Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάλαβα. Πάντως νομίζω ότι το δικό μου επειδή το υπολοιπο κινητό είναι πλήρως λειτουργικό δε νομίζω να μου το αντικαταστήσουν με άλλο.την οθόνη θα αλλάξουν πιστεύω.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα 8αρια. Τα 7αρια σίγουρα τα στέλνουν Ολλανδία για service. Αν γίνει αντικατάσταση οθόνης υπολόγισε 12 μερες(ακόμα και infoquest αν πήγαινες τόσο θα κάνουν να ξέρεις) εμένα απλώς η document μου άρεσε επειδή δούλευαν τάχιστα καμία σχέση με την παναργη istorm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω τι παίζει με τα 8αρια. Τα 7αρια σίγουρα τα στέλνουν Ολλανδία για service. Αν γίνει αντικατάσταση οθόνης υπολόγισε 12 μερες(ακόμα και infoquest αν πήγαινες τόσο θα κάνουν να ξέρεις) εμένα απλώς η document μου άρεσε επειδή δούλευαν τάχιστα καμία σχέση με την παναργη istorm

4-5 εργάσιμες μου είπανε στην document.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πας για αντικατάσταση αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Λοιπόν, πήγα σήμερα από την document για να τσεκάρουν την συσκευή. Την άνοιξε και μου έδειξε ότι η συσκευή έχει ανοιχτεί στο irepair. Την συσκευή την πείρα μεταχειρισμένη από ένα τύπο, ο οποίος δεν μου είπε ποτέ ότι η συσκευή έχει ανοιχτεί. Από ότι υπέθεσα έχει αλλάξει οθόνη στο irepair και μου το πούλησε σαν άριστο που καλύπτεται από την εγγύηση για σχεδον έναν χρόνο ακόμα. Αυτή είναι η ιστορία μου, σας την λέω γιατί δεν είμαι ο μόνος που αγόρασε μεταχειρισμένο iPhone και την έπαθε (ή μπορεί και να είμαι)

 

ΥΓ: σε όλα τα forums threads posts etc που έδιναν συμβουλές οδηγίες τι να προσέξεις όταν αγοράζεις μια μεταχειρισμένη συσκευή, δεν έγραφε κάπου ότι πρέπει να ξέρετε αν η συσκευή έχει ανοιχτεί σε μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Από δω και πέρα να το έχετε στα υπόψιν σας μαζί κ εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβε το iPhone 8 και το πήγε irepair? Βασικά να ξέρεις ότι αυτός που στο πούλησε μπορεί όντως να πίστευε ότι εξακολουθεί να έχει εγγύηση, το έχω ακούσει από αρκετό κόσμο ότι θεωρεί τα irepair κάτι σαν επίσημο αντιπρόσωπο. Βέβαια αν δεν είχε η apple άθλια πολιτική after service, αυτά τα μαγαζιά δε θα εμφανίζονταν ποτέ.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβε το iPhone 8 και το πήγε irepair? Βασικά να ξέρεις ότι αυτός που στο πούλησε μπορεί όντως να πίστευε ότι εξακολουθεί να έχει εγγύηση, το έχω ακούσει από αρκετό κόσμο ότι θεωρεί τα irepair κάτι σαν επίσημο αντιπρόσωπο. Βέβαια αν δεν είχε η apple άθλια πολιτική after service, αυτά τα μαγαζιά δε θα εμφανίζονταν ποτέ.

 

Sent from my SM-G930F

Τι εννοείς πρόλαβε και το πήγε το 8 ;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πρόλαβε και το πήγε το 8 ;
Εννοώ ότι και γω αν έπαιρνα 8ρι μεταχειρισμένο, μάλλον δε θα ρωταγα αν το πήγε κάπου μη εξουσιοδοτημένα

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι και γω αν έπαιρνα 8ρι μεταχειρισμένο, μάλλον δε θα ρωταγα αν το πήγε κάπου μη εξουσιοδοτημένα

 

Sent from my SM-G930F

 

Αστα να πάνε, πονάει η κατάσταση. Σε μισό λεπτό έμαθα οτι δεν έχω αυθεντική οθόνη και δεν έχω εγγύηση.

Edited by aggeloss
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, τα κινητά έχουν 1 έτος εγγύηση αντιπροσωπείας και τον δεύτερο από το κατάστημα. Τι γίνεται σε περίπτωση που κλείσει το κατάστημα λόγο κρίσης για παράδειγμα και στον πρώτο χρόνο της εγγύησης αλλά και στον δεύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, τα κινητά έχουν 1 έτος εγγύηση αντιπροσωπείας και τον δεύτερο από το κατάστημα. Τι γίνεται σε περίπτωση που κλείσει το κατάστημα λόγο κρίσης για παράδειγμα και στον πρώτο χρόνο της εγγύησης αλλά και στον δεύτερο;

Γενική γραμματεία καταναλωτή και Αγιος ο Θεος τοτε για να διεκδικήσεις την 2ετια απο την ιδια την Apple εφόσον αρνηθούν σε πρωτη σου ενόχληση αν εχει περάσει το 1 ετος.

