Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα καλό PPC και ένα GPS. Στο PPC θα πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα για Navigation το οποίο θα έχει και τους χάρτες. Εμένα επειδή μ' αρέσει να κουβαλάω μια συσκευή προτιμώ κάποιο PPC που να είναι ΚΑΙ κινητό τηλέφωνο ώστε να τα έχω όλα σε ένα.

 

ΥΓ: Σου έχω στείλει και PM.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

eisai sigouros?

 

Apo ti ksero nai...diabasa se allo topic oti mono ena gps mporei na doulepsei me SirfIII(apo osa exei doimasei...) perimeno apantisis tou kai 8a sou po...

Link to comment
Share on other sites

Το Destinator δουλεύει και με SiRF. Πάντως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πρωτόκολλο αλλά η ευαισθησία του δέκτη.

 

Σωστός!

Γενικά, μη μπερδεύετε το τσιπάκι Sirf Star III με το αντίστοιχο πρωτόκολλο.

Αν έχετε αμφιβολίες κάντε το εξής πείραμα: βάλτε τον δέκτη σας μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού... αν συνεχίσει να έχει σήμα κανονικά τότε είστε σε sirf III... απλό!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τι θα ήταν καλύτερο. Bluetooth ή βάση στήριξης που διαθέτει gps reciever, ταυτόχρονη φόρτιση του PDA και gps, και extra ηχείο με προενίσχυση?

Οι διαφορές στην τιμή είναι μκρές.

Υπάρχει καλώδιο ταυτόχρονης φόρτισης και για τα 2, στην περίπτωση που διαλλέξω την λύση του bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνήθως τα Bluetooth GPS έρχονται με τέτοιο καλώδιο για να φορτίζεται ταυτόχρονα GPS και PDA.

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί δεν αναφέρθηκε κανείς για την λύση της βάσης στήριξης που διαθέτει gps reciever, ταυτόχρονη φόρτιση του PDA και του gps με ασφάλεια, και extra ηχείο με προενίσχυση.

Οι διαφορές στην τιμή είναι μκρές.

 

Τα Haicom είναι SiRF Star IIΙ αλλά είναι κινέζικα και αν κατάλαβα καλά υστερούν στην ακρίβεια της θέσης.

Τουλάχιστον αν αλλάξεις συσκευή μπορείς με το κατάλληλο ανταλλακτικό να ξαναχρησιμοποιήσεις τη βάση. Άσε που γλιτώνεις κι από λίγη ακτινοβολία (την bluetooth).

Τι μειονεκτήματα λέτε να έχει μία τέτοια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον αν αλλάξεις συσκευή μπορείς με το κατάλληλο ανταλλακτικό να ξαναχρησιμοποιήσεις τη βάση. Άσε που γλιτώνεις κι από λίγη ακτινοβολία (την bluetooth).

Τι μειονεκτήματα λέτε να έχει μία τέτοια λύση?

Ένα "μειονέκτημα" που μου έρχεται πρώτο στο μυαλό είναι ότι δεν μπορείς να το έχεις στην τσέπη σου όταν περπατάς στον δρόμο ;)

 

 

Κ.Ι.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά ας επαναπροσδιορίσουμε τις ρεαλιστικές μας ανάγκες. Για ποιον λόγο βάζουμε navigation?

Υποθέτω για να μην κάνουμε κύκλους με το αυτοκίνητο ή βρίζουμε την ώρα και την στιγμή που δεν πήραμε taxi στην περίπτωση που έχουμε κάποιο σημαντικό ραντεβού.

Οπότε δε νομίζω να μας αρέσει να κουβαλάμε gps+pda και να τσεκάρουμε με γραφίδες καθώς βαδίζουμε μετά το παρκάρισμα για να συναντήσουμε αυτόν-ή που ψάχνουμε.

Συνεπώς έχει μεγαλύτερη σημασία η τάξη και η ευχρηστία μέσα στο όχημα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη στο θεμα ειναι οτι αφου το θες ΜΟΝΟ για gps παιρνεις το πιο φτηνο mio που κανει τη δουλεια και ειναι δοκιμασμενο γιατι αμα αρχισεις δεν τελειωνεις ....Εγω αρχισα και τωρα ειμαι με το 9000 Ευτηχως που μου ειναι χρησιμο στη δουλεια μου.

Παντως το mio τα εχει ολα και Gps και φορτιστη αυτοκινητου και βαση αυτοκινητου και το μονο που θες ειναι τα προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό. Αλλά εγώ έχω ήδη PDA, οπότε σκέφτομαι να τσιμπίσω την Haicom 4 σε 1, με 119 € +ΦΠΑ από το play 247. Το πρόγραμμα είναι άλλη ιστορία βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα εχ ενα dell axim x50v και θα ηθελα να το χρησιμοποιησω σαν gps εχω δει στο fleaMArket μια αγγελια για ενα gps receiver 32 καναλιων το οποιο το παΙΔΙ Που το πουλαει μου λεει οτι ειναι καλυτερο απο sirf iii γιατι εκει που το sirf iii χτυπαει 20 δορυφορους αυτο χτυπαει 32.Επισης μου ειπε οτι δεν εχει κυκλοφορησει στην ελλαδα.λοιπον τι λετε ρε παιδια?καλο μηχανημα?

