Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα GPS receiver παιζουν εκτος απο ppc και με κινητά πχ όπως το 6600...?

Το καλυτερο είναι το Fortuna...μεχρι στιγμής...?

και στην Αθήνα που μπορεί να βρεί κάποιος...?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα GPS receiver παιζουν εκτος απο ppc και με κινητά πχ όπως το 6600...?

Το καλυτερο είναι το Fortuna...μεχρι στιγμής...?

και στην Αθήνα που μπορεί να βρεί κάποιος...?

Απο την στιγμή που έχεις ΒΤ παίζει και στα 2.Πρέπει όμως να βάλεις κάποιο πρόγραμμα αντίστοιχο με αυτό του ppc. Δες στην ενότητα για τα nokia series 60. Το ποιο ειναι το καλυτερο...τι να σου πω? Δες και το fortuna, εγώ το έχω και ειμαι ευχαριστημένος. Εγώ το πήρα με αντικαταβολή από www.play247.gr

Link to comment
Share on other sites

KALHMERA,

 

THA HTHELA NA ROTHSO AN GNORIZEIS KAPOIOS, EPIDH EGO EIMAI LIGO ASXETOS, LOIPON EXO ENA MDA COMPACT ME PERASMENH ROM TIS IMATE (AGGLIKA), PRIN LIGES MERES AGORASA ENA GPS ROYALTEK x-mini 2001 (APO TO SITE EIDA POLY KALA SXOLIA) PHGA KAI PHRA TO DESTINATOR 3 (OXI ORIGINAL) NA TO DOKIMASO (SAN ARXH ME THN PROHPOTHESH NA AGORASO TO ORIGINAL)TO PROBLHMA MOY EINAI OTI DEN BLEPEI TO GPS ME TIPOTA MHPOS H SYSKEVH TOY GPS DEN EINAI SYMBATH ME TO DESTINATOR 3 KAI EINAI MONO ME TO PN?

PANTOS ENAS FILOS MOY POY TO DOKIMASE ME HOLUX GPS DEN YPHRXE PROBLHMA SYNDESHS (MONO TA GNOSTA KOLHMATA)

TO EXEI DOKIMASH KAPOIOS, TI PREPEI NA KANO?

EPISHS MHPOS GNORIZEI STO GPS POS SOZOYME THS RITHMHSEIS STO ROYALTEK GPS DEMO?

 

EYXARISTO

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο αρκετες δοκιμες το fortuna slim εχει την καλυτερη ευαισθησια ληψης απο ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα....
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα εξωτερική κεραία για το BT GPS μου γιατί έχανε συχνά το σήμα σε στενούς δρόμους με ψηλά δέντρα (έχει Sirf Star II).

Θέλω να την τοποθετήσω στην οροφή του αυτοκινήτου μου αλλά έχω μία απορία σχετικά με την εγκατάστασή της: Πώς περνάω το καλώδιό της στο εσωτερικό του αυτοκινήτου χωρίς να κάνω τρύπα και χωρίς κίνδυνο να δημιουργήσω δίοδο νερού στο αυτοκίνητο; :confused:

 

Πείτε καμία ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα εξωτερική κεραία για το BT GPS μου γιατί έχανε συχνά το σήμα σε στενούς δρόμους με ψηλά δέντρα (έχει Sirf Star II).

Θέλω να την τοποθετήσω στην οροφή του αυτοκινήτου μου αλλά έχω μία απορία σχετικά με την εγκατάστασή της: Πώς περνάω το καλώδιό της στο εσωτερικό του αυτοκινήτου χωρίς να κάνω τρύπα και χωρίς κίνδυνο να δημιουργήσω δίοδο νερού στο αυτοκίνητο; :confused:

 

Πείτε καμία ιδέα.

υποθετω πως το καλωδιο δεν θα ειναι και πολυ χοντρο, το περνας κανονικα απο την πορτα και σφιγγει στο λαστιχο της πορτας δεν θα παθει τιποτα.μ αυτον τον τροπο περναω εγω το καλωδιο απο εξωτερικη κεραια cb και δεν εχω κανενα προβλημα.ποσο πηρες την κεραια και απο που?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Την κεραία την πήρα από εδώ

 

Σκέφτηκα να το βάλω έτσι όπως λες το καλώδιο (είναι πράγματι λεπτό) αλλά επειδή είναι σχετικά σκληρό (ίσως έχει περίβλημα με προστασία από παρεμβολές) φοβάμαι μήπως το "τσακίσω" και επίσης μήπως αρχίσουν να μπαίνουν νερά στο αμάξι... Πρέπει να βρω κανένα ταξί με τέτοια κεραία και να δω πως είναι περασμένο το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Την κεραία την πήρα από εδώ

 

Σκέφτηκα να το βάλω έτσι όπως λες το καλώδιο (είναι πράγματι λεπτό) αλλά επειδή είναι σχετικά σκληρό (ίσως έχει περίβλημα με προστασία από παρεμβολές) φοβάμαι μήπως το "τσακίσω" και επίσης μήπως αρχίσουν να μπαίνουν νερά στο αμάξι... Πρέπει να βρω κανένα ταξί με τέτοια κεραία και να δω πως είναι περασμένο το καλώδιο.