Στο 1 έτος δεν σε νοιάζει τίποτα εισαι καλυμμένος ετσι κι αλλιώς κλείσει δε κλείσει το κατάστημα από Apple.

Το πρόβλημα ειναι στο δεύτερο ετος μόνο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, τα κινητά έχουν 1 έτος εγγύηση αντιπροσωπείας και τον δεύτερο από το κατάστημα. Τι γίνεται σε περίπτωση που κλείσει το κατάστημα λόγο κρίσης για παράδειγμα και στον πρώτο χρόνο της εγγύησης αλλά και στον δεύτερο;
Αν είναι από ελληνικά μεγάλα καταστήματα(δλδ επίσημης εισαγωγής) το αν; γνωρίζει η αντιπροσωπεία αν είναι από κάποιο scrutzomagazo θέλουν την αρχική απόδειξη αγοράς όπου αναγράφετε ο πρώτος μεταπολιτη κλπ (προφανος δεν παίζει να βρεις κάτι τέτοιο)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα σήμερα από την document για να τσεκάρουν την συσκευή. Την άνοιξε και μου έδειξε ότι η συσκευή έχει ανοιχτεί στο irepair. Την συσκευή την πείρα μεταχειρισμένη από ένα τύπο, ο οποίος δεν μου είπε ποτέ ότι η συσκευή έχει ανοιχτεί. Από ότι υπέθεσα έχει αλλάξει οθόνη στο irepair και μου το πούλησε σαν άριστο που καλύπτεται από την εγγύηση για σχεδον έναν χρόνο ακόμα. Αυτή είναι η ιστορία μου, σας την λέω γιατί δεν είμαι ο μόνος που αγόρασε μεταχειρισμένο iPhone και την έπαθε (ή μπορεί και να είμαι)

 

ΥΓ: σε όλα τα forums threads posts etc που έδιναν συμβουλές οδηγίες τι να προσέξεις όταν αγοράζεις μια μεταχειρισμένη συσκευή, δεν έγραφε κάπου ότι πρέπει να ξέρετε αν η συσκευή έχει ανοιχτεί σε μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα. Από δω και πέρα να το έχετε στα υπόψιν σας μαζί κ εγώ.

 

Αν ομως δεν στο αναφερει ο αλλος στην αγγελια,εσυ σαν αγοραστης που να το γνωριζεις αυτο(οτι δηλαδη εχει αλλαξει οθονη)?Να μυρισεις τα νυχια σου?Πως λοιπον οι αλλοι στα forum να σου πουν να προσεξεις αν εχει παει το κινητο στο service αν δεν στο αναφερει ο αλλος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, τα κινητά έχουν 1 έτος εγγύηση αντιπροσωπείας και τον δεύτερο από το κατάστημα. Τι γίνεται σε περίπτωση που κλείσει το κατάστημα λόγο κρίσης για παράδειγμα και στον πρώτο χρόνο της εγγύησης αλλά και στον δεύτερο;

 

Οπως αναφερθηκε και παραπανω στον δευτερο χρονο πας με την αποδειξη αγορας στο service και εισαι αρχοντας.

 

Βασικα ανεξαρτητως απο που το αγορασες το κινητο(αλυσιδα ή σκρουτζομαγαζο)για τον 2ο χρονο εγγυησης πρεπει να το πας ο ιδιος το κινητο στο service,γιατι οι καραγκιοζηδες στην Ελλαδα ακομα μονο τον 1ο χρονο σου αναγνωριζουν και στον 2ο σου πουλανε τρελιτσες οτι δεν ισχυει(ολοι στα site 1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας αναφερουν ουτως ή αλλως).Κατι που στις αλυσιδες ειναι κομπινα επιτηδες για να πουλησουν επεκτασεις εγγυησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλό μήνα! Θα πάω σε iPhone μετά από χρόνια με Android και θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι στο οποίο δεν βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση.

 

Παίζει ρόλο εάν το κινητό αγοραστεί από skroutzομαγαζο ή media, public κλπ; Υπάρχει κάποιο θέμα με τις παραεισαγωγες στους επίσημους after sales partners ;

 

Μιλάω για τον 1ο χρόνο εγγύησης. Για τον 2ο ξέρω ότι πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας. Περιγράψατε τη διαδικασία και λίγο παραπάνω.

Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπεσα πάνω σε αυτό σήμερα καθώς έβλεπα για ένα κινητό samsung.

 

e59e07fd58122d527cc7247daeff63da.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα και καλό μήνα! Θα πάω σε iPhone μετά από χρόνια με Android και θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι στο οποίο δεν βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση.

 

Παίζει ρόλο εάν το κινητό αγοραστεί από skroutzομαγαζο ή media, public κλπ; Υπάρχει κάποιο θέμα με τις παραεισαγωγες στους επίσημους after sales partners ;

 

Μιλάω για τον 1ο χρόνο εγγύησης. Για τον 2ο ξέρω ότι πρέπει να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας. Περιγράψατε τη διαδικασία και λίγο παραπάνω.

Στον δεύτερο χρόνο είσαι στην ευκαιρια του καταστήματος. Από όπου και να το πάρεις. Η Apple σε καλύπτει 1 χρόνο μόνο επίσημα κάτι που είναι απαράδεκτο όσο δεν πάει γλιτώνει πολλά δις από αυτό κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μέσα στην ευρωπαϊκή ένωση όλα τα προϊόντα έχουν 2 έτη εγγύηση

Με την απόδειξη διεκδικείς το δεύτερο έτος και το παίρνεις

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μέσα στην ευρωπαϊκή ένωση όλα τα προϊόντα έχουν 2 έτη εγγύηση

Με την απόδειξη διεκδικείς το δεύτερο έτος και το παίρνεις

Το περνεις από που? Στην ευκαιρια του καταστήματος δεν είσαι?

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Στον δεύτερο χρόνο είσαι στην ευκαιρια του καταστήματος. Από όπου και να το πάρεις. Η Apple σε καλύπτει 1 χρόνο μόνο επίσημα κάτι που είναι απαράδεκτο όσο δεν πάει γλιτώνει πολλά δις από αυτό κάθε χρόνο.

 

Υπάρχει μια σύγχυση στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Για αγορές εντός ΕΕ έχεις 2 χρόνια εγγύηση (καλύπτει συγκεκριμένες περιπτώσεις)

Επιπλέον η Apple σου δίνει δικιά της εγγύηση ισχύος 1 έτους την οποία μπορείς να επεκτείνεις με το apple protection plan.

 

Εαν στον πρώτο χρόνο πάθει κάτι το apple μηχάνημά σου εχεις 2 επιλογές... να αξιοποιήσεις την 2ετή εγγυηση της ΕΕ ή την 12μηνη εγγύηση της apple.

 

Μερικά καταστήματα σου προσφέρουν και 3η επιλογή, δικιά τους εγγύηση, ανεξάρτητα απο την ΕΕ και την apple.

 

Σχεδον όλοι οι πωλητές πατάνε στην 12μηνη εγγύηση της apple, προσπερνώντας την 24μηνη της ΕΕ για να σου προωθήσουν δικιά τους εγγύηση ή να αγοράσεις το apple protection plan ή ακομα και να σε ξεφορτωθούν εαν εχουν παρέλθει οι 12μηνες.

Edited by filippos

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια σύγχυση στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Για αγορές εντός ΕΕ έχεις 2 χρόνια εγγύηση (καλύπτει συγκεκριμένες περιπτώσεις)

Επιπλέον η Apple σου δίνει δικιά της εγγύηση ισχύος 1 έτους την οποία μπορείς να επεκτείνεις με το apple protection plan.

 

Εαν στον πρώτο χρόνο πάθει κάτι το apple μηχάνημά σου εχεις 2 επιλογές... να αξιοποιήσεις την 2ετή εγγυηση της ΕΕ ή την 12μηνη εγγύηση της apple.

 

Μερικά καταστήματα σου προσφέρουν και 3η επιλογή, δικιά τους εγγύηση, ανεξάρτητα απο την ΕΕ και την apple.

 

Σχεδον όλοι οι πωλητές πατάνε στην 12μηνη εγγύηση της apple, προσπερνώντας την 24μηνη της ΕΕ για να σου προωθήσουν δικιά τους εγγύηση ή να αγοράσεις το apple protection plan ή ακομα και να σε ξεφορτωθούν εαν εχουν παρέλθει οι 12μηνες.

