Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στη Πειραιώς μπορείς να γεμίσεις απο ΑΤΜ χωρίς να έχεις e-banking?

πάντως αυτή η αναμονή 24ωρες και γενικά η διαδικασία αγοράς στο aliexpress δεν με ενθουσίασαν.

 

μάλλον θα συνεχίσω να κοιτάω σε ebay σαν πρώτη επιλογή.

 

Αλλο το e-banking αλλο το ATM. Tο πρωτο το κανεις απο το σπιτι σου. Ουσιαστικα μεταφερεις λεφτα απο τον λογαριασμο σου στην Prepaid (ειναι δωρεαν). Στο ΑΤΜ εννοω: παω στο ATM με χρηματα στο χερι και κανω καταθεση στο μηχανημα (υπαρχει χρεωση).

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναί φίλε μου, το ξέρω αυτό.

Γιαυτό ρωτάω, διότι παλιά που είχα τη προπληρωμένη της Κύπρου γινόταν όπως το λες με τα λεφτά στο χέρι στο ΑΤΜ.

Αλλά μου την άλλαξαν με Πειραιώς και όταν πήγα στο ΑΤΜ δεν μου έδινε τέτοια επιλογή.

 

Γνωρίζω όμως οτι σε ορισμένες τράπεζες, αν έχεις λογαριασμό+e-banking μπορείς μέσω ΑΤΜ να μεταφέρεις χρήματα απο το λογαριασμό στη προπληρωμένη.

Είναι τέτοια η περίπτωση της Πειραιώς ή έχει κάποια άλλη επιλογή στο ΑΤΜ που δεν την είδα?

Λογαριασμό Πειραιώς δεν έχω.

 

Για να μην βγαίνουμε τελείως off topic. αυτού του είδους τα μπερδέματα είναι που δεν μου αρέσουν. είναι ένας απο τους λόγους που αραίωσα το amazon.

ενώ ebay και γενικά όπου έχει Paypal όλα είναι πολύ πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ασφάλεια.

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...Αν, λεμε αν ο πωλητης εκανε λαθος(εγραψε destination us και οχι greece) θα φταιει το china post??

Eγω δεν γνωριζω πως δουλευουν αυτα..εσυ πιστευεις οτι ο πωλητης εδωσε σωστο destination και η china post εκανε τα ''δικα της''??

 

υ.γ Γνωριζεις η επιστροφη χρηματων ποσες μερες χρειαζεται..??το dispute εγινε δεκτο απο τον πωλητη πριν 2 ημερες..

Μήπως σου δωσε λάθος tracking από άλλη παραγγελία? το πιθανότερο.Αν έχει αργήσει να ρθει, τότε έβαλε άλλου πελάτη διεύθυνση από λάθος, μολις βλέπεις λάθος χώρα προορισμού επικοινωνείς άμεσα με τον πωλητή να του πεις το λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να αγοράσω ρακέτα τένις, έψαξα σε καλά μαγαζιά όπως sportsdirect και tennis-warehouse, μετά ομως σκέφτηκα να κοιτάξω aliexpress...θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτισει για το συγκεκριμένο (ποιον seller να εμπιστευτώ,τι να προσέξω,αν προκειται περι used η new) ?

 

ΠΧ βλέπω πουλανε τη ρακέτα του NOLE με 48 δολλάρια...Παίζει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του παρακάτω κινητού από το Aliexpress και θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν ο πωλητής με το 90% και τα 69 feedback είναι φερέγγυος ή όχι. Εσείς θα αγοράζατε από αυτόν ή όχι? Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά αλλά επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ από εκεί η γνώμη σας μετράει.

