Jump to content

Θανατική ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;


trinyak
 Κοινοποίηση

Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;  

462 members have voted

  1. 1. Θανατική Ποινή: Είστε υπέρ ή κατά;

    • Υπέρ - Οι ένοχοι πρέπει να τιμωρούνται όπως τους αξίζει.
      136
    • Κατά - Η ζωή είναι ύψιστο αγαθό. Υπάρχουν και άλλες τιμωρίες.
      307
    • Δ.Ξ. / Δ.Α.
      19


Recommended Posts

Το σύστημα (δώστε όποιον ορισμό θέλετε) ανατρέφει τους εγκληματίες, τους καταδικάζει και τους σκοτώνει (για να μάθουν οι αλήτες!). Με αυτό τον τρόπο καταφέρνει να συντηρεί την όμορφη και ασφαλή (παγκόσμια) κοινωνία που ζούμε (είμαστε πολλοί, ας γίνουμε λιγότεροι). Ζήτω το σύστημα!

 

Μόνο που το σύστημα είμαστε εμείς.

 

Όποιος έχει το σθένος ας κάνει το δήμιο.

 

ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής, ΥΠΕΡ της απόδοσης δικαιοσύνης.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 691
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής, ΥΠΕΡ της απόδοσης δικαιοσύνης.

 

 

προσυπογραφω

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

Κατά για ένα και μοναδικό λόγο : Γιατί δεν μπορούμε ποτέ να είμαστε 100% σίγουροι για την ενοχή κάποιου.

Αλλιώς, τα περι σωφρονισμού κλπ είναι παπατζιλίκια!

Τι να διορθώσεις σε ένα άνθρωπο που βίασε και κομμάτιασε ένα 5χρονο κοριτσάκι; Το κοριτσάκι δεν είχε δικαίωμα στην ζωή όπως ο δολοφόνος;

Γιατί να πληρώνουν οι φορολογούμενοι εφόρου ζωής έναν άχρηστο δολοφόνο;

 

Συμπέρασμα : Κατά της θανατικής ποινής, υπέρ των ΙΣΟΒΙΩΝ καταναγκαστικών έργων (όχι και να θρέφουμε τους δολοφόνους...)

Samsung Galaxy Note 3
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. Γιατί; Δύο λέξεις: Υπόθεση Παγκρατίδη.

 

Ο καταδικασμένος εις θάνατον "δράκος του Σέιχ-Σου" και τελικά εκτελεσθής Αριστείδης Παγκρατίδης αποδείχθηκε, μετά από ενδελεχή έρευνα του Κώστα Τσαρούχα, ότι ήταν αθώος.

 

Το δικαστικό σύστημα δεν είναι τέλειο, δεν θα μπορούσε να είναι. Εφ'όσον, λοιπόν, υπάρχει ως πιθανότητα η δικαστική πλάνη δεν πρέπει να υπάρχει θανατική καταδίκη.

 

Από την ηθική πλευρά του θέματος, η εκτέλεση δεν είναι "σωφρονισμός". Είναι τιμωρία, ή αν θέλετε, η εκδίκηση της κοινωνίας. Από την άλλη ο καθένας εκλαμβάνει την τιμωρία σύμφωνα με τις δικές του αρχές και τα δικά του βιώματα. Ακόμα και ο πιο θανάσιμος πολέμιος της θανατικής καταδίκης ίσως θα είχε άλλη γνώμη αν αντιμετώπιζε το δολοφόνο της μητέρας του ή τον βιαστή του παιδιού του.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SpecFor21

 

 

@KostasV To πράσινο μίλι είναι απλά... μια υπέροχη ταινία :)

 

 

Nai kai mena moy arese, αλλα δε λεει ΤΙΠΟΤΑ για το θεμα της θανατικης ποινης, κατηοτι δεν ασχολειται με τους χαρακτιρες απο την ανθρωπινη πλευρα, αλλα μονο απο την υπερφυσικη... Η ταινια πιο πολυ εχει να κανει με το ρολο του Θεου και αν αυτος παρεμβενει ανταμοιβωντας το καλο και τιμωρωντας το κακο.

