Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Parcel Status Arrive at destination country,waiting for customs clearance

Shipmnet arrived at destination country

2017-07-04 09:17:00 [GR]

γνωριζει κανει τι παιζει εδω ρε παιδια?μια μπαταρια των 8 ευρω ειναι!! θα περιμενουμε να την περασουν τελωνειο?εχει αεροδρομιο απο 4 ιουλιου

θα περάσει τελωνείο.ακόμα και μια θήκη σιλικόνης που κοστίζει 2 ευρώ, πέρασε τελωνείο και χρεώθηκε 3 ευρώ επιπλέον.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω κατι, επειδή εχω κανει λιγες αγορες εκει και μαλλον πρωτη φορα επεσα σε απατεωνα πωλητη, ειχε ένα ειδος 30% πιο φθηνα από αλλους και εκανα την αγορα, αλλα ενώ σε 3 μερες τελοιωνει ο χρονος του που πρεπει να κανει την αποστολή, μου γραφει να περιμενω γιατι εξαντληθηκε το ειδος που αγορασα, σε 3 μερες όπως ειπα τελοιωνει ο χρονος του που πρεπει να κανει την αποστολή, κι απ ότι βλεπω δε πρόκειται να την κανει, εχω την εξης ερωτηση, για να παρω τα χρηματα μου πισω να περιμενω να γινει αυτόματα cancelled η παραγγελια μου επειδή δε θα το στειλει, η πρεπει να κανω κατι άλλο, για να μην χασω τα χρηματα? Ευχαριστω όλα τα παιδια που βοηθατε γενικα εδώ και εμας που δεν ξερουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω κατι, επειδή εχω κανει λιγες αγορες εκει και μαλλον πρωτη φορα επεσα σε απατεωνα πωλητη, ειχε ένα ειδος 30% πιο φθηνα από αλλους και εκανα την αγορα, αλλα ενώ σε 3 μερες τελοιωνει ο χρονος του που πρεπει να κανει την αποστολή, μου γραφει να περιμενω γιατι εξαντληθηκε το ειδος που αγορασα, σε 3 μερες όπως ειπα τελοιωνει ο χρονος του που πρεπει να κανει την αποστολή, κι απ ότι βλεπω δε πρόκειται να την κανει, εχω την εξης ερωτηση, για να παρω τα χρηματα μου πισω να περιμενω να γινει αυτόματα cancelled η παραγγελια μου επειδή δε θα το στειλει, η πρεπει να κανω κατι άλλο, για να μην χασω τα χρηματα? Ευχαριστω όλα τα παιδια που βοηθατε γενικα εδώ και εμας που δεν ξερουμε :)

Μακαρι να περασει ο χρόνος κ θα πάρεις πισω τα χρηματά σου.Γενικα στα refund ειναι γρήγοροι.

Πρόσεχε γιατί υπάρχει περίπτωση να σου δωσει και tracking number απλα για να κερδισει χρόνο,και να μην το εχει στειλει.Μου χει τυχει κ οταν τον πιεσε το Αλι τα εστειλε αλλά λάθος χρώματα.Φυσικά πηρα refund αλλά έχασα πολυ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να περασει ο χρόνος κ θα πάρεις πισω τα χρηματά σου.Γενικα στα refund ειναι γρήγοροι.

Πρόσεχε γιατί υπάρχει περίπτωση να σου δωσει και tracking number απλα για να κερδισει χρόνο,και να μην το εχει στειλει.Μου χει τυχει κ οταν τον πιεσε το Αλι τα εστειλε αλλά λάθος χρώματα.Φυσικά πηρα refund αλλά έχασα πολυ χρόνο.

Σ ευχαριστω παρα πολύ φιλε μου για την απαντηση σου, οποτε η γνωμη σου είναι να το αφήσω ετσι, και απλα να περιμενω να περασει ο χρονος ώστε να γινει cancel μονη της η παραγγελια, η είναι καλυτερο να κανω κατι άλλο? Και παλι σε ευχαριστω πολύ για τον χρονο σου :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ ευχαριστω παρα πολύ φιλε μου για την απαντηση σου, οποτε η γνωμη σου είναι να το αφήσω ετσι, και απλα να περιμενω να περασει ο χρονος ώστε να γινει cancel μονη της η παραγγελια, η είναι καλυτερο να κανω κατι άλλο? Και παλι σε ευχαριστω πολύ για τον χρονο σου :)
(Και εχει και 99% ο πωλητης θετικες αξιολογήσεις στις 1300 πωλήσεις που εχει κανει, γι αυτό εκανα και την αγορα αλλα δυστηχως τελικα και αυτοι στην φερνουν καποιες φορες) Και ξεχασα να πω και κατι άλλο, ειπε ότι τελοιωσε το ειδος που αγορασα αλλα πλεον αλλαξε τη τιμη και το εχει πλεον με άλλη πολύ μεγαλυτερη τιμη.. Γι αυτό λεω απατεωνας..) Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα έναντι του πωλητή.

