Jump to content

Εγγύηση Apple: Τι ισχύει τελικά επίσημα για την Ελλάδα;


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το επισημο site της apple αναφερει ξεκαθαρα , ''Το προϊόν σας καλύπτεται για επισκευές και σέρβις υλικού που πληρούν τις προϋποθέσεις στο πλαίσιο της Περιορισμένης εγγύησης της Apple.

Εκτιμώμενη ημερομηνία λήξης: 1 Ιουλίου 2016

Ενδέχεται να καλύπτεστε από νομοθεσία περί καταναλωτών - στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (ΕΟΧ) και στην Ελβετία, η εθνική νομοθεσία περί καταναλωτών επιτρέπει στους καταναλωτές να λαμβάνουν από τον πωλητή δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση για προϊόντα που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις για μια ελάχιστη περίοδο 2 ετών από την παράδοση και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τη νομοθεσία ορισμένων χωρών.''

(θελω να ανεβασω και φωτο απο το site αλλα δεν ξερω πως ανεβαζω φωτο)

 

Εάν καλέσετε τη υποστήριξη της Apple στην Ελλάδα η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Εάν η συσκευή προέρχεται από Ελλάδα ή Κύπρου η εγγύηση είναι για 2 χρόνια με απόδειξη αγοράς. (Ό πρώτος χρόνος καλύπτεται από την ημερομηνία ενεργοποίησης).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εάν καλέσετε τη υποστήριξη της Apple στην Ελλάδα η απάντηση είναι ξεκάθαρη. Εάν η συσκευή προέρχεται από Ελλάδα ή Κύπρου η εγγύηση είναι για 2 χρόνια με απόδειξη αγοράς. (Ό πρώτος χρόνος καλύπτεται από την ημερομηνία ενεργοποίησης).

Δεν ισχυει αυτο αν μιλαμε για iphone.

Εαν καλεσεις την υποστηριξη η επιλογη 4 παιζει ενα ηχογραφημενο μηνυμα που σε παραπεμπει στους παροχους κινητης και μετα κλεινει η γραμμη.

Εαν βρισκεσαι στον πρωτο χρονο θα καλυφθεις.

Αν βρισκεσαι στον δευτερο θα βλαστημησεις την ωρα και την στιγμη αφου θα μπεις στην διελκυστινδα μεταξυ κατασκευαστη και πωλητη, οπου ο καθενας δηλωνει αναρμοδιος και μεταθετει την ευθυνη στον αλλο.

Αποτελεσμα νευρα τσαταλια, 1 μηνας ηδη χωρις συσκευη και τελικα δεν γνωριζω τι και ποτε προκειται να γινει.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που έχει ξανασυζητηθεί και παλαιότερα δε καταλαβαίνω ακόμη και σήμερα το κόλλημα της απόδειξης και του τιμολογίου και παρόλο που θέλω τιμολόγια κόβω αποδείξεις όταν αγοράζω από Ελλάδα για να γλιτώνω τέτοιες εγκεφαλικές τρύπες :mad:
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο αν μιλαμε για iphone.

Εαν καλεσεις την υποστηριξη η επιλογη 4 παιζει ενα ηχογραφημενο μηνυμα που σε παραπεμπει στους παροχους κινητης και μετα κλεινει η γραμμη.

Εαν βρισκεσαι στον πρωτο χρονο θα καλυφθεις.

Αν βρισκεσαι στον δευτερο θα βλαστημησεις την ωρα και την στιγμη αφου θα μπεις στην διελκυστινδα μεταξυ κατασκευαστη και πωλητη, οπου ο καθενας δηλωνει αναρμοδιος και μεταθετει την ευθυνη στον αλλο.

Αποτελεσμα νευρα τσαταλια, 1 μηνας ηδη χωρις συσκευη και τελικα δεν γνωριζω τι και ποτε προκειται να γινει.

 

Φαντάζομαι πως δεν έχετε επικοινωνήσει τώρα τελευταία έτσι; Καλέστε παρακαλώ και ρωτήστε ποια είναι η εγγύηση για τα iPhone σε Ελλάδα και Κύπρο. 00800 4414 5417

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεται αν η Apple δίνει παγκόσμια εγγύηση για τα προιόντα της ? Τουλάχιστον για τον 1 χρόνο ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως γνωρίζεται αν η Apple δίνει παγκόσμια εγγύηση για τα προιόντα της ? Τουλάχιστον για τον 1 χρόνο ?

