Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Είναι οτι πιο τραγικό έχω ακούσει ποτε εαν είναι δυνατόν να στέλνουν αλλά σε μια χώρα και αλλά σε αλλη.ΤΡΑΓΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΟΥΛ,για μένα

 

Για τα ακουστικά που περιέχουν στην γαλλική αντιπροσωπία και ίσως και του car adaptor , είναι υποχρεωτικό βάση γαλλικής νομοθεσίας......

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριος στο φόρουμ και προσφατως κάτοχος του νεξ 5. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εγώ από τότε που πήρα την συσκευή δεν μου το παρουσιάζει σε όλες τις κλήσεις. Ακούω τον συνομιλητή μου σαν να έχει το τηλέφωνο του πολύ μακριά από το στόμα του. Μερικές φορές κόβεται και ο ήχος για 1δευτερολεπτο. Έχω την 4.4.3. Ξέρει κανείς τίποτα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω ότι έχω την purity.

Link to comment
Share on other sites

Για τα ακουστικά που περιέχουν στην γαλλική αντιπροσωπία και ίσως και του car adaptor , είναι υποχρεωτικό βάση γαλλικής νομοθεσίας......

 

οπως και να χει το βρίσκω λαθος τους

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει το βρίσκω λαθος τους

 

Αμα η νομοθεσία είναι έτσι που βρίσκεις το λάθος.....:)

Στην Ελλάδα ζούμε.....εδώ αντί για hands free,έχουμε cable's free....:p

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Αμα η νομοθεσία είναι έτσι που βρίσκεις το λάθος.....:)

Στην Ελλάδα ζούμε.....εδώ αντί για hands free,έχουμε cable's free....:p

 

δεν εχει να κανει με την χωρα ρε φιλε αλλα με την lg. δηλαδη sto g2 που εχει ακουστικά τον υποχρέωσε η ελληνική νομοθεσία?

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Γαλλικό πήρα 405 στις 6/06 αλλά μόνο το hands free είχε μέσα,όχι φορτιστή,μήπως στον εκαναν δώρο από το μαγαζί που τον πήρες; Γιατί είναι ένα μαγαζί στο skroutz το cityshop που στον κάνει δώρο.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Γαλλικό πήρα 405 στις 6/06 αλλά μόνο το hands free είχε μέσα,όχι φορτιστή,μήπως στον εκαναν δώρο από το μαγαζί που τον πήρες; Γιατί είναι ένα μαγαζί στο skroutz το cityshop που στον κάνει δώρο.

 

Έχεις δίκιο...!!!!!:cool:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το hotspot όταν πατάω να το ενεργοποιήσω λέει error και δεν λειτουργεί... Τι παίζει;

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το hotspot όταν πατάω να το ενεργοποιήσω λέει error και δεν λειτουργεί... Τι παίζει;

 

Έχεις κάνει restore από backup;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει restore από backup;

Ναι έχω κάνει

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Μερικεσ φορεσ δεν μου δουλεύουν τα volum up /down κουμπιά. Με ενα reboot είναι εντάξει αλλά γιατί το κανουν το έχει πάθει κάνεις?

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Μερικεσ φορεσ δεν μου δουλεύουν τα volum up /down κουμπιά. Με ενα reboot είναι εντάξει αλλά γιατί το κανουν το έχει πάθει κάνεις?

 

Εγώ από τότε που έβαλα 4.4.3 + GravityBox όποτε πατάω τα vol+/- κάποιες φορές, ενώ αλλάζει η ένταση δε φαίνεται στην μπάρα η αλλαγή και πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω την οθόνη για να φανεί. Πιθανώς είναι πρόβλημα του GravityBox γιατί έχω κάνει κάμποσες ρυθμίσεις για το volume panel άρα θέμα software. Κι εσύ αφού λες ότι δεν στο κάνει πάντα μάλλον θέμα software είναι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Χθές για 2ή φορά σε ένα τρίμηνο που το έχω, ενώ πατούσα το power button έδειχνε να είναι κλειστό.Δοκιμάζω να το ανοίξω αλλα τίποτα και αντιλήφθηκα ότι ήταν αναμένο γιατί δούλευαν οι ήχοι τις αφής.