 

http://www.aliexpress.com/item/S5-PHONE-I9600-phone-smart-phone-Perfect-1-1-MTK6592-Octa-Core-5-1-IPS-Screen/1894972649.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλός φαίνεται, εγώ θα αγόραζα. Άλλωστε δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου. Απλώς δεν πρέπει να βιάζεσαι....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του παρακάτω κινητού από το Aliexpress και θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν ο πωλητής με το 90% και τα 69 feedback είναι φερέγγυος ή όχι. Εσείς θα αγοράζατε από αυτόν ή όχι? Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά αλλά επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ από εκεί η γνώμη σας μετράει.

 

http://www.aliexpress.com/item/S5-PHONE-I9600-phone-smart-phone-Perfect-1-1-MTK6592-Octa-Core-5-1-IPS-Screen/1894972649.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

μακρυά .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του παρακάτω κινητού από το Aliexpress και θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους αν ο πωλητής με το 90% και τα 69 feedback είναι φερέγγυος ή όχι. Εσείς θα αγοράζατε από αυτόν ή όχι? Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά αλλά επειδή δεν έχω αγοράσει ποτέ από εκεί η γνώμη σας μετράει.

 

http://www.aliexpress.com/item/S5-PHONE-I9600-phone-smart-phone-Perfect-1-1-MTK6592-Octa-Core-5-1-IPS-Screen/1894972649.html

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Με τιποτα δεν θ' αγοραζα. Αν δεν εχει τουλαχιστον 97% δεν αγοραζω.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν θ' αγοραζα. Αν δεν εχει τουλαχιστον 97% δεν αγοραζω.

 

Από ότι βλέπω στο Aliexpress κανένας δεν έχει τέτοια βαθμολογία. Υπάρχουν κάποιοι βέβαια που έχουν και 100% αλλά μόνο με 2-3 feedback. Ειλικρινά δεν ξέρω. Και φυσικά δεν βασίζομαι στο protection του Aliexpress γιατί από όσα διάβασα δεν είναι και το καλύτερο.

Μάλλον θα βρω κάτι άλλο.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο Aliexpress κανένας δεν έχει τέτοια βαθμολογία. Υπάρχουν κάποιοι βέβαια που έχουν και 100% αλλά μόνο με 2-3 feedback. Ειλικρινά δεν ξέρω. Και φυσικά δεν βασίζομαι στο protection του Aliexpress γιατί από όσα διάβασα δεν είναι και το καλύτερο.

Μάλλον θα βρω κάτι άλλο.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Κοιτα, και με 94% αν εχει πολλες πωλησεις, ειναι καλα. Οπως ειπες κι εσυ, θα βλεπεις και το feedback. Αν πχ καποιος εχει 94% και εχει πουλησει 500 τεμαχια, δεν ειναι ασχημα για aliexpress. Για να καταλαβεις ο αδερφος μου πηρε κατι παπουτσια απο seller με 95,5% και ηταν μια χαρα!

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο Aliexpress κανένας δεν έχει τέτοια βαθμολογία. Υπάρχουν κάποιοι βέβαια που έχουν και 100% αλλά μόνο με 2-3 feedback. Ειλικρινά δεν ξέρω. Και φυσικά δεν βασίζομαι στο protection του Aliexpress γιατί από όσα διάβασα δεν είναι και το καλύτερο.

Μάλλον θα βρω κάτι άλλο.

Και πάλι ευχαριστώ.

Το protection του Aliexpress είναι καλύτερο από του Paypal, απλώς αργεί. Και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, και εγώ αγόρασα πολλές φορές από πωλητές ακόμη και με κάτω από 90% και ήταν εντάξει. Οι υψηλές βαθμολογίες εκεί είναι σπάνιες, και οι περισσότερες "αρνητικές" που τους ρίχνουν την βαθμολογία είναι από περίεργους οι οποίοι δεν διαβάζουν τους όρους και ιδίως από Αμερικανούς οι οποίοι βάζουν αρνητική βαθμολογία γιατί δεν πήραν το δέμα τους σε 10 ημέρες ...