Ο μόνος τρόπος να το περάσεις χωρις να τρυπήσεις και για να μπορείς να το βγάζεις ευκολα είναι αυτός μέσω της πόρτας. Μην ανησυχείς για την αντοχή του καλωδίου ή αν θα μπάσει νερά αρκεί να είσαι προσεκτικός. Αν το έχες μόνιμο φρόντισε να αλλάζεις που και που στο σημείο του λάστιχου για να μην παραμορφωθεί. Ξέρω πως αυτή η εγκατάσταση είναι άβολη για το μπες βγες, αλλά τι να κάνουμε?

Να μην ξέχασω να σου πω πως καλό είναι να την βάλεις πάνω στο καπώ, παρά στον ουρανό για να ελέγχεις μην σου πέσει (οι μαγνήτες είναι μεν αρκετά δυνατοι αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

Link to comment
Share on other sites

Την κεραία την πήρα από εδώ

 

Σκέφτηκα να το βάλω έτσι όπως λες το καλώδιο (είναι πράγματι λεπτό) αλλά επειδή είναι σχετικά σκληρό (ίσως έχει περίβλημα με προστασία από παρεμβολές) φοβάμαι μήπως το "τσακίσω" και επίσης μήπως αρχίσουν να μπαίνουν νερά στο αμάξι... Πρέπει να βρω κανένα ταξί με τέτοια κεραία και να δω πως είναι περασμένο το καλώδιο.

:) καλα λοιπον αφου θες τα δυσκολα ακουσε με, (μηχανικος αυτοκινητων) ανοιγεις το καπω του κινητηρα, στο σημειο που χωριζει ο κινητηρας με το σαλονι εχει τρυπες που περνανε μεσα στο σαλονι καλωδια και ντιζες, οι τρυπες αυτες κλεινουν με διαφορα λαστιχα (φυσουνανια μεβρανες και αλλα υλικα) σιγουρα απο καποιο απο αυτα μπορεις να περασεις μεσα το καλωδιο, προσεξε μονο, αν πληγωσεις καποιο λαστιχο στεγανωτητας να βαλεις λιγη σιλικονη για να μην παρει μεσα στο σαλονι νερα οταν πλυνεις τον κινητηρα,στη συνεχεια ανεβασε προσεκτικα το καλωδιο που εχει μπει στο χωρο του σαλονιου (κατω απο την κονσολα με τα οργανα) επανω στην κονσολα και συνδεσε το με το gps. προσεξε επισις το καλωδιο του gps στο χωρο του κινητηρα να μην κρεμεται και το αρπαξει καμια τροχαλια η ιμαντας η μην ακουμπησει σε θερμα σημεια πχ εξατμηση αν εχεις αμφιβολιες για τα παραπανω ρωτησε το μηχανικο σου. ελπιζω να βοηθησα

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Θα κάνω καμία δοκιμή το Σ/Κ και θα ποστάρω φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα (αν καταλήξω σε τίποτε καλό και πρωτότυπο...).

:what:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. χ8εσ βρηκα το destinator 3.0.75 spasmeno(μαλλον...μεχρι στιγμης καλα δουλευει) και θα ηθελα τωρα να παρω και ενα bt gps . ποιο ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη που να το εχετε δοκιμασει ?και που μπορω να το βρω. επισης θα ηθελα να μου πειτε για την συμβατοτητα. χρησιμοποιω ενα mda t-mobile με αγγλικη ρομ και συγκεκριμενα

 

rom version. 1.06.00 wwe

radio version 1.05.00

protocol 1337.39

extrom 1.06.116 wwe

 

ευχαριστω.

 

p.s. επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει κατι παρομοιο οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο να μου το πειτε. οπως σημεια που δεν πιανει. μπαταρια. κτλ κτλ.

 

 

 

ευχαριστω......

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα. χ8εσ βρηκα το destinator 3.0.75 spasmeno(μαλλον...μεχρι στιγμης καλα δουλευει) και θα ηθελα τωρα να παρω και ενα bt gps . ποιο ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη που να το εχετε δοκιμασει ?και που μπορω να το βρω. επισης θα ηθελα να μου πειτε για την συμβατοτητα. χρησιμοποιω ενα mda t-mobile με αγγλικη ρομ και συγκεκριμενα

 

rom version. 1.06.00 wwe

radio version 1.05.00

protocol 1337.39

extrom 1.06.116 wwe

 

ευχαριστω.

