Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα μια αγορα απο το Αλι και εχω την υποψια για να μην πω την βεβαιωτητα οτι ο πωλητης μου εχει δωσει ψευτικο tracking.

Βεβαια ακομη μια μερα εχει περασει αλλα ο πωλητης εκτος οτι αργησε να κανει την αποστολη δεν απανταει στα μυνητα μου και με βαση αυτο εδω το site http://post-tracking.com/validate/ o φαινεται οτι το tracking ειναι πλαστο.

Στην παρουσα φαση το Αλι δεν μου επρεπει να ανοιξω dispute λεει οτι πρεπει να περασουν 10 μερες.

Μετα το περας της προθεσμιας αν ανοιξω dispute θα δικαιωθω η θα πρεπει να εξαντληθει ολο το χρονικο περιθωριο?

Καποιος με εμπειρια γιατι ειναι μολις η τεταρτη αγορα που κανω και δεν ξερω τι οπαιζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταστημα πωλήτη:http://www.aliexpress.com/store/2062003?spm=2114.10010108.0.621.miBybj

tracking number: RI828894223CN

Μια χαρα μου φαινετε εμενα το T.N. Περιμενε 5-6 μερες για καμια ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα απο το Αλι και εχω την υποψια για να μην πω την βεβαιωτητα οτι ο πωλητης μου εχει δωσει ψευτικο tracking.

Βεβαια ακομη μια μερα εχει περασει αλλα ο πωλητης εκτος οτι αργησε να κανει την αποστολη δεν απανταει στα μυνητα μου και με βαση αυτο εδω το site http://post-tracking.com/validate/ o φαινεται οτι το tracking ειναι πλαστο.

Στην παρουσα φαση το Αλι δεν μου επρεπει να ανοιξω dispute λεει οτι πρεπει να περασουν 10 μερες.

Μετα το περας της προθεσμιας αν ανοιξω dispute θα δικαιωθω η θα πρεπει να εξαντληθει ολο το χρονικο περιθωριο?

Καποιος με εμπειρια γιατι ειναι μολις η τεταρτη αγορα που κανω και δεν ξερω τι οπαιζει.

Ε δε μας λες και μας με ποιο τρόπο ξεχωρίζεις τα ψεύτικα tracking μερικές ώρες μετά την αγορά;

Γιατί φαίνεσαι και πολύ βέβαιος.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τυχαίοι αριθμοί τα tracking #s, βγαίνουν απο κάποιο τύπο, ας πούμε. Ένα μέλος του forum είχε φτιάξει εφαρμογή που έκανε έλεγχο κανονικότητας.

 

Το RI828894223CN βγάζει μήνυμα λάθους και στο TrackChecker ("Checksum of track number is invalid").

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει ο φίλος WitchKing τα tracking δεν βγαίνουν τυχαία αν και υπάρχει εφαρμογή που μπορείς να δημιουργήσεις.

 

Το θέμα είναι αν περάσει το δεκαήμερο και ανοιξω το dispute-claim το ali θα επιστρέψει τα χρήματα ή πρέπει να εξαντληθει το χρονικό περιθώριο.

 

Όπως προείπα δεν έχω εμπειρία από το site κάτι μικροπραγραματα είχα αγοράσει στο παρελθόν και αυτά επειδή δεν τα έβρισκα αλλού .

 

Και επιπλεων συν 8 μέρες αναμονή μέχρι να γράψει ότι και καλά έγινε αποστολη.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αγορα πριν λιγο. Μικρο ποσο, καπου εναμιση δολάριο.

Παω στην παραγγελία και εχει ένα reminder που αναφέρει οτι θα κανουν verify τον λογαριασμό μου, ωστε να ολοκληρωθει η παραγγελία.

Τι φαση?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αγορα πριν λιγο. Μικρο ποσο, καπου εναμιση δολάριο.

Παω στην παραγγελία και εχει ένα reminder που αναφέρει οτι θα κανουν verify τον λογαριασμό μου, ωστε να ολοκληρωθει η παραγγελία.

Τι φαση?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Μιπως verify την πληρωμη και οχι τον λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πιστεψετε σημερα παρατηρησα οτι εχει αντικατασταθει το tracking number καποιο που δειχνει να ειναι αληθινο.

Ειμαι τοσο εξοργισμενος που ειδη εχω ετοιμασει ενα ωραιοτατο κατεβατο για feedback.

Δεν ξερει ομως τι εκπληξη του επισφυλασω.

Link to comment
Share on other sites

ας ερθει με το καλό και μετά δωστου να καταλάβει!

εκτός αν έκανε λάθος εξ αρχης

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ήρθε σήμερα ενα Mikey που παρήγγειλα.

έγραφε οριτζιναλ αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν είναι.

να ζητησω refund?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έχει τύχει να μου δώσει ψεύτικο tracking number και το κατάλαβα χάρη στη εφαρμογή track checker.

Μίλησα με τον πωλητή, του είπα ότι έκανες μπινια αλλά δεν του άφησα αρνητικό feedback γιατί βασικά δεν πλήρωσα για tracking.Στο σχόλιο όμως ανέφερα ότι έκανε. Τελικά μου άλλαξε το tracking number σε κάποιο που είναι εντοπισιμο μόνο στην Κίνα.

 

Από την μικρή μου εμπειρία στο AliExpress είναι πάντα καλύτερο να επικοινωνείς πρώτα με τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταζετε να παραλαμβανετε αυτά που πρέπει στην ώρα τους και αφήστε τις υπερβολές.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

εγω του αφησα 3 αστερακια γιατι πληρωσα china post και το εστειλε με post nl.

