Jump to content

Καταφέρατε να σταματήσετε το κάπνισμα; Πείτε μας πως;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 25 χρόνια εθισμού στον καπνό, πρίν 2,5 χρόνια περίπου άρχισα να διαβάζω διάφορα άρθρα σχετικά με το κόψιμο του τσιγάρου τα οποία με ταρακούνισαν όχι τόσο τονίζοντάς μου τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, όσο δίνοντάς μου να καταλάβω οτι είμαι κι εγώ εξαρτημένος και μάλιστα βαριά. Συνεχίζοντας το διάβασμα, είχαν αφαιρεθεί απ'το μυαλό μου όλα τα θετικά του καπνίσματος.

 

Πλέον το τσιγάρο δεν ήταν κάτι που με χαλαρώνε, που με εκάνε να συγκεντρώνομαι, που μου κάνει παρέα και μου μειώνει την αμηχανία. Ολα αυτά είναι απλά χαζομάρες. Το τσιγάρο λοιπόν έφτασε να έχει τον χαρακτηρισμό μιας κακιάς συνήθειας που με κάνει να είμαι εξαρτημένος, που με κάνει να βρωμάω στην κυριολεξία και το καταλαβαίνω τώρα στους άλλους, να χαλάω το δέρμα μου, την υγεία μου, τις αντοχές μου και να με αναγκάζει να δίνω κι ένα σεβαστό μέρος των χρημάτων μου για να το επιτύχω αυτό όλο αυτό το κακό στον εαυτό μου..

 

Για μένα λοιπόν, αυτό ήταν το και το μυστικό. Να φτάσω στο σημείο να το απομυθοποιήσω και να αδιαφορώ γι αυτό. Με τον τρόπο αυτό κάποια στιγμή είπα τέλος δεν ήταν εύκολο και ειδικά τις πρώτες 2 εβδομάδες αλλά όχι κι ακατόρθωτο όπως φανταζόμουν παλιότερα. Είχα ξαναπροσθήσει 3-4 φορές να το σταματήσω αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Είναι σημαντικό να πείσετε τον εαυτό σας όχι τόσο για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, που κάθε καπνιστής είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της ζωής του θα φιλοξενηθεί στη μονάδα εμφραγμάτων, κι αν είναι τυχερός θα βγει ζωντανός από εκεί, αλλά πολύ περισσότερο για τα οφέλη που θα αποκτήσει με τη διακοπή και μάλιστα από την πρώτη κιόλας εβδομάδα.

 

Εάν λοιπόν καταφέρετε να μείνετε χωρίς τσιγάρο για μία εβδομάδα ανοίξτε μια παγωμένη μπύρα σε παγωμένο ποτήρι και νιώστε την έντονη κρυστάλλινη και βαθιά γεύση της. Ανοίξτε και μία σοκολάτα για να μην ξεφύγετε και πάτε σε μία βάφλα με παγωτό σοκολάτα, τότε θα κατάλάβετε πως οι δρόμοι σας με το τσιγάρο που είχατε παρέα τόσο καιρό, χωρίζουν οριστικά. Οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες από έναν που σταμάτησε το κάπνισμα εδώ και 2,5 χρόνια (πάω για τρία) πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41686&stc=1&d=1393395855

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 697
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να υποθέσω το έχεις δοκιμάσει, καθώς η μελέτες είχαν αναφέρει πως διέκοψε το κάπνισμα το 40% κι έμειναν άκαπνοι για έναν χρόνο, Επίση κάποιες φορές οι ανεπιθύμητες ενέργειες όπς εφιάλτες έντονους και ναυτίες δεν ήταν ανεκτικές :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 χρόνο που το έκοψα. Αν και ίσως ακουστεί σαν διαφήμιση (σας διαβεβαιώνω πως δεν κάνω) εμένα με έσωσε αυτό το βιβλίο http://skeftomai.gr/kapnisma/

Δεν έχει καμία σχέση με άλλα παρόμοια, είναι γραμμένο από Έλληνα που το έκοψε και μπορείτε ένα μεγάλο μέρος του να το διαβάσετε εντελώς ΔΩΡΕΑΝ στο site του. Εγώ επειδή δεν μπορώ να διαβάζω από την οθόνη του pc το αγόρασα από το e-shop.

Διάβασα μόνο τις 111 από τις 230 σελίδες, δεν χρειάστηκα τις υπόλοιπες, αφού ήδη δεν ήμουν πλέον καπνιστής!

