Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδες, μετα την επίσημη αναβάθμιση σε 5.1(10.1 Τ5100) σαν να έχει καλύτερη διάρκεια η μπαταρια! Απο εδω και πέρα μονο Σαμμμμιιιιι θα επιλέγουμε. Καλό μηνα σε ολους.>:) φφ

 

οπως τα λες φιλε μου... μια απ τα ιδια και στο 8.4 , πεταει λεμε η λολιποπ χαλαλι η αναμονη. in sammy we trust..:lol::lol:

 

Νταξ, παιδιά! Είναι πολύ χοντρό αυτό! Ούτε λόγω της μέρας δεν γίνεται πιστευτό!

Απλά δεν!

Παλιόπαιδα, σήμερα σας είδα κι έψαχνα γιατί δεν ήρθε και σε μένα η ΟΤΑ αλλά μετά πρόσεξα ότι τα γράψατε την τρισκατάρατη μέρα :lol:

 

Ναι ναι, από δω και μπρος Σάμι και ξερό ψωμί. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα! Ήθελα να μαθω περίπου τιμές μεταχειρισμένο του WiFi μοντέλου t520 ,σήμερα.ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω το 10αρι και τελευταια μου κανει νερα η μπαταρια. Εκει που ειναι στο 40% π.χ κατεβαινει απευθειας στο 4%. Οταν το κλεινω και το ξανανοιγω παει στο 60%.

 

Ειναι το γνωστο θεμα με το βυσμα της μπαταριας η παει για αλλαγη ολοκληρη?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 10αρι και τελευταια μου κανει νερα η μπαταρια. Εκει που ειναι στο 40% π.χ κατεβαινει απευθειας στο 4%. Οταν το κλεινω και το ξανανοιγω παει στο 60%.

 

Ειναι το θεμα με το βυσμα της μπαταριας η παει για αλλαγη ολοκληρη?

Ξεκινα με το βύσμα και βλέπουμε. Στο tab pro 8.4 λύθηκε έτσι απλα στο xperia z1 που μου εκανε τα ιδια χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας.

Μια συμβουλή, αν τελικα χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας ειτε να το πας στο σέρβις ειτε να παρεις τη μπαταρία απο Ελληνικό κατάστημα γιατι εμένα έτυχε η πρωτη που άλλαξα να ειναι χειρότερη απο αυτή που ήδη ειχε το κινητό.

Φαντασου ταλαιπωρία αμα την ειχα πάρει απο ebay (αν οχι ταλαιπωρία σιγουρα μεγαλη καθυστέρηση).

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με το βύσμα και βλέπουμε. Στο tab pro 8.4 λύθηκε έτσι απλα στο xperia z1 που μου εκανε τα ιδια χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας.

Μια συμβουλή, αν τελικα χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας ειτε να το πας στο σέρβις ειτε να παρεις τη μπαταρία απο Ελληνικό κατάστημα γιατι εμένα έτυχε η πρωτη που άλλαξα να ειναι χειρότερη απο αυτή που ήδη ειχε το κινητό.

Φαντασου ταλαιπωρία αμα την ειχα πάρει απο ebay (αν οχι ταλαιπωρία σιγουρα μεγαλη καθυστέρηση).

 

Θα παω στο service ετσι κι αλλιως γιατι θελω να αλλαξω την θυρα των ακουστικων που την σακατεψα. Απλα να ξερω τι θα τους πω. Αλλαγη μπαταριας η βυσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μου προεκυψε προβλημα.Το ταμπλετ εσβησε ξαφνικα ενω ειχε περιπου μπαταρια στο 59%.Οτι και να εκανα δεν αναβε,ουτε εδειχνε να φορτιζει.Αναγκάστηκα λοιπον να το ανοιξω να βγαλω την μπαταρια να την επανατοποθετησω για να ανοιξει.Αυτο επαναληφθηκε εχθες παλι.Τι λετε παει για αλλαγη η μπαταρια ή υπαρχει αλλο προβλημα;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω κ εγω το Tab pro 8.4 και το εχω με stock 4.4, αλλα rooted. Δεν εχω βάλει custom recovery και δεν εχει γραψει ο knox.

