Jump to content

Galaxy S4 vs G2 ( + αναλυση κινητων)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eδω και μερικες μερες εχω δεχθει αρνητικα σχολια και "επιθεσεις" εκτος του νηματος αυτου (και δεν μιλαω για αυτες που εχουν λυθει ηδη για να μην παρεξηγηθω), αλλα για αλλου τυπου αρνητικα σχολια σε διαφορα νηματα του φορουμ απο καποια ατομα που διαφωνουν με οσα γραφω εδω γιατι τους "κακολογω" το g2. Ακομα και μεσω πμ εχω δεχθει και χειροτερα.

Σεβομενος την επιλογη του καθενος ουδεποτε κακολογησα κανενα κινητο, θεωρω οτι ειπα την αποψη μου αναλυτικα και αντικειμενικα.

Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο. Ουτε για την samsung δουλευω (μεχρι και οτι τα παιρνω απο εκει ακουσα-ελεος) ουτε για την lg.

Απλα ειχα ορεξη να ασχοληθω και να φτιαξω ενα νημα για να βοηθησω οσο μπορω. (αν και ομολογω οτι το σκεφτομαι για διαγραφη).

Αν σε καποιους δεν αρεσει η αληθεια, δεν μπορω να κανω κατι για αυτο και δεν μπορω να πω ψεμματα για να μην τους στεναχωρησω.

Αν το κανω δεν θα ειμαι αντικειμενικος.

Εδω θεωρω οτι ειμαστε μια παρεα για να βοηθαει ο ενας τον αλλον και να λεει την αποψη του χωρις αερολογιες και κομπλεξισμους.

Αν καποιος δεν συμφωνει με οσα γραφω εννοειται οτι το σεβομαι απολυτα και εδω ειμαι να το συζητησουμε και γιατι οχι θα χαρω να με βγαλει και λαθος.

Αλλα οχι με τον τροπο που γραφω παραπανω.

Ευχαριστω και συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα καποια πραγματα εχουν και τα ορια τους.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιώργο κάποιοι υποστηρίζουν ότι ορισμένοι άντρες παραμένουν παιδιά ακόμα και στα 50.

Μην δίνεις σημασία. Άστους να λένε. Εντάξει το δικο τους είναι καλύτερο.

Δική τους είναι η μπάλα, αν θελουν δεν σε παίζουν :p

 

Ωστόσο δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι κάποιοι που σε κατηγορούν ότι θεωρείς καλύτερη κάθε νέα συσκευή που αγοράζεις, κανουν το ίδιο και μάλιστα χωρίς τεκμηρίωση. Εντελώς ετσιθελικα.

 

Τα οσα έγραψες είναι άκρως αντικειμενικά.

Οι γνωστές δεν φαίνονται ούτε από τα φλασαρισματα ούτε απο τα modes που έχουν στην συσκευή τους.

 

Το που είναι καλύτερη καθε συσκευή το αντιλαμβανεται εύκολα ο πραγματικά έμπειρος χρήστης.

Η επιλογή γίνεται με βάση το τι είναι σημαντικό για τον καθένα μας.

 

Το θέμα του gps είναι πρόβλημα διαπιστωμένο όπως ήταν διαπιστωμένα στο S4 9505 η υπερθέρμανση και τα διάφορα lag.

Παρ όλα αυτά, υπήρχε κάποιος στο thread του S4 που ενώ όλοι φώναζαν, αυτός υποστήριζε ότι η δική του συσκευή είναι απροβληματιστη.

Το ίδιο κάνει και τώρα με το G2.

 

Από τον Οκτώβριο γράφω ότι το G2 είναι καλύτερο τηλεφωνο σε πολλούς τομείς. Μάρτυρας συμφορουμιτης που σε συνάντηση για να δούμε το G2 του Arfi-gorgona, τον προετρεψα να αγοράσει το G2 γιατί γνώριζα ότι στην χρήση που κάνει θα είναι καλύτερο του S4.

