Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κώστα υποστηρίζει adode flash player και έχει 3d επεξεργαστή γραφικών; angry birds μπορεί να το παίξει κανονικά,χωρίς να σέρνεται η σφεντόνα μετά από μερικές πίστες; για 149€ ειδικά είναι πολύ καλό και επώνυμο αλλά είναι καλύτερο και γρηγορότερο από το blade;

 

Για flash δεν το έχω τσεκάρει γιατί δεν το χρησιμοποιω ούτε στο Nexus. Στο angry birds δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μην ξεχνάς ότι έχουμε 512ΜΒ ram χωρίς πειράγματα.

 

Δεν έχω δουλέψει το Blade οπότε δεν μπορω να έχω άποψη.

 

Υ.Γ. Για να μην λέω ανακρίβειες τελείωσα όλες τις πίστες του πρώτου level. Δεν Παρατήρησα καθυστέρηση στην σφεντονα. Φυσικά το παιχνίδι δεν τρέχει το ίδιο γρήγορα όπως στο iphone4 και καθυστερεί κλασματα του δευτερολέπτου στη αρχη κάθε πίστας. Ασήμαντο θα έλεγα.

Δεν ζεσταθηκε καθόλου και η μνήμη παρέμεινε στα ίδια επίπεδα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα χρήματα νομίζω ότι απαιτήσεις μας είναι συγκεκριμένες. Την θεωρω πολυ τίμια συσκευη. Που μπορει να κάνει τα πάντα αλλα σε απαιτητικές λειτουργίες πρέπει να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς.

Εδω έχουμε συσκευές των 500€ που lagαρουν στις βασικές λειτουργίες.

 

Να μην παράλειψω να πω για την πολυ καλη αυτονομία του. Απο τις 3 τα ξημερώματα και είναι στο 68%. Με ομιλία σε skype, λίγα τηλέφωνα, πολυ σκαλισμα και δοκιμές και φυσικά όλες τις πίστες του πρώτου level στο angry birds.

Τι παραπάνω θέλει κάποιος απο ένα τηλέφωνο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είμαι ο μόνος στον κόσμο που δε βρίσκει διασκεδαστικό να πετάς αγριεμενα πουλιά σε μισογκρεμισμενα κτίρια :ninja:

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πρέπει να είμαι ο μόνος στον κόσμο που δε βρίσκει διασκεδαστικό να πετάς αγριεμενα πουλιά σε μισογκρεμισμενα κτίρια :ninja:

 

δεν εισαι μονος σου μην ανυσηχεις ;)

 

δεν εχω ποτε καν εγκαταστησει αυτο το τρελο κολημα-εφαρμογη-παιχνιδι στο μηλο μου!!:happy:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι μονος σου μην ανυσηχεις ;)

 

δεν εχω ποτε καν εγκαταστησει αυτο το τρελο κολημα-εφαρμογη-παιχνιδι στο μηλο μου!!:happy:

 

Ούτε εγω το έχω περάσει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το πέρασα και το περνάω σε κάθε συσκευή android που περνάει από τα χέρια μου.Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να τερματίσω κάποια έκδοση,γιατί κάποια στιγμή όταν δυσκολεύουν τα level και δε βγαίνουν μετά από 5-6 προσπάθειες,βαριέμαι και το παρατάω.Εκτός του αν είναι διασκεδαστικό σαν παιχνίδι κάτι που είναι υποκειμενικό είναι και ένας καλός τρόπος για benchmark της συσκευής.Γιατί σήμερα μια συσκευή που δε παίζει σωστά το angry birds,αύριο μπορεί να αδυνατεί να παίξει κάποια σοβαρή εφαρμογή π.χ. πλοήγησης ή να κάνει σωστό internet browsing.Και επειδή το android δεν είναι iphone (που "ανάγκασε" όλους να ασχοληθούν μαζί του) αν μια συσκευή android δεν υποστηρίζει flash είναι για μένα λίγη,ανεξαρτήτως τιμής.π.χ. εγώ παρακολουθώ αρκετά συχνά justin.tv και αν η android συσκευή μου,δεν υποστήριζε flash δε θα μπορούσα να το δω.Αντίθετα για το iphone παρόλο που δεν υποστηρίζει adobe flash player,έβγαλαν ειδική εφαρμογή για να βλέπεις τα κανάλια.Ενώ στο android με την εφαρμογή που έβγαλαν,μπορείς απλά να μεταδίδεις βίντεο.Αν κάποιος γνωρίζει ειδική εφαρμογή για το justin.tv για android αλλά για παρακολούθηση ας το αναφέρει. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας που προσχωρησε στο δογμα των "μηλων" οριστικα και μετα, πλεον, και την αποκτηση ενος macbook pro. Πουλησα και το βασικο μου υπολογιστη και τωρα το μοναδικο μου συστημα ειναι το νεο μου macbook pro (13.3), συνδεδεμενο σε dell ips external monitor. Η μονη βλακεια, που ανακαλυψα μετα την αγορα, ειναι πως πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα για να μπορει να περασει full hd εικονα στο εξωτερικο μονιτορ (κι εδω θελω μια συμβουλη. Θα χρησιμοποιειται το 90% του χρονου σαν σταθερος, ενα full charge cycle καθε 15 ημερες, θα ειναι αρκετο για τη σωστη διαχειριση της μπαταριας)?

