Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσύ με ποιον τρόπο έκανες extract τον κερνελ για δώσε οδηγίες αν μπορείς

 

Να διευκρινισω οτι χρησιμοποιω linux. Αν εχεις windows μπορεις να χρησιμοποιησεις το cygwin. Διαφορετικα πες μου ποιο firmware θες κ θα σου κανω extract τον kernel εγω.

 

Κατεβασα το firmware απο το sam mobile. Οταν το κανεις unzip παιρνεις ενα αρχειο .tar

Αυτο το αρχειο το αποσυμπιεζεις με την εντολη : tar -xvf firmwarename.tar.md5

Κατοπιν κανεις τα εξης :

1. tar -H ustar -c boot.img > orig_kernel.tar

2. md5sum -t orig_kernel.tar >> orig_kernel.tar

3. mv orig_kernel.tar orig_kernel.tar.md5

 

ο kernel σου απο boot.img που ηταν στο αρχικο αρχειο που αποσυμπιεσες θα ειναι τελικα μετα απο αυτες τις εντολες το αρχειο orig_kernel.tar.md5 , ετοιμος για flash με το odin.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να διευκρινισω οτι χρησιμοποιω linux. Αν εχεις windows μπορεις να χρησιμοποιησεις το cygwin. Διαφορετικα πες μου ποιο firmware θες κ θα σου κανω extract τον kernel εγω.

 

Κατεβασα το firmware απο το sam mobile. Οταν το κανεις unzip παιρνεις ενα αρχειο .tar

Αυτο το αρχειο το αποσυμπιεζεις με την εντολη : tar -xvf firmwarename.tar.md5

Κατοπιν κανεις τα εξης :

1. tar -H ustar -c boot.img > orig_kernel.tar

2. md5sum -t orig_kernel.tar >> orig_kernel.tar

3. mv orig_kernel.tar orig_kernel.tar.md5

 

ο kernel σου απο boot.img που ηταν στο αρχικο αρχειο που αποσυμπιεσες θα ειναι τελικα μετα απο αυτες τις εντολες το αρχειο orig_kernel.tar.md5 , ετοιμος για flash με το odin.

 

OK έτσι το είχα κάνει και εγώ σε Windows 8 με το cygwin μονο την αποσυμπιεση τοy tar αρχειου την εκανα με το 7zip

Edited by liam69
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μετά το τελευταίο update νομίζω πως η μπαταρία τελειώνει (ανεξήγητα) πολύ γρήγορα. Μήπως να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμισεις;
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ρουταρα ολα οκ σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά μετά το τελευταίο update νομίζω πως η μπαταρία τελειώνει (ανεξήγητα) πολύ γρήγορα. Μήπως να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμισεις;

 

Εγω πριν ρουταρω σε stock rom δεν ειδα τετοιο πραγμα μαλλον το ιδιο κρατα απλα μια διαφορα στην αποκριση ελαχιστη προς το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μετά το τελευταίο update νομίζω πως η μπαταρία τελειώνει (ανεξήγητα) πολύ γρήγορα. Μήπως να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακες ρυθμισεις;

Επίσης η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε θα καταργήσει το update.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες για να δωσουμε λιγη βοηθεια και εγω αν ξερει καποιος. Περασα το update το Ελληνικο ολα καλα. Χτες εκλεισα το ταμπλετ και σημερα που το ανοιξα δεν ανταποκρινεται σε τιποτα.Ουτε στο touch ουτε τα κουμπια για να ανοιξει η οθονη ουτε τιποτα.Το μονο που κανει ειναι αν κραταω το power να κανει ρεσταρτ και να μπορω να μπω στο Download Mode. Ξανα περασα την ρομ παλι με odin και παλι τιποτα. Ακομα και οταν το βαζω στο φορτιστη μου βγαζει ενα κοκκινο Χ στην μπαταρια και δεν φορτιζει.:wacko:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισω οτι χρησιμοποιω linux. Αν εχεις windows μπορεις να χρησιμοποιησεις το cygwin. Διαφορετικα πες μου ποιο firmware θες κ θα σου κανω extract τον kernel εγω.

 

 

 

Κατεβασα το firmware απο το sam mobile. Οταν το κανεις unzip παιρνεις ενα αρχειο .tar

 

Αυτο το αρχειο το αποσυμπιεζεις με την εντολη : tar -xvf firmwarename.tar.md5

 

Κατοπιν κανεις τα εξης :

 

1. tar -H ustar -c boot.img > orig_kernel.tar

 

2. md5sum -t orig_kernel.tar >> orig_kernel.tar

 

3. mv orig_kernel.tar orig_kernel.tar.md5

 

 

 

ο kernel σου απο boot.img που ηταν στο αρχικο αρχειο που αποσυμπιεσες θα ειναι τελικα μετα απο αυτες τις εντολες το αρχειο orig_kernel.tar.md5 , ετοιμος για flash με το odin.

 

 

 

Ξέρει κανείς αν το παραπάνω δουλεύει από την κονσόλα του Mac OS X;

Link to comment
Share on other sites

Εχει βάλει κανένας xposed framework; Πειράζει knox; Γιά το greenify εννοώ και σε ρουτ συσκευές εννοείται.

