Jump to content

Galaxy S4 vs G2 ( + αναλυση κινητων)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εβγαλα μια πριν απο λιγο με night mode στο χερι. Κακη δεν τη λες, αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο. Η αληθεια ειναι οτι φενεται οτι εχει αρκετο φως ενω δεν ειναι ετσι, ειναι σκοτεινο το σημειο + οτι εχει μια ομιχλη (υγρασια) η οποια μειωνει την φωτογραφια.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/560/hh81.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νομίζω λογικό είναι, όταν έχεις Night Mode με έντονα, έστω και σημειακά, φώτα απέναντι, θα στη χαλάσει τη φωτογραφία...

Το Night mode είναι θεωρώ για φωτισμούς όπως απο πάνω στα διαμερίσματα (ήπιος φωτισμός) που φαίνονται μια χαρά.

 

Πάντως, Γιώργο μπράβο, το ψάχνεις το θέμα, έτσι κάνω κι εγώ πάντα με τη φωτογραφική του εκάστοτε κινητού, όλο τεσταρίσματα... :)

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μια πριν απο λιγο με night mode στο χερι. Κακη δεν τη λες, αλλα δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο. Η αληθεια ειναι οτι φενεται οτι εχει αρκετο φως ενω δεν ειναι ετσι, ειναι σκοτεινο το σημειο + οτι εχει μια ομιχλη (υγρασια) η οποια μειωνει την φωτογραφια.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/560/hh81.jpg

 

ποιο κινητο ειναι? Καλη...αλλα το aggressive noise reduction εχει αφαιρεσει λεπτομερεια και οξυτητα απο τη φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη λεπτομερεια...καθολου θορυβος στον ουρανο, σωστο exposure, τελειο white balance και το hdr εδω εχει κανει πολυ καλη δουλεια.Η καθαροτητα της φωτο ειναι εντυπωσιακη.Να υποθεσω οτι ειναι το μοντελο με Exynos?

Οι αλγοριθμοι ειναι εντπωσιακοι.Πιστευω οτι η Samsung αμα ηθελε θα μπορουσε να δωσει καλυτερο αποτελεσμα την νυχτα...αλλα μετα οι ημερησιες θα χαλουσαν

 

Γι αυτό λέω συνέχεια: όποια android η ios συσκευή που έχει καλή συμπεριφορά σε χαμηλό φωτισμό μου δώσει παρόμοιες ημερήσιες με το S4 Octa θα το πάρω με την μια.

 

Αλλά να προτιμήσω κάποια που τα πάει καλύτερα μόνο το βράδυ, με τίποτα.

 

@ Γιώργο εγώ απο τις βραδινές δεν θέλω περισσότερα. Ούτε το μάτι διακρίνει λεπτομέρειες σε χαμηλό φωτισμό.

Μια καλη υλοποίηση OIS θα αυξήσει κατακόρυφα την απόδοση της λειτουργίας "Αυτόματος εντοπισμός νύχτας".

Το κακό με την samsung είναι οτι μπορεί στο S5 να δώσει χειρότερη κάμερα αλλάζοντας προμηθευτή για νς μειώσει το κόστος, η να χρησιμοποιήσει και πάλι διαφορετικούς αισθητήρες οπως στα δυο προηγούμενα Galaxy S.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λογικό είναι, όταν έχεις Night Mode με έντονα, έστω και σημειακά, φώτα απέναντι, θα στη χαλάσει τη φωτογραφία...

Το Night mode είναι θεωρώ για φωτισμούς όπως απο πάνω στα διαμερίσματα (ήπιος φωτισμός) που φαίνονται μια χαρά.

 

Πάντως, Γιώργο μπράβο, το ψάχνεις το θέμα, έτσι κάνω κι εγώ πάντα με τη φωτογραφική του εκάστοτε κινητού, όλο τεσταρίσματα... :)

 

Ευχαριστω Κωνσταντινε..Μα αυτος ειναι ο σκοπος (αν εχεις την υπομονη βεβαια) να ψαχνεσαι συνεχεια για να πετυχεις τα μεγιστα αποτελεσματα και να μαθαινεις την καμερα σου πως αποδιδει στις αναλογες συνθηκες.