 

Ναι... για ένα χρόνο έχεις παγκόσμια εγγύηση βάσει του serial number της συσκευής σου και χωρίς παραστατικά αγοράς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι... για ένα χρόνο έχεις παγκόσμια εγγύηση βάσει του serial number της συσκευής σου και χωρίς παραστατικά αγοράς.

 

Ok ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν έχετε επικοινωνήσει τώρα τελευταία έτσι; Καλέστε παρακαλώ και ρωτήστε ποια είναι η εγγύηση για τα iPhone σε Ελλάδα και Κύπρο. 00800 4414 5417

Γιατι το λες αυτο ;

Νομιζω οτι ειμαι απολυτως σαφης οσον αφορα στην λειτουργια του αριθμου υποστηριξης και τα iphone.

Γενικως παντως η γραμμη υποστηριξης ασψολειται κυριως με τεχνικα η διαδικαστικα θεματα και οχι τοσο με τα της εγγυησης.

Η εγγυηση γνωριζω πολυ καλα πλεον (ακομη και αν δεν γνωριζα) τι καλυπτει και ποιος ευθυνεται αφου απο τις 10 φεβρουαριου βρισκομαι σε αντιδικια τοσο με την απλ και την ινφοκουεστ ισο και με τον Γερμανο σαν πωλητη.

 

Απλα περιγραφω τι σημαινουν στην πραξη οι οροι της εγγυησης και τι πραγματικα προκειται να περασει ενας καταναλωτης αν εμπλακει σε αυτη την διαδικασια.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο ;

Νομιζω οτι ειμαι απολυτως σαφης οσον αφορα στην λειτουργια του αριθμου υποστηριξης και τα iphone.

Γενικως παντως η γραμμη υποστηριξης ασψολειται κυριως με τεχνικα η διαδικαστικα θεματα και οχι τοσο με τα της εγγυησης.

Η εγγυηση γνωριζω πολυ καλα πλεον (ακομη και αν δεν γνωριζα) τι καλυπτει και ποιος ευθυνεται αφου απο τις 10 φεβρουαριου βρισκομαι σε αντιδικια τοσο με την απλ και την ινφοκουεστ ισο και με τον Γερμανο σαν πωλητη.

 

Απλα περιγραφω τι σημαινουν στην πραξη οι οροι της εγγυησης και τι πραγματικα προκειται να περασει ενας καταναλωτης αν εμπλακει σε αυτη την διαδικασια.

 

Αναφέρεις πως παραπέμπουν για iPhone στους παρόχους, εκεί βρίσκεται η ένστασή μου. Οι πάροχοι πλέον δεν είναι εισαγωγείς. Προμηθεύονται από την iSquare ή οποίοι είναι και ο επίσημος συνεργάτης της Apple για όλα τα προϊόντα και iPhone, στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Το Service όλων των iOS συσκευών το έχει αναλάβει πλέον η iSquare κι όχι η arvato.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις πως παραπέμπουν για iPhone στους παρόχους, εκεί βρίσκεται η ένστασή μου. Οι πάροχοι πλέον δεν είναι εισαγωγείς. Προμηθεύονται από την iSquare ή οποίοι είναι και ο επίσημος συνεργάτης της Apple για όλα τα προϊόντα και iPhone, στην Ελλάδα και στην Κύπρο. Το Service όλων των iOS συσκευών το έχει αναλάβει πλέον η iSquare κι όχι η arvato.

 

 

Λυπαμαι αλλα δεν εισαι σωστα ενημερωμενος.

Σου επαναλαμβανω οτι αυτα που αναφερω δεν τα διαβασα καπου αλλα τα ζω αφου εδω και 1 μηνα ειμαι χωρις συσκευη.

1) κανε τον κοπο καλεσε την γραμμη υποστηριξης και πατα το 4 που ειναι για iphone.

2) για τον 2ο χρονο εγγυησης σε παραπεμπουν στον πωλητη και συγκεκριμμενα σε καποιον απο τους 3 παροχους κινητης. Θεωρητικα μπορεις να το πας σε οποιονδηποτε η στην εταιρεια που εχεις συμβολαιο. Εγω το ειχα αγορασει απο Γερμανο και ετσι πηγε κοσμοτε.