Μιας κ ληγει σε λιγο καιρο η εγγυηση κ εχει αρχισει να καθυστερει, θέλω να του βαλω cyanogenmod.

Απο οτι διαβαζω η 12.1 ειναι απροβληματιστη , ενω η cm13 εχει μερικα θεματακια , πχ καμμια φορα με το bluetooth. Μαλλον θα δοκιμασω την cm13 κ αν δεν με ικανοποιησει θα παω σε cm12.1.

 

Το θεμα ειναι πως πάω σε CM;

Εχω κατεβάσει το zip της CM και των gapps, αλλα θα χρειαστώ να βάλω custom recovery. Μπορω να βάλω ευκολα απο το tablet(χωρις να μπλεξω με υπολογιστη) custom recovery (πχ TWRP) μεσω flashify ή TWRP manager μιας κ ειμαι rooted?

 

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; Μιας κ ειδα να αναφερονται καποια θεματακια με TWRP.

 

Επισης, δεν χρειαζεται φανταζομαι να βαλω supersu, η CM ειναι ηδη rooted, σωστα;

Edited by haHa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω κ εγω το Tab pro 8.4 και το εχω με stock 4.4, αλλα rooted. Δεν εχω βάλει custom recovery και δεν εχει γραψει ο knox.

Μιας κ ληγει σε λιγο καιρο η εγγυηση κ εχει αρχισει να καθυστερει, θέλω να του βαλω cyanogenmod.

Απο οτι διαβαζω η 12.1 ειναι απροβληματιστη . ενω η cm13 εχει μερικα θεματακια , πχ καμμια φορα με το bluetooth. Μαλλον θα δοκιμασω την cm13 κ αν δεν με ικανοποιησει θα παω σε cm12.1.

 

Το θεμα ειναι πως πάω σε CM;

Εχω κατεβάσει το zip της CM και των gapps, αλλα θα χρειαστώ να βάλω custom recovery. Μπορω να βάλω ευκολα απο το tablet(χωρις να μπλεξω με υπολογιστη) custom recovery (πχ TWRP) μεσω flashify ή TWRP manager μιας κ ειμαι rooted?

 

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; Μιας κ ειδα να αναφερονται καποια θεματακια με TWRP.

 

Επισης, δεν χρειαζεται φανταζομαι να βαλω supersu, η CM ειναι ηδη rooted, σωστα;

Διαβασμένο σε βρίσκω. Από τη στιγμή που είσαι rooted και δε θες να μπλέξεις με Pc και Odin με το flashify θα κάνεις δουλειά. Βρες το IMG της TWRP που αντιστοιχεί στο tablet μας και θα το περάσεις από το flashify. Μετά κατεβάζεις την Cm που θες με τα Gapps που θες (αρκεί να είναι για την έκδοση που θα περάσεις) κάνεις τα απαιτούμενα wipes από Twrp flashαρεις και έτοιμος. Απαιτούμενα wipes εννοώ wipe system cache και dalvik cache. Και ναι η Cm είναι prerooted απλά θα το ενεργοποιήσεις από το developer options.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι ηδη root με flashify περνας την twrp και εισαι ετοιμος.Δεν αντιμετωπισα καποιο θεμα με twrp και cm12.1 αντιθετως την cm13 δεν καταφερα να την περασω και να δουλεψει!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Εβαλα TWRP μεσω του TWRP manager, πανευκολο ηταν.

 

Προχωρησα κ σε εγκατασταση της CM13, το tablet φαινεται να πεταει! Ας ελπισουμε οτι δε θα εχει σημαντικα bugs.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Εβαλα TWRP μεσω του TWRP manager, πανευκολο ηταν.

 

Προχωρησα κ σε εγκατασταση της CM13, το tablet φαινεται να πεταει! Ας ελπισουμε οτι δε θα εχει σημαντικα bugs.

