Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού το έστειλε την επόμενη μέρα που το Ali με δικαίωσε ....

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5581532

Τι εννοείς ;

Ειλικρινά ρωτάω .Εσυ ξέρεις καλύτερα ....

Λάθος μου, πήρες τα χρήματα πίσω αλλά έχει σταλθεί; Μην κάνεις τίποτα λοιπόν, άσε το πακέτο να φύγει πίσω εφόσον το παρείγγειλες από αλλού

:lol::lol::lol:

εγώ όμως είχα επιλέξει china air post parcel οπότε το ότι το έστειλε με DHL είναι λάθος του πωλητή σωστά;

το aliexpress θα το πάρει σαν αιτία για dispute;

 

στην εξυπηρέτηση πελατών του aliexpress μου είπαν ότι έχω δίκιο και ότι πρέπει να ανοίξω dispute άμεσα. ο ίδιος ο πωλητής μόλις του είπα για το dispute είπε να μην το κάνω και θα μου δώσει ότι πληρώσω τελωνείο..

το θέμα είναι τι από τα δύο κάνω;

Ναι το Aliexpress έχει σχετική επιλογή για dispute εξαιτίας λάθος τρόπου αποστολής. Τον πωλητή μην τον εμπιστεύεσαι, δεν πρόκειται να δώσει τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε στην ελλάδα, μπορεί να μην ξέρει καν τι ισχύει εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λάθος μου, πήρες τα χρήματα πίσω αλλά έχει σταλθεί; Μην κάνεις τίποτα λοιπόν, άσε το πακέτο να φύγει πίσω εφόσον το παρείγγειλες από αλλού

 

 

 

Ναι το Aliexpress έχει σχετική επιλογή για dispute εξαιτίας λάθος τρόπου αποστολής. Τον πωλητή μην τον εμπιστεύεσαι, δεν πρόκειται να δώσει τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε στην ελλάδα, μπορεί να μην ξέρει καν τι ισχύει εδώ

 

 

Οκ .Σευχαριστω για την απάντηση ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ηθελα λιγο την γνώμη σας. Παράγγειλα απο aliexpress Store: CBT (HK) LTD στις 4-7-14 ενα τηλέφωνο. η αποστολή έγινε 12 ημέρες μετα 1-2 ώρες πριν λήξη η αντιστροφή μετρηση για την ακύρωση. έως σημερα εχουν περάσει 16 ημέρες απο την αποστολή την δευτερα θα ειναι 19. :confused: το tacking number που μου δώσανε δεν βγαίνει πουθενα (δεν βρέθηκε το αντικειμενο γράφει) η αποστολη εγινε με Singapore Post's Τι λέτε να κάνω; ποσες ημέρες να περιμένω ακομα πριν χρησιμοποιήσω το Dispute, οι περισσοτεροι φιλοι μου που παράγγειλαν πήραν τα πραγματα τους μεσα σε 15 ημέρες. ευχαριστήσω για τον χρόνο σας.

 

Λοιπον για να κλεισω το θεμα που ειχα ανοίξει σχετικα με την παραγγελία μου στο AliExpress Store: CBT (HK) LTD o ο πωλητής δεν μου εστειλε ποτε το δεμα [κινητο] (αν και ελεγε οτι το ειχε στειλει, δεν ξερω γιατι το εκανε αυτο) ετσι μετα απο 45 ημερες απο την αποστολή (57 απο την παραγγελία ανοιξα) dispiute και ομολογουμένως χωρις κανενα ζητημα δέχτηκε το αιτημα μου και πηρα τα χρηματα πίσω. Στη συνεχια παράγγειλα το κινητο απο το http://www.to2c.com και το ειχα στα χερια μου σε 12 ημερες. Τα συμπαρασματα δικα σας.