Ακομα καλυτερα να τα μοιραζεσαι στο φορουμ ετσι ωστε ισως να βοηθηθουν και αλλοι. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποιο κινητο ειναι? Καλη...αλλα το aggressive noise reduction εχει αφαιρεσει λεπτομερεια και οξυτητα απο τη φωτογραφια.

9505 με τον snapdragon.

Δεν θα ελεγα οτι εχει πολυ aggressive noise reduction σαν κινητο γενικοτερα, (την λεπτομερεια στον δρομο την θεωρω καλη) αυτο που χαλαει πολυ ειναι η υγρασια που εχουμε αυτη την στιγμη εξω (88%) εχει ενα πραγμα σαν ομιχλη. Αυτο σε συνδιασμο με τους προβολεις μειωνει αρκετα την ποιοτητα ειδικα στα μακρινα.

Εχω βγαλει την ιδια αλλη μερα την ιδια ωρα με καθαρο καιρο και ηταν πολυ καλυτερη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γι αυτό λέω συνέχεια: όποια android η ios συσκευή που έχει καλή συμπεριφορά σε χαμηλό φωτισμό μου δώσει παρόμοιες ημερήσιες με το S4 Octa θα το πάρω με την μια.

 

Αλλά να προτιμήσω κάποια που τα πάει καλύτερα μόνο το βράδυ, με τίποτα.

 

@ Γιώργο εγώ απο τις βραδινές δεν θέλω περισσότερα. Ούτε το μάτι διακρίνει λεπτομέρειες σε χαμηλό φωτισμό.

Μια καλη υλοποίηση OIS θα αυξήσει κατακόρυφα την απόδοση της λειτουργίας "Αυτόματος εντοπισμός νύχτας".

Το κακό με την samsung είναι οτι μπορεί στο S5 να δώσει χειρότερη κάμερα αλλάζοντας προμηθευτή για νς μειώσει το κόστος, η να χρησιμοποιήσει και πάλι διαφορετικούς αισθητήρες οπως στα δυο προηγούμενα Galaxy S.

 

Κοιτα κακη δεν τη λες υπο τις συνθηκες που ειναι τραβηγμενη. Ξερουμε πολυ καλα ολοι ακομα και την μερα η ομιχλη ειναι προβλημα στην καθαροτητα. Την θεωρω μετρια προς καλη, βεβαια αν αναλογιστουμε την ισορροπια που εχει το κινητο στις ημερησιες, μια χαρα ειναι ειμαι ευχαριστημενος και με το παραπανω.

Οσο για αυτο που λες, αν μπορουσε να συμβει με τον ois θα ηταν οτι καλυτερο πραγματικα. Για το s5 απλα θα δειξει....

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μετά από λίγες μέρες κρυφής [από το myphone :p] συμβίωσης με το s4 ας γράψω τις εγώ τις εντυπώσεις μου.

να σημειώσω ότι ό,τι διαβάσετε είναι προσωπική κρίση, δεν έχω κανένα όφελος θα θεοποιήσω ή να θάψω κάποιο και το σημαντικότερο, το g2 το έχω πουλήσει πλέον κι έχω μόνο το s4 το οποίο σύντομα θα φύγει κι αυτό.

 

θετικά g2

-μπαταριάρα η οποία δεν τελειώνει με τίποτα όσα παιχνίδια και να παίξω, όσο τις % και να έχω τη φωτεινότητα. η καλογραμμένη rom μαζί με τα πολλά mah προσφέρουν ώρες οθόνης [και αναμονής] που πλησιάζουν τα λάπτοπ.

-οθόνη καλύτερη από το s4, πιο έντονο το άσπρο [σε αντίθεση με το κιτρίνισμα του samsung], πιο φυσικά τα χρώματα και πιο ξεκούραστα γενικά στο μάτι.

-το πίσω κουμπί είναι παρά πολύ βολικό ειδικά για το ξυπνητήρι.

 

αρνητικά

-η μνήμη που είναι 16 gb μόνο [δίνεται και σε 32 αλλά χωρίς εγγύηση]

-το χαμηλής ποιότητας πλαστικό. εδώ η samsung αποδεικνύεται μάστερ στο πλαστικό και η ποιότητα του s4 δείχνει πιο στιβαρή από αυτή του g2.