 

Αν θελετε μια καλη ταινια σχετικα με τη θανατικη ποινη, δειτε το "Dead Man Walking" me th Susane Saradon. ( Προσπαθω να θυμηθω αν ειναι γιαυτο το ρολο που πηρε και το Οσκαρ η Σαράντον)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

ΟΧΙ. Γιατί; Δύο λέξεις: Υπόθεση Παγκρατίδη.

 

Ο καταδικασμένος εις θάνατον "δράκος του Σέιχ-Σου" και τελικά εκτελεσθής Αριστείδης Παγκρατίδης αποδείχθηκε, μετά από ενδελεχή έρευνα του Κώστα Τσαρούχα, ότι ήταν αθώος.

 

Το δικαστικό σύστημα δεν είναι τέλειο, δεν θα μπορούσε να είναι. Εφ'όσον, λοιπόν, υπάρχει ως πιθανότητα η δικαστική πλάνη δεν πρέπει να υπάρχει θανατική καταδίκη.

 

Από την ηθική πλευρά του θέματος, η εκτέλεση δεν είναι "σωφρονισμός". Είναι τιμωρία, ή αν θέλετε, η εκδίκηση της κοινωνίας. Από την άλλη ο καθένας εκλαμβάνει την τιμωρία σύμφωνα με τις δικές του αρχές και τα δικά του βιώματα. Ακόμα και ο πιο θανάσιμος πολέμιος της θανατικής καταδίκης ίσως θα είχε άλλη γνώμη αν αντιμετώπιζε το δολοφόνο της μητέρας του ή τον βιαστή του παιδιού του.

 

 

Δεν ειμαστε πλεον στο 60. Πριν εκτελεστει καποιος θα υπαρχουν αδειασιστα στοιχεια, ie: DNA....

 

P.S. Ξαναλεω οτι δε μηλαμε ( ή τουλαχιστον δε μηλαω εγω) για ΘΠ σε καθε εγκλημα. Μονο στα 3 πολυ συγκεκριμενα που ανεφερα παρα πανω....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Δεν ειμαστε πλεον στο 60. Πριν εκτελεστει καποιος θα υπαρχουν αδειασιστα στοιχεια, ie: DNA....

 

 

Ας μην το θεωρούμε δεδομένο αυτό. Μακάρι να ήταν έτσι :(

Απέχουμε όμως πολύ από κάτι τέτοιο.

Ακόμη όμως κι αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία ή ακόμη και ομολογία του δράστη, ποιος μας δίνει το δικαίωμα να αφαιρέσουμε μια ανθρώπινη ζωή, όσο εγκληματική ή άρρωστη κι αν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Κι αν σου βιάσουν βάναυσα το παιδί η σκοτώσουν τη γυναίκα, θα δικαιωθείς με το να τον σκοτώσει το σύστημα? Εγώ θα ένιωθα "δικαιωμένος" μόνο αν τον βασάνιζα/σκότωνα ο ίδιος, αλλιώς να τον σκότωνε μια ένεση σ'ενα θάλαμο δε θα με φτιαχνε και πολύ... Χίλιες φορές να σαπίσει σ'ενα 2x2 κελί για το υπόλοιπο της ζωής του το κατακάθι.

 

Θυμηθείτε λίγο και την τελευταία σκηνή στο Σέβεν με Πιτ & Σπέισι...

 

(στους ΥΠΕΡ απευθύνομαι κι όχι στο Βαλέριο, απλά πήρα το μπαλάκι απ'αυτά που'γραψε)

 

 

Και πάνω που ετοιμάζομαι να σχολιάσω ότι δεν κατάλαβες τι γράφω, διαβάζω την τελευταία φράση!!! :p

 

Πάντως σε περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε πως εννοούσα αυτά που έγραψα:

 

Είμαι ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής και κατά πάσης φύσεως εκδίκησης.

Θεωρώ λογικό από ψυχολογικής άποψης το να θέλει κανείς να εκδικηθεί μια αποτρόπεα πράξη, όμως πιστεύω ότι εν βρασμώ ψυχής μεν δικαιολογείται η σκέψη αλλά όχι και η πράξη... Επίσης με καθαρό μυαλό δεν πρέπει καν να συζητάμε την εκδίκηση...

