Jump to content

Προβλήματα με GPS


gsir
 Κοινοποίηση

Εσύ έχεις θέμα με το gps;  

266 members have voted

  1. 1. Εσύ έχεις θέμα με το gps;

    • Ναι
    • Όχι
    • Δεν χρησιμοποιώ το gps για πλοήγηση
    • Eίχα πρόβλημα που λύθηκε με αντικατάσταση συσκευής


Recommended Posts

Με αλλον navigator στο κανει;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 669
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Vanas άσε τα στρατόπεδα και τους εξωγήινους(πλάκα κάνω) το θέμα είναι ότι με το κινητό της γυναίκας μου των 150 ευρώ που τράβηξα το βίντεο αν περάσω από εκεί δεν θα μου κάνει ποτέ αποσύνδεση, όπως και πουθενά αλλού όλα τα άλλα είναι περιττά.

Τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα. Αυτο που περιγραφεις το εχω περιπου παρατηρησει και εγω. Οπως εχω γραψει απειρες φορες, η ποιοτητα σηματος στο g2 ειναι οριακη. Σε εκεινο το σημειο για καποιο λογο πεφτει λιγο το σημα. Καποιο ψηλο δεντρο, η σκια καποιο ψηλου κτηριου, κατι.. Υποψιν το σημα μπορει να το χανει λιγο πριν, και οχι εκει που καταλαβαινεις. Εκει κατι υπαρχει που ριχνει ελαφρος το σημα. Αυτοματως κολαει.. Ουτε εξωγηινοι, ουτε νεφελιμ. Ενοειται οτι με καποιο αλλο κινητο, δε θα χασεις το σημα, γιατι εχει καλυτερη ληψη. Θα πεσει λιγο το σημα αλλα παλι θα πιανει και δε θα το καταλαβεις. Αμα διαβασεις το πολυσελιδο threat στο xda, ολοι εχουν καταληξει οτι το gps του g2 εχει απο τις χειροτερες ληψεις ever.. Ητε το καταλαβαινεις ητε οχι. Δες και τις φωτο συγκριση g2 s2 που εχω κανει μερικες σελιδες πριν..

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε o βανας δεν ειχε κτίρια δεν ειχε τιποτα.

απλα το κανουμε θέμα γιατι εδω μεσα λενε καποια παιδια οτι η δικές τους συσκευες δουλευουν τέλεια ουτε αποσυνδέσεις ουτε τιποτα επισης κάποιοι ανέφεραν για μια απο τις καλυτερες συσκευες στο θεμα του gps που περασαν απο τα χερια τους.

και εγω λεω δεν γινεται αυτο να ειμαι τοσο καντέμης την πρωτη συσκευη με την αντικατεστησαν τωρα την εστειλα και αυτην στο σερβις θα ενημερωσω την επομεη εβδομαδα τι θα γινει αν παρω και τριτη συσκευη στα χερια μου.

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε o βανας δεν ειχε κτίρια δεν ειχε τιποτα.

απλα το κανουμε θέμα γιατι εδω μεσα λενε καποια παιδια οτι η δικές τους συσκευες δουλευουν τέλεια ουτε αποσυνδέσεις ουτε τιποτα επισης κάποιοι ανέφεραν για μια απο τις καλυτερες συσκευες στο θεμα του gps που περασαν απο τα χερια τους.

και εγω λεω δεν γινεται αυτο να ειμαι τοσο καντέμης την πρωτη συσκευη με την αντικατεστησαν τωρα την εστειλα και αυτην στο σερβις θα ενημερωσω την επομεη εβδομαδα τι θα γινει αν παρω και τριτη συσκευη στα χερια μου.

Αυτο που λεω γινεται. Περνας ενα σημειο λιγο περιεργο πριν. Το προγραμμα σε δειχνει να κινησαι χωρις να εχει πραγματικα σημα (το υποθετει). Ετσι δουλευει. Για 2-3 δευτ δε σου λεει οτι δεν εχει σημα και εξακολουθει να κινει το βελος βαση της προηγ ταχυτητας. Οταν δεν πιανε .ακομα σημα στο λεει ποιο μετα. Εχει χασει λιγο πριν το σημα δηλαδη. Μη σου πω οτι οταν σου λεει οτι δεν εχει σημα, το εχει ηδη ξαναβρει.

Προσωπικα ειμαι 100% σιγουρος αλλα ευχαριστος να ακουσω λογικοτερη εξηγηση.. Αλλιως πηγαινε το σε εναν εξορκιστη :lol:

Μη ακους τι λενε οι αλλοι. Το 90% δεν παιρνει χαμπαρι αν εχει θεμα. Αυτοι που λενε οτι ειναι η συσκευη με το καλυτερο gps που ειχανε ποτε αληθεια λενε. Πριν ειχανε χειροτερη. Αν ειχαν καλυτερη δε θα τα γραφαν αυτα.

