Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας... Έχω δύο μέρες και 3 ωρες που το εχω κόψει..το ζητάω συνέχεια.. Θέλω σαν τρελός να καπνίσω ένα τσιγάρο
Φίλε υπομονή οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες,13 χρόνια καπνιστής το έκοψα στα 29 μου μαχαίρι και δεν το ξαναεβαλα στο στόμα μου,36 τώρα,να σου απαριθμήσω τις αλλαγές που είδα στον εαυτό μου;Στην όψη μου;Στα δόντια μου;Στο σεξ;Τα προτερήματα είναι τόσα πολλά που θέλουμε μέρες..Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση τις πρώτες μέρες ήταν η γεύση της μπίρας, πόσο πλούσια ήταν και με το τσιγάρο δεν καταλάβαινα τίποτα, είχαν όλα την ίδια γεύση..

Απλά πιστεύω είναι πιο δύσκολο να το κόψεις όταν έχεις μάθει να καπνίζεις παντού και έχεις συνδυάσει το τσιγάρο με τα πάντα..Εγώ τουλάχιστον μέσα στο σπίτι μου δεν καπνιζα το είχα κρατήσει αυτό, μόνο μπαλκόνι.Ξέρω άτομα που καπνίζουν και όταν πάνε τουαλέτα για χέσιμο...

Ελπίζω να μην κούρασα :)

 

Στάλθηκε από το RVL-AL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα 20 με 25 τσιγάρα την ημέρα στριφτά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέφτομαι να κάνω μια τζουρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπνιζα 20 με 25 τσιγάρα την ημέρα στριφτά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σκέφτομαι να κάνω μια τζουρα

Και εγώ ένα στριφτά έκανα γύρω στα 15 την μέρα, γνώμη μου είναι πως αν κάνεις τζούρα χάνεται το παιχνίδι, είχα προσπαθήσει και πριν το κόψω μαχαίρι να το κόψω, αλλά μια τζούρα εδώ μια εκεί μετά από μερικές μέρες το είχα αρχίσει ξανά χωρίς να το καταλάβω.

 

Στάλθηκε από το RVL-AL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αλλα δεν βγαίνει από το μυαλό
Θα βγει. Κανε υπομονη. Κρατησου!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! από το 1997 έως το 2012 υπήρξα καπνιστής. περίπου 2 πακέτα 25άρια την μέρα και αργότερα ένα πακέτο καπνό ανά μιάμιση ημέρα. Ξεκίνησα ηλεκτρονικό τσιγάρο με φουλ νικοτίνη και ανα 2 μήνες έπεφτα βαθμό νικοτίνης.Ενδιάμεσα ούτε τσιγάρο, ούτε τζούρα, αλλά το ηλεκτρονικό πιπίλα. Στο 6μηνο το έκοψα τελείως. Τα 3 πρώτα βράδια πέρασα στερητικό (όχι κάτι τρομαχτικό, κοιμόμουν και τιναζόμουν). Την 4η ημέρα ξύπνησα και δεν ήθελα πλέον ούτε ηλεκτρονικό. Όμως μου έλλειπε από το χέρι (η δύναμη της συνήθειας).

Βρήκα τη λύση στα στίκ κανέλας! Είχα μόνιμα στο χέρι την κανέλα και μου έφτιαχνε τη γεύση στο στόμα.Πραγματικά μεγάλη βοήθεια (και οικονομική). Πήρα σε 2 μήνες 7 κιλά που τα έχασα πολύ γρήγορα με περπάτημα (σιγά σιγά η αντοχή μου αυξήθηκε). Έκτοτε δεν το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου , κοντεύω 7 χρόνια καθαρός! Καλή επιτυχία σε όλους!

ΔΕΝ είναι τόσο δύσκολο όσο νομίζετε! (το περπάτημα δεν το έχω σταματήσει από τότε) Για τα οφέλη δεν θα πω τίποτα, σας το αφήνω για (ευχάριστη) έκπληξη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι 30 και κάπνιζα από τα 19.Περίπου 20 τη μέρα. Ήμουν πολύ εξαρτημένη δεν μπορούσα να βγω έξω χωρίς καπνό και αν καταλάθος συνέβαινε αυτό πάθαινα πανικό. Κάπνιζα συνέχεια και το συνδύαζα με πολλές καταστάσεις. Εβλεπα την εξάρτηση μου. Ηθελα να αποδεσμευθώ. Είχα κάνει προσπάθεια με ηλεκτρονικό όμως δεν βοήθησε γιατί πάλι ήμουν εξαρτημένη απο την νικοτίνη.

