Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, εχω το εξης προβλημα: παραγγειλα απο ali μια flip case για ενα φιλο που εχει ενα lenovo s890, εκανα αναζητηση και βρηκα καποιον που στον τιτλο ελεγε for lenovo s720, s720i και s890. (Ειναι αυτος http:// http://www.aliexpress.com/snapshot/6188182348.html πλεον στην αγγελια του το εχει διορθωσει ) .

 

Η θηκη που παρελαβα ειναι για το 720 τελικα και ειναι πιο μικρη οποτε δεν μου κανει. Του στελνω μηνυμα, περιμενω 2 μερες καμια απαντηση. Κανω dispute και σε μιση ωρα μου απανταει οτι για να μου κανει full refund θελει την θηκη πισω, του απανταω οτι για να του την στειλω θελω να πληρωσει εκεινος τα μεταφορικα αλλιως πισω δεν την στελνω. Μου στελνει μηνυμα και μου λεει να την στειλω και να επιλεξω να γινει η πληρωμη των μεταφορικων απο τον παραληπτη. Τα ΕΛΤΑ δινουν τετοια επιλογη; Βασικα θελω να ρωτησω στο ταχυδρομιο ποσο θα κοστισει η επιστροφη και να το πω στο κινεζο για να δω τι θα μου πει.

 

Η θηκη εχει 5€ αλλα δεν ειναι για τα λεφτα αλλα για την κοροϊδια και που περιμενα και 25+ μερες.

Επισης θελω να ρωτησω, αν τελικα την στειλω πισω θα πρεπει να πατησω accept την προταση του κινεζου στο dispute, τοτε το case θα κλεισει και πλεον ειμαι στο ελεος του κινεζου ή εχω ακομα καλυψη απο το ali ; Μηπως να κανω claim να τελειωνει η υποθεση και οτι αποφασισει το ali ;

 

Ευχαριστω και σορρυ για το σεντονι

 

Εχτές του πρότεινα να μου επιστρέψει 4€ από τα 5.30€ που κόστιζε η θήκη και να την κρατήσω και του είπα και για τα μεταφορικά ότι δεν συμφέρουν. Σήμερα απέρριψε το αίτημα μου και τελικά έκανα και εγώ escalate και ότι γίνει. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω. Το σίγουρο είναι ότι θα φάει αρνητικό feedback και δεν ξέρω αν επιτρέπετε να του ρίξω και κάνα μπινελίκι.....

Επανέρχομαι...

Στις 2/10 έκανα escalate την υπόθεση και στις 3/11 μετά από ένα μήνα μου απάντησαν από Ali και μου έδωσαν 2 επιλογές: ή να κρατήσω την θήκη και να μου επιστρέψουν 4€ ή να την στείλω πίσω και να πάρω full refund. Είχα 3 μέρες για να απαντήσω και τους έγραψα ότι ήθελα την πρώτη επιλογή.Σήμερα τα ξημερώματα τελείωσε η διορία των 3 ημερών χωρίς ο πωλητής να έχει δώσει κάποια απάντηση.Τώρα μου ήρθε ειδοποίηση ότι ο πωλητής θέλει να μου επιστρέψει μόνο 1.52€ και να κρατήσω την θήκη και μου βγάζει αυτό:

 

Πατάω "No thanks" αλλά δεν κάνει κάτι άλλο.

Τώρα τι γίνετε; περιμένω κάποια απάντηση από Ali ή αυτό ήταν και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Σορρυ που σας ζαλίζω για 5€ αλλά είναι για το γ@μωτ0....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι...

Στις 2/10 έκανα escalate την υπόθεση και στις 3/11 μετά από ένα μήνα μου απάντησαν από Ali και μου έδωσαν 2 επιλογές: ή να κρατήσω την θήκη και να μου επιστρέψουν 4€ ή να την στείλω πίσω και να πάρω full refund. Είχα 3 μέρες για να απαντήσω και τους έγραψα ότι ήθελα την πρώτη επιλογή.Σήμερα τα ξημερώματα τελείωσε η διορία των 3 ημερών χωρίς ο πωλητής να έχει δώσει κάποια απάντηση.Τώρα μου ήρθε ειδοποίηση ότι ο πωλητής θέλει να μου επιστρέψει μόνο 1.52€ και να κρατήσω την θήκη και μου βγάζει αυτό:

 

Πατάω "No thanks" αλλά δεν κάνει κάτι άλλο.

Τώρα τι γίνετε; περιμένω κάποια απάντηση από Ali ή αυτό ήταν και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Σορρυ που σας ζαλίζω για 5€ αλλά είναι για το γ@μωτ0....