Και εγω ειχα πλοηγηση 30 λεπτα αψογη, χωρις κολημα για την ακριβεια. Αν περασω απο το σημειο που περνας ειμαι βεβαιος οτι και το δικο μου θα κολησει. Οπως και αυτων που ειναι αψογο..

Δοκιμασε παντως τα κολπακια που εχουν γραφτει. Οριακα μπορει να.βελτιωσουν ή να χαλασουν το σημα και να δεις διαφορα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε o βανας δεν ειχε κτίρια δεν ειχε τιποτα.

απλα το κανουμε θέμα γιατι εδω μεσα λενε καποια παιδια οτι η δικές τους συσκευες δουλευουν τέλεια ουτε αποσυνδέσεις ουτε τιποτα επισης κάποιοι ανέφεραν για μια απο τις καλυτερες συσκευες στο θεμα του gps που περασαν απο τα χερια τους.

και εγω λεω δεν γινεται αυτο να ειμαι τοσο καντέμης την πρωτη συσκευη με την αντικατεστησαν τωρα την εστειλα και αυτην στο σερβις θα ενημερωσω την επομεη εβδομαδα τι θα γινει αν παρω και τριτη συσκευη στα χερια μου.

 

Εγώ είμαι ένας από τους χρήστες που αναφέρουν ότι (α) δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με το GPS, και (β) ίσως είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, γιατί με βρίσκει ακόμα και εντός σπιτιού μέσα σε 3-4". Άρα λοιπόν, για την χρήση που του κάνω εγώ (Sygic και Maps), δεν έχω να του προσάψω τίποτα, δεν έχω δει καμία αποσύνδεση, και πάντα δουλεύει στην εντέλεια. Και αυτά τα λέω ακόμα και αν δεν είδα παρά μόνο ένα "πράσινο" δορυφόρο στο GPSTest, και ακόμα και αν δεν βλέπω μονοψήφια νούμερα στο Accuracy.

 

Τώρα, αν κάποιοι άλλοι χρήστες πρέπει να έχουν οπωσδήποτε κάτω από 5 μέτρα accuracy, βλέπουν συνεχείς αποσυνδέσεις, ή θεωρούν ότι πρέπει να έχουν τουλάχιστον 5 δορυφόρους "πράσινους" στο GPSTest, τότε ναι γι'αυτούς το GPS του G2 δεν δουλεύει και προφανώς δεν τους κάνει...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι το gps ειναι μετριοτατο (μη πω τιποτα χειροτερο) και δεν το καταλαβαινετε αυτο που περιγραφεις ενοω. Οτι σου δειχνει καμπανα σημα μεσα στο σπιτι, δυστυχως δε λεει απολυτως τιποτα. Στη συγκριση που εκανα μερικες σελιδες πριν g2, s2 το γραφω και εγω οτι ΤΟ G2 ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΤΟ S2 ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Κοιτα τις 2φωτο στο rantasic ομως τι κατεγραψε το ενα και τι το αλλο.. Η ακριβια του σε συγκριση με το s2 ειναι απλα τραγικη. Σε μια απλη πλοηγηση με το αμαξι ομως συνηθως δεν κολαει, παρα μονο σε περιεργα σημεια (στα οποια ενοειται οτι το s2 δεν κολαει γιατι εχει καλυτερο σημα). Θα δεις πολλα κουλα ομως που αν πριν δεν ειχες καλυτερο gps λες μια χαρα ειναι. Οπου και να διαβασεις δε θα βρεις εμπειρο χρηστη, που να ειχε 2-3 συσκευες πριν και να εκανε σοβαρη χρηση gps και να υποστηριζει οτι το g2 εχει καλο gps.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι το gps ειναι μετριοτατο (μη πω τιποτα χειροτερο) και δεν το καταλαβαινετε αυτο που περιγραφεις ενοω. Οτι σου δειχνει καμπανα σημα μεσα στο σπιτι, δυστυχως δε λεει απολυτως τιποτα. Στη συγκριση που εκανα μερικες σελιδες πριν g2, s2 το γραφω και εγω οτι ΤΟ G2 ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΤΟ S2 ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Κοιτα τις 2φωτο στο rantasic ομως τι κατεγραψε το ενα και τι το αλλο.. Η ακριβια του σε συγκριση με το s2 ειναι απλα τραγικη. Σε μια απλη πλοηγηση με το αμαξι ομως συνηθως δεν κολαει, παρα μονο σε περιεργα σημεια (στα οποια ενοειται οτι το s2 δεν κολαει γιατι εχει καλυτερο σημα). Θα δεις πολλα κουλα ομως που αν πριν δεν ειχες καλυτερο gps λες μια χαρα ειναι. Οπου και να διαβασεις δε θα βρεις εμπειρο χρηστη, που να ειχε 2-3 συσκευες πριν και να εκανε σοβαρη χρηση gps και να υποστηριζει οτι το g2 εχει καλο gps.