 

p.s. επειδη δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει κατι παρομοιο οτιδηποτε αλλο θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο να μου το πειτε. οπως σημεια που δεν πιανει. μπαταρια. κτλ κτλ.

 

ευχαριστω......

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Fortuna Slim. Δεν έχει θέση για εξωτερική κεραία. Και δε τη χρειάζεται. Τουλάχιστον στις δικές μου διαδρομές, που πιάνει 6 με 9 δορυφόρους, μέσα στο αυτοκίνητο. Η μπαταρία του λέει ότι διαρκεί 8 ώρες. Εμένα στις 6,5 μου έδωσε ένδειξη για χαμηλή μπαταρία. Στην Ελλάδα θα το βρεις στο

http://www.pda4u.gr/view_product.php?product=FOBGPSM&PHPSESSID=e459e71e0ce0828031215246f2638365

Νομίζω ότι η τιμή του έχει πέσει ελαφρά τις τελευταίες ημέρες. Ωστόσο αν ψάξεις σε sites του εξωτερικού, μπορεί να βρεις καλύτερη τιμή. Μπορείς να στείλεις και mail στην ίδια τη fortuna στο http://www.fortuna.com.tw/contact.htm να ρωτήσεις για on-line european retailers.

Ενα πολύ καλό χαρακτηριστικό είναι ότι τόσο ο adaptor του ρεύματος όσο και αυτός του αυτοκινήτου έχουν 2 απολήξεις και συνεπώς μπορείς ταυτόχρονα να φορτίζεις το GPS και το PDA σου.

Link to comment
Share on other sites

ax ωραια παιδια . σας εμπιστευομαο απολυτως.... !!!! 8α προσπα8ησω μεσα στην εβδομαδα να το αποκτησω και ελπιζω να με βοη8ησετε...αν χρειαστω κατι

 

 

εις το επανειδειν...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το Fortuna U2 PS/2 ?

Για δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το setup που επιδιώκεις. Για παλιό PDA το θες, για laptop, για carputer ?

Επειδή εγώ βρίσκω τις τιμές των PDAs πολύ υψηλές γι' αυτά που προσφέρουν, χρησιμοποιώ ένα laptop χωρίς ΒΤ. Επέλεξα όμως να αγοράσω ένα ΒΤ GPS που μπορεί να το χρησιμοποιήσω αργότερα ή να το πουλήσω άνετα και ένα USB2BT dongle κι όχι να καταφύγω σε USB / PS2 GPS.

Πάντως, ενώ οι προδιαγραφές του U2 είναι μια χαρά, στο

http://www.pocketgpsworld.com/fortuna-u2-gps.php

δεν έχει και την καλύτερη κριτική.

 

Υ.Γ. Επίσης συμμερίζομαι απόλυτα τα όσα γράφει το παραπάνω site για το documentation. Ακόμα και στο Slim, υπάρχει ένα μόνο (κωλο)φυλλάδιο, με ελάχιστες οδηγίες χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το setup που επιδιώκεις. Για παλιό PDA το θες, για laptop, για carputer ?

Επειδή εγώ βρίσκω τις τιμές των PDAs πολύ υψηλές γι' αυτά που προσφέρουν, χρησιμοποιώ ένα laptop χωρίς ΒΤ. Επέλεξα όμως να αγοράσω ένα ΒΤ GPS που μπορεί να το χρησιμοποιήσω αργότερα ή να το πουλήσω άνετα και ένα USB2BT dongle κι όχι να καταφύγω σε USB / PS2 GPS.

Πάντως, ενώ οι προδιαγραφές του U2 είναι μια χαρά, στο

http://www.pocketgpsworld.com/fortuna-u2-gps.php

δεν έχει και την καλύτερη κριτική.

 

Υ.Γ. Επίσης συμμερίζομαι απόλυτα τα όσα γράφει το παραπάνω site για το documentation. Ακόμα και στο Slim, υπάρχει ένα μόνο (κωλο)φυλλάδιο, με ελάχιστες οδηγίες χρήσης.