Και ναι, το σύστημα δεν είναι τέλειο αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος, με το να σκοτώνεις τους φονιάδες πέφτεις στο ίδιο επίπεδο μ'αυτούς... (ή κατάντια τέλος πάντων...)

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο χρονια οταν ημουν μαθητης στο ΔΙΚΑΙΟ αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει οτι την περιοδο που ειχε καθιερωθει η θανατικη ποινη ειχαν πολλαπλασιαστει οι εγκληματιες.Επισης ενθυμουμαι οτι μετα απο αυτο ηρθε η εξατομικευση της ποινης που ισχυει και σημερα που τα εγκληματα ειναι σαφως λιγοτερα απο τοτε.

Δεν νομιζω οτι συμφερει να ξαναδοκιμαστει το συστημα που απετυχε οταν εφαρμοστηκε.

Για τα σεξουαλικα εγκληματα φοβαμαι οτι κανεις μας δεν μπορει να καταλαβει εναν ψυχικα αρρωστο,καποιον που εχει φαντασιωσεις και ειναι συμφωνα με τα μετρα της κοινωνιας μας ανωμαλος.

Οσο για τα ναρκωτικα δεν νομιζω οτι πρεπει να θανατωσουμε ενα βαπορακι η εναν χρηστη που παιρνει ελαφρια ναρκωτικα.Οι μεγαλοι μενουν απεξω και αυτη ειναι η αποτυχια του συστηματος μας.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

ΥΠΕΡ στις ακολουθες περιπτωσεις:

 

---Εμποριο Ναρκωτικων (οποιος διαφωνει να παει μια τυχαια μερα σε ενα τυχαιο νεκροταφιο και να ρωτησει μια μανα που κλαει πανω απο το μνημα ενος 20αχρονου παιδιου, θυματος των ναρκωτικων)

 

---Εγκληματα σεξουαλικης φυσης με θυματα ανηλικα παιδια (οποιος διαφωνει να κανει ενα Search me keywords του τυπου unerage sto Kazaa του. Αν δε γυρισει το κεφαλι απο την αλλη μετα το πρωτο Video...)

 

----Serial Offenders. Ειναι προφανες οτι δεν υπαρχει περιπτωση σωφρονισμου.

 

 

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Κώστα!

Φυσικά κανένας άνθρωπος δεν τον ευχαριστεί η άσκηση της θανατικής ποινής σε συνάνθρωπό μας, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω οτι η συμμόρφωση δεν είναι εφικτή!

Οι άνθρωποι που θα διαπράξουν τα παρακάτω εγκλήματα δεν είναι δυνατόν όταν ξανάβγούν στην κοινωνία να είναι "καλοί άνθρωποι"! Αλλά ακόμη και αν συμμορφωθούν η κοινωνία δεν θα τους δεχτεί και θα προτιμούσαν και οι ίδιοι το θάνατο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Tomorrow

Οσο για τα εγκληματα με serials δεν νομιζω οτι οποιος το κανει αυτο ειναι οπωσδηποτε κακος.Εξαλλου οι περισσοτεροι ασχολουνται με hacking/cracking κυριως επειδη τους εξιταρει το σπορ οχι επειδη θελουν να καταστρεψουν χρηστες η να κανουν κακο στην ανθρωποτητα.

Υπαρχει δηλαδη η ενημερωση για εκπαιδευτικους λογους ιδιως στην επιστημη της Πληροφορικης που οι προγραμματιστες θα πρεπει να βρουν λυσεις για να μην υπαρχουν κενα ασφαλειας στα προγραμματα τους.

:rolleyes: Εχμ... Serial killers είναι όσοι σκοτώνουν κατ' εξακολούθηση, όχι αυτοί που δίνουν serials προγραμμάτων!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον unforgiven

 

:rolleyes: Εχμ... Serial killers είναι όσοι σκοτώνουν κατ' εξακολούθηση, όχι αυτοί που δίνουν serials προγραμμάτων!