Μετά από δοκιμές με το power button τελικά άνοιξε για απλό ξεκλείδωμα και όχι από reboot.

 

Έχει τύχει σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

Χθές για 2ή φορά σε ένα τρίμηνο που το έχω, ενώ πατούσα το power button έδειχνε να είναι κλειστό.Δοκιμάζω να το ανοίξω αλλα τίποτα και αντιλήφθηκα ότι ήταν αναμένο γιατί δούλευαν οι ήχοι τις αφής.

Μετά από δοκιμές με το power button τελικά άνοιξε για απλό ξεκλείδωμα και όχι από reboot.

 

Έχει τύχει σε κανέναν?

 

Μου έχει τύχει και μένα κανα 2 φορές. Και δεν αποκρινόταν καθόλου. Όταν το άφησα μερικά δευτερόλεπτα, ενεργοποιήθηκε η οθόνη ξανά αλλά ετεροχρονισμένα (από το τελευταίο πάτημα του power εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Χθές για 2ή φορά σε ένα τρίμηνο που το έχω, ενώ πατούσα το power button έδειχνε να είναι κλειστό.Δοκιμάζω να το ανοίξω αλλα τίποτα και αντιλήφθηκα ότι ήταν αναμένο γιατί δούλευαν οι ήχοι τις αφής.

Μετά από δοκιμές με το power button τελικά άνοιξε για απλό ξεκλείδωμα και όχι από reboot.

 

Έχει τύχει σε κανέναν?

SOD λέγεται. Εγώ το έπαθα σήμερα το πρωί. Την ώρα που το σκάλιζα, δεν ανταποκρινόταν τίποτα, ούτε αφή ούτε κουμπιά, το άφησα δίπλα μου και μετά από λίγη ώρα που πάτησα να ανοίξει η οθόνη άνοιξε κανονικά σαν να μην είχε γίνει τίποτα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

SOD λέγεται. Εγώ το έπαθα σήμερα το πρωί. Την ώρα που το σκάλιζα, δεν ανταποκρινόταν τίποτα, ούτε αφή ούτε κουμπιά, το άφησα δίπλα μου και μετά από λίγη ώρα που πάτησα να ανοίξει η οθόνη άνοιξε κανονικά σαν να μην είχε γίνει τίποτα.

 

SOD=Sleep Of Death. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..ας σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Το πρώτο nexus 5 16GB (311 παρτίδα από Ισπανία)που αγόρασα ενώ δεν είχε κροταλισμα σε power και volume buttons μου έκανε δώρο ένα καμένο pixel και μια εγγραφή βίντεο με ήχο σε ήσυχα περιβάλλοντα άστα να πάνε. Το έδωσα και πήρα ένα 324αρι (405 από Ιαπωνία) το συγκεκριμένο έχει το χαρακτηρισμό τζόγο σε volume και power buttons.αλλά κανένα άλλο θέμα.αποφάσισα να μην κάτσω να σκάσω και να χαρώ την συσκευή μου όπως έχει..δεν υπάρχει κινητό χωρίς τα μικροθεματα του..!

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..ας σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Το πρώτο nexus 5 16GB (311 παρτίδα από Ισπανία)που αγόρασα ενώ δεν είχε κροταλισμα σε power και volume buttons μου έκανε δώρο ένα καμένο pixel και μια εγγραφή βίντεο με ήχο σε ήσυχα περιβάλλοντα άστα να πάνε. Το έδωσα και πήρα ένα 324αρι (405 από Ιαπωνία) το συγκεκριμένο έχει το χαρακτηρισμό τζόγο σε volume και power buttons.αλλά κανένα άλλο θέμα.αποφάσισα να μην κάτσω να σκάσω και να χαρώ την συσκευή μου όπως έχει..δεν υπάρχει κινητό χωρίς τα μικροθεματα του..!