 

Η isquare ειναι θυγατρικη της ινφοκουεστ. Αυτη ειναι η μαμα. Αν ειναι αγορασμενο απο καποιο απο τα παρακλαδια, εξυπηρετουν, αλλιως πας παλι σε αυτα που γραφω πιο πανω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα δεν εισαι σωστα ενημερωμενος.

Σου επαναλαμβανω οτι αυτα που αναφερω δεν τα διαβασα καπου αλλα τα ζω αφου εδω και 1 μηνα ειμαι χωρις συσκευη.

1) κανε τον κοπο καλεσε την γραμμη υποστηριξης και πατα το 4 που ειναι για iphone.

2) για τον 2ο χρονο εγγυησης σε παραπεμπουν στον πωλητη και συγκεκριμμενα σε καποιον απο τους 3 παροχους κινητης. Θεωρητικα μπορεις να το πας σε οποιονδηποτε η στην εταιρεια που εχεις συμβολαιο. Εγω το ειχα αγορασει απο Γερμανο και ετσι πηγε κοσμοτε.

 

Η isquare ειναι θυγατρικη της ινφοκουεστ. Αυτη ειναι η μαμα. Αν ειναι αγορασμενο απο καποιο απο τα παρακλαδια, εξυπηρετουν, αλλιως πας παλι σε αυτα που γραφω πιο πανω.

 

Επί της διαδικασίας δεν γνωρίζω. Οι πληροφορίες μου ειναι οι εξής: Η iSquare ανέλαβε την αποκλειστική διάθεση και το Service για Ελλάδα και Κύπρο. Η εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια στην Ελλάδα (για τον δεύτερο χρόνο απαιτείται η απόδειξη) - δεν ισχύει για εταιρικά αγορασμένες συσκευές.

 

Απο την Cosmote στη συνέχεια που πάει η συσκευή σου;

Link to comment
Share on other sites

Επί της διαδικασίας δεν γνωρίζω. Οι πληροφορίες μου ειναι οι εξής: Η iSquare ανέλαβε την αποκλειστική διάθεση και το Service για Ελλάδα και Κύπρο. Η εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια στην Ελλάδα (για τον δεύτερο χρόνο απαιτείται η απόδειξη) - δεν ισχύει για εταιρικά αγορασμένες συσκευές.

 

 

 

Απο την Cosmote στη συνέχεια που πάει η συσκευή σου;

 

 

 

H isquare αν δεν κανω λαθος ειναι θυγατρικη της ινφοκουεστ. Αυτη ειναι ο επισημος reseller. οσο ειναι κανεις στον πρωτο χρονο κανενα προβλημα. Καλυπτεσαι στα παντα και απο τους παντες.

 

Οταν περασεις στον 2ο χρονο αρχιζουν τα προβληματα. Οι επισημοι σου λενε οτι η απλ καλυπτει μονο τον 1ο χρονο και εμεις εφοσον δεν μας εγκρινει η απλ την αντικατασταση δεν μπορουμε να επιβαρυνθουμε την αντικατασταση. Λογικο το ακους. Καλα λες τοτε επισκευαστε το. Ααα σου απαντουν, η απλ απαγορευει τις επισκευες και δεν μας προμηθευει με ανταλακτικα για να κανουμε επισκευη. Αν πας παλι σε μη εξουσιοδοτημενο για επισκευη κινδυνςευεις η συσκευη να βγαλει προβλημα αφου πλεον η συσκευη αντιλαμβανεται τα μη γνησια ανταλλακτικα και βγαζει το περφημο λαθος 53.

 

