Jump to content

Δύσκολη επιλογή για νέο smartphone


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung ναι, για τα εξτρα που θέλεις (μπαταρία, xdaκλπ), αλλά ΟΧΙ s3. Καλύτερα να πας στο s4. Μην ξεχνάς ότι σε ένα μήνα και αυτό θα είναι last year βέβαια..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω για ποιο ακριβως μοντελο του s4 λες, αλλα νομιζω ξεφευγει πολυ πανω απο τα 300 ευρω...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είπες ότι είσαι του "τέλος οι μλ..ιες μονο το καλύτερο" :p

Με το s3 φιλε μου δεν θα την βρεις.. τα έφαγε τα ψωμιά της η συσκευή δυστυχώς. Σε λίγους μήνες θα έχεις αγανακτήσει και πάλι.

Η άποψη μου είναι να περιμένεις λίγο. Είτε για να πέσει λίγο το σ4 είτε για να εξοικονομήσεις λίγα χρήματα ακόμα.

Κρίμα για 90 ευρώ να μην πας σε σ4.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και τι αναγκες εχει ο καθενας.

Σε καποιον μπορει να του φτανει το 1gb.

Ισως σε λιγο καιρο με τα 2gb να ειμαστε ισα ισα...

Παντως πανω απο 2gb μου φαινεται υπερβολη.

Εγω λεω να περιμενω λιγο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε φύσα όσο θες, αλλά πήγαινε στο G... οι διαφορές με το S3 είναι δέκα ευρώ και...Από κει και πέρα το χάος! Και οι δύο σας εκεί πρέπει να κινηθείτε! Ειδικά αφού θέλετε να κρατήσει, 2Gb RAM είναι μονόδρομος

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και τι αναγκες εχει ο καθενας.

Σε καποιον μπορει να του φτανει το 1gb.

Ισως σε λιγο καιρο με τα 2gb να ειμαστε ισα ισα...

Παντως πανω απο 2gb μου φαινεται υπερβολη.

Εγω λεω να περιμενω λιγο

 

Τα 2 gb ram δεν είναι ούτε παραξενιά, ούτε υπερβολή. Είναι η γραμμή που κάνει μια συσκευή από απλά καλή σε απροβληματιστη. Εφοσον υπάρχουν επιλογές αναγκαστικά πας σε συσκευή με 2. Η γνώμη μου είναι nexus 4 ή LG G. Το ascend p6 δεν το ξέρω και πιθανόν κι αυτό να αξίζει.

Σίγουρα όχι πάντως S3. Εκτός του 1 GB ram τα Samsung κακογερνάνε softwarικά και θέλουν πείραγμα.

Στη θέση σου πάντως δε θα έπαιρνα τίποτα. Όταν εντός ενός μήνα παρουσιάζονται S5, one 2, Z2 (ίσως), η πτώση τιμής των προηγούμενων θα είναι μεγάλη.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και τι αναγκες εχει ο καθενας.

Σε καποιον μπορει να του φτανει το 1gb.

Ισως σε λιγο καιρο με τα 2gb να ειμαστε ισα ισα...

Παντως πανω απο 2gb μου φαινεται υπερβολη.

Εγω λεω να περιμενω λιγο

 

Aπό τη στιγμή που οι ανάγκες σου-όπως έγραψες-είναι 90% web browsing,να πάρεις μία συσκευή με πολύ καλή μπαταρία στον τομέα αυτό(π.χ. Motorola G,LG L9II,S4 mini) ή κάποιο άλλο.

Για το υπόλοιπο 10% δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω χρήματα ούτε για 2GB ram ούτε για τελευταίας γενιάς τετραπύρινα.

Για Web browsing φτάνει και περισσεύει το 1GB.Δες π.χ το Μoto G.Ξέρεις πολλές συσκευές να έχουν στο BrowserMark 2 σκορ 2500+?

Θα κοιτάξεις α)καλή οθόνη και β)καλή μπαταρία.Μόνος σου με το 90% web browsing έβαλες το στόχο στο τι συσκευή θέλεις.

To note 2 είναι άριστο αλλά ακριβό για τα λεφτά που διαθέτεις!

Edited by nemos
Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα, εαν το moto g ειχε sd slot, και user replaceable battery, θα ηταν μαλλον η αδιαφιλονικητη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που οι ανάγκες σου-όπως έγραψες-είναι 90% web browsing,να πάρεις μία συσκευή με πολύ καλή μπαταρία στον τομέα αυτό(π.χ. Motorola G,LG L9II,S4 mini) ή κάποιο άλλο.

Για το υπόλοιπο 10% δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω χρήματα ούτε για 2GB ram ούτε για τελευταίας γενιάς τετραπύρινα.

Για Web browsing φτάνει και περισσεύει το 1GB.Δες π.χ το Μoto G.Ξέρεις πολλές συσκευές να έχουν στο BrowserMark 2 σκορ 2500+?