 

φιλε μου θα συμφωνήσω μαζι σου οτι το σημα gps δεν ειναι και το καλυτερο σημείο του g2!!εμενα ομως και πολλούς άλλους μας ενδιαφερει να μην χανει το σημα του την ωρα πλοηγησης!!!(και εσενα φαντάζομαι:happy:!!)αυτο που διαπίστωσα ειναι οτι τελικα δεν χανει το σημα του οταν ειναι ενεργοποιημένο το 3g το δοκιμασα ξανα εχθες μια διαδρομή 40 λεπτών μονο να πας και αλλα 40 να ερθεις!!οταν ξεκίνησα να παω το εβαλα χωρις το 3g εχασε δυο φορές το σημα μεχρι να φτάσω!!!οταν γυρνούσα ειχα το 3g on και δεν εχασε ουτε για πλακα!!!:blink: τι να πω δεν ξερω ??αν ειναι να δουλευει σωστα το gps με 3g on ας ειναι σηγα τa mb που τρώει!!

για να προλάβω κάποιους ξερω οτι το 3g ειναι μονο για το κλειδωμα του gps αλλα σε εμενα απο οτι φαίνεται κανει και αλλα!!φυσικα δεν εχω λόγω να λεω ψεμετα!!

εσυθ φιλε μου το εχεις δοκιμάσει με ανοιχτα 3g ??

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει όντως θέμα με το gps. Καλό θα ήταν να λέγαμε και τι παρτίδα είναι το κινητό μας για να δούμε αν όντως διορθώθηκε στις τελευταίες παρτίδες. Εμένα που έχει πρόβλημα είναι παρτίδα 310 και είναι τα 32gb ευρωπαϊκό. Να σημειώσω πως ενώ κλειδώνει δορυφόρους και μέσα στο σπίτι σε διαδρομές περίπου 30 λεπτών που έχω δοκιμάσει είχα αποσυνδέσεις τουλάχιστον 3 φορές με navigon, sygic.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω γινεται. .....

Μη ακους τι λενε οι αλλοι. Το 90% δεν παιρνει χαμπαρι αν εχει θεμα. .

Παρακαλώ πολύ το 90% των άσχετων που ποσταρουν σ'αυτό το θέμα να σταματησουν ASAP να γράφουν. Να διαβάζουν μόνο τι γράφει το10% των έμπειρων /γιατί δε μου βάζει φατσουλες/ Νομίζω το χοντραίνουμε το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι το gps ειναι μετριοτατο (μη πω τιποτα χειροτερο) και δεν το καταλαβαινετε αυτο που περιγραφεις ενοω. Οτι σου δειχνει καμπανα σημα μεσα στο σπιτι, δυστυχως δε λεει απολυτως τιποτα. Στη συγκριση που εκανα μερικες σελιδες πριν g2, s2 το γραφω και εγω οτι ΤΟ G2 ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΤΟ S2 ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Κοιτα τις 2φωτο στο rantasic ομως τι κατεγραψε το ενα και τι το αλλο.. Η ακριβια του σε συγκριση με το s2 ειναι απλα τραγικη. Σε μια απλη πλοηγηση με το αμαξι ομως συνηθως δεν κολαει, παρα μονο σε περιεργα σημεια (στα οποια ενοειται οτι το s2 δεν κολαει γιατι εχει καλυτερο σημα). Θα δεις πολλα κουλα ομως που αν πριν δεν ειχες καλυτερο gps λες μια χαρα ειναι. Οπου και να διαβασεις δε θα βρεις εμπειρο χρηστη, που να ειχε 2-3 συσκευες πριν και να εκανε σοβαρη χρηση gps και να υποστηριζει οτι το g2 εχει καλο gps.

 

Φίλε μου έτσι συμπεριφέρεται το gps ΟΤΑΝ έχει πρόβλημα, το δικό μου είχε και άργησα να το πάρω χαμπάρι, δεν έκανε αποσυνδέσεις αλλά σε κάποια σημεία έπαιζε το στίγμα του αυτοκινήτου επάνω στον χάρτη (δες και προηγούμενα ποστ). Όταν το πήγα στο service, επιβεβαίωσαν ότι έχει πρόβλημα το gps και μου αλλάξανε όλο το mainboard. Από τότε το gps μεταμορφώθηκε και ναι θα το χαρακτήριζα πάρα πολύ καλό, θα τολμούσα να πω ότι είναι στα ίδια επίπεδα εάν όχι καλύτερο και από του galaxy note που ήταν το προηγούμενο κινητό μου, εκτός και θεωρείς το gps του note μέτριο. Με λίγα λόγια όσοι δεν είστε ευχαριστημένοι με το gps υπάρχει περίπτωση και εσείς να έχετε προβληματικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω οτι το gps ειναι μετριοτατο (μη πω τιποτα χειροτερο) και δεν το καταλαβαινετε αυτο που περιγραφεις ενοω. Οτι σου δειχνει καμπανα σημα μεσα στο σπιτι, δυστυχως δε λεει απολυτως τιποτα. Στη συγκριση που εκανα μερικες σελιδες πριν g2, s2 το γραφω και εγω οτι ΤΟ G2 ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΤΟ S2 ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Κοιτα τις 2φωτο στο rantasic ομως τι κατεγραψε το ενα και τι το αλλο.. Η ακριβια του σε συγκριση με το s2 ειναι απλα τραγικη. Σε μια απλη πλοηγηση με το αμαξι ομως συνηθως δεν κολαει, παρα μονο σε περιεργα σημεια (στα οποια ενοειται οτι το s2 δεν κολαει γιατι εχει καλυτερο σημα). Θα δεις πολλα κουλα ομως που αν πριν δεν ειχες καλυτερο gps λες μια χαρα ειναι. Οπου και να διαβασεις δε θα βρεις εμπειρο χρηστη, που να ειχε 2-3 συσκευες πριν και να εκανε σοβαρη χρηση gps και να υποστηριζει οτι το g2 εχει καλο gps.