Η ειδοποίηση είναι από τον πωλητή, απέρριψέ την και περίμενε, στο τέλος θα σου δώσουν τα 4.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το να μην μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνοπ να συνεννοηθείς και η καθυστέρηση της διαδικασίας διακανονισμού στο αλιεξπρες είναι πολύ αποτρεπτικά...καθε φορά που ψωνίζω από εκεί λέω ποτέ ξανά κάτι αξίας...αλλά να σου σκάνε με τις προσφορές, εσύ κυνηγάς το τάλιρο πλέον και καταλήγεις να προσεύχεσαι να μην πάει κάτι στραβά αλλιώς την έκατσες.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα 4 αγορές απο αλι στις 11/11.στη μια εχω παρει και mail για verified της πληρωμής αλλά και mail οτι η παραγγελία έγινε shipped.στις άλλες 3 ουτε καν mail επιβεβαίωσης της πληρωμής(συμπληρωμενα 2 24ωρα).είναι λογικό;

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 4 αγορές απο αλι στις 11/11.στη μια εχω παρει και mail για verified της πληρωμής αλλά και mail οτι η παραγγελία έγινε shipped.στις άλλες 3 ουτε καν mail επιβεβαίωσης της πληρωμής(συμπληρωμενα 2 24ωρα).είναι λογικό;

Συνήθως δεν στέλνουν email, φυσιολογικό είναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απλα μου φαίνεται περίεργο διοτι στη μια απο τις 4 ειχα μηνυμα επιβεβαίωσης πληρωμής

Payment successfully made*

Dear ........,

 

Payment for*Order no.*64592919328910*has been accepted.

 

Currently, your payment is “Being Verified”. Payments are usually verified within 24 hours. After verification, the supplier will begin to process your order.

During this time, you are unable to do any operation on your order.*

Και ακολοθησε και mail shipped.στις άλλες 3 ουτε φωνή ούτε ακρόαση

 

Συνήθως δεν στέλνουν email, φυσιολογικό είναι ...

εχεις δικιο.ασε που τα μαιλ δεν σημαινουν απολυτως τιποτα .η παραγγελια που εχει επιβεβαιωτικο μαιλ αποστολης ουτε καν εχει γινει shipped.ειναι ακομα σε prossecing time.ενω καποια αλλη που δεν ειχα κανενα μαιλ ειδοποιησης εχω παρει κιολας ΤΝ:)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έκανα την προηγούμενη βδομάδα dispute σε μια παραγγελία που είχε αργήσει πολύ, σχεδόν 2 μήνες.

Το dispute έγινε δεκτό και θα μου επιστραφούν τα χρήματα.

Εν τω μεταξύ σήμερα μου ήρθε τελικά το πακέτο (επί ένα μήνα τώρα το tracking είχε κολλήσει στο ότι βρίσκεται στο Βενιζέλος).

Επειδή δε μου είχε ξανατύχει έχει κανείς υπόψιν του πόσο καιρό παίρνει η επιστροφή? Θα φανεί κάποια πίστωση στην κάρτα?

Πώς θα επιστρέψω τα λ7 στον κινέζο? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω αυτο το κινητο http://www.aliexpress.com/item/Samsung-GALAXY-Beam-2-Samsung-G3858-8GB-5-million-pixels-Quad-Core-NFC-Android-OS-4/2036138877.html

Αμα διαλεξω Singapore post ειναι 100% σιγουρο οτι δεν θα εχει τελωνειο?

Παρειγγειλε κανεις τωρα τελευταια προιοντα μεγαλης αξίας?Να του πω να το δηλωσει gift ?

Φίλε μου το κατάστημα δεν το ξέρω, αλλά γιά το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν θα έδινα ούτε 100 δολλάρια, με τόσα που θα δώσεις γιά αυτό παίρνεις κάποιο άλλο πολύ καλύτερο ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω το προηγουμενο μοντελο και ουσιαστικα ο projectoras με ενδιαφερει.Δεν θελω 8πύρηνα με 13 mp.Ο λογος που το θελω απο εδω ειναι γιατι στο ebay εχει 350 ευρω!Το ebay το εμπιστευομαι και εχω παρει πολλα πραγματα πολλες φορες.Απο το Ali δεν εχω εμπειρια το τι παιζει,διαβαζω και πολλα αρνητικα.Το θεμα ειναι δεν θα μου ζητανε εκτελωνισμο και τετοια?δεν θελω να την πατησω...Me singapore post εχω το κεφαλι μου ησυχο?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω το προηγουμενο μοντελο και ουσιαστικα ο projectoras με ενδιαφερει.Δεν θελω 8πύρηνα με 13 mp.Ο λογος που το θελω απο εδω ειναι γιατι στο ebay εχει 350 ευρω!Το ebay το εμπιστευομαι και εχω παρει πολλα πραγματα πολλες φορες.Απο το Ali δεν εχω εμπειρια το τι παιζει,διαβαζω και πολλα αρνητικα.Το θεμα ειναι δεν θα μου ζητανε εκτελωνισμο και τετοια?δεν θελω να την πατησω...Me singapore post εχω το κεφαλι μου ησυχο?