Μα εγω ξερω για διετη εγγυηση λες. Ο πρωτος χρονος σου λενε απο την απλ και τους συνεργαζομενους σου λενε. Το πηρατε απο εμας ; Οχι απαντας. Τοτε να πατε εκει που το πηρατε σου λενε. Χωρια που το εχετε παρει και με τιμολογιο. Μα εχω πληρωσει μια συσκευη ενα σκασμο λεφτα λες, και ταλαιπωρουμε απο τον ενα στον αλλο. Θα παω εδω, λες, θα παω εκει, θα δειτε ..... Να πατε κυριε σου λενε, εμεις δεν ειμαστε νομικοι, οτι μας λενε κανουμε. Καπως ετσι λοιπον ξεκιναςνα γνωρισεις τον μαγικο κοσμο του Ελληνικου Δημοσιου. Ξεκινας με ενα τηλεφωνο το 1520 το οποιο παιζει ολη μερα την κασετα του οι γραμμες μας ειναι κατειλημμενες, ξεχνωντας ομως να ενημερωσει πως το τηλεφωνικο κεντρο (περι αυτου προκειται), λειτουργει απο τις 9 (πες καλες 10) μεχρι τις 3. Στη συνεχεια θα μαθεις οτι αφου μελετηθει καλα η καταγγελια σου (το προσωπικο ειναι μονιμως λειψο), χρειαζεται ενας μηνας για να σταλει ενα χαρτι προς τις εμπλεκομενες εταιρειες οπου απλα τους ζητειται η αποψη τους σε σχεση με τα καταγγελομενα. Την συνεχεια την φανταζεστε νομιζω τοσο της αλληλογραφιας που θα ακολουθησει οσο και του χρονου που θα απαιτηθει.

 

 

 

Προσωπικα (μετα απο καθοδηγηση γνωστου εκ των εσω), η συσκευη μου παραδοθηκε σε καταστημα Γερμανου (απο οπου και αγοραστηκε δηλαδη, αλλα την ιδια καταληξη θα ειχε σε οποιο καταστημα παροχου κινητης και να την παρεδιδα. Απλα επισπευσα λιγο τους χρονους), οπου κατεληξε στο σερβις της κοσμοτε. Απο εκει και περα αντικαθιστα ο πωλητης (cosmote) ως εχων υποχρεωση, και ζητα να προμηθευτει καινουργια (ανακατασκευασμενο) συσκευη η οποια και λογω των γενικοτερων συνθηκων κανει περιπου 3 εβδομαδες να ερθει. Υστερα η συσκευη αποστελλεται στο καταστημα οπου παρεδωσες την αρχικη και ειδοποιεισαι να πας να παραλαβεις την καινουργια (την Τριτη θα την εχω στα χερια μου). Συνολικος χρονος 5 εβδομαδων χωρις συσκευη με πολυ τρεξιμο και κυνηγητο. Συνηθως κυμαινεται απο εναμισυ εως τρεις μηνες. Στο οδοιπορικο αυτο διαπιστωσα πως το 80% περιπου των κατοχων δινει τα 300 που τους ζητουνται για την αντικατασταση της συσκευης, βριζοντας για λιγο και ξεχνωντας το την επομενη ημερα. Ενα 10% αποχωρει απρακτο αναθεματιζοντας την ωρα και την στιγμη που εμπλεξε με απλ και οτι του τα ελεγαν αλλα δεν ακουγε. Και αλλο ενα 10% οπως εγω το κυνηγαει και προσπαθει να βρει το δικιο του εφοσον το δικαιουται.

 

 

 

Αφησα για το τελος αυτη σου την φραση που φυσικα επικαλεστηκαν οι εταιρειες και στην δικη μου περιπτωση "δεν ισχύει για εταιρικά αγορασμένες συσκευές " (δηλαδη για συσκευες αγορασμενες με τιμολογιο).

 

Προκειται για την μεγαλυτερη αυθαιρεσια που εχει ακουστει τα τελευταια χρονια. Οταν ζητησετε να σας ενημερωσουν σε ποια νομοθεσια (εθνικη η ευρωπαικη) αναφερεται δεν προκειται να παρετε σαφη απαντηση, γιατι απλουστα δεν ειναι γραμμενο πουθενα. Ο νομος λοιπον πουθενα δεν κανει διακριση καλυψης της εγγυησης αναλογα με το παραστατικο αγορας (αποδειξη η τιμολογιο). Και περα απο νομικους ορους ειναι ανοητο γιατι την καθε συσκευη χρησιμοποιουν ανθρωποι (δηλαδη καταναλωτες) και οχι τα ντουβαρια της οποιας επιχειρησης. Δυστυχως ομως θα παρετε την κλασσικη απαντηση του εμεις δεν ειμαστε νομικοι και δεν ξερουμε, οτι μας λενε κανουμε, κτλ. Δυστυχως οταν αντιμετωπισετε αυτην την συμπεριφορα ο μονος δρομος ειναι μεσω της καταγγελιας για να τους υποδειχθει απο νομικους πια το ατοπο του ισχυρισμου τους.