 

η πρώτη συσκευή μου,δεν κλείδωνε καν μέσα στο σπίτι,ούτε έξω..ούτε με ανοιχτά δεδομένα και σαφώς ούτε για πλάκα με κλειστά...την έστειλα στο service και τώρα κάνει τα πάντα όλα ακόμα και χωρίς ανοιχτά δεδομένα,κλειδώνει σε χρόνο dt και το σήμα δεν έχει χαθεί στην πλοήγηση,πάρα μόνο μια φορά για sec!!

πάντως S4 και S3 μέσα στο σπίτι απλά το gps δεν υπήρχε,με το S4 στην πλοήγηση συγκεκριμένα έχανε πολλές φορές το σήμα,βέβαια εκεί που ήθελα να πάω με πήγαινε στο τέλος :p

Προσωπικά μιλώντας δεν το λιώνω το gps (δεν είμαι και ταρίφας στην τελική) αλλά τουλάχιστον είναι αξιοπρεπέστατο και σαφώς καλύτερο από την κανονική συσκευή πλοήγησης που έχω (navigon)! :)

υποθέτω ότι όλα εξαρτώνται από του τη χρήση κάνει ο καθένας...για τη δική μου χρήση είναι πλέον μια χαρά και όσες φορές το χρειάστηκα με πήγε,παράπονο δεν έχω :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

....Θα δεις πολλα κουλα ομως που αν πριν δεν ειχες καλυτερο gps λες μια χαρα ειναι. Οπου και να διαβασεις δε θα βρεις εμπειρο χρηστη, που να ειχε 2-3 συσκευες πριν και να εκανε σοβαρη χρηση gps και να υποστηριζει οτι το g2 εχει καλο gps.

 

Περίεργο, όντας έμπειρος χρήστης, και έχοντας στο παρελθόν και επί του παρόντος δεκάδες άλλες συσκευές με GPS (είτε απλά navi είτε σε όλα τα κινητά μου), του G2 είναι ίσως από τα καλύτερα, καθώς τόσους μήνες που το χρησιμοποιώ με Sygic, δεν μου έχει κάνει ποτέ ούτε μία αποσύνδεση, δεν έχει χάσει καν τη λωρίδα που είμαι, και ποτέ δεν έκανε πάνω από 5-6" να λοκάρει, ανεξαρτήτως αν το είχα κλείσει σε άλλη περιοχή και άρα το GPS module έκανε cold-start.

 

Προφανώς υπάρχει και η άλλη πλευρά, την οποία αγνοείς και συνεχίζεις να επιμένεις ότι όλα τα G2 είναι το ίδιο τραγικά όσο πιστεύεις/νομίζεις/είναι το δικό σου για την δική σου σοβαρή χρήση. Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν, θα σου πρότεινα απλά να το γυρίσεις πίσω ή να το δώσεις για service απαιτώντας επιδιόρθωση.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ το 90% των άσχετων που ποσταρουν σ'αυτό το θέμα να σταματησουν ASAP να γράφουν. Να διαβάζουν μόνο τι γράφει το10% των έμπειρων /γιατί δε μου βάζει φατσουλες/ Νομίζω το χοντραίνουμε το θεμα.