"τα γενoνότα δεν έχουν πολικότητα από μόνα τους, η δική μας γνώμη για αυτά είναι που την καθορίζει."
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα κινητο απο αλιεχ και μου ειχε πανω DHL Free Shipping ... ως απειρος και εγω πατησα να το παρω... ηρθε ελλαδα και πηγε τελωνειο ..μου βγαινει να πληρωσω συνολο κανα 100αρικο... τι πρεπει να κανω τωρα για να παρω πισω τα λεφτα μου η να τον αναγκασω να τα πληρωσει αυτος... εγω δεν προτιθεμαι να πληρωσω κατι παραπανω απ αυτα που εχω δωσει.. δεν εχω πατησει ακομα "confirm goods received"
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα κινητο απο αλιεχ και μου ειχε πανω DHL Free Shipping ... ως απειρος και εγω πατησα να το παρω... ηρθε ελλαδα και πηγε τελωνειο ..μου βγαινει να πληρωσω συνολο κανα 100αρικο... τι πρεπει να κανω τωρα για να παρω πισω τα λεφτα μου η να τον αναγκασω να τα πληρωσει αυτος... εγω δεν προτιθεμαι να πληρωσω κατι παραπανω απ αυτα που εχω δωσει.. δεν εχω πατησει ακομα "confirm goods received"

 

Λυπάμαι για την “περιπέτεια” σου και “g@m....tika” που σου ζητάνε, αλλά αυτά που λες δεν γίνονται.

Καταρχήν δεν είναι ηθικό αυτό που ζητάς. Από που και ως που να πληρώσει ο Κινέζος τα λεφτά που σου ζητάει εσένα το τελωνείο και η DHL. Που είναι το φταίξιμο του. Με DHL το ζήτησες, με DHL σου το έστειλε. Τι φταίει αυτός που η DHL στην Ελλάδα σου ζητάει 70-80 ευρώ για εκτελωνισμό και το Ελληνικό κράτος τα υπόλοιπα για ΦΠΑ.

Πέρα από αυτό δεν υπάρχει και τρόπος να του τα ζητήσεις (έχοντας και κάποια πιθανότητα να τα πάρεις). Αυτός έπραξε ακριβός αυτό που του ζήτησες και αν ανοίξεις dispute σίγουρα θα δικαιωθεί από το Aliexpress.

Υπάρχει μια θεωρητική διέξοδος: Συνεννοείσαι με τον Κινέζο – Δεν παραλαμβάνεις το δέμα – Το τηλέφωνο επιστρέφει στον Κινέζο – Ο Κινέζος σου επιστρέφει τα λεφτά που έχεις πληρώσει.

Αυτό όμως προϋποθέτει πολλά πράγματα. Ο Κινέζος να είναι συνεννοήσιμος και να έχει την καλή διάθεση να το κάνει (λίγο δύσκολο) και εσύ να του έχεις πλήρη εμπιστοσύνη ότι θα σου επιστρέψει τα λεφτά όταν θα παραλάβει το τηλέφωνο (του έχεις?), γιατί αλλιώς μπαίνεις σε μεγαλύτερες περιπέτειες. Επίσης αυτό θα πάρει χρόνο (πρέπει να επιστρέψει το δέμα πίσω στην Κίνα) και δεν θα είναι τζάμπα. Ο Κινέζος δεν θα σου την κάνει “for free” αυτή την εξυπηρέτηση και θα έχει χάσει τα λεφτά που αυτός πλήρωσε στην DHL για να σου το στείλει. Ρώτησε τον μόνος σου αλλά δεν νομίζω να την βγάλεις φθηνότερα από 30-40 δολάρια.

Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία. Έχει πολλά “αν” και πολλά πράγματα που μπορεί να στραβώσουν. ΕΓΩ θα παραλάμβανα το τηλέφωνο και θα πλήρωνα τα λεφτά.

Φυσικά για εσένα, εσύ αποφασίζεις. Δικά σου τα λεφτά, δική σου η απόφαση.

 

Υ.Γ. Αν πριν προχωρούσες στην αγορά είχες κάνει μια μικρή έρευνα (εδώ στο forum ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο) και είχες διαβάσει λίγο, θα σου είχε πάρει λιγότερη ώρα από τη σου πήρε τώρα για να γραφτείς στο forum, να βρεις το σωστό topic (που είναι λίγο “θαμμένο”) και να γράψεις. Και σίγουρα θα ήσουν σε πολύ καλύτερη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Μια και μιλαμε για αγορες απο A/E, να εκθεσω κι εγω μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.