Απο εκει και πέρα δεν σημαίνει οτι οι διαφορές υπέρ του, κανουν απαγορευτική την αγορά του S4. Είναι πολύ μικρές και ειδικά με την 4.3 δυσκολεύεσαι να τις δεις.

Ανοίξαμε όλες τις εφαρμογές ταυτόχρονα στις δυο συσκευές.

Το G2 ήταν πιο γρήγορο όσο έπρεπε να είναι έχοντας νεότερο επεξεργαστη.

Ο arfi-gorgona το έγραψε, δεν είδε lag στο s4 με 4.3 και ότι είναι μια χαρά.

 

Σώνει και καλά πρέπει να αγοράσουν όλοι G2?

Απαγορεύεται να αναφέρονται τα προβλήματα όπως του gps, της κάμερας, το καπάκι που τρίζει και ανεβοκατεβαίνει, η ανύπαρκτη εγγύηση για συσκευές των 32g και η απροθυμία για εξυπηρέτηση των εισαγομενων 16g? Συν οτι δεν δέχονται να αντικαταστησουν διαπιστωμενες προβληματικες συσκευές αγορασμένες απο την ευρωπαϊκή ένωση.

 

Για κάποιους όλα αυτά είναι σημαντικά. Για άλλους όχι και καλά κάνουν και αγοράζουν το G2 που έχει καλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη αυτονομία, πιο όμορφο design κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπαινεις κι εσυ στην διαδικασια να αναλυσεις ποιος την εχει μεγαλυτερη;

Δεν ειναι αναγκη να το συνεχιζουμε..

Οσο γι'αυτους που στελνουν μηνυματα στον Γιωργο νταξει τι να πω...

Κωστα δεν απαγορευετε να λεμε τα προβληματα της καθε συσκευης,ισα ισα,αλλα αν αυτο γινεται εμμονη κουραζει τους υπολοιπους.

Τελος παντων...οπως εχω γραψει και τα 2 κινητα ειναι πολυ καλα και θα ικανοποιησουν και τους πιο απαιτητικος.Ειμαστε ομως κι εμεις που ψαχνουμε και την βελονα στα αχυρα :-p

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ ποιοτική ακριβής κσι αντικειμενικη τοποθέτηση

 

Και κάτι ακόμα για τον κάθε άνθρωπο καλύτερη συσκευή είναι αυτή που τον βολεύει, εγώ εχω 3 παιδιά και φωτογραφίζω και βιντεοσκοπω συνέχεια και νομίζω οτι αυτη τη στιγμή το s4 υπερέχει σε αυτό τον τομέα, όσοι έρχονται σε αντιπαράθεση με τον Γιώργο δείχνουν οτι άμα ειχαν αυτή τη στιγμή το s4 στη κατοχή τους θα ήταν ικανοί να το βγάλουν ανώτερο και σε μπαταρία με τον εγωισμό τους.Εγω ένα έχω να πω αυτή τη στιγμή που μιλάμε με αν και οι 2 εταιρείες κυκλοφορησουν τηλ την ιδια χρονική περίοδο το samsung θα υπερέχει δε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω και τους 3 για τις απαντησεις σας και για την στηριξη σας.

Ευτυχως εδω μεσα υπαρχουν μαζι με εσας και αλλα αξιολογα ατομα που γνωριζω.

Ζητω συγγνωμη για την αναστατωση αλλα ειλικρινα απο ενα σημειο και μετα ξεφυγε το πραγμα ειδικα οταν μου λενε οτι τα παιρνω απο την samsung.

Ο λογος που μου το ειπαν αυτο ειναι γιατι εκατσα και τα εγραψα τοσο αναλυτικα....:wacko::wacko:

Αντε βγαλε ακρη. Δεν προκειται να μπω σε αυτη την διαδικασια. Απλα το επομενο προσβλητικο πμ που θα δεχθω θα το ποσταρω δημοσια μαζι με το nickname του.

Καλη σας μερα και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπαινεις κι εσυ στην διαδικασια να αναλυσεις ποιος την εχει μεγαλυτερη;

Δεν ειναι αναγκη να το συνεχιζουμε..

Οσο γι'αυτους που στελνουν μηνυματα στον Γιωργο νταξει τι να πω...