 

Το προβλημα που εχω ειναι το εξεις ...> ενω γραφει οτι ειναι waas demodulator , δεν πιανει το σημα του waas/egnos ......μηπως θελει καποιο setup ( τι ακριβως σημαινει demodulator ???ειναι δηλαδη waas enabled ? )

 

Το ιδιο σημβαινει και με το holux gr-230 BT ............ περιεργο :O

:)
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην διαδικασία να αγοράσω έτοιμο τον παραπάνω συνδιασμό. Το έχει κανείς; Εντυπώσεις; Είναι αξιόπιστο;

Μου δίνετε ολόκληρο το πακέτο με βάση, destinator, GPS module, καλώδιο για τον αναπτήρα και το Mio.

To Mio ως ppc αξίζει για τα νορμάλ;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ το GPS σε καθοδηγεί και φωνητικά;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μία μικρή "πατέντα" για την εγκατάσταση της εξωτερικής κεραίας του GPS στο αυτοκίνητό μου.

 

Μίλησα με δύο οδηγούς ταξί και μου είπαν ότι απλά περνούν το καλώδιο της κεραίας πάνω από το λάστιχο της πόρτας χωρίς να μπαίνουν νερά στο αυτοκίνητο οπότε έτσι το έβαλα κι εγώ.

 

Η "πατέντα" είναι ότι τα λάστιχα της πόρτας στο αυτοκίνητό μου έχουν κάτι τρύπες για να φεύγει ο αέρας από το εσωτερικό του λάστιχου όταν κλείνει η πόρτα και συμπιέζεται το λάστιχο. Από αυτές τις τρύπες πέρασα το καλώδιο ώστε να πάει μέσα από το λάστιχο από την οροφή του αυτοκινήτου στο ύψος του μαρσπιέ από όπου μπαίνει το καλώδιο στο εσωτερικό του αυτοκινήτου. Το BT GPS μου είναι σε μία θήκη κάτω αριστερά στο κάθισμα του οδηγού.

 

Για φωτογραφίες (όχι τόσο καλής ποιότητας γιατί είναι από το S100 μου) μπορείτε να δείτε εδώ.

Μένει να δω αν παίρνει νερά ή όχι!... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μία μικρή "πατέντα" για την εγκατάσταση της εξωτερικής κεραίας του GPS στο αυτοκίνητό μου.

 

Μίλησα με δύο οδηγούς ταξί και μου είπαν ότι απλά περνούν το καλώδιο της κεραίας πάνω από το λάστιχο της πόρτας χωρίς να μπαίνουν νερά στο αυτοκίνητο οπότε έτσι το έβαλα κι εγώ.

 

Η "πατέντα" είναι ότι τα λάστιχα της πόρτας στο αυτοκίνητό μου έχουν κάτι τρύπες για να φεύγει ο αέρας από το εσωτερικό του λάστιχου όταν κλείνει η πόρτα και συμπιέζεται το λάστιχο. Από αυτές τις τρύπες πέρασα το καλώδιο ώστε να πάει μέσα από το λάστιχο από την οροφή του αυτοκινήτου στο ύψος του μαρσπιέ από όπου μπαίνει το καλώδιο στο εσωτερικό του αυτοκινήτου. Το BT GPS μου είναι σε μία θήκη κάτω αριστερά στο κάθισμα του οδηγού.

 

Για φωτογραφίες (όχι τόσο καλής ποιότητας γιατί είναι από το S100 μου) μπορείτε να δείτε εδώ.

Μένει να δω αν παίρνει νερά ή όχι!... :worry:

 

etsi exw kai to diko mou kai se pliroforw oti den tha exeis kanena problhma :cool:

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ACER N30.Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ 238 ΜΕ Φ.Π.Α.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΑΘΕΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ PDA?
http://i123.photobucket.com/albums/o288/SAXOULAS/DFSA.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όντας κάτοχος από προχτές του συγκεκριμένου gps, έχω ορισμένες απορίες! :worry:

 

Κατ' αρχήν δεν πιάνει δορυφόρους μέσα στο σπίτι (κάτι πολύ λογικό βέβαια). Άλλοι πώς μπορούν και έχουν σήμα μέσα στο σπίτι τους???? (μάλιστα κάποιοι λένε για 4-5-6 δορυφόρους :rolleyes: ). Τόσο χάλια gps είναι το slim????

 

Άλλη απορία...όταν βγαίνω έξω αφού το έχω ανοίξει σε χώρο που δεν έχει σήμα (εσωτερικό διαμερίσματος) δεν πιάνει σήμα (παραμένει κόκκινο το led σήματος δορυφόρων). Πρέπει να το κλείσω και να το ενεργοποιήσω ξανά για να συνδεθεί. Είναι λογικό αυτό ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

 

Τέλος, αν κάποιος ξέρει, μπορεί να μου πει αν υπάρχει κάποιο free πρόγραμμα που να δείχνει την κατάσταση του gps (δορυφόρους, υψόμετρο κλπ) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Try to be a fan...not a fanatic !

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...