Δεν μπορούσα ούτε να το ελαττώσω οπότε αποφάσισα να το κόψω- μαχαίρι.

 

Προετοίμασα τον εαυτό μου ξεκινώντας να ενημερώνομαι για τα οφέλη διακοπής.

την πρώτη μέρα διακοπής άρχισα να αλλάζω και τις διατροφικές μου συνήθειες ξεκινώντας από το πρωινό.

Προσπαθούσα να μην μένω καθόλου σπίτι , έκανα περιπάτους. Ενημέρωσα φίλους πως κάνω προσπάθεια διακοπής.

Τις 4 πρώτες μέρες το σκεφτόμουν ΣΥΝΕΧΕΊΑ.

Άρχισα να κάνω πολυ κακό ύπνο για 10 μέρες περίπου.

 

Από τις πρώτες μέρες διακοπής σταμάτησε ο βήχας που είχα.

Το δέρμα μου που ήταν πριν θαμπό -αφυδατωμένο άλλαξε τελείως όψη.

Άρχισα να εντυπωσιαζομαι με την γεύση των φαγητών και των ποτών!απέκτησα γεύση!!

Μετά το τέλος της πρώτης εβδομάδας το σκεφτόμουν όλο και λιγότερο..ενώ η επιθυμία για τσιγάρο κρατούσε δευτερόλεπτα.

Μετά από δυο μήνες άρχισα να νοιώθω τις ανάσες μου πιο γεμάτες!

 

Είμαι στον 4ο μηνα τωρα και συνεχίζω.

 

προσωπικά με βοήθησε και η φάση στην οποία βρισκόμουν. Δεν είχα εκείνη την περίοδο να αντιμετωπίσω κάποιο άλλο αγχος ή κατάσταση οπότε μπόρεσα να αφοσιωθώ σε αυτό.

Ευχομαι καλή τύχη σε όλους! Είστε πιο δυνατοί απότι νομιζετε οτι είστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 30 και κάπνιζα από τα 19.Περίπου 20 τη μέρα. Ήμουν πολύ εξαρτημένη δεν μπορούσα να βγω έξω χωρίς καπνό και αν καταλάθος συνέβαινε αυτό πάθαινα πανικό. Κάπνιζα συνέχεια και το συνδύαζα με πολλές καταστάσεις. Εβλεπα την εξάρτηση μου. Ηθελα να αποδεσμευθώ. Είχα κάνει προσπάθεια με ηλεκτρονικό όμως δεν βοήθησε γιατί πάλι ήμουν εξαρτημένη απο την νικοτίνη.

Δεν μπορούσα ούτε να το ελαττώσω οπότε αποφάσισα να το κόψω- μαχαίρι.

 

Προετοίμασα τον εαυτό μου ξεκινώντας να ενημερώνομαι για τα οφέλη διακοπής.

την πρώτη μέρα διακοπής άρχισα να αλλάζω και τις διατροφικές μου συνήθειες ξεκινώντας από το πρωινό.

Προσπαθούσα να μην μένω καθόλου σπίτι , έκανα περιπάτους. Ενημέρωσα φίλους πως κάνω προσπάθεια διακοπής.

Τις 4 πρώτες μέρες το σκεφτόμουν ΣΥΝΕΧΕΊΑ.

Άρχισα να κάνω πολυ κακό ύπνο για 10 μέρες περίπου.

 

Από τις πρώτες μέρες διακοπής σταμάτησε ο βήχας που είχα.

Το δέρμα μου που ήταν πριν θαμπό -αφυδατωμένο άλλαξε τελείως όψη.

Άρχισα να εντυπωσιαζομαι με την γεύση των φαγητών και των ποτών!απέκτησα γεύση!!

Μετά το τέλος της πρώτης εβδομάδας το σκεφτόμουν όλο και λιγότερο..ενώ η επιθυμία για τσιγάρο κρατούσε δευτερόλεπτα.

Μετά από δυο μήνες άρχισα να νοιώθω τις ανάσες μου πιο γεμάτες!

 

Είμαι στον 4ο μηνα τωρα και συνεχίζω.

 

προσωπικά με βοήθησε και η φάση στην οποία βρισκόμουν. Δεν είχα εκείνη την περίοδο να αντιμετωπίσω κάποιο άλλο αγχος ή κατάσταση οπότε μπόρεσα να αφοσιωθώ σε αυτό.

