Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις μπηκε στο λογαριασμου μου στο Ali και βρηκα μια παραγγελια την οποια δεν εχω κανει εγω. Στην αρχη νομιζα οτι οντως την ειχα κανει εγω αφου επροκειτο για κινητο που σκεφτομουν να αγορασω και ειπα θα πατησα καταλαθως order και δεν το θυμαμαι. Μπαινοντας ομως στις λεπτομεριες της παραγγελιας ειδα οτι τα στοιχεια του παραληπτη και η διευθυνση δεν ηταν τα δικα μου αλλα καποιου απο την Μαλαισια. Ευτυχως δεν ειχε γινει πληρωμη (ετσι κι αλλιως τα στοιχεια της καρτα δεν αποθηκευονται και η καρτα εχει υπολοιπο 10€) και η παραγγελια εχει ακυρωθει. Μου φαινεται παντως παραξενο που εκλεισε. Συνηθως παιρνει καποιες μερες για να ακυρωθει! Επισης ευτυχως δεν πειραξε τις αλλες παραγγελιες(confirm, dispute κτλ). Για αρχη αλλαξα κωδικο και αρχιζω να σκεφτομαι τα επομενα βηματα :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μολις μπηκε στο λογαριασμου μου στο Ali και βρηκα μια παραγγελια την οποια δεν εχω κανει εγω. Στην αρχη νομιζα οτι οντως την ειχα κανει εγω αφου επροκειτο για κινητο που σκεφτομουν να αγορασω και ειπα θα πατησα καταλαθως order και δεν το θυμαμαι. Μπαινοντας ομως στις λεπτομεριες της παραγγελιας ειδα οτι τα στοιχεια του παραληπτη και η διευθυνση δεν ηταν τα δικα μου αλλα καποιου απο την Μαλαισια. Ευτυχως δεν ειχε γινει πληρωμη (ετσι κι αλλιως τα στοιχεια της καρτα δεν αποθηκευονται και η καρτα εχει υπολοιπο 10€) και η παραγγελια εχει ακυρωθει. Μου φαινεται παντως παραξενο που εκλεισε. Συνηθως παιρνει καποιες μερες για να ακυρωθει! Επισης ευτυχως δεν πειραξε τις αλλες παραγγελιες(confirm, dispute κτλ). Για αρχη αλλαξα κωδικο και αρχιζω να σκεφτομαι τα επομενα βηματα :mad:

Έτσι, από περιέργεια, ο παλιός κωδικός ήταν κάποιος εύκολος και κλασικός; Μήπως χρησιμοποιείς τον ίδιο και σε άλλα site;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, από περιέργεια, ο παλιός κωδικός ήταν κάποιος εύκολος και κλασικός; Μήπως χρησιμοποιείς τον ίδιο και σε άλλα site;

 

Δεν το λες ευκολο δηλαδη δεν ειναι 1234. Αλλα τον χρησιμοποιω σε αρκετα sites. Επισης μολις ετρεξα ενα scan με το antivirus και βρηκε 3 ιους! Επισης πριν κανενα μηνα το facebook και το hotmail μου ειχαν αναφερει περιεργη δραστηριοτητα στoυς λογαριασμους μου και τελικα αλλαξα τους κωδικους. Τι να πω; Μαλιστα ηθελα να παραγγειλω κατι βλακιουλες απο το ali αλλα τωρα φοβαμαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες ευκολο δηλαδη δεν ειναι 1234. Αλλα τον χρησιμοποιω σε αρκετα sites. Επισης μολις ετρεξα ενα scan με το antivirus και βρηκε 3 ιους! Επισης πριν κανενα μηνα το facebook και το hotmail μου ειχαν αναφερει περιεργη δραστηριοτητα στoυς λογαριασμους μου και τελικα αλλαξα τους κωδικους. Τι να πω; Μαλιστα ηθελα να παραγγειλω κατι βλακιουλες απο το ali αλλα τωρα φοβαμαι

Αν θες μια συμβουλή, βρες ένα κωδικό μεγάλο και δύσκολο και βάλτον ΜΟΝΟ στο βασικό σου email, και έναν άλλο κωδικό τον οποίο θα χρησιμοποιείς με μικρές παραλλαγές κάθε φορά στα υπόλοιπα site. Είναι μεγάλο κενό ασφάλειας να χρησιμοποιείς παντού το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια συμβουλή, βρες ένα κωδικό μεγάλο και δύσκολο και βάλτον ΜΟΝΟ στο βασικό σου email, και έναν άλλο κωδικό τον οποίο θα χρησιμοποιείς με μικρές παραλλαγές κάθε φορά στα υπόλοιπα site. Είναι μεγάλο κενό ασφάλειας να χρησιμοποιείς παντού το ίδιο.