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μελέτες ως πρωτεύον τελικό σημείο για το εάν ένα φάρμακο δρα ευεργετικά στη διακοπή του καπνίσματος ορίζεται ο ένας χρόνος. Στην ουσία εάν κάποιος το κόψει για διάστημα μεγαλύτερο του ενός χρόνου, επανέρχεται στη βλεβερή συνήθεια μόνο με τη θέληση του, κι όχι από οργανική έλληψη της νικοτίνης ή την ψυχολογική εξάρτηση :)
Link to comment
Share on other sites

DINFUN μπραβο φιλε!

Εγω το μονο που καταφερα για 3 χρονια ηταν να ξεκινησω το ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα εδω και κανα χρονο 4-5 τσιγαρα τα κανω.

Νιωθω οτι ακομα δεν το εχω παρει σοβαρα αποφαση να απαλλαγω απο τον καρκινο...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω δεν είναι εύκολο, το 1996 26 ετών τότε, είχα κάνει και βελονισμό προκειμένου να απαλλαχθώ, το κατάφερα για 5 ημέρες μόνο. Εάν έχετε πάρει την απόφαση να το κόψετε, δεν πρέπει να χρησιμοποιήσετε υποκατάστατο, κατά τη γνώμη μου δεν θα τα καταφέρετε. Τα έντονα συμπτώματα στέρησης είναι τις πρώτες 15 ημέρες, μετά μέρα με την ημέρα υποχωρούν και είναι αλήθεια. στο μήνα ενδεχομένως να έχετε πάρει 8-10 κιλά καθώς ξεσπάτε στο φαγητό.

 

Πολλοί λένε να κόψεις και τον καφέ μαζί.. εγω θα πρότεινα όχι.. να μην το κάνετε, συνεχίστε τον καφέ χωρίς τσιγάρο.. και αρχίστε το περπάτημα.. όταν τα συμπτώματα είναι έντονα.. 3- 4 χιλιόμετρα είναι αρκετά για να ξεφύγετε από την επιθυμία.. :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Απο το 2007 άκαπνος. Όντως είχε κάποιες παρενέργειες όπως αυτές που αναφέρεις αλλά από άτομο σε άτομο διαφέρει. Εξάλλου με τη διακοπή σταματάνε και οι όποιες παρενέργειες. Αλλά το κυριότερο είναι να το θέλεις να το κόψεις.
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! εάν αναφέρεσαι στο champix, είναι οι συχνότερες παρενέργειες που αναφέρονται στο φύλλο εσώκλειστων οδηγιών :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παίρνανε τρία άτομα συγχρόνως, μόνο εγώ είχα έντονα όνειρα και τίποτα άλλο. Οι άλλοι ελάχιστη ναυτία. Για την ιστορία το έκοψα πριν περάσει εβδομάδα και οι άλλοι πριν τους τελειώσει η δεύτερη εβδομάδα.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως και οι άλλοι είναι ακόμη πρώην καπνιστές;
Link to comment
Share on other sites

Ναι,κρατάμε ακομα:cool:

Παρεμπιπτόντως χάσαμε και κιλά διότι την ημέρα που ξεκινήσανε το champix ξεκινήσαμε γυμναστήριο, το οποίο συνεχίζουμε εως σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και το έκοψα μαχαίρι διότι μου έτρωγε το μυαλό ο εθισμός. Μετά από πολυήμερα ξενύχτια διασκέδασης γύρισα σπίτι και ήμουν κομμάτια. Μου είχε μείνει ένα τελευταίο και ήθελα να το κάνω αλλά δεν είχα το κουράγιο να σηκώσω το χέρι να το ανάψω. Μιλάμε για απίστευτη κρεπάλη-εξάντληση. Μετά από ώρα είπα στον εαυτό μου "Άντε γ.........", το άναψα, το έκανα και έπεσα για ύπνο. Από τότε πάνε πάνω από 10 χρόνια. Έχω κάνει 1-2 μισά που μου έχουν δώσει να κρατήσω πάνω στο γλέντι. Αναμμένα. Αλλά δεν έχω αγοράσει ή ανάψει μόνος μου. Πάντα σκέφτομαι εκείνο το απόγευμα στην Πάτρα.

 

Και το έκανα διότι το ξεκίνησα από μαγκιά όπως όλοι μας. Δεν είδα να μου προσφέρει κάτι. Μου παντόφλιαζε το στόμα και βρομούσε τα πάντα. Δεν είχα θέμα με την αντοχή καθώς ήμουν νέος. Αλλά ήταν ένα περιττό πράγμα. Απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κρατάμε ακομα:cool:

Παρεμπιπτόντως χάσαμε και κιλά διότι την ημέρα που ξεκινήσανε το champix ξεκινήσαμε γυμναστήριο, το οποίο συνεχίζουμε εως σήμερα.

