Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ! 2 ερωτησεις ακομα. Ποιο να κατεβασω εκει? Το nightly? Επισεις τα gapps που μπορω να τα βρω? Εχω βαλει καποια αλλα δεν μπορει να τα κανει εγκατασταση με twrp.

 

Rom βάλε την τελευταία nightly

Gapps από εδώ http://opengapps.org εγώ έχω τα pico

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα στην παρέα.εχω το 10.1 pro και εχω αγοράσει ενα αντάπτορα usb to mhl για να συνδέω το tablet με την smart tv ( LG ) μου.Το tablet συνδεεται μια χαρά αλλά η εικόνα δεν πιάνει ολη την επιφάνεια της τηλεόρασης αλλά αφήνει μαύρες μπάρες δεξια και αρηστερά σαν να είναι 4/3 και οχι 16/9.μήπως ξέρει κάποιος το γιατί;πάντως εχω ψάξει τα μενού του tablet και δεν εχω βρεί κάτι που να αλλάζει την έξοδο της εικόνας απο 4/3 σε 16/9 η κάτιο τέτοιο.

Το tab μας τουλάχιστον το 8.4 που έχω δεν είναι 16/9 αλλά 16/10 γιαυτό αφήνει τις μπάρες δεξιά αριστερά και δέν μπορείς να κάνεις κάτι γιά να γεμίσεις την οθόνη(τουλάχιστον από ότι ξέρω) Υπάρχει μία εφαρμογή στο xda το second screen πού κάνει αυτήν την δουλειά σε ρούτ συσκευές δηλ.κάνει την οθόνη της ταμπλέτας 16/9 αλλά εγώ με ρουτ συσκευή εννοείται δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει άσε που κρασσάρει το ταβ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρηστώ πολύ φίλε geotzia.μάλον ακι το 10.1 pro 16/10 οθόνη εχει και οχι 16/9 οπότε γι΄αυτό αφήνει μαύρες γραμμές δεξια και αριστερά.δεν το σκέφτηκα.να είσαι καλά.root πάντως ούτε και εγω εχω κάνει γιατί δεν θέλω να χάσω την εγγύηση.αν και όταν τελειώσει θα το rootαρω για να πετάξω απο μέσα την σαβούρα που έχει βάλει η samsung.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ετσι απο περιεργεια: Υπαρχει καποιος που να πιστευει ακομα οτι το 10αρι θα παρει την αναβαθμιση στην 5.1?:p

Δεν νομιζω κανένα απο τα δύο να πάρει αναβάθμιση. Εγώ απο προχτες του πέρασα την cm12.1 και βρήκα την υγειά μου. Το μονο που μου λείπει είναι το multiple window της γνήσιας ROM αλλά τα θετικά υπερκαλύπτουν τα αρνητικά!

Μια ερώτηση μονο ,στον chrome δεν έχει την επιλογή merge tabs and apps ενω στο xperia μου που είναι και αυτό στην 5.1.1 με ίδια εκδοση της εφαρμογής το έχει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει γιατί με βολευει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Να ρωτησω κατι ετσι απο περιεργεια: Υπαρχει καποιος που να πιστευει ακομα οτι το 10αρι θα παρει την αναβαθμιση στην 5.1?:p
εγω ειχα μια ελπιδα...τωρα πια οχι,δεν μπορω να την καταλαβω την σαμμυ....και να πεις οτι ειναι πολυ παλιο μοντελο.....:mad:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα παραγγελία μπαταρία γιατo Pro tab 8.4 το πακέτο έχει δύο κομμάτια πουλαω μόλις έρθει την μια οποίος θέλει μπορεί να μου πει τιμή 12 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ετσι απο περιεργεια: Υπαρχει καποιος που να πιστευει ακομα οτι το 10αρι θα παρει την αναβαθμιση στην 5.1?:p

Θα πάρει και ίσως τη πληρώσει το 8.4 που το πήγε πλέον σε testing σταθερά(ίσως όμως πάρουν & τα δύο τελικά κατω από την πίεση των χρηστών στα forum).... Το 10.1 βρίσκεται ακόμα σε pending κι αυτό λέει πολλά.... Γενικά τα έχει σκατωσει & βρίσκεται περίπου 1.5 χρόνο πίσω απο τη Google σε προγραμματισμό...Φαντασου σκέφτονται σε κάποιες συσκευές να πηδήξουν απο LP σε Android N αμέσως παρακάμπτοντας εντελώς το marshmallow. !! Αυτό δεν έχει ξαναγίνει ποτέ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν νομιζω κανένα απο τα δύο να πάρει αναβάθμιση. Εγώ απο προχτες του πέρασα την cm12.1 και βρήκα την υγειά μου. Το μονο που μου λείπει είναι το multiple window της γνήσιας ROM αλλά τα θετικά υπερκαλύπτουν τα αρνητικά!