Προκειται να αγορασω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου απο εναν πωλητη απο το aliexpress ο οποιος το πουλαει 80$ με free shipping για Ελλαδα. Ο ιδιος πωλητης σε αλλο post του (παλι στο Α/Ε) πουλαει τον ιδιο φορτιστη 60$ + 20$ shipping για Ελλαδα. Το συνολικο κοστος ειναι το ιδιο (και οι δυο περιπτωσεις με China Post) οποτε δεν εχει σημασια τι να προτιμησω, εφ οσον βεβαια πανε ολα κατ ευχην.Αν ομως γινει καμμια στραβη (μουφα μηχανημα πχ) και καταληξω σε διαπληκτισμους, refund κλπ, τι να προτιμησω? Θα τα παρω ολα τα λεφτα και στις δυο περιπτωσεις? Τι λετε?

Ευχαριστω

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Μια και μιλαμε για αγορες απο A/E, να εκθεσω κι εγω μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.

Προκειται να αγορασω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου απο εναν πωλητη απο το aliexpress ο οποιος το πουλαει 80$ με free shipping για Ελλαδα. Ο ιδιος πωλητης σε αλλο post του (παλι στο Α/Ε) πουλαει τον ιδιο φορτιστη 60$ + 20$ shipping για Ελλαδα. Το συνολικο κοστος ειναι το ιδιο (και οι δυο περιπτωσεις με China Post) οποτε δεν εχει σημασια τι να προτιμησω, εφ οσον βεβαια πανε ολα κατ ευχην.Αν ομως γινει καμμια στραβη (μουφα μηχανημα πχ) και καταληξω σε διαπληκτισμους, refund κλπ, τι να προτιμησω? Θα τα παρω ολα τα λεφτα και στις δυο περιπτωσεις? Τι λετε?

Ευχαριστω

 

Διάλεξε το πρώτο 80$ για να έχεις σίγουρα μια σαφή αξία του τι πλήρωσες για το αντικείμενο. Γενικά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Με PayPal πάντως θα τα πάρεις τα λεφτά ότι και να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε το πρώτο 80$ για να έχεις σίγουρα μια σαφή αξία του τι πλήρωσες για το αντικείμενο. Γενικά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Με PayPal πάντως θα τα πάρεις τα λεφτά ότι και να γίνει.

Δεν υπάρχει paypal στο ali.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Μια και μιλαμε για αγορες απο A/E, να εκθεσω κι εγω μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.

Προκειται να αγορασω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου απο εναν πωλητη απο το aliexpress ο οποιος το πουλαει 80$ με free shipping για Ελλαδα. Ο ιδιος πωλητης σε αλλο post του (παλι στο Α/Ε) πουλαει τον ιδιο φορτιστη 60$ + 20$ shipping για Ελλαδα. Το συνολικο κοστος ειναι το ιδιο (και οι δυο περιπτωσεις με China Post) οποτε δεν εχει σημασια τι να προτιμησω, εφ οσον βεβαια πανε ολα κατ ευχην.Αν ομως γινει καμμια στραβη (μουφα μηχανημα πχ) και καταληξω σε διαπληκτισμους, refund κλπ, τι να προτιμησω? Θα τα παρω ολα τα λεφτα και στις δυο περιπτωσεις? Τι λετε?

Ευχαριστω

Νομιζω οτι σε περιπτωση (φτου-φτου) dispute το shipping δεν μπορεις να το διεκδικησεις, ας μας απαντησει καποιος με σιγουρια :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. εχω παρει πολλα πραγματα απο aliexpress χωρις κανενα προβλημα... ομως εχω κανει μια παραγγελια απο 28 αυγουστου και ακομη το t/n δε φαινεται πουθενα τι να κανω?? RJ167489098CN
Link to comment
Share on other sites