Μπορεί να ακυρώσει αν θέλει και κανείς δεν τον υποχρεώνει να στο στείλει.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει.

Αφού τα στείλουν, σπάνια κάνουν εμένα πάνω από 2 βδομάδες.

Συνήθως 10-12 μέρες εδώ που μένω εξωτερικό.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Εμενα δεμα με sg post εκανε 2 μηνες να ερθει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεμα με sg post εκανε 2 μηνες να ερθει.

Και έβγαλες συμπέρασμα ότι όλα τα πακέτα κάνουν τόσο?

Link to comment
Share on other sites

Και έβγαλες συμπέρασμα ότι όλα τα πακέτα κάνουν τόσο?

Εμένα 14 δέματα έκαναν 2 μήνες να φτάσουν

Καλησπέρα παιδια σε ολους, θα ηθελα να ρωτησω κατι, επειδή εχω κανει λιγες αγορες εκει και μαλλον πρωτη φορα επεσα σε απατεωνα πωλητη, ειχε ένα ειδος 30% πιο φθηνα από αλλους και εκανα την αγορα, αλλα ενώ σε 3 μερες τελοιωνει ο χρονος του που πρεπει να κανει την αποστολή, μου γραφει να περιμενω γιατι εξαντληθηκε το ειδος που αγορασα, σε 3 μερες όπως ειπα τελοιωνει ο χρονος του που πρεπει να κανει την αποστολή, κι απ ότι βλεπω δε πρόκειται να την κανει, εχω την εξης ερωτηση, για να παρω τα χρηματα μου πισω να περιμενω να γινει αυτόματα cancelled η παραγγελια μου επειδή δε θα το στειλει, η πρεπει να κανω κατι άλλο, για να μην χασω τα χρηματα? Ευχαριστω όλα τα παιδια που βοηθατε γενικα εδώ και εμας που δεν ξερουμε :)

Τίποτα δε χρειάζεται να κάνεις, εφόσον δεν στο στείλει, το ali σου επιστρέφει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 14 δέματα έκαναν 2 μήνες να φτάσουν

 

Τίποτα δε χρειάζεται να κάνεις, εφόσον δεν στο στείλει, το ali σου επιστρέφει τα χρήματα.

Σε άλλα θέματα βλέπω παιδιά να μιλάνε για 2 βδομάδες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα έναντι του πωλητή.

Μπορεί να ακυρώσει αν θέλει και κανείς δεν τον υποχρεώνει να στο στείλει.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Τίποτα δε χρειάζεται να κάνεις, εφόσον δεν στο στείλει, το ali σου επιστρέφει τα χρήματα.

 

Ευχαριστω πολύ παιδια για τις απαντησεις. Σημασια εχει μη χανοντουσαν τα χρηματα μου, ας ακυρωσει τι να κανουμε, δεν πειραζει :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπεα.εχω κανει συνολικα γυρω στις 50 παραγγελιες απο ali.ποτε δεν πληρωνα τελωνειο.τα περιασοτερα ηταν ψιλοπραγματα μεχρις 25 ευρω.μια φορα 65 ευρω.ποτε δεν πληρωσα τελωνειο.σημερα ηταν η πρωτη μου...πακετο των 10 ευρω...και πληρωσα 3 ευρω τελωνειο...σε ερωτηση μου η υπαλληλος μιυ ειπε οτι απο Χριστουγεννα ολα περνανε τελωνειο.εγω ειχα κιαλλες παραγγελιες απο τα Χριστουγεννα και ποτε δεν ειχα πληρωσει τελωνειο!τι λετε να συμβαινει;ημουν ατυχος κιεπεσα στην περίπτωση η οντως τα περνανε ολα πια;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπεα.εχω κανει συνολικα γυρω στις 50 παραγγελιες απο ali.ποτε δεν πληρωνα τελωνειο.τα περιασοτερα ηταν ψιλοπραγματα μεχρις 25 ευρω.μια φορα 65 ευρω.ποτε δεν πληρωσα τελωνειο.σημερα ηταν η πρωτη μου...πακετο των 10 ευρω...και πληρωσα 3 ευρω τελωνειο...σε ερωτηση μου η υπαλληλος μιυ ειπε οτι απο Χριστουγεννα ολα περνανε τελωνειο.εγω ειχα κιαλλες παραγγελιες απο τα Χριστουγεννα και ποτε δεν ειχα πληρωσει τελωνειο!τι λετε να συμβαινει;ημουν ατυχος κιεπεσα στην περίπτωση η οντως τα περνανε ολα πια;