 

Βάλε αυτή temasec 6.4 https://www.androidfilehost.com/?fid=24499762635998832 με τα ίδια gapps που έβαλες στην cm13 η rom είναι τέλεια και με καλύτερη μπαταρία από την cm13 είχα την cm13 πάνω από μήνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εσπασα την οθόνη του tab pro 10.1, το εξωτερικό μέρος, η lcd δεν εχει ζημιά μόνο το τζαμάκι! Μετα απο αρκετό ψάξιμο είδα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μια τεχνική όπου η lcd με το τζαμάκι είναι ολόκληρα κολλημένα με κόλλα loca. Αυτό κάνει τον διαχωρισμό τους πολύ δύσκολο! Είδα κάποιους να περνούν μια πετονιά ανάμεσά τους αλλά και πάλι μένει κόλλα πάνω στην οθόνη! Υπάρχει κάποιος που το έχει προσπαθήσει? Το τζάμι κάνει 20 ευρώ αλλά είναι πολύ δύσκολο να μπεi http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Digitizer-Replacement-for-Samsung-Galaxy-Tab-Pro-10-1-SM-T520-/221958180826?var=&hash=item33adbd0fda:m:m4nfAQ143WP8iYE8XJIgjLw, το φουλ πακέτο κάνει 150 περίπου! http://www.ebay.com/itm/White-Full-LCD-Display-Touch-Screen-For-Samsung-Galaxy-Tab-Pro-10-1-T520-T525-/121948292266?hash=item1c64af44aa:g:yAYAAOSw0QFXBkhG

Πείτε μου γνώμες, να το παλέψω με τον οικονομικό και δύσκολο τρόπο η πολλά λεφτά και μεγαλύτερη σιγουριά.

Επίσης δε κατάλαβα εάν τελικά γίνει ο διαχωρισμός και αφού αφαιρέσουμε την κόλλα απ την οθόνη , μετά το νέο τζάμι αρκεί να το τοποθετήσω πάνω με μια ταινία διπλής όψεως στα άκρα η θέλει πάλι κόλλα πάνω στην lcd ? Εννοώ για κενά φουσκάλες κτλ..

Υπάρχει κάποιο άλλο tutorial video εκτός από μία αποτυχημένη προσπάθεια kai ένα ακόμα που δεν δείχνει όμως πως ξεχωρίζει το τζάμι απ την lcd?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το εκανα. Ή κρατα το ως εχει ή δωσε τα 150 στη σμαρτεκ. Εκτος και εχεις πολλη εμπειρια στο σκαλισμα, που απ οτι σε κοβω μαλλον δεν εχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα!

Εχω κ εγω το Tab pro 8.4 και το εχω με stock 4.4, αλλα rooted. Δεν εχω βάλει custom recovery και δεν εχει γραψει ο knox.

Μιας κ ληγει σε λιγο καιρο η εγγυηση κ εχει αρχισει να καθυστερει, θέλω να του βαλω cyanogenmod.

Απο οτι διαβαζω η 12.1 ειναι απροβληματιστη , ενω η cm13 εχει μερικα θεματακια , πχ καμμια φορα με το bluetooth. Μαλλον θα δοκιμασω την cm13 κ αν δεν με ικανοποιησει θα παω σε cm12.1.

 

Το θεμα ειναι πως πάω σε CM;

Εχω κατεβάσει το zip της CM και των gapps, αλλα θα χρειαστώ να βάλω custom recovery. Μπορω να βάλω ευκολα απο το tablet(χωρις να μπλεξω με υπολογιστη) custom recovery (πχ TWRP) μεσω flashify ή TWRP manager μιας κ ειμαι rooted?

 

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; Μιας κ ειδα να αναφερονται καποια θεματακια με TWRP.

 

Επισης, δεν χρειαζεται φανταζομαι να βαλω supersu, η CM ειναι ηδη rooted, σωστα;

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Εβαλα TWRP μεσω του TWRP manager, πανευκολο ηταν.