Τι σύμπτωση και εγώ αγορά 28 Αυγούστου και το Tracking μου βγάζει not found
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησα τωρα με τον πωλητη και μου λεει οτι εχει καθυστερησεις αυτην την περιοδο λογω διακοπων.... ισχυει ? ή μου λεει μπαρουφες??
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. εχω παρει πολλα πραγματα απο aliexpress χωρις κανενα προβλημα... ομως εχω κανει μια παραγγελια απο 28 αυγουστου και ακομη το t/n δε φαινεται πουθενα τι να κανω?? RJ167489098CN
Σιγουρα αν δεν παιζουν λογοι καθυστερησης (πχ διακοπες) οι μερες ειναι πολλες για να μην φαινεται. Αν το t/n ειναι μουφα, απλα θα χασεις τον χρονο σου, τα λεφτα σου δεν θα τα χασεις αν κανεις dispute εντος προθεσμιας. Βεβαια ακομα και τωρα μπορεις να κανεις dispute εξηγωντας οτι μετα απο τοσο καιρο δεν βλεπεις το αντικειμενο. Μου εχει τυχει να μου δωσουν μουφα t/n και μολις εκανα dispute στο eBay αναφεροντας οτι δεν το βλεπω, μουδωσαν refund αμεσως.

 

 

@ panos80 captnemo και Karthan7

Ευχαριστω για τα σχολια σας στα οποια συμφωνω με την αποψη σας. Δεν εχουμε καποιον να μας δωσει συγκεκριμενες πληροφοριες αλλα σιγουρα το refund πιο ευκολα διεκδικειται οταν δεν συμπεριλαμβανει εξοδα αποστολης.

 

Υ.Γ. Παντως το eBay σαν full refund συμπεριλαμβανει και τα εξοδα αποστολης. Καποτε δεν ηρθε το δεμα και τα πληρωθηκα ολα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Και στο Aliexpress στο refund συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά, γενικά όλο το σύνολο της παραγγελίας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και εγω το ιδιο προβλημα εχω παραγγελεια απο 26 Αυγουστου στο tracking number δεν φενετε πουθενα και μπηκα και στην σελιδα της παραγγελειας και μου γραφει the page not found,εστειλα δυο φορες μυνημα στον πωλητη και ηταν αφαντος μεχρι που ανοιξα dispute και μου απαντησε!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

εκανα παραγγελια μια θηκη απο aliexpress και οπωλητης μου εστειλε το εξης μηνυμα: " Hello, the products have inventory, please rest assured purchase, wish you a happy shopping!"

γνωριζει κανεις τι θελει να πει?

ευχαριστω

 

previous 1 next

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά με τα αγγλικά του θέλει να πει ότι τα προϊόντα βρίσκονται σε απόθεμα ( αν και χρησιμοποιεί λάθος λέξη - έκφραση) και να μείνεις ήσυχος για την αγορά σου. Λες και την μετάφραση στα αγγλικά την έκανε από το Google. Νομίζω αυτά εννοεί...
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά με τα αγγλικά του θέλει να πει ότι τα προϊόντα βρίσκονται σε απόθεμα ( αν και χρησιμοποιεί λάθος λέξη - έκφραση) και να μείνεις ήσυχος για την αγορά σου. Λες και την μετάφραση στα αγγλικά την έκανε από το Google. Νομίζω αυτά εννοεί...

σ'ευχαριστω AnDas.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μιας και θα ειναι η πρωτη μου αγορα θα ηθελα να μου πειτε ποιο θεωρειτε καλυτερο απο τα 3 μαγαζια για να το αγορασω. το προιον ειναι το ιδιο και η τιμη εχει μικρη διαφορα. αυτο που με ενδιαφερει ειναι το καστημα να ειναι σωστο και φερεγγειο στην αγορα.

http://www.aliexpress.com/item/Free-Ship-Wholesales-In-Stock-Russian-Version-Two-Way-Starline-Car-Alarm-Security-System-Starline-B9/1584909067.html

http://www.aliexpress.com/item/Factory-Wholesales-in-stock-russian-version-two-way-starline-car-alarm-security-system-Starline-B9-with/1273505276.html

http://www.aliexpress.com/item/Two-way-car-alarm-system-Starline-B9-Russian-version-LCD-remote-auto-alarms-engine-starter-Long/605964713.html

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

επειδη ο πωλητης δεν ταχυδρομησε την παραγγελια μεσα στο χρονο που επρεπε το aliexpress ακυρωσε την παραγγελια και μου εστειλε αυτο:

"The seller failed to ship Order No. 63543762131985 before 2014.09.11 08:17. Therefore, the order has been automatically cancelled. We will refund your payment as soon as possible.