 

συγνωμη.τα μπερδεψα.Γραψε λαθος.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Από όλους εσάς που συμφωνείτε με τη θανατική ποινή για τους εμπόρους ναρκωτικών θα μου πει τελικά κανείς αν ήρθε ποτέ κάποιος έμπορος ναρωκτικών και σας έβαλε να τρυπηθείτε με το ζόρί? Ειδάλως δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι συμφωνείτε με τη θανατική ποινή στους εμπόρους, ενώ δεν αναφέρουμε τίποτα για τη θανατική ποινή στους λοιπούς δολοφόνους.

 

Προσωπικά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ γενικώς με τη θανατική ποινή, αλλά μου κάνει εντύπωση και είναι τουλάχιστον υποκριτικό για μια κοινωνία να κατακρίνει ειδικά τους εμπόρους ναρκωτικών, για δικά της λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Από όλους εσάς που συμφωνείτε με τη θανατική ποινή για τους εμπόρους ναρκωτικών θα μου πει τελικά κανείς αν ήρθε ποτέ κάποιος έμπορος ναρωκτικών και σας έβαλε να τρυπηθείτε με το ζόρί? Ειδάλως δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι συμφωνείτε με τη θανατική ποινή στους εμπόρους, ενώ δεν αναφέρουμε τίποτα για τη θανατική ποινή στους λοιπούς δολοφόνους.

 

Προσωπικά διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ γενικώς με τη θανατική ποινή, αλλά μου κάνει εντύπωση και είναι τουλάχιστον υποκριτικό για μια κοινωνία να κατακρίνει ειδικά τους εμπόρους ναρκωτικών, για δικά της λάθη.

 

Οι έμποροι δεν είναι αυτοί που "πασάρουν" τα ναρκωτικά σε ανύποπτους πιτσιρικάδες; Αυτοί δεν είναι που απειλούν και "καθαρίζουν" όσους θέλουν να ξεφύγουν; Αυτοί δεν κινούν τα νήματα;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gmac

 

Από όλους εσάς που συμφωνείτε με τη θανατική ποινή για τους εμπόρους ναρκωτικών θα μου πει τελικά κανείς αν ήρθε ποτέ κάποιος έμπορος ναρωκτικών και σας έβαλε να τρυπηθείτε με το ζόρί?

 

Κάποιος μεγάλος μπορεί να κρίνει μόνος του αν θα πάρει ναρκωτικά!

Αυτοί όμως πηγαίνουν ακόμη και σε δημοτικά σχολεία, όπου ένα παιδί σε αυτήν την ηλικία δεν είναι σε θέση να καταλάβει τι είναι καλό για αυτό! Είναι εγκληματίες και τους αξίζουν η μεγιστη των ποινών!

 

Αυτοί που αρχίζουν όταν είναι πάνω απο 20 είναι δικό τους λάθος και θα πρέπει να το καταλάβουν οι ίδιοι! :o

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΟΣ !!!!! ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ !!!!! Μόνο και μόνο επειδή υπάρχει μία περίπτωση στο εκατομμύριο να θανατωθεί ΑΘΩΟΣ άνθρωπος.

Αν ήμουν γονιός και έχανα το παιδί μου ............. τι σημασία θα είχει πια , ότι και να κάναν του υπεύθυνου τίποτα δεν θα έφερνε το παιδί μου πίσω.....

Ναι υπάρχουν εγκληματίες ........ εδώ στο τσατ μπαίνεις και αν πεις ψέμματα ότι είσαι 15 χρονών σου την πέφτουν , αλλά η θανατική ποινή είναι για μένα ότι χειρότερο γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος με νοημοσύνη δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή του συνανθρώπου του

Εκτός αν σας εκφράζει ο νόμος δόντι αντί δοντιού

Ο Χριστός όμως είπε ........ Αγαπάτε τους εχθρούς σας

Βέβαια άλλο ο νόμος Του Θεού και άλλος των ανθρώπων διότι μπορεί κάποιος να έχει συγχωρεθεί από το Θεό αλλά όχι από τους ανθρώπους

Τέλοςπάντων , μεγάλο θέμα . πάντως εγώ διαφωνώ με την θανατική ποινή.

