Jump to content

Alcatel One Touch Idol X+ (TCL s960)


eimai_kala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες , εντυπώσεις από την Στόκ 4.4.2 για όσους την κατεβάσετε ?

Όλα δουλεύουν οκ ? έχετε παρατηρήσει τετ περίεργα ?

 

Δεν μου άρεσε ο νέος dialer. Επίσης δεν μπορώ να συνδεθώ στο κινητό με hotspot (εδώ δεν ξέρω αν φταίει η kitkat καθώς δεν το δοκιμασα με την 4.2.2). Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Μου δίνει την εντύπωση της πιο ομαλής λειτουργείας και σαφώς υπάρχει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας που πλέον δεν αδειάζει ακαριαία μόλις φτάσει στο 20%.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες αν στις ρυθμίσεις του κινητού έχεις ελεύθερο το hot spot για να μπορεί να συνδεθεί ο υπολογιστής ή θέλει κάποιο κλειδί

 

Δεν είναι το πρόβλημα στην σύνδεση του υπολογιστή με το κινητό. Η σύνδεση των δυο γίνεται κανονικά. Μάλιστα δοκίμασα όλους τους πιθανούς τρόπους κωδικοποίησης της σύνδεσης (ακόμη και χωρίς κωδικό) και πάντού πετύχαινα σύνδεση υπολογιστή - κινητού. Το πρόβλημα είναι πως το κινητό ενώ βλέπει κανονικά δίκτυο την ίδια στιγμή δεν δίνει πρόσβαση στον υπολογιστή να δει κι αυτός δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 747
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μου άρεσε ο νέος dialer. Επίσης δεν μπορώ να συνδεθώ στο κινητό με hotspot (εδώ δεν ξέρω αν φταίει η kitkat καθώς δεν το δοκιμασα με την 4.2.2). Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Μου δίνει την εντύπωση της πιο ομαλής λειτουργείας και σαφώς υπάρχει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας που πλέον δεν αδειάζει ακαριαία μόλις φτάσει στο 20%.

Ανοικτή σύνδεση δεδομένων κινητής και hot spot σύνδεσα το ταμπλετακι και σερφαρει κανονικά, τί να σου πω δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είναι το πρόβλημα στην σύνδεση του υπολογιστή με το κινητό. Η σύνδεση των δυο γίνεται κανονικά. Μάλιστα δοκίμασα όλους τους πιθανούς τρόπους κωδικοποίησης της σύνδεσης (ακόμη και χωρίς κωδικό) και πάντού πετύχαινα σύνδεση υπολογιστή - κινητού. Το πρόβλημα είναι πως το κινητό ενώ βλέπει κανονικά δίκτυο την ίδια στιγμή δεν δίνει πρόσβαση στον υπολογιστή να δει κι αυτός δίκτυο.[/quote

Ανοικτή σύνδεση δεδομένων κινητής και hot spot σύνδεσα το ταμπλετακι και σερφαρει κανονικά, τί να σου πω δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ το κινητό και είναι όντως πολύ καλό! Εκανα root, θα ήθελα να μου προτεινετε και μια καλη ROM να περάσω για να ολοκληρωθεί...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου άρεσε ο νέος dialer. Επίσης δεν μπορώ να συνδεθώ στο κινητό με hotspot (εδώ δεν ξέρω αν φταίει η kitkat καθώς δεν το δοκιμασα με την 4.2.2). Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Μου δίνει την εντύπωση της πιο ομαλής λειτουργείας και σαφώς υπάρχει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας που πλέον δεν αδειάζει ακαριαία μόλις φτάσει στο 20%.

Ανοικτή σύνδεση δεδομένων κινητής και hot spot σύνδεσα το ταμπλετακι και σερφαρει κανονικά, τί να σου πω δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν είναι το πρόβλημα στην σύνδεση του υπολογιστή με το κινητό. Η σύνδεση των δυο γίνεται κανονικά. Μάλιστα δοκίμασα όλους τους πιθανούς τρόπους κωδικοποίησης της σύνδεσης (ακόμη και χωρίς κωδικό) και πάντού πετύχαινα σύνδεση υπολογιστή - κινητού. Το πρόβλημα είναι πως το κινητό ενώ βλέπει κανονικά δίκτυο την ίδια στιγμή δεν δίνει πρόσβαση στον υπολογιστή να δει κι αυτός δίκτυο.[/quote