 

Προχωρησα κ σε εγκατασταση της CM13, το tablet φαινεται να πεταει! Ας ελπισουμε οτι δε θα εχει σημαντικα bugs.

 

Καλησπερα !

Πιο πανω εχω παραθεσει και τα προηγουμενα μηνυματα μου.

Ο λογος που ηθελα να παω σε CM13 ηταν γιατι ξαφνικα το tablet ειχει αρχισει να καθυστερει με τη μαμα ROM.

Περασα CM13, μου φανηκε πιο γρηγορη, αλλα μετα απο 2 μερες αρχισε παλι να καθυστερει. Καθυστερουσε σε σημειο που αργουσε να κανει register αυτα που παταγα στο πληκτρολογιο. (αργουσε ενα δευτερολεπτο για να πατηθει)

 

Αρχισα να υποπτευομαι οτι ειναι hardware προβλημα, μιας κ δεν φαινοταν λογικο να καθυστερει ετσι.

Μην τα πολυλογω, το tablet σημερα με φουλ μπαταρια εκλεισε και δεν ξαναανοιγει!

Ουτε σε recovery mode μπαινει, ουτε σε download mode! Ειναι νεκρο, παρολο που το εχω στην φορτιση.

 

Ειναι ακομα εντος εγγυησης χρονικα. Αν δεν ξαναανοιξει, μπορουν να δουν οτι ειχε πειραχτει ο knox και να το βγαλουν εκτος εγγυησης; Τι αλλο μπορω να δοκιμασω για να σιγουρευτω οτι δεν ανοιγει και να το στειλω για επισκευη;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Πιο πανω εχω παραθεσει και τα προηγουμενα μηνυματα μου.

Ο λογος που ηθελα να παω σε CM13 ηταν γιατι ξαφνικα το tablet ειχει αρχισει να καθυστερει με τη μαμα ROM.

Περασα CM13, μου φανηκε πιο γρηγορη, αλλα μετα απο 2 μερες αρχισε παλι να καθυστερει. Καθυστερουσε σε σημειο που αργουσε να κανει register αυτα που παταγα στο πληκτρολογιο. (αργουσε ενα δευτερολεπτο για να πατηθει)

 

Αρχισα να υποπτευομαι οτι ειναι hardware προβλημα, μιας κ δεν φαινοταν λογικο να καθυστερει ετσι.

Μην τα πολυλογω, το tablet σημερα με φουλ μπαταρια εκλεισε και δεν ξαναανοιγει!

Ουτε σε recovery mode μπαινει, ουτε σε download mode! Ειναι νεκρο, παρολο που το εχω στην φορτιση.

 

Ειναι ακομα εντος εγγυησης χρονικα. Αν δεν ξαναανοιξει, μπορουν να δουν οτι ειχε πειραχτει ο knox και να το βγαλουν εκτος εγγυησης; Τι αλλο μπορω να δοκιμασω για να σιγουρευτω οτι δεν ανοιγει και να το στειλω για επισκευη;

 

Ευχαριστω

Μου το εκανε και εμενα μια φορα με cm12.1 .Δεν ανοιγε και δεν εδινε καμια ενδειξη οταν το ειχα στο φορτιστη.Απλα το ανοιξα αποσυνδεσα τη μπαταρια ,το αφησα λιγα λεπτα την ξανασυνδεσα και δουλεψε κανονικα.Εκτοτε δεν ξαναεμφανιστηκε το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως πήγαινε? Είχες αλλάξει ποτέ?

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως πήγαινε? Είχες αλλάξει ποτέ?

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1.5 χρονο το ειχα, κομπλε ηταν απο μπαταρια. Μια φορα χρειαστηκε να την ξεσυνδεσω γιατι δεν φορτιζε μεχρι 100%.

 

Θα δοκιμασω να την ξεσυνδεσω και να την ξανασυνδεσω να δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

1.5 χρονο το ειχα, κομπλε ηταν απο μπαταρια. Μια φορα χρειαστηκε να την ξεσυνδεσω γιατι δεν φορτιζε μεχρι 100%.