Κατα τα αλλα το snow leopard και το μηχανημα απλα εξαιρετικα.

Μαζι με το 4αρι μου και το ipad 1 που εχω ειναι μακραν ο καλυτερος και πιο ευχαριστος συνδυασμος gadgets που ειχα ποτε...

Καλη Ανασταση!

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας που προσχωρησε στο δογμα των "μηλων" οριστικα και μετα, πλεον, και την αποκτηση ενος macbook pro. Πουλησα και το βασικο μου υπολογιστη και τωρα το μοναδικο μου συστημα ειναι το νεο μου macbook pro (13.3), συνδεδεμενο σε dell ips external monitor. Η μονη βλακεια, που ανακαλυψα μετα την αγορα, ειναι πως πρεπει να ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα για να μπορει να περασει full hd εικονα στο εξωτερικο μονιτορ (κι εδω θελω μια συμβουλη. Θα χρησιμοποιειται το 90% του χρονου σαν σταθερος, ενα full charge cycle καθε 15 ημερες, θα ειναι αρκετο για τη σωστη διαχειριση της μπαταριας)?

Κατα τα αλλα το snow leopard και το μηχανημα απλα εξαιρετικα.

Μαζι με το 4αρι μου και το ipad 1 που εχω ειναι μακραν ο καλυτερος και πιο ευχαριστος συνδυασμος gadgets που ειχα ποτε...

Καλη Ανασταση!

Τώρα είμαστε μια απο τα ίδια.

Έχω ακριβώς τα ίδια μηχανήματα απλα το MacBook μου είναι η προηγούμενη έκδοση.

Μια φορα τον μήνα να κανεις πλήρη φόρτιση είναι οκ.

Εγω τον δουλεύω έτσι ενάμισυ χρόνο και το battery health είναι στο 100%

Σπάνια τον κλεινω, μένει για μέρες ανοικτός. Το μόνο που θέλει είναι να του περάσεις όσο μεγαλύτερη ram δέχεται. Ειδικά αν σκοπευεις να τρεχεις windows με parallels.

Έχω μια βάση αλουμινένια με δυο ανεμιστηρακια που τον κρατούν δροσερό το καλοκαίρι. Για να μην δημιουργείται πρόβλημα στην USB τα ανεμιστηρακια παίρνουν ρεύμα απο ένα παλιό φορτιστη για iPhone ;)

 

Ελπίζω να είναι το τελευταίο iphone4 που αγοράζεις. Αν θες παιχνίδια αγόραζε που και που κανά android χωρίς να πουλάς το iPhone. Θα δίνεις το android και θα παίρνεις αλλο:p:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαστε μια απο τα ίδια.

Έχω ακριβώς τα ίδια μηχανήματα απλα το MacBook μου είναι η προηγούμενη έκδοση.

Μια φορα τον μήνα να κανεις πλήρη φόρτιση είναι οκ.

Εγω τον δουλεύω έτσι ενάμισυ χρόνο και το battery health είναι στο 100%

Σπάνια τον κλεινω, μένει για μέρες ανοικτός. Το μόνο που θέλει είναι να του περάσεις όσο μεγαλύτερη ram δέχεται. Ειδικά αν σκοπευεις να τρεχεις windows με parallels.