Ανοικτή σύνδεση δεδομένων κινητής και hot spot σύνδεσα το ταμπλετακι και σερφαρει κανονικά, τί να σου πω δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει

 

Το δοκίμασα σε 3 υπολογιστές με διάφορα windows και με δυο άλλα κινητά αλλά τίποτα. Όλα συνδέονται στο κινητό αλλά η σύνδεση είναι περιορισμένη και δεν μπορούν να δουν δίκτυο. Το ψάχνω ακόμα αλλά δεν είμαι πολύ αισιόδοξος...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Σου εύχομαι να το χαρείς. Τελικά από που το πήρες;

 

Το πήρα από το αγγλικό Amazon, απο γερμανικό κατάστημα. Μου ήρθε με kitkat 4.4.2, με πολλές εγκατεστημένες εφαρμογές αλλά δεν έχει ελληνική γλώσσα. Γι' αυτό ρωτάω κάποια rom που έχετε περάσει εσείς, απλή και γρήγορη για να το διαμορφώσω.

Βρήκα αυτήν, τι γνώμη έχετε, την έχετε δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το αγγλικό Amazon, απο γερμανικό κατάστημα. Μου ήρθε με kitkat 4.4.2, με πολλές εγκατεστημένες εφαρμογές αλλά δεν έχει ελληνική γλώσσα. Γι' αυτό ρωτάω κάποια rom που έχετε περάσει εσείς, απλή και γρήγορη για να το διαμορφώσω.

Βρήκα αυτήν, τι γνώμη έχετε, την έχετε δοκιμάσει;

 

Η Ρομ είναι αρκετά καλη την είχα περιπου 2 μηνες,μέχρι που την άλλαξα για αυτήν http://www.needrom.com/download/miui-by-miuipro-ru-6/ που μαρεσει περισσότερο προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα κάνω backup αυτήν που την έχω "στρώσει" στα μέτρα μου και θα δοκιμάσω την νέα που μου προτείνεις (έχουν βγει και updates είδα)... Ευχαριστώ πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μόλις κατέβασα τον nova launcher.διάβασα πως είναι από τους καλύτερους! Τον έχει κάνεις σας? Καμία συμβουλή για settings, tips and tricks??
Link to comment
Share on other sites

Η Ρομ είναι αρκετά καλη την είχα περιπου 2 μηνες,μέχρι που την άλλαξα για αυτήν http://www.needrom.com/download/miui-by-miuipro-ru-6/ που μαρεσει περισσότερο προσωπικά...

 

Έχεις δοκιμάσει στην miuipro να βάλεις xposed; και αν ναι, μήπως μπορείς να γράψεις και ποια modules;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια καλησπερα. Μια βοηθεια. Οταν γραφω στο πληκτρολόγιο με πεταει εξω στην αρχικη οθονη. Το κανει αρκετα συχνα. Συμβαινει σε κανεναν αλλον? Ξερει καποιος καποια λυση? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μια βοηθεια. Οταν γραφω στο πληκτρολόγιο με πεταει εξω στην αρχικη οθονη. Το κανει αρκετα συχνα. Συμβαινει σε κανεναν αλλον? Ξερει καποιος καποια λυση? Ευχαριστω.

 

Το παθαινω και γω αλλα εχω παρατηρησει οτι γινεται επειδη καταλαθος αγγιζω το κουμπι που σε γυρναει στην αρχικη.. :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή μιλάμε για το Alcatel One Touch Idol X Plus και ίσως κάποιος να το θέλει το δίνω σε υπέρ υπέρ άριστη κατάσταση. Αγορασμένο από Media Markt σε άσπρο χρώμα στις 10/11/14. Λεπτομέρειες με προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει lollipop?

Σε γενικες γραμες το τηλεφωνο τα σπαει μετα το uptate, πολυ πιο γρηγορο και χωρις θεματα.