Κωστα δεν απαγορευετε να λεμε τα προβληματα της καθε συσκευης,ισα ισα,αλλα αν αυτο γινεται εμμονη κουραζει τους υπολοιπους.

Τελος παντων...οπως εχω γραψει και τα 2 κινητα ειναι πολυ καλα και θα ικανοποιησουν και τους πιο απαιτητικος.Ειμαστε ομως κι εμεις που ψαχνουμε και την βελονα στα αχυρα :-p

 

Καθόλου. Παραδέχομαι τα σημεία που υπερέχει κάθε μία συσκευή και το ότι επιλέγω κάποια άλλη δεν σημαίνει ότι θεωρώ κατώτερες τις υπόλοιπες.

Αυτή είναι η διαφορά μας με όσους θεωρούν υποδεέστερο οτιδήποτε άλλο εκτός από το δικό τους.

Εγώ λέω: σε 1,2,3 πράγματα αυτή είναι καλύτερη. Όμως τυχαίνει να μ ενδιαφέρουν αλλά πράγματα που δεν είναι τόσο καλή. Οπότε δεν την αγοράζω.

Παράδειγμα η συσκευή που θα είχα αν ταίριαζε στις προτιμήσεις μου σε 2 σημαντικά για μένα θέματα, θα ήταν Sony.

Αυτά τα δύο με κάνουν ένα χρόνο τώρα να μην αποφασίζω.

Για άλλους το σημαντικότερο είναι τα 1-2" που ανοίγει πιο γρήγορα το μενού των ρυθμίσεων.

 

Ο Γιώργος απαριθμησε όλα τα ατού του G2. Από μόνα τους είναι αρκετά για πολύ κόσμο να το επιλέξουν. Δεν είπε μην το αγοράζετε γιατί δεν έχει καλό gps η κάμερα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος ενος s4 απο Νοέμβρη. Θα θελα να διατυπωσω μια απορια. Μετά απο σχεδον 3 μήνες με το κινητο δεν εχω διαπιστώσει την υπαρξη lag στο κινητό.

Δε μου εχει κολλήσει ποτε σε αντίθεση με 2 προηγούμενα κινητά μου τα Xperia Sole και Xperia L.

 

Πως οριζετε ολοι εσεις το lag που εχει περισσότερα το s4 απο το g2 για να καταλαβαινομαστε. Αργεί να σας ανοιξει τα μηνύματα? Αργεί στο browsing? Αργει στο πληκτρολογιο..?

 

Να τονισω πως δεν ειμαι φανμπόις καμιας Samsung απλα πιστεύω πως σε ορισμενα πραγματα, οπως 720ρ vs 1080ρ και συγκριση λαγκαρισμάτων στα κινητά πρεπει να ειναι καποιος υπερανθρωπος για να τα αντιληφθει...

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

No_lags τελικά έχεις κι εσύ flagsheep:lol: δεν κατάλαβες ακόμα ότι εδώ ψειριζουμε τη μαϊμού; Και το g2 μια χαρά lag έχει. Δεν είναι το τέλειο τηλέφωνο. Απλά είναι μια πολύ καλή συσκευή που πήρε μαζί της αρκετούς από το κοινό της Samsung που δεν γούσταραν Knox κλπ. Γιατί και το ui ακόμα άμα βάλεις μαύρο χρώμα σε μερικα σημεία ίδιο το tw είναι βλέπε g flex. Αυτή η αντιγραφή απο τη Samsung είναι κάτι που με εκνευρίζει στην LG.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

No_lags τελικά έχεις κι εσύ flagsheep:lol:

 

Εννοειται αγαπητε ουτως ή άλλως τη λεξη αυτη κυρίως για τον εαυτο μου τη χρησιμοποιώ.

Κι εγω σε αυτα τα λεφτα οχι απλα θα βγαλω από τη μυγα ξυγκι αλλα ισως και παραπάνω. Αλλα δεν καταλαβαίνω την ευκολία με την οποια καποιος χρησιμοποιεί τη λεξη λαγκαρισματα σε ενα κινητο οποιασδήποτε μαρκας.