 

Όλα μια χαρά εδώ. Τώρα κοίταξα και το flag και είναι 0x0 οπότε όλα κομπλέ. Αν γίνει το ροοτ με towelroot όλα τα αλλά εκτός από custom recovey και τέτοια δεν νομίζω να πειράζουν το knox.

Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετάκι το απόκτησα κι εγώ πρόσφατα (2 βδομάδες τώρα) λόγω της τιμής του σε σχέση με αυτά που προσφέρει.

Μπορώ να πω ότι έχω "μαγευτεί" και ευτυχώς όσο αφορά το Wifi πρόβλημα μάλλον δεν το έχω,

αφού σε σημεία του σπιτιού που έχω χαμηλότερο σήμα σε iPhone και ένα Lumia, όπως και με τον

προκάτοχό του το Galaxy Tab 2 7.0'' αυτό δείχνει πάντα full σήμα!

Πέρασα και με ΟΤΑ το τελευταίο update και όλα ΟΚ μιας και δε με ενδιαφέρουν τα root-αρίσματα.

Το μόνο που βλέπω είναι πως κρατώντας το, κάτι με το πίσω καπάκι που σα να "βουλιάζει" στο κέντρο?

ή κάτι με την οθόνη, δεν ξέρω, δε μου δίνει την αίσθηση της "συμπαγούς", δεμένης συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα και πήγα το ταμπλετ στο σέρβις. Τους εξήγησα το πρόβλημα (ασταθής φόρτιση) τους είπα ότι έχω κάνει factory reset, έχω φλασαρει ξανά τη rom έχω δοκιμάσει διαφορετικους φορτιστές και καλώδια.

Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα ότι η συσκευή είναι έτοιμη (την πήγα το πρωί). Ελπίζω να διορθώθηκε το πρόβλημα και να μην μου έκαναν απλά ένα φλασαρισμα και βλέπουμε...

Αύριο τα νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την ταβλέτα απο omnitech μετά από περίπου 15 μέρες (μου είχαν πεί 10 εργάσιμες οπότε ηταν μέσα στην προθεσμία)

Η ενημέρωση που είχα ήταν ότι άλλαξαν πλακέτα.

Eχω καλά και κακά νέα...

Τα καλά- Το wifi πλέον είναι αρκετά δυνατό και σε σύγκριση με τις άλλες συσκευές μου ίσως και λίγο πιό δυνατο:D από πρίν πολύ μεγάλη διαφορά..

Τα κακά- 1) Ο kernel που έχει τώρα είναι απο αυτούς που δεν υποστηρίζει το toweltool (πολύ καινούργιος μάλλον) T320XXU1BNI1

2) Βλέπω μιά μικρή γρατζουνιά στην οθόνη που δέν νομίζω να υπήρχε αν και δεν ορκίζομαι...

Από ότι διάβασα στο xda το θέμα με το ρούτ λύνεται εύκολα κάνοντας downgrade στον kernel, θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε όσοι κάνατε ρουτ ποιόν κέρνελ έχετε και άν υπάρχει άλλη λύση που να έχει δοκιμάσει κάποιος.

Και κάτι τελευταίο στην οθόνη κλειδώματος έχω τώρα την επιλογή γιά συντομεύσεις (δεν υπήρχε πριν)

Τελικά μετά από τόσες μέρες χρήσης της συσκευής, μετά το service, είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση τουwifi; Διαπίστωσες αρκετή βελτίωση; Αν ναι, τότε να το στείλω και γω στην omnitech να τελειώνω μ΄αυτό το βάσανο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα μετα απο root που εκανα παρατηρησα τυχαιες επανεκινησεις και 2 φορες κολησε στον μπλε κυκλο που βγαζει στην αρχη.Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι δεν πρεπει να αφηνουμε το super su να απενεργοποιει το knox γιατι για καποιο λογο το χρειαζεται το συστημα και προτεινουν ξανα φλασαρισμα stock rom και root για να λυθει το προβλημα.

Επειδη αυτο δεν θελω να το κανω ηθελα να ρωτησω εαν εχει τυχει σε κανενα απο εσας

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ηθελα και να ρωτησω οταν κανουμε επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις κανουμε και wipe cache partision?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από τόσες μέρες χρήσης της συσκευής, μετά το service, είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση τουwifi; Διαπίστωσες αρκετή βελτίωση; Αν ναι, τότε να το στείλω και γω στην omnitech να τελειώνω μ΄αυτό το βάσανο.

 

Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ μου η διαφορά που είδα είναι πολύ μεγάλη,η απόδοση του wifi τώρα πιά είναι ίση και καλύτερη από όλες τις άλλες συσκευές που έχωκαι σίγουρα αξίζει κατά την γνώμη μου πάντα να το στείλει ομνιτεκ όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα.