 

 

 

Εδω λοιπον να βοηθησω με την σειρα μου οποιο τυχον μελος αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα, οπως βοηθηθηκα απο τον νομικο μελος αλλου φορουμ, θα μεταφερω το εξης.

 

" H νομολογία, οι αποφάσεις των δικαστηρίων δλδ, είχε διακυμάνσεις. Βγαίνανε αντικρουόμενες αποφάσεις για το αν ο ελευθ. επαγγελματίας/ 'εμπορος εμπίπτει στην έννοια του "καταναλωτή" (αφορα κυριως σε περπτωσεις δανειων) .

 

Προσφάτως , η υπ. αριθμ. 13/2015 απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου, αποφάσισε πως " καταναλωτής, σύμφωνα με την προαναφερόμενη διάταξη του ν. 2251/1994, που είναι άξιος της σχετικής προστασίας του, είναι το φυσικό ή νομικό πρόσωπο που αποκτά το προϊόν ή τις υπηρεσίες για ικανοποίηση όχι μόνο των ατομικών αλλά και των επαγγελματικών του αναγκών, αρκούντος απλώς και μόνον του γεγονότος ότι είναι ο τελικός αποδέκτης τούτων."

 

 

 

Ελπιζω το παραπανω κειμενο να μην χρειαστει σε κανε κατοχο iphone εντος εγγυησης.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την infoquest μου ειπαν οτι εφοσον το κινητο ειναι αγορασμενο απο ευρωπη υπαρχει 2ετης εγγυηση. και οτι αυτοι το καλυπτουν εφοσον το κινητο ειναι σε καλη κατασταση και η ζημια δεν ευθυνεται σε κακη χρηση απο την καταναλωτη. βεβαια αυτη η κουβεντα ηταν εντελως θεωρητικη, στην πραξη εφοσον υπαρξη βλαβη δεν ξερω ποια θα ειναι η απαντηση τους, δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα περαν του πρωτου ετους ευτυχως
Link to comment
Share on other sites

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με την infoquest μου ειπαν οτι εφοσον το κινητο ειναι αγορασμενο απο ευρωπη υπαρχει 2ετης εγγυηση. και οτι αυτοι το καλυπτουν εφοσον το κινητο ειναι σε καλη κατασταση και η ζημια δεν ευθυνεται σε κακη χρηση απο την καταναλωτη. βεβαια αυτη η κουβεντα ηταν εντελως θεωρητικη, στην πραξη εφοσον υπαρξη βλαβη δεν ξερω ποια θα ειναι η απαντηση τους, δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα περαν του πρωτου ετους ευτυχως

 

 

Ευχομαι να μην ακολουθησει μετα το " εμεις θελουμε, αλλα αφου η απλ δεν μας το εγκρινει, τι να κανουμε ....."

 

Εκει ανατρεχεις παραπανω και ευελπιστεις να ξαναβρεθεις με iphone μετα απο εναμισυ με 2 μηνες.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ και 2 εβδομάδες παρατηρώ πως το μικρόφωνο της μπροστινής κάμερας δεν δουλέυει (εγγραφή video με την μπροστινή κάμερα, facetime Video κτλ κάνουν απλά βουητό σαν ερτζιανά σήματα :) )

 

Βλέπω στο support της Apple πάρα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα. Δυστυχώς έληξε η εγγύησή μου 30/3 και δεν πρόλαβα να το πάω.

 

Έχει κάποιος κάτι ανάλογο; Πως το έλυσε

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 εβδομάδες παρατηρώ πως το μικρόφωνο της μπροστινής κάμερας δεν δουλέυει (εγγραφή video με την μπροστινή κάμερα, facetime Video κτλ κάνουν απλά βουητό σαν ερτζιανά σήματα :) )

 

Βλέπω στο support της Apple πάρα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα. Δυστυχώς έληξε η εγγύησή μου 30/3 και δεν πρόλαβα να το πάω.

 

Έχει κάποιος κάτι ανάλογο; Πως το έλυσε

 

Προς ενημερωση, εχεις 2 χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προς ενημερωση, εχεις 2 χρονια εγγυηση.

 

Αν έχει απόδειξη αγοράς από ελληνικό κατάστημα και βλέπουμε...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από ελληνικό είναι (Seven). Όμως στο site της Apple γράφει πως Η εγγύηση ειναι 1 έτος.

 

 

 

Valid Purchase Date

A validated purchase date lets Apple quickly find your product and provide the help you need.