Υπάρχουν και τα ισόβια

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτειτε απλα

Αξιζει η θανατωση ενος και μονον αθωου ειτε επειδη ειχε βλακα δικηγορο ειτε επειδη καποιοι τον παγιδεψαν με ψευδη στοιχεια.

Θα κοιμομαστε εντελως ησυχοι με την υποψια μηπως βρεθουμε εμεις

σ αυτη τη θεση?

Να μη θυμηθουμε αυτους στα "παραθυρια" της TV που παιρνουν την καραμπινα (δικαιοσυνη) ανα χειρας για να μην τους κλεψουν το video η το κινητο τους και σκοτωνουν το γειτονα κατα λαθος.

Μιλαμε για far far west.

Υ.Γ.

Ειδικα για τα ναρκωτικα ξερετε πολλους μεγαλεμπορους να μενουν φυλακη εστω και μερες, μονον τα ψιλοπρεζονια την πληρωνουν γιατι δεν εχουν μεγαλοδικηγορο να βρει το μεγαλογιατρο να τους διαγνωσει ως "χρηστες"

...κι όταν θα 'ρθουν οι καιροί που θα 'χει σβήσει το κερί στην καταιγίδα

Υπερασπίσου το παιδί γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα...

Link to comment
Share on other sites

Πρός όλους εκείνους που υποστηρίζουν τη θανατική ποινή:

 

Αν κάποτε, σας παγίδευαν με ψευδή στοιχεία και σας καθίζανε στην ηλεκτρινή καρέκλα, θα ήθελα να ξέρω πώς θα αισθανόσασταν:

α. Δικαιωμένοι επειδη το σύστημα δουλεύει

β. Προβληματισμένοι για το αν τελικά υπάρχει μετά θάνατον ζωή

γ. Συντετριμμένοι μιας και σας αφαιρούνε τη ζωούλα σας άδικα;

 

Πέρα από αυτά, πιστεύω ότι καλύτερα είναι να πληρώνεις μία ζωη, παρά να σου αφαιρέσουν τη ζωή ;) Πονάει περισσότερο έτσι.

Εξάλλου το δικαίωμα της απόφασης για τη συνέχιση της ζωής ή όχι ενός ατόμου ΔΕΝ μας ανήκει, ΔΕΝ το αποκτήσαμε και ΔΕΝ θα μας δωθεί ποτέ. Οι μόνοι που είναι υπεύθυνοι για τη ζωή μας ή οχι είναι πρωτίστως αυτός που μας την έδωσε (ο Θεός) και αυτοί που έφεραν το έργο του είς πέρας, οι γονείς μας. ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ. capish? :ninja:

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον menes

 

 

Ο καταδικασμένος εις θάνατον "δράκος του Σέιχ-Σου" και τελικά εκτελεσθής Αριστείδης Παγκρατίδης αποδείχθηκε, μετά από ενδελεχή έρευνα του Κώστα Τσαρούχα , ότι ήταν αθώος.

 

 

milame gia afton ton diakekrimeno astynomiko, detective, dimosiografo, erevniti, psyxologo kai ksero-mporologo?

gia afton ton amerolipto anthropo?

 

den nomizo oti mporoume na vasizomaste se tetoies erevnes-kai stin teliki poios tou edose to dikaioma na erevnisei? kai an erevnise, to porisma to evgale monos tou i kapoios eisaggeleas? den to diefkrinizeis afto.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει που λέμε οτι είμαστε και Χριστιανοί Ορθόδοξοι ρε. Μπράβο σας. Μόνο εκκλησία-κοινωνία να συγχωρεθούν οι αμαρτίες μας ε;

Πού πήγε η εντολή "Ου φονέυσεις"; Η παραίνεση του Ιησού "Αγάπα τον πλησίον σου" την ξεχάσατε;

Σόρρυ που θα σας το πώ, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε τον σκύλο χορτάτο και την πίττα ολόκληρη. Δεν μπορούμε να λέμε οτι είμαστε Χριστιανοί όποτε μας βολεύει. Αγαπητοί μου, εμείς πράττουμε, ο ΘΕΟΣ κρίνει. Ποιός σας όρισε Θεό και δεν το πήραμε χαμπάρι; Ποιοί είστε εσείς κύριοι που θα αποφανθείτε για τις πράξεις κάποιου, τη στιγμή μάλιστα που δεν είσασταν παρόντες; Σας παρακαλώ συνέλθετε και ανοίξτε και καμμία Αγία Γραφή. Δεν βλάπτει.