 

Aυτό είναι χρέωση των ΕΛΤΑ.

 

Όχι τελωνειακή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Aυτό είναι χρέωση των ΕΛΤΑ.

 

Όχι τελωνειακή.

τι εννοεις των ελτα;η υπαλληλος μου ειπε τελωνειο!υπαρχει χρεωση των ελτα και απο ποτε;πρωτη φορα το ακουω.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις των ελτα;η υπαλληλος μου ειπε τελωνειο!υπαρχει χρεωση των ελτα και απο ποτε;πρωτη φορα το ακουω.

 

Τα ΕΛΤΑ αποφάσισαν να πληρώνει και ο παραλήπτης έξοδα αποστολής, όχι μόνο ο αποστολέας :p Ή στην περίπτωση μας, ο παραλήπτης να πληρώνει δύο φορές έξοδα αποστολής :rolleyes:

 

Σοβαρά τώρα, αν διάβαζες τον τελευταίο καιρό το forum, θα ήξερες οτι είναι τέλος παρουσίασης στο τελωνείο. Τζάμπα λεφτά δηλαδή για να βάλουν μια σφραγίδα σε πακέτα με μικροπράγματα.

Πιστεύω όμως οτι θα καταργηθεί όταν ισχύσει ο νέος κατάλογος τελών.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ αποφάσισαν να πληρώνει και ο παραλήπτης έξοδα αποστολής, όχι μόνο ο αποστολέας :p Ή στην περίπτωση μας, ο παραλήπτης να πληρώνει δύο φορές έξοδα αποστολής :rolleyes:

 

Σοβαρά τώρα, αν διάβαζες τον τελευταίο καιρό το forum, θα ήξερες οτι είναι τέλος παρουσίασης στο τελωνείο. Τζάμπα λεφτά δηλαδή για να βάλουν μια σφραγίδα σε πακέτα με μικροπράγματα.

Πιστεύω όμως οτι θα καταργηθεί όταν ισχύσει ο νέος κατάλογος τελών.

μουρθε ξαφνικο και ψαχνομαι...τωρα το καταλαβα καλυτερα!
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα θέματα βλέπω παιδιά να μιλάνε για 2 βδομάδες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Aπόλαυσε http://en.trackitonline.ru/?tn=RB253966609SG. Αυτό το κόβω για μετά τον 15αύγουστο :p

Άλλα 14 τα παρέλαβα χθες μετά από 40-50 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Aπόλαυσε http://en.trackitonline.ru/?tn=RB253966609SG. Αυτό το κόβω για μετά τον 15αύγουστο :p

 

Άλλα 14 τα παρέλαβα χθες μετά από 40-50 μέρες

 

Δεν είπαμε ότι είναι ο κανόνας, αλλά από εκεί και πέρα δεν ισχύουν είπαμε τα ίδια για όλους.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι είναι ο κανόνας, αλλά από εκεί και πέρα δεν ισχύουν είπαμε τα ίδια για όλους.