Θα κοιτάξεις α)καλή οθόνη και β)καλή μπαταρία.Μόνος σου με το 90% web browsing έβαλες το στόχο στο τι συσκευή θέλεις.

To note 2 είναι άριστο αλλά ακριβό για τα λεφτά που διαθέτεις!

Σωστό αλλά δεν είναι μειονέκτημα να έχεις 1gb ram παραπάνω... :)

Μπορεί να χρησιμοποιώ 5 εφαρμογές όλο κ όλο αλλά αν έχεις στη διάθεσή σου 2gb ram δεν ψάχνεσαι να σβήσεις τη μια και την άλλη

που δεν χρησιμοποιείς πια ή να ψάχνεις ram manager...

Link to comment
Share on other sites

Για λίγο καιρό ακόμα. Κάνα δυο μήνες δηλαδή , ήδη η νέα φουρνιά από ναυαρχίδες όλων των εταιριών στην μεγάλη της πλειοψηφία θα έχει 3gb ram και ως γνωστόν υπάρχει ήδη το note 3.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νταξει και το 1gb ram σημερα ειναι οριο.Σε pure android ή σε συσκευη χωρις πολυ bloatware τσουλαει μια χαρα.Μην κρινετε απο το S3...

Tα 2gb θα ειναι αρκετα για αρκετο διαστημα ακομη ικανοποιητικα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αλλά δεν είναι μειονέκτημα να έχεις 1gb ram παραπάνω... :)

Μπορεί να χρησιμοποιώ 5 εφαρμογές όλο κ όλο αλλά αν έχεις στη διάθεσή σου 2gb ram δεν ψάχνεσαι να σβήσεις τη μια και την άλλη

που δεν χρησιμοποιείς πια ή να ψάχνεις ram manager...

Εξαρτάται πώς διαχειρίζεται τη ram το κινητό!Φυσικά και δεν είναι μειονέκτημα τα 2GB αλλά αν δεν γίνεται σωστή διαχείρηση από τη συσκευή άχρηστα είναι!Και τότε πεταμένα λεφτά είναι τα παραπάνω που θα δώσεις.Απ΄την άλλη κινητό χωρίς καλή μπαταρία και οθόνη θα σου είναι επίσης πρόβλημα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για λίγο καιρό ακόμα. Κάνα δυο μήνες δηλαδή , ήδη η νέα φουρνιά από ναυαρχίδες όλων των εταιριών στην μεγάλη της πλειοψηφία θα έχει 3gb ram και ως γνωστόν υπάρχει ήδη το note 3.

Εχει καταντήσει αηδία το όλο θέμα με τη RAM.Με 2GB μια χαρά δουλεύουν τα win8 σε tablets και πάνε να μας πείσουν ότι χρειαζόμαστε 3GB για android.Είπαμε κόλπα του marketing αλλά όχι κι έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν έχεις και άδικο......άπλα έχουμε αρχίσει και βγαίνουμε λιγο offtopic όποτε ας βοηθήσουμε τον άνθρωπο να κάνει την επιλογή του. Αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι σε ποσο καιρο τα 2gb θα ειναι πια στανταρντ.

Νομίζω ότι στα 300€ που έχεις όριο κι επειδή μάλλον θέλεις 2GB ram,με το LG OG θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό.Αν πάλι μπορείς να ζήσεις και με 1GB ram και εφ΄όσον έχεις απορρίψει το Moto G,μια καλή και οικονομικά σοφή επιλογή θα ήταν το LG L9II που έχει και αυτά που θέλεις:Αποσπώμενη μπαταρία,καλό μέγεθος ,καλή οθόνη και μπαταρία και Card slot.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να 'προβλεψω' αν μπορω να βγαλω μια αξιοπρεπη 3ετια με το s3...

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω ότι στα 300€ που έχεις όριο κι επειδή μάλλον θέλεις 2GB ram,με το LG OG θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό.Αν πάλι μπορείς να ζήσεις και με 1GB ram και εφ΄όσον έχεις απορρίψει το Moto G,μια καλή και οικονομικά σοφή επιλογή θα ήταν το LG L9II που έχει και αυτά που θέλεις:Αποσπώμενη μπαταρία,καλό μέγεθος ,καλή οθόνη και μπαταρία και Card slot.

 

Μα και το moto g , 1gb ram εχει. Σε αυτο το θεμα ειναι μια απο τα ιδια με τα αλλα που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να 'προβλεψω' αν μπορω να βγαλω μια αξιοπρεπη 3ετια με το s3...

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα και το moto g , 1gb ram εχει. Σε αυτο το θεμα ειναι μια απο τα ιδια με τα αλλα που λεω.