 

Η καλυτερη επιλογη πια ειναι που πρεπει να απαιτει ο κοσμος χωρις παρατραγουδα κτλ? Πχ ολες οι εταιριες εκτος apple δινουν 2 χρονια εγγυηση. Σε αυτες ξερεις οτι και τον τελευταιο μηνα να σε χαλασει το κινητο θα πας στην αντιπροσωπεια και θα στο φτιαξουν. Με τα apple προιοντα τι συμβαινει? Πχ περνω αυριο iphone x απο plaisio η απο καταστημα του skroutz. Σε 15 μηνες χαλαει. Που απευθυνομαι ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Document, isystem, infoquest και πουθενά αλλού, πλέον με την απόδειξη δέχονται την διετή εγγύηση δίχως πολλά πολλά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα αγοράσει από τα mediamarkt και με επέκταση εγγυησης πριν ένα χρόνο περίπου ένα MacBook, το οποίο δυστυχώς δεν βγάζει ούτε 5 ώρες χρήσης, με την υγεία της μπαταρίας να είναι στο 77% στους 300 κύκλους. Πολύ χειρότερο από τα στάνταρ που έχει η Apple στο site της.

 

Αξίζει να πάω στα Mediamarkt η στο istorm (βρίσκεται κοντά στη περιοχή μου γιαυτο δεν λέω κάποιο άλλο κατάστημα); Το λέω από το θέμα του ποσο εύκολα θα μπορέσουν να με εξυπηρετήσουν. Ευτυχώς έως τώρα δεν είχε χρειαστεί να τρέχω με προβλήματα και εγγυήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχω ένα θέμα με το Apple Watch 4 και την μπαταρία του

Έχει πρόβλημα η συσκευή

Πήγα το άφησα istorm Θεσσαλονίκη αλλά σε πρόσφατη επικοινωνία μου με το κατάστημα βλέπω ότι μάλλον δεν βρίσκουν κανένα πρόβλημα

 

Αξίζει να το στείλω document γιατί με istorm μάλλον δεν θα βγάλω άκρη

 

Η συσκευή σε πτήση την νύχτα χωρίς να το φοράω τρώει πάνω από 40% μπαταρία.

Έχω κάνει restore, αναβάθμιση, στήσιμο από την αρχή, δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση ούτε έχω βάλει καμία εφαρμογή.

Συνεχίζει να καταναλώνει άσκοπα μπαταρία χωρίς λόγο και δεν με βγάζει ούτε μέρα χωρίς καθόλου χρήση σχεδόν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη βρίσκανε πρόβλημα, για κάνα μήλο στο πορτμπαγκάζ καλοί είναι εκεί μέσα. Πάρε τηλέφωνο document, πες ότι είσαι από επαρχία, μπορεί να το θελήσουν και με mail το ιστορικό.

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μη βρίσκανε πρόβλημα, για κάνα μήλο στο πορτμπαγκάζ καλοί είναι εκεί μέσα. Πάρε τηλέφωνο document, πες ότι είσαι από επαρχία, μπορεί να το θελήσουν και με mail το ιστορικό.

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Τι εννοείς ποιο ιστορικό;

 

Αυτό νομίζω κι εγώ ότι εκεί μέσα δεν κάνουν

Τους μιλάς και σε κοιτάνε λες και πρώτη φορά ακούν για apple συσκευή

Που τους βρίσκουν και τους βάζουν εκεί μέσα να δουλέψουν δεν καταλαβαίνω

 

Ειδικά όταν πάω να κάνω κάτι εξεζητημένο και έχω να κάνω με γυναίκες. Έλεος δεν έχουν ιδέα καθόλου. Τις ρυθμίσεις ίσα ίσα ξέρουν να βρουν που είναι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τί παρουσιάζει το ρολόι και τί ενέργειες έχεις κάνει μέχρι τώρα

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τί παρουσιάζει το ρολόι και τί ενέργειες έχεις κάνει μέχρι τώρα

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Το είχα με OS 5.2

Είχα κάνει επαναφορά

Το δούλευα δεν είχε καλή αυτονομία

Την νύχτα σε πτήση μ έτρωγε 40% μπαταρία χωρίς να το φοράω

 

Κάνω αναβάθμιση σε 5.3

Κάνω επαναφορά και στήσιμο από την αρχή

Καμιά επέμβαση σε ρυθμίσεις. Το χρησιμοποίησα όπως ακριβώς ανοίγει μετά την επαναφορά

Πάλι καμιά αλλαγή

 

Έκλεισα παλμούς, τοποθεσία, ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο και κάνα 2 αλλά πράγματα.

Χωρίς έξτρα εφαρμογές πάλι.

Πάλι ίδια περίπου συμπεριφορά

Μια μέρα σχεδόν με καθόλου χρήση. Απλά στο χέρι σαν ρολόι

Την νύχτα σε πτήση με όλα τα υπόλοιπα κλειστά πάλι 40% μείον

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...