν δευτερόλεπτο. :lol:

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά....

Θάνο υπομονή. Η FIFA λένε ότι θα αποφασίσει την απαγόρευση του συγκεκριμένου κωλοοργάνου με την αιτιολογία ότι δεν ακούνε οι ποδοσφαιριστές τι λένε μεταξύ τους....

Άντε να δούμε γιατί σπάει αρ@@@α αυτός ο ήχος!!!!!!

Κάτι άλλο τώρα, πότε αναμένεται να μας δοθεί η νέα οs???

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...