Ευχομαι καλή τύχη σε όλους! Είστε πιο δυνατοί απότι νομιζετε οτι είστε!!!

 

Συγχαρητηρια!! :)

Συνεχισε αλλα να θυμασαι οτι ολοι οσοι το εχουμε κοψει, ειμαστε καπνιστες σε αναστολη. Ειναι πολυ ευκολο να το αρχισουμε ξανα. Γι αυτο προσοχη. Ουτε τζουρα!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάπνιζα ποτέ και δεν πρόκειται να αρχίσω
Εδώ γράφει κόσμος που θέλει να σταματήσει το κάπνισμα η σταμάτησε και λει της εμπειες του
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάπνιζα ποτέ και δεν πρόκειται να αρχίσω

Στα 12 το ίδιο έλεγα

Ε, μετά από 2 3 χρόνια με φωνάζανε φουγάρο :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα 12 το ίδιο έλεγα

Ε, μετά από 2 3 χρόνια με φωνάζανε φουγάρο :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στα 17 το ιδιο ελεγα...στα 18 πλεον με λενε φουγαρο...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κακώς!! Δεν ξέρεις τι χάνεις

 

Χαχαχαχα

Χαχαχαχαχα!!!! Αληθεια ειναι. Το ωραιο ειναι να καπνισεις, να το ευχαριστηθεις και μετα να εχεις τα @@ να το κοψεις εγκαιρως και πριν οποιαδηποτε συνεπεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!!! Αληθεια ειναι. Το ωραιο ειναι να καπνισεις, να το ευχαριστηθεις και μετα να εχεις τα @@ να το κοψεις εγκαιρως και πριν οποιαδηποτε συνεπεια.

 

 

Δεν γίνονται αυτά που λες.. Μακάρι να γίνονταν.. Έτσι έλεγα και εγώ φοιτητής που το ξεκίνησα και 20 χρόνια μετά συνεχίζω ακάθεκτος. Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό η στο σώμα αλλά μάλλον δεν είμαι έτοιμος αρκετά, άσχετα αν θα ήθελα να το κόψω.. Δοκίμασα και ηλεκτρονικό αλλά τίποτα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνονται αυτά που λες.. Μακάρι να γίνονταν.. Έτσι έλεγα και εγώ φοιτητής που το ξεκίνησα και 20 χρόνια μετά συνεχίζω ακάθεκτος. Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό η στο σώμα αλλά μάλλον δεν είμαι έτοιμος αρκετά, άσχετα αν θα ήθελα να το κόψω.. Δοκίμασα και ηλεκτρονικό αλλά τίποτα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εντάξει, περισσότερο για πλάκα το είπα. Αν και εγώ πχ που το σταμάτησα στα 31 νομίζω ότι κινήθηκα εγκαίρως.

Το καλύτερο είναι κάποιος να μην το αγγίξει ποτέ, γιατί πραγματικά κάνει ΤΖΙΖΖΖΖ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το έκοψα με τον μοναδικό τρόπο που γίνεται, για μένα τουλάχιστον. Μαχαίρι. Μία μέρα, δεν ξανακάπνισα. Από τότε έχουν περάσει 6 χρόνια και - Το λέω σε όλους τους καπνιστές - πραγματικά δεν έχει φύγει ποτέ. Δεν μου λείπει, δεν το θέλω, αλλά κάποιες φορές, ειδικά στα δύσκολα, περνάει απο το μυαλό. Δυστυχώς, μια φορά καπνιστής, πάντα καπνιστής. Έστω και άκαπνος.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έκοψα με τον μοναδικό τρόπο που γίνεται, για μένα τουλάχιστον. Μαχαίρι. Μία μέρα, δεν ξανακάπνισα. Από τότε έχουν περάσει 6 χρόνια και - Το λέω σε όλους τους καπνιστές - πραγματικά δεν έχει φύγει ποτέ. Δεν μου λείπει, δεν το θέλω, αλλά κάποιες φορές, ειδικά στα δύσκολα, περνάει απο το μυαλό. Δυστυχώς, μια φορά καπνιστής, πάντα καπνιστής. Έστω και άκαπνος.

 

Θα σου περάσει πιστεύω. Μετά τα 6 -7 χρόνια δεν θα το σκέπτεσαι πλέον. Εμένα ήδη στα 9 χρόνια, δεν το σκέφτομαι καθόλου. Και μάλιστα με ενοχλεί αν καπνίζει κάποιος δίπλα μου. Νιώθω σαν να έχω καταπιεί τασάκι :lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 μήνες κλεινω και γω 6ετια.