 

Eυχαριστω για την συμβουλη! Mαλιστα τον χρησιμοποιω και χρονια! Εγω σκεφτομαι να κανω τα εξης:

1) Format στον υπολογιστη(για να φυγουν και οι τελευταιες αμφιβολιες περι ιων)

2) Καλο antivirus

3) Αλλαγη ολων των κωδικων που χρησιμοποιω(αν και ειναι πολλοι)

4) Θα διαγραψω την προπληρωμενη καρτα που εχω και θα φτιαξω καινουργια

5) Ισως διαγραψω το aliexpress account και φτιαξω ενα καινουργιο.

 

Μιλησα με τo aliexpress και μου ειπαν οτι δεν τους εχει ξανα αναφερθει κατι τετοιο (δεν το πολυπιστευω) και μου ειπαν οτι ισως οφειλεται σε ιους. Αν εχετε να προτεινεται κατι αλλο θα ημουν ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηρθε το δεμα που περιμενα απο κινα (δευτερη φορα το ιδιο δεμα) αλλα μεσα ηταν αδειο. Ειχε μονο ενα φελιζολ... Απατεωνες
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηρθε το δεμα που περιμενα απο κινα (δευτερη φορα το ιδιο δεμα) αλλα μεσα ηταν αδειο. Ειχε μονο ενα φελιζολ... Απατεωνες

Έπρεπε να τραβήξεις βίντεο αποσυσκευασίας ...

Εάν ήταν μπαταρία μπορεί να την έβγαλαν και να την κατέστρεψαν. Μου έτυχε και εμένα.

Επίσης, εάν δεν επιβαιβαίωσες την λήψη κάνε dispute, δεν μπορεί να το έκανε μόνο σε εσένα ο πωλητής.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας πως λεγεται ο πωλητης ή ανεβασε link απο το μαγαζι του να τον αποφυγουμε....Παντως αν ειναι απατεωνας οι μερες του ειναι μετρημενες(θελω να πιστευω :P ).
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηρθε το δεμα που περιμενα απο κινα (δευτερη φορα το ιδιο δεμα) αλλα μεσα ηταν αδειο. Ειχε μονο ενα φελιζολ... Απατεωνες

Από ότι είδα ήταν οθόνη, μήπως ήταν χωμένο μέσα στο φελιζόλ;; Μία προστασία οθόνης γυάλινη μου ήλθε χωμένη μέσα σε φελιζόλ γιά προστασία.

Και ο Κινέζος έχει αρκετά καλή βαθμολογία ..

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ρωτησω...γιατι ηρθε δευτερη φορα το ιδιο δεμα; Τελικα μιλησες με τον πωλητη, ανοιξες dispute;;

Απο οτι φαινεται καθε φορα που παιρνουμε κατι απο interrnet πρεπει να βγαζουμε και βιντεο αποσυσκευασιας! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να τα παρουμε απο την αρχη.

 

Τελη ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014 εγινε παραγγελια για την οθονη για εναν φιλο. Εκανα την παραγγελια και εβαλα διευθυνση του φιλου μου γιατι εγω λειπω εξωτερικο, αλλα με το δικο μου ονομα. Περιμεναμε πολυ καιρο αλλα δεμα δεν ηρθε (δεν ξεραμε οτι απο τα ΕΛΤΑ μπορεις να κανει tracking), αφου βλεπαμε μεσω του κινεζικου ταχυδρομειου οτι ειναι ακομα κινα (δεν ενημερωνοταν).

 

Μετα απο 2 μηνες (περασε η διορια για dispute) ενας τριτος φιλος μας ειπε οτι μεσω ΕΛΤΑ μπορεις να κανεις tracking και ειδαμε οτι ηρθε στην πολη αλλα επειδη ειχε αλλο ονομα στην πολυκατοικια κανεις δεν ενημερωσε τον φιλο μου για το δεμα και μετα απο 1 μηνα εφυγε πισω σαν αζητητο. Οταν το καταλαβαμε αυτο, επικοινωνησα με τον πωλητη και του εξηγησα τι εγινε και με πολυ ευγενια ειπε οτι θα μου το ξαναστειλει πισω και δεν υπαρχει προβλημα.

 

Ετσι μετα απο 2-3 βδομαδες μου το εστειλε ξανα πισω με καινουργιο tracking number και αυτη την φορα μεσω ΕΛΤΑ βλεπαμε που ειναι. Μετα η ιστορια ειναι γνωστη.. (ηρθε αδειο κτλ)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

τις τελευταιες μερες ψαχνοντας για ενα κινητο lenovo που θελω να αγορασω βρηκα στο aliexpress πολλα κινητα lenovo με 4g ram και μου φανηκε λιγο περιεργο...οταν εψαξα αυτα τα μοντελα στο google δεν βρηκα τιποτα πραγμα λιγο απιθανο γιατι με τα χαρακτηρηστικα που εχουν θα ειχε γινει χαμος και θα ειχε πεσει πολυ συζητηση...δεν ειναι ομως μονο η ram αλλα και τα αλλα χαρακτηριστικα (υψηλα χρονισμενοι επεξεργαστες,υψηλες αναλυσεις,μεγαλη rom)...ας μου απαντησει καποιος που ξερει τι γινεται...βαζω και 3 κινητα που βρηκα ψαχνοντας....θελω κυριως απαντηση για το 3ο γιατι το παρηγγειλε φιλος και μου το ειπε σημερα (να τον προετοιμασω για το τι θα περιμενει χαχα)...μακαρι παντως να μην ειναι clones