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

Ρε που ζουμε???υβριστικα πμ για κινητα....

Το μονο πουχω να πω ειναι ντροπη...

Και συγχαρητηρια στον demon για την αναλυση του και τον κοπο του...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Eγω οπως ειπα και πιο πριν στα προηγουμενα θεματα, με 4.3 και nova launcher το κινητο δεν εχει lag τουλαχιστον στα δικα μου ματια και με φορτωμενα κατι high quality icons (40mb περιπου).

Συμφωνω οτι οταν δινεις τοσα λεφτα ψαχνεις και το παραμικρο. Αλλα και αυτο υποκειμενικο ειναι μιας και ο καθενας βλεπει τα πραγματα απο την δικη του μερια.

Αυτο που ειπε ο φιλος gsir, και ομολογω οτι το εμαθα πριν κατι μερες απο εναν φιλο στο φορουμ (ειλικρινα δεν ειχα ιδεα τι ειναι) ειναι το knoχ το οποιο θελω να το προσθεσω στα αρνητικα στην αρχη του νηματος αλλα δεν με αφηνει να κανω τροποποιηση δυστυχως.

Σε ευχαριστω φιλε Venoos.

Link to comment
Share on other sites

Ρε που ζουμε???υβριστικα πμ για κινητα....

Το μονο πουχω να πω ειναι ντροπη...

Και συγχαρητηρια στον demon για την αναλυση του και τον κοπο του...

 

Πραγματικά απαράδεκτο!

Το έχω ζήσει παλαιότερα γιατί πάντα είχα τη τάση να λέω τα πράγματα με το όνομά τους!

Πλέον πίστευα ότι πολλά έχουν αλλάξει αλλά δυστυχώς θα υπάρχουν κολλημένοι πάντα που κρυμμένοι πίσω απ τα πληκτρολόγια θα πετάνε ύβρεις.

Τώρα όμως δε τα ανέχομαι από κανένα προσωπικά, άλλο η εποικοδομητική κουβέντα, ή οι διαφωνίες ή ακόμα και το χιούμορ και τα πειράγματα και άλλο οι ύβρεις!

Στο κυρίως θέμα τώρα.

Το έχω ξαναπεί ότι συμφωνώ σε όλα σχεδόν με το Γιώργο, κ το Κώστα, τα έχω πει και εγώ Μάλιστα καθώς είχα τις συσκευές.

Και ξαναλέω στα μεγάλα μείον του G2 είναι τα μπάχαλο με τα μοντέλα και τη τυχόν υποστήριξη τους(εγώ είχα 32άρι απ το expancys, όχι ασιατικό αλλά και πάλι γιοκ υποστήριξη απ την LG hellas),η τρομερά μικρή free storage των 10 και κάτι στο επίσημο που φέρνουν εδώ, και ότι σε κρίσιμους για εμένα τομείς είναι λίγο έως πολύ καλύτερο το S4.

Όπως GPS, ποιότητα κλήσεων και χάσιμο της φωνής όταν κρατάς σε περίεργες γωνίες το τηλέφωνο όταν μιλάς, ο μόνος που το είχα αναφέρει στο νημα του G2,και στην αρχή δε το παραδέχτηκε κανένας, αλλά μετά ευτυχώς βρέθηκαν άτομα να συμφωνήσουν.

Η κάμερα και ειδικά το βίντεο στα εσωτερικά είναι τα χάλια της τα μαύρα για τηλέφωνο hi end, ειδικά τώρα που έχω και τα 925 και 1020 κατάλαβα ότι και του S4 θέλει πολύ δουλειά όταν πέφτει το φως.

Μέρα είναι πολύ καλές.

Τέλος πάντων άρχισα και γράφω πάλι και δε θέλω γιατί τα έχω ξαναπεί.

Στη λεπτομέρεια εμένα μου αρέσει το S4,ας είναι λίγο πιο αργό και ας σκαλώνει λίγο πιο πολύ.

Αλώστε γιαυτό πήρα το νότε 3 για να έχω τα καλά του S4 στο Maximum.