Telephone Technical Support: Expired

You are eligible to purchase telephone technical support from an Apple Advisor.

Contact Apple Support

Repairs and Service Coverage: Expired

Our records indicate that your product is not covered under Apple's Limited warranty or AppleCare Protection Plan for hardware repairs and service based on the estimated expiration date.

Edited by Tna
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει απόδειξη αγοράς από ελληνικό κατάστημα και βλέπουμε...

 

Με αποδειξη ειναι δυο χρονια βλεπουμε δε βλεπουμε!

 

Από ελληνικό είναι (Seven). Όμως στο site της Apple γράφει πως Η εγγύηση ειναι 1 έτος.

 

Με την αποδειξη ειναι 2 χρονια και να λενε οτι θενε

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με αποδειξη ειναι δυο χρονια βλεπουμε δε βλεπουμε!

 

 

 

Με την αποδειξη ειναι 2 χρονια και να λενε οτι θενε

 

Έχεις προσωπική εμπειρία; Έχεις χρειαστεί το service μετά τον πρώτο χρόνο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν πως είναι 1 έτος η εγγύηση . Το αγόρασα 28/3/2015 . Τραγική ειρωνία

Το site της Apple γράφει μόνοετης εγγύηση αλλά ... 2 χρόνια για τους Έλληνες

Edited by Tna
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

απο ποιο καταστημα το πηρες?

Αφου εχεις 2 χρονια εγγυηση στην Ελλαδα ειναι υποχρεωμενοι να στο καλυψουν. Αν δεις οτι ζοριζονται μπορεις να μιλησεις και με τον συνηγορο του καταναλωτη...ειναι συχνο φαινομενο και παντα πετυχαινεις αυτος που θες!!

Link to comment
Share on other sites

απο ποιο καταστημα το πηρες?

Αφου εχεις 2 χρονια εγγυηση στην Ελλαδα ειναι υποχρεωμενοι να στο καλυψουν. Αν δεις οτι ζοριζονται μπορεις να μιλησεις και με τον συνηγορο του καταναλωτη...ειναι συχνο φαινομενο και παντα πετυχαινεις αυτος που θες!!

 

Από seven . Στην σελίδα τους αναφέρουν 12 μήνες. Η apple στο site της γράφει με βάση το SN Πως η εγγύηση έληξε. Πήγα σε Γερμανό και Public Να ρωτήσω και με ενημέρωσαν πως είναι εκτός εγγύησης. Σήμερα θα πάρω και Infoquest.

 

Θα μιλήσω και με τον συνήγορο του πολίτη για να ρωτήσω

 

Μίλησα με InfoQuest και μου είπαν να κάνω γραπτό αίτημα και θα το εξετάσουν

 

Update:

 

Η InfoQuest με ενημέρωσε πως με τιμολόγιο δεν γίνεται δεκτή η εγγύηση !!!!!!!!!!!!! αλλά μόνο με απόδειξη. Το συζητήσαμε 2-3 λεπτά και μου είπαν πως είναι η οδηγία της Apple!!! Επίσης για μετά τον 1 χρόνο υπάρχει χρέωση 20€ για την εξέταση της συσκευής!!!!!!! Πάμε για συνήγορο του πολίτη γιατί δεν βγάζω άκρη

Edited by Tna
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αποδειξη και τιμολογιο ειναι μεγαλη απατη...να επιμεινεις και να μιλησεις με τον συνηγορο του πολιτη!! ΔΕΝ υπαρχει κανενας νομος που διαφοροποιει εγγυηση με αποδειξη Η τιμολογιο. Και ουτε η apple τα λεει αυτα. (να σου στειλουν γραπτως και ποιος υπαλληλος στα ειπε αυτα να τα κανεις και μια ερωτηση στο support της apple!! εκει να δεις ποτε θα αλλαξουν κουβεντα )

 

Επειδη εχει 1000ειπωθει και στο iphonehellas απο πολλους...μη τους αφησεις ετσι..προσπαθουν να αποφυγουν να σε καλυψουν. Οσοι το επιδιωξαν τα καταφεραν απλα θελει λιγο υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το τιμολογιο ειναι νεο κολπο.θελω και εγω να παω infoquest με τιμιλογιο.θα παρω τηλ να ρωτησω τι γινεται

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μολις πηρα τηλ και μου ειπαν οτι δεν γινεται με τιμολογιο

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...