Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κώστα με ο iFile όλα γινονται λογικά. Όταν πάω σπίτι θα σου πω ακριβώς.

 

Το μόνο θέμα πάντως για τα μη jb ipads είναι ότι το Pages δεν σύνεργαζεται με άλλες εφαρμογές από την πλευρά του ώστε να στείλει αυτό σε άλλες ενώ οι άλλες στέλνουν σε αυτό.

 

Αυτο λεω Νικολα. Προσωπικα θα ειμαι ευχαριστημενος αν το .iFile δουλευει οπως στο iphone.

Σπανια θα χρειασθει να κανω edit σε καποιο εγγραφο office.

Περισσοτερο μ ενδιαφερει η δυνατοτητα να κινηθω με ανεση μεσα στο αρχειο ωστε να παρω τις πληροφοριες που θελω.

Εχω αρχισει να πιστευω οτι θα μου φανει πιο χρησιμο το Office2HD παρα το iwork ετσι οπως λειτουργει τουλαχιστον τωρα.

Θα τα δουλεψω ολα δοκιμαατικα και μετα θα αποφασισω τι θα αγορασω.

Μεχρι στιγμης εχω αγορασει 2-3 σιγουρες εφαρμογες οπως το TODO της Appigo, το Good Rader.

Βεβαια εχω κατεβασει τα παντα θα τα δω στην πραξη και μετα βλεπουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Εγω παλι ειμαι πολυ καινουριος στο iphone.....

Μου εκανε φοβερη εντυπωση το touth του η οθονη του και γενικα η ποιοτητα και η ευχρηστια του σε σχεση με τα windows mobile.....

Δεν μου αρεσε ομως η αναμονη του(εν συγκριση παντα με αλλα τηλεφωνα) και γενικα η οποια ιδιορυθμια που εχει σε συνεργασια με PC,bluetouth κτλ....

Γιαυτο θα το αλλαξω μαλλον(οχι θα το αλλαζα)με καποιο Adroid και πιθανος γλυκοκοιταω το HTC DESIRE που το βλεπω σαν την πιο ολοκληρωμενη επιλογη για μενα...δεινω παντως ενα ακομα περιθωριο μηπως και συμβιβαστω μαζι του....ΙΔΩΜΕΝ

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
μια και εχω πουλησει εδω και 1 μηνα το hd2 μου και ειμαι με ενα νοκια 6700 λεω να αυτομολησω και ριχνω κλεφτες ματιες στο iphone,με θελετε στην παρεα σας;:cool:
Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ να πάρω ένα iphone γιατί μου άρεσαν πολλά κολπάκια που κάνει. Και φυσικά το appstore. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τον εκβιασμό της apple προς τους πελάτες τους με τα θέματα συμβατότητας. Απλές ερωτήσεις: Γιατί δεν παίζει το Bluetooth για μεταφορά δεδομένων; Γιατί πρέπει να περιορίζομαι από το itunes για την μεταφορά φωτογραφιών και μουσικής; Γιατί πρέπει να κουβαλάω αφτο το κρικάκι με την ακίδα για να αλλάξω την sim; Γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ΟΥΤΕ ΕΝΑ Bluetooth ακουστικό χωρίς κανένα πρόβλημα;

 

Αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Πιστεύω ότι θα σήμαινε πολλά περισσότερα λεφτά για την apple αν σταματούσε να παγιδεύει τους πελάτες της στα προϊόντα και το λογισμικό της.

Link to comment
Share on other sites

μια και εχω πουλησει εδω και 1 μηνα το hd2 μου και ειμαι με ενα νοκια 6700 λεω να αυτομολησω και ριχνω κλεφτες ματιες στο iphone,με θελετε στην παρεα σας;:cool:

 

Την πιο σωστή κίνηση θα κάνεις!:)

Ακόμα να έρθεις;

 

Κωστή, το Readdledocs στο iPad έχει παραπάνω λειτουργίες. Διάβασε αυτό που γράφω εγώ αλλά και ο Σπύρος ως εναλλακτική.

 

Να δώσω 4 ευρώ για το Readdle και 4 ευρώ για το Office, πάμε στα 8. Δεν εχει κατι στα οκτω που να κάνει και τα 2?

Και οταν λες οτι εχει browser και κατεβάζεις οτι θες, κατεβάζεις τα πάντα ή μόνο τα αρχεία που υποστηρίζει;

 

Νίκο ,αυτό που με χαλάει στο Readdledocs ειναι οτι είναι ξεχωριστή εφαρμογή για το iPhone και ξεχωριστή για το iPad!