Τον περασμένο μήνα ήταν ο κανόνας. Πλέον ξαναστρώνει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συμφορουμίτες,

Γενικά από τα μέσα καλοκαιριού, έχει γίνει πιο αυστηρή η πολιτική ελέγχου των δεμάτων από το εξωτερικό με ιδιαίτερη έμφαση στις αποστολές από Κίνα (αρχικός αποστολέας Κινέζος) και με αρκετή "ευαισθησία" σε δέματα που αναγράφουν "Cellphone", "Tablet" περνώντας τα από Xray ή ανοίγοντάς τα (έχουν το δικαίωμα). Σύμφωνα με δικές μου πληροφορίες έπειτα από συζητήσεις με άτομα που δουλεύουν στα τελωνεία, υπήρξαν αρκετές "ενοχλήσεις" από καταστήματα και αντιπροσώπους στην Ελλάδα σχετικά με τα "παρεισαγόμενα" εμπορεύματα και πόσο βυθίζουν σε ύφεση την οικονομία και δή αυτή των μικροεμπόρων. Σε αυτό βοήθησε και μια πρόσφατη μελέτη σχετικά με τις απώλειες εσόδων από τη φορολόγηση των εισαγόμενων προϊόντων. Επίσης χαριτολογώντας ένας τελωνειακός υπάλληλος έλεγε ότι "μας αγαπάνε οι Κινέζοι και μας στέλνουν πολλά δέματα ως GIFTS"......

 

ΠΡΟΤΑΣΗ και όχι ΚΑΝΟΝΑΣ:

Αν κάνετε αγορές μέσω Ali ή άλλων e-shops και επιθυμείτε να σας σταλεί με απλό Registered mail, να ζητάτε να εσωκλείουν παραστατικό με όσον το δυνατό και σε λογικά πλαίσια χαμηλή αξία (πχ. για κινητό να αναγράφει $50 και όχι κάτι κουλά $1 ή $0.01...)και να ΜΗΝ αναγράφουν στην εξωτερική συσκευασία ότι το δέμα είναι κινητό ή τάμπλετ ή tv box Κλπ..... Προσωπικά, ζητώ επιτακτικά από τους πωλητές (μέσω του chat στο Ali και foto στο δέμα) για αγορές κινητών, να αναγράφουν "Tools", "Used Components", "Commercial Sample/handtool" κλπ. Δεν αποκλείω να φορολογηθώ σε κάποια από τα δέματά μου (δεν έχει συμβεί ως τώρα).

Sony Xperia Z Ultra

Cubot X17 3/32

Lenovo A588t

Vernee Apollo Lite 4/32

Xiaomi Redmi Note 5 4/64

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχει κάνει κανείς αγορές πρόσφατα? Για μικροπραγματα με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή, απλά δεν ξέρω τι παίζει με το χρονικό διάστημα. (έχω κοντά χρόνο να αγοράσω από Ali).

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομαδα μου ήρθαν ακουστικα μετά από 20 ημέρες. Συνήθως θέλει 20-30 ημερες

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάνει κανείς αγορές πρόσφατα? Για μικροπραγματα με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή, απλά δεν ξέρω τι παίζει με το χρονικό διάστημα. (έχω κοντά χρόνο να αγοράσω από Ali).

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

Μα τι ερώτηση είναι αυτή.

Όσο κάνει από οποιοδήποτε κινέζικο site, θα κάνει και από το Αλι.

Δεν κάνουν κάτι διαφορετικό εκεί.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εδωσα μια παραγγελια και λεει 6 μερες procesing time υπαρχει περιπτωση να το εξαντλησει ο πωλητης?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Έκανα αγορα απο aliexpress μια μοναδα navigation για το αυτοκινητο μου. Πριν παραγγειλω συνομιλισα μαζι της και μου ειπε οτι το στελνει με ενα δικο της τροπο. Τελικα μου εδωσε ενα tracking number που ξεκιναει ετσι ΥΤ123456789. Βρηκα οτι ειναι της YUN Express και οτι φτανοντας Ευρωπη μετα χανεται το Τ.Ν. H κατασταση του ειναι η εξης μεχρι τωρα

 

Arrived at AMSTERDAM AIRPORT----AMSTERDAM - NETHERLANDS

6

2017/9/16 22:04:13

Departed Facility in HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT----HONGKONG - HONG KONG

5

2017/9/16 5:39:21

Arrived at Sort Facility HONG KONG INTERNATIONAL AIRPORT----HONGKONG - HONG KONG

4

2017/9/15 15:00:09

Departed Facility in SHENZHEN----SHENZHEN

3

2017/9/15 1:42:29

Arrived at Sort Facility

2

2017/9/14 20:48:04

Shipment information received

1

2017/9/11 15:21:50

 

Το ερωτημα μου ειναι αν εχεις κανει καποια παρομοια εμπειρια σχετικα με την μεταφορικη αυτη. (συγγνωμη για το μεγεθος του ποστ!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...