 

Αυτό θα πει επιτυχία 100% επιτυχία προσπάθειας, εγώ ως καπνιστής ήμουν 67 κιλά από 20 ετών, και είμαι 78 μετά από 2,5 χρόνια διακοπής καπνίσματος :). Έχω κρατήσει το καθημερινό περπάτημα :)

 

Κατάφερα και το έκοψα μαχαίρι διότι μου έτρωγε το μυαλό ο εθισμός. Μετά από πολυήμερα ξενύχτια διασκέδασης γύρισα σπίτι και ήμουν κομμάτια. Μου είχε μείνει ένα τελευταίο και ήθελα να το κάνω αλλά δεν είχα το κουράγιο να σηκώσω το χέρι να το ανάψω. Μιλάμε για απίστευτη κρεπάλη-εξάντληση. Μετά από ώρα είπα στον εαυτό μου "Άντε γ.........", το άναψα, το έκανα και έπεσα για ύπνο. Από τότε πάνε πάνω από 10 χρόνια. Έχω κάνει 1-2 μισά που μου έχουν δώσει να κρατήσω πάνω στο γλέντι. Αναμμένα. Αλλά δεν έχω αγοράσει ή ανάψει μόνος μου. Πάντα σκέφτομαι εκείνο το απόγευμα στην Πάτρα.

 

Και το έκανα διότι το ξεκίνησα από μαγκιά όπως όλοι μας. Δεν είδα να μου προσφέρει κάτι. Μου παντόφλιαζε το στόμα και βρομούσε τα πάντα. Δεν είχα θέμα με την αντοχή καθώς ήμουν νέος. Αλλά ήταν ένα περιττό πράγμα. Απλά.

 

Μπράβο! Εάν μπορείς να είσαι κοινωνικός καπνιστής, και για να γίνω σαφής σε πανηγύρια γάμους κ.λ.π. τότε πραγματικά είναι απόλαυση, αλλά δυστυχώς ένας πρώην καπνιστής και μάλιστα εθισμένος αρκετά χρόνια, είναι πολύ επιρρεπής στο να ξαναρχίσει συστηματικά το κάπνισμα :(

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και σε εσένα. Εαν το ξαναβαλουμε στο στόμα νομίζω οτι θα το χάσουμε το παιχνίδι με αυτογκόλ.
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και σε εσένα. Εαν το ξαναβαλουμε στο στόμα νομίζω οτι θα το χάσουμε το παιχνίδι με αυτογκόλ.

 

Πες το ψέματα, εγώ προσωπικά έχω πείσει τον εαυτό μου πως εάν μπω στο πειρασμό για να ανάψω ξανά τσιγάρο, θα πάω στο περίπτερο να πάρω πακέτο και να το κάνω συνειδητοποιημένα να μην με κοροϊδεύω τουλάχιστον.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο είναι σαν τη γκόμενα, που ξέρεις λίγο πολύ τι θα σου κάνει γι' αυτό ξανακυλάς. Ναι μεν το κόβεις, αλλά δεν το ξεχνάς.

Στην ουσία όμως βρωμάς απίστευτα με το τσιγάρο, τα ρούχα σου, τα χέρια σου, η ανάσα σου, όλα... καλό είναι να μην το βάλει κάποιος ποτέ στο στόμα του.

Για να το κόψεις, όλα είναι στο μυαλό κατά τη γνώμη μου. Το είχα κόψει 8 μήνες το '91 και το ξαναάρχισα μετά.

Από το τέλος του περασμένου Σεπτέμβρη όμως είμαι άκαπνος... και δεν το χρειάζομαι πια.

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο είναι σαν τη γκόμενα, που ξέρεις λίγο πολύ τι θα σου κάνει γι' αυτό ξανακυλάς. Ναι μεν το κόβεις, αλλά δεν το ξεχνάς.

Στην ουσία όμως βρωμάς απίστευτα με το τσιγάρο, τα ρούχα σου, τα χέρια σου, η ανάσα σου, όλα... καλό είναι να μην το βάλει κάποιος ποτέ στο στόμα του.

Για να το κόψεις, όλα είναι στο μυαλό κατά τη γνώμη μου. Το είχα κόψει 8 μήνες το '91 και το ξαναάρχισα μετά.