Δε βλεπω ομως να γραφεις καποια λογικη εξηγηση γιατι το gps του φιλου χανει παντα το σημα στο ιδιο σημειο ολως βλεπουμε στο βιντεο. Εγω την εξηγηση την εγραψα. Την μονη εναλακτικη που εχω διαβασει ειναι οι εξωγηινοι.. :lol: Ευχαριστως να ακουσω αλλη αποψη. Οσο για το 10% που γραφω. Παραπανω εχω βγαλει φωτο runtastic τρεξιμο μια ωρα. Δανιζομαι απο αλλον αλλο g2, που ορκιζεται οτι το δικο του παει τελεια.. ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ. Οκ μπορει να ειναι συμπτωματικο. Ισως 2 παρτιδες μια καλη μια μαπα. Βρισκω 3ον με g2. Και αυτουνου μια χαρα λεει. Παιρνω το δικο του στο ιδιο τεστ παντα.. ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ αυτο. Οκ πολυ πιθανον παλι να ετυχε δε λεω. Ισως και τα 3 να ειναι πολυ καινουρια και οντως απο μια παρτιδα και μετα να διορθωθηκε. Αυτο που γραφω παντως αποδυκνιει οτι ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι ειναι πολυ μετριο γιατι δεν εχει απαιτησεις. Το δοκιμασαν λιγο στο αμαξι δεν ειχαν δει και τιποτα καλυτερο πριν, σου λεει καλο ειναι.

Φίλε μου έτσι συμπεριφέρεται το gps ΟΤΑΝ έχει πρόβλημα, το δικό μου είχε και άργησα να το πάρω χαμπάρι, δεν έκανε αποσυνδέσεις αλλά σε κάποια σημεία έπαιζε το στίγμα του αυτοκινήτου επάνω στον χάρτη (δες και προηγούμενα ποστ). Όταν το πήγα στο service, επιβεβαίωσαν ότι έχει πρόβλημα το gps και μου αλλάξανε όλο το mainboard. Από τότε το gps μεταμορφώθηκε και ναι θα το χαρακτήριζα πάρα πολύ καλό, θα τολμούσα να πω ότι είναι στα ίδια επίπεδα εάν όχι καλύτερο και από του galaxy note που ήταν το προηγούμενο κινητό μου, εκτός και θεωρείς το gps του note μέτριο. Με λίγα λόγια όσοι δεν είστε ευχαριστημένοι με το gps υπάρχει περίπτωση και εσείς να έχετε προβληματικό κομμάτι.

Αυτο που γραφεις δεκτο. Παντως και στο δικο μου ολα τα κολπα παραπανω δεν κανουν απολυτως τιποτα. Υποψιν, αν σε καποιο g2 δεν πατα καλα η κεραια ενοειται οτι θα δει βελτιωση με αυτα. Το ποσο καλο γινεται ειναι η διαφωνια μας.

Αν οντως καποια g2 εχουν καλυτερο gps μονο αλλαγη πλακετας θα φτιαξει και το δικο μου.

 

Περίεργο, όντας έμπειρος χρήστης, και έχοντας στο παρελθόν και επί του παρόντος δεκάδες άλλες συσκευές με GPS (είτε απλά navi είτε σε όλα τα κινητά μου), του G2 είναι ίσως από τα καλύτερα, καθώς τόσους μήνες που το χρησιμοποιώ με Sygic, δεν μου έχει κάνει ποτέ ούτε μία αποσύνδεση, δεν έχει χάσει καν τη λωρίδα που είμαι, και ποτέ δεν έκανε πάνω από 5-6" να λοκάρει, ανεξαρτήτως αν το είχα κλείσει σε άλλη περιοχή και άρα το GPS module έκανε cold-start.

 

Προφανώς υπάρχει και η άλλη πλευρά, την οποία αγνοείς και συνεχίζεις να επιμένεις ότι όλα τα G2 είναι το ίδιο τραγικά όσο πιστεύεις/νομίζεις/είναι το δικό σου για την δική σου σοβαρή χρήση. Σε αυτή τη περίπτωση λοιπόν, θα σου πρότεινα απλά να το γυρίσεις πίσω ή να το δώσεις για service απαιτώντας επιδιόρθωση.

Δεν επικεμενω οτι ολα εχουν το ιδιο προβλημα. Για να το ισχυριστω αυτο θα πρεπει να τα δοκιμασω ολα. Πιθανος να εχεις δικιο και να το φτιαξανε απο ενα σημειο και μετα.

Παντως ακομα περιμενω καποιον να κανει το παραπανω πειραμα. Δεν τρεχει κανεις αλλος? Ας τρεξει μιση ωρα κυκλικα οπως στο παραδειγμα που ποσταρα και ας ανεβασει φωτο απο runtastic. Αν δειξει οτι δε χανει, τοτε οντως υπαρχουν καποια με καλο gps. Μεχρι να το δω αυτο, τα λογια τα εχω ξανα ακουσει αλλες 2 φορες και ειχαν αδικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω απο φιλους εδω στο forum , την επιμονη τους οτι το τηλεφωνο εχει προβλημα απαραιτητα με το gps. Καποιος αφησε και υπονοουμενα οτι ειμαστε περιπου ηλιθιοι και δεν το καταλαβαινουμε. Νομιζω οτι υπαρχουν πιο απλες κινησεις για να κανουν οσοι εχουν προβλημα. Το στελνουν για επιδιορθωση η το πουλανε και πανε στο επομενο τηλεφωνο κατα προτιμηση οχι LG.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