Τίποτα δεν είναι ποτέ βέβαιο, μέχρι τώρα συνήθως δεν είχαν πρόβλημα όσοι παρήγγειλαν με απλό ταχυδρομείο τύπου singapore post.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ακου λοιπον τι εγινε.Παρηγγειλα το κινητο πριν 2 ημερες στην δηθεν black friday κινεζων 220 ευρω.Σημερα το βλεπω 188!

http://www.aliexpress.com/item/Samsung-G3858-GALAXY-Beam-2-brand-new-original-genuine/1935090983.html

Ζηταω απο τον πωλητη να μου μειωσει την τιμη αφου ακομα shipping δεν εγινε και μου λεει ok refund 20usd.

Του λεω 220-188=32ευρω.(Σημειωση : <<Αλλη μετατροπη USD>EURO κανει το αλι και αλλη βλεπω εδω http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?From=EUR&To=USD

Τελως παντων του ειπα θα κανω cancel order και θα το ξαναπαραγγειλω.Συμφωνησε και επιβεβαιωσε.Tωρα ειμαι σε refund processing και βλεπω πως για πιστωτικη θελει 10-15 μερες να επιστραφουν τα λεφτα.Μετα απο καμια 2 ωρες γραφει στη σελιδα αγορας Sorry, this item is no longer available! ενω ο ιδιος πουλαει τα ιδια σε αλλα thread με υψηλοτερη τιμη!

http://www.aliexpress.com/item/Samsung-GALAXY-Beam-2-Samsung-G3858-8GB-5-million-pixels-Quad-Core-NFC-Android-OS-4/2036138877.html

http://www.aliexpress.com/item/2014-hot-Samsung-GALAXY-Beam-2-Samsung-G3858-GALAXY-Beam-2-8GB-5-million-pixels-Quad/2024656626.html

Τωρα θα περιμενω να φανουν τα λεφτα πισω και να ξαναπεσει η τιμη.Οτι να ναι.Επισης γραφει οτι το κινητο εχει NFC ενω ξερω πως δεν εχει.θα μπορεσω να του πω με το καλο οταν το παραγγειλω και το λαβω,κανε κανα 30αρικο refund βρε γελοιε?:p

Ειναι καλη ιδεα λες να παρω καμια δεκαρια και να τα πουλαω ebay 350 να βγαλω κανα φραγκο?:lol: αυτος πουλαει παντως

http://www.ebay.com/itm/Original-Samsung-Galaxy-BEAM-2-SM-G3858-/171523032155?pt=Cell_Phones&hash=item27ef91c45b

Edited by christoos
Link to comment
Share on other sites

Ακου λοιπον τι εγινε.Παρηγγειλα το κινητο πριν 2 ημερες στην δηθεν black friday κινεζων 220 ευρω.Σημερα το βλεπω 188!

http://www.aliexpress.com/item/Samsung-G3858-GALAXY-Beam-2-brand-new-original-genuine/1935090983.html

Ζηταω απο τον πωλητη να μου μειωσει την τιμη αφου ακομα shipping δεν εγινε και μου λεει ok refund 20usd.

Του λεω 220-188=32ευρω.(Σημειωση : <<Αλλη μετατροπη USD>EURO κανει το αλι και αλλη βλεπω εδω http://www.xe.com/currencyconverter/convert/?From=EUR&To=USD

Τελως παντων του ειπα θα κανω cancel order και θα το ξαναπαραγγειλω.Συμφωνησε και επιβεβαιωσε.Tωρα ειμαι σε refund processing και βλεπω πως για πιστωτικη θελει 10-15 μερες να επιστραφουν τα λεφτα.Μετα απο καμια 2 ωρες γραφει στη σελιδα αγορας Sorry, this item is no longer available! ενω ο ιδιος πουλαει τα ιδια σε αλλα thread με υψηλοτερη τιμη!