Για καποιον φιλο που ρωτησε για launcher, βαλε holalauncher. Μακραν ο καλυτερος απο οσους εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

καλησπέρα παιδιά, επειδή δεν έχω πλέον το τηλ και μου χουν μείνει δυο θήκες ( μια clear , και μια mat) και ενα screen protector

Οποίος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα μου έσπασε ή οθόνη, ξέρουμε κανένα καλό μαγαζί να αγοράσουμε οθόνη; Είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό όταν ανοίξουν οι αγορές...
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ειναι rooted και θελει να δει βελτιωση στην μπαταρια να τσεκαρει το One Power Guard. Κανει φοβερη δουλεια. Το εχω συνδιασει με Greenify και εχω δει διαφορα.

Μετα απο σχεδον 1 μερα χρησης (21 ωρες) η μπαταρια ειναι στο 40% με 3 ωρες οθονη.

Ειμαι σε KK AOSP 7-11 rom. Το κινητο παει πολυ πιο γρηγορα και smooth σε σχεση με τη stock rom στο android 4.2. Τα κολληματακια που υπηρχαν εχουν εξαφανιστει, οπως επισης και κατι bugs στα chat heads του messenger και στα recent apps που σκαλωναν που και που.

 

Σκεφτομουν για αλλαγη κινητου αμεσα αλλα με αυτες τις ευχαριστες αλλαγες θα το κρατησω τελικα λιγο παραπανω. Οσοι ειστε ακομα με τη stock rom σας προτεινω να δοκιμασετε την aosp.

 

Καλησπερα φιλε ,αυτην την rom KK AOSP 7-11 που μπορω να την βρω? επισης ξερει κανεις που βρισκω το stock recovery για μελλοντικη χρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παιδιά, αξίζει τον κόπο να αλλάξω το τζάμι μπροστά; Βρήκα στο Aliexpress με 11-14 ευρώ αλλά εκεί δεν μπορώ να πληρώσω με paypal και σε άλλο κινεζομάγαζο δεν το βρίσκω... Έχω ξενερώσει εντελώς από το κινητό... Μετά απο 2 μήνες δεν κρατούσε η μπαταρία, κολλήματα συνέχεια και το αποκορύφωμα είναι που έσπασε η οθόνη και δεν λειτουργεί το touch (έχω δει iphone, samsung κτλ να είναι κατακρεουργημένα και να λειτουργούν τέλεια)... Δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω στο alcatel, το μετάνιωσα που το πήρα, αλλά είναι κρίμα να κάθετε έτσι...

Leagoo Lead 5 - Black

KingZone N5 - Pink

Xiaomi Redmi Note 2 Prime - White

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, αξίζει τον κόπο να αλλάξω το τζάμι μπροστά; Βρήκα στο Aliexpress με 11-14 ευρώ αλλά εκεί δεν μπορώ να πληρώσω με paypal και σε άλλο κινεζομάγαζο δεν το βρίσκω... Έχω ξενερώσει εντελώς από το κινητό... Μετά απο 2 μήνες δεν κρατούσε η μπαταρία, κολλήματα συνέχεια και το αποκορύφωμα είναι που έσπασε η οθόνη και δεν λειτουργεί το touch (έχω δει iphone, samsung κτλ να είναι κατακρεουργημένα και να λειτουργούν τέλεια)... Δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω στο alcatel, το μετάνιωσα που το πήρα, αλλά είναι κρίμα να κάθετε έτσι...

 

Απορώ λίγο με αυτά που σου έτυχαν. Το είχα ένα χρόνο και δε μου έβγαλε κανένα πρόβλημα, ειδικά όταν πέρασα 4.4 rom το κινητό πήγαινε μια χαρά. Η μπαταρία επίσης, σταθερά μέτρια...

Θεωρώ ότι αξίζει τα 10-15 ευρώ για να το φτιάξεις αλλά αν λες ότι δε δουλεύει το touch τότε σημαίνει ότι το κόστος ανεβαίνει πολύ παραπάνω γιατί θα χρειάζεσαι καινούργιο digitizer.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο 4pda έχουν ανεβάσει μια lollipop, την δοκίμασε κανείς?

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=565033&st=9780#entry41794268 (χρησιμοποιήστε το translate του chrome).

Link to comment
Share on other sites

αξιζει η αγορα μεταχειρισμενου Alcatel One Touch Idol X+

πριν ειχα lenovo a850.σε τιμη περιπου πωλειται;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος κατοχος του alcatel idol x+ το εχει συνδεση ενσυρματα με τηλεοραση και με πιο τροπο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...