εκανα εχθες ξανα 56χιλ με το sygic και 56 με το maps,εχω να πω στο sygic με εδειχνε 2-3 μετρα σε διασταυρωσεις μπροστα και οταν αλλαζα πορεια αυτο συνεχιζε την πορεια που ειχε γραψει και μετα απο λιγο 3-5 δευτερα ερχοταν στην πορεια μου.Το maps ειχα δεδομενα ανοιχτα και ακολουθουσε απλα ειχε πολυ θερμοκρασια στην οθονη και στην καμερα.Μαλλον πρεπει να κανω το πειραμα του φιλου με το runtastic.
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το runtastic από περιέργεια και θα κάνω ένα γύρο κύκλο πείτε με το αμάξι γτ βαριέμαι να τρέχω να δω τι γίνεται. Σε περίπτωση που καταγράψει λάθος δύσκολα να το δώσω πίσω μιας κ δεν με καίει από τη στιγμή που με δεδομένα ανοιχτά δουλεύει..
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το runtastic από περιέργεια και θα κάνω ένα γύρο κύκλο πείτε με το αμάξι γτ βαριέμαι να τρέχω να δω τι γίνεται. Σε περίπτωση που καταγράψει λάθος δύσκολα να το δώσω πίσω μιας κ δεν με καίει από τη στιγμή που με δεδομένα ανοιχτά δουλεύει..

Στο αμαξι δε θα φανει αυτο που λεω γιατι ειναι στο παρμπριζ ,σταθερο. Οι συνθηκες ειναι οι καλυτερες. Μολις δυσκολεψουν, πχ σε τσεπη, τρεξιμο εκει φαινεται. Απο το αμαξι να σου ανεβασω φωτο οπου φαινεται μια χαρα.

Τωρα για ορισμενους, "παρτε αλλο κινητο, μακρια απο lg" και τετοια , καθενας γραφει την εμπειρια του. Ητε καλη ητε κακη. Να γραφω οτι κατι ειναι καλο, ενω δεν το πιστεω, δε προκειται να το δεις απο μενα. Αμα εσενα σε πληρωνει η lg οκ, διαφορετικα δε δικαιολογηται ο φανατισμος σου σε βαθμο να κανεις υποδειξεις στους αλλους τι κινητο να μη παρουν.

Υποψιν, επανηλημενα γραφω τα καλυτερα και προτεινω το g2 σε πολλους. Πλην gps.

Επισης το κακο με την lg ειναι οτι τα εχει κανει μπαχαλο γενικοτερα. Βγαζει ενα κινητο χωρις sd, αναγκαζοντας πολυ κοσμο να παρει την 32 γιγα εκδοση απο εξω. Δεν παρεχει και εγγυηση μετα στα 32αρια με το ετσι γουσταρω (αγορασμενο Γαλια expansys), σου βαζει και ενα προβληματικο gps, ωστε για να το αλλαξεις πρεπει να το στηλεις Γαλια. Να μηνεις 1 μηνα χωρις κινητο δηλαδη.. Και αυτο χωρις να ξερεις αν θα παρεις καποιο με καλυτερο gps. Ο αλλος στο xda γραφει οτι το αλλαξε 3 φορες και ολα το ιδιο θεμα ειχαν. Αλλος γραφει οτι το επομενο ειναι καλυτερο. Παρ το αυγο και κουρευτο δηλαδη.

Οριστε και το link στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2485088

19 ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ GPS. Κατα τα υπολοιπα ειμαστε 2-3 εδω μεσα που γραφουμε παραμυθια ενω το gps ειναι το καλυτερο...

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έβαλα σετη τσέπη τ μπουφάν κ ήμουν στο μηχανάκι! Πως κάνω screenshot?μια χαρά έδειξε
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Στο αμαξι δε θα φανει αυτο που λεω γιατι ειναι στο παρμπριζ ,σταθερο. Οι συνθηκες ειναι οι καλυτερες. Μολις δυσκολεψουν, πχ σε τσεπη, τρεξιμο εκει φαινεται. Απο το αμαξι να σου ανεβασω φωτο οπου φαινεται μια χαρα.

Τωρα για ορισμενους, "παρτε αλλο κινητο, μακρια απο lg" και τετοια , καθενας γραφει την εμπειρια του. Ητε καλη ητε κακη. Να γραφω οτι κατι ειναι καλο, ενω δεν το πιστεω, δε προκειται να το δεις απο μενα. Αμα εσενα σε πληρωνει η lg οκ, διαφορετικα δε δικαιολογηται ο φανατισμος σου σε βαθμο να κανεις υποδειξεις στους αλλους τι κινητο να μη παρουν.

Υποψιν, επανηλημενα γραφω τα καλυτερα και προτεινω το g2 σε πολλους. Πλην gps.