 

Αξιοπρεπή τριετία βγάζεις με το Note 2.Ψάχνοντας στις αγγελίες βρήκα αυτό.Αν είναι όπως τα λέει είναι ενδιαφέρον

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384959

Μεγάλο μέγεθος αλλά έχει όλα αυτά που θέλεις!

Link to comment
Share on other sites

Αξιοπρεπή τριετία βγάζεις με το Note 2.Ψάχνοντας στις αγγελίες βρήκα αυτό.Αν είναι όπως τα λέει είναι ενδιαφέρον

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=384959

Μεγάλο μέγεθος αλλά έχει όλα αυτά που θέλεις!

 

5,5 ιντσες!!!!!! No way!

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζουν τα δεδομενα σε λιγες μονο μερες!

Ειχα σχεδον καταληξει στο samsung galaxy s3 i9300, αλλα φιλος επιμενει και με σταματα σχεδον την τελευταια στιγμη, να περιμενω το πριν 2 μερες ανακοινωθεν απο τη samsung(φημες μεν, αλλα βασιμες δε), s4 value!!!!!

 

http://www.gsmarena.com/value_edition_of_galaxy_s4_gets_confirmed_via_bluetooth_sig-news-7848.php

 

Η τιμη του λογικα θα ειναι ψηλοτερη απο το 250αρι που βρισκω το s3, αλλα χαμηλοτερη απο το κανονικο s4, οποτε λογικα θα παιξει γυρω στο 300αρι.

 

Ειμαι σε σκεψη, να περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλα! θα περιμένεις για μια ακόμη εκδοση του s4 που δεν ξερεις καν αν θα ερθει εδω; παρε το s4 να τελειωνει η υποθεση..και να ερθει αρχικη 300 δεν θα χει με τιποτα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Λες να ειναι ακριβοτερο το 'value' απο το 'active' που κοστιζει γυρω στα 340?

Και να μην το φερουν ελλαδα, αν το θελει καποιος, το παραγγελνει απο εξωτερικο(ebay, amazon κλπ)

Απλα δεν ξερω αν θα βγει και ποτε ακριβως.

Δεν εχω παρακολουθησει τι συμβαινει συνηθως με τις φημολογιες της samsung, κατα το παρελθον.

Βεβαια, με οσα διαβασα, φαινεται να εχει βαση.

Link to comment
Share on other sites

Λες να ειναι ακριβοτερο το 'value' απο το 'active' που κοστιζει γυρω στα 340?

Και να μην το φερουν ελλαδα, αν το θελει καποιος, το παραγγελνει απο εξωτερικο(ebay, amazon κλπ)

Απλα δεν ξερω αν θα βγει και ποτε ακριβως.

Δεν εχω παρακολουθησει τι συμβαινει συνηθως με τις φημολογιες της samsung, κατα το παρελθον.

Βεβαια, με οσα διαβασα, φαινεται να εχει βαση.

 

Μέχρι να έρθει και μετά να πέσει στη τιμή που θες θα περάσουν μήνες. Εγώ πάντως όταν είδα το αρχικό post κατάλαβα ότι ζητάς ένα s4 mini. Δεν υπάρχει λόγος να πας στο s3 αφού για σένα είναι πλεονέκτημα η μικρή οθόνη. Σε επιδόσεις είναι καλύτερο το mini και θα πάρει σίγουρα kitkat οπότε θα έχει την υποστήριξη που ζητάς. Τα έχω δουλέψει και τα 2 κινητά. Η μικρότερη ανάλυση του s4 mini δε φαίνεται τις περισσότερες φορές. Ίσα ίσα δείχνει πολύ εντυπωσιακή η οθόνη του. Οπότε για εμένα πας σε s4 mini με 260. Το optimus G πολύ καλό (δεν το έχω δουλέψει βέβαια) και με τρομερή ποιότητα κατασκευής αλλά αφού αφενός δε θες μεγάλη συσκευή και αφετέρου δε θα αναβαθμιστεί, δε νομίζω πως σου ταιριάζει. Με το moto g χάνεις από after sales υποστήριξη αφού θα πρέπει να το στείλεις έξω αν πάθει κάτι. Για μένα οι καλύτερες επιλογές με βάση τα κριτήρια που θέτεις είναι το L9II (μαζεμένο, μεγάλη οθόνη, οικονομικό, καλή αυτονομία και καλή αντιπροσωπεία) και το s4 mini.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω, τρομερη επιλογη το s4 mini. Αλλα με τα ιδια λεφτα παιρνει κανεις quad core. Αυτο με προβληματιζει.
Link to comment
Share on other sites

380 πλέον το s4.. Μέρα με τη μέρα πέφτει.

Τέλος πάντων, δεν χρειάζεται νομίζω να ξανα αναλύσω την γνώμη μου. Οτιδήποτε περα από το s4 για αυτά που θες, είναι πεταμένα λεφτά :)

Do as you wish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...