Εκτός απ το μέγεθος που δε με αφορά.

Με το G2 η LG έφτιαξε 1 συσκευή πολύ πολύ δυνατή, με κορυφαία αυτονομία, όμορφη και κοντά στη κορυφή.

Τη χαντακωσε όμως μόνη της με το free storage και τη διαθεσιμότητα, εγγύηση.

Στις λεπτομέρειες εγώ προτιμώ Samsung, τουλάχιστον ακόμα, και πιστεύω πως με το νέο S5 θα κάνει πολύ καλή δουλειά καθώς κατάλαβε και αυτή ότι οι άλλοι φέτος έφτιαξαν φοβερές συσκευές(one, G2, Z1) και δε φτάνει μόνο το όνομα για να μείνει πρώτη.

 

Γιώργο πρότεινε κ εδώ σε όποιο παιδί θέλει 1 συνάντηση στο the mall για 1 καφέ και για ανταλλαγή απόψεων αλλά μεταξύ συμφορουμητών και φίλων και όχι με ειρωνείες και ύβρεις.

Εγώ όπως σου είπα μπορώ να συνησφερω με τα note 3 1020 και S4 mini μιας και το 925 το έδωσα χθες σε παιδί εδώ στο φόρουμ.

Κανονίστε όμως αν είναι από βδομάδα καθώς έκανα 1 μικρή επέμβαση στο δάχτυλο του ποδιού και είμαι στο κρεβάτι του πόνου αυτές τις μέρες!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου περαστικα ευχομαι και καλη αναρρωση.

οσο για το s4 που λεςοτι θελει δουλεια μπροστα στο 1020 σε νυχτερινες σαφως και συμφωνω.

κακο δεν το λες σε νυχτερινες αλλα δεν το φτανει με τιποτα το 1020 και ενδεχομενως το 925.

Την ανοιχτη προσκληση του Μανου την ακουσατε, οποιος επιθυμει ας επικοινωνησει μαζι μου η με τον Μανο.

Link to comment
Share on other sites

Για καφέ με μπόλικη τεχνολογική κουβέντα να προτείνω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=381142
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ωπ, δε το είχα δει αυτό!

Δυστυχώς δε θα μπορέσω όμως προσωπικά όπως είπα και παραπάνω αυτή τη βδομάδα!

Οπότε σας εύχομαι καλά να περάσετε όσοι πάτε και καλές και ευχάριστες τεχνολογικές(και όχι μόνο) συζητήσεις να έχετε :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω την γνωμη μου για τα δυο(τρια) κινητα.

πηρα το 9505 απο τους πρωτους.πολυ lag θερμοκρασιες υψηλες και αλλα καλα.μετα το ανταλλαξα με το 9500 .πολυ ανωτερο παντου το octa καλητερη καμερα ,θερμοκρασιες παλι υπηρχαν αλλα πιο χαμηλα και lag ελαχιστο.μετα σε καποια φαση που βγηκε η 4,3 ξαναεπεσε στα χερια μου και ενα 9505 μαζι με το 9500.βελτιωση παντου αλλα και παλη αν το ψιριζες ειχε θεματακια αν και η διαφορα με το 9500 ειχε μειωθεί .το 9500 το γουσταρα πραγματικα και αν και πηγα να το πουλήσω κανα δυο φορες τελικα το εδωσα στον πατερα μου γιατι δεν μου εκανε καρδια να το δωσω.το g2 πραγματικα ειναι πολυ καλο παντου και ειμαι μαλλον απο τους τυχερους γιατι δεν εχω θεματα με το gps.μου αρεσει γιατι ειναι βασικα ενα s4 βελτιωμενο εκει που ηθελα...καλητερη οθονη για μενα πιο γρηγορο ,ελαχιστα lag σε σημεια που δεν ενοχλουν και το κυριοτερο μπαταρια ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΗ.εχει φυσικα και τα μειον του αλλα δεν με ενοχλουν εμενα πχ ελειψη sd και αναβαθμισεις καμια σχεσει με την σαμυ.λίπη ομως και το σπαστικο knox.το καλο ειναι να γουσταρουμε αυτο που κανουμε ....αυτα απο μενα:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

να πω και γω την γνωμη μου για τα δυο(τρια) κινητα.