http://www.aliexpress.com/item/Samsung-GALAXY-Beam-2-Samsung-G3858-8GB-5-million-pixels-Quad-Core-NFC-Android-OS-4/2036138877.html

http://www.aliexpress.com/item/2014-hot-Samsung-GALAXY-Beam-2-Samsung-G3858-GALAXY-Beam-2-8GB-5-million-pixels-Quad/2024656626.html

Τωρα θα περιμενω να φανουν τα λεφτα πισω και να ξαναπεσει η τιμη.Οτι να ναι.Επισης γραφει οτι το κινητο εχει NFC ενω ξερω πως δεν εχει.θα μπορεσω να του πω με το καλο οταν το παραγγειλω και το λαβω,κανε κανα 30αρικο refund βρε γελοιε?:p

Ειναι καλη ιδεα λες να παρω καμια δεκαρια και να τα πουλαω ebay 350 να βγαλω κανα φραγκο?:lol: αυτος πουλαει παντως

http://www.ebay.com/itm/Original-Samsung-Galaxy-BEAM-2-SM-G3858-/171523032155?pt=Cell_Phones&hash=item27ef91c45b

Συγγνώμη, μετά από αυτά εσύ συνεχίζεις να ασχολείσαι με τον απατεώνα;;;

Χαρά στην αισιοδοξία σου φίλε μου !!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να μπουν τα λεφτά και για μένα μην ασχοληθείς πάλι με αυτον

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Και που θα βρω αλλου αυτο το κινητο με τετοια τιμη γα@@ τα βιτσια μου!

Η αληθεια ειναι τωρα φοβαμαι λιγο μην παιχτει καμια που@@@@ με τα λεφτα.

Εδω διαβαζω κατι τρομακτικα οτι δεν παιρνουν τα λεφτα τους πισω εχοντας περασει πολλες μερες και δεν φαινονται στην τραπεζα τα refund που γραφει finished!http://resources.alibaba.com/topic/801129305/Refund_problem_in_aliexpress_47_days_still_no_money_refunde_.htm

Παιζει να γινει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Lenovo S850 c Θα πηδαει απο δεντρο σε δεντρο? το λεω γιατι ψαχνω σε φορουμ της λενοβο και δεν βρισκω αυτο το μοντελο, εκτος και κανω λαθος και δεν κοιταω καλά. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Lenovo S850 c Θα πηδαει απο δεντρο σε δεντρο? το λεω γιατι ψαχνω σε φορουμ της λενοβο και δεν βρισκω αυτο το μοντελο, εκτος και κανω λαθος και δεν κοιταω καλά. Ευχαριστω

 

 

καραμαιμου :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ασχετο αλλα ξερει κανεις αν μπορω να παρω παραταση περα απο τις 45 ημερες στα paypal
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ασχετο αλλα ξερει κανεις αν μπορω να παρω παραταση περα απο τις 45 ημερες στα paypal

Κάνεις dispute στις 44 ημέρες και αυξάνεται ο χρόνος που σε καλύπτει ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Lenovo S850 c Θα πηδαει απο δεντρο σε δεντρο? το λεω γιατι ψαχνω σε φορουμ της λενοβο και δεν βρισκω αυτο το μοντελο, εκτος και κανω λαθος και δεν κοιταω καλά. Ευχαριστω

ασε το c και χτυπα το κανονικο s850 απο eternal technology που ειναι κομπλε

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις dispute στις 44 ημέρες και αυξάνεται ο χρόνος που σε καλύπτει ...

 

ευχαριστω ................................................... :):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον ενα προιον να εχει processing time 20 μερες.δηλαδη ενα μπουφαν ποτε θα το παρουμε την ανοιξη?και πως γινεται το χρονομετρο να ειναι παραπανω ?παραγγελια με processing time 20 μερες μου βγαζει ...

Order Number:

64547054518910

Status:

The supplier is processing your order

Reminder:

This order will be automatically cancelled if the supplier does not ship your order within: 24days 6hours 55minutes 2seconds .

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε πολλές φορές, οι αγορές από το ALI θέλουν υπομονή και γερά νεύρα ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

τα εχω και τα δυο.με το χρονομετρο που ειναι παραπανω απο το processing time ,τι θελει να πει ο ποιητης?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ότι εάν δεν ταχυδρομήσει ο πωλητής το αντικείμενο μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα θα ακυρωθεί αυτομάτως η παραγγελία και θα σου επιστραφούν τα χρήματα.

Εάν θέλεις, ή εάν έστειλες μήνυμα (πάντοτε από την σελίδα του προϊόντος) και δεν σου απαντάει, κάνε dispute και πρόσεξε μην την κλείσεις εάν δεν σου στείλει το αντικείμενο ...

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...