Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον VIDEOMIX

 

ΥΠΕΡ. Σε ξεκάθαρεs περιπτώσειs εμπόρων ναρκωτικών, δολοφόνων και βιαστών μικρών παιδιών.

 

 

Και ποίος θα ορίζει το "ξεκάθαρες"; Οι ίδιοι που βαπτίζουν όποιους και όπως τους βολέυει τρομοκράτες;

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Και ποίος θα ορίζει το "ξεκάθαρες"; Οι ίδιοι που βαπτίζουν όποιους και όπως τους βολέυει τρομοκράτες;

 

Δεν μιλλάω για ηλήθιεs πολιτικέs δίκεs.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είχα στο μυαλό μου την 17Ν. Τους Αμερικάνους λέω και γενικά το σύστημα που κινείται από αυτούς οι οποίοι δεν διστάζουν να χαρακτηρίσουν ότι δεν τους βολεύει και θέλουν να το βγάλουν από τη μέση σαν "τρομοκράτη"

Παράδειγμα; Οι Ισραηλίτες, που βγαίνουν και λένε τους Παλαιστίνιους "τρομοκράτες" επειδή αντιδρούν στη πολιτική του "τα θέλω όλα και ακόμα παραπάνω" που εφαρμόζουν οι πρώτοι μετά από το τέλος του Β' Παγκοσμίου πολέμου.

Με τέτοιες ανάλγητες κυβερνήσεις και με κυβερνήσεις - διαχειριστές εντολών αλλόδαπών κέντρων εξουσίας (Ελληνική κυβέρνηση - Ε.Ε.) εσύ περιμένεις ξεκάθαρες αποδείξεις, προκειμένου να βγάλουν ένα αγκάθι απο το πέλμα τους;

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ότι και να έκανε κάποιος είμαι κατά της θανατικής ποινής.

Μια ζωή στη φυλακή ναι αλλά όχι θανατική ποινή

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OverClocker

 

Ρε παιδιά ότι και να έκανε κάποιος είμαι κατά της θανατικής ποινής.

Μια ζωή στη φυλακή ναι αλλά όχι θανατική ποινή

 

Mα για παραδειγματισμό εννοείται πωs γίνεται. Διοτι έτσι θα μειωθούν τα "βαριά" ποινικά αδικήματα .

Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι και αλλιώς εσυ πιστεύεις οτι πιάνουν τους πραγματικούς ένοχους. Έχεις δει στη φυλακή πολλούς μεγαλοέμπορους ναρκωτικών; όλο κάτι πρεζάκια - βαποράκια μπαγλαρώνουν, τα λαμόγια της υπόθεσης
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλοέμποροι είναι δύσκολο να πιαστούν γιατί μπροστά από αυτούς είναι πολά άτομα και για να φτάσουν σε ένα μεγαλοεμπορα θα πάρει τα διπλάσια χρόνια από την 17Ν!!!!

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια και το βλεπουμε φιλοσοφικά το θέμα:

 

1. Σκοπος της Δικαισυνης δεν πρεπει να ειναι η εκδικηση αλλα ο σωφρονισμός.

2. Στά πολύ σοβαρά εγκλήματα, τα ισόβια έχουν την έννοια του ότι γλιτώνεις την κοινωνία από έναν αμετανόητο εγκληματία. Εκτός αν μετανοήσει. Το ελληνικό σύστημα το έχει προβλέχει αυτό για αυτό πχ ο Φρατζης είναι ελεύθερος ενώ στις ΗΠΑ θα τον είχαν "ψήσει" εδω και χρόνια ενώ ο χουντικός Ντερτιλής είναι ακόμη μέσα.

3. Στα περί θρησκείας δεν μπορώ να μπω. Εκεί είναι όπως νοιωθει και πιστευει ο καθενας.

4. Όσο για το "αν μου συνέβαινε" κλπ, πάντα είχα την άποψη ότι οι συγγενείς του θύματος δεν απονέμουν δικαιοσύνη. Οπότε ας τους αφήσουμε στην άκρη, δεν μπορουν να σκεφτουν λογικα και δεν ειναι σωστό να τους βαζουμε στη μέση.

5. Συνεπώς είμαι ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής και ακόμη περισσότερο λόγω του μη αναστρέψιμου της διαδικασίας. Να ψησεις τον αθώο? Δεν πάει.

6. Στις ΗΠΑ θανατώνουν και πνευματικά καθυστερημένους και ανήλικους. Εκεί οδηγεί η χρήση της θανατικής ποινής. Άμα ξεκινήσεις...

 

 

Υ.Γ. Το αν οι φυλακές μας είναι επαρκείς κλπ δεν έχει να κάνει με το θέμα μας. πχ "Θα αποδράσει οπότε κρεμάλα". Δεν είναι λογική αυτή για να αποφασίζεις για τη ζωή ενός ανθρωπου.

