Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα. Τα μοναδικά θέματα που έχω είναι τα εξής (και πολύ θα ήθελα τη βοήθειά σας):

i) Δεν καταφέρνω να εντοπίσω τη λειτουργία HDR κατά τη λήψη φωτογραφιών. Yπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζεται;

ii) Η λειτουργία του WLAN συχνά απενεργοποιείται (δεν μπορώ να καταλάβω υπό ποιες προϋποθέσεις) παρότι βρίσκεται εντός εμβέλειας του δικτύου. Το αποτέλεσμα είναι ότι χρεώνομαι άδικα data. Στα advanced settings του WLAN έχω ενεργοποιημένη την επιλογή Smart στο Keep WLAN on during sleep και τώρα δοκίμασα να απενεργοποιήσω την επιλογή WLAN optimization

iii) Δε λειτουργεί το notification led κατά τη λήψη email, ενώ λειτουργεί με τα SMS και τις αναπάντητες κλήσεις

Και μία απορία: λειτουργεί το ad-block του Secureit; Εγώ εγκατέστησα άλλη εφαρμογή, γιατί δε μου φάνηκε να κάνει κάτι.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

i) Δεν καταφέρνω να εντοπίσω τη λειτουργία HDR κατά τη λήψη φωτογραφιών. Yπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζεται;

ii) Η λειτουργία του WLAN συχνά απενεργοποιείται (δεν μπορώ να καταλάβω υπό ποιες προϋποθέσεις) παρότι βρίσκεται εντός εμβέλειας του δικτύου. Το αποτέλεσμα είναι ότι χρεώνομαι άδικα data. Στα advanced settings του WLAN έχω ενεργοποιημένη την επιλογή Smart στο Keep WLAN on during sleep και τώρα δοκίμασα να απενεργοποιήσω την επιλογή WLAN optimization

i) Μιλάμε για τη Lenovo Super Camera; Πατάς το ανάποδο τρίγωνο στο άνω δεξί άκρο της οθόνης όπου σου ανοίγει διάφορες επιλογές (panorama, makro κ.λπ.), μία από αυτές είναι και το HDR.

ii) Θα πρέπει να βάλεις όχι την επιλογή smart αλλά την always.

Link to comment
Share on other sites

i) Μιλάμε για τη Lenovo Super Camera; Πατάς το ανάποδο τρίγωνο στο άνω δεξί άκρο της οθόνης όπου σου ανοίγει διάφορες επιλογές (panorama, makro κ.λπ.), μία από αυτές είναι και το HDR.

ii) Θα πρέπει να βάλεις όχι την επιλογή smart αλλά την always.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το "ανάποδο τρίγωνο" πρέπει να ήταν το μόνο που δεν πάτησα. Όσο αφορά στο WLAN είχα δοκιμάσει το always (και για λίγο νόμιζα ότι είχε λυθεί το πρόβλημα), αλλά σήμερα πάλι τα ίδια έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!! Μολις εχω περασει την 1431 αλλα εχω ενα θεματακι. Στο μαμισιο widget της ωρας-καιρου οταν κανει αναζητηση τοποθεσιας δεν βρισκει τιποτα.και ενω εχω ανοικτο το gps την ωρα της αναζητησης δεν αναβισβηνει οπως στο google maps.καποια βοηθεια???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!! Μολις εχω περασει την 1431 αλλα εχω ενα θεματακι. Στο μαμισιο widget της ωρας-καιρου οταν κανει αναζητηση τοποθεσιας δεν βρισκει τιποτα.και ενω εχω ανοικτο το gps την ωρα της αναζητησης δεν αναβισβηνει οπως στο google maps.καποια βοηθεια???

 

Εάν έχεις κάνει root λύνεται εύκολα, δες στο post #558.

Link to comment
Share on other sites

Το καινουριο update του baralajbi 1435 ειναι διαθεσιμο....... http://www.needrom.com/download/lenovo-k910-4-4-2-vibeui-2-0-multilang-gapps/

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή της νέας έκδοσης στο κινητό, install μέσω TWRP, επανεγκατάσταση TWRP , έτοιμος σε ελάχιστο χρόνο έχοντας διατηρήσει όλες τις εφαρμογές μου. :D Μόνη παρενέργεια οτι από τις 75 εφαρμογές μου δεν δούλεψαν 2 που χρειάστηκε να τις επανεγκαταστήσω.
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι με official rom και σε περίπτωση που δεν έχεις βάλει την stock 1435... προτείνω να το κάνεις.

 

Post με τις οδηγίες?

 

Είναι η 4.4.2?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο System Update μου βγάζει μήνυμα : ''Δυστυχώς η εφαρμογή Ρυθμίσεις απέτυχε'' και με πετάει πίσω.

 

Τη Vibe 1.0 1407 έχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ψάχνω ένα δυνατο δίκαρτο και δη active ζαχαρώνω το Κ910.

Από που προτείνεται την αγορά; (τιμή, αξιοπιστγία, ταχύτητα λήψης βασικοί παράγοντες)

Ποια η διαφορά Κ910 και Κ910e που βλέπω σε διάφορα μαγαζιά;

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ψάχνω ένα δυνατο δίκαρτο και δη active ζαχαρώνω το Κ910.