Επισης το κακο με την lg ειναι οτι τα εχει κανει μπαχαλο γενικοτερα. Βγαζει ενα κινητο χωρις sd, αναγκαζοντας πολυ κοσμο να παρει την 32 γιγα εκδοση απο εξω. Δεν παρεχει και εγγυηση μετα στα 32αρια με το ετσι γουσταρω (αγορασμενο Γαλια expansys), σου βαζει και ενα προβληματικο gps, ωστε για να το αλλαξεις πρεπει να το στηλεις Γαλια. Να μηνεις 1 μηνα χωρις κινητο δηλαδη.. Και αυτο χωρις να ξερεις αν θα παρεις καποιο με καλυτερο gps. Ο αλλος στο xda γραφει οτι το αλλαξε 3 φορες και ολα το ιδιο θεμα ειχαν. Αλλος γραφει οτι το επομενο ειναι καλυτερο. Παρ το αυγο και κουρευτο δηλαδη.

Οριστε και το link στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2485088

19 ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ GPS. Κατα τα υπολοιπα ειμαστε 2-3 εδω μεσα που γραφουμε παραμυθια ενω το gps ειναι το καλυτερο...

 

Κανένας δεν σου είπε ότι λές παραμύθια. Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο GPS που έχω δει ούτε όμως και το χειρότερο. Έχω δει τη σύγκριση με το S2 που λες και δεν βλέπω την τρομερή διαφορά που αναφέρεις, ελάχιστα καλύτερο το S2. Το έχω συγκρίνει με SONY κινητο & ASUS ταμπλέτα και δεν έβγαλα νικητή. Διακοπές με data ανοικτά σε πλοήγηση δεν μου έκανε. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι με μια σου πρόταση με κατατάσεις στο 90% αυτών που δεν παίρνει χαμπάρι, γιατί δεν έχω παράπονο από το GPS και ότι όλοι πρέπει να ακούσουμε τον guru ότι το GPS είναι μετριότατο (μη πω τίποτε χειρότερο). over & out.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αξιζει τοσο πολυ αραγε το ψυρισμα της μαιμους?Στο θεμα gps παιζουν πααααρα πολλα ρολο απο την θεση των δορυφορων,τον καιρο,αν εχει αθερμικο παρμπιζ το αμαξι μας(εμενα εχει και πιανει μονο στα δυο μαυρα σημεια διπλα απο τον καθρεπτη) αν εχει ψηλα κτιρια τριγυρω οποτε ειναι εθκολος ενοουμενο οτι πρεπει να κατσουν ολοι οι παραγοντες σωστα και εμεις με την πρωτη αποτυχια βγαζουμε αχρηστο το κινητο,εγω προσωπικα ειμαι υπερευχαριστημενος απο το θεμα gps(για χρηση μια στο τοσο).

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά θα το πω όποιος δοκιμάσει να μονώσει τον αρνητικό πόλο από την κεραία που βρίσκεται στο καπάκι και σηκώσει λίγο τον θετικό για να κάνει καλύτερη επαφή στην πλακέτα θα δει βελτίωση 100%. Εγώ από τότε που το έκανα ούτε μια αποσύνδεση έχω και το GPS δουλεύει ρολόι. Μπορεί να ακούγεται κουφό αλλά δοκιμάστε το δεν έχετε να χάσετε τπτ.

 

Η κεραία παίζει τον σημαντικότερο ρόλο για τις αποσυνδέσεις παρά το Module (Chip) του GPS. O δέκτης GPS του G2 είναι μετριότατος όπως αναφέρουν κάποια παιδιά επίσης έχει θέμα με την λήψη των Ρώσικων Δορυφόρων το Glonass δεν δουλεύει σωστά.

 

Έχω δοκιμάσει πολύ ποιο ευαίσθητους δέκτες GPS τα τόσα χρόνια που ασχολούμαι. Στον επανυπολογισμό διαδρομής αργεί όπως επίσης και η ακρίβεια της τοποθεσίας έχει μια απόκλιση σε σχέση με άλλες συσκευές που είχα. Σε όλα τα άλλα είναι άψογο αλλά δεν θέλω να βλέπω ανακρίβειες ότι έχει το καλύτερο GPS.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος να λέτε ότι δεν έχει πρόβλημα το gps με ανοιχτά δεδομένα αφού τα δεδομένα δεν χρησιμοποιούνται μόνο για τον υπολογισμό της αρχικής θέσης. Οπότε καλό είναι όταν μιλάμε για δοκιμές του gps, να γίνονται πάντα με κλειστά τα δεδομένα.
Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστή φορά θα το πω όποιος δοκιμάσει να μονώσει τον αρνητικό πόλο από την κεραία που βρίσκεται στο καπάκι και σηκώσει λίγο τον θετικό για να κάνει καλύτερη επαφή στην πλακέτα θα δει βελτίωση 100%. Εγώ από τότε που το έκανα ούτε μια αποσύνδεση έχω και το GPS δουλεύει ρολόι. Μπορεί να ακούγεται κουφό αλλά δοκιμάστε το δεν έχετε να χάσετε τπτ.