Από το τέλος του περασμένου Σεπτέμβρη όμως είμαι άκαπνος... και δεν το χρειάζομαι πια.

 

Καλή επιτύχια σου εύχομαι αυτή τη φορά, στόχος σου να είναι ο χρόνος.. μετά τα πράγματα απλοποιούνται. Το ότι βρωμούν τα ρούχα σου το κατάλαβα αφού έκοψα το κάπνισμα από άλλους καπνιστές, και δεν μπορούσα να πιστέψω.. πως μοιριζα έτσι από απόσταση. Είναι ένα πολύ καλός λόγος για να το σταματήσει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά διάβασα αυτό το βιβλίο και το έκοψα πανεύκολα.Χωρίς να το σκέφτομαι χωρίς να μου λείπει εδώ και 5-6 χρόνια.

http://www.skeftomai.gr/kapnisma/download.html

Edited by takisffff
http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά διάβασα αυτό το βιβλίο και το έκοψα πανεύκολα.Χωρίς να το σκέφτομαι χωρίς να μου λείπει εδώ και 5-6 χρόνια.

http://www.skeftomai.gr/kapnisma/download.html

 

Παρότι οτιδήποτε δίνει πληροφορίες βοηθάει όλα ξεκινούν από τη θέληση που έχει ο καθένας μας, όσα βιβλία κι αν διαβάσει κάποιος, όσες εικόνες κι αν δει από την αλλοίωση των εσωτερικών οργάνων, εάν δεν συνειδητοποιήσει στην πράξη τι θα κερδίσει σταματώντας το κάπνισμα, δεν πρόκειται να πειστεί!

Link to comment
Share on other sites

Παρότι οτιδήποτε δίνει πληροφορίες βοηθάει όλα ξεκινούν από τη θέληση που έχει ο καθένας μας, όσα βιβλία κι αν διαβάσει κάποιος, όσες εικόνες κι αν δει από την αλλοίωση των εσωτερικών οργάνων, εάν δεν συνειδητοποιήσει στην πράξη τι θα κερδίσει σταματώντας το κάπνισμα, δεν πρόκειται να πειστεί!

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Εαν δεν το έχεις πάρει απόφαση δεν υπάρχουν μαγικά βιβλία, συνταγές ή σκευάσματα. Είναι ψυχική απεξάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

θα μιλήσω για μένα που είμαι τώρα στα 4+ χρόνια άκαπνος ο τρόπος είναι ένας για όλους

1)το παίρνεις απόφαση αυτό είναι το κύριο

2)επιλέγεις την εποχή με το λιγότερο στρές

3)ξεκινάς και καπνίζεις μόνο όταν δεν πάει άλλο 1 τσιγάρο

4) οι πρώτες 12 ημέρες είναι κρίσιμες για οποιαδήποτε στερητικά σύνδρομα

5)προσοχή στα δόντια σας και στην διατροφή σας γιατί αλλάζει και η όρεξη και η σύσταση των μικροοργανισμών στην πανίδα του στόματος με απλά λόγια αν ήσασταν

αμελής με τα δόντια σας μπορεί να αναπτυχθεί μέχρι και περιοδοντίτιδα

6)αποφεύγεται λιπαρά και πολλούς υδατάνθρακες δεν θα είναι εύκολο

αλλά το βασικό είναι το πρώτο

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παρότι οτιδήποτε δίνει πληροφορίες βοηθάει όλα ξεκινούν από τη θέληση που έχει ο καθένας μας, όσα βιβλία κι αν διαβάσει κάποιος, όσες εικόνες κι αν δει από την αλλοίωση των εσωτερικών οργάνων, εάν δεν συνειδητοποιήσει στην πράξη τι θα κερδίσει σταματώντας το κάπνισμα, δεν πρόκειται να πειστεί!

Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο. Εαν δεν το έχεις πάρει απόφαση δεν υπάρχουν μαγικά βιβλία, συνταγές ή σκευάσματα. Είναι ψυχική απεξάρτηση.