Η απόφαση δική σου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια για παραδειγμα πηρα απο <μαγαζι> με 99.5%. Υπαρχουν και τετοια νουμερα παντα βεβαια μιλώντας για όγκο πωλήσεων. Επίσης πρόσφατα δοκίμασα την τύχη μου με ενα γνωστο κινητο που ένα νεο μαγαζί το έδινε σε απίστευτα χαμηλη τιμή. Σε 2 μέρες από μόνο του το ali ακύρωσε την αγορά και μου επέστεψε τα χρήματα, ενημερώνοντάς με οτι ο πωλητής θεωρήθηκε ύποπτος.
Link to comment
Share on other sites

Το protection του Aliexpress είναι καλύτερο από του Paypal, απλώς αργεί. Και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, και εγώ αγόρασα πολλές φορές από πωλητές ακόμη και με κάτω από 90% και ήταν εντάξει. Οι υψηλές βαθμολογίες εκεί είναι σπάνιες, και οι περισσότερες "αρνητικές" που τους ρίχνουν την βαθμολογία είναι από περίεργους οι οποίοι δεν διαβάζουν τους όρους και ιδίως από Αμερικανούς οι οποίοι βάζουν αρνητική βαθμολογία γιατί δεν πήραν το δέμα τους σε 10 ημέρες ...

Η απόφαση δική σου.

 

Εσυ στη θεση μου θα το αγοραζες ή οχι; Απλα θελω να παρω γνωμες απο οσους εχουν καποια εμπειρία απο το Aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ στη θεση μου θα το αγοραζες ή οχι; Απλα θελω να παρω γνωμες απο οσους εχουν καποια εμπειρία απο το Aliexpress.

Ναι φίλε μου, από τον συγκεκριμένο θα αγόραζα, κοίταξα την βαθμολογία του τώρα και από ότι φαίνεται είναι καλός ασχέτως του 90%.

Η τελική απόφαση είναι δική σου φυσικά, απλώς εάν δεν έχεις αγοράσει από AliExpress ξανά, σου υπενθυμίζω ότι πρέπει να έχεις υπομονή γιατί αργούν. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά από το ali, αλλά ο πωλητής είναι καινούργιος και δεν έχει καθόλου feedback. Θέλω μια κάρτα γραφικών, αλλά μου φαίνεται υπερβολικά πολύ φθηνή. Θα μου προτείνατε να την αγοράσω; http://www.aliexpress.com/item/best-graphics-card-EVGA-NVIDIA-GeForce-GTX-760-Superclocked-2GB-GDDR5-2DVI-HDMI-DisplayPort-PCI-Express/1921027933.html
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να κάνω την πρώτη μου αγορά από το ali, αλλά ο πωλητής είναι καινούργιος και δεν έχει καθόλου feedback. Θέλω μια κάρτα γραφικών, αλλά μου φαίνεται υπερβολικά πολύ φθηνή. Θα μου προτείνατε να την αγοράσω; http://www.aliexpress.com/item/best-graphics-card-EVGA-NVIDIA-GeForce-GTX-760-Superclocked-2GB-GDDR5-2DVI-HDMI-DisplayPort-PCI-Express/1921027933.html

 

Οχι, δεν θα το προτεινα για αγορα.

Quadra 660av
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Σήμερα κοίταξα πιο πολύ τον πωλητή αυτής της κάρτας και στα περισσότερα πράγματα που πουλούσε είχε 0% of buyers enjoyed this product! ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Σήμερα κοίταξα πιο πολύ τον πωλητή αυτής της κάρτας και στα περισσότερα πράγματα που πουλούσε είχε 0% of buyers enjoyed this product! ...