Μια ερώτηση μονο ,στον chrome δεν έχει την επιλογή merge tabs and apps ενω στο xperia μου που είναι και αυτό στην 5.1.1 με ίδια εκδοση της εφαρμογής το έχει. Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει γιατί με βολευει πολύ.

Στον chrome πρέπει να μπεις & να ανοιξεις οσες νέες λειτουργίες θέλεις..θα χτυπήσεις chrome://flags (ειδικά ο chrome dev έχει φοβερές λειτουργίες)...και με την ευκαιρία κατέβασε αν μπορείς το antutu benchmark κάνε τη δοκιμή και γραψε μου πόσο σου δείχνει για να διασταυρωσω ( 50.000 μου δείχνει και μου μοιάζει απίθανο) για το 10.1 μιλάω...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Chrome δεν το κατάλαβα να είμαι ειλικρινής. Έχω το 8.4 και τώρα έτρεξα AnTuTu https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160329/b61a4fb2bdf94693fbdb51227b79a56f.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Chrome δεν το κατάλαβα να είμαι ειλικρινής. Έχω το 8.4 και τώρα έτρεξα AnTuTu https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160329/b61a4fb2bdf94693fbdb51227b79a56f.jpg

Ωραία δεν πειράζει μου αρκεί αφού είσαι παραπλήσια στις 50-55 στο antutu αρα είναι σωστο.Γιατί μένεις όμως στη 5.1 και δεν πας στη CM13 να εχεις και το multi window που αναφερεις πιο πανω οτι εχασες.Στο chrome χτυπα στο πανω ψαχτηρι chrome://flags και θα δεις πολλές λειτουργίες που μπορείς να ενεργοποιήσεις απο κει...Σε ενα Samsung J5 που έχω στον chrome έχω και "κουμπί" αρχικής σελίδας....Υπάρχει και μια λειτουργία σαν του opera με βίντεο & ειδήσεις στη πρωτη σελιδα κλπ....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεν πειράζει μου αρκεί αφού είσαι παραπλήσια στις 50-55 στο antutu αρα είναι σωστο.Γιατί μένεις όμως στη 5.1 και δεν πας στη CM13 να εχεις και το multi window που αναφερεις πιο πανω οτι εχασες.Στο chrome χτυπα στο πανω ψαχτηρι chrome://flags και θα δεις πολλές λειτουργίες που μπορείς να ενεργοποιήσεις απο κει...Σε ενα Samsung J5 που έχω στον chrome έχω και "κουμπί" αρχικής σελίδας....Υπάρχει και μια λειτουργία σαν του opera με βίντεο & ειδήσεις στη πρωτη σελιδα κλπ....

 

όσες CM 13 και να προσπαθησα να βάλω ειχαν ενα error στο πρωτο boot οτι σταματησε ο setup wizard. Εχει τοσο μεγαλη διαφορά η CM13 απο την CM12?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

όσες CM 13 και να προσπαθησα να βάλω ειχαν ενα error στο πρωτο boot οτι σταματησε ο setup wizard. Εχει τοσο μεγαλη διαφορά η CM13 απο την CM12?