πηρα το 9505 απο τους πρωτους.πολυ lag θερμοκρασιες υψηλες και αλλα καλα.μετα το ανταλλαξα με το 9500 .πολυ ανωτερο παντου το octa καλητερη καμερα ,θερμοκρασιες παλι υπηρχαν αλλα πιο χαμηλα και lag ελαχιστο.μετα σε καποια φαση που βγηκε η 4,3 ξαναεπεσε στα χερια μου και ενα 9505 μαζι με το 9500.βελτιωση παντου αλλα και παλη αν το ψιριζες ειχε θεματακια αν και η διαφορα με το 9500 ειχε μειωθεί .το 9500 το γουσταρα πραγματικα και αν και πηγα να το πουλήσω κανα δυο φορες τελικα το εδωσα στον πατερα μου γιατι δεν μου εκανε καρδια να το δωσω.το g2 πραγματικα ειναι πολυ καλο παντου και ειμαι μαλλον απο τους τυχερους γιατι δεν εχω θεματα με το gps.μου αρεσει γιατι ειναι βασικα ενα s4 βελτιωμενο εκει που ηθελα...καλητερη οθονη για μενα πιο γρηγορο ,ελαχιστα lag σε σημεια που δεν ενοχλουν και το κυριοτερο μπαταρια ΧΟΡΤΑΣΤΙΚΗ.εχει φυσικα και τα μειον του αλλα δεν με ενοχλουν εμενα πχ ελειψη sd και αναβαθμισεις καμια σχεσει με την σαμυ.λίπη ομως και το σπαστικο knox.το καλο ειναι να γουσταρουμε αυτο που κανουμε ....αυτα απο μενα:)

απο την στιγμη που σε καλυπτει το οτι δεν εχει sd κτλ φιλε μου εχεις κανει την καλυτερη επιλογη. γιατι κακα τα ψεμματα ειναι πολυ κοντα τα κινητα το καθενα με τα + και τα - του κ τα θεωρω κορυφή στην κατηγορια τους. ειναι θεμα καθαρα επιλογων και τι θελει ο καθενας απo το κινητο.

π.χ. αν για καποιον ειναι σημαντικο το ραδιοφωνο, το s4 δεν του κανει.

Το s4 με την 4.3 (να δουμe τι θα γινει με την 4.4) εχει βελτιωθει πολυ κ σε συνδιασμο με τον nova launcher μπορω να πω οτι εχει φτασει στα επιπεδα του g2 στο θεμα lag.

Οσο για την οθονη παλι ειναι θεμα γουστου μιας κ οι 2 ειναι εξαιρετικες αλλα διαφορετικης φιλοσοφιας.

σε ευχαριστουμε για την απαντηση σου να χερεσαι το εργαλειο ;)

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που σε καλυπτει το οτι δεν εχει sd κτλ φιλε μου εχεις κανει την καλυτερη επιλογη. γιατι κακα τα ψεμματα ειναι πολυ κοντα τα κινητα το καθενα με τα + και τα - του κ τα θεωρω κορυφή στην κατηγορια τους. ειναι θεμα καθαρα επιλογων και τι θελει ο καθενας απo το κινητο.

π.χ. αν για καποιον ειναι σημαντικο το ραδιοφωνο, το s4 δεν του κανει.

Το s4 με την 4.3 (να δουμe τι θα γινει με την 4.4) εχει βελτιωθει πολυ κ σε συνδιασμο με τον nova launcher μπορω να πω οτι εχει φτασει στα επιπεδα του g2 στο θεμα lag.

Οσο για την οθονη παλι ειναι θεμα γουστου μιας κ οι 2 ειναι εξαιρετικες αλλα διαφορετικης φιλοσοφιας.