 

Υ.Γ. 2 . Στις ΗΠΑ γίνεται τεραστια συζητηση εδω και χρονια για το θέμα. Εχουν ακουστει πολυ ενδιαφερουσες απόψεις. Internet έχετε όλοι, ψάξτε λίγο παραπανω όσοι ενδιαφερεστε, τα επιχειρήματα της κάθε πλευράς είναι πάντοτε χρήσιμα. Να έχουμε την άποψη, να ξέρουμε πού τη στηρίζουμε αλλά και να γνωριζουμε γιατι απορριπτουμε την άλλη.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα δικαιοσύνης.

Είναι ότι θα ποιάσουντους "πάνω πάνω" και μέχρι να φτάσουν στο "κεφάλι" θα πρέπει να έχουν οργώσει μια ολόκληρη συμορεία!

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

What he said...

 

Υπέρ...είναι καθαρά θέμα παραδειγματισμού.

Τώρα όλοι ξέρουν ότι με καλή διαγωγή και άδειες θα παίρνουν και γρήγορα θα βγούν !

 

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Στη φυλακη για μια ζωη....Να σαπισουν!

Ποιος σου δινει το δικαιωμα να σκοτωσεις ακομα και αν αυτος που θελεις να πεθανει ειναι το χειροτερο κατακαθι της κοινωνιας.? Ποιος θα σηκωσει το χερι να κανει κατι τετοιο και με ποιο δικαιωμα...?

Σιχαινομαι στον υπερθετικο βαθμο εμπορους ναρκωτικων,βιαστες κυριως ανηλικων! Αλλα τη ζωη δεν την παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΘΑΝΑΤΙΚΗΣ ΠΟΙΝΗΣ...!!!!

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ!!!!

ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΙΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΒΟΛΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 3 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΑΥΣΤΗΡΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΑΝΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΕΣ!!!!

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ZER0COOL24 ... ΑΣΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΝΑ ΣΑΠΙΣΟΥΝΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

Ο φίλος KostasV εκφράζει σχεδόν πλήρως τις απόψεις μου.

Μόνο να τονίσω ότι για το πρώτο εννοώ μεγαλέμπορους, όχι βαποράκια. Αν θανατωθεί ένας μεγαλέμπορος ναρκωτικών θα παώ και εγώ στην εκτέλεση έτσι για να σιγουρευτώ ότι πέθανε.

Επίσης να προσθέσω μια κατηγορία που αξίζει θανατική ποινή: εμπρησμός δάσους (από πρόθεση εννοείται). Για μένα είναι ότι χειρότερο, γιατί δεν στρέφεται ένας άνθρωπος εναντίον άλλου ανθρώπου, αλλά στρέφεται ο Άνθρωπος εναντίον του σπιτιού που τον φιλοξενεί.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lewton

 

Ο φίλος KostasV εκφράζει σχεδόν πλήρως τις απόψεις μου.

Μόνο να τονίσω ότι για το πρώτο εννοώ μεγαλέμπορους, όχι βαποράκια. Αν θανατωθεί ένας μεγαλέμπορος ναρκωτικών θα παώ και εγώ στην εκτέλεση έτσι για να σιγουρευτώ ότι πέθανε.

Επίσης να προσθέσω μια κατηγορία που αξίζει θανατική ποινή: εμπρησμός δάσους (από πρόθεση εννοείται). Για μένα είναι ότι χειρότερο, γιατί δεν στρέφεται ένας άνθρωπος εναντίον άλλου ανθρώπου, αλλά στρέφεται ο Άνθρωπος εναντίον του σπιτιού που τον φιλοξενεί.

 

Εγώ πιστεύω πως η φυλακή για μια ζωή είναι χειρότερη από τον ακαριαίο θάνατο

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

KATA

 

Θυμάμαι οτι αυτό ήταν θέμα ΣΟΣ για Πεναλλήνιες στην Εκθεση και είχαμε κάνει 3 ώρες ανάλυση στο φροντιστήριο οπότε και είχαμε αναλύσει τα πάντα

 

επειδή πάντως τα είπατε σχεδόν όλα αυτό που μπορώ να πώ επιπλέον (εκτός τα περι σωφρονισμού και πραγματικής τιμωρίας) είναι ότι με τη λογική αυτή αυτοί που "σκοτώνουν" κάποιον έχουν διαπράξει φόνο και πρέπει να πεθάνουν και αυτοί και αυτοί που θα σκοτώσουν τους "εκτελεστές" πρέπει να πεθάνουν και αυτοί κοκ

 

Τελοςπαντων

Το θέμα είναι καταπληκτικά σύνθετο για να αναλωθεί στις λιγοστές γραμμές ενός φόρουμ γιατί μερικές φορές λές ότι τελικά τίποτα δεν αρκεί αλλά στο αντικειμενικό του θέματος δηλώνω ΚΑΤΑ.