Αποφεύγω να αγοράζω τέτοιες εφαρμογές , για οταν με το καλό αποκτήσω το iPad. (Απο την άλλη βεβαια ειναι αδιαννοητο με τετοια μπαταρία να μην εχεις jb το iPad)

 

Είμαι έτοιμος να το αγοράσω,αλλά ...

Edited by koukoulakis

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω Νικολα. Προσωπικα θα ειμαι ευχαριστημενος αν το .iFile δουλευει οπως στο iphone.

Σπανια θα χρειασθει να κανω edit σε καποιο εγγραφο office.

Περισσοτερο μ ενδιαφερει η δυνατοτητα να κινηθω με ανεση μεσα στο αρχειο ωστε να παρω τις πληροφοριες που θελω.

Εχω αρχισει να πιστευω οτι θα μου φανει πιο χρησιμο το Office2HD παρα το iwork ετσι οπως λειτουργει τουλαχιστον τωρα.

Θα τα δουλεψω ολα δοκιμαατικα και μετα θα αποφασισω τι θα αγορασω.

Μεχρι στιγμης εχω αγορασει 2-3 σιγουρες εφαρμογες οπως το TODO της Appigo, το Good Rader.

Βεβαια εχω κατεβασει τα παντα θα τα δω στην πραξη και μετα βλεπουμε.

 

Δεν το βρίσκω το καταραμένο το path.. πού θα μου πάει όμως...

 

μια και εχω πουλησει εδω και 1 μηνα το hd2 μου και ειμαι με ενα νοκια 6700 λεω να αυτομολησω και ριχνω κλεφτες ματιες στο iphone,με θελετε στην παρεα σας;:cool:

 

Περίμενε το 4 θα έλεγα.. Αν μπορείς δηλαδή να περιμένεις μέχρι τέλη Ιουλίου - Αύγουστο που θα έρθει Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ να πάρω ένα iphone γιατί μου άρεσαν πολλά κολπάκια που κάνει. Και φυσικά το appstore. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τον εκβιασμό της apple προς τους πελάτες τους με τα θέματα συμβατότητας. Απλές ερωτήσεις: Γιατί δεν παίζει το Bluetooth για μεταφορά δεδομένων; Γιατί πρέπει να περιορίζομαι από το itunes για την μεταφορά φωτογραφιών και μουσικής; Γιατί πρέπει να κουβαλάω αφτο το κρικάκι με την ακίδα για να αλλάξω την sim; Γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ΟΥΤΕ ΕΝΑ Bluetooth ακουστικό χωρίς κανένα πρόβλημα;

 

Αλήθεια δεν το καταλαβαίνω. Πιστεύω ότι θα σήμαινε πολλά περισσότερα λεφτά για την apple αν σταματούσε να παγιδεύει τους πελάτες της στα προϊόντα και το λογισμικό της.

 

Εντελώς αντικειμενικά, νομίζω πως υπερβάλλεις ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Την πιο σωστή κίνηση θα κάνεις!:)

Ακόμα να έρθεις;

ετοιμος ειμαι λεμε!!!!να δουμε αν θα μπορεσω βεβαια να βγαλω ακρη μετα απο 5 χρονια με wm γιατι εχω και μια ηλικια και τα παιρνω δυσκολα πια:D

 

Δεν το βρίσκω το καταραμένο το path.. πού θα μου πάει όμως...

 

 

 

Περίμενε το 4 θα έλεγα.. Αν μπορείς δηλαδή να περιμένεις μέχρι τέλη Ιουλίου - Αύγουστο που θα έρθει Ελλάδα.

το θεμα ειναι οτι μπορω να περιμενω νικο αλλα μου αρεσει απο εμφανιση το 3gs πιο πολυ,συν οτι θα πεσει και η τιμη του νομιζω με την ανακοινωση του νεου
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι μπορω να περιμενω νικο αλλα μου αρεσει απο εμφανιση το 3gs πιο πολυ,συν οτι θα πεσει και η τιμη του νομιζω με την ανακοινωση του νεου

 

Στην Αμερική ήδη εχει ελείψεις και πολλά τα πουλάνε μισοτιμής τα μαγαζιά για να ξεφορτωθούν το στοκ!

Δε πιστέυω βεβαια οτι στην Ελλαδίτσα μας θα έχουμε τέτοιο πρόβλημα!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Στην Αμερική ήδη εχει ελείψεις και πολλά τα πουλάνε μισοτιμής τα μαγαζιά για να ξεφορτωθούν το στοκ!