Από που προτείνεται την αγορά; (τιμή, αξιοπιστγία, ταχύτητα λήψης βασικοί παράγοντες)

Ποια η διαφορά Κ910 και Κ910e που βλέπω σε διάφορα μαγαζιά;

Από vickmall να το πάρεις.

 

Edit:λάθος! Έχουν τα ίδια specs, το e είναι για την κινεζική αγορά..

Edited by sakis0547
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο System Update μου βγάζει μήνυμα : ''Δυστυχώς η εφαρμογή Ρυθμίσεις απέτυχε'' και με πετάει πίσω.

 

Τη Vibe 1.0 1407 έχω.

 

Όχι, έχεις πολύ παλιά έκδοση. Στο πρώτο post υπάρχουν οδηγίες για το πως θα περάσεις μια πιο καινούργια rom (4.4.2). Βάλε την τελευταία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή της νέας έκδοσης στο κινητό, install μέσω TWRP, επανεγκατάσταση TWRP , έτοιμος σε ελάχιστο χρόνο έχοντας διατηρήσει όλες τις εφαρμογές μου. :D Μόνη παρενέργεια οτι από τις 75 εφαρμογές μου δεν δούλεψαν 2 που χρειάστηκε να τις επανεγκαταστήσω.

πως ακριβώς το έκανες .λίγο πιο αναλυτικά μπορείς να το περιγράψεις?:p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο πρώτο post θα βρεις οδηγό για να ξεκλειδώσεις τον bootloader (αν είσαι με έκδοση 4.4.2) και να βάλεις twrp. Αν τα κάνεις αυτά, αφού έχεις βάλει τη rom μέσα στη συσκευή σου, κάνεις install zip από το twrp.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post θα βρεις οδηγό για να ξεκλειδώσεις τον bootloader (αν είσαι με έκδοση 4.4.2) και να βάλεις twrp. Αν τα κάνεις αυτά, αφού έχεις βάλει τη rom μέσα στη συσκευή σου, κάνεις install zip από το twrp.[/QUOT

έκανα το install του twrp , στο μενού του πως μπαίνω? με power kai volume down κ.λ.π ? εάν είναι αυτό γιατί μου φαίνεται ίδιο με το προηγούμενο μενού?

 

* η πρέπει να μπω στο μενού του TWRP από τον υπολογιστή μου όπως την πρώτη φορά που το εγκατέστησα?

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όταν μπεις στο twrp θα δεις μια εικόνα σαν την παρακάτω...

 

http://phota.me/S78U.png

 

Αν το έχεις εγκαταστήσει σωστά θα μπεις είτε πατώντας παρατεταμένα POWER + VOL UP + VOL DOWN ταυτόχρονα σε κλειστή συσκευή (όταν δεις το logo της lenovo αφήνεις το POWER) ή ακόμα πιο εύκολα κάνοντας χρήση του quick boot που θα κατεβάσεις από το play store.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπεις στο twrp θα δεις μια εικόνα σαν την παρακάτω...

 

http://phota.me/S78U.png

 

Αν το έχεις εγκαταστήσει σωστά θα μπεις είτε πατώντας παρατεταμένα POWER + VOL UP + VOL DOWN ταυτόχρονα σε κλειστή συσκευή (όταν δεις το logo της lenovo αφήνεις το POWER) ή ακόμα πιο εύκολα κάνοντας χρήση του quick boot που θα κατεβάσεις από το play store.

 

ευχαριστώ, τώρα που μου το εδειξες ήτανε πανεύκολο μετά, ούτε κατάλαβα πως πέρασε η νέα ρομ :lol::lol::lol::lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης συσκευής είναι ότι έχουμε το συνδυασμό snapdragon 800 σε δίκαρτη συσκευή. Αν ενδιαφέρεται κάποιος για μονόκαρτο υπάρχουν καλύτερες επιλογές και στην ίδια κατηγορία τιμής.

 

Οπως;;;;......

 

@ athanaso77

Στον συνδυασμό 4G με Snapdragon στις 5,5 με FHD σε παρόμοια τιμή ??? ... έλα για πές ,

και αν το χαλάμε στείλε PM ... πραγματικά με ενδιαφέρει .

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανείς τον κωδικό για την τελευταια έκδοση του Χαραλάμπη :p (VIBEUI_V2.0_1435_7.2.1_ST_K910_baralajbi_V6) ή κάποια παλαιότερη;;;

Σας ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Τα updates δεν τα προλαβαινουμε πια VIBEUI_V2.0_1437_7.44.1_ST_K910 στο κινεζικο site

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ποστάροντας αξιόπιστο site με καλή τιμή για την 4G έκδοση , παρακαλώ ? :D
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ποστάροντας αξιόπιστο site με καλή τιμή για την 4G έκδοση , παρακαλώ ? :D

 

Υπόψιν... η 4G έκδοση δεν είναι δίκαρτη.

 

Τα updates δεν τα προλαβαινουμε πια VIBEUI_V2.0_1437_7.44.1_ST_K910 στο κινεζικο site

 

Και υπάρχει ήδη 1439 dev έκδοση.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Διαβαζω τις αναρτησεις αλλα λογω ελειψης γνωσεων φοβαμαι να προσπαθησω να κανω αναβαθμιση αν και το θελω...σε περιπτωση αναβαθμισης χανονται τα αρχεια και εαν ναι πως και που κανω back up?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...