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OverClocker

 

Εγώ πιστεύω πως η φυλακή για μια ζωή είναι χειρότερη από τον ακαριαίο θάνατο

 

 

Ναι αλλά αν σε κλείσουν ισόβια έχεις μια ελπίδα ότι θα βγεις, αν ξέρεις ότι θα πεθάνεις θα το σκεφτείς διπλά πριν πας να κάψεις ένα δάσος για να χτίσεις μετά αυθαίρετο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mplip^

 

KATA

 

Θυμάμαι οτι αυτό ήταν θέμα ΣΟΣ για Πεναλλήνιες στην Εκθεση και είχαμε κάνει 3 ώρες ανάλυση στο φροντιστήριο οπότε και είχαμε αναλύσει τα πάντα

 

επειδή πάντως τα είπατε σχεδόν όλα αυτό που μπορώ να πώ επιπλέον (εκτός τα περι σωφρονισμού και πραγματικής τιμωρίας) είναι ότι με τη λογική αυτή αυτοί που "σκοτώνουν" κάποιον έχουν διαπράξει φόνο και πρέπει να πεθάνουν και αυτοί και αυτοί που θα σκοτώσουν τους "εκτελεστές" πρέπει να πεθάνουν και αυτοί κοκ

 

Τελοςπαντων

Το θέμα είναι καταπληκτικά σύνθετο για να αναλωθεί στις λιγοστές γραμμές ενός φόρουμ γιατί μερικές φορές λές ότι τελικά τίποτα δεν αρκεί αλλά στο αντικειμενικό του θέματος δηλώνω ΚΑΤΑ.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση της θανατικής ποινής, αλλά σε συγκεκριμένες κατηγορίες εγκλημάτων (δες και παραπάνω τι έχω γράψει) χρειάζεται, έστω να χρησιμοποιείται μια φορά κάθε δύο χρόνια, απλά για να ξέρουμε ότι υπάρχει.

Προφανώς και δε θα κάνουμε την Ελλάδα Αμερική.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lewton

 

Ναι αλλά αν σε κλείσουν ισόβια έχεις μια ελπίδα ότι θα βγεις, αν ξέρεις ότι θα πεθάνεις θα το σκεφτείς διπλά πριν πας να κάψεις ένα δάσος για να χτίσεις μετά αυθαίρετο.

 

Αν δουλέψει σωστά το σύστημα τότε δεν θα υπάρχει θέμα αποφυλάκισης.

Αν μήνει έτσι τότε έχεις δίκιο αλλά η εκπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία :p

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιλάμε όλοι εκ του ασφαλούς

αυτό ξέρω

 

Γιατί ας πούμε αν κάτι γινότανε και κάποιος (χτύπα ξύλο) έκανε κακό σε δικό μου άνθρωπο , εννοείται ότι θα ήθελα να τον δώ νεκρό για να αισ8ανθώ δικαιωμένος.... Η ανθρώπινη φύση είναι πραγματικά απρόβλεπτη. για αυτό και πριν είπα ότι "αντικειμενικά" είμαι ΚΑΤΑ.

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον lewton

 

Ναι αλλά αν σε κλείσουν ισόβια έχεις μια ελπίδα ότι θα βγεις, αν ξέρεις ότι θα πεθάνεις θα το σκεφτείς διπλά πριν πας να κάψεις ένα δάσος για να χτίσεις μετά αυθαίρετο.

 

 

Όταν κάνεις το έγκλημα δε σκέφτεσαι τις συνέπειες.

 

Δηλαδή στο παράδειγμα του εμπρηστή. Αν σκεφτώ ότι θα φάω 20 χρόνια θα πω "Εντάξει μωρέ, τι ειναι 20 χρόνια ας τη βάλω την κωλοφωτιά"

 

ενώ αν είναι ισόβια δε θα το κάνω?

Το σκεπτικό του εμπρηστή θα είναι ούτως ή αλλως ότι δεν πρόκειται να τον πιάσουν.

 

Αν διαβάζει ο DrMaslow που είναι ψυχολόγος ας μας δώσει την επιστημονική άποψη...

 

Το καλύτερο επιχείρημα για μένα (αντίθετο από αυτό που αναφέρεις) είναι το εξής.

 

Αν οι μεγάλες ποινές (πχ η θανατική ποινή) είναι αποτρεπτικές για το έγκλημα τότε γιατί στην Αμερική που ισχύει και εφαρμόζεται η θανατική ποινή έχουν τους περισσότερους φόνους???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...