 

Είσαι σίγουρος ότι το Ιαπωνικό έχει εγγύηση?? Είναι το D821 ή το D820?? Αν είναι το δεύτερο εγγύηση γιοκ στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το Ιαπωνικό έχει εγγύηση?? Είναι το D821 ή το D820?? Αν είναι το δεύτερο εγγύηση γιοκ στην Ευρώπη...

 

D821 ειναι 32GB

το manual ειναι στα ιαπωνικα και στο κουτι λεει certified for use in Korea.

παρτιδα 405 και χαλαρα πληκτρα ενω το 311 ηταν μια χαρα.

ειναι να μην σε θελει

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ

Είχα πρόβλημα με το μικρόφωνο της συσκευής το πήγα για σερβις

αντικατάστησαν την καλώδιοταινια του μικροφώνου αλλα σήμερα παρουσιάστηκε

το ίδιο πρόβλημα .

Τους ακούω και με ακούνε μόνο με ανοιχτή ακρόαση όχι απο το μικρόφωνο .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι μπορεί να φταίει στιε κλήσεις μου ακουωε ενα θόρυβο (χρουτς ) όχι παντα αλλά όταν το κανει είναι ενοχλητικό !!!
Link to comment
Share on other sites

SOD λέγεται. Εγώ το έπαθα σήμερα το πρωί. Την ώρα που το σκάλιζα, δεν ανταποκρινόταν τίποτα, ούτε αφή ούτε κουμπιά, το άφησα δίπλα μου και μετά από λίγη ώρα που πάτησα να ανοίξει η οθόνη άνοιξε κανονικά σαν να μην είχε γίνει τίποτα.

 

 

Παίζει με το SOD Να την πατήσω και να χάσω data???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ

Είχα πρόβλημα με το μικρόφωνο της συσκευής το πήγα για σερβις

αντικατάστησαν την καλώδιοταινια του μικροφώνου αλλα σήμερα παρουσιάστηκε

το ίδιο πρόβλημα .

Τους ακούω και με ακούνε μόνο με ανοιχτή ακρόαση όχι απο το μικρόφωνο .

Μάλλον έπρεπε να αλλάξουν όλο το μικρόφωνο. Όταν δεν έχεις ανοιχτή ακρόαση δε σε ακούν πάντα ή μερικές φορές μόνο; Εγώ 2 φορές το έχω πάθει με την 4.4.3 να μη με ακούν καθόλου εκτός αν βάλω ανοιχτή ακρόαση αλλά με ένα reboot έφτιαξε.

Παιδιά τι μπορεί να φταίει στιε κλήσεις μου ακουωε ενα θόρυβο (χρουτς ) όχι παντα αλλά όταν το κανει είναι ενοχλητικό !!!

Αν το ακούς πολύ συχνά και σε εκνευρίζει κάνε μια βόλτα από το service και πες να σου αλλάξουν το ακουστικό. Απλά δοκίμασε πρώτα αν στο κάνει και σε ανοιχτή ακρόαση που τότε ο ήχος βγαίνει από το ηχείο. Γιατί αν ακούγεται και στις δύο περιπτώσεις, τότε ίσως φταίνε διακυμάνσεις στο σήμα κινητής.

Παίζει με το SOD Να την πατήσω και να χάσω data???

Όχι, καμία σχέση. Είναι κάτι προσωρινό και το παθαίνεις μόνο αν βάζεις xposed modules, custom ROM ή kernel που είναι "ελαττωματικοί".

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το κανει και στην ανοικτη ακροσαση αλλα οχι παντα και οντως σπιτι δεν εχω καλο σημα και εξω δεν μου το κανει ποτε σχεδον
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...