Συγκεκριμένα εκει που είχα 0 γραμμές και αποσυνδέσεις τωρα ιδίως όταν το κρατάω οριζόντια-το κάτω αριστερό σημείο της κεραίας να είναι πάνω- έχω πολύ δυνατό σημα 3 γραμμές. Οταν το κρατάω κάθετα με το χέρι στην κεραία όμως πέφτει 2 γραμμές αλλά και πάλι είμαι πολύ καλύτερα απο πρίν.... Δέν ξέρω τι αλλάξανε και άν αλλάξανε κάτι (αυτοί είπαν πλακέτα) αλλά το όλο θέμα λύθηκε :)

Το μόνο μειονέκτημα εδώ από Χανιά ήταν οι 10 εργάσιμες αλλά άξιζε τελικά την αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα μετα απο root που εκανα παρατηρησα τυχαιες επανεκινησεις και 2 φορες κολησε στον μπλε κυκλο που βγαζει στην αρχη.Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι δεν πρεπει να αφηνουμε το super su να απενεργοποιει το knox γιατι για καποιο λογο το χρειαζεται το συστημα και προτεινουν ξανα φλασαρισμα stock rom και root για να λυθει το προβλημα.

Επειδη αυτο δεν θελω να το κανω ηθελα να ρωτησω εαν εχει τυχει σε κανενα απο εσας

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ηθελα και να ρωτησω οταν κανουμε επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις κανουμε και wipe cache partision?

Βάλε αυτόν https://www.dropbox.com/s/6c2zqw74vcgzx3r/T320_Kernel.tar?dl=0 τον κερνελ μέσο odin και θα είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτόν https://www.dropbox.com/s/6c2zqw74vcgzx3r/T320_Kernel.tar?dl=0 τον κερνελ μέσο odin και θα είσαι οκ

 

Σε ευχαριστω οταν εκανα root τον εβαλα για να χρησιμοποιησω το towelroot και μετα φλασαρα τον kernel που αποσυμπιεσε και διεθεσε πιο πανω ο φιλος andreaspe για την ελληνικη ρομ,το προβλημα αρχισε οτα το super su ζητησε να απενεργοποιησει το knox και το αφησα,τοτε αρχισε τυχαιες επανεκινησεις,τελικα μαλλον λυθηκε το προβλημα εως τωρα ξεπαγωνωντας με το titanium το knox :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστω οταν εκανα root τον εβαλα για να χρησιμοποιησω το towelroot και μετα φλασαρα τον kernel που αποσυμπιεσε και διεθεσε πιο πανω ο φιλος andreaspe για την ελληνικη ρομ,το προβλημα αρχισε οτα το super su ζητησε να απενεργοποιησει το knox και το αφησα,τοτε αρχισε τυχαιες επανεκινησεις,τελικα μαλλον λυθηκε το προβλημα εως τωρα ξεπαγωνωντας με το titanium το knox :)

 

ηθελα να ρωτησω πληροφοριακα οταν κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πρεπει να κανουμε και wipe cache partision?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ μου η διαφορά που είδα είναι πολύ μεγάλη,η απόδοση του wifi τώρα πιά είναι ίση και καλύτερη από όλες τις άλλες συσκευές που έχωκαι σίγουρα αξίζει κατά την γνώμη μου πάντα να το στείλει ομνιτεκ όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα.

Συγκεκριμένα εκει που είχα 0 γραμμές και αποσυνδέσεις τωρα ιδίως όταν το κρατάω οριζόντια-το κάτω αριστερό σημείο της κεραίας να είναι πάνω- έχω πολύ δυνατό σημα 3 γραμμές. Οταν το κρατάω κάθετα με το χέρι στην κεραία όμως πέφτει 2 γραμμές αλλά και πάλι είμαι πολύ καλύτερα απο πρίν.... Δέν ξέρω τι αλλάξανε και άν αλλάξανε κάτι (αυτοί είπαν πλακέτα) αλλά το όλο θέμα λύθηκε :)

Το μόνο μειονέκτημα εδώ από Χανιά ήταν οι 10 εργάσιμες αλλά άξιζε τελικά την αναμονή...

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστική απάντηση. Λέω να το στείλω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ το έστειλα omnitech και σε Τρεις η εργάσιμες μέρες το παίρνω δηλαδή αύριο το έχω στα χέρια μου μου είπαν αλλάξαν πλακέτα αύριο θα επανέλθω
Samsung Galaxy Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδώ το έστειλα omnitech και σε Τρεις η εργάσιμες μέρες το παίρνω δηλαδή αύριο το έχω στα χέρια μου μου είπαν αλλάξαν πλακέτα αύριο θα επανέλθω

Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον και τις δικές σου εκτιμήσεις όταν με το καλό παραλάβεις τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω disable από το SuperSU και δεν έχω κανένα πρόβλημα..

 

Και εγώ το ίδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με ποιο firmware και kernel

 

Το καινούριο firmware (T320XXU1BNI1) και kernel φλάσσαρα πίσω αυτόν https://mega.co.nz/#!LUsUn...VBp3wYW_8Q0lTg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το καινούριο firmware (T320XXU1BNI1) και kernel φλάσσαρα πίσω αυτόν https://mega.co.nz/#!LUsUn...VBp3wYW_8Q0lTg

 

Να σε ρωτησω δεν σου βγαζει security notification με τον παλιο kernel ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...