Βεβαια εχει διαφορα...Οπως ειχε το Jb με το kitkat ,τo kitkat με το LP κλπ....Εχουμε αλλη εκδοση του Android με οτι σημαινει αυτο.... Η ειδοποιηση αυτη μπορει να προελθει απο λαθος επιλογη Gapps συνηθως,ακομη κι απο "προβληματικη" recovery και διαφορα αλλα...Υπαρχει ομως λυση...Παμε ρυθμισεις > εφαρμογες > παταμε δεξια πανω στις τελειες >παμε πανω κατω και ψαχνουμε το setup wizard > και επιλεγουμε Force Stop....Εκτος αυτου,μολις η συσκευη bootαρει και τελειωσει γυρναμε σε recovery mod > Wipe Cache > Wipe / dalvik cache (ΜΟΝΟ) & reboot....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Για όσους βρίσκονται με custom rom σε όποιο από τα δύο tablet και ενδιαφέρονται για ένα καταπληκτικό equalizer-Sound effect που είναι συμβατό σχεδόν με τα πάντα μετά την 4.3 ας μπούν να διαβάσουν & δοκιμάσουν το Dolby ATMOS.Το eq πού μπορεί ήδη να έχουν στη συσκευή (πχ της CM 12.1 η CM13) δέν χρειάζεται να το απεγκαταστησουν ,απλά το απενεργοποιουμε.Δείτε το εδώ : http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/mod-dolby-atmos-t3109446 είναι πλήρες & εντελώς δωρεάν ... Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχει διαφορα...Οπως ειχε το Jb με το kitkat ,τo kitkat με το LP κλπ....Εχουμε αλλη εκδοση του Android με οτι σημαινει αυτο.... Η ειδοποιηση αυτη μπορει να προελθει απο λαθος επιλογη Gapps συνηθως,ακομη κι απο "προβληματικη" recovery και διαφορα αλλα...Υπαρχει ομως λυση...Παμε ρυθμισεις > εφαρμογες > παταμε δεξια πανω στις τελειες >παμε πανω κατω και ψαχνουμε το setup wizard > και επιλεγουμε Force Stop....Εκτος αυτου,μολις η συσκευη bootαρει και τελειωσει γυρναμε σε recovery mod > Wipe Cache > Wipe / dalvik cache (ΜΟΝΟ) & reboot....

 

Δοκιμασα χωρις gapps και παλι τα ίδια.

Το workaround το διάβασα και στο ίντερνετ αλλα δεν καταλαβα πως θα τα κανω ολα αυτα αφού δεν μου αφηνει ουτε μισο δευτερόλεπτο για να κατεβασω τη μπαρα να παω ρυθμίσεις.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα χωρις gapps και παλι τα ίδια.

Το workaround το διάβασα και στο ίντερνετ αλλα δεν καταλαβα πως θα τα κανω ολα αυτα αφού δεν μου αφηνει ουτε μισο δευτερόλεπτο για να κατεβασω τη μπαρα να παω ρυθμίσεις.

Ποια rom προσπαθεις να φλασαρεις σε ποια συσκευη απο τις δυο και με ποια recovery? Κατι κανεις λαθος...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα στο tab pro 8.4 wifi με τις 3 απο τις τελευταίες nighlty builds(την Κυριακή προσπαθησα) εχω το τελευταιο twrp 3.0.2, δεν ασχολήθηκα πολυ με το error γιατι η γυναίκα μου εχει ξετρελαθει ακομα και με την CM12
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα στο tab pro 8.4 wifi με τις 3 απο τις τελευταίες nighlty builds(την Κυριακή προσπαθησα) εχω το τελευταιο twrp 3.0.2, δεν ασχολήθηκα πολυ με το error γιατι η γυναίκα μου εχει ξετρελαθει ακομα και με την CM12

Μπες σε recovery mod πηγαινε wipe > advanced wipe > wipe cache & wipe dalvik cache ΜΟΝΟ !!! & reboot να δεις μηπως φτιαξει.Ενδεχεται στην εγκατασταση της rom να μην εχεις ακολουθησει το σωστο τροπο ...Ποια rom προσπαθησες να φλασαρεις στο 8.4 τη CM13 η τη 12.1 ??

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery mod πηγαινε wipe > advanced wipe > wipe cache & wipe dalvik cache ΜΟΝΟ !!! & reboot να δεις μηπως φτιαξει.Ενδεχεται στην εγκατασταση της rom να μην εχεις ακολουθησει το σωστο τροπο ...Ποια rom προσπαθησες να φλασαρεις στο 8.4 τη CM13 η τη 12.1 ??

 

Τωρα εχω CM12 η οποια εγκατασταθηκε πολυ ευκολα.

Πρόβλημα ειχα μονο με τις CM13. Θα δοκιμασω πάλι μετα από καιρό μολις βγει και καποια CM13 που δεν ειναι nighlty.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μπες σε recovery mod πηγαινε wipe > advanced wipe > wipe cache & wipe dalvik cache ΜΟΝΟ !!! & reboot να δεις μηπως φτιαξει.Ενδεχεται στην εγκατασταση της rom να μην εχεις ακολουθησει το σωστο τροπο ...Ποια rom προσπαθησες να φλασαρεις στο 8.4 τη CM13 η τη 12.1 ??