Please note: You should receive your refund within 7-10 working days. If there is a delay, please check with your issuing bank or contact us for help. "

πρεπει να κανω κατι αλλο ή να περιμενω να μπουν τα χρηματα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μιας και θα ειναι η πρωτη μου αγορα θα ηθελα να μου πειτε ποιο θεωρειτε καλυτερο απο τα 3 μαγαζια για να το αγορασω. το προιον ειναι το ιδιο και η τιμη εχει μικρη διαφορα. αυτο που με ενδιαφερει ειναι το καστημα να ειναι σωστο και φερεγγειο στην αγορα.

http://www.aliexpress.com/item/Free-Ship-Wholesales-In-Stock-Russian-Version-Two-Way-Starline-Car-Alarm-Security-System-Starline-B9/1584909067.html

http://www.aliexpress.com/item/Factory-Wholesales-in-stock-russian-version-two-way-starline-car-alarm-security-system-Starline-B9-with/1273505276.html

http://www.aliexpress.com/item/Two-way-car-alarm-system-Starline-B9-Russian-version-LCD-remote-auto-alarms-engine-starter-Long/605964713.html

Το τρίτο έχει καλύτερη βαθμολογία, αλλά πρόσεξες ότι το σύστημα είναι στην Ρωσσική γλώσσα;;

(Εκτός και εάν ξέρεις την γλώσσα ... :) )

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καλησπερα.

επειδη ο πωλητης δεν ταχυδρομησε την παραγγελια μεσα στο χρονο που επρεπε το aliexpress ακυρωσε την παραγγελια και μου εστειλε αυτο:

"The seller failed to ship Order No. 63543762131985 before 2014.09.11 08:17. Therefore, the order has been automatically cancelled. We will refund your payment as soon as possible.

Please note: You should receive your refund within 7-10 working days. If there is a delay, please check with your issuing bank or contact us for help. "

πρεπει να κανω κατι αλλο ή να περιμενω να μπουν τα χρηματα?

ευχαριστω

Περίμενε τις 10 ημέρες που λένε, και εάν δεν επιστραφούν τα χρήματά σου επικοινώνησε μαζί τους.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο έχει καλύτερη βαθμολογία, αλλά πρόσεξες ότι το σύστημα είναι στην Ρωσσική γλώσσα;;

(Εκτός και εάν ξέρεις την γλώσσα ... :) )

 

ευχαριστω για την απαντηση σου. ρωσικα δεν ξερω αλλα βρηκα το manual στα αγγλικα. ασε που το κατεχω το αθλημα για αυτα τα πραγματα.το 3 λινκ εχει συνολικη περισσοτερη βαθμολογια απο το 2 λινκ αλλα το 3 λινκ εχει λιγοτερη βαθμολογια στα ατομα που το αγορασαν το συγκεκριμενο προιον απο το 2 λινκ. απο οτι μπορω να καταλαβω βεβαια μιας και ειναι η πρωτη μου αγορα συνχωρεστε με αν γινομαι ολιγον σπαστικος. καθε βοηθεια δεκτη. μην κανουμε και καμια πατατα:)

Link to comment
Share on other sites

Είπα γιά το τρίτο, γιατί όσο περισσότερες πωλήσεις έχει το κατάστημα, φαίνεται καλύτερα εάν είναι αξιόπιστο.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Είπα γιά το τρίτο, γιατί όσο περισσότερες πωλήσεις έχει το κατάστημα, φαίνεται καλύτερα εάν είναι αξιόπιστο.

 

A ok το καταλαβα. απλως ρωτησα γιατι οπως ειπα ειναι η πρωτη μου αγορα και δεν θελω να την πατησω και να χασω τα χρηματα μου σε τετοιες εποχες που ζουμε. Ευχαριστω και παλι.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...