 

Θα δοκιμασω να την ξεσυνδεσω και να την ξανασυνδεσω να δω τι θα γινει.

Άμα το έχεις ξανακάνει δεν έχεις να χάσεις τίποτα (και εγώ τη πρώτη φορά είχα το γνωστό θέμα που δεν φορτιζε ποτέ πάνω από 70%)

Link to comment
Share on other sites

1.5 χρονο το ειχα, κομπλε ηταν απο μπαταρια. Μια φορα χρειαστηκε να την ξεσυνδεσω γιατι δεν φορτιζε μεχρι 100%.

 

Θα δοκιμασω να την ξεσυνδεσω και να την ξανασυνδεσω να δω τι θα γινει.

Κάνε το. Να εχεις υπόψιν σου οτι πιθανότατα και η μπαταρία του είναι "έτοιμη" να στην κάνει! Κάπου εκεί είναι η ζωή της.

Η πτώση της όμως (όταν αρχίσει) είναι ραγδαία! Μέσα σε λίγες μέρες θα σ' αναγκάσει να το έχεις στον φορτιστή συνεχώς για να σου δουλεύει!

 

Send from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Eνα κουλό που μου κάνει εδώ και καμμιά εβδομάδα και έχει σχέση -φαντάζομαι- με την μπαταρία είναι,όταν πέσει κάτω από 25% ξεκεινάει να κάνει επανεκκινήσεις καί δεν μπορείς να το σταματήσεις με τίποτα ούτε καν να απενεργοποιήσεις το tab,το μόνο γιατρικό είναι να μπεί στη φόρτιση.Είμαι ρουτ αλλά με την ρομ της μαμάς και η μπαταρία έχει κανονική διάρκεια. Το έχει συναντήσει κάποιος αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ. Μπαταρία 110%.

Και πιο νωρίς μπορεί να στα ξεκινήσει (35-40%) αν ενώ το δουλεύεις (πχ youtube ή browser) το γυρίσεις σε landscape. Ομοίως ξεκινάει τα reboot!

 

Η μαμά μπαταρία είναι για ....πίτσες!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ. Μπαταρία 110%.

Και πιο νωρίς μπορεί να στα ξεκινήσει (35-40%) αν ενώ το δουλεύεις (πχ youtube ή browser) το γυρίσεις σε landscape. Ομοίως ξεκινάει τα reboot!

 

Η μαμά μπαταρία είναι για ....πίτσες!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

 

Thanks, μάλλον πάμε γιά μπαταρία από ότι καταλαβαίνω....:(

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι.... Πόσο καιρό το έχεις? Υπόψιν οτι οι μαμά μπαταρίες δεν έχουν βγει και πολύ "σόι"!

Αν είσαι στον 1 χρόνο +, είσαι μια χαρά!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι.... Πόσο καιρό το έχεις? Υπόψιν οτι οι μαμά μπαταρίες δεν έχουν βγει και πολύ "σόι"!

Αν είσαι στον 1 χρόνο +, είσαι μια χαρά!

 

Sent from my Galaxy Tab Pro using Tapatalk!

Δύο παρά κάτι λίγο,νάμαι και ευχαριστημένος δηλαδή....κάποια πρόταση γιά μπαταρία;;

Link to comment
Share on other sites

Δυο, παρά κάτι? Τέλειος είσαι!

 

http://www.askadam.gr/tablet/αξεσουαρ-tablet/μπαταρίες-tablet/samsung-544/μπαταρία-samsung-t4800e-4800-mah-galaxy-tab-pro-8-4-original-bulk.html

 

Αν δεν την αλλάξεις μόνος, πήγαινε το smartec

 

EDIT: Το ασημί bezel γύρω - γύρω είναι απο πλαστελίνη. Κοινώς θα σου αφήσει σημάδια κατά το άνοιγμα.

Μπαταρία μόνον original ή κάποια επώνυμη εναλλακτικά γιατί με τις λιθίου δεν παίζουν.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...