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-S660-Max-4G-RAM-MTK6592-Octa-Core-2-5GHz-13-0MP-5-0-1920/32266784043.html

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Android4-4-Phone-Lenovo-A820-w-MTK6592-Octa-Core-1-4Ghz-2GB-ram-4-5/1875675823.html

 

http://www.aliexpress.com/store/product/Original-Lenovo-p780-mini-MTK6592-Octa-Core-13-0MP-Mobile-Phone-2G-RAM-16G-ROM/1457173_32262003312.html

Edited by ThemisXRS
Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω να βαλουν στο κουτι και μερικές μπανανες :lol::lol:

 

Μερικά σχόλια:

very fast!!! thanks is a very strong phone! in antutu 70140!! !thanks!!!

 

ΤHE PRODUCT IS VERY BAD THE SELLER IS MOTHER ****ING SHI T AND HE DOESNT BELONG TO ALIEXPRESS I AM VERY DISSAPOINTED THE PHONE SYSTEM IS CRACKED

 

he phone was sent quickly. Characteristics do not match the description! The display is 480x854, and not 1920 (horrible). The processor has 2 cores MT 6572 (1001 MHz) not MTK 6592. The camera ...it's awful.

λολ

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

αρα και το τριτο κινητο που εβαλα ειναι μαιμου;;....πικρα που θα φαει ο φιλος....και μου λεει χθες παρεγγειλα ενα με 4gb και δεν το πολυπιστεψα....ψαχνω μετα το μοντελο στο aliexpress το βρηκα και οντως ελεγε 4gb ram....μετα που μου ηρθε και το εψαξα ανακαλυψα αυτο το πραγμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ακομα και αυτοι που σχολιαζουν πρεπει να ειναι fake accounts

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ προσοχή στο aliexpress, έχει πάρα πολλές τέτοιες αγγελίες με κινητά που παρουσιάζονται με τρελά χαρακτηριστικά και τιμή χώμα (κυρίως Lenovo, αλλά έχω δει και κάποια ακόμα γνωστά κινέζικα) ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν καν τα μοντέλα αυτά.

 

Τώρα εφόσον το πάρει και δεν είναι με τα χαρακτηριστικά που περιγράφετε στο site (που είμαι σίγουρος ότι δεν είναι) μπορεί να κάνει dispute order. Μετά περιγράφει ότι δεν έχει τα χαρακτηριστικά που έγραφε στην αγγελία και αν όλα πάνε καλά μπορεί να πάρει πίσω τα χρήματα που έδωσε. Αν όχι, τουλάχιστον το προσπάθησε. :p

Link to comment
Share on other sites

και ενω ηξερε οτι ασχολουμαι με αυτα δεν μου το ειπε....και το εμαθα χθες οτι παρηγγειλε κινητο....τεσπα θα δουμε τι θα γινει
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, μούφες είναι... Ωστόσο το Ali, έχει δικό του σύστημα για να είσαι καλυμμένος, μιας και δεν χρησιμοποιεί paypal... Απ' όσο γνωρίζω ο πωλητής παίρνει τα χρήματα, μόνο εφόσον παραλάβεις το προϊόν και είναι όλα οκ... Οπότε πιστεύω ότι αν τους πει ότι τα χαρακτηριστικά δεν είναι σωστά κλπ κλπ, σίγουρα θα πάρει τα χρήματά του πίσω... Βέβαια θα έχει στάνταρ καθυστέρηση η όλη διαδικασία, μέχρι να παραλάβει κλπ, αλλά πιστεύω να τον καλύπτει το σύστημα του Ali...

Επίσης ενημερωτικά, συσκευές αγοράζουμε από γνωστά Κινεζομάγαζα και οχι από πωλητές σε Ali και Εbay, εκτός από πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις... ;)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

αξεσουαρ πηρα αδερφε!Θα το τσεκαρω και θα και αν ειναι οκ θα πατησω αυτο που ειπες σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αγορασω καποια πραγματα για μεταπωληση απο ali αλλα λογο μαγαζιου χρειαζομαι τιμολογιο...γινεται να μου κοπει τιμολογιο? Γνωριζει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αγορασω καποια πραγματα για μεταπωληση απο ali αλλα λογο μαγαζιου χρειαζομαι τιμολογιο...γινεται να μου κοπει τιμολογιο? Γνωριζει καποιος?

 

Τετοια πραγματα το μητρικο τους Site κανει = http://www.alibaba.com/

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...