Φυσικά δε με λείπει καθόλου. Και ενοχλεί πολύ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ το έχω ελαττώσει κατά πολύ με όλα αυτά που συμβαίνουν απόφαση είναι.Πλέον λίγο καπνό και λίγο ηλεκτρονικό μέχρι να κοπούν και αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Ψυχολογια ειναι,επεσα για υπνο Κυριακη βραδυ,ξυπνησα την επομενη το πρωι και δεν το ξαναεβαλα στο στομα μου.

Εκανα 2 πακετα την μερα.....

10 χρονια τωρα ατσιγαρος!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να το κόψω και κάθε φορά που ξεκινούσα δεν άντεχα μετά από τις 12 το μεσημέρι. Πάνω από 2 πακέτα την μέρα.

1992 δοκίμασα πίπες ventouri, 4 χρώματα 1 κάθε βδομάδα. Μόλις τελείωσα την τελευταία απλά δεν ξανακαπνισα.

Βλέποντας πόσο εύκολο είναι να το κόψω το ξανάρχισα μετά από 5 χρόνια για περίπου 7 χρόνια, έκτοτε ξαναπήρα τις πίπες και μέχρι σήμερα το έχω κομμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά το τσιγάρο είναι πολύ εύκολο να το κόψεις.. εγώ το έχω κόψει 7 φορές!!!! Μαχαίρι όμως και τις 7. Χωρίς χάπια, ουσίες, ηλεκτρονικά τσιγάρα, μείωση των τσιγάρων κλπ. Θεωρώ ότι όλα αυτά ειναι δικαιολογίες για κάποιον που δειλιάσει να κοιτάξει κατάματα το τσιγάρο και να το πετάξει!

 

Την πρώτη για 4 χρόνια, τη δεύτερη για 2 χρονια.. την τριτη για ένα χρόνο και κάτι ψιλά και τις υπόλοιπες φορές για κάτι μήνες.

Από τις πολλές φορές έχω να πω τα εξής.

Οταν μετά από διακοπή κάνεις έστω και ένα τσιγάρο.. κατα 99,99% θα το αρχίσεις πάλι... όσα χρόνια και να έχουν περάσει. Έτσι το άρχισα όλες τις φορές ξανά!

Το θέμα είναι να μην καπνίσεις για κανένα λόγο... το θα κάνω ένα τώρα και δε θα ξανακαπνίσω δεν παίζει!

Επίσης, Κάθε φορά είναι πιο δύσκολο να το κόψεις από την προηγούμενη και πιο εύκολο να το αρχίσεις!

Σίγουρα θα πάρεις κιλάκια.. την πρώτη φορά θυμάμαι είχα πάρει 10 κιλά σε ένα μήνα!

Τις υπόλοιπες πιο ελεγχόμενα.. βέβαια έχω 2 γκαρνταρόμπες.. μια του καπνίσματος και μια του μη καπνίσματος γιατι τα μεγέθη είναι διαφορετικά.

Με βοήθησε πολύ την πρώτη φορά να βάλω ένα στόχο.. πχ.. θα εξοικονομήσω τόσα και με αυτά θα κανω... κάτι.. που το θες πολύ!

Τέλος σε πολλά νοσοκομεία υπάρχουν και οι κλινικές διακοπής καπνίσματος.. μια επίσκεψη εκεί θα βοηθήσει αν δε μπορείτε να κάνετε μόνοι σας την κινηση.

Είμαι στον 10ο μήνα αυτή τη στιγμή. Θα προσπαθήσω να είναι η οριστική. Το μόνο λάθος που μπορώ να κάνω αλλα το έχω μάθει καλα και θα το αποφυγω όσο μπορώ είναι να αναψω ενα τσιγάρο.

Καλή δύναμη.. και η συμβουλή μου που θα την πω και πάλι.. κοιτάξτε το τσιγαρο face to face.. θυμώστε μαζί του... πιάστε το πακέτο και τσαλακώστε το με όσα τσιγάρα και να έχει μέσα.. κρυψτε τασακια.. να μη μεινει ουτε αποτσιγαρο πουθενα.. και καλη σας επιτυχία!!!!

Αφου μπορώ εγώ.. μπορείς κι εσύ.. νόμος!!!!

Ολη τη βδομάδα πήζω, στο weekend ελπίζω!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/51141c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...