σε ευχαριστουμε για την απαντηση σου να χερεσαι το εργαλειο ;)

 

να σε καλα φιλε μου συμφωνώ σε ολα....ειχα ξεχασει το ραδιο γιατι το δουλευω πολυ το καλοκαιρι:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Και γω πιστευω οτι το s4 ειναι ποο ισορροπημενη προταση και κερδιζει , χωρις χτυπητα μειονεκτηματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παιδια επειδή ήμουν ανάμεσα στο να διαλέξω ένα από τα δυο κινητά τελικα επελεξα να παρω το S4 το i9506 όμως με τον S800. Εχω έναν ξαδερφο στη Σουηδια ο οποιος θα μου το φερει. Ελπιζω η επιλογή μου να με δικαιώσει.
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Και εγω παιδια επειδή ήμουν ανάμεσα στο να διαλέξω ένα από τα δυο κινητά τελικα επελεξα να παρω το S4 το i9506 όμως με τον S800. Εχω έναν ξαδερφο στη Σουηδια ο οποιος θα μου το φερει. Ελπιζω η επιλογή μου να με δικαιώσει.

 

Θα σε δικαιώσει. Απενεργοποιησε μόνο ότι δεν σου χρειάζεται. Τίποτα άλλο ασε την συσκευή να τρέχει χωρίς να κάνεις clean. Ξέχνα οτι έχεις την δυνατότητα εκκαθάρισης μνήμης.

Θα δεις οτι η συσκευή τρέχει τέλεια ακόμα και μετα απο 15 μέρες χωρίς restart.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος και συμφορουμιτης Keras ειχε την ευγενη καλοσυνη να μοιραστει μαζι μου μερικες συγκριτικες φωτογραφιες απο το g2 που ειχε και το s4.

Λογω περιορισμενου χρονου, και με την αδεια του φυσικα τις ανεβαζω εγω στο νημα για να τις δειτε.

Σας παραθετω το dropbox link και μετα κροπαρισμενες τις φωτο.

Αυτο που παρατηρω καταρχας ειναι οτι οι φωτογραφιες ειναι αρκετα κοντα. Στο g2 εχει πιο φυσικα χρωματα, αλλα χανει σε λεπτομερεια και με την υπερθεση δυστυχως στην μια φωτο τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα μιας και δεν απεικονιζεται το τοπιο δεξια αλλα μια ασπριλα. Φυσικα και τα 2 κινητα στο auto, και αν επαιζε με hdr ισως τα πραγματα να ηταν καλυτερα αλλα το hdr απο την αλλη αφαιρει λιγη λεπτομερεια. Με λιγα λογια το s4 εχει διαχειριστει καλυτερα το exposure.

Οι επομενες ειναι αρκετα κοντα με το s4 να κερδιζει σε λεπτομερεια σε αρκετα σημεια των φωτογραφιων, αλλα το lg εχει μια πιο φωτεινη εικονα και μεγαλυτερο ευρος πεδιου.

 

dropbox link original photos:

https://www.dropbox.com/sc/l3keeawqwuu837q/H-tNIJF8iq

 

cropped images:

LG G2

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/585/fygm.jpg

 

S4

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/827/kz8l.jpg

 

G2

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/823/b31a.jpg

 

S4

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/834/g9uz.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...η πρωτη φωτο του g2 ειναι overexposed.Το S4 εχει σωστο exposure και καλυτερο white balance.

Στο δευτερο σετ φαινεται οτι το S4 μπορει να απεικονισει περισσοτερες λεπτομερειες.Κοιταξτε το τοιχακι και στις δυο φωτο.

Τωρα που τις ειδα στο Dropbox...Μπορω να πω οτι ειναι κοντα μεν τα δυο κινητα...αλλα η λεπτομεροια του S4 ειναι συγκλονιστικη.

Edited by navi55
αφαίρεση τεράστιας παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα είπατε όλα.

Την δεύτερη αρκεί να την περάσεις από το auto Fox του perfect clear για να αποκτήσει το φως και την ένταση του χρώματος που της λείπει.

 

Γενικά την ευκρίνεια των φώτο του S4 την μέρα μόνο το 1020 και 808 μπορούν να την ξεπεράσουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...