 

Υ.Γ. Σε αυτούς που θα μου φέρουν το παράδειγμα οτι τι θα έκανα αυτόν που θα μου βίαζε, κρεμμούσε, έκοβε σε φέτες και τηγάνιζε με λαδολέμονο και μετά έσβυνε με κόκκινο κρασί το παιδί μου, θα τους απαντήσω ότι προτιμώ να τον βλέπω να βασανίζεται για μία ζωη από το να του πάρω τη ζωή. Αυτά.

I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

Υ.Γ. Σε αυτούς που θα μου φέρουν το παράδειγμα οτι τι θα έκανα αυτόν που θα μου βίαζε, κρεμμούσε, έκοβε σε φέτες και τηγάνιζε με λαδολέμονο και μετά έσβυνε με κόκκινο κρασί το παιδί μου, θα τους απαντήσω ότι προτιμώ να τον βλέπω να βασανίζεται για μία ζωη από το να του πάρω τη ζωή. Αυτά.

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Εμένα μου αρέσει που λέμε οτι είμαστε και Χριστιανοί Ορθόδοξοι ρε. Μπράβο σας. Μόνο εκκλησία-κοινωνία να συγχωρεθούν οι αμαρτίες μας ε;

Πού πήγε η εντολή "Ου φονέυσεις"; Η παραίνεση του Ιησού "Αγάπα τον πλησίον σου" την ξεχάσατε;

Σόρρυ που θα σας το πώ, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε τον σκύλο χορτάτο και την πίττα ολόκληρη. Δεν μπορούμε να λέμε οτι είμαστε Χριστιανοί όποτε μας βολεύει. Αγαπητοί μου, εμείς πράττουμε, ο ΘΕΟΣ κρίνει. Ποιός σας όρισε Θεό και δεν το πήραμε χαμπάρι; Ποιοί είστε εσείς κύριοι που θα αποφανθείτε για τις πράξεις κάποιου, τη στιγμή μάλιστα που δεν είσασταν παρόντες; Σας παρακαλώ συνέλθετε και ανοίξτε και καμμία Αγία Γραφή. Δεν βλάπτει.

 

Υ.Γ. Σε αυτούς που θα μου φέρουν το παράδειγμα οτι τι θα έκανα αυτόν που θα μου βίαζε, κρεμμούσε, έκοβε σε φέτες και τηγάνιζε με λαδολέμονο και μετά έσβυνε με κόκκινο κρασί το παιδί μου, θα τους απαντήσω ότι προτιμώ να τον βλέπω να βασανίζεται για μία ζωη από το να του πάρω τη ζωή. Αυτά.

 

 

Oύτε λέγομαι, ούτε θέλω να λέγομαι Χριστιανός ορθόδοξος! Δεν με ενδιαφέρουν τι λένε οι 10 οι 12 και το λουρί της μάνας εντολές! Με ενδιαφέρει να τα έχω καλά με την ψυχή μου και την συνείδηση μου!

Και αφού είναι γεγονός ότι οι εγκληματίες ΣΠΑΝΙΑ τιμωρούνται και όλοι βγάινουν έξω σε 10-15 χρόνια( λόγω καλής διαγωγής ΗΜΑΡΤΟΝ) τότε ειμαι υπέρ της θανατικής ποινής στα αδικήματα που προανέφερε ο KostasV!!!

Είμαι υπέρ υπό την προυπόθεση ότι δεν εφαρμόζονται οι ποινές!

Σαφώς και προτιμώ την ισόβια φυλάκιση, ΑΛΛΑ όταν λέμε ισόβια να το λέμε και να το εννοούμε! :worry:

 

Όσο για το τελευταίο εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ γιατί είναι τρομερό, πραγματικά τρομερό! Μην λέμε μεγάλα λόγια... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...