Δε πιστέυω βεβαια οτι στην Ελλαδίτσα μας θα έχουμε τέτοιο πρόβλημα!

βασικα θελω να το παρω καινουργιο,ισως μεσα στον ιουνιο-ιουλιο το δωσουν σε καλυτερη τιμη για να ξεστοκαρουν,το χειροτερο ειναι να το παρω πχ αυριο και σε μια βδομαδα να το εχουν ριξει 100-120 ευρω πραγμα που δεν το θεωρω και απιθανο:)
Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω να το παρω καινουργιο,ισως μεσα στον ιουνιο-ιουλιο το δωσουν σε καλυτερη τιμη για να ξεστοκαρουν,το χειροτερο ειναι να το παρω πχ αυριο και σε μια βδομαδα να το εχουν ριξει 100-120 ευρω πραγμα που δεν το θεωρω και απιθανο:)

 

Εαν εχεις την υπομονή κράτα λίγο ακόμα!

Σε καλο θα σου βγεί σίγουρα!

 

 

Και για όσους δε βρίσκουν διαθέσιμο το iPad υπάρχει λύση:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wqfZa2-sxTE]iPed[/ame]

 

Το "iPed" κοστολογείται στα ¥ 9,600 (105 $), αντίθετε με το iPad, που κοστίζει ¥ 48,800 (536 $)

 

Αν και είναι λίγο βαρύτερο από το iPad, η συσκευή τροφοδοτείται από ένα τσιπ της Intel και τρέχει σε ένα ανοικτό κώδικα της Google με λειτουργικό σύστημα Android. Όμως, όπως και το iPad, είναι μια συσκευή πολυμέσων.

Edited by koukoulakis

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

μια και εχω πουλησει εδω και 1 μηνα το hd2 μου και ειμαι με ενα νοκια 6700 λεω να αυτομολησω και ριχνω κλεφτες ματιες στο iphone,με θελετε στην παρεα σας;:cool:

 

Εσενα φυσικα και σε θελουμε :lol:

Αν παρεις και ενα Mac τοτε θα σε ανακηρυξουμε και "επιτιμο" μελος :p

Στα ελεγα εγω στο insomnia.gr, ελα στον κοσμο της Apple, τιποτα εσυ :rolleyes:

Να τωρα που ερχεσαι μονος σου :D

Καλως ηλθες λοιπον ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Εσενα φυσικα και σε θελουμε :lol:

Αν παρεις και ενα Mac τοτε θα σε ανακηρυξουμε και "επιτιμο" μελος :p

Στα ελεγα εγω στο insomnia.gr, ελα στον κοσμο της Apple, τιποτα εσυ :rolleyes:

Να τωρα που ερχεσαι μονος σου :D

Καλως ηλθες λοιπον ;)

πτεραρχε μου ερχομαι αλλα σιγα σιγα,για αρχη καλα ειναι ενα iphone αλλα για pc ας μεινω ακομα στα 7αρια μου,μην μου πεσουν ολα μαζι και χασω εντελως την μπαλα:D
Link to comment
Share on other sites

πτεραρχε μου ερχομαι αλλα σιγα σιγα,για αρχη καλα ειναι ενα iphone αλλα για pc ας μεινω ακομα στα 7αρια μου,μην μου πεσουν ολα μαζι και χασω εντελως την μπαλα:D

 

Ε ναι Γιαννη, ειναι και η ηλικια, αυτο που το βαζεις :lol:

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ :!:

Βαλε και το ονομα σου στην υπογραφη σου για να σε θυμμηθουν οι παλιοτεροι και να σε μαθουν οι νεοι ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Ε ναι Γιαννη, ειναι και η ηλικια, αυτο που το βαζεις :lol:

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ :!:

Βαλε και το ονομα σου στην υπογραφη σου για να σε θυμμηθουν οι παλιοτεροι και να σε μαθουν οι νεοι ;)

βεβαιως!!!αστα κωστα,τωρα στα γεραματα να αρχιζω να μαθαινω τα νεα οπλα..:D θα τα φτιαξω ολα σιγα σιγα...αβαταρ υπογραφες...τα παντα:)
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως!!!αστα κωστα,τωρα στα γεραματα να αρχιζω να μαθαινω τα νεα οπλα..:D θα τα φτιαξω ολα σιγα σιγα...αβαταρ υπογραφες...τα παντα:)

 

Δεν πειραζει, οτι μαθαινει κανεις, οποτε και αν το μαθαινει, καλο ειναι :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Δεν πειραζει, οτι μαθαινει κανεις, οποτε και αν το μαθαινει, καλο ειναι :rolleyes:
σωστο...διαβαζω τωρα το φορουμ και φυσικα ολα τα βλεπω βουνο..βεβαια αλλιως ειναι να εχεις την συσκευη στα χερια σου και να τα βλεπεις live και αλλιως να διαβαζεις στα ξεκουδουνα..θα δουμε,να το παρω πρωτα με το καλο και τα λεμε:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπερβάλλω και να σου πω γιατί. Πόσο κόσμο ξέρεις που χρησιμοποιεί κινητά και θεωρεί δεδομένο ότι μπορείς να στείλεις μία φωτογραφία ή ένα τραγούδι μέσω bluetooth και αυτό το ξεχνάει με το iphone. Πήγα να αγοράσω στο πλαίσιο το μοναδικό bluetooth ακουστικό και μου είπαν ότι το μοναδικό bluetooth ακουστικό δεν βγαίνει πιά και μου προτείνανε κάποια άλλα με το σκεπτικό ότι παρουσιάζουν τα λιγότερα προβλήματα.

 

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που πιστεύουν ότι είναι το καλύτερο κινητό που υπάρχει αυτή την στιγμή (για να μην φανώ ότι έχω διάθεση να δισφημίσω την apple) αλλά όταν δίνεις τόσα λεφτά (όσο ένα φτηνό laptop) περιμένεις ότι θα ήθελε η apple να ικανοποιήσει μερικές βασικές ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω το καταραμένο το path.. πού θα μου πάει όμως...

 

 

Τι ψάχνεις???

 

Sent from my iPad using Tapatalk

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

...nokia BH210, itech ME304 και clip D radio, samsung HM1500...ολα αυτα τα bluetooth τα εχω δουλεψει με το iphone για μηνες χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Και αν σε χαλαει (οπως και εμενα) το οτι δεν μπορεις να στειλεις αρχεια μεσω bluetooth υπαρχει η αρκετα καλη λυση του iBlueNova;)
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

σωστο...διαβαζω τωρα το φορουμ και φυσικα ολα τα βλεπω βουνο..βεβαια αλλιως ειναι να εχεις την συσκευη στα χερια σου και να τα βλεπεις live και αλλιως να διαβαζεις στα ξεκουδουνα..θα δουμε,να το παρω πρωτα με το καλο και τα λεμε:rolleyes:

 

καλώς ήρθες mr John :) λοιπόν στην παρέα του "περί ανέμων" κι απο μένα, γιατί στο φορουμ γενικότερα, μας «νικας» όλους ή τέλος πάντων τους περισοτερους, συμπεριλαμβανομένου και εμου :) ;)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάχνεις???

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

To path στο filesystem του iPad που αποθηκεύονται τα documents του Pages.

Link to comment
Share on other sites

To path στο filesystem του iPad που αποθηκεύονται τα documents του Pages.

 

Το βρήκα!! ;)

 

Applications ψάξε ένα ένα.. Applications support/documents.

 

Και πρέπει κάποιος να θυμηθεί πως λεγόταν η εφαρμογή από cydia που ονομάτίζει τα folder των εφαρμογών.... Pls...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

To path στο filesystem του iPad που αποθηκεύονται τα documents του Pages.

Πουσαι αμα το βρεις καπου εκει διπλα θα γυρναει και του numbers:) δωστο μας κι αυτο να ησυχάσουμε.:D

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα!! ;)

 

Applications ψάξε ένα ένα.. Applications support/documents.

 

Και πρέπει κάποιος να θυμηθεί πως λεγόταν η εφαρμογή από cydia που ονομάτίζει τα folder των εφαρμογών.... Pls...

 

Nope.. εμένα αυτός ο φάκελος είναι άδειος, ενώ η εφαρμογή έχει μέσα documents.

 

Edit...

 

Το βρήκα.

 

/var/mobile/Applications/Pages/Documents

 

Απλά αν το αρχείο είναι ήδη μέσα στο Pages πρέπει να πατηθεί το Export να επιλεγεί το filetype και μετά εμφανίζεται εκεί.

 

Δοκιμάζω να προσθέσω δικό μου αρχείο εκεί να δω αν θα το δω στην εφαρμογή.

 

Edit 2. Όχι δε δουλεύει. Αν πας να βάλεις δικό σου doc εκεί δεν το διαβάζει η εφαρμογή.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...