Ο σωστος κι ενδεδειγμενος τροπος εγκαταστασης μιας custom rom για να μην αντιμετωπισουμε προβληματα ( error 7, error 6, aborted installation κλπ ) κι εφοσον εννοειται εχουμε το πιο προσφατο αρχειο που θελουμε να φλασαρουμε και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τη τελευταια εκδοση της recovery που θα χρησιμοποιησουμε (η αυτης που προτεινει ο προγραμματιστης) ειναι αυτος : 1] Σκουπιστε Cache 2] Σκουπιστε dalvik Cache 3] Σκουπιστε συστημα / Format 4] Σκουπιστε δεδομενα / Format 5] Επανεκκινηση σε Recovery mod !!! 6] Flash Rom zip 7] Flash Gapps zip 8]Πριν την εξοδο: Wipe Cache & Wipe dalvik cache MONO !!! 9] Reboot & υπομονη να bootαρει για πρωτη φορα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα εχω CM12 η οποια εγκατασταθηκε πολυ ευκολα.

Πρόβλημα ειχα μονο με τις CM13. Θα δοκιμασω πάλι μετα από καιρό μολις βγει και καποια CM13 που δεν ειναι nighlty.

Αυτο συμβαινει γιατι η 6.0 βρισκεται σε προγραμματισμο ακομα αλλα το προβλημα που παρουσιαζεται σε πολλους ειναι περισσοτερο προβλημα της twrp που εχει πολλα bugs ακομα & προειδοποιουν αν διαβασει καποιος αναλυτικα οι προγραμματιστες...Εχθες ειχα μεγαλο προβλημα σε update της CM13 σε samsung tablet 10.1 P5100 & δεν μπορουσα να το παρω ουτε με τη twrp 3.0.0.2 ουτε με 3.0.0.1 η 3.0 με κανεναν τροπο...Το εκανα ευκολα αμεσως φλασαροντας τη philztouch 6.59.2 αφου η twrp μου βγαλε το συκωτι....Μπορεις να δοκιμασεις και με αλλη recovery ( πχ philztouch 6.48.4 mondrianwifi ) αφου πρωτα δοκιμασεις με τη twrp 3.0.0.2 και το σωστο τροπο εγκαταστασης....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγω με την cm 13 είχα πολλά προβλήματα και αστάθεια.

3 προσπάθειες εκανα με την 13. Fc με το τσουβαλι και κολλήματα.

Τελευταία προσπάθεια έγινε και με άλλο launcher (nova), χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Πλέων και εγώ θα ξαναδώ για 13 μετά την πρώτη κανονική εκδοση. Με nightly δεν ξανασχολουμαι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγω με την cm 13 είχα πολλά προβλήματα και αστάθεια.

3 προσπάθειες εκανα με την 13. Fc με το τσουβαλι και κολλήματα.

Τελευταία προσπάθεια έγινε και με άλλο launcher (nova), χωρίς όμως κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Πλέων και εγώ θα ξαναδώ για 13 μετά την πρώτη κανονική εκδοση. Με nightly δεν ξανασχολουμαι.

Ενταξει δεν φταιει το οτι ειναι nightly...Μηπως οι υπολοιπες τι ειναι ολες? Δεν υπαρχει stable της CM μονο snapshot & nightly.Πλεον οι nightly σε πολλες rom κοντευουν να εξομοιωθουν με stable εκδοσεις.Απλα μπορεις να ξαναδοκιμασεις μετα απο ενα αρκετο χρονικο διαστημα που πλεον θα εχουν φτιαξει τα περισσοτερα bugs και η rom θα ειναι πολυ πιο ετοιμη.Ξερεις ομως πως φταιμε αρκετα και οι χρηστες,γιατι οι περισσοτεροι δεν θελουν να στελνει η συσκευη τους δεδομενα στη CM και απενεργοποιουν τη λειτουργεια αυτη.Οποτε και η CM παιρνει περισσοτερο στοιχεια μεσω XDA κι απο οσες συσκευες στελνουν ακομα & προσπαθει ετσι να διορθωσει...Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζει & η samsung που οι περισσοτεροι βριζουμε μεν αλλα απενεργοποιουμε την αποστολη δεδομενων που χρειαζεται για τον προγραμματισμο & βελτιωση δε....

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, μετα την επίσημη αναβάθμιση σε 5.1(10.1 Τ5100) σαν να έχει καλύτερη διάρκεια η μπαταρια! Απο εδω και πέρα μονο Σαμμμμιιιιι θα επιλέγουμε. Καλό μηνα σε ολους.>:) φφ
Link to comment
Share on other sites

οπως τα λες φιλε μου... μια απ τα ιδια και στο 8.4 , πεταει λεμε η λολιποπ χαλαλι η αναμονη. in sammy we trust..:lol::lol:
Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Νταξ, παιδιά! Είναι πολύ χοντρό αυτό! Ούτε λόγω της μέρας δεν γίνεται πιστευτό!

Απλά δεν!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...