-η rom του δεν είναι τέλεια, έχει τα λαγκ της, αλλά κερδίζει άνετα αυτή του s4 λόγω του τεράστιου blotware της samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια μετα απο 1 χρονο τι γινεται με το gps του G2?Ειναι σοβαρο για μενα.

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 αλλα αν τo gps το παιξω κορονα γραμματα καλυτερα να παω για s4.

Επισης μιλαω για το ι9506 με τον snap 800.

 

Επισης απο μπατιαρια μιλαμε για τεραστια διαφορα σε ωρες με την ιδια χρηση αναμεσα στα 2?

 

Στα υπολοιπα,καμερες κλπ τα βλεπω ιδια σε οσες φωτο ειδα.Και γενικα τα θεωρω γρηγορα κινητα και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο 1 χρονο τι γινεται με το gps του G2?Ειναι σοβαρο για μενα.

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 αλλα αν τo gps το παιξω κορονα γραμματα καλυτερα να παω για s4.

Επισης μιλαω για το ι9506 με τον snap 800.

 

Επισης απο μπατιαρια μιλαμε για τεραστια διαφορα σε ωρες με την ιδια χρηση αναμεσα στα 2?

 

Στα υπολοιπα,καμερες κλπ τα βλεπω ιδια σε οσες φωτο ειδα.Και γενικα τα θεωρω γρηγορα κινητα και τα 2.

Μια χαρα ειναι το gps.

 

Η μπαταρια του g2 δεν παιζεται. Τι να πουμε;

 

Και τα δυο εχουν πολυ καλη καμερα με του s4 να κερδιζει για λιγο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ποιο κινητο ειναι? Καλη...αλλα το aggressive noise reduction εχει αφαιρεσει λεπτομερεια και οξυτητα απο τη φωτογραφια.

 

Μόνο σκοτεινή δεν τη λες...!

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στο s4 9506 πάρε κι έναν φορητό φορτιστή μαζί σού γιατί θα τον χρειαστείς.

Πολύ καλύτερή συσκευή σε σχέση με το απλό αλλά και πολύ ενεργοβόρα.

Προτείνω g2 κι εγώ.

Εξαιρετικό κινητό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
s4 i9506..το κινητο ειναι φοβερο!!!δεν ειναι μονο ο snapdragon 800 αλλα και ο αισθητηρας τις cameras rs απο το i9500!!!το g2 μονο σε μπαταρια υπερτερει!!!τπτ αλλο!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ demon2411 ! πραγματικά πολύ βοηθητικό το συγκεκριμένο θέμα ! είμαι στην αναζήτηση μεταξύ των δυο μοντέλων και με κατατοπίσανε όλα τα μηνύματα πολυ...

 

Επίσης σόρυ αν ξεφέυγω απο το θέμα της φωτογραφίας αλλά να κάνω μια ερώτηση , αξίζει να πάρω το G2 σε 16Gb ή να πάω αμέσως για τα 32;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ demon2411 ! πραγματικά πολύ βοηθητικό το συγκεκριμένο θέμα ! είμαι στην αναζήτηση μεταξύ των δυο μοντέλων και με κατατοπίσανε όλα τα μηνύματα πολυ...

 

Επίσης σόρυ αν ξεφέυγω απο το θέμα της φωτογραφίας αλλά να κάνω μια ερώτηση , αξίζει να πάρω το G2 σε 16Gb ή να πάω αμέσως για τα 32;;

 

Το θέμα είναι τι σε καλύπτει. Αν σου αρκούν τα 16 μείνε σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ demon2411 ! πραγματικά πολύ βοηθητικό το συγκεκριμένο θέμα ! είμαι στην αναζήτηση μεταξύ των δυο μοντέλων και με κατατοπίσανε όλα τα μηνύματα πολυ...

 

Επίσης σόρυ αν ξεφέυγω απο το θέμα της φωτογραφίας αλλά να κάνω μια ερώτηση , αξίζει να πάρω το G2 σε 16Gb ή να πάω αμέσως για τα 32;;

 

Να ξερεις παντως οτι τα 16GB ειναι 10.7GB και τα 32GB ειναι 26.7GB.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ειναι λογικό. Δεν ξέρω κατα πόσο με καλύπτουν τα 16 , όχι οτι ειναι λιγα αλλά το θέμα ειναι ότι δεν μπορείς και να κάνεις επέκταση αν θες τελικά παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...