απ οτι ειδα αντιστοιχει σε ουδετερο feedback. ηθελα 2 αστερακια αλλα αφου ηρθε (αργα μεν) αφησα 1 παραπανω

Link to comment
Share on other sites

ήρθε σήμερα ενα Mikey που παρήγγειλα.

έγραφε οριτζιναλ αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν είναι.

να ζητησω refund?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Για στείλε τό link,πως ειδες ότι δεν είναι γνήσια?

Ρωταω γιατί δύο που είχα πάρει δεν ήρθαν ποτέ,πηρα τα χρήματα πίσω όμως.

Link to comment
Share on other sites

εγω του αφησα 3 αστερακια γιατι πληρωσα china post και το εστειλε με post nl.

απ οτι ειδα αντιστοιχει σε ουδετερο feedback. ηθελα 2 αστερακια αλλα αφου ηρθε (αργα μεν) αφησα 1 παραπανω

Ούτε αυτο είναι λογικό. Τι σε πειράζει που το στειλε με post nl? Δεν είναι καν φθηνότερο απ το να το στελνε με china post, αντιθέτως

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. Σκεφτόμουν να αγοράσω κινητό απο αλι αλλα έχω ορισμένες απορίες. 1)Όσον αφορά αγορά κινητού απο aliexpress έχετε κάποιους συγκεκριμένους πωλητές που αγοράζετε ή κοιτατε μόνο το feedback; 2) Επίσης αν τους στείλω να ρουταρουν το κινητό για να φυγει η κινεζοσαβουρα και να βαλυν το playstore το κάνουν;

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας

 

 

 

---Από Ομάδα Διαχείρισης---

Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Για στείλε τό link,πως ειδες ότι δεν είναι γνήσια?

Ρωταω γιατί δύο που είχα πάρει δεν ήρθαν ποτέ,πηρα τα χρήματα πίσω όμως.

αύριο θα στο στείλω.

η συσκευασία ηταν ενα διαφανές σακουλάκι. ενω το οριτζιναλ είναι σε χαρτινο

Ούτε αυτο είναι λογικό. Τι σε πειράζει που το στειλε με post nl? Δεν είναι καν φθηνότερο απ το να το στελνε με china post, αντιθέτως

εφόσον πληρωσα(ασχέτως τιμής) έξτρα, δεν έπρεπε να το στείλει με τον τροπο που επελεξα?

αλλιώς ας μην είχε καθόλου επιλογή.

σε επικοινωνία μαζί του, είπε οτι έχουν ίδιο κοστος για αυτους.

επίσης με China post έρχονται πιο γρήγορα(σε μένα τουλαχιστον)

καλησπερα παιδια. Σκεφτόμουν να αγοράσω κινητό απο αλι αλλα έχω ορισμένες απορίες. 1)Όσον αφορά αγορά κινητού απο aliexpress έχετε κάποιους συγκεκριμένους πωλητές που αγοράζετε ή κοιτατε μόνο το feedback; 2) Επίσης αν τους στείλω να ρουταρουν το κινητό για να φυγει η κινεζοσαβουρα και να βαλυν το playstore το κάνουν;

Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας

 

 

 

---Από Ομάδα Διαχείρισης---

Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου

για κινητό μήπως να δεις κάνα κινεζομαγαζο?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Μάθετε παρακαλώ πολύ κάποιοι να συζητάτε πολιτισμένα. Προσωπικές αντιπαραθέσεις και χαρακτηρισμοί απαγορεύονται, το γνωρίζετε πολύ καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Για στείλε τό link,πως ειδες ότι δεν είναι γνήσια?

Ρωταω γιατί δύο που είχα πάρει δεν ήρθαν ποτέ,πηρα τα χρήματα πίσω όμως.

 

http://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mikey-Mi-Key-Smart-quick-button-one-click-auxilary-button-gadget-button-3-5mm/32516644526.html

 

αυτην την #$@#^@ πηρα!

αν δεις και τα feedbacks, λενε οτι δεν ειναι οριτζιναλ. (δε τα ειχα προσεξει οταν εκανα την παραγγελια)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mikey-Mi-Key-Smart-quick-button-one-click-auxilary-button-gadget-button-3-5mm/32516644526.html

 

αυτην την #$@#^@ πηρα!

αν δεις και τα feedbacks, λενε οτι δεν ειναι οριτζιναλ. (δε τα ειχα προσεξει οταν εκανα την παραγγελια)

 

Έχεις δίκιο,δεν . . . . . :mad:

Τα σωστά παίζουν στο 2€.

Δεν ξέρω όμως αν θα πάρω μία καί δεν μπόρεσα τελευταία να περάσω την εφαρμογή,ισως καί όμως.:rolleyes:

Κοίτα,το Ali βοηθάει αρκετά για να επιλέξεις το κατάλληλο,μεσα από πολλούς παράγοντες,πωλησεις,σχολεια, ποσοστο πωλητή καί κυρίως τιμή.

Για μικροαγορες από κει είναι μία χαρά ακόμα όμως καί πιό ακριβα , θέλουν προσοχή.Για μένα βασικός κανόνας είναι ή επικοινωνία πριν την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Mikey-Mi-Key-Smart-quick-button-one-click-auxilary-button-gadget-button-3-5mm/32516644526.html

 

αυτην την #$@#^@ πηρα!

αν δεις και τα feedbacks, λενε οτι δεν ειναι οριτζιναλ. (δε τα ειχα προσεξει οταν εκανα την παραγγελια)

Τη δουλειά τους την κάνουν; Αν ναι, ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Αν όχι, dispute και παίρνεις τα λεφτα πισω χωρίς φυσικά να στείλεις το προϊόν πίσω

Link to comment
Share on other sites

όχι, δε δουλεύει σωστα. δεν "ακούει" στα πατήματα.

περιμένω να δω τι θα με πει ο πωλητής.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...