 

Η κεραία παίζει τον σημαντικότερο ρόλο για τις αποσυνδέσεις παρά το Module (Chip) του GPS. O δέκτης GPS του G2 είναι μετριότατος όπως αναφέρουν κάποια παιδιά επίσης έχει θέμα με την λήψη των Ρώσικων Δορυφόρων το Glonass δεν δουλεύει σωστά.

 

Έχω δοκιμάσει πολύ ποιο ευαίσθητους δέκτες GPS τα τόσα χρόνια που ασχολούμαι. Στον επανυπολογισμό διαδρομής αργεί όπως επίσης και η ακρίβεια της τοποθεσίας έχει μια απόκλιση σε σχέση με άλλες συσκευές που είχα. Σε όλα τα άλλα είναι άψογο αλλά δεν θέλω να βλέπω ανακρίβειες ότι έχει το καλύτερο GPS.

 

Θα συμφωνήσω ότι είναι ανακρίβεια ότι έχει το καλύτερο GPS, αν και δεν έχω κανένα θέμα με το τηλέφωνο. Όπως επίσης είναι ανακρίβεια ότι είναι μέτριο. Πιστεύω ότι τα περισσότερα δεν έχουν ιδιαίτερο θέμα με το gps. Όπως υπάρχουν συσκευές που έχουν πρόβλημα ίσως υπάρχουν και συσκευές που είναι καλύτερες από το μέσο όρο. Λέω ότι δεν έχουν τον καλύτερο δεκτή γιατί αν προσθέσουμε την ένταση του σήματος των κοινών δορυφορων με τις αντίστοιχους άλλων καλών τηλεφώνων θα υπολείπονται μερικών μονάδων τα lg, πχ 140 με 135. Αλλά επειδή η διάφορα είναι μικρή δεν θα το έλεγα ούτε μέτριο. Αν έχω ένα τηλέφωνο που έχει πρόβλημα η κεραία, δεν κάνει καλη επαφή ο πόλος και έχω ένα μετριότατο δέκτη όλα αυτά μαζι θα μου δώσουν ένα άθλιο αποτέλεσμα. Κάτι που δεν ισχύει στην δική μου περίπτωση. Ο χρόνος επανυπολογισμου πάλι έχει πολλές παραμέτρους. Σε μένα 3 επανυπολογισμούς ο ένας μετά τον άλλο δεν χρειάστηκε ούτε 5 δευτερα για να ολοκληρωθεί. Αν αργεί μπορεί πράγματι να φταίει ο δέκτης, μπορεί να ψάχνει περισσότερο για να βρει την βέλτιστη διαδρομή ή μπορεί να κόλλησε η εφαρμογή. Δεν είναι δυνατόν να κινείσαι και να κινείται το βέλος, ενώ έχει αποσυνδεθεί, λόγω κινητικής ενέργειας..... Και αν πούμε ότι είναι δυνατόν κάτι τέτοιο για πόσο..... 1,2,3 δεύτερα; Θα μπορούσα να βοηθούσαν περισσότερο αλλά δεν πρόσεχα πολύ στο μάθημα, όταν κάναμε ραντάρ, αλλά πέρασαν και χρόνια. Σαφώς έχεις θέμα βέβαια με τους ρώσικους δορυφόρους αλλά αυτό είναι καθαρά s/w. Πιστεύω ότι μεγάλη σημασία έχει η ακρίβεια. Αν είναι μεγάλη σε δείχνει ότι είσαι εκτός δρόμου, πάνω σε πολυκατοικίες κλπ, και για αυτό Δεν έχει σημασία αν έχεις συνδεθεί με 8 ή 18 δορυφόρους ή πόσο δυνατό είναι το σήμα αλλά να συνδεθει με τους κατάλληλους για να μπορέσει να υπολογίσει με ακρίβεια το στίγμα σου. Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα και όχι να νευριασα κανέναν και την άλλη φορά θα είμαι πιο σύντομος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια,

απο το Σάββατο που μας πέρασε εχω και εγω το G2 στην κατοχή μου.

Η αλήθεια είναι οτι δυσκολεύτικα στην αποφαση να το αποκτήσω κυρίως λόγω των προβλημάτων

GPS που συζητιουντε και για μένα το GPS είναι απο τις λειτουργίες που χρησιμοποιώ τακτικά.

Τέλος πάντων μην σας πρίζω μια δοκιμή που έκανα περίπου 30 λεπτα με το Sygic

εμεινα ικανοποιημενος απο την απόδοση του πολύ γρήγορο εντοπισμό θέσης με το που το άνοιγα

και γρήγορο επαναπροσδιορισμό θέσης όταν εβγαινα εσκεμενα εκτος πορείας για ελεγχο.

Η εμπειρία μου με τα GPS δεν ειναι αρκετα μεγάλη και ουτε μπορω να τα κρινω επαρκως

αλλα αυτο που μου παρουσίασε το τηλεφωνο για μενα είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...