Παιδιά είστε πολύ λάθος.Είναι φανερό πως δεν διαβάσατε ούτε μία σελίδα του βιβλίου.Το βιβλίο δεν έχει καμία φώτο από εσωτερικά όργανα και αναφέρετε στις επιπτώσεις του τσιγάρου μόνο σε μία μιάμιση σελίδα.Μιλάει κυρίως για το ποια είναι η πλάνη του μυαλού σε σχέση με το τσιγάρο.Μιλάει φίλε DINFUN για όσα γράφεις στο πρώτο σου ποστ.Είναι θετικό βιβλίο δεν σε φοβίζει και σου δίνει κίνητρα για να το κόψεις.Ο συγγραφέας δίνει το πρώτο μέρος του δωρεάν.Εμένα προσωπικά με κάλυψαν αυτές οι 100 σελίδες και το έκοψα πανεύκολα.Φίλοι μου που επίσης το έχουν κόψει χάρη στο βιβλίο, το έχουν αγοράσει γιατί ήθελαν να διαβάσουν και το δεύτερο μέρος.

Δεν είναι τίποτε να το κατεβάσει κανείς και να διαβάσει μερικές σελίδες και αν του κάνει έχει καλώς.Αν όχι το παρατάει.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε πολύ λάθος.Είναι φανερό πως δεν διαβάσατε ούτε μία σελίδα του βιβλίου.Το βιβλίο δεν έχει καμία φώτο από εσωτερικά όργανα και αναφέρετε στις επιπτώσεις του τσιγάρου μόνο σε μία μιάμιση σελίδα.Μιλάει κυρίως για το ποια είναι η πλάνη του μυαλού σε σχέση με το τσιγάρο.Μιλάει φίλε DINFUN για όσα γράφεις στο πρώτο σου ποστ.Είναι θετικό βιβλίο δεν σε φοβίζει και σου δίνει κίνητρα για να το κόψεις.Ο συγγραφέας δίνει το πρώτο μέρος του δωρεάν.Εμένα προσωπικά με κάλυψαν αυτές οι 100 σελίδες και το έκοψα πανεύκολα.Φίλοι μου που επίσης το έχουν κόψει χάρη στο βιβλίο, το έχουν αγοράσει γιατί ήθελαν να διαβάσουν και το δεύτερο μέρος.

Δεν είναι τίποτε να το κατεβάσει κανείς και να διαβάσει μερικές σελίδες και αν του κάνει έχει καλώς.Αν όχι το παρατάει.

 

Είναι αλήθεια πως δεν μπήκα στη διαδικασία να το διαβάσω καθώς το ενδιαφέρον μου θα ήταν καθαρά εγκυκλοπαιδικό πλέον. Επίσης δεν εξέφρασα θετικη η αρνητική άποψη για το βιβλίο, αλλά για το πόσο ισχυρό βοήθημα είναι πρώτα να το πάρεις απόφαση ο ίδιος, επέτρεψε μου όμως να έχω διαφορετική άποψη καθώς εμένα προσωπικά δεν με βοήθησε το βιβλίο που διάβασα τότε. Αντιθέτως αυτο που βοήθησε τις πρώτες ημέρες ήταν το περπάτημα και οι βαθιές ανάσες όταν έφτανα στα όρια μου :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 27 έτη καπνίσματος, με βοήθησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο...

 

Ουδεμία παρενέργεια και μάλιστα ένοιωθα άνετα από την πρώτη ημέρα...το αποτέλεσμα;

 

1. Μετά από μία εβδομάδα άναψα ένα κανονικό τσιγάρο και με την πρώτη ρουφηξιά κόντεψα να λιποθυμίσω..

 

2. Μέσα σε 2-3 ημέρες, τα τσιγάρα των άλλων μου βρωμούσαν και με ερέθιζαν στην μύτη απίστευτα..σε βαθμό να αναρωτιέμαι εάν ήμουν ο ίδιος άνθρωπος εκείνος που τα κάπνιζε αυτά τόσα χρόνια..

 

3. Πέραν της γενικότερης ωφέλειας στην υγεία μου (σταμάτησαν οι υπνικές άπνοιες, λαχάνιαζα πολυ λιγότερο, το αναπνευστικό μου βελτιώθηκε και όλα αυτά μέσα στο τρίμηνο), ένα από τα σημαντικότερα ήταν ότι ΔΕΝ μου έλειπε ούτε το κανονικό αλλά ούτε και το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ούτε μετά το γεύμα, ούτε με τον καφέ, ούτε και εάν το ξεχνούσα σπίτι...

 

Για να κόψεις το τσιγάρο χρειάζεται ένα και μόνον πράγμα : ΚΙΝΗΤΡΟ..ξεκινήστε με το να σκεφθείτε ποιοι θα σας λείψουν αφόρητα εάν πάθετε κάτι..ποιους θα θέλατε να βλέπετε στο πλάϊ σας με το πέρασμα των ετών...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...