 

lampisdan@yahoo.gr

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου για να δει τοσους πολλους δορυφορους ταυτοχρονα ειναι κομματι δυσκολο και ειναι ευκολο να το δεις στην απεικονηση στο ppc ποιους συγκεκριμενους βλεπεις και τη θεση τους

εχω δει μεχρι 15 αλλα οχι για πολυ ωρα συνηθως εχω 12 με εξωτερικη καλη κεραια στο τουτου

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου το καταλαβαινω αλλα επειδη θα ειναι ο πρωτοσ gps receiver μου ρωταω μηπως αυτο ειναι κατι καλυτερο ποιο δυνατο.εσυ ποιον δεκτη εχειισ?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera paidia Holux slim apo pou mporoume na agorasoume se kalh timh?Peite mou kapoio shop mou fainetai s ayto tha katalhksw.ti allo proteinetai?mhpws exete dei kai kamia prosfora mazi me vash sthrixhs alla me bluetooth gps?dwste mou kana shop me kales times.thnx
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει τρόπος να κάνω το fortuna slim να ανάβει, όταν το συνδέω στο ρεύμα?

Θέλω να το τοποθετήσω κάπου σταθερά στο αυτοκίνητο και να σνοίγει όταν γυρίζω το κλειδί.

Υπάρχει κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Xλωμό το βλέπω...μπορεί να του κάνεις ζημιά EAN το πετύχεις γιατί στο άνοιγμα του κινητήρα μπορεί να περάσει περισσότερο ρεύμα και να το κάψει. Παθών ο πατέρας μου με Μio 168...
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω το QTEK S200 και κατέβασα σπασμένο το Destinator PN για να το δοκιμάσω.

Το GPS που έω είναι το BT-48 της SANAV.

 

Ενώ το GPS μπορώ να το σετάρω στης COM 5,6,7,8 το Destinator στις ρυθμίσεις του GPS έχει διάθεσιμες τις COM 0,1,2,3,4,9. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι κάποιο bug? Μηπως πρέπει να κατεβάσω κάποιο άλλο πρόγραμμα? Δοκίμασα το pocket bluetooth tools αλλά δεν είναι για WM5 και δεν μπορώ να το δουλέψω.

 

Λίγη βοήθεια κάποιος?

:worry: :worry: :worry:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω το QTEK S200 και κατέβασα σπασμένο το Destinator PN για να το δοκιμάσω.

Το GPS που έω είναι το BT-48 της SANAV.

 

Ενώ το GPS μπορώ να το σετάρω στης COM 5,6,7,8 το Destinator στις ρυθμίσεις του GPS έχει διάθεσιμες τις COM 0,1,2,3,4,9. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι κάποιο bug? Μηπως πρέπει να κατεβάσω κάποιο άλλο πρόγραμμα? Δοκίμασα το pocket bluetooth tools αλλά δεν είναι για WM5 και δεν μπορώ να το δουλέψω.

 

Λίγη βοήθεια κάποιος?

:worry: :worry: :worry:

 

Αν επιλέξεις "αναζήτηση gps", δεν το βρίσκει μόνο του?

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω το QTEK S200 και κατέβασα σπασμένο το Destinator PN για να το δοκιμάσω.

Το GPS που έω είναι το BT-48 της SANAV.

 

Ενώ το GPS μπορώ να το σετάρω στης COM 5,6,7,8 το Destinator στις ρυθμίσεις του GPS έχει διάθεσιμες τις COM 0,1,2,3,4,9. Το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι κάποιο bug? Μηπως πρέπει να κατεβάσω κάποιο άλλο πρόγραμμα? Δοκίμασα το pocket bluetooth tools αλλά δεν είναι για WM5 και δεν μπορώ να το δουλέψω.

 

Λίγη βοήθεια κάποιος?

:worry: :worry: :worry:

πηγαινε δημιουργησε 1 εξερχομενη com τη νουμερο 6 στις ρυθμισεις του bt και θα δει αυτη για το gps.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς τον φορτιστή αυτοκινήτου του blutooth gps για να φορτίζει και το PPC? Η τάση που φορτίζουν είναι η ίδια και για τα 2 ή μπορεί να κάνει ζημιά στο PPC?
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς τον φορτιστή αυτοκινήτου του blutooth gps για να φορτίζει και το PPC? Η τάση που φορτίζουν είναι η ίδια και για τα 2 ή μπορεί να κάνει ζημιά στο PPC?

Εγώ ναι (αυτόν που έχει το fortuna και φορτίζει ταυτόχρονα και ppc kai gps) και όλα ειναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπαρχει ενα GPS RECEIVER της HAMA bTG-7000. Το εχει παρει καποιος ωστε να μας πει εντυπωσεις για σημα κλπ??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Αποφάσισα και εγώ να αποκτήσω ένα GPS και αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα απο το Πλαίσιο το Emtac S3 BTGPS πακέτο με το Destinator PN (249 Ε)

 

Συνδέθηκε άψογα με το κινητό μου ένα S100 αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι μετά απο 15-20 λεπτά το κινητό χάνει επαφή με το GPS και δεν το ξαναβρίσκει παραμόνο άν ζητήσω απο το πρόγραμμα να σκανάρει για να το ξαναβρεί....

 

Μήπως γνωρίζει κανείς το αίτιο της ξαφνικής αυτής διακοπής;

 

Δοκίμασα να τα έχω πλαϊ-πλάϊ και πάλι συμβαίνει το ίδιο.....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Αδάμ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...