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έμειναν ευχαριστημένοι οι πελάτες, απλώς δεν πούλησε κανένα και δεν έχει feedback ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφτηκα στις 19-6-2014 αγόρασα-εξόφλησα μέσω πιστωτικής απο εδώ http://www.aliexpress.com/snapshot/6127995485.html

και μάλιστα πλήρωσα αρκετά χρήματα για να έρθeι μέσω DHL ,αλλά μέχρι στιγμής σε όσα μηνύματα ή emails έστειλα κανείς δεν μου εχει απαντήσει και το μόνο που εχω είναι ενα ORDER NUMBER τίποτα άλλο ,δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε?Αν ακυρώσω την παραγγελία θα μου επιστρέψουν τα χρήματα στην κάρτα ή θα φιλοτιμηθούν να μου απαντήσουν?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφτηκα στις 19-6-2014 αγόρασα-εξόφλησα μέσω πιστωτικής απο εδώ http://www.aliexpress.com/snapshot/6127995485.html

και μάλιστα πλήρωσα αρκετά χρήματα για να έρθeι μέσω DHL ,αλλά μέχρι στιγμής σε όσα μηνύματα ή emails έστειλα κανείς δεν μου εχει απαντήσει και το μόνο που εχω είναι ενα ORDER NUMBER τίποτα άλλο ,δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνετε?Αν ακυρώσω την παραγγελία θα μου επιστρέψουν τα χρήματα στην κάρτα ή θα φιλοτιμηθούν να μου απαντήσουν?

Στείλε μήνυμα στον πωλητή από την σελίδα του προϊόντος γιά να φαίνεται. Εάν δεν σου απαντήσει, κοίταξε πόσες ημέρες σου βγάζει ότι έχει δικαίωμα να "προετοιμάσει" την αποστολή και εάν περάσουν και δεν γίνει τίποτα, άνοιξε dispute.

Τα χρήματα δεν τα έχει πάρει, αλλά το ΑΛΙ είναι της υπομονής και έπρεπε να το ξέρεις ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μήνυμα στον πωλητή από την σελίδα του προϊόντος γιά να φαίνεται. Εάν δεν σου απαντήσει, κοίταξε πόσες ημέρες σου βγάζει ότι έχει δικαίωμα να "προετοιμάσει" την αποστολή και εάν περάσουν και δεν γίνει τίποτα, άνοιξε dispute.

Τα χρήματα δεν τα έχει πάρει, αλλά το ΑΛΙ είναι της υπομονής και έπρεπε να το ξέρεις ....

 

Eγω πάντως στο ebanking είδα οτι τα χρήματα απο την πρώτη ημέρα τα εχουνε πάρει

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Eγω πάντως στο ebanking είδα οτι τα χρήματα απο την πρώτη ημέρα τα εχουνε πάρει

Μάλλον δεν ψώνισες ξανά από εκεί ...

Διάβασε καλά τους όρους πριν αγοράσεις κάτι. Στο AliExpress παίρνουν τα χρήματα από την κάρτα αλλά ΔΕΝ τα δίνουν στον πωλητή εάν δεν επιβεβαιώσεις ότι παρέλαβες το αντικείμενο και είναι αυτό το οποίο παρήγγειλες.

Κάνε αυτό που σου είπα, και πρόσεξε να μην σε "παραμυθιάσει" ο Κινέζος.

Η DHL θα αρχίσει να μετράει ως προς την ταχύτητα από την ώρα που θα το δώσει σε αυτούς ο πωλητής.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ψώνισες ξανά από εκεί ...

Διάβασε καλά τους όρους πριν αγοράσεις κάτι. Στο AliExpress παίρνουν τα χρήματα από την κάρτα αλλά ΔΕΝ τα δίνουν στον πωλητή εάν δεν επιβεβαιώσεις ότι παρέλαβες το αντικείμενο και είναι αυτό το οποίο παρήγγειλες.

Κάνε αυτό που σου είπα, και πρόσεξε να μην σε "παραμυθιάσει" ο Κινέζος.

Η DHL θα αρχίσει να μετράει ως προς την ταχύτητα από την ώρα που θα το δώσει σε αυτούς ο πωλητής.

Ναι ήταν η πρωτη μου αγορά.......και μάλλον και η τελευταία

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...