Έχω μια βάση αλουμινένια με δυο ανεμιστηρακια που τον κρατούν δροσερό το καλοκαίρι. Για να μην δημιουργείται πρόβλημα στην USB τα ανεμιστηρακια παίρνουν ρεύμα απο ένα παλιό φορτιστη για iPhone ;)

 

Ελπίζω να είναι το τελευταίο iphone4 που αγοράζεις. Αν θες παιχνίδια αγόραζε που και που κανά android χωρίς να πουλάς το iPhone. Θα δίνεις το android και θα παίρνεις αλλο:p:lol:

 

Χαχα, ναι, το iphone 4 ειναι το... πεμπτο που περνα απο τα χερια μου και θελω να ελπιζω το μακροβιοτερο.

Για παραπανω μνημη θα το εξετασω μολις νιωσω πιο ανετα με το μηχανημα, γιατι ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι σοβαρα με το λειτουργικο - το οποιο σκοπευω να χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση (και με windows για καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι). Bootcamp η parallels λες καλυτερα? Κι αν η απαντηση ειναι το δευτερο, με 4 GB RAM λες να γονατισει?

Οσο για τη μπαταρια μετα απο 3 πληρεις κυκλους φορτισης - εκφορτισης σκοπευω να της "φερθω" οπως λες. Με προβληματιζει που το istats δειχνει το battery health μου στο 94% (ειναι ολοκαινουρια), αλλα αυτο διαβασα σε φορα οτι ειναι φυσιολογικο...

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, ναι, το iphone 4 ειναι το... πεμπτο που περνα απο τα χερια μου και θελω να ελπιζω το μακροβιοτερο.

Για παραπανω μνημη θα το εξετασω μολις νιωσω πιο ανετα με το μηχανημα, γιατι ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι σοβαρα με το λειτουργικο - το οποιο σκοπευω να χρησιμοποιω σε καθημερινη βαση (και με windows για καποιες εφαρμογες που χρειαζομαι). Bootcamp η parallels λες καλυτερα? Κι αν η απαντηση ειναι το δευτερο, με 4 GB RAM λες να γονατισει?

Οσο για τη μπαταρια μετα απο 3 πληρεις κυκλους φορτισης - εκφορτισης σκοπευω να της "φερθω" οπως λες. Με προβληματιζει που το istats δειχνει το battery health μου στο 94% (ειναι ολοκαινουρια), αλλα αυτο διαβασα σε φορα οτι ειναι φυσιολογικο...

Θα στρώσει η μπαταρία.

Σε φτάνει η 4 άρα αλλα εγω είμαι υπέρ της άποψης όσο πιο πολυ τόσο πιο καλα. Ειδικά αν δεν το κλεινεις όπως εγω.

Το parallels είναι πολυ καλο.

Κάνω τα πάντα και βλέπει ότι συνδεεις κανονικά. Μπορείς να κανεις τα πάντα με adb σε android συσκευές .

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Αν θέλεις στείλε μου ένα pm με τα καλύτερα (ελληνικά και ξένα) forums για Mac os.

 

Στο maclife.gr θα βρεις ότι χρειάζεσαι στα θέματα για νέους χρήστες. Υπάρχουν οι καλύτεροι οδηγοί στα ελληνικά και πολλα χρήσιμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στο maclife.gr θα βρεις ότι χρειάζεσαι στα θέματα για νέους χρήστες. Υπάρχουν οι καλύτεροι οδηγοί στα ελληνικά και πολλα χρήσιμα.

 

Κώστα σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε μιλαμε για ποιοτικες συσκευες...

και ο ανιψιος σου ποιοτητα πηρε...

με λιγη κιτρινιλα...

 

να λεμε με το ονομα τους τα πραγματα.....

:lol:

 

 

του ανιψιου σου ειναι πιο ρεαλιστικο παντως, ειναι μαλλον ρυθμισμενο κοντα στα 6400Κ, ενω το ψυχρο, το δικο σου ειναι πανω απο 7000Κ που μπορει να σου φαινεται πιο διασκεδαστικο στα μενου, αλλα στις φωτογραφιες ειναι λιγοτερο ρεαλιστικο και δινει ενα over saturated τονο. Επισης του ανιψιου σου παιζει καλυτερα το ασπρο που ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα σημεια καλιμπραρισμπατος Panel.

 

Τωρα ομως μιλαμε με πολυ αυστηρα κριτηρια, ανυπαρκτα για το 99,5% του κοσμου.

 

Kαι τα 2 αν τα βαλεις διπλα σε ενα Samsung Galaxy S με την ιδια φωτογραφια θα παρατηρησεις οτι

τα χρωματα του iPhone 4 ειναι μακραν πιο ρεαλιστικα ουδετερα απο το GS

που ειναι τοσο κορεσμενο που δεν μπορει να αποδωσει σωστα τις κοντινες διακυμανσεις χρωματος.

Και να φανταστεις οτι οι περισσοτεροι βρισκουν τα περισσοτερα "WOW" χρωματα του GS πιο ευχαριστα....

μονο αν τα βαλουν διπλα στο iphone θα καταλαβουν οτι ειναι περισσοτερο λαθος.

Edited by Demoneoire
Link to comment
Share on other sites

του ανιψιου σου ειναι πιο ρεαλιστικο παντως, ειναι μαλλον ρυθμισμενο κοντα στα 6400Κ, ενω το ψυχρο, το δικο σου ειναι πανω απο 7000Κ που μπορει να σου φαινεται πιο διασκεδαστικο στα μενου, αλλα στις φωτογραφιες ειναι λιγοτερο ρεαλιστικο και δινει ενα over saturated τονο. Επισης του ανιψιου σου παιζει καλυτερα το ασπρο που ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα σημεια καλιμπραρισμπατος Panel.

 

Τωρα ομως μιλαμε με πολυ αυστηρα κριτηρια, ανυπαρκτα για το 99,5% του κοσμου.

 

Kαι τα 2 αν τα βαλεις διπλα σε ενα Samsung Galaxy S με την ιδια φωτογραφια θα παρατηρησεις οτι

τα χρωματα του iPhone 4 ειναι μακραν πιο ρεαλιστικα ουδετερα απο το GS

που ειναι τοσο κορεσμενο που δεν μπορει να αποδωσει σωστα τις κοντινες διακυμανσεις χρωματος.

Και να φανταστεις οτι οι περισσοτεροι βρισκουν τα περισσοτερα "WOW" χρωματα του GS πιο ευχαριστα....

μονο αν τα βαλουν διπλα στο iphone θα καταλαβουν οτι ειναι περισσοτερο λαθος.

 

Ετσι, οπως τα λες, ειναι, την ιδια αποψη στηριζω και σε αλλα νηματα του φορουμ. Αλλωστε αν παρεις ενα σωστα στημενο IPS panel, θα δεις οτι εκει δεν υπαρχουν υπερκορεσμενα χρωματα, ουτε παραλογες θερμοκρασιες.

Αλλα σε ενα κινητο ειναι και λιγο "ψυχολογικα" τα κριτηρια και θεμα γουστου, κι εγω προτιμω ψυχρα χρωματα, αλλα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Αυτο, στο οποιο ειναι foul η apple, ειναι το γεγονος οτι καθε 4αρι που αγοραζεις ειναι διαφορετικα σεταρισμενο (ακριβως λογω της υπαρξης πολλων διαφορετικων προμηθευτων).

Επρεπε να υπαρχει ρυθμιστικο - αλλωστε το υψηλο κοστος του προϊοντος το δικαιολογει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με κανενα αλλο.ειναι απλο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
με το desire hd αυτήν την στιγμή και γενικότερα με android και τέλος στο ios και την χούντα του

θα ηθελα να σε δω παλι μετα απο λιγο καιρο,χωρις το μηλο σου και με μια συσκευη android ;)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

με το desire hd αυτήν την στιγμή και γενικότερα με android και τέλος στο ios και την χούντα του

 

Αλλαξε σε desire αλλα πες μας τη γνώμη σου 5μηνες μετα την αλλαγή... Δεν μπορω να φανταστώ να με καλύπτει το οποιοδήποτε Android.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με το desire hd αυτήν την στιγμή και γενικότερα με android και τέλος στο ios και την χούντα του

 

Για να μάθουμε όλοι εδώ μέσα, να συμμετέχουμε σωστά: το thread έχει θέμα το με ποια συσκευή θα αλλάζατε το 4άρι και ΓΙΑΤΙ, αιτιολογημένα. Οι επόμενοι λοιπόν, αν απαντήσουν, ας αιτιολογήσουν τα λεγόμενά τους, για να γίνεται γόνιμος διάλογος.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνεις jb iphone είναι μια πέτρα που τηλεφωνεί και δεν έχει αναφορά στα μηνύματα

 

Και το trolling δεν επιτρέπεται... γιαυτό γίνε πιο περιεκτικός και ορθολογικός